tan deze op die lichamen haren invloed kan uitoefenen, dan vallen zij op de aarde neder met verbazende, steeds toenemende snelheid en worden door de wrijving met de dampkrings lucht witgloeiend, waardoor zij het uiterlijk krijgen van vuurbollen. Deze laatste hypothese wordt tegenwoordig vrij algemeen aangenomen op gezag van de voornaamste cosmographen (Van Humboldt, Arago). Buitenland. Twee gevallen van vergiftiging door het eten van mosselen hebben zich te Rjjssel voorgedaan. Een 54-jarig man at vier mosselen en twee uren later was hij aan de vreeselijkste pijnen ten prooi. Alle zorgen waren te vergeefs; in den volgenden nacht gaf de man den geest. Een zelfde geval heeft zich voorgedaan met eene 34-jarige vrouw, die eveneens aan de gevolgen overleed. o Een oud-bode van de Kamer van Afgevaar digden, de heer Joach Morin, is te Rijssel over leden. Het was de heer Morin, die den Graaf van Parijs den 24n Februari 1848 uit de Kamer naar buiten droeg, toen de zegepralende oproer lingen zich van het Palais Bourbon meester maakten. De kleine Prins, die hem om den hals vasthield, zou toen te midden van het tumult tot den heer Morin gezegd hebben»Ik zal toch Koning worden, niet waar, mijnheer o Dat het geld te Sofia niet ruim is, kan o. a. bljjken uit het feit, dat de paarden, die in Oostenrijk zjjn aangekocht, betaald worden met schatkistbons van een jaar, rentende 6 pOt. o De geschenken, welke den Paus bij gelegen heid van zjjn jubileum werden aangeboden, zijn zoo talrijk, dat weder twee nieuwe galerijen er mede gevuld zijn. o Baron James Stern, bankier te Londen, is overleden. Hij was het hoofd der firma Stern Brothers en ging door voor een van de rijkste particulieren zijn vermogen wordt geschat op 6.000.000 pd. st. Op denzelfden dag als Stern, stierf fe Londen de bankier Mc. Calmont. Zijn vermogen wordt op 3 millioen pd. st. geschat. Men schat het successierecht van beider bezittingen op 250.000 pd. st. o Bij de regeering is een plan in bewerking- voor de verdediging van de zeeplaatsen, marine havens, inhammen en andere kwetsbare plekken der Engelsche kust. Men wil daarvoor een uit 30,000 man bestaand korps vrijwilligers en militie samenstellen, dat in 't bijzonder met de kustverdediging belast zal zijn. De overleden Engelsche jockey Fordham liet aan zijn 4 kinderen 5 ton, aan zijn weduwe 125,000 gulden en aan zijn vrienden geschenken tot een bedrag van ton na. o De Lord Mayor van Londen zal een bijzondere vergadering van het ondersteuningscomité, dat verleden jaar werd gevormd, beleggen, om na te gaan wat gedaan kan worden voor de werkeloo- zen die steun verdienen. Het bestuur van de Social Democratie Fede ration* verktaart in een manifest, dat 600,000 menschen te Londen gebrek aan werk hebben. o Uit Parijs wordt de dood gemeld van Jules de Lesseps, broeder van den beroemden inge nieur. Hij was laatstelijk president van den financiëelen raad voor het Panamakanaal. o In den Elzas, vooral in den Boven-Elzas, en de Vogezen is zooveel sneeuw gevallen, dat zij hier en daar 15 centimeters hoog ligt. Een man werd Zondag ochtend doodgevroren gevonden, niet ver van zijn huis, bij het dorp St. Marie- aux-Mines. o Aan de »W. Alg. Ztg.« wordt uit Lyon ge meld, dat zekere baron Peltier aldaar zich, door verdriet wegens het mislukken van den nieuwen champagne, van het leven heeft beroofd door zich in zijn slaapkamer in een bad van champag ne te verdrinken! Aan de Times wordt uit Madrid geseind, dat de Spaansche regeering de tractaat-mogend- heden van 1860, onder welke ook Nederland behoort, heeft uitgenoodigd tot een nieuw con gres, ten einde het tractaat betreffende Marokko aan te vullen. Het staat vast dat de meeste staten Spanje's voorstel zullen aannemen. o Op den Russischen schoener »Johannes« ver moordde de timmerman den kapitein en 5 ma trozen en wierp hun lijken in zee. De beman ning van het Deensch stoomschip Morsogreep hem en sleepte de Johannesin de haven van Kopenhagen. Een later bericht deelt mede dat de timmer man aan boord van den Russischen schoener »Johannes« krankzinnig was; hij stond in den nacht van Maandag op Dinsdag, toen de ge zagvoerder met drie man de wacht had, aan het roer, nam een bijl op, doodde den kapitein en daarna de anderen en wierp de lijken over boord, waarop hij naar het logies ging en daar nog 3 man vermoordde. Nadat hij ook den stuurman zwaar gewond had, gelukte het dezen echter hem te overmeesteren en te binden. o Het »Isr. Nieuwsbladontleent aan de Ar chives Israeliteshet bericht, dat baron Mo- ritz von Hirsch niet minder dan honderd milli oen zou willen bestemmen voor werken van liefdadigheid, waarvan na het Oosten, vooral Galiciè', Oostenrijk-Hongarije en Rusland en de Alliance Israelite* de voordeelen zouden ge nieten. Reeds heeft de baron zijn aalmoeze nier Yeneziani met een zending naar Parijs belast, in rechtstreeks verband met deze groot- sche filantropische onderneming. o Lloyd's agent te Melbourne seint, dat het stoomschip Cheviot*, van Melbourne naar Sydney, schipbreuk heeft geleden bij Port Phi lip Heads. 35 passagiers kwamen om en de lading werd een prooi der golven. 24 menschen werden gered. o Een hevige orkaan heeft aan de noordkust van Mexico groote schade aangericht. De stad Qualite (8000 inwoners) is bijna geheel verwoest. Vele menschen zijn daarbij om het leven geko men. o Twee Amerikaansche visschersbooten zijn voor bij de kust van Nieuw-Schotland vergaan; zij hadden 17 menschen aan boord. o Te Liverpool is de Great E asternvoor 21.000 pd. verkocht. Een jaar geleden gold het schip nog 26.000 pd. Bekendmaking. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ■nn^re— Plaatselijk Nieuws. UITWIJK, 21 Oct. Door een paar inge zetenen werd omstreeks 4 uur in den morgen een zonderling verschijnsel waargenomen, n.l. een vuurbol van ongeveer 30 c.M. in diameter, waaraan een paar aanhechtsels waren, eenigzins in den vorm van vleugels. Dit verschijnsel be woog zich boven den Uitwijkschen Ing met op en nedergaande beweging, omstreeks 20 voet boven den grond. Men heeft evenwel niet nader onderzocht of waargenomen waar het gebleven is. HEDIKHUIZEN. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op 15 October 11., de begrooting voor 1888 vastgesteld alsin ont vangst f 13936,161 en in uitgaaf op f 13936,161. WAALWIJK, 24 Oct. Door het muziekge zelschap »Euphonia« van Kaatsheuvel werd gis teren avond op Musis Sacrumeen concert ge geven. Het geheele programma, dat keurige nos. bevatte, werd zeer goed afgewerktvooral de tweede afdeeling met Louise* en de »Harmoni- sche Retraite der Sachsische Kavalerie« voldeed uitmuntend. Door den Heer Hofmans werd den dank der toehoorders aan het gezelschap gebracht en de wensch uitgedrukt, meermalen »Euphonia« te mogen hooren. Aan het einde der uitvoering speelde de harmonie het populaire »de Maliebaan*, dat op verzoek nog eens werd geblazen. Binnenland. De residentiebriefschrijver van het »Z. D.« meldt omtrent de troonsopvolging in Luxemburg, dat Z. M. Koning Willem III, die er prijs op stelt, dat Luxemburg zelfstandig blij ve, zich er van moet hebben vergewist, dat de hertog van Nassau, op wien, na 's Konings dood, de rech ten op het groothertogdom overgaan, onder geen voorwaarden van zijn rechten afstand zou doen. o Aan afschaffing van den zoutaccijns valt, naar het gevoelen van den Minister van Financiën, kenbaar gemaakt in zijn antwoord op het voor- loopig verslag omtrent het ontwerp nopens den zoutaccijns, niet te denken. De schatkist kan een inkomst van p. m. f3,700,000 'sjaars niet derven. En zoo ja, dan nog zou afschaffing van den zoutaccijns niet het eerst in aanmerking komen, omdat alle ingezetenen in die belasting deelen. Of voor de afschaffing een ekwivalent is te vinden meene effectenbelasting, kan overwo gen worden, wanneer dergelijke belasting nogmaals wordt voorgedragen. Ook heeft de Min. bezwaar tegen verlaging der zoutbelasting, nu het finan cieel evenwicht ternauwernood verzekerd is. Het doal daarvan fnuiking der ontzedelijkende fraude langs de Belgische grens zou toch niet te bereiken zijn. Verder ontkent de Min. tegenover de meenin gen in het verslag, dat de opbrengst van den zoutaccijns zeer zal verminderen door de uit breiding der vrijdommende teruggaaf voor zout dat van teruggaaf van zout, gebezigd voor het maken van boter en kaas voor het buitenland een zóó aanmerkelijk bedrag van 466.000 'sjaars gevorderd wordt. Dat de voorgestelde regel ing aan leiding zou geven tot frauduleusen invoer van scheepsladingen zout aan de zeezijde, vreest hij niet met het oog op de moeielijkheid ongesur- veilleerd een lading aan den wal te brengen evenmin is hij beducht voor fraude aan de stranden met vischschepen. Tegen andere fraude lean met de voorgestelde strengere bepalingen gewaakt worden. De doel matigheid der toepassing van het stelsel van kringen, thans voor de branderijen in werking, ook voor de zoutziederijen, kan de Min. niet aan nemen. In een nota van wijziging komt de Min. aan eenige in de afdeelingen tegen het ontwerp ge maakte bedenkingen te gemoet. O. a. zal vrijdom van accijns ook verleend kunnen worden voor het zout tot het reinigen van openbare wegen, en is verduidelijkt dat onder boter, waarvoor bij uitvoer buitenslands teruggaaf van accijns wordt verleend, ook margarine is te. verstaan. o Het officieren-kleedingsfonds zal met 1 Jan. a. s. worden opgeheven, als de contracten met den kleermaker zijn afgeloopen. o De consul der Vereenigde Staten te Amster dam wijdt in zijn laatste handelsrapport van Nederland een hoofdstuk aan den diamanthan del te Amsterdam. In 1886 was de invoer van ruwen diamant groot, doch overtrof de vraag van geslepen diamant niet. De prijzen waren hooger dan vroeger, hetgeen geweten wordt aan de meerdere uitgaven in de diamantvelden, die nu meer in handen zijn van groote maat schappijen, die hooge prijzen willen maken. Ruw berekend komen wekelijks 20,000 karaat ruwe diamant te Amsterdam. Geslepen wisselen de prijzen tusschen 16 sh. (f 9.60) en 11 pond (f 132) per karaat, ofschoon sommige steenen hooger prijzen krijgen. Het kapitaal in dezen handel is niet uitsluitend Hollandsch, daar een groot deel der steenen aan huizen te Parijs en Londen belmoren. Berlijn, Frankfort, Sint Petersburg, Moskou, Rome, Napels, Barcelona, Madrid, Parijs, Londen en New-York zijn allen markten voor diamant, te Amsterdam geslepen. Behalve te Amsterdam wordt nergens de diamanthandel op zoo groote schaal gedreven. Het loon, jaarlijks te Amsterdam aan diamant slijpers betaald, is ongeveer 609,000 pond (f 7,308,000) en men schat het aantal personen bij den handel betrokken op 7 a 8000. De loonen van de werklieden, belast met het slijpen, polijsten en snijden der steenen verminderden wegens het afnemen van bekwame werklieden en het vermeerderen van het aantal leerlingen. De uitvoer van diamanten uit Amsterdam naar New-York bedroeg in 1886 ongeveer een waarde van 275,708 pond. o Men meldt dat de vereeniging »de Unie* en die voor »Algemeen Kies- en Stemrecht« te Amsterdam uitnoodigingen tot den heer Willink Ketjen hebben gericht, om zijn zaak in open bare vergaderingen te komen toelichten. o Men schrijft aan de »Amst. Ct.« Reeds nu is het aantal werkeloozeu te Haar lem verbazend groot. Men ijst bij de gedachte, wat er van die menschen met den winter moet worden, daar er voorloopig geen werk in 't vooruitzicht is. Door het vele bouwen, dat hier in de laatste jaren gedaan is, kwamen van elders tal van werklieden, die nu natuurlijk den nood nog veel grooter maken. Een achttal schilders, die door het staken der werkzaam heden aan het gesticht Meer-en-Berg plotseling zonder werk geraakten, hebben zich per circu laire tot hunne stadgenooten gericht met het verzoek hun werk te verschaffen, door het laten opschilderen van emmers en andere kleine stuk ken, waarvoor zij een matigen prijs zouden berekenen. Daar zij echter niet de eenigen zijn, die op deze wijze werk vragen, zal het waar schijnlijk wel met veel helpen. o Door de regeering is een wetsontwerp inge diend, waarbij het verbod om gedurende een gedeelte van het jaar met den wonderkuil te vis- schen wordt verlengd tot 1890. o Een inzender in »de Post« komt tot de con clusie, dat de Katholieken bij aanneming der nieuwe grondwet, zonder de hulp van de anti revolutionairen, de zegepraal kunnen behalen in 29 enkelvoudige districten, de anti-revolutio- nawen zonder hulp der katholieken in 3 dis tricten (Apeldoorn, Amersfoort en Ede), terwijl de liberalen in do toekomst vrij zeker zouden zjjn van 40 zetels. In navolging van de weesinrichting te Neer- bosch zal te Anna Paulowna een dergelijke stichting verrjjzen, waar weezen uit alle oorden des lands, - die elders geen plaatsing kunnen vinden, zullen kunnen worden opgenomen. De ontwerper, de heer Sipman, zal, zoodra 's konings goedkeurog op de statuten verkregen is, bij zijn landgenooten om financiëelen steun aan kloppen. o Uit Arnhem deelt men ons mede, dat de gen.-maj. J. C. J. Smits, commandant van het Kon. Mil. Invalidenhuis Bronbeek, zeer ernstig ziek is, zoodat men, met het oog op zijn Imo gen leeftijd, het ernstigste vreest. o Met het oog op het aanstaande examen voor surnumerair bij de posterijen, schrijft de »Midd. Ct.,« kan het zijn nut hebben, om velen teleurstelling te besparen, belanghebbenden het volgende onder de aandacht te brengen. Op 31 Dec. 1886 bedroeg het getal surnume rairs 102. Van de 124 candidaten, die aan het surnu merair-examen deelnamen konden er slechts 27 geplaatst worden. Van de 27, die aan het examen voor commies deelnamen, slaagden er 18. De mededingenden mogen er dus op bedacht zijn, dat zij niet meer dan tweemaal tot het examen worden toegelaten en dus goed beslagen ten ijs moeten komen, terwijl zij er op kunnen rekenen eenige jaren surnumerair te moeten bljjven. o In de Schotsche kerk te Amsterdam had de overdracht plaats van het rectoraat der Vrije Universiteit aan dr. A. Kuyper. De aftredende rector, do heer De Savornin Lohman, hield eene rede over »de hoogste vrijheid. o Ook in Friesland zijn de examens voor de akte lager onderwijs afgeloopen. Van de 99 ad- spiranten slaagden er 61, nl. 15 vrouwelijke en 46 mannelijke, of onderscheidelijk 88 en 56 pet. van hen, die zich aan het examen onderwierpen. o De bloedvergiftiging van den heer Ivieckens, chirurgijn te Tilburg, heeft een noodlottigen afloop gehad. De patient is na een smartelijk lijden overleden. o De internationale wedstrijd op schaatsen, in den aanstaanden winter in Friesland.te houden, zal vermoedelijk te Heerenveen plaats hebben. o- - Te Ammerstol is publiek verkocht een recht van aandeel in de Zalmvisscherij »de Snackert* aldaar. Het aandeel, bestaande in 2 netten, werd verkocht voor f 5000, benevens de onkosten. Eigenaar werd de heer P. Blanken Jz. aldaar. Te Camperland heeft aan den veerdam Noord- Beveland, een oeverschuiving plaats gehad ter lengte van 75 en breedte van 20 Meter. o— Men meldt aan »de Zoom:« Vrijdag-ochtend omstreeks 4 uur vertoonde zich boven Bergenopzoom in het zuid-oosten een prachtige ster, ter grootte van de maan. o Op de Nieuwe Maas is in een zegen een kabeljauw gevangen. o Door schipper A. Meerman van de Arnemuid- sche vischsloep no. 14 is dicht onder den wal van Heijst opgevischt een kolossale hoorn of tand, een paar meter lang, hol en een 50 cM. dik, vermoedelijk afkomstig van een voorwereld lijk dier. o Als een bewijs hoe sterk het in de vorige week heeft gevroren, deelt men mede, dat een paard van den landbouwer v. D., in Cattenbroek, 's morgens in het weiland een ijshal onder een der pooten bekwam, tengevolge waarvan het al springende uitgleed, met het gevolg, dat het beest zich inwendig zoo bezeerde, dat het niet meer kon opstaan, en niets anders overbleef dan het van kant te maken. o Dat niet alle personen, die door de politie bedelend worden aangetroffen, behoeftig zijn, bleek Vrijdag in Zuudert, waar een persoon, ge naamd J. E., geboren te Heinkenszand (Zeeland) door de rijkspolitie werd opgepakt die in het bezit werd bevonden van f1600 aan bankpapier en f 118,50 aan obligatiën, twee Turksche stukken ieder van 400 frs, 46 coupons ieder van 6 frs, be nevens zilveren en koperen muntstukken. De rijke bedelaar is naar Breda getransporteerd en ter beschikking gesteld van do justitie. o In de Tulpstraat te Amsterdam heeft zich een man in zijn woning met een pistoolschot van het leven beroofd. - Uit de Beemster ringsloot is nabij Avenhorn het lijk opgehaald van den boerenknecht v. D., die sedert 14 dagen vermist werd. - Door het breken van een leidsel werd in de Quellijnstraat te Amsterdam een paard van een broodkar schichtig. Het maakte eenige zij sprongen en stond eindelijk plotseling in de zijkamer van een bewoner dier straat. Het was door het raam naar binnen gesprongen. Het koste natuurlijk heel wat moeite het paard we- Burgemeester cu Wethouders van Heusden; gezien'de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten dat op heden ter gemeente-secretarie ter in zage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, een ver zoek met bijlagen var. Johannes Zuidcrveld, alhier om ver gunning tot het oprichten van eene slachterij in het pand gemerkt wijk N no. 144, kadastraal bekend seciie A no. 927, staande aan de Waterpoort. Dat op Maandag den 7 November 1887, des voormiddags ten 11 ure, in het raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schriftu ren kunnen kennis nemen. Heusden, den 24 Oct. 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. O o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2