Mozart is in ons vaderland een geliefd mu sicus Wij hebben, helaas! geen eigen opera en leenen uit den vreemde de rijpe vruchten. Mozart neemt niet alleen in onze opera een eereplaats in, bij alle muziekliefhebbers is hij te vinden. De oude opera's leenen zich bijzon der om bij brokstukken uitgevoerd te worden. Zijn «Isis und Osiris*, «in diesen heilgen Hallen«, «reich mir die Hand, mein leben« en zoovele an dere gedeelten uit Don Juan« en «de Toover- fluit«, zijn hier goede bekenden. Onze kunst, zoo ze dan borgen moet over de grenzen, kan niet anders dan winnen, zoo ze bij degelijke kunstenaars als Mozart ter schole gaat. Buitenland De Fransche regeering zal zich niet verzet ten tegen de enquête naar den handel in rid derorden en betrekkingen, maar zij zal op zekere punten voorbehoud maken, aangezien het on derzoek door de rechterlijke macht zijn loop moet hebben. o Te Praag is in de Czechische taal eene bro chure verschenen, die, naar men beweert, door een hooggeplaatst persoon is geschreven en waarin op heftige wijze wordt te velde getrok ken tegen het verbond tusschen Oostenrijk en Duitschland, waarvan, volgens den schrijver, alleen het laatstgenoemde land de vruchten plukt. Niet Rusland, maar Duitschland is Oos tenrijk's grootste vijand. De meerderheid der Oostenrijksche volken is tegen de alliantie; dit geldt vooral van de Czechen, voor wie een nieuwe overwinning van Duitschland en Oos tenrijk met den ondergang zou gelijk staan. Van daar de sympathie der Czechen voor Frank- rjjk en voor Rusland. De Bulgaarsche minister van oorlog Moetkoe- roff heeft bjj vorst Ferdinand zijn ontslag inge diend, omdat hij het niet goedkeurde, dat de vroegere minister van oorlog, Petroff, bij de krijgsschool werd aangesteld. Yorst Ferdinand heeft echter het ontslag niet aangenomen. Uit Petersburg wordt aan de Daily News* geseind, dat de Russische ingenieur, die een nieuwe ontplofbare stof heeft uitgevonden, het aanbod van Krupp geweigerd heeft, om hem zjjn geheim te verkoopen voor twee millioen Mark, omdat hij gebonden is door een contract met de Russische regeering. o In het hospitaal te Spandau ligt een jong ar tillerist die sedert het begin van April in slaap geraakt is. Alle pogingen om hem wakker te krijgen zijn tot dusver mislukt. De soldaat opent van tijd tot tijd de oogen, maar hij herkent nie mand, zelfs niet zijn naaste verwanten. In de eerste drie maanden van zijn slaap was hij erg vermagerd; maar sedert heeft hij zijne krachten teruggekregen. Dagelijks giét men hem wat vloeibaar voedsel in. Naar uit New-York aan de «Standard* wordt gemeld, bereidt zich de overheid te Chicago voor op pijnlijke tooneelen tijdens de terechtstelling van de ter dood veroordeelde anarchisten; men verwacht verzet. Verschillende personen, behalve de anarchisten zeiven, hebben de clementie van den gouverneur van Illinois ingeroepen. De »Times« verneemt uit Philadelphia, dat de over heid te Chicago een buitengewone troepenmacht bijeen zal brengen tegen den tijd der terechtstel ling. Uit New-York wordt aan de «Nat. Zeit.« gemeld, dat de rechter Waaite, onder wiens voorzitterschap de zeven anarchisten te Chicago in laatste instantie ter dood veroordeeld zijn, gisteren per post een pakket boeken ontvangen heeft, hetwelk uit een helsche machine bleek te bestaan die gevuld was met een nog onbekende ontplofbare stof; tijdens het vervoer was de lont stuk geraakt, zoodat er bij het openen van het pakket geen ontploffing had. o De meeste Amerikaansche bladen zien in de Lessep's verklaring dat de opening van het Pa nama-kanaal wordt uitgesteld, de erkenning dat het met de voltooiing van het kanaal hopeloos gesteld is. o In het gebergte by Portland, Oregon (Ver. St.) op eene hoogte van 3000 voeten boven de opper vlakte der zee, moet onlangs een versteende voor wereldlijke visch gevonden zijn, welke in vorm veel overeenkomst heeft met onzen hedendaag- schen kabeljaauw. o Een der stokers van het op het meer Michi gan vergaan stoomschip «Vernon werd gered; tij berichtte dat ongeveer 50 menschen aan boord warenhij was de eenige die behouden bleef. o Onder de vrouwen van het hospitaal Santa Maria te Napels is een opstand uitgebroken, die in de stad een allerpynlijksten indruk heeft gemaakt. De verpleegden begonnen met de geestelijke liefdezusters te verjagen en hebben daarop alles in het hospitaal kort en klein geslagen. De politie-agenten, die de orde kwamen herstellen, werden met allerlei voorwerpen bestookt, zoodat zij van de bajonetten moesten gebruik maken, liet oproer duurde acht uren. Vijf-en-twintig liefdezusters en verscheidene soldaten werden min of meer ernstig verwond. Acht-en-twintig der verpleegden werden in hechtenis genomen. De oorzaak van het oproer was het verbod van bezoeken te ontvangen, een verbod, dat noodig was geworden sinds men gemerkt had, dat de vrouwen, in plaats van hare familieleden, hare vrienden ontvingen. Plaatselijk Nieuws. WIJK, 7 Nov. Vrijdag 1.1., des avonds 7 uur, brak alhier brand uit in het woningje, toebehoorende aan G. van Helden alhier, en bewoond door T. van der Flier. Het is het ge bouwtje, dat onlangs gespaard werd, toen er brand in de woning van G. v. H. plaats had. De man, die toen een beesije en een schaap en nog wat verloor, zag nu zijn inboedel geheel in de vlammen verdwijnen en was niet geassureerd. CAPELLE, 4 Nov. Terwijl de slagers in deze streken het vleesch algemeen op 70 en 80 cent per KG. houden, blijft het slachtvee eerder in prijs dalen dan stijgen. De beste qualiteit kan men tegen 50 a 52 cent koopen en jonge vaar zen en schotten, die van 200 tot 230 KG. we gen, worden tegen 40 a 45 cent per KG. ver kocht. Velen die niet gewoon zijn kuipvleesch tegen den winter op te doen, worden nu uit gelokt, om met 3 of 4 personen eene koe te slachten. ELSHOUT, 7 Nov. Heden trof onze ge meente eene gevoelige slag, door het afsterven der eerw. heer Q. van den Boogaard, die gedu rende ruim 50 jaar als pastoor alhier werkzaam was en in dat tijdvak veel in het belang onzer gemeente heeft verricht. Een kortstondige ziekte maakte op tachtigjarigen leeftijd een einde aan zijn, voor allen die hem kenden, zoo dierbaar leven. WIJK, 1 Nov. De zangvereeniging «Cres cendo*, onder directie van den heer Zoon, onder wijzer te Aalburg, gaf heden hare eerste openbare uitvoering in het oude schoollokaal, die uitnemend geslaagd mag heeten. Alle nummers van het programma werden zeer goed uitgevoerd, enkele zelfs uitmuntend, waar onder allereerst genoemd mag worden het zang stukje «Grootvaders Klok«, waarvan de solopartij door Mejuffrouw Van Do veren allerliefst werd voorgedragen en de koren uitnemend werkten. Enkele nummers voor piano en viool, voorge dragen door Mejuffrouw Prillevitz en den heer Zoon gaven een aangename afwisseling. Wy wenschen «Crescendo* geluk met haar eerste en zoo goed geslaagde proeve. AVOUDRICHEM. Aan de le openbare school alhier zijn door Burgemeester en Wethouders uitgeloofd 82 prijzen aan 170 leerlingen voor trouw schoolbezoek. LEERDAM, 7 November. Voor het herha- lings-onderwys alhier hebben zich 11 leerlingen aangemeld, die allen, na gehouden examen zijn toegelaten. Genoemd onderwijs wordt kosteloos gegeven aan leerlingen boven 12 jaar, die de dagschool niet meer bezoeken en in de hoogste klasse gezeten hebben. Benoemd tot onderwijzer aan die school, de heer J. P. Renardel de Lavelette. Binnenland. De voorstellen betreffende de Grondwetsherzie ning zijn door Z. M. den Koning bekrachtigd. o Door de Regeering is opnieuw bij de Staten- Generaal ingediend het wetsontwerp tot ver betering van de rivier de Berkël, voorstellende een subsidieering met f 350,000, ovér minstens drie jaren te verdeelen. De Haagsche corr. van de «Midtk Ct.« deelt mede, dat dezer dagen een wetsontwerp tot regeling van den kinderarbeid by s den Raad van State zal inkomen, zoodat het nog vóór de afdoening van de begrooting de Tweede Kamer zal kunnen bereiken. o Om te voorzien in de behoefte aan geneeskun dige hulp op het eiland Urk, heeft de minister van oorlog de officieren van gezondheid, die ge neigd zijn onder genot van toelagen daar heen gedetacheerd te worden, uitgenoodigd zich tot dat doel aan te melden. o Naar het «Dagblad* verneemt, is de heer 0. baron Van Wassenaer Catwyck, die, van eene ernstige ziekte aanvankelijk herstelde, weder ingestort, en is zijn toestand op dit oogenblik zelfs zorgelijk. Naar men verneemt, kan men binnenkort een promotie bij het corps van de opzichters van den Waterstaat tegemoet zien. o In de Donderdag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Noord-Brabant is beslo ten: Eene bijdrage van f1000 te verleenen aan de Noord-Brabantsche maatschappij van landbouw over 1888, onder de gewone voorwaarden aan te houden, in afwachting dat door de regeering zal zijn beslist omtrent het prov. reglement op de keuring van hengsten en stieren, het verzoek der Noord-Brabantsche maatschappij van land bouw om eene bijdrage uit de prov. kas voor de oprichting van afdeelingeU van het Neder- landsche rundvee en paardenstamboek. o In de Weesinrichting te Neerbosch is sedert 2i maand, onder een bevolking van ruim 800 personen, geen sterfgeval voorgekomen. De heer J. van 't Lindenhout ontving voor de Weesinrichting te Neerbosch van 1 Juli tot 30 September 1.1. f 23,997.29i aan giften en f 15,692.65 voor druk- en bindwerk. —o De heer J. Oortman, te Utrecht overleden, heeft de volgende legaten vermaakt Aan de Doopsgezinde gemeente aldaar 200,000; aan de Sociëteit van de Doopsgezinde gemeenten in Nederland, gevestigd te Amsterdam, 100,000; aan het Doopsgezinde Zendelinggenootschap in Nederland, 5000 aan de armen, bedeeld wor dende door de Aalmoezenierskamer te Utrecht, f 50,000; aan de armen door de onderscheidene Protestantsche diaconiën te Utrecht bedeeld wor dende, en onder die diaconiën in evenredigheid van het getal der armen te verdeelen f 100,000; aan het Instituut voor Doofstommen te Gronin gen, 25,000; aan het Instituut voor Blinden te Amsterdam, f 25,000, en aan de Maatschappij van Weldadigheid in Nederland f 5000. Alles ten behoeve van hunne fondsen. o De «Correspondance de l'Estc verneemt uit Amsterdam, dat Nederland heeft geweigerd offi ciéél deel te nemen aan de tentoonstelling te Parijs. Nu alle rekeningen zijn ingekomen, blijkt dat niet 75, maar 95 pCt. van het waarborgfonds voor de voedingstentoonstelling te Amsterdam moet worden opgevraagd. o Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft thans in hooger beroep beslist, rechtsingang te ver leenen tegen Methöfer, den schrijver van het artikel «Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker*. De instructie is aangevangen. o Uit Utrecht meldt men, dat er plannen aan hangig zijn om de gemeente Jutfaas met Utrecht te vereenigen. o— De Ned. Rhijn-spoorweg-maatschappij heeft thans een goedkoope reisgelegenheid geopend, voor de drie klassen van reizigers. Er zullen n.l. «gezelschapsbiljetten* worden uitgegeven op naam, voor heen en terug; en wel voor den prijs van eenmaal de vracht. Deze biljetten moeten daags te voren worden genomen, en worden slechts verstrekt voor minstens 6 per sonen (le kl.), 8 personen (2e kl.) en 20 3e klasse-reizigers. De terugreis kan plaats hebben op denzelfden dag als de heenreis, of wel den volgenden dag. De reizigers worden verzocht 's morgens bij aankomst op hunne bestemming den stations chef mede te deelen, met welken trein zij wen schen terug te keeren. o Het voornemen bestaat, het zoo schilderachtig gelegen Beetsterzwaag in Friesland tot een zomerlust-verblijf in te richten, in den trant van de zoogenaamde luehtherstellings- en uit spanningsoorden Friedrichsrode en Liebestein in Thüringen. Het dezer dagen verschenen November-nommer van het «Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij* is bijna geheel gewijd aan een uit voerige bespreking van het gesticht van Winde- lincx te Brussel. Personen, die in dit gesticht genezing van kanker of andere kwalen willen zoeken, doen zeker oed eerst dit Maandblad te lezen. Het nommer is gratis verkrijgbaar voor ieder, die het aanvraagt, bij den uitgever H. van Bel- kum Kz. te Leeuwarden. o De «Amst., Dagblad voor Nederland,* schrijft De heer van der Stad is een man uit één stuk. Het blijkt meer en meer dat hij stijl be zit. Na zijn befaamd woord«noch vrouw, noch kind,* moet men begrijpen met iemand te doen te hebben, die weet wat hij zegt; im mers, nader ondervraagd, heeft hij een herha ling van den Beth le mietischen kindermoord vol komen voor zijn rekening genomen. Aan zulke menschen heeft men iets. Een beul met een glimlach is als beul heel wat meer waard, dan een beul met vochtige oogen. Zoo'n Blauwbaard is voor elke partij, die de eer heeft er een te bezitten, een buitenkansje. Ook Woensdagavond was deze heer weder in zijn element. Nu en dan liet hij den bliksem los, die in zijn hand rust. »Kiezers«, zoo riep hij den »Unie«-leden toe, «laat het rood der schaamte op uwe wangen komen, dat gij zulke schurken tot Volksvertegenwoordigers kiest.* En door het schroomvallig bestuur over dit stukske bliksemstraal tot de orde geroepen, stelde hij de motie: «de vergadering protesteert tegen het recht vragen aan die bende schoeljes en draagt den heer Ketjen op u af te ranselen met de hondenzweep, waarmee hij zoo dikwijls gedreigd heeft. Dat is ten minste begrijpelijke taal Toch zouden wij willen vragen, moest zulk een fameuse held niet wat edelmoediger zijn? Niet jegens de schurken en den troep schoel jes; die hebben een pak met de hondenzweep meer dan verdiend. Een leger van socialistische engelen mogen zich weldra met de executie O O belasten. Neen: is de heer Van der Stad wel edelmoedig jegens zijn eigen hoofd, jegens den heer Domela Nieuwenhuis? Ons dunkt hij brengt zijn leidsman in verlegenheid. Op welk instru ment zal deze heer, als hij weder optreedt, moeten blazen, om den razenden Roeland te overstemmen, te overschreeuwen, mag men wel zeggen De heer v. d, Stad is nog maar sergeant in het leger der ontevredenen, misschien reeds sergeant-majoor maar toch in ieder geval niet meer dan onderofficier. Als nu de ge neraal zelf weer eens 't woord neemt, wat moet dat wel wezen?? Of is er, na de invrijheidstelling van Domela Nieuwenhuis een nieuwe organisatie in het so cialistisch kamp ingevoerd, waarbij, evenals in 's lands armee zoo diep door hem beklaagd en veracht als bij stilzwijgende afspraak, het vloeken en zwetsen aan de minderen wordt overgelaten? Zoo zou het schijnbaar toenemen der razernij toch nog als een bewijs van vooruitgang kun nen gelden. o De Haagsche correspondent van de «Nieuwe on. Ct.* deelt mede, dat een rechtsvervol ging, althans in instructie (is) geopend tegen den oud-Indischen kapitein Willink Ketjen, wegens zijn scherpe uitingen tegenover de regeering. Zaterdagochtend verzond een groothandelaar in vruchten en aardappelen te Breda een vat frambozen, nog versch geplukt van den kouden ;rond. o Door den brigade-commandant zijn eenige vreem delingen, zonder middelen van bestaan, van Sleeuwijk tot den Nieuwendijk vervoerd en ver volgens door de politie over de grenzen gezet. -o Wie zoekt zal vinden! Een visscher op Tessel die reeds in weken bijna niets verdiend had, zeilde naar de zand bank «Onrust*, om daar te zoeken of ook eenig wrakhout was aangespoeld, dat hem zou kunnen dienen tot brandstof. Terwijl hij zoo eenig hout opraapte, vond hij tevens een gronten zalm, zoo pas door de branding op de zandbank gesla gen. Te Nieuwediep verkocht hij den zalm voor f 21. o W. K. portier der werkplaatsen van den cou- structiewinkel der Staatsspoorwegen te Zwolle, met twee vrienden uit de stad komende, is aan het kleine Weezenland in de gracht gevallen en verdronken. Een half uur daarna werd het lijk met dreggen opgehaald. - Twee boerenknechts te Nieuw-Beerta speelden met een geweer, met het ongelukkige gevolg, dat de een den ander in de borst schoot. De toestand van den laatste moet levensgevaarlijk zijn. - Te Velden (Limburg) is uit de Maas opgevischt het lijk van een sedert zes weken te Houben vermist wordenden boer. - De waterwagen van den tram, die 11.45 van Joure naar Heerenveen vertrok, is op de Has- kerbrug ontspoord. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats; de passagiers kwamen met den schrik vrij, maar de brug is vernield en de ver ongelukte wagen hangt aan de kettingen der brug. De oorzaak i3 nog niet bekend. - Een 5-jarig kind van een arbeider aan den Stadschen Dijk, onder Willemstad, struikelde en viel achter over in een ketel met kokend water. Het bekwam hevige brandwonden. Er bestaat echter hoop op behoud van het leven. - Te Appelscha werd een jeugdige boerin door een koe,_ die zy melken zou, geschopt, met het gevolg, dat zij na een zwaar lijden is overleden. - Onder Raalte is eene groote boerderij met inboedel door brand vernield. Naby Twelloo is Donderdagavond het rytuig van den heer v. d. S., -vyaarin deze met zjjn zoon gezeten was, door een zandtrein, komende van Apeldoorn, aangereden. Het paard werd gedood en het rytuig gedeeltelijk verbrijzeld. De heer v. d. S. werd aan het been gewond, zyn zoon bleef ongedeerd. - In de Noordzee is een visscher uit Wieringen van een Urker schuit overboord geslagen en verdronken. - Te Giesen- Nieuwkerk is een meisje van een zolder gevallen en met het hoofd op een waschtobbe neerge komen. Zij bekwam zware verwondingen. Men hoopt haar in het leven te behouden. - Te Peursum heeft een 4-jarig kind eene ketel met kokende koffie over het lichaam gekregen en zich zoo deerlijk gebrand, dat het den anderen dag aan de bekomen brandwonden is overle den. - Van den sneltrein, die te 4.50 van Leiden naar Utrecht Vertrekt, is tusschen Alfen en Gouda de achterste wagen ontspoord door het overrijden van een koe. De ontspoorde wagen werd afge haakt, en de trein had slechts 10 minuten oponthoud. - In de Tuinstraat te Amsterdam kreeg een 9-jarig meisje een afgewaaide dakpan op het hoofd. Het kind overleed na enkele uren aan de gevolgen. Voor een kantongerecht te Amsterdam werd een përsoon, door drift tegenover zijnen aan klager zoodanig overmand, dat hij, door een beroerte getroffen, Op de plaats dood bleef, Bij Zutfen is een ruan, die met een jongen de baan van den Oosterspoorweg wilde oversteken, door een trein aangereden en van de baan gewor pen. Hij bleef op de plaats dood. De knaap be kwam geen letsel. - Aan boord van een stoom schip, liggende aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, is een man in het ruim gevallen en ernstig verwond naar het gasthuis gebracht. - Een 15-jarige timmermansjongen is te Rotterdam van een ladder gevallen. Hij brak het rechter been. - Zaterdagavond is bij Halfweg de trein uit Amsterdam op Frankrijk en Vlissingen Engeland defect geraakt. Een nieuwe trein uit Amsterdam nam de passagiers, na anderhalf uur vertraging, over. - Te Amsterdam heeft in een lompenpakhuis op de Oude Schans een zware binnenbrand plaats gehad. Na een half uur was men de vlammen meester. Burgerlijke Stand. Baardwijk. Gehuwd: Johannes Antonius van der Mee, 29 j. en Johanna Pullens, 26 j. Geboren: Maria Catharina, d. v. M. v. d. Wiel en P. van LoonHendrika, d. v. A. Ver voort en G. Koks; Hendrikus Johannes, z. v. C. M. Dekkers; Johannes Antonius en Antonius Johannes, 2 z. van A. Leijtens en A. J. v. d. Mee. Hedikhuizen, van 1 Oct.. tot 1 Nor. Ondertrouwd: A. Coensen, jm. 24 j. en M. Kuis, jd. 25 j. Overleden: H. Verhoeven, 74 j., echtg. van H. van Bokhoven. A. Tamson, 29 d., d. van G. Tamson en C. Didden. J. van Ingen, 41 j., wed. van H. de Vaan. C. van Kruijten, z. v. W. van Kruijten en E. Stokkermans. Landbouw. Om kool goed te bewaren, graaft men eenen kuil in den grond, legt daarin de roode en witte kool, dekt ze met eene laag droog stroo en daar over een dikke laag zand. Het vorige jaar werd door enkele landbouwers op die wijze gehandeld en de kool bleef vaster dan in de kelders. Het gebruik van Superphosphaat om het vervliegen van sommige bestand- deelen in den stalmest tegen te gaan, In de laatste jaren heeft men in de landbouw de scheikunde als wetenschap meer leeren waar- deeren. Practische en wetenschappelijke land bouwers hebben de ondervinding opgedaan, dat zonder scheikundige kennis het landbouwbedrijf minder goede uitkomsten zou opleveren. Zoo leert de scheikunde dat sommige stoffen zich gaarne met eene andere verbinden tot eene ge heel nieuwe stof met geheel nieuwe eigenschap pen, en ook dat er stoffen zijn, die de eigen schap bezitten vloeibare of luchtaardige zelf standigheden op te slorpen of vast te leggen. Het opslorpend vermogen van kalk, turfmolm enz. is van algemeeue bekendheid en wordt dan ook op prijs gesteld, hetgeen men hieruit op maken kan, dat kalk en turfmolm door de landbouwers meer dan vroeger gebruikt wor- Dit verhindert niet dat zijn naam allerwege verkeerd wordt uitgesproken, n.l. op z'n Fransch, met den nadruk op de laatste lettergreep en weglating der t. Mozart was een Dnitsch-Oostenrijker en de klemtoon moet op de eerste letter greep valleu.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2