J. Frans Gostelie Jsn. VARKENS. DE UNIE" 1888 Billartfabriek Oppert 148. Rotterdam. L. Veerman Chr. KUIJK, STAATS-LOTERIJ. SIGARENFABRIKANT STEENHOUWERIJ Tail P. VAN D00R1K 's-Boscli. HOUTHANDEL. Th. J. Jansen te 's Bosch, ipij Van WMm gevestigd te 's Hertogenbosch. Bierhandel Bottelarij m 12 15 tien. Stalmest is voorzeker de meest algemeene en ook de meest volledige mest. De waarde van den stalmest zit niet uitsluitend in de vaste bestanddeelen, ja hierin het allerminst. De stof, welke de waarde van den mest uitmaakt, is in de scheikunde bekend onder den naam van am moniak. Wanneer wij in een stal komen, die eenige uren gesloten geweest is, of uls we langs een wei- of bouwland gaan, dat pas bemest is, dan worden onze reukzenuwen sterk geprik keld door eene vluchtige stof, welke van den mest afkomstig is: deze stof is de ammoniak. Hoe vreemd het ook moge schijnen, ammoniak is een scheikundige verbinding van stikstof en waterstof. Deze verbinding is van het hoogste belang voor de voeding der planten, hetgeen wij later eens in een afzonderlijk artikel zullen aantoonen. Ammoniak is zeer vluchtig, dat wil zeggen, dat zij gemakkelijk ontsnapt. Geen won der, dat men dit ontsnappen zooveel mogelijk tracht te voorkomen. Daarom gebruikt men in vele boerderijen gips, kainiet en superphosphaat als strooiïng over den stalmest, om het ont snappende gas, de ammoniak, vast te leggen. Door superphosphaat verstaat men een meng sel van gips met phosphorzuren kalk en door phosphorzuren kalk eene verbinding van zwavel zuur met kalk. De ruwe phosphaten worden met zwavelzuur bereid. Om het nut van de super phosphaat te kunnen aantoonen, heeft men proe ven genomen, waaruit bleek hoeveel mest men b.v. kreeg van een dier per dag, zoowel droge als vloeibare, en welke verandering de mest onder gaat op de mestvaalt of in de gierput. Elke 500 K.G. levend gewicht geeft per dag 43,15 K.G. stalmest en 4,22 K.G. gier. Op een mestvaalt was bijeengebracht 14239,7 K.G. mest, welke zes weken bleef liggen, waarna men den mest woog en een monster ontleedde. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat de waterhoudende mest 6 weken verloor 6,86 procent, 9 12,80 18,26 17,86 Na 12 weken bedroeg het watergehalte een grooter procent dan na 15 weken, hetgeen moet worden toegeschreven aan het verlies van droge stof. Men bevond dat na 6 weken 14239,7 K.G. (dus dezelfde hoeveelheid als wij daareven aan gaven) droge, watervrije mest 16,76 procent had verloren aan gewicht; na 9 weken bedroeg het verlies 23,03 procent; na 12 weken 25,42 pro cent en na 15 weken 26,21 procent. Nu nam men proeven met eene hoeveelheid mest zonder en eene gelijke hoeveelheid met bestrooiing van superphosphaat. In het eerste geval bedroeg het verlies 35,92 procent, in het laatste geval slechts 17,29 procent. Toen was uitgemaakt welk eene verbazende bewarende kracht superphosphaat bezit. Voor gips bedroeg het procent 21,46, dus iets minder. Bij deze vergelijkende proeven, die met de meeste nauwkeurigheid zijn genomen, heeft men alle omstandigheden in rekening ge bracht, zoodat men veilig op de bovengenoemde getallen kan afgaan. De ontleding van den mest zonder gebruik van superphosphaat toonde aan, dat een bedrag van 13262,5 K.G. versche mest 44,41 K.G. stikstof bevatte, welk bedrag na 15 weken verminderde tot op 34,56 K.G, zoodat er 22,2 procent aan stikstof verloren ging. De hoeveelheid mest met superphosphaat be handeld verloor slechts 5,98 procent. Aange zien nu de stikstof de duurste van alle plan- tenvoedende bestanddeelen is, kan men zich gemakkelijk voorstellen welk een geldelijk be drag er verloren kan gaan, als de ammoniak uit den mest ontsnappen kan. Het gebruik van superphosphaat is dus zeer aan te raden. Ge middeld kost 1000 K.G. superphosphaat-gips f 25, waarvoor minstens alleen aan stikstof en phosphorzuur voor een bedrag van f 36 wordt behouden. Stel het bedrag van de hoeveelheid superphosphaat voor 30 koeien gedurende een half jaar op 6000 K.G., welke f 150 kosten; hier door wordt volgens het hier boven gezegde alleen aan stikstof eu phosphorzuur gespaard of liever behouden voor een bedrag van 6 X f36 f216, dan levert dit nog een winst op van f216 f 150 f 66. Ook voor het bewaren van gier met su perphosphaat heeft men op de meest overtuigende wijze door proefnemingen in het licht gesteld het groote geldelijke voordeel, dat men er door ver krijgt. Het op het land brengen van den mest in verschen toestand, zooals vele boeren ook wel doen, is zeer aan te bevelen, aangezien er dan piet zooveel ammoniak verloren gaat, omdat de grond haar vastlegt. Nu de staltijd weer daar is, gelooven wjj dat het zijn nut hebben kan er op te wijzen, van welke middelen men gebruik maken kan om een belangrijk planten voedend bestanddeel van den mest niet verloren te doen gaan en daardoor zich te bevoordeelen. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. De inensch is nimmer schooner dan wanneer hij om vergeving bidt of zelf vergeving schenkt. Nimmer is de mensch kleiner van ziel dan wanneer hij straffen wil zonder te weten hoe. De mensch moet, óf groote wenschen óf groote doeleinden voor oogen hebben, anders verslap pen hem de krachten even als de zeilsteen, wanneer deze in langen tijd niet naar de noord pool toegekeerd heeft gelegen. Menigeen wordt uit vrijen wil een Diogenes, niet wanneer hij in het vat, maar wanneer het vat in hem woont. Zonder achting bestond er geen verachting; zonder belanglooze goed willigheid, geen eigen baat, en zonder grootte geen kleinheid. De duivel is op de tong van hem, die kwaad spreekt en in het oor van hem, die er naar luistert. Oppervlakkig, zinnelijk genot zonder meer raakt spoedig uitgeput; het maakt moê zonder inwendige bevrediging, het schenkt niet de krucht die ons boven de moeielijk heden des levens verheft. Vleierij is als banketdie er te veel van ge bruikt, krijgt een gevoel van walging. Niets maakt den mensch zoo snel oud als eenzaamheid en eentoonigheid des levens. Niets houdt hem daarentegen zoo jong en frisch als regelmatige werkzaamheid en inspunuing, en snelle afwisseling van indrukken. Het beste middel om goede gevoelens in een jeugdige ziel op te wekken, is goede voorbeel den te stellen en liaar nooit de gevolgen van slechte hartstochten, zelfs niet in de kleinste omstandigheden, te doen zien. Gemengd Nieuws en Allerlei. In een koffiehuis te Alkmaar had op een der laatste marktdagen het volgende plaatsEen der bezoekers wilde vertrekken en vroeg den kastelein hoeveel hij schuldig was. »Zestig cent,* was het antwoord. Zestig cent, hoe kom je daarbij dat is veel te veel!« Wel neenvoor stalling, een borreltje en een kop koffie dertig cent en voor de dertig doosjes lucifers, die je af en toe weggemoffeld hebt, elk een cent dus te zamen zestig cent.c Zonder verder een woord te zeggen betaalde de bezoeker en kneep stilletjes uit. Eene haute nouveauté op het gebied der huwelijksadvertenties is de aankondiging van een jonggetrouwd paar (in de »N. liott, Ct. ter breedte van twee kolommen in sierlijken rand. De echtgenoot is dan ook een »Kaiserlich Deutscher Vice-Konsul.c Hoe een naam een ongelukkige aanbeveling kan wezenTe Middelburg bestaat een wijn- koopersfirma W aterlander! I Men schrijft uit een naburige plaats, zegt de Meier. Ct. De dierenbescherming maakt hier goede vor deringen. 't Was gedurende de laatste regen achtige dagen. Boer Jan had zijn os ingespannen- en niettegenstaande zware regenbuien, met sneeu en hagel vermengd, elkander zonder tusschen poozen afwisselden, trok os en kar het veld in Weldra had de arme man, zooals wij hier zeg gen, geen draad droog meer aan het lijf. De, platte lakensche pet hing hem als een schotel doek over de ooren, terwijl het water uit wam buis en broek, in de groote klompen opgevangen bij eiken stap uit deze houten voetbekleeders gutste. Zoo komt de sukkelaar met de ledige kar thuis en op 't punt deze weder met mest te vullen, komt moeder de vrouw, door hef hoesten van haar wederhelft gewaarschuwd, te voorschijn geloopen: »Wel potdorrie, Jan, wat zijt ge toch lang weggebleven't is veel te erg voor 't arme beest. Span toch den os uit; ik zal voor warme sop zorgen en de wollen deken van 't bed halen om die over het natte dier te hangen. De os moest eens een kou vatten H Zoo gezegd, zoo gedaan. »En daar 't nu toch blijft regenen,sprak de vrouw, toen ze aan haar trekdier al hare zorgen gewijd had, »zullen wij den os vandaag maar op stal laten. Gij kunt wel naar den akker gaan, Jan. Neem den| riek mede om den mest te breken, want he zal wellicht den ganschen dag regenen. Boer. Kees, m'en zeuneje mot nie zoo bleu: weze bij de meiskens. Dan was ik, toen ik naeri jou moeder vreê een gansch andere snuiter, hoor Zoon. Jae, vaoder, joe hoefde oak nie bleu! te weze ze zeggen allemael dat moederi jou heit naegeloape! De ontdekking van kleine planeten gaat nog steeds voort, schrijft Sibru in de »Arnh. Ct.c Hebben wij goed geteld, dan heeft nu Palis het halve honderdtal van door hem ontdekt planeten volgemaaktdus hij is nog de geluk kigste plaueetjager. Maar Peters zit hem dicht? op de hielen; deze heeft er thans 49 ontdekt? YVaar zal het einde zijn? En hoe moet het gaan, als de hemel zooals nu weldra in het! groot geschieden zal fotografisch doorzoch wordt? Het wordt tijd, dat eene automatische| machine voor het berekenen van planeten loop banen worde uitgevonden Marktberichten. HEUSDEN, 5 Nov. Boter 78 a 80 cent per stuk van 6 ons. Eieren 8 en 9 cent. 's-IIERTOGENBOSCH, 7 Nov. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 161 vette kalveren en 75 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 50 a 54 ct., 2e kw. 46 a 50 ct., 3e kw. 42 a 46 ct. per kilo. De vette var kens golden 32 a 35 ct. per kilo. Den 7 Nov. was de prijs der boter 100 tot 138 cent. WOUDBICHEM, 6 Nov. In het vischwate dezer gemeente zijn gevangen en aan den afsla alhier verkocht: 1 winterzalm, 8 zomerzalmen 2370 stuks houting. De prijs was f 1.35 a f 0.00 voor de winter zalm, f 0.231 a 0.55 de zomerzalm, per half KG# De houting tegen 5 a 71 cent per stuk. GORINCHEM, 7 Nov. Aangevoerd 350 runderen. Zware Kalfkoeien f 200 a f 250. Kalfkoeien f 000 a, f 000. Kalfvaarzen f100 a 160. Melkkoeien f 140 a 200. Yaarkoeien f 100 a f140. Guiste Vaarzen f 90 a f 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 20 a f 50. 6 Nuchteren kalveren f8 a f 12. Aangevoerd 25 vette varkens, van 17 a 19 c. per half kilo. 00 schapen, f 00 a f 00. 319 biggen, f 4 a f 7 per stuk. Boter 60 a 75 c. per half kilo. Eieren f 1.90 a f 2.00 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a 1' 0.80 per stuk. HARDINGSVELD. Van 31 Oct. tot 6 Nov. zijn aan de vischmarkt alhier verkocht: 31 zomer en 30 winterzalmen, waarvan de prijzen waren als volgt: Zomerzalm f 0.34 a 0.72, winterzalm 1.28 a 1.42 per half K.G. ROTTERDAM, 7 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 159 runderen, 55 vette en graskalveren, 3 nuchtere kalveren, 1181 schapen of lammeren, 473 varkens, 000 biggen, 3 bokken, 00 paarden, 0 ezels. De prijaen waren als volgt: runderen le kw. 65 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 55 a 00 ct., kalve ren le kw. 92^ ct., 2e kw. 85 a 80 ct3e kw. 00 et., schapen le kw. 50 ct., 2e kw. 45 ct., alles per kilo; varkens le kw. 22 aOOct., 2e kw. 20 a 00 ct., 3e kw. 19 ct., licht soort 19 a 20 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 5.00 a 5.25 Overm. dito 5.60 a 5.80 de 100 stuks. Sehepkaas per 50 kilo f 13.00 a 14.00. Aange voerd 3 partijtjes. Zoetemelksche kaas 23.00 a 28.00 per 50 kilo. Aanvoer 17 partijtjes. VIANEN. In de afgeloopen week besteedde men alhier voor vet rundvee, lelcw. 58 a 62 ct., 2e kw. 54 a 58 ct. Vette kalveren (vuil) 40 a 46 ct. Vettv Varkens 36 a 42 ct. Vette Schapen 00 a 00 ct. Alles per K.G. VIANEN, 2 Nov. Weiboter f 0.62 a f 0.63. Kaas fO.OO a 0.00. Goeboter f 0.65 a f 0.68. Eieren f 0.05 a 0.06. Biggen f 6.00 a f8.00. Lammeren f 0.00 a f 0.00. W A T E RIIO OGTE KE 11 L E N. 4 Nov. 1.52 M. boven 0. 5 Nov. 1.63 M. 6 Nov. 1.63 M. 7 Nov. 1.60 M. Advertentiën. Voor de vele blijken van belangstelling, zoo wel hier als elders ondervonden, bij de geboorte van onze dochter, brengen wij onzen oprechten dank. H. YV. PRILLEVITZ Cz. J. E. PRILLEVITZ—Mkijboom. o De eerste trekking van de EER STE KLASSE der 326ste STAATS-LO TERIJ vangt aan den 21 November e.k. Loten en gedeelten van Lo ten zijn steeds voorradig bij TE HEESDEN. Verwerstraat 351, 'sHertopntacli. o Zuiver volbloed Deensche TE KOOP, (6 weken oud.) Vorige dracht bekroond met Gouden en Zil veren Medaille. Te bevragen bij R. O. B L A A U B O E R, te Wieringerwaard(Noord-Holland.) Vraagt bij uwen winkelier de zijnde dit de beste die bestaat. KONINGRIJK DER NEDERLANDEN, Directeur: Jhr. P. J. van der Does de Wil- lebois. Agenten in het Land van Heusden en Al- tena, de Langstraat en de Bommelerwaard, Eethen: M. A. Boll; Gorinchem: C. J. Loe ven GeertruidenbergN. MeijersHeusden W. Posthumus en G. H. Malingré; Kaatsheu vel P. van Dortmond Gz.SprangJ. Dor- renboom; Sleeuwijk: L. J. w. Struik; Vlij men: A. van den Tillaart Jr.; Woudrichem: R. Roomer; Waalwijk: A. J. M. Verbunt van Overbeek; Waspik: J. Teunen; Zalt-Bommel: J. F. M. van Boeckel. te 's HERTOGENBOSCH, Leverancier van Ilardsteenen Raam- en Deur dorpels, Neuten, Gootsteenen, Stoepplaten en Banden, Vloertegels, Grafmonumenten en Zer ken en alles wat tot bet vak behoort. Schoorsteenmantels in alle soorten ruim voor radig. Ruime keuze van Plafond-Ornamenten, ver sierde Lijsten, Consols, Raam- en Deurversierin gen van gips en cement. Beste Engelsche aarden Bnizen in alle af metingen buitengewoon goedkoop. PrivaattrecktersPortland-Cement eerst* kwaliteit. Uitgebreide sorteering van deugdzame en zeer goedkoope cement-tegels voor vloeren. Hardgebukken Tegels in alle kleuren, voor winkels, gangen, keukens, stoepen, enz. Engel sche en Fransche Parketvloeren. Dakleien in alle soorten. Alles aan zeer lage prijzen. Is verschenen: 99 Christelijlïe Volksalmanak: voor Stad en Land, uitgegeven onder uitkeering van eene vaste bij drage aan De Unie »Een School met den Bijbel. PRIJS f0.30. Al weer een nieuwe aanvrage fen behoeve van de School met den Bijbel? Het houdt niet op! Niet al te haastig lieve lezer, wij vragen niet veel van IJ, zelfs niet van uw geduld. Slechts dient zich ook thans de UNIE-ALMANAK voor het komende jaar weêr bij u aan. Hij wil u meedeelen, al wat er te weten noodig is op het gebied van bet Christelijk Onderwijs in al zijne vertakkingen; bij allis, wat in eiken Almanak onmisbaar is, biedt hij u nog een lezenswaardig Mengelwerk. En als gij nu dit vele betaalt met één schelling, dan zegt ook voor den daarin aan de School met den Bijbel gegeven steun u nog hartelijk dank Het Bestuur van de Unie. Tegen ontvangst van 30 Cent in postwissel of postzegels, verzenden wij de Unie-Almanak franco door het gebeele land. GEBR. VAN NOORTWIJK, Uitgevers, Schiedam. Stoomboot »Stau Heusden". Afvarend. Maandag. Ov. werkd. Van Kaatsheuvel 'm. 1.'sm. 3.30 Waalwijk (Markt) 2.4.30 Heusden 3.45 6.30 Woudrichem 5.30 8. Te Gorinchem 6.8.15(f) Van Gorinchem 6.15 8.30 Hardingsveld 6.30 8.45 Giesendani 6.45 9. Sliedrecht (Middenv.) 7.9.15 Dordrecht 7.45 9.45 Te Rotterdam 9.15 11. Correspondeert op trein 7.33 naar Dordrecht en Rotterdam. (f) 9.01 of 9.33 naar Dordrecht en Rotterdam. Opvarend. Alle werkdagen. Van Rotterdam nm. 12.40 Doidrecht 2. Sliedrecht (Middenv.) 2.30 Giesendam 3. Hardingsveld 3.20 Gorinchem 3.45 Heusden 6.15 Waalwijk (Markt) 8. Te Kaatsheuvel 9.— Gouden Medaille - Gouden Medaille Amsterdam 1883. Amsterdam 1883. HOOFD-DEPOT voor s-Bosch en Omstreken der Beierschbierbrouwerij de Am stel. Bass Cie Pale Ale en Extra Stout a 15 ct. p. f fl. Vollenhoven Cie Extra Stout al2| Dortmunder en Miinche- nerbieren 19ct.p.l/l, 10 ct.p.ffl. Beierscb en Pilsenerbieren 17»» 9»»> Prima Lagerbier licht of donker11»» 6»>> Dubbel gerstebier .10»» 5A>»> Holl. gerstebier 8»> 5»»» Bossche bieren etc. Alle deze bieren zijn mousseerend en steeds kristalhelder, alleen fabrikaat van de eerste Brouwerijen. Naar buiten in kisten van 50 stuks. De prijs per fust is overeenkomstig de afname des verbruikers. Voor Bestellingen adresseere men zich aan de Kelders o/d Boterhal geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur. stoom-lioiitzaprü cn schaverü „DE LIÏTGE." GORINCHEM. Goudriaan1 November '87. A. Ka us. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 110. uo Lekkerkerk, 2 November 1887. Monsterkisten worden tegen rembours toe gezonden. Zengen en Beeren Cocosnoot-Zeep van voor hkt Vaste premiën. van Dobbe van Pelt, Orthenstraat, bij de Vischstraat.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3