Buitenland. Omtrent den grooten Internationalen Prijs kamp ran Wetenschappen en Nijverheid, te Brussel in 1888 te houden, verzoekt men te melden, dat de regeling zoodanig is gemaakt, dat ook de geringste werkman, evengoed als de grootste industrieel, aan dien prijskamp zal kunnen deelnemen en aldus het zijne bijbrengen tot den vooruitgang van wetenschappen en nijverheid, door middel van het kamerwerk. Men zal aan het publiek toonen wat de arbeiders met het eenvoudigste gereedschap kunnen ver vaardigen en hoopt dus dat de werklieden daarbij in grooten getale zullen opkomen. Het Uitvoerend Comité doet daartoe een beroep op de bestuur ders van maatschappijen, opdat zij de pogingen hunner werklieden mogen aanmoedigen en die opzoeken, welke zich zelf niet kennen of zich verborgen houden. o Bij de ongeregeldheden in Bulgarije werden 12 oproermakers doodgeschoten te Cutlovitza, een dorp bij Lom, waar 2000 kiezers het regee- ringsgebouw aanvielen. Lesseps is ongesteld en moet het bed houden. o De vreemde gezanten ontvingen de officiëele mededeeling van den Vizier, dat de toestand van den Sultan van Marokko beterende bljjft. Be. Vorst verlaat dagelijks gedurende korten tijd zijne kamer, om zich met zijne ministers te onderhouden. 4 o •De gezondheidstoestand van den krankzinnigen kónirig Otto van Beieren moet tegenwoordig veel te wenschen overlaten, zoo zelfs, dat zijn einde weldra tegemoet gezien zou kunnen worden. In de Zwitsej-sche badplaats Engelberg zijn 10 huizen door brand vernield. o Onder de Engelsche troepen in de barakken te Kasr-el-Nil (Egypte) heerschen. typhus en buikziekte; men telt vele dooden. De ziekten worden daaraan toegeschreven, dat Nijlwater doordrong in de waterput van de kazerne. o Een goederentrein kwam op den Chicago- en Atlantic-spoorweg bij North Judson (Indiana) in botsing met de achterste rijtuigen van een sneltrein. Vier passagiersrijtuigen werden van de rails geworpen en vatten vuur. Zeventien personen werden gedood of kwamen in de vlam men om, terwijl 25 meer of min ernstig ge kwetst werden. o Een bericht uit Toulon meldt het vergaan van het stoomschip »Stais« in de baai van Bormes. 22 personen kwamen om, 80 vonden een schuilplaats te Lavaudon. Volgens een telegram uit Shanghai is de Engelsche kanonneerboot »Wasp«, die 10 Sept. van Singapore naar Hongkong vertrok, in de Chineesche wateren met man en muis vergaan in een orkaan. Zjj had 7 officieren en in het geheel 73 man aan boord. Het schijnt, dat de Britsche kanonneerbooten van dien naam onder een noodlottig gesternte varen; in 1884 verging op de Iersche kust ook een »Wasp«, waarbij 52 man omkwam. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 14 Oct. Het najaar zet zich reeds in. Niet alleen viel er gisterenavond sneeuw, maar heden in den morgenstond heeft het zoo danig gevroren, dat de sloten in de naburige gemeenten met een jjsvlies bedekt waren. WAALWIJK, 13 Oct. De volgende kwee- kelingen van de Rijks-Normaalschool alhier, heb ben met goed gevolg examen voor onderwijzer afgelegd: J. van Baardwijk te Waalwijk, H. Mustert te Baardwijk en A. van Raamsdonk te Capelle. BAARDWIJK, 13 Oct. Aan de fabriek van den heer Van den Bergh zijn eenige werklieden ontslagen; naar men zegt, zullen binnenkort nog meer werklieden ontslagen worden. BAYBLONIENBROEK, II Oct. Dat men niet te voorzichtig met vuur om kan gaan bleek ook heden weder, hoewel op eene kluchtige manier. De metselaar J. R. alhier, stak zijne tabaks pijp in den vestzak zonder het vuur goed uit gedoofd te hebben, want korten tijd daarna zag hjj vlam en rook tegelijk om het hoofd slaan, goede raad was nu duur, maar toch kort bij, want met één sprong stond hij tot zijn hals in het water van den z. g. wetering die langs, de straat loopt. De brand was nu spoe dig gebluscht tot groot vermaak der voorbij gangers. ZALT-BOMMEL. Een schip, geladen met steenkolen zonk Dinsdag ochtend in de Waal bjj den spoorbrug alhier. Het stormachtige weder was oorzaak, dat het schip uit elkander is geslagen. DALEM, 12 Oct, Maandag j.l, werd door net polderbestuur ainier puoiiek aanbesteed, het leveren van 200 M3 grind. Minste inschrijver was Jan Koedam te Gorin- chern, voor 1,30! per M3. LEERDAM, 13 Oct. Met 't delven van een graf op de protestante begraafplaats alhier, stuit ten de doodgravers op eene vergane kist, waai in nog een gaaf lijk lag. Het lijk heeft eene was achtige kleur en is nog kenbaar. Door dokto ren is het lijk onderzocht. Men kan niet met zekerheid constateeren wat de oorzaak is van dit vreemd verschijnsel. De kleed :ugstukken die het lijk aan had, b. v. de kousen, waren ook nog niet verteerd. Het lijk moet pl. m. 15 jaren aan de aarde toevertrouwd zijn geweest. Men heeft het in eene nieuwe kist op nieuw begraven. De regeling der jaarwedden der onder wijzers alhier, is door Gedeputeerde Staten aan den Raad teruggezonden, om haar zoodanig te wijzigen, dat de verlaging der jaarwedden bij de nieuwe regeling niet van toepassing kan zjjn, op de nog in functie zijnde onderwijzers. Binnenland. Te Borculo is een zeer talrijke meeting ge houden over de zaak van den heer Willink Ketjen. Besloten werd een adres te zenden aan de Tweede Kamer, ten einde tót een beslissing te geraken wie de schuldige is, óf de Regee ring, of de heer Willink Ketjen, en zoodoende aan het Nederlandsche volk te bewijzen, dat er nog recht te krijgen is. Uit Indië wordt aan de »Amst. Ct.« be richt, dat eenige suikerfabrikanten een circu laire hebben gericht tot alle industriëelen op Java, waarin wordt gevraagd om bijdragen, ten einde den gepensioneerden kapitein der infan terie van het Oost-Indische leger, den heer W. E. Willink Ketjen, in staat te stellen zijn strijd te vervolgen tegen den Minister van Koloniën. o Op voorstel van de inspecteurs van het lager onderwijs is besloten, alle beurzen aan de rijks normaallessen te doen vervallen. Zij, die thans het genot van een beurs hebben, zullen die echter behouden. o Als een stoffelijk Wijk van dankbaarheid aan Dr. Menger, heeft de directie van 't Amstelho- tel hem een villa aangeboden. Het is een per ceel in de nabijheid van het hotel, bewoond door den heer Krasnapolsky. o B'nnenkort zal door de spoorweg-compagnie van het korps genietroepen een aanvang wor den gemaakt met het bouwen van twee ijzeren bruggen op de heide nabij De Bilt. Deze bruggen, te vervaardigen van het materiaal der oude spoorwegbrug nabij Yenlo, moeten dienen tot het nemen van proeven met dynamiet, ten einde te kunnen bepalen, hoe sterk eene lading moet zijn en op welk punt zij moet worden aangebracht, om in tijd van oorlog bruggen te doen kunnen springen. In 1889 zal te Amsterdam weder een bak kerij-tentoonstelling plaats hebben. Tijd en plaats zijn reeds vastgesteld. o Ten einde het eiland Rottum voor geheelen ondergang te behoeden, zal een proef worden genomen tot duinvorming. Te Rotterdam is weder een groot bouwplan in onderzoek. De groote buitenplaats vau den heer Yan den Gevel aan de Verlengde Kruis kade zal bebouwd worden met 100 huizen, welke zullen verhuurd worden tot een jaar lij kschen huurprijs van f 350 en na 25 jaren het eigendom der huurders zullen zijn. Er zijn maatregelen in overweging, om ook hier te lande, evenals in Frankrijk het geval is, aan het personeel van 's rijks zeemacht ge legenheid te geven tot het doen van inlagen in de Rijkspostspaarbank aan boord der sche pen, waarop zij dienen, en aldus die gelden zoo spoedig mogelijk rentegevend te maken. o Dr. P. F. van Hamel Roos uit Amsterdam zond ter Voedingstentoonstelling eenige mon sters vervalschte levensmiddelen. Hij verwierf daarvoor een eervolle vermelding. En tóch was ze verdiend. o Het heeft te Delft hard gesneeuwd. o Te Noord wijk zijn bij het landen van een haring schuit drie zeelieden overboord geslagen en ver dronken. De schuit lag geheel op zijde en ook de drie andere opvarenden vielen in het water, maar v isten zich vast te grijpen. De verdron kenen zijn: W. Van Roon, gehuwd en vader van twee kinderen, J. Vink, mede gehuwd en de 18-jaiige Korbee. De lijken zijn nog niet aan gespoeld. - Van den botter H. D. 24 sloeg bij de binnenkomst te IJmuiden de schipper over boord en verdronk, terwijl zijn zoon van het zeil een slag bekwam. Twee jongens brachten den botter binnen. - Bij Terschelling is een Engelsche kotter gestrand. De kapitein werd ffWedi twee lijken zimWWÜU'espwM. -Iu de bui tengronden aldaar verkeert een bark in gevaar. Drie sleepbooten trachten hulp te verleenen. Bij het vertrek eener stoomtram van Katwijk aan Zee ging het 1 0-jarig zoontje van den heer N. Haasnoot op de treeplank van den voorlaat - sten waggon stair Een eindje meegereden zijnde, wilde hij er afspringen, doch viel, en de wielen van het achterste rijtuig gingen over zijne beide beenen. Vreeselijk gewond is het k;nd koit daarna overleden. - Te Rozenburg is een directie keet afgebrand. - Te Rotterdam is een jongen in de Boomgaardstraat getroffen door een dak raam, dat door den feilen wind losgeraakt was. Met een wonde aan den nek werd de knaap naar de ouderlijke woning gebracht. - Te Nie- wenhoorn is het Ijk van eene oude bedelares, die sedert eenige dagen werd vermist, uit eene wetering opgehaald. - Gisteren is te Amsterdam, in een perceel in de Pieter Vlamingstraat, brand ontstaan, die door den feilen wind zich onrust barend liet aanzien. De brand werd echter tot het perceel, dat geheel uitbrandde, beperkt. - Toen de rjjksveldwachter J. V. in het Speulder- bosch bij Ermeloo op de stroopers paste, betrapte hij op heeterdaadden onbezoldigd jacht opziener v. d. H., die een haas schoot en dezen dadelijk wilde gaan ophalen. Aan het station Oeffeit is een arbeider tusschen de buffers van twee waggons beklemd geraakt en inwendig zwaar gekneusd. Zijn leven is niet buiten gevaar. - Te Nuis (Gr.) is een jongen, die een koe aan een Ijjn uit de weide haalde en die zich het tonw om het midden had gebon den, door het dier, dat er van door ging, mede- gesleurd en eindeljjk tegen een hek geslingerd. Hij werd zeer ernstig verwond. Burgerlijke Stand. Heusden, van 5 tot 13 Oct. Geboren: Johannes Lambertus, z. v. Johannes Lambertus de Koit en Johanna van Dal. Overleden: levenl. aangeg. kind van Henri Carel Marie van Gorkum en Johanna Wilhelmina van den Bosch. Kerknieuws. Landbouw. Als een bewijs dat het land in alle streken nog niet dalende is, meldt men ons uit Boskoop, dat daar verkocht is ruim 23 H.A. land, voor de fabelachtige som van f 86,260 zonder onkos ten, met onk. dus zoo ongeveer f 95,000 zegge vijf-en-negentig duizeud gulden, waaronder 1 perceel weiland groot 1 heet. 44 are, voor ff 8200. INKUILEN VAN°GROENVOEDER. Een onzer Lezers doet ons de vraag of het natte najaar niet bij uitstek geschikt is om groen voeder in te kuilen. Door het proefstation te Wageningen is een vorig jaar aangetoond, dat ingekuild gras en ander groenvoeder, door de beesten met graagte wordt gegeten. Ziet men "n gewone tijden op tegen deze nieuwig heid, nu terwijl het hooien bijna ondoenlijk is, ware het gemakkelijk te beproeven. Wij nemen deze vraag in zijn geheel over en stellen gaarne hiervoor ruimte open voor hen, die de voor- of nadeelen in het licht willen stellen. Ook zouden wij gaarne zien, dat van ons blad gebruik werd gemaakt om op dit gebied eene gedachtenwisseling te houden. De inzenders van vragen en antwoorden behoeven hunne stukken niet te onderteekenen; doch geven ons alleen afzonderlijk op van wien ze afkomstig zijn. Ingezonden. IBuiten verantwoordelijkheid der Redactie.! WAGENINGEN, 12 Oct. In 't naburige Ben- nekora is het op kerkelijk gebied nog verre van rustig. In de vorige week werden door een baldadigen troep de glazen ingegooid bij den nieuw benoemden ouderling der Ned. Herv. ge meente, en door de activiteit van den veldwach ter te Ede de daders ontdekt. Bij den ambachtsheer Van Wassenaar is de tuinkoepel vernield, en van 't geen zich daarin bevond geen stuk heel gebleven. Vervolgens had er achter het dorp Zondagavond tusschen de doleerenden en niet-doleerenden een verwoed gevecht plaats. De heeren Swaan, lid van het klassikaal bestuur en Van Wassenaar zijn bij Ds. Eistna in de pastorie gegaan, naar men fluistert om bij ZW. op ontruiming aan te drin gen, wegens zijne formeele afscheiding van de Ned. Herv. gemeente. Op een der dorpspompen stond het stichtelijk rijmpje Eisma boven! Wassenaar onder! Wie 't niet wil gelooven Krijgt op z'n dnr Vraagt niet ieder weldenkende terecht bjj zoo vele blijken van haat en nijd: »Is dat nu de vrucht van het zaad door een Christenleeraar zoo kwistig uitgestrooid 325e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5de Klasse. Trekking van 11 Oct. Prijs van 5000No. 8061; 1000: Nos. 5973, 10660 en 18955; 400: Nos. 4231, 5029, 6449, 8165, 8740 en 13391; 200: Nos. 7782 en 17779; 100: Nos. 342, 4295, 4723, 4933, 5103, 6422, 7847, 8307, 8862, 9978, 12132, 13703, 1.5254, 18739 en 19686. 5e Klasse. Trekking van 12 Oct. Prijs van 1000: Nos. 4142 en 18795; ƒ400: Nos. 1859, 4593, 4912, 7320, 11588, 13150, 14295 en 15626; 200: Nos. 359, 7671, 10277, 17640 en 18165; 100: Nos. 84, 1820, 5480, 7133, 7897, 7973, 8547, 9072, 12169, 12941, 12993, 17016, 17209 en 18342. 5e Klasse. Trekking van 13 Oct. Prijs van 2000: No. 13578; 1000: Nos. 5377, 6149, 7399 en 6985; 400: Nos. 2280, 3932, 7911, 8174, 13914, 16287 en 18263; 200: Nos. 1366, 36Ö4 en 7644; 100: Nos. 4431, 9851, 12870, 14907, 15533 en 19066. Gemengd Nieuws en Allerlei. De Humoristische Scheurkalender van G. Tbeod. Bom bevatte Zaterdag 8 October 1.1. het volgende onderschrift: Bij een bakker te Heusden vindt men op het uithangbord het volgend opschrift: Kaïn sloeg Abel dood, Al om een hoekje, Hier verkoopt men wittebrood En ook een koekje. Tot geruststelling van velen, die zich er gerden aan zoo'n kreupeldicht, dat te Heus den nog wel op een uithangbord zou prjjken, kan dienen, dat het rijmpje alleen in de ver- beelding van den humoristischen samensteller bestaat. In den Haag leest men boven den ingang van een perceel: »een beneden-kelder te huur.c Die woorden hebben stellig een zeer diepen zin. De volgende grappige beschrijving van de ge volgen van een Kerstfeest vinden wij in een Amerikaansch humoristisch bladHenri William heeft een timmerdoos gekregen, en den volgen den middag waren drie pooten van de piano vernield. Albert kreeg een slede en moet nu met een bevroren voet op zijn kamer blijven. Baby kreeg een groot stuk kandy, eu bemorste niet slechts drie boezelaars, maar moest zwaar ziek te bed gebracht worden. Grootvader kreeg zijn tiende snuifdoos en grootmoeder een zilveren bril met glazen, die zoo slecht waren, dat ze er niet eens groot schrift mee kan lezen. De vader werd verrast mét een chambrecloak, waarmee hij er uitziet als een hansworst, en een paar pantoffels, die hem een paar nommers te klein zjjn. Dat alles verbljjdde den vader zooveel te meer, daar hij zelf het geld voor al deze geschenken moest geven. Bij een luciferfabrikant te Londen zijn, vol* gens »de Stoompost,* onlangs proeven genomen met een nieuw stel werktuigen. Niei minder dan 3000 lucifers worden daarmede in de minuut vervaardigd, en meu kan voorzien dat deze hoe veelheid weldra tot het dubbele zal gebracht worden, als namelijk eenige kleine .verbeterin gen aan het gereedschap zullen zjjn aangebracht Een zelfwerkend toestel vervaardigt pér. minuut 350 doozeu, die weder door een afzonderlijk werk tuig gevuld worden, zoodat een enkel werkman 40 maal meer arbeid zal kunnen leveren dan vroeger. Zoo zjjn er. Wat doe je tegenwoordig, Thomas? vroeg een predikant een zijner cathe- cbisanten, op beschermenden toon. »Ik schrijf voor de pers,* antwoordde de knaap trotsch. »Zoo? Maar ben je daar piet nog wat te jong voor? Wat schrijf je dan?« »Ik schrijf de adressen op de kruisbanden.* Karei heeft zich verklaarden is aangeno men, en dineert nu voor de eerste maal eenigs- zins feestelijk bij de familie van zjjn meisje. Het jongste lid des huizes, Marie's broertje, Willem, voor een jongen is de eerste vrijer, die over den vloer komt, altijd iets hoogst merk waardigs de oogen niet van Karei af. Ein deljjk vraagt hjj: »Zeg, deed het pjjn?« »Wat bedoel je, mijn ventje?* vraagt Karei vriendelijk, belust op populariteit. »Ging het door de lip heen?« is de wedervraag. »Heuseh, jongenlief, ik weet niet wat je be doelt!* Nu mengt mama zich in het gesprek en zegt streng »Als je nu niet dadelijk stil bent, Willem, ga je op staanden voet van tafel!* »Maar waarom dan, mama? U hebt immers gisteren zelf gezeid, dat Ma.ie al zoo lang naar hem had gehengeld, en dat hij eindelijk had aan gebeten en nu wöü ik nog maar weten De weetgierige Willem was de kamer uit, eer hjj zijn z;n voltooid had. Denk er om, Jan, zei een winkelier tot zjjn knecht, dat je altijd papier in de schaal legt voor je de boter weegt. De klanten zien graag dat iemand netjes en helder is in zijn werk. Zjj vinden het niet ple'zierig als je de boter legt op een schaal, die natuurlijk niet elk oogenblik afgeboend kan worden. En bovendien, 't is niet onvoordeelig om papier, dat maar een paar cen ten het pond kost, te verkoopen voor achttien stuivers het pond. De groote pbiloloog, professor Karl Reisig, een der geleerdste kenners van de Grieksche treurspeldichters, woonde te Jena op de markt, en had de gewoonte, telkens als hjj een nieuwe en naar zijne meening onomstooteljjke verkla ring van Sophocles had gevonden, dadelijk zjjn venster open te zet! >n, en, om 't even of het dag of nacht was, eenige lang aangehouden tonen op de trompet te blazen. Dat hoorde de studenten op hunne kamers en in de bierhuizen, en zjj stroomden samen voor het huis va,n den. professor, die dan uit het venster zjjn aandach tig luisterende toehoordi rs met alle deftigheid de nieuwe wjjsheid verkondigde. aDe laatste mannelijke nakomelingen van Was hington, William Washington, is in den ouder dom van 82 jaren te Owenshead in Kentucky gestorven. Neb. Heev. Keek. Beroepen: naar Uitwijk en Waardhuizen, A. S. Talma, cand. te Dordrecht. De Redactie. 'iu

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2