geletterde schromen zon een woord te veel te gebruiken en met angstvallige nauwkeurigheid naar gepaste termen zou zoeken waarvoor hem echter onder 't spreken tijd te kort komt daar praat de man uit het volk maar toe en stoort zich niet aan overtolligheden, herhalingen, verkeerde uitspraak en accent enz., hij kent deze gebreken niet en vandaar zijn radheid van tong. En dan nog iets. Iemand die spreekt, moet iets in 't hoofd en in 't hart hebben. Kan men Te Petersburg is het weder buitengewoon zacht en niets doet den naderenden winter verwachten. Door het springen van een stoomketel in een ijzerfabriek te Ironton werden 4 personen ge dood, 20 gewond. o In de Oostzee heeft een orkaan gewoedver schillende zeerampen werden daardoor veroorzaakt en op eenige plaatsen zijn de kusten door het hoog water overstroomd. Het verkeer op den spoorweg Lubeck-Travemunde is gestremd. Van de mldings van een schoolknaap verlangen, dat bjj reeds stations Lohme, Zingst, Stolpmunde.Swinemunde eigen gedachten genoeg heeft om die zonder en Neuendorf komen berichten over het vergaan haperen geleidelijk te uiten? We gelooven dat Tan schepen,waarbij 22 personen zijn gered, waar die eisch te zwaar is en dat de school reeds on(jer vrouwenvermoedelijk zijn minstens genoeg doet wanneer ze de jeugd de gedachten van anderen leert uitspreken of neerschrijven. Ten slotte. Voor ieder, die nog twijfelen mocht of het mondeling uitdrukken der ge dachten wel zoo'n zwaar werk is, herinneren we een woord van Multatuli, een man, wiens geheele leven besteed werd aan deze groote kunst, I nog levend gevonden, en die 't èn op papier èn voor 't publiek daarin tot een hooge mate van volkomenheid gebracht heeft. Deze schrijver en causeur schreef in '75 aan een zijner vrienden hier te lande: »Ware het niet dat ik volstrekt behoefte heb aan af zondering, dan bleef ik hier te lande, maar ik voel me hoe langer hoe ongeschikter voor den even zoovelen bij de zeerampen omgekomen. o In een steenkolenmijn bij Newcastle brak brand uit. Men vreesde eerst dat 27 menschen omkwamen, maar er zijn slechts 9 dooden; een dezer was onherkenbaar. 18 mijnwerkers werden o Na een reis van 3 weken, gedurende welke hij 4500 mijlen aflegde en door 4 a 5 millioen men schen werd gezien, is President Cleveland te Was hington teruggekeerd. Zijn herkiezing wordt ze ker geacht. o Te Tennville (Michigan) waren dit jaar de omgang met menschen. Er blijkt me telkens, perzikenboomen zóó met vruchten overladen, dat ik me niet verstaanbaar weet uit te drukken, en dat irriteert zoo.« Wanneer zoo de groene tak klaagt, wat moet dan wel het dorre hout doen en wat magr men dan verlangen van de jonge twijg? Buitenland. De »Swoboda,c het officieuse orgaan der Bul- gaarsche regeering, wendt zich in een hoofdar tikel, met opgeheven handen, voor de laatste maal tot Europa en tot Bulgarije's oude suzereiu Turkije, en voorts tot alle volkeren van Europa, die parlementen en viijheid van spreken hebben, om een zwak volk te hulp te komen en den strjjd tusschen de muis en den leeuw niet toe te laten. Op geheel Europa zou een smaad rusten, als op het einde der negentiende eeuw een volk te gronde moest gaan alleen omdat het opkomt voor zijn vaderland en zijn vrijheid. En vooral Frankrijk zou door dien smaad getroffen worden, omdat het buigt voor den Russischen alleen- heerscher, die de halve wereld onder zijn macht heeft en de zwakken verplettert. Het »Berl. Tgbl.« schrijft dit artikel hoofdzakelijk toe aan de groote geldverlegenheid, waarin de Bulgaarsche regee ring thans verkeert. Alle pogingen, om een leening te sluiten, hebben tot nog toe schipbreuk geleden. o Men zegt, dat prins Ferdinand een leening van 38 millioen heeft gesloten met een bank, bestuurd door Duitschers en Hongaren. dat men een gedeelte onrijp moest afplukken, om aan de anderen meer lucht te verschaffen. Een handelaar aldaar rekende op een oogst van 20,000 manden. Plaatselijk Nieuws. WIJK, 28 Oct. De jeugdige zangvereeni- ging Crescendoalhier hoopt Maandag a.s. voor de eerste maal voor het publiek op te treden. Het keurige programma der uit te voeren stukken, dat de noodige afwissel'ug aanbiedt, doet met recht hiervan een goede verwachting koesteren. (Zie verder achterstaande advertentie.) DALEM. Maandag-middag is bij een vrij hevigen wind de knecht van een schipper, een jongeling van omstreeks 16 jaar, ter hoogte van het fort Loevestein, door de giek overboord geslagen en verdronken. Tot heden is het ljjk nog niet opgevischt. Nader vernemen wij hieromtrent, dat de ver ongelukte was A. B. Pelgrom, woonachtig te Werkendam, in dienst bij den scbipper G. Ver- heij Gz. Binnenland. Bij de in het hoofdkiesdistrict Alkmaar gehou den verkiezing van een lid der Tweede Kamer, werden uitgebracht 2313 geldige stemmenver kozen werd mr. J. A. Levy, met 1306 stemmen. o De heer J. C. J. Smits, gepens. gen.-majoor titulair van het O.-Ind. leger, is in den ouder- Lmdens den .FigaröUou er te Fredensbnrg W Arol»m edm; H« een verbond zjjn onderteekend tusschen Rusland, België, Nederland, Zweden en Denemarken, het welk openbaar zal worden gemaakt op den dag dat Rusland zich verplicht zal achten positie te nemen in Bulgarije. De »Débats« bevat een bericht onder den datum van 25 dezer, dat de Bulgaarsche regee ring de garnizoenen versterkt in de zuidweste lijke provinciën, waar men een groote gisting onder de bevolking bespeurt. o Te Varna is iemand gearresteerd, die een aanslag wilde plegen op het leven van den was sedert de oprichting tot nu onlangs kom- mandant van het Koloniaal Militair Invaliden huis op het landgoed Bronbeek.* Voorts was de overledene adjudant van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst, ridder van de 3e kl. der Mil. Willemsorde, ridder van den Ned. Leeuw en grootkruis van de orde van de Ei kenkroon, kommandeur der orde van de Roos van Brazilië en ridder 3e kl. van de orde dei- IJzeren Kroon van Oostenrijk. o Te Clarens, in Zwitserland, is in den ouder dom van 62 jaren overleden de bekende publicist, de heer S. E. W. Roorda van Eysinga, oud- Vorst van Bulgarije. Hij was daartoe omgekocht, ingenieur in Indischen dienst, uit welke betrek- Princes Beatrice van Battenberg is bevallen van een meisje. In welstand vierde generaal Moltke zijn 87n verjaardag. o Het slaapkamer-ameublement van Lodewijk II van Beieren is aan het nationaal museum te Munchen geschonken. o Bjj Höxter (a. d. Wezer) is een glasfabriek, waarin 100 werklieden werden bezig gehouden, geheel door brand vernield. o Prins Napoleon heeft een brief gericht tot den president der groep van het beroep op het volk, waarin hij o. a. zegtDe onwrikbare trouw van de partij van het keizerrijk aan het beginsel van het beroep op het volk noodzaakt de te genstanders om zich daarvoor te buigen en zal rondom onze vaan scharen al de mannen, wien de jongste schandalen tegen de borst stuiten. Het is tijd om op democratische grondslagen eene sterke en weder opbouwende regeering te vestigen. Aan u moet de eer toekomen om eene groote nationale betooging uit te lokken, die den vrede, den geest en den voorspoed des lands zal herstellen. o Het Fransche stoomschip »Hindoustan« is in het dok te Marseille verbrand met 3000 ton goederen uit New-York. Men schat de schade op eenige millioenen. king hij in 1864, tengevolge van het schrijven van dagblad-artikelen, werd ontslagen. De heer Charles de Bourbon heeft protest aan- geteekend tegen de aangifte van overlijden van zijn broeder Adelbert De Bourbon, omdat in dit officiëele stuk geea melding is gemaakt van diens rechten als afstammeling van Lodewijk XYI. Ten behoeve van de drie zoons van den overle dene, wil de beer Charles De Bourbon ook in dit stuk de pretentie der familie constateeren. o Een viertal Rijkstelegrafisten van het hoofd kantoor te Amsterdam hebben zich voor dien dienst in de Transvaal aangemeld. o Naar de »Arnh. Ct.« verneemt, zullen alle havens aan de Zuiderzee gelegen achtereenvol gens in onderhoud en beheer bij de regeering komen. o Behoudens onvoorziene bezwaren zullen de spoorweglijuen ApeldoornDeventer en Epe— Ilattem op 15 Nov. worden geopend. o Na geruimen tijd gerust te hebben, zijn de werkzaamheden voor de nieuwe fundeering van de ijzeren bekapping van het centraal-station te Amsterdam, weder hervat. o Tusschen de Nederlandsche luciferfabrikanten is een contract gesloten, waarbij bepaald is dat slechts drie fabrieken, te Eindhoven, Amers foort en Apeldoorn, zullen in werking blijven. o Aan den nationalen zang wedstrijd, op 26 en 27 November te Utrecht te houden, zal door 27 vereenigingen met 1305 zangers worden deelgenomen. Het weekblad Vooruit*, officieel orgaan van de Vereeniging van handels- en kantoorbedienden, bevat een ontwerp-adres, te richten aan de Tweede Kamer, met verzoek den kantoorbedienden vrij stelling te verleenen van de patentbelasting. o Te Alphen, nabij Breda, heeft het gemeen tebestuur, in overleg met het armbestuur, be sloten de bedeeling te verminderen en zoo noo- dig te staken voor die gezinnen, waarvan de kinderen niet behoorlijk de school bezoeken. o De bedelaarsgestichten aan de Schans zijn, tegen de verwachting, thans zoo overvol met opgezondenen, dat men geen raad weet wat te doen met de velen, die nog komen zullen. o Maandag a.s. zal in het lokaal van den heer S. van Nugteren, te Zwijndrecht, tegen betaling van 25 cent entree, worden tentoon gesteld een »perpétuum mobile,* vervaardigd door H. van Pelt. Te bezichtigen van 121, 34 en 68 ure. Een arbeider op het eiland Rozenburg heeft tegen den gemeente-geneesheer Dr. Keizer een eisch tot schadevergoeding van f 5000 mgesteld, omdat de geneesheer hem naar zijne meening, door eene ondoelmatige behande'ing by schou derontwrichting, ongeschikt heeft gemaakt voor zijn dage 'jksch werk. o Men schrijft aan de »Haarl. Ct.«: Als een bewijs van de groote bewegelijkheid van het zand aan de kusten en bij onze eilan den kan dienen, dat de voogd van het eiland Rottum genoodzaakt is, ongeveer 20 minuten meer oostwaarts een woongebouw op te richten, aangezien het tegenwoordige woonhuis niet meer veilig ligt tegen wegspoelen, door het verloopen van den grond. o Ds. Van Heyningen doopte 11. Zondag niet minder dan 73 kinderen iu de Ned. Herv. Kerk onder degene, waarvoor het werktuig is best? rud. De reis werd voortgezet in gezelschap van een der beambtende eigenaar van den stok liet intusschen verdere bedreigingen varen. te Scheveningen. o- In eene te Brielle gehouden vergadering van den gemeenteraad, moeten m'nder aangename woorden gewisseld zijn tusschen den burgemees ter, baron van Heemstra, en sommige raad sleden. Althans staande de vergadering verwijderde de burgemeester zich, na te hebben medegedeeld, dat hij zijn ontslag nam. In de bijeenkomst van het Leger des Heilsc, op de Lijnbaansgracht bij de Looijersgracht te Amsterdam, ging het in 't begin dezer week weer rumoerig toe. Er moesten verscheidene bezoekers naar buiten worden gebracht, omdat zij de orde verstoorden. Voor het lokaal werd druk met steenen geworpen. De aanvoerders vau dit leger moeten voor nemens zijn, om in de Willemstraat, aan den Nieuwendijk en naar men zegt, nog op zes andere plaatsen in de stad, lokalen voor hunne oefeningen te huren. o Volgens een gerucht, moet er in de administra tie van Delfland bij de optreding van den tegen- woordigen secretaris-rentmeester, den heer Post van der Burg, een tekort zijn ontdekt van f 73,000. Het moet reeds van zeer oude dagtee- kening zijn. Er is eene commissie van onderzoek benoemd. »D. Ct.« o Te De Werken viel een zesjarig meisje in de haven en had het bewustzijn zich zelf te redden en op het drooge te komen. Te Bra- kel heeft de zalmvisseherij, op 17 dezer aange vangen, in een week tijds 47 zalmen opgele verd. Te Gorinchem heeft de vereeniging van patroons het voornemen, om een Ambacht school op te richten. Inteekenlijsten tot het ge ven van bijdragen zullen daartoe aan de inge zetenen worden toegezonden. Te Waalwijk heeft de heer C. G. van der Heijden zitting genomen als lid van den gemeenteraad en zijn de geloofsbrieven onderzocht en goedgekeur-d van de nieuw gekozen leden A. Verbunt, J. Timmermans Wz., Ch. R. M. Ficq en Jacq Gragtmans en heeft de beer Th. Hoffmans ont slag genomen als wethouder. o De sneltrein van den Centraalspoorweg werd Vrijdagavond nabij Elburg plotseling tot staan gebracht, doordat een der reizigers in de 3e kl. gebruik gemaakt had van de noodrem. De con ducteur, vergezeld van een inspecteur en den stationchef van Elburg, spoedden zich naar den waggon waar het signaal gegeven was. Het bleek dat de oorzaak gezocht moest worden in een oneenigheid omtrent het al of niet-sluiten van een der raampjes. Een der passagiers had met geweld zijn wil willen doordrijven en den ande ren met zijn stok bedreigd, waardoor deze het geraden vond van het noodsein gebruik te ma ken ten einde hulp te verkrijgen. De zaak zal nader onderzocht worden, ten einde te kunnen uitmaken of dit geval behoort o Te Haulerwijk is de woning van Veemstra ge heel verbrand. Niets is gered. Behal ve de geheele inboedel zijn ook twee schapen verbrand. De vrouw, 4 dagen te voren bevallen, is met moeite uit het huis gekomen en wordt met haar zui geling bij een buur verpleegd. Anderen zorgen voor de overige vier kinderen. Niets was ver zekerd, zoodat de lieden geheel geruïneerd zijn. - Te Gameren is aan boord bij den schipper G. Verhey Gzn. door het klappen van de giek over boord geslagen en verdronken de 16-jarige schip persknecht Aart Pelgrim, wonende te Werken dam. - Een koperslagersknecht te Groenlo, die kort geleden van een hooiwagen viel en toen een arm brak, is weder van een wagen geval len en overreden. Hem werden nu twee ribben gebroken. - Van het tjalkschip Maria* 9 Oct. van Delfzijl vertrokken, is de stuurman overboord gevallen en verdronken. - Onder Sloten is het lijk opgehaald van den kastelein v. d. M., wonende op het Frederiksplein te Amsterdam. - In de Linnaeusstraat aldaar is een 8-jarig meisje door een vigelante overreden en eenige uren daarna bezweken. - In de Zandstraat te Rotterdam had deze week des nachts een ontmoeting plaats tus schen een Hollander en een Duitscher, die elkan der niet lijden mochten. De Duitseher trok een revolver en schoot onzen landgenoot door den arm. De dader werd gepakt. - In een logement op het Rembrandtsplein te Amsterdam heeft zich een onbekend persoon omstreeks 60 jaren oud, door ophanging van het leven beroofd. - Te Moordrecht is een jongen van 8 jaar met zulk een vaart met het hoofd tegen een lantaarnpaal aangeloopen, dat hij bewusteloos achterover viel. Een paar uren daarna overleed hij. - Een scheeps- jager is te Haarlemmermeer in den drank ge stikt. - Maandagavond geraakte te Vh'ssiugen een plaat los in de smederij van de »Schelde« en kwam neer op het hoofd van een ovensmid, die daardoor een ernsiige schedelbreuk bekwam. Eene ruim 60-jarige juffrouw te 's-Hage, die op de algemeene begraafplaats eene vriendin behulpzaam was bij het beplanten van een graf, bleef plotseliug dood. Het schijnt dat een hart kwaal, waaraan zij lijdende was, een einde aan haar leven maakte. - De Utrechtsche politie heeft een 12-jarig meisje aangehouden, dat ver dacht wordt van verscheidene diefstallen van gouden oorbelletjes van kinderen die op straat liepen. De jeugdige dievegge bekende dadebjk. - Te Maasheez.e heeft een moord plaats gehad. Bij een vechtpartij sloeg de een den ander den her senpan in. De dader, een jonge man uit Someren, is gevankelijk naar Roermond overgebracht. - Een gehuwde sergeant der mariniers, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, is gedegradeerd tot marinier 3e klasse, wegens knoeierijen met zijne minderen. - Te Sloten werden uit den Schinkel opgehaald het lijk van een onbekend, net gekleed man en dat van zekeren v. d. H. aldaar wonende. - Een lid van den raad van Hoedekenskerke heeft zich opge hangen. De man leed aan zwaarmoedigheid. - Aan de Handelskade te Amsterdam is een 9-jarige jongen te water gevallen en verdronken. - In het logement Het Vosjein de PrJnsenhofsteeg aldaar, maakte een Duitscher door ophanging een einde aan zijn leven. Burgerlijke Stand. Heusden, van 20 tot 27 Oct. Geboren: Bertus Marinus, z. v. Jan Ver meulen en Elsibeth Jacoba de EooijPetrus Lam- bertus, z. v. Josephus van de Pol en Wilhelmina Carolina van der Aa. Aanbestedingen. Op 30 November e. k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aan besteed: het bon wen van twee schutsluizen en het maken van bijbehoorende werken nabij den St. Antoniedijk onder de gemeente Diemen, prov. Noord-Holland, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Raming f 1,130,000. Landbouw. Te Arkel roemt men het ruime beschot dat de beetwortelen opleveren. Een Hectare gronds levert voor f 300 a 350 aan bieten op. Te Bruchem begint men meer werk te maken van de varkensmesterij. De heeren Dingemans aldaar hebben een varken tot 622 pond gemest. In November wordt te Zalt-Bommel, van wege de Landbouw afd. Bommelerwaard, een stierenkeu ring gehouden met prijzen van f J0, f25 en f 15. In den loop van dezen winter zullen in de Bom melerwaard 3 landbouwvoordrachten gehouden worden en wel te Rossum, door den heer Corten, over boterbereidingte Zaltbommel, door den heer Ottelander, over bloemen en planten, en te Tuil, door den heer Reimers, over de ver edeling van het paardenras. Te Opheusden, is door den heer Salomon Kamps eene varkens slachterij op groote schaal opgericht, v» or ver zending naar Engeland. Een aantal werd tegen 34 a 36 cents per kilogram opgekocht. Men schrijft uithetWestland aan de »D, Crt. De druiven van den kouden muur zijn spre kende getuigen van de guurheid der eerste herfst- -o- O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2