^Zaterdag is de eerste steen gelegd voor het ruiterstandbeeld van Prins Friedricb Karl, op de Maiböhe bij Steglitzvoor dit standbeeld is 600.000 Mark bijeengebracht. Het feest, eigen aardig op den herinneringsdag der capitulatie van Metz bepaald, werd door de Prinsen Friedrich Leopold en Georg bijgewoond130 militaire- en 100 schutters-vereenigingen zijn er bij uitge- noodigd. Te Frankfort a/d. O. had reeds Donderdag een soortgelijke plechtigheid plaats voor een gedenkteeken, dat het 3e legerkorps voor den Prins laat oprichten. De Prinsen Wilhelm en Friedrich Leopold waren bij het feest en werden in de feestelijk versierde stad met gejubel ontvangen. o Uit Sofia wordt gemeld, dat nieuwe bewij zen zijn gevonden voor 't bestaan van een sa menzwering tegen vorst Ferdinand. Een man is gearresteerd, die verklaarde dat hem door 't Slavisch comité te Odessa 5000 Napoleons en een hoog ambt in Rusland waren beloofd, in- De Bran tas keerde gisteravond met zeven djangolans op sleeptouw van Bangkalan terug, waarin vele dames en heeren waren gezeten, die deel hadden genomen aan een hnwelijksfeest van een der inlandsche grooten, waar/oor te Soerabaja vele invitaties waren gedaan. Een der djangolans werd, dicht bij de reede, doer het stoomschip »Bandjermassing« over- stoomd. Tengevolge van dit onheil worden vermist de dames Schoutendorp en Van der Chijs, de ad judant van den afdeelings-commandant eerste luitenant Engelman, de houtvester De Jong en de luit. ter zee Groen, benevens twee inlanders. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 31 Oct. Het Departement Heusden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hield Donderdag 27 Oc tober jl. zijne eerste bijeenkomst met dames. Als spreker zou optreden de heer Mees uit Haarlem. De naam van den lezer heeft bij de leden van dien hij er in slaagde den Prins te vermoorden. I het Departement een goeden klank, dit bleek al De Weener correspondent van den Times, heeft medegedeeld dat vorst Ferdinand aan de Bulgaarsche schatkist een voorschot heeft ver leend van f 480,000 uit eigen middelen, ten einde de voltooiing der Bulgaarsche spoorwegen te bespoedigen. o De Russische regeering heeft 8.960.000 roe bels toegestaan voor het maken van een haven te Taganrog. o De keizerlijke Academie van Wetenschappen te St. Petersburg heeft de vertaling van het Nieuwe Testament in de taal der Kalmouken vol tooid. Dit is de eerste poging om den tekst der Christelijke leerstellingen aan dat volk te leeren. De roodvonk-epidemie neemt te Londen sterk toe. Zaterdag waren er 2304 patiënten in de gasthuizen; de meeste waren van Holborn af komstig. o Gelijk wel te verwachten was, heeft de orkaan, die Zondag j.l. woedde, vooral aan de Engelsche kust zich hevig doen gelden. Er zijn talrijke zeerampen voorgekomen en meer dan 20 men- schenlevens verloren gegaan. o "Vele bergstroomen in de Abruzzen zijn bui ten hun oevers getreden. De daardoor aange richte schade is zeer groot. o De Engelsche Galicische petroleum-maatschap- pij maakt bekend, dat er belangrijke oliebronnen ontdekt zijn in den omtrek van Riski (westelijk Galicië). o Uit Derbyshire wordt het volgende tragische voorval vermeld. Twee personen maakten een tocht door de bergen en verdwaalden in den donkeren stormachtigen nacht. Eindelijk zagen zjj in de verte een licht en liepen er door de vel den recht op aan. Opeens stonden zij voor een schutting, die hun den weg versperde. De m.oe- digste van de twee klom er over heen en stond met een sprong aan de andere zijde op den grond. Hij spoorde zijn vriend aan hem te volgen en deze waagde insgelijks den sprong, maar was opeens spoorloos verdwenen Tevergeefs riep hij hem in de duisternis, hij kreeg geen antwoord. Eindeljjk besloot hij hulp te gaan zoeken en te Bonsall, waar hij diep in den nacht aankwam, maakte hij alarm. Men zond terstond eenige lieden uit, om naar den verdwenen man te zoeken en weldra was het geheim opgelost Bjj zijn sprong in de duisternis was hij in een ver laten leigroeve gestort, die 60 voet diep was en waar hij in het aldaar drie voet diepe water den dood vond. o Door de plotselinge koude en sneeuwstormen in Italië zijn verscheidene personen omgekomen. Op den Dego-berg zijn de lijken van vijf vrouwen en een grijsaard gevondenbij San Stefano viel dadelijk uit de opkomst van het publiek. Voor de pauze hield de spreker eene letter kundige voordracht over het drama »De bruiloft van Attiluc (Les nouces d'Attile) van Bornier. Eerst gaf de spreker eene beknopte beschrijving van het volk der Hunen, daarna een karakterschets van Attila om eindelijk het drama te bespreken, de ontwikkeling er van op den voet te volgen alle vier de bedrijven door. De keurigste en treffendste gedeelten, in prachtig Nederlandsch vertolkt, werden door hem weergegeven met een gloed en geestdrift, die de hoorders boeiden aan de lippen des sprekers en die blijken gaven van een meesterschap over de taal en een inwerken in het drama, zooals wij het zelden hebben bij gewoond. De voordracht die ruim vjjf kwartier duurde, werd met stijgende belangstelling aan gehoord, en de ademlooze stilte gedurende dien geheelen tijd, pleitte voor spreker en hoorders beiden. Na de pauze dischte de spreker wat hchtere kost op. Hij sprak over de kunst van voordra gen en spreken, haalde eenige goede en ook eenige afkeuringswaardige voorbeelden aan en gaf menigen behartigenswaardigen wenk. Met een paar luimige stukjes, gedeeltelijk van den spreker zelf, werd het publiek in eene vroolijke stem ming gebracht, en te ruim elf uur behoorde deze bijeenkomst tot de geschiedenis. Wanneer wij zeggen: »wij hopen den heer Mees meer in ons midden te zien,« dan spreken wij slechts uit, wat wij na den afloop uit den mond der hoorders opvingen. WAALWIJK, 31 Oct. De telegraphische gemeenschap tusschen hier en Heusden werd gisteren gestoord, daar door den hevigen storm wind een boom werd gebroken, die in zijn val den telegraafdraad doorsneed. Heden is de draad hersteld. BRAK EL, 30 Oct. Sedert het hervatten der zalmzegenvisscherij, op 17 dezer, zijn hier ge vangen 67 zalment. w. deze week 20 en de week 47. DALEM, 30 Oct. De glasblazerij te Vuren, die geruimen tijd stil gelegen heeft, zal spoedig weer in werking gesteld worden; eene blijde' uitkomst voor velen bij het naderen van den winter, en terwijl toch het gebrek aan werk voor den arbeidenden stand groot is. WOUDRICIIEM, 28 Oet. Dat het land nog niet in geldelijke waarde daalt is gisterenavond alhier gebleken. Een perceel weiland, groot 2.08 II.A., toebehoorende aan den heer G. Bee- verloo, werd bij publieken verkoop toegewezen aan den heer Johannes van Stigt voor f 7200, behalve de daarbij komende kosten. LEERDAM, 31. Oct. De begrooting dezer gemeente, dienst 1888 is goedgekeurd en vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f 29858,31. De kosten van het onderwijs werden geraamd op f 8780; de post voor onvoorziene uitgaven werd voorgedragen op eene som van f 4754,34. Als post van ontvangst is in deze begrooting vorige de sneeuw een meter hoog; op den berg Mezzo cle som van f 4857,011 gebracht, zijnde het batig bleven een man en vrouw in de sneeuw steken en vonden zóó den doodop den Segarino-berg zijn acht lijken gevonden. o Bij den brand te Duinkerken kwamen 9 per sonen om. De schade bedraagt 300.000 gld. o Een Amerikaansche firma zal voor 3 millioen dollars oorlogsmateriëel aan China leveren. o Het Suez-kanaal is volgens de overeenkomst van Engeland en Frankrijk neutraal verklaard en zal ingeval van oorlog dus een onzijdig ge bied uitmaken. Natuurlijk mogen de schepen het f anaal niet als een vlucht- of vrijhaven beschouwen. De schepen mogen slechts een be paalden tijd daar vei toe ven en twee vijandelijke oorlogsbodems moeten 24 uren na elkander vertrekken. o Het Chineesche transportschip »Waylee« is bij de Pescadores vergaan. 280 Chineezen en 5 Europeanen verdronken. o Uit Soerabaja wordt van 21 September ge meld: saldo der rekening 1886. De storm van gisteren heeft alhier groote verwoestingen aangericht. Bij de glasfabrieken van Jeekel, Mijnsen Co., woei een pas ge bouwde houtloods omver en van de daarbij staande nieuwe huizen honderde pannen. De kap van een der zwarthutten werd geheel op genomen en over de Linge geworpen. Tusschen 10 en 11 uur, toen de storm het hoogst was, dorst niemand zich op straat te begeven daar men bevreesd was getroffen te worden door de vele steenen der schoorsteenen en pannen der daken. Om de stad zijn eenige hoornen ont worteld. Binnenland. De minister van waterstaat heefd benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken tot verlegging van den Maasmond de heeren A. J. C. Plaat te Geertruklenberg, en J. H. Gombert, te 's-Hertogenbosch, op eene bezoldiging respec tievelijk van f 80 en f 65 's maands. o De minister van Waterstaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek van J. J. Van Tienhoven algemeenen toestand weder verbetering is waar te nemen. Hij bevindt zich nu met een Ilollandschen tuin man op de goudvelden, waar zij een groenteveld hebben aangelegd en verschillende soorten van groenten telen en die verkoopen. Wanneer deze goudvelden door emigratie meer vooruitgaan, dan twijfelt men niet, of ze zullen iu hun onder houd kunnen voorzien. Behalve het vleesch, dat niet zoo duur is als iu Holland (men betaalt voor i KG. slechts 30 cent); zijn de overige levensmiddelen buitengewoon hoog in prijs. O. a. wordt een zak boerenraeel, dat is meel met ze mels en alles nog daarin, voor f 30 tot f 36 ver kocht, terwijl voor koffie, ongebrand en onge- malen, tot 90 cent per KG. wordt betaald. Thans is Pijlstra bezig met het bouwen van eene woning, die hij spoedig hoopt te betrekken. Naar aanleiding van het contract, door de lucifersfabrikanten gesloten, waarbij bepaald is dat slechts drie fabrieken (te Eindhoven, Amers foort en Apeldoorn), zullen in werking blijven, zegt de »Arnh. Ct.« Wij gelooven dat de heeren gelijk hebben. Zij rijden nu elkander in de wie len en de concurrentie dwingt hen, uit zelfbe houd, met de kleinst mogelijke winst tevreden te zijn. Nemen ze deel in elkanders zaken, dan behoeven zij de productiekosten niet tot de uiterste grens te vernrnderen. Daardoor toch wordeu de lucifers te goedkoop, want de grondstoffen zijn van betrekkelijk geringe waarde; de prijs ligt in de voortbreng'ngskosten, en waaneer men na gaat dat men zoogenaamde Zweedsche lucifers voor 5 cents de 500 kan koopen, met de ver pakking in doosjes en pakken, en daaronder alle onkosten en de w'ust van den fabrikant en den winkelier zijn begrepen, dan schaamt men zich bijna een lucifer aan te steken, bij de gedachte aan het onmoge^k kleine arbeidsloon, dat er mede verdiend is tengevolge der concurrentie. o De reeds zoo bekende plaat van Joh. Braa- kensiek, uitgegeven door den Volksbond, met het onderschrift: »Ach! vader, niet meer!« is op nieuw verschenen, nu op getint papier gedrukt. De keurige bewerking zal de verspreiding zeker in de hand werken en zoodoende het goede doel bevorderen. van dén Bogaard on anderen, strekkende, dat over den Nieuwen Maasmond, ter vervanging van het pontveer onder Raamsdonk (het zooge naamde Keizersveer) een vaste brug worde ge bouwd. Intusschen heeft de Minister de verzekering gegeven, dat evenbedoeld pontveer zal worden veranderd in een stoombootveer, waardoor het verkeer ter plaatse zeker zal worden gebaat. o Door den Minister van Oorlog is de levering toegewezen aan II. de Gier te Gorinchem, van 1200 Ilect. witte tarwe a f 6.73, voor de gar nizoensbakkerij te 's Gravenlmge. o De Tweede Kamer zal waarschijnlijk 14 of 15 November weder bijeenkomen. —o Op tal van kostbare meubelen in het Huis ten Bosch te 's-PIage bevindt zich een wit papiertje, waarop de koninklijke kroon met de letters P. W. en een volgnummer. Dit alles is eigendom van prinses Wilhelmina, terwjjl het niet gemerkt domeingoed is. Het leeuwenaandeel blijkt voor prinses Wilhelmina te zijn. o Als redacteur van de Landbouwcourant is opgetreden dr. A. M. Prins, landbouwkundige te Renkum. o Het plan is ontworpen om een hulde te bren gen aan de nagedachtenis van den man, aan wien Nederland de vestiging zijner macht in den Indischen Archipel goeddeels is verplicht, aan Jan Pietersz. Coen. Toen in 't begin van dit jaar de dag werd herdacht waarop hij vóór 300 jaar te Hoorn 't levenslicht aanschouwde, werd het plan ge opperd te zijner eer in zjjn geboortestad een standbeeld te doen verrjjzen. Een circulaire is thans verzonden, en op onder scheidene plaatsen hebben zich comités voor dit doel gevestigd. De circulaire eindigt aldus »Het Nederl. volk is aan Jan Pietersz. Coen, is aan hem om zich zeiven een standbeeld schul dig. Het woord: een volk, dat zijn groote mannen eert, eert zich zei ven, is geen ijdel woord. Het getuigt van zijn eigen verwantschap met die mannen door zulk een monumentaal familie portret. »Het behoeft waarbjk geen betoog, dat wij recht hebben fier te zijn op een man als Jan Pietersz. Coen. Het kan geen ijdelheid heeten, dat wij deze fierheid openlijk toonen. Want het standbeeld van Jan Pietersz. Coen zal niet alleen getuigen hoe fier wij zijn op zijne daden, zijn eer, zijn roem, het zal ons tevens herin neren aan zijn geloovig en heldhaftig woord Desespereert niet o Men schrijft uit NeerboschDe heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting, ont ving uit de Transvaal van den oud-verpleegde Rink Pijpsira bericht, dat in den Het eiland Urk, heeft sedert het voorjaar, toen de aldaar gevestigde geneesheer gestorven is, ondanks herhaalde oproepingen, nog geen medicus kunnen vinden, die genegen is zich daar metterwoon te vestigen, evenmin is er een apotheker gevestigd. o In den IJsel te Deventer is door den vis- selier Peereboom een snoek gevangen van 31 halve kilogrammen. o Te Doetinchem wordt door verschillende sla gers het rund vleesch voor 17 en 18 cent de 5 ons verkocht. o Men bericht ons uit de noordelijke provinciën het overlrekken van zwermen wilde ganzen, waaruit men een vroegtijdigen en strengen winter voorspelt. o Op de markt te Gorinchem van 28 dezer, waren circa 7000 stuks aangevoerd en werden voor zware kalfkoeien f 200 a 280, melkkoeien f 120 a 200, kalfkoeien f 100 a 180, vaarkoeien f100 a 160, A-jarige ossen f 80 a 110, vaarzen f 80 a 130, pinken f 40 a 80,. graskalveren f20 a 50, en nuchtere kalveren f 8 a 12 besteed. Op deze markt werd aangehouden eene melk koe, die Donderdag te voren uit de weide van J. de Bruin te Gorinchem was ontvreemd en intusschen aan een ander was verkocht. De dief is alsnog onbekend. In de Langstraat is men druk bezig met aan koop van Hollandsch vee. Wekelijks worden getalen van 60 tot 80 stuks aangevoerd. De lage prijzen lokken tot aankoop. Er zijn land bouwers die voor f 200 drie melkkoeien mede brachten. Op de te Zwolle gehouden groote najaarspaar denmarkt bedroeg de aanvoer ruim 1000 stuks van allerlei soort en ouderdom. Uit den en or men aanvoer van veulens bleek, dat de paardenfokkerij in die streken nog niet vergeten wordt. Met betrekking tot den grooten aanvoer was er wei nig handel. De prijzen waren dientengevolge zeer gedrukt. o- Recht voor Allendeelt mede, dat de inge stelde strafvervolging tegen dat blad, wegens het veelbesproken stuk: »Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker,niet wordt voortgezet. o Men schrijft ons uit Amsterdam: In de afgeloopen nachten heeft het hier ge ducht gestormd, zoodat vaak de brandweer uit trok om hulp te bieden; niet om brand te blusschen, maar om gevaar van instorting te voorkomen en geleden schade eenigermate te herstellen. Pannen woeien van de daken, in aanbouw zijnde huizen zijn hier en daar gedeel telijk ingestort; persoonlijke ongelukken hebben hierbij gelukkig weinig of niet pkats gevonden. o De vorige week zijn te Tilburg weder bij een fabrikant de ruiten ingeworpen. Men meent dat de reden gezocht moet worden in ontevreden heid bij de werklieden, die, tengevolge van het weinige werk, bij gedeelten voor eenigen tijd naar huis gezonden werden. Ook aldaar werd de vorige week een groote steen moedwillig in den tram geworpen, tot grooten schrik der passagiers. o Te Kaatsheuvel brak Donderdag avond ij. brand uit in de woning van J. JL en vernielde den geheelen inboedel in een oogenblik tijds. - Te Loon-op-Zand werd Vrijdag 1.1. een onbekende doove door een stoomtram aangereden en een eindwegs medegesleurd. Hij werd deerlijk gewónd. Het aanhoudend bellen van den machinist kon door hem niet gehoord worden. - Te Wamel is een paard (donker bruine 4-jarige merrie) uit de weide ontvreemd. - De notaris P. C. Sweruer te Waardenburg is uit zijn ambt ontzet. - Te Zalf- bommel heeft de IJsclub eene som van f 50 uit getrokken tot oprichting eener tent tot bewaring der kleedingstukken van de leden. Te Amersfoort is gedurende de kermis een 5-jarig meisje weggeraakt. Men vreest dat het door kermisvolk is gestolen. In de duinen onder Bloemendaal is het lijk gevonden van een ru'tn 60-jarig, onbekend heer er lag een revolver naast hem. - Een 2-jarig kind is le Leeuwarden, terwijl de moeder afwe zig was, in een tobbe met heet water gevallen en den volgenden dag aan de gevolgen over leden. - Te Nut (Limburg) is een 6-jarig knaapje in cenen ketel met kokend water ge vallen, met het treurige gevolg dat het nog denzelfden nacht onder de hevigste smarten overleed. - Aan de 's Gravenweg te Kralingen viel een tilbury, waarin een bruid en bruide gom waren gezeten, met paard en al in het water. Beide drenkelingen geraakten onder de tilbury, doch weiden door spoedig toegesnelde hulp met moeile op het droge gebracht. Ook het paard werd gered. Het ongeluk was fe wijr ten aan het schrikken van het paard. - Te Oud-Beierland is proces-verbaal opgemaakt tegen een 18-jarig meisje, wegens diefstal van manufacturen. De meeste goederen zjjn in de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2