"Ludwig Fischer, boekhandelaar te Leipzig, de eerste in Europa die haar ontving. Het inschrift aan de achterzijde luidt: »Dinizulu inkos ka ilizwe amazulu Uku Ludwig Fischer ngokuba fanela. Emnyati 1885,« hetwelk uit het Zulu's overgezet, beteekent: »Dinizulu, koning van 't land der Zulu's, aan Ludwig Fischer, voor ver dienste. Emnyati (hoofdplaats) 1885«. Buitenland. In een bericht uit Weenen aan de »Gaulois« wordt gezegd, dat daar het gerucht in omloop is, dat Rusland voornemens zou zijn het trae- taat van Berlijn op te zeggen en dat Oosten rijk en Italië het volkomen zouden zijn eens geworden. o De Berlijner »Postc, welk blad relatiën heeft met het Departement van Buitenlandsche Za ken, bevat een artikel over Bulgarije, waaruit wordt afgeleid, dat de keuze van Prins Ferdi nand tot Yorst van Bulgarije en zijn aanwe zigheid in het Vorstendom, door Duitschland niet meer beschouwd wordt als een schennis van het Berlijner verdrag, maar als een »fait accompli,* dat men gehandhaafd wenscht te zien. Het mag echter zeer worden betwijfeld, of die opvatting wel de ware is. Duitschland zou, door dit standpunt in te nemen, dadelijk in onmin geraken met Rusland. Mogelijk is het wel 't doel van Prins Von Bismarck, om Prins Ferdinand als Vorst van Bulgarije te handha ven, doch hij zal daar wel niet voor uitkomen. Misschien wil hij de zaak geheel overlaten aan de ontwikkeling der gebeurtenissen. De tegenwoordige chef der firma Frederik Krupp, de heer Alfred Krupp, heeft een bezoek afgelegd bij Prins Von Bismarck. Hij vertoefde er van den morgen tot den avond. De beroemde natuurkundige Kirchhoff is te Berlijn in den ouderdom van 63 jaren over leden. o Een orkest van vrouwen, die allen koperin strumenten bespelen, maakt tegenwoordig op gang in Dresden. Dezen winter gaan zij naar Weenen, waar zij zullen spelen op de bals der aristocratische kringen. o Een man, die den nacht van Zaterdag op Zondag in de nabijheid van Crefeld in de open lucht doorbracht, is doodgevroren. o— De botsingen tusschen de politie en de werke- loozen in de Engelsche hoofdstad worden eiken dag ernstiger. Een groot gedeelte van de lieden, die aan de optochten deelnemen, bestaat uit het gespuis, dat in alle groote steden voorkomt en evenmin vatbaar is voor verstandelijke overtuiging als voor geregelden arbeid. Men schijnt 't er op toe te leggen de politie af te matten en daarmee te verzwakken door het herhalen van de optochten. Die tactiek is van den kant der werkeloozen nog zoo slecht niet en 't laat zich aanzien, dat men weldra tot buitengewone middelen de toevlucht zal moeten nemen. o De »Réforme« berekent, dat de Paus, bij zijn jubilé voor 10 millioen gld. aan geschenken en voor 5 millioen gld. aan geld zal ontvangen. o Het aantal Italiaansche en Spaansche pel grims, dat bij de jubileumfeesten te Rome zal komen, wordt gedacht 15 a 18000 te zullen zijn. In Spanje zal de dienstplicht worden inge voerd en de sterkte van het staande leger zal op 300,000 man worden gebracht. o Dezer dagen is de bankiersfirma Greenway, Smit Greenway te Warwick gefailleerd met een tekort, dat volgens de officieele staten van lasten en baten niet minder dan 311,170 p. st. (ruim 3f millioen gulden) bedraagt. o In het district Odessa lijden niet minder dan 2600 soldaten aan oogziekten; er zijn tijdelijke hospitalen ingericht. Men schrijft de vele ge vallen toe aan de langdurige hitte en droogte. o Een bericht uit Tanger behelst, dat, tengevolge van den allezins gebleken ernstigen toestand van den sultan van Marokko, Ben Hassem de vaan des oproers heeft opgestoken in een na- burigen stam van Tetuan. Er bestaat vrees dat de andere stammen dit voorbeeld zullen volgen. o Toen President Cleveland te Memphis aan kwam werd hij begroet door den rechter Ellett. Het was drukkend warm en terwijl Cleveland de toespraak van Ellett beantwoordde, werd deze ziek en vijf minuten na het vertrek van den President was hij een lijk. o Mrs. Ellis, eene Amerikaansche dame, die den doctoralen graad bezit, is aangesteld als parti culiere geneeskundige van de Koningin van Korea op een salaris van vijftienduizend dollars per jaar. o Een school, die nog in aanbouw was te New- York, stortte in; een aantal werklieden werden onder het puin bedolven. Reeds heeft men 6 dooden en 13 gewonden gevonden. De Regeering van de Transvaal roept telegra fisten op ten behoeve van den pas geopenden dienst, tegen een salaris van 200 pd. st. 'sjaars en 25 pd. st. vergoeding voor reiskosten. Ver- eischten zijn voldoende kennis van het vak en de Hollandsche en Engelsche talen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 19 Oct. Ook mejuffrouw A. Scholten slaagde bij het heden te 's Bosch gehouden examen, a!s onder wijzeres. WAALWIJK, 19 Oct. Behalve een paar kiezers, die men zegt, dat ze op reis waren, hebben alle kiezers in deze gemeente gestemd bij de heden gehouden herstemming voor leden van den gemeenteraad. Zij, die wegens afstand of ouderdom of ziekte verhinderd zouden geweest zijn, om hun kiezersplicht te vervullen, werden per rijtuig afgehaald. De politie moest enkele malen hulp verleenen om rijtuigen vrij door te kunnen laten gaan. Van de 284 kiezers hebben 277 gestemd. DALEM, 19 Oct. De houtverkoopingen zijn in de polders Vuren en Dalem afgeloopen. Het vierjarig rijsgewas heeft gemiddeld f180 tot f 220 per H. A. opgebracht. Dinsdag j.l. is de campagne aan de suikerfabriek der heeren Ravenswaay Co. te Gorinchem aangevangen. Naar men zegt is de toevoer van beetwortelen echter zóó gering, dat men het werk weer spoedig zal moeten staken. Binnenland. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de »N. Gron. Ct.« moet er lang geleden eene vergissing hebben plaats gehad met de bezor ging van eene hooge onderscheiding. Aan een onzer ministers was door eene buitenlandsche regeering eene hooge orde toegedacht. Maar toen de gezant daarmede bij een ander lid van het kabinet kwam, was de begiftigde juist op verzoek eervol ontslagen. Nu behoefde dit wel geen beletsel te zijn om zijn verdiensten nog te beloonen, maar de collega van den afgetre den minister oordeelde het toch beter, dat het kruis werd toegekend aan een minister in acti viteit. Natuurlijk beval hij zich-zelf er niet voor aan, maar de gezant begreep toch de vingerwij zing en eenige dagen later bengelde het kruis in 't knoopsgat van Z. Exc.nu men zie voor den naam de dagbladen van den laatsten tijd maar na. o Op de voordracht voor de betrekking van secretaris-penningmeester bij de Overwaard (Gorkum) zijn geplaatst de heeren Von Lindern te Alblasserdam en L. A. Langeveld te Rot terdam. De heer Kieken, chirurgijn te Tilburg, die met een gewonde hand een operatie verrichtte, lijdt aan hevige bloedvergiftiging, zoodat ieder oogenblik het bericht van zjjn dood wordt te gemoet gezien. o Zooals bekend is, heeft de kolonel Gerlach, omdat hij voor den generaal-majoorsrang gepas seerd werd, eervol ontslag verzocht. Naar aanleiding hiervan is hem, officieus te kennen gegeven, dat de Indische regeering ge negen zou zijn, hem bij den Koning voor te dragen voor de toekenning, tegelijk met het pensioen, van den titulairen rang van generaal- majoor. De kolonel Gerlach heeft evenwel dit aanbod van de hand gewezen, en zich voorbe houden om in Nederland in persoon herstel van het jegens hem gepleegd onrecht te gaan zoeken. o De Voedings-tentoonstelling te Amsterdam heeft geene gunstige resultaten opgeleverd. Uit het waarborgfonds, ad f 100,000, moet 75,000 worden bijgepast. o Op 4 November wordt de ex-keizerin Eugenie te Amsterdam verwacht, ten einde zich opnieuw onder behandeling te stellen van dr. Mezger Zij neemt haren intrek in het Amstelhotel. o De Heer Adelbert de Bourbon, kapitein der infanterie en, zooals men weet, een der zoons van Naundorff, die zich voor den Franschen dauphin uitgaf, is te Bergen-op-Zoom overleden. o De rechtbank te Breda heeft de erven van den overleden directeur der bank van leening aldaar veroordeeld tot het betalen van hetgeen te kort kwam aan het bedrag der bank, toen de directeur overleed. De borgen hebben hun deel 12,000) reeds betaald. Voor de erven blijft nu nog ruim 63,000 te betalen over. o Niet alleen te Nieuwediep, maar ook te IJ- muiden, in de sluis, moet in de afgeloopen week buitengewoon veel zeepaling zijn gevan gen. Naar men zegt hebben drie sluisknechten aldaar, in zes fuiken nagenoeg voor f 1000 zee paling gevangen. Zulke extraatjes tegen den winter zullen dezen menschen stellig hoogst aangenaam zijn. Een der beide tijgers in de Diergaarde te Rotterdam is gestorven. Dit is een verlies van omstreeks f 2000. o Te Woudrichem is in den ouderdom van 57 jaren overleden Bastiaan Pippeling, algemeen bekend onder den naam van blinde Basti aan*, veerman van Woudrichem op Loeven- stein. In zijn prilste jeugd had hij de beide oogen verloren. Toch wist hij zich als schipper te bekwamen en heeft hij zonder hulp ruim 40 jaren het veer over de Maas aldaar waargeno men, zonder ooit ongelukken of averijen gehad te hebben. Het gedruisch toch van een naderend schip wist hij waar te nemen, roeide dan krach tiger of draaide bij naarmate het noodig was. Elke maand verandert het garnizoen te Loevenstein, en toch herkende blinde Bastiaan de militairen na jaren aan hunne stem, wanneer zij weer eens terugkwamen om overgezet te worden. Uit een mededeeling, aan de »Midd. Ct.« ge zonden, bljjkt dat het weghalen van ooievaars een zeer voordeelig werk is. Iemand, die zich daarbij bijzonder toelegt, deelde hieromtrent mee, dat hij in Juni, als de jonge vogels goed in de veeren zitten, daarmee begint. Hij levert jaar lijks circa 400 stuks af, waarvoor f2.10 per stuk wordt betaald. Hoofdzakelijk zijn ze, naar hij beweert, voor diergaarden bestemd en hij rekent op eene zuivere verdienste van f 600, in zes weken tijds verkregen. Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar,* com mandant de kapt.-luit. t./z. W. M. E. Bervoets, uit de Noordzee te Nieuwediep aangekomen, door stond van 11 tot 15 dezer vliegend stormweder. Een gedeelte van het voortuig ging verloren, de boeg werd ingeslagen en het schip bekwam meerdere schade. Bij het klaren van het tuig sloegen twee matrozen over boord en zonken in de diepte weg, vóór men pogingen had kun nen aanwenden hen te redden. o Te Rozendaal zijn de bezoekers van het the ater Spriet aan een groot gevaar ontsnap!. Tij dens de voorstelling is het zeildoek achter het tooneel moedwillig in brand gestoken. Geluk kig werden de vlammen bij tijds gebluscht door het personeel der tent en de politie, zoodat de toeschouwers niets gemerkt hebben en alles rus tig is afgeloopen. De tent was op dat oogen blik overvol. Naar men verneemt, is de politie de daders op het spoor. o De gemeente-ontvanger te Weststellingwerf is wegens onregelmatigheid in zijne administratie voorloopig in zijn betrekking geschorst. - Uit het Damrak te Amsterdam is opgehaald het lijk van een schuitenvoerder. - Onder Veendam is de stoom-olie en koornmolen van den heer Wieringa afgebrand. - In het gasthuis te Amsterdam werd een man opgenomen, die op een hjjschblok klom en met dat blok naar beneden viel en zich ern stig bezeerde. - Een brandwacht aldaar redde een vrouw die aan de Geldersche kade in het water was gesprongen. De drenkelinge werd in het gasthuis opgenomen. - Bij een familie te Nijme gen was een 2$-jarig kind een oogenblik op de speelkamer alleen gelaten, toen de moeder kort daarna daar kwam, vond zij het kind met het hoofd in het touw van een schommel hangen, waarin het onder het spelen verward was ge raakt. Het kind had reeds opgehouden te leven. - Te Rotterdam had een sleeper het ongeluk, dat twee zijner paarden met het voorstel van den wa gen van den steilen kant aan het Entrepotdok in het water vielen en verdronken. - Door de politie te Bergen-op-Zoom is aldaar het lijkje van een pasgeboren kind in beslag genomen. Een onderzoek naar de oorzaak van den dood wordt ingesteld. - Een der officieren van het fregat »Evertsen« te Den Helder, is op de Zuid- wal ter eenden jacht zijnde, op het drassig terrein alda,ar met het halve lichaam in den modder weggezakt. Met uiterste krachtsinspanning wist hij zich boven te houden en door nu en dan een schot te doen de attentie op zich te vesti gen. Gelukkig brachten eenige sjouwerlieden spoedig een vlet over den steenendam en kwa men juist bijtijds daar zijn toestand te erger werd door den opkomenden vloed om den jager, die reeds bewusteloos was, uit zijn wan hopige positie te verlossen. - Te Leiden is uit het water van den Singel opgehaald het in nacht gewaad gekleed lijk van den heer R. aldaar. - In de Eerste Laurierdwarsstraat te Amsterdam is een schoorsteenveger van een dak gevallen. Zwaar gekwetst aan het hoofd en armen en bee- nen werd de ongelukkige per brancard naar het Gasthuis overgebracht. - In de Vierwindenstraat aldaar is een vrouw, die water en vuur had gehaald, van de trap der tweede verdieping gevallenzij kreeg het kokende water over het lichaam, waardoor zij ernstige brandwonden bekwam. Te Bleiswijk is een dienstmeisje van ruim 16 jaar te water geraakt en verdronken. - In de Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam is een man, belast met kalkdragen, van een hooge ladder gevallen en zwaar gewond per brancard naar het Gasthuis gebracht. - Door ontevreden werklieden uit verschillende fabrieken zijn te Tilburg al de ruiten ingeworpen van de fabriek der firma v. d. Berg-Krabbendam, die tot loons vermindering was overgegaan. - Aan boord van het te Vlissingen in aanbouw zijnde stoom schip »Bromo« viel een '16-jarige jongen van het tussehendek in het ruim en kreeg verschei den wonden aan het hoofd, zoodat het ergste wordt gevreesd. - Een 68-jarig man is tusschen Rotterdam en Overschie onder een stoomtram geraakt. Hij werd vrij ernstig gekwetst aan hoofd en been. - Te Rotterdam is een ketel maker in het ruim van het stoomschip Dren the* gevallen. Ernstig gekwetst werd hij naar het Gasthuis gebracht. Burgerlijke Stand. Dussen. Ondertrouwd: Johannes Rijkers, jm. 22 j. van Sint Michielsgestel met Maria Cornelia Adriana van der Pluijm, jd. 19 j. Gehuwd: Adrianus van Suntenmaartensdijk met Adriana van Til borg. Geboren: Hendrika, d. r. J. de Wit en W. van den Bosch. Antonetta Catharina Maria, d. v. W. A. Hoffmans en G. J. Janssens. Gijsberdina, d. v. P. de Gast en C. van Tilborg. Adriaan, z. v. G. Lensvelt en E. van de Nobels. Johannes Ber- nardus Dionisius, z. v. J. M. van der Linden en G. van Dijk. Antonetta, d. v. R. van der Pluijm en P. van der Pluijm. Wilhelmina Johanna, d. v, C. Hofmans en I. de Bodt, Landbouw. In onze vorige nummers deelden wij in het kort het een en ander mede over de varkens slachterij van den heer D. Duyser alhier. Dat het medegedeelde algemeen opmerkzaamheid heeft getrokken, bewijst ons de overname door een groot aantal couranten. Wij hebben daarom een bezoek gebracht op het terrein van den heer Duyser, alwaar juist de slachting in volle wer king was en willen uit het medegedeelde nog het en ander meer algemeen bekend maken, in de hoop dat onze landbouwersstand daarmede zjjn voordeel kan doen. De voor dit doel opgekochte of op te koopen varkens hebben, of moeten hebben, een gewicht van circa 50 kilo, bruto. Ze moeten zijn mager, doch vleezig met een laag vet van hoogstens 1 centimeter. Het spek moet blank zijn. Geel spek is in Engeland niet gewild. Het slachten gaat zonder misbaar toe. De patient wordt een masker voorgedaan, krijgt een slag op den kop, waarna hij bedwelmd neer valt, en de steek wordt toegebracht. Vervolgens wordt het varken in een bak gelegd met water, dat geregeld op dezelfde temperatuur wordt ge houden. Nadat de ruwste haren zijn uitgeplukt, wordt het in een bak met koud water overge bracht en geschrapt. Na uitgenomen en afge- wasschen te zijn, waarbij de nieren en de tong in het varken blijven, wordt het opgehangen om later in kisten van latwerk, met behangsel gaas bekleed, met negen stukS in één kist, op gehangen te worden verzonden. Deze verzen dingen hebben wekelijks plaats. Op hetzelfde terrein zagen wij de vetmesterjj, alwaar zich een 120-tal grootere en kleinere biggen in de meest nonchalante houding aan het vette der aarde te goed deden, behalve een negental biggetjes van drie weken, die met mama, in een appartement vereenigd, op een zachter voedsel onthaald werden. De heer Duyser deelde ons nog mede, dat hem proefondervindelijk gebleken was, dat harde maïs met getapte of ontroomde melk vermengd, het beste voor de vetmesterij geschikt is. Daarbij komt dat maïs tegenwoordig zeer billijk in prijs is. We merkten verschillende rassen op, als ge wone hollandsche, deensche en gekruist deensche varkens en nog enkele namen die ons ontscho ten zijn en vernamen, dat de gekruist deen sche het meeste aanbeveling voor de vetmesterij verdienen. Voor allen, die er belang in stellen, bevelen wij een bezoek aan genoemde inlichting ten zeerste aan. De heer Duyser met zijne bekende gastvrijheid, zal zeker een ieder, evengoed als ons, in de gelegenheid stellen alles van nabjj te zien. Op een afgescheiden gedeelte van het zoo ruime terrein zagen wij de roomboterfabriek in werking en vernamen, dat die altijd nog gere geld voortwerkt. De eenige klacht van den fabrikant was, dat hij meermalen niet zooveel melk kan krijgen, als hij zou kunnen verwerken. Op onze vraag, of de oorzaak daarvan kan gelegen zijn, dat leveranciers nu en dan met de melk terugge zonden werden, wanneer de fabriek eens enkele dagen werkeloos bleef, werd beslist tegengespro ken. Gedurende het bestaan van genoemde fabriek, had zich dit nog slechts éénmaal voorgedaan en wel in de eerste dagen. Later en nog steeds kan een leverancier van melk zijn geregelde afnemer in den heer Duyser vinden. Rechtzaken. Het gerechtshof te 's Bosch, uitspraak doende in zake tegen J. H. B., oud 56 jaar, postdirec teur, geboren te 's Hertogenbosch, wonende te Waalwijk, appellant van een vonnis der recht bank aldaar, heeft beklaagde op beide punten van aanklacht ontslagen van alle rechtsver volging. Gemengd Nieuws en AHerlei. Twee schilders in Den Haag gingen eergisteren- morgen naar hun karwei en droegen met hun beiden een pot witte verf en een hunner boven dien een groot stuk stopverf. Niet ver van den o---

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2