Mevrouw Goldschmidt, geb. Jenny Lind, is te Londen overleden. Sedert eeuige weken reeds had zij, tengevolge van eene beroerte, in een bedenkelijken toestand verkeerd. De beroemde zangeres, bijgenaamd de Zweed- sche nachtegaal, was in 1820. geboren te Stokholm. o Pasteur is sedert eenige dagen ongesteld. o Lesseps heeft in de Akademie van Wetenschap pen meegedeeld, dat het Panama-kanaal 8. Febr. 1890 voor den handel geopend zal zijn. Er zullen dan reeds 20 schepen per dag kunnen doorgaan. o In het Russische gouvernement Minsk is het stadje Kluzin met 350 huizen en een grooten voorraad spiritualiën geheel afgebrand. Tweehon derd, meest Joodsche gezinnen zijn zonder dak en er zijn verscheidene menschen in de vlammen omgekomen. o Te Hamburg is het circus Renz afgebrand slechts een stal bleef gespaard; gelukkig be vond zich niemand in het gebouw. 2 spuitgas ten werden gewond. o 584 mijnwerkers te Flenu en 470 te Qua- regnon (België), hebben gisteren, Donderdag morgen het werk gestaakt en vragen verhoo ging van loon. Men weet niet of de werksta king zich zal uitbreiden. o Het verkeer op de Gotthard-baan is door een hergstorting bij Sisikon afgebroken; de spoor wegbrug aldaar zakte in. o Het stoomschip Vernonis op het meer Michigan vergaan; vermoedelijk zijn allen aan boord, 22 man en een aantal passagiers, ver dronken. o De New-York Herald bevat een dépêche uit Macon (Georgia), waarin gemeld wordt dat Jefferson Davies (de voormalige president der Zuidelijke Staten) door eene ernstige ongesteld heid is aangetast. De »Chicago Times*, een, zooals de naam reeds aanduidt, Amerikaansch blad, is verkocht en bracht niet minder dan 1,200,000 dollars op. Uit Panama wordt gewag gemaakt van een opstand die te Guatemala heeft plaats gehad en waarbij de gewezen vice-president, met den steun der voornaamste familiën tot dictator zou zijn uitgeroepen. De regeering had echter de boven hand weten te houden en de aanvoerders van de opstandelingen zouden zijn gefusilleerd. o Uit Luderitzland, in Zuidwest-Afrika, zijn berichten ontvangen, waarin gemeld wordt, dat aldaar rijke goudvelden zijn ontdekt. —o Volgens een bericht uit Bechuanaland heeft Koning Lobenqula van Matabeleland 900 van zijn onderdanen laten dooden. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 4 Nov. Zondag avond waren een viertal bezoekers in het herbergje van P. E. alhier, die onderling twistten. Zoodra de eigenaar dezer inrichting zich met de zaak bemoeide en met vredelievende bedoelingen tusschenbeide trad, viel D. v. D., een 22-jarig persoon in deze gemeente, als een wilde op E. aan en beet hem de punt van den neus gedeeltelijk af. De politie heeft de zaak in ondcrzoêk WOUDRICHEM, 2 Nov. Door verscheidene eigenaars van vee, worden 11 en 21-jarige run deren geslacht en verkocht voor f 0,20 tot f 0,25 per half kilo. De vleeschouwers wellicht door deze concurrentie bewogen, hebben de vleesch- prijzen met 5 cent per half kilo verminderd en gebracht op f 0,40 per half kilo. In het vischwater dezer gemeente zijn van 20 tot 29 October gevangen en aan den afsfag alhier verkocht 1 winterzalm, tegen f 1,51, 20 St. Jakobzalmen, tegen f 0,30 a f 0,80 per half kilo, en 1970 houting tegen 51 a 10 ct. per stuk. SLEEUWIJK, 2 Nov. Door de heeren Wul- lings en ds. Geijtenbeek worden krachtige pogingen gedaan tot daarstelling van een stoom- bootenveer tegenover de gewezen woning van den heer A. Verschoor van Sleeuwijk. ANDEL. De gemeenteraad heeft besloten zich tot den minister van waterstaat, handel en nij verheid te wenden, teneinde het hulpkantoor telephonisch met het post- en telegraafkantoor Woudrichem te verbinden. WELLE, 2 Nov. Onder de verschillende gevolgen van den vreeselijken storm van Zon dag 1.1. kan nog van hier gemeld worden, dat zich des morgens ten circa 11 ure, een roei bootje onder den dijk nabij de Maas, bevond, en door den hevigen wind werd opgenomen om aan de andere zijde van den dijk over een huis te worden geslingerd en verbrijzeld op het erf neder te ploffen. DRUNEN, 3 Nov. Het gebouw voor de R. C. Liefdezusters is heden plechtig ingewijd. De aan de stichting verbondene bijzondere school zal binnen kort geopend worden. Binnenland. Aan de Tweede Kamer is door een 30-tal inge zetenen van Borculo een adres ingediend, verzoe kende om een enquête in te stellen in de zaak van den heer Willink Ketjen. alles en als hij ontdekt, dat ik, zijn kind, zoo diep viel, dat breekt zijn hart.* Ik begreep, dat ze gelijk had; ik had medelijden met haar diepe droefheid. God is barmhartiger dan de menschen ook in dit geval; en ik wist, dat Marie's schuld in de oogen der wereld ook haar vader vernederde; men zou 't hem met haar laten voelen welke smet op zijn naam rustte. Ik zond haar naar huis en beloofde een middel te zullen zoeken om 't geheim te houden. Het »Petit Journal* bevat onder het opschrift »Un ami de la Franceeen zeer waardeerend artikeltje over het overleden lid der Kamer den heer De Bruijn Kops, aan wiens verdiensten als economist warme hulde wordt gebracht. o Binnen kort zullen van wege het rijk de ge machtigden worden aangewezen voor de onder handelingen voor en de regeling van de ontei gening voor het gedeelte van Maassluis tot den Hoek van Holland van den spoorweg van Rotter dam naar die streek. o De officier van gezondheid dr. W. K. Gra- tama is op pensioen gesteld. o De vereeniging »Excelsior« en de afdeeling van den »Bond voor Algemeen Kies- en Stem recht* te Delfzijl, hebben zich met een adres tot Z. M. den Koning gewend, om vernietiging van het besluit van den Raad te Apeldoorn, waarbij de heer dr. Smit uit zijne betrekking aan de H. B. S. aldaar ontslagen is, te ver krijgen. o Meermalen wordt er geklaagd over de weinige moeite, die het Departement van Koloniën zich getroost, om het overlijden van minderen bij het O.-I. leger tijdig aan de familiebetrekkingen in Nederland te berichten. Soms blijft een der gelijk bericht geheel achterwege. Thans blijkt uit eene advertentie in een der Friesche bladen, dat ook het bericht van het omkomen van den len luitenant A. J. Engelman, bij het ongeval te Soerabaia op 20 Sept., door de familie alleen uit de nieuwsbladen is vernomen. In de groote zaal van »Maison Stroucken« te Amsterdam werd Woensdag een openbare volksvergadering gehouden, uitgeschreven door het bestuur van »De Unie«, waarin de heer W. E. Willink Ketjen van 's-Gravenhage als spreker optrad, ten einde eenige mededeelingen te doen omtrent het aan hem gegeven ontslag als kapitein der infanterie van het Nederlandsch Oost-Indische leger. Reeds te acht uur was de zaal zoo vol, dat de beide ingangen werden gesloten en niemand meer kon worden toegelaten als zij die kaarten hadden voor gereserveerde zitplaatsen. Toen de heer Croll van 's-Gravenhage binnenkwam, werd hij door ongeveer twee derden der aanwezigen met luide toejuichingen begroet. Hoewel er aan vele Kamerleden en andere autoriteiten uitnoo- digingen waren gezonden, merkte men onder het publiek van deze alleen den heer B. H. Heldt op. Nadat de voorzitter, de heer G. Ribbink, de vergadering had geopend en tot kalmte en orde had aangemaand, verkreeg de heer Willink Ketjen het woord, en zette in het breede zijne grieven tegen regeering en volksvertegenwoor diging uiteen, waarna door het bestuur der Unie de volgende motie werd voorgesteld »De openbare volksvergadering, den 2den November in »Maison Stroucken* gehouden, noodigt het bestuur der »Unie« uit, zich tot de regeering en de volksvertegenwoordiging te wenden met het verzoek om aan den herhaal delijk uitgesproken wensch van den heer Willink Ketjen om een nieuw onderzoek van zijn grieven gehoor te geven. Daarop ontstond een verward debat. Eenige sociaal-democraten, o. a. Yan der Stad, Fortuijn en Croll, kwamen er tegen op, dat men zich tot regeering of vertegenwoordiging zou wenden, daar een beroep op het volk alleen kon baten. Ten slotte werd door Yan der Stad de volgende motie voorgesteld »De vergadering, gehoord de grieven, den heer Willink Ketjen door de regeering aan gedaan, protesteert tegen het recht vragen aan die bende schoeljes, en draagt den heer Willink Ketjen op ze af te ranselen met de hondenzweep, waarmee hij zoo dikwijls gedreigd heeft. Na een langdurig debat hierover, werd door Fortuijn deze motie voorgesteld »De vergadering, gehoord den heer Willink Ketjen, is van oordeel dat van een vernieuwd on derzoek door een regeering, wier hoofd heeft ver klaard, dat er geen recht is te verkrijgen zonder geld, geen resultaten zijn te verwachten, prote steert tegen de behandeling den heer Willink Ketjen aangedaan en is van oordeel, dat alleen een krachtige organisatie in deze zaak kan helpen*. Nadat ook deze breedvoerig was besproken, werd bij zitten en opstaan de motie van het bestuur der >lJnie« in stemming gebracht en met groote meerderheid verworpen, onder luide tevre denheidsbetuiging van de linkerzijde en het mid den der zaal. Het bestuur weigerde alsnu de motie's van de h.h. Van der Stad en Fortuijn in stemming te brengen, en sloot onder luide protestbetuigingen van de tegenstemmers de vergadering. (>Amst., dagbl. v. Ned.«) o De werkzaamheden aan 's Rijks munt, onlangs aangevangen, dienen tot aanmunting van een bedrag van f160,000 aan dubbeltjes, f25,000 aan kwartguldens en f 5000 aan stuivertjes. Aan de nieuwe haven naar de rivier de Lek bij Lexruond heeft men eene oeverschuiving ontdekt, welke bijna den geheelen mond heeft versperd. Waarschijnlijk zal het werk gedurende den aan staanden winter gestaakt blijven. De grootste luchtdruk bij den Zondag gewoed hebbenden storm, te Utrecht waargenomen, be droeg 130 kilo op den vierkanten meter. o Boven Schagen heeft een hevig onweder ge woed. De bliksem sloeg in een boerenhofstede van den heer Mooy. Het huis brandde af. - Te Breda is een artillerist door twee oppassers der K. M. Academie aangevallen en zwaar mishan deld. De man werd in het hospitaal opgeno men. - Bij een vechtpartij te Tilburg kreeg zekere v. d. H. een zestal messteken. Hij werd naar het gasthuis gebracht. - De justitie uit Leeuwar den heeft zich naar Akkerwoude begeven, tot het instellen van een onderzoek in zake een ver- moedelyken kindermoord. - Te Naaldwijk werd een kind van 10 jaar door een zwaar beladen wagen overreden, met het ongelukkig gevolg, dat het een arm brak en belangrijke kwetsuren aan het hoofd bekwam. - Bij het in orde brengen van een personentrein te Oldenzaal, is een loco motief zoo hevig tegen een postrijtuig aange komen, dat de beide daarin aanwezige postbeamb ten gewond werden. - Te Delft in het Achterom is een 3-jarig jongentje in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. - Het kindje op de Waardgracht te Leiden, dat Zaterdagmorgen jl. in brand geraakte en zware wonden bekwam is aan de gevolgen overleden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. - In den Amstel bij den Omval is een persoon, die uit visschen was geweest, door het kantelen van het schuitje in het water ge vullen en ver dronken. - Bij den Helder is een boerenplaats door brand vernield. - Aan het Centraal-station te Rotterdam zijn de paarden voor een ledigen sleperswagen gespannen, op hol gegaan. De koet sier greep de paarden, doch geraakte er onder, waardoor hij ernstig verwond werd. Per bran card is liij naar het gasthuis overgebracht. - Tengevolge van het springen van den helm van den distilleerketel, ontstond brand in de branderij van Gebr. Yan der Velden te Schiedam, staande aan de Willemskade. De vlammen door de spiri tus gevoed, grepen aanstonds zoo snel om zich heen, dat het pand in korten tijd geheel was uitgebrand. De branderij en de daarin geborgen goederen zijn alle tegen brandschade verzekerd. Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam is een metselaar van een steiger gevallen en aan de gevolgen overleden. - Te Hel voort bij Vucht zijn twee woningen afgebrand, alleen de inboe dels waren verzekerd. - Bij de Overtoomsche sluis bij Amsterdam geraakte een rijtuig te wa ter. De dame, die er inzat, verdronk. - Op den straatweg van Beilen naar Westerbork geraakte het paard van den landbouwer A. Kinds, die met twee zijner kennissen van de jaarmarkt te Beilen huiswaarts reed, op hol, tengevolge waar van de wagen omsloeg. Kinds brak een arm, en een van de andere passagiers, W. Schippers, tolpachter, een dijbeen, terwijl de andere pas sagier A. Heling, aan schouder en arm werd verwond. - In de Noorderstraat te Amsterdam viel een bakkersknecht, bij het ophijschen van een zak meel uit een zolderraam. Zwaar ge kwetst werd hij naar het gasthuis gebracht. Afloop van Aanbestedingen. Woensdag werd te 's Hage aan het Depart, van Waterstaat aanbesteed 1. Het maken van een watervrijen veerdam en daarmede in verband staande werken onder de gemeente Raamsdonk, prov. Noord-Brabant, behoorende tot de werken van het verleggen van de uitmondiug van de rivier de Maas. Laagste inschrijver, de heer W. P. De Vries, te Rossum, voor f 19,972. 2. De uitvoering van baggerwerlc in de rivier de Dordtsche Kil, tusschen de kilometerraaien 126 en 128, onder de gemeente Dubbeldam en 's Gravendeel, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen. Laagste inschrijver de heer T. Yolker, te Dordrecht voor f 72*80. STICHTSCHE BRIEVEN. Fakkeloptocht, rijpartijen, ontgroening! zie daar drie feiten, waarvan men in de afgeloo- pen week in en om onze Akademiestad weder om getuige kon zijn, als het gewone begin van een nieuw aangevangen studiejaar. Trots gure wind- en regenvlagen heeft men van onze stad tot Rijsenburg weder geprofiteerd van de feestelijkheden, waarmede ditmaal de 101 in geschrevenen voor de Rijksuniversiteit hunne opwachting maakten. Onder genoemd getal be vinden zich ook 2 dames, welke begeerden in de wis- en natuurkunde opgeleid te worden. Het totaal is verdeeld als volgt: Geneeskunde 47, Rechtsgeleerdheid 29, God geleerdheid 11, Wis- en Natuurkunde 10, Let teren 4 studenten. 't Bovengenoemde en enkele promotiën aan de Iloogeschool hebben voor velen de afgeloo- pen week ingenomen, voor ons zijn nog ver schillende voorvallen en toestanden aan de orde geweest, wel de moeite waard om ook in dit blad vermeld te worden. Op verschillende wijzen kwamen een paar onzer ingezetenen in aanraking met het Konink lijk Hof en Z. M., nl. Ie de heeren Glym de Vos Co., bloemisten, door hunne benoeming tot Hofleveranciers, wegens het aanbrengen van lei- en sierplanten, ten dienste van 's Konings buitenverblijven, en 2e de heer J. Leenarts, Koninklijk hoedenfabrikant, die op het aanbie den van een vorstelijk hoofdtooisel een dankbe tuiging ontving van Z. M. particulieren secretaris. Minder aangenaam dan het voorgaande 't moet toch uit de pen is de vermelding dat door den Commissaris des Konings in deze provincie buitenlandsch verlof werd aangevraagd en dat om gezondheidsredenen. Zij 't ook dat door ZExc. een plaatsvervanger benoemd is, de beste wenschen der ingezetenen strekken zeker tot spoedigen terugkeer, evenals die van anderen om bewilliging te ontvangen op een ingezonden adres aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Door bedoeld adres wordt aangedrongen om het ontwerp der Nieuwe Grondwet, betreffende 's lands verdediging, aan te nemen zoo 't daar ligt en reeds is herzien, wellicht ook in het be lang der militaire centralisatie, die uit het mid den des lands zal plaats hebben en waartoe in het begin van 1888 de bouw eener 4e kazerne te Utrecht zal worden aanbesteed. Kon men 'tmaar zoover brengen dat zulks nog vóór de wintermaand geschiedde, dan zoude ook veel worden weggenomen, waarmede nu zoovelen moeten worstelen en waardoor thans de toe komst zoo droevig wordt tegemoet gezien, daar het getal werkeloozen ook hier zeer groot is In afwachting echter van 't geen komen zal, vermelden wij gaarne de aflevering van een werk op het gebied van kunstnijverheid, door onzen stadgenoot den heer J. Ph. van Dijk, steenhouwef. Het stuk, voorstellende een geslachtswapen der welbekende Hollandsche familie van Asch van Wijck, is in teekening gebracht door den heer Grolman, teekenaar alhier en in gemelde werk plaats prachtig en zuiver uitgehouwen in zoo- eren aamden Rochettesteen. Met een onzer manufacturiers en den even- genoemden steenhouwer sprekende, die met hun werk aan buitenlandsche concurrentie het hoofd durven bieden, maken wij hier nog ter loops melding van de afkeurenswaardige gewoonte, vanwege het Rijk der Nederlanden dat zoo vaak aanbestedingen in- en werken aan het buitenland worden gegund. Getuige daarvan nog de on langs gedane gunning van Indische spoorweg- werken aan Duitschland, uit te voeren zelfs onder toezicht van een Duitsch ingenieur! Na eene korte vingerwijzing op dergelijke verkeerde toestanden, die dubbele schade berok kenen door uitvoer van kapitaal en ontneming van arbeid aan onze werklieden, eindigen wij dit schrij ven met het bericht dat aan 's Rijks munt gedurende een zes- of achttal weken wordt gewerkt en zilveren en bronzen pasmunt wordt geslagen. Zou dit ook zijn in hoop op beter? Met den wensch daartoe èn voor werkgevers èn voor werklieden, eindigt Burgerlijke Stand. Nederhemert, van 1 Oct. tot 1 Nov. Geboren: Gijsbertje, d. v. Lambertus van der Salm en Catharina Jannigje van Oogen; Maria, d. v. Hendrikus van de Werken en Jenneke van der Megden. Overleden: Jan van Ooijen, 7 w.; Willem van Diggelen, 62 j., echtg. van Cornelia Visser. Eethen, van 1 Oct. tot 1 Nov. Ondertrouwd: F. Holleman, jrn. 36 j., van Almkerk met M. Vos, jd. 29 j., te Genderen. Geboren: Willem, z. v. G. de Koning en J. van Dijk Cornelis, z. v. W. Roubos en 0. van der BeekBertha Antonia, d. v. L. van der Kolk en W». van der Kolk; Johannis, z. v. P. de Jong en J. P. Arnoldus. Overleden: Pieternella van Gammeren, 66 j., wed. van J. D. van den Heuvel. Drongelen, van 1 Oct. tot 1 Nov. Geboren: Goverdina, d. v. J. van Mers- bergen en Wa. Vos; Helena, d. v. C. L. van der Kolk en J. M. Colijn. Overleden: Willem Burghout, 79 j. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Het geweten is een vriend waaameê wij toch altijd twisten; een goed geweten kennen velen niet, een kwaad geweten willen zij niet kennen. Theorie is de schrandere moeder; practgk de lieve, werkzame dochterde wil is de krachtige vader; maar ze moeten bijeen blijven. Verwijdering is de proefsteen der liefde. Waar de betoovering der tegenwoordigheid ophoudt en de indruk voortduurt, daar openbaart zich het ware gevoel. Liefde en tevredenheid brengen dat eigenaar dige zonnetje in huis, dat gezelligheid* heet. Niet genieten, maar vrooljjk zijn is onze plicht en zjj ons doel. In de ziel van mismoedige, som bere menschen doet de zware, zwoele lucht alle bloesems des geestes en hunnen zedetjjken groei verstikken. Wat is een huis Niets anders dan een schouw burg voor een' armen, kleinen menschentroep, die hier zijn stuk zal afspelen, zonder dat eene stem uit de groote wereld bis bis roept. Wij zouden minder te klagen hebben over hen, d;e met ons omgaan, als wij beter waren in onzen omgang met hen. Er zijn oogenblikken waarop zelfs het gevoel van pijn een weldaad is. Gemengd Nieuws en Allerlei. 's Winters. A. Als je me binnen 8 dagen niet betaalt, dan moet ik je aanklagen. B. Wat, reeds over 8 dagen? Bedenk dan toch, hoe kort de dagen tegenwoordig zijn! Vrouw: Vóór het concert was er veel geraas in de zaal, maar toen de groote zangeres zou beginnen, zweeg alles. ManGij ook Bij een steilen afgrond. ReizigerHé, waar om heeft men hier geen ladder aangebracht, om gemakkelijker naar beneden te komen? Gids: Ja, ziet u, hoe meer vreemdelingen er instorten, des te beroemder wordt hij. Man, vrouw en kind staan een schoon antiek meisjesbeeld te bewonderen, waaraan zich geen armen bevinden. Vrouw: Zeg man, waarom zouden ze de armen er afgesneden hebben? ZoonZeker, moe, omdat ze altijd haar vin gers in den neus stak. Op een concert. Zoonlief: Moe, waarom slaat die man die vrouw? (Hierbij wgst hij op den directeur, die achter de zangeres staande, de maat slaat.) De moeder: Hij slaat ze niet! ZoonliefMaar, moe, waarom schreeuwt ze dan? Vader en zijn zoon Karei staan voor het por tret van grootvader, toen hij nog zeer jong was. Karei: Wie is dat Pa? Vader: Dat is grootvader. Karei: Neen, dat is onmogelijk; want hij is veel jonger dan u. Bewijs van liefde. Man (bij het afscheid) Vrouw, als je me schrijft, laat dan ieder kind er wat bijschrijven, en laat de jongsten aan het eind des briefs een inktklad gooien, opdat ik wete, dut ze gezond zijn, en naar hun vader verlangen. Papa, hoe maakt men bloedworst? Van het bloed van het varken. En de saucyzen? Wordt vervolgd. Utrecht1 Nov. 1887. De Schrijver. r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2