Men schrijft uit BerlijnDe Kroonprins zal waarschijnlijk hier heen terugkeert; 11. Er worden nog chirurgicale overleggingen gehoulen. De keel van den Kroonprins is zwellende, en er doen zich waterachtige teekenen voor. Het staat thans vast, dat de lijder kanker heeft. o— Het Duitsche budget sluit dit jaar met een tekort van 50 millioeu, en aangezien men in den Rijksdag 300 millioen zal vragen voor hervormingen in het leger, zel eene leening wel noodzakelijk worden. o De Chineesche regeering heeft zich tot den Duitschen generalen staf gewend, met verzoek om Duitsche instructeurs en organisateurs voor het Chineesche leger. Keizer Wilhelm heeft zijne toestemming gegeven, en reeds zijn drie officie ren gekozen, die voorloopig voor 3 jaren bij het Chineesche leger in dienst zullen treden. o De Prins-Regent ran Beieren loeft den Paus ter gelegenheid van zijn priesterfeest een haar fijn geborduurd aliaarkleed gezonden; het stelt Christus aan 't kruis voor, omgeven door en gelen. Het kunstwerk werd aanvankelijk naai de opgaven van den overleden Koning Bode wijk II in de kunstnaaldwerkschool van de Maria-stickting vervaardigdhet was bestemd om als sprei op 's Konings bed dienst te doen 6 dames hadden er meer dan 21 jaar aan ge werkt. Na den dood des Konings verviel bet aan den Prins-Regent, die het den Paus aan bood, o Te Dusseldorf wordt nu ook een tentoonstel ling van Voedingsmiddelen gehouden. Hoofdzaak op'deze tentoonstelling vormen voedingsmiddelen voor het volk en de toebereiding van eenvoudige spijzen. In naam der beschermvrouw, de vorstin van Hohenzollern, werd deze Voedingsteritoon- stelling j.l. Donderdag door den president barer commissie geopend. Op den eersten dag deden er een eskadron huzaren een goeden maaltijd, den volgenden dag werd er voor een eskadron ulanen en een bataillon infanterie een tafel aan gerecht, den derden dag werden er 1000 school kinderen gastvrij onthaald. Of deze voedings- tentoonstelling beter aan het voorgeschreven doel zal beantwoorden dan de Amsterdamsche De »Pester Bloyd« deelt mede, dat baron Hirsch te Weenen 100.000.000 florijnen ter beschikking zal stellen van verschillende in stellingen van weldadigheid in Europa. o Men zegt dat Vanderbilt en zijn zusters kisten vol kunstwerken uit de nalatenschap van den Beierschen Koning hebben gekocht. Zij zouden ook voor een hoogst aanzienlijke »fooi« het ko ninklijk slot van Bodewijk II, dat na zijn dood voor niemand meer toegankelijk was, hebben be zichtigd. o Bij de Franscbe Kamer is ingediend een voor stel voorstel van de Regeering tot vergrooting van de haven van Havre en tot verbetering van de Beneden-Seine. De kosten worden op 9(3 mil lioeu frs. geschat. De Kamers van Koophandel van Havre en Rouaan zullen 24 millioen bij dragen en de rest renteloos aan den Staat voor schieten. o De Servische schuld bedroeg in Juni 15(3 millioen gulden. -o het lruine zoog venhui van de heeren Gebr. Boll te Ecthen; en met den eersten prijs de zwart bonte spriDgstier van den heer J. van den Heuvel te G end eren. De commissie van keuring kon echter niet besluiten de tweede prijs der laatsten uit te reiken. DUSSEN. In deze gemeente deed zich het alhier uiterst zeldzaam geval voor, dut de op gaven van sterfgevallen over October in de gemeente, voor successie en statistiek negatief waren. Van 22 Sept. tot en met 6 dezer deed zich geen enkel sterfgeval voor op een zielental van meer dan 2700. ZEVENHUIZEN, 0 Nov. Voor de herha- lingsehool hebben zich elf leerlingen aangemeld, die allen, na gehouden examen, zijn toegelaten, twee evenwel voorwaardelijk. De cursus duurt van I Nov. tot 1 Maart. Uitgenoodigd door het leesgezelschap «Nut en Genoegen,trad voor een uitgelezen schaar dames en heeren voor het eerst in dezen winter op de heer F. D. Henny uit Utrecht, met eene keurige novelle, getiteld: De Stiefmoeder,* waar van spreker tevens de schrijver is. Na deze boeiende voordracht werden wij onthaald op een gedicht: »Aan 'sKonings dochtertje,een gedicht van den heer Henny, en op »De mislukte Nuts lezing.* Dat een daverend applaus het deel van den spreker was is licht te vatten, als men na gaat, dat keur van taal gepaard ging met een zeldzame voordracht. GORINOUEM, 10 Nov. Hedenavond om streeks 7|- uur ontstond er een hevige brand in het magazijn van den heer Kant van Andel alhier. Ofschoon de brandweer flink haar best deed mocht 't haar slechts gelukken de brand tot dit gebouw te beperken; de groote brand baarheid der aldaar geborgen waren wasde oorzaak, dat men de brand eerst om 11 uur meester was. Te Turijn is Zondag een standbeeld van Garibaldi onthuld. o Te Zurich is gearresteerd kapitein Ehron- berg, vroeger officier in Badenselie dienst; hij had de plannen van de vesting Wesel in zijn bezit en wilde die aan de Fransehe Regee ring verkoopen. o Jenny Bind is to Malvern begraven alle win kels waren gesloten en groot was de toevloed van belangstellenden. Goldschmidt legde op de lijk kist een krans neer, gemaakt van een myrten- boom, dien Jenny Bind op haar bruiloftsdag had geplant en steeds zelf had verzorgd. o In de mijnen der Kimberley Central Dia mond Mining Company, werd in October voor een waarde van 82,000 pond sterling aan kaap- diamanten gevonden. —o De opbrengst van den graanoogst in de Ver- eenigde Staten zal, naar men berekent, dit jaar 135.000.000 bushels minder bedragen dan ver- leden jaar. o Te New-York zul een Protest au tsclie kerk wor- dt'ii gebouwd, die de schoonste van Amerika zal wurd n en naar liet model van de Pieterskerk te Rome zal worden opgetrokken. Het terrein, dat daarvoor is uitgekozen aan de Tenth Avenue, moet 850.000 dollars kosten. Plaatselijk Nieuws. HE US DEN, 10 Nov. Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende keuring van zoog-hengstveulens en springstieren, uitgeschreven door de afd. Heusden der Noordbr. Maatschappij van Bandbouw, werden bekroond Binnenland. De Regeering heeft afgewezen het verzoek van den heer Smit te Apeldoorn om het raads besluit, waarbij hij als leeraar der II. B. School ontslagen werd, nietig te verklaren. o De nieuwe Grondwet heeft al aanstonds eenige wijzigingen noodig gemaakt in de aan hangige sfaatsbegrooting voor 1888. In de eerste plaats zijn op hoofdstuk III hoogcre credieten aangevraagd niet 'toog op het groot er aantal leden der beide Kamers en wel f 7000 meer voor reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer, f 28000 meer voor schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer en f 4GO meer voor vergoeding van reiskosten dezer leden. o Aangezien de woorden: «burgerlijke en bur gerschapsrechten niet meer voorkomen in de nieuwe additioueele artikelen, mogen nu, bij aanneming der nieuwe Grondwet, de gefail- leerden, wier aangeboden accoord gehomolo geerd is, weder op de nieuw op te maken kiezerslijsten worden geplaatst. Door de homo logatie van het accoord bekomen zij de be schikking en het beheer over hunne goederen terug, zegt de bevoegde autoriteit, en zullen, ze dus, de wettelijke vereischten bezittende, als kiezers moeten worden ingeschreven. o Ook de NeJerlandsche Journalistenkring heeft zich thans tot Minister van W., IB en N. ge wend, met het verzoek, dat voor de verzending van gedrukte stukken tusschen Nederland en België het posttarief moge verlaagd worden. o De briefkaarten zullen weldra 2i cent kos ten indien de verschillende Kamers van Koophandel een gunstig antwoord krijgen op hun adres aan den Minister, waarin op prijs verlaging wordt aangedrongen. Ds. Hasebroek te Amsterdam, de bekende schrijver van «Waarheid en Droomen*, onder den pseudoniem Jonathan, heeft zijn zeventig sten verjaardag gevierd. Van vele zijden ont ving de grijsaard blijken van belangstelling. o Na cle uitbetalingen voor de onteigening ten o O O behoeve van de verlegging van den Maasmond druk aan den gang zijn, stijgen de prijzen van de landerijen zeer sterk in de Tangstraat.. De soliede landbouwer belegt zijn geld liever tegen 2 a 3 pCt. in landerijen, dan in iets anders. Het is bijna regel dat het land gekocht wordt naar rato van ter nauwernood 3 pCt. opbrengst van het kapitaal. Volgens de »Figaro« wordt de ex-Keizerin Eugénie te Dordrecht verwacht. o Het vleesch, benoocligd voor het gasthuis te Wijk bij Duurstede, is tegen de volgende lage prijzen aangenomenrundvleesch zonder been 24£, kalfsvleesc'i 20 cent, varkens vleesch voor 12 cent en rundervet voor 1 cent, zegge 1 cent, alles per half KG. Zeker wel een bewijs, dat het vee laag in prijs is. Op de qualiteit wordt goed toegezien. o Als eene bijzonderheid, met het oog op het ge tijde des jaar.?, kan gemeld worden, dat e ene kip van G. de Gier te Dalem 17 kuikens heeft uitge broed. o In Overfiakkee zijn cle uien zoo duur als in jaren niet het geval wasmen besteedt reeds f 3.25 voor de 60 kilo. o Men meldt, dat door de justitie te Tiel eene instructie is geopend tegen den van zijn ambt ontzetten notaris Sweemer. o Zoogenaamde kwartjesvinders hebben te Rot terdam een persoon uit Vlaardingen met kaart spelen voor f 250 weten af te zetten. De bemanning van een te IJmuiden binnen gekomen loggerscbip rapporteert 1.1. Maandag in volle zee verlaten en vol water gezien te hebben bet visscliersschip »Argo«, behoorende aan den reeder A. Iloogenraad te Scheveningen. Niet ten onrechte is men te Scheveningen beducht voor het lot der negen opvarenden, waarvan 7 huisvaders zijn. Wel loopt het ge rucht, dat stuurman Matthijs Taal en zijn makkers op een logger zijn overgegaan, maar tot heden werd de waarheid van dat gerucht door geen enkele vertrouwbare inededeeling bevestigd. Volgens een later beriebt is de bemanning in welstand te Vlaardingen aangekomen. Timmermans, berucht wegens den weinige jaren geleden gepleegden moord op twee leden der familie Van Oppen te Maastricht, is in de strafgevangenis te BeeuwarJcn overleden. o Donderdag zijn te Rotterdam, nabij de Oude Plantage, twee stadswerkers, Dekker en Koren, door een trein van de Rijnspoorwegmaatschappij overreden. Beiden waren dadeljjk dood. Te Dordrecht is een sjouwer in de rivier ge vallen en verdronken. Zijn lijk werd kort daarna opgevischt. - Aan het station Bussum is de werkman H. Bauis bij het rangeeren tusschen de buffers bekneld geraakt. De dood volgde bijna oogenblikkelijk. - Nabij Groenlo is een jongen van 5 jaar door een stier op de horens genomen en eenige meiers de lucht in geworpen. De knaap werd zwaar gekneusd. - De boeren knecht te Nieuw-Beerta, die verleden week een schot in de borst kreeg, is aan de gevolgen overleden. - In Klarendal te Arnhem is op twee plaatsen ingebroken. De dief werd nog denzelfden nacht gepakt. Bij hem werd geld gevonden door diefstal verkregen en werden goederen in beslag genomen, die van een vroe- geren diefstal afkomstig waren. - Bij een twist te Maastricht heeft een wisselwachter zijn tegen partij met een mes ernstige wonden toegebracht. - De villa, bewoond door den beer B., burge meester van Scbagon, is door brand vernield. - In de Joden-Breestraat te Amsterdam is een jongen door een houtwagen overreden. Kort daarna bezweek hij. Bij het maken van een put te Baarn, heeft daar oen grondstorting plaats gehad, waardoor 3 personen bedolven werden. Een dezer is een uur later levend te voorschijn gehaald; de an deren die zich 6 meter diep bevonden, konden niet tijdig bereikt worden. Een der gestikten was vader van een groot gezin. - Te Rotterdam is cle 71-jarige scheepsstuwerV. W., werkzaam op liet Duitsche schip »Sophie« vau een stol ling op liet dek gevallen en op de plaats dood gebleven. - Een 16-jarig meisje, dienstbode in het Marine-gebouw te Amslerdam, viel bij het glazenlappen uit een raam der ilerde verdieping op cle binnenplaats, tengevolge waarvan zij eenige oogenblikkeri later overleed. Burgerlijke Stand; Heusden, van 2 tot 10 Nov. Getrouwd: Cornelis Klerkx, jui. 28 j. met Johanna Maria van Elswijk, jd. 32 j.; YVillem Sluijter, jiu. 25 j. met Geertruida van Gerdingen, jd. 25 j. Geboren: Albert, z. v. J. Steenbergen en J. Smits; Henricus, z. v. P. M. van Herpen en J. M. Snijders; Martinus, z. v. C. Donders en J. van Baardwijk; Pieter, z. v. M. D. van Stok- kuni en J. J. cle Ilart. Overleden: Maria Grauw, eclitg. van Dirk Bubach, Ü8 j.; Hubertus Petrus Wendelinus Ilane- winckel, ongeh. 36 j. Almkerk, van 9 Oct. tot 9 Nov. G e t r o u w clJan van der Binden, 24 j. met G. van Druilen, 31 j.; C. Pruisen, 27 j. met J. Vink, 17 j.; M. de Hoog, wedr. van J. Poter blom eu Adriana Biesheuvel, 50 j. met G. van Wijk, 43 j. Geboren: Johannes, z. v. A. Kamp en P. VinkGeertje, d. v. G. F. v. d. Beek en K. G. van Druilen; Jacob Arie, z. v. E. Schreu- ders en A. Dekker; Dirkje, d. v. P. Ouwerkerk en D. van AndelTeunis, z. v. B. Vink en N. Vermeulen; Arie, z. v. YV. van Sprang en G. SchaapDirk, z. v. F. DekkerAnna, d. v. II, Tollenaars en D Colijn; Johanna, d. v. A. de Pender en E. Roubos; Anna, d. v. J. B. Rit meester en M. Kolijn; Jan, z. v. J. v. d. Koppel en A. BerghoutYVilhelminii, d. v. P. v. Vuuren en W. van Oudheusden. Overleden: Bevenl. zoon van B. van Os en G. Baks; O. van Beugel, 65 j., echtg. van H. van Burgcl. Landbouw. ZEVEN IIUIZliN, 6 Nov. De aardappeloogst is afgeloopen en de bietenoogst in vollen gang. De opbrengst der aardappelen is ruim en de qualiteit uitstekend. De prijzen zijn evenwel laag, want cle jammen worden verkocht tegen f2 a f2,40 per HB. en de Bergsche gele tegen f 2,50 per HB. Kerknieuws. NED. Hkiiv. KEICK. Aangenomen: Poederooien en Boeveslein, ds. B. Kan de Beer te Hii- en Boeicop. Bedankt: voor Iledel, ds. De Bange te Bruchem en Kerk wijk. Zondag 13 dezer zal de dooleerende Kerk te Aalst worden ingewijd door ds. van Bingen, van Z .tten. Rechtzaken- De vraag of een onder-aannemer gebonden is door de voorwaarden, aan den aannemer gesteld in het bestek, beeft het onderwerp uitgemaakt eensr beslissing van het gerechtshof te Amster dam, toen de aannemer de op hem toegepaste boete wegens te late oplevering wilde verhalen op zijn onder-aannemer, die van cle vertraging iti de oplevering oorzaak zou zijn. liet hof heeft uitgemaakt, dat, indien tusschen aannemer en onder-aannemer deswege geen overeenkomst was aangegaan, het origineele bestek den onder aannemer niet bindt, zoodat de boete, op dien U grond ten minste,, niet voor rekening van den onder-aannemer kon worden gebracht. Haarlem, September 1887, Meermalen las ik met genoegen stukken van den heer II. F. Bultman Hz., zoo ook het stuk voorkomende in de «Nederl. Sport« van 10 Sept., waaromtrent ik de heer Bultman wil antwoorden lo. Dat de paardenfokkerij in Nederland heel andere eischen op 't oogenblik heeft, dun in Oost-Pruisen, kraistte men daar met Oldenbur- gers, ze gingen achteruit, omdat hun ras beter is, hier evenwel moeten wij oppassen voor te groote overgang, te veel verschil iii type door geleidelijk het type te verbeteren, heeft men eenmaal een vaste vorm ons Nederland eigen, dan 't invoeren van meer bloed, maar niet in eens, millioenen heeft dat andere lan den gekost en zul dat blijven doen, waar het verschil te groot is, en waar men het te ver drijft. Het Oost-Pruisische paard is ook het paard niet ineer van voorheen, in uitwendig voorkomen heeft het ook vele gebreken, een remoute-eom ïpissie in Dnitschland ziet ook heel wat paarden vóór zij hun getal hebben benoo- digd voor het leger. 2o. Wat betreft de keuring in Alkmaar, waar ik de eer niet had bij te zijn, geef ik toe, dat ér op Horsa wel wat te zeggen valt, doch dat 1 hij positief veel goeds Leeft, een remonte-com- 4 missie let behalve op hunne eischen, ook op eischen van den handel, verder wil ik de an dere hengsten niet bespreken, zeker hebben beitien ook het hunne, wat anders te wenschenis. 3o. Dat niet zij, die voordrachten houden belemmerend zouden werken op de vooruitgang bij de paardenfokkerij. Hoog tijd was het in Nederland, dat voordrachten gehouden werden, meer dan hoog tijd. Veel fokkers zijndeoogen open gegaan bij bespreking hunner paarden, het ware te wenschen, dat er veel meer voor drachten gehouden werden, opdat er meer van onthouden werd en zij dat konden toepassen. Bij de paardenfokkerij is liet woord onder» vinding een groot stopwoord, en velen gebrui ken het, die nooit in stuat zijn partij te trek ken van hetgeen te zien is, omdat ze niet kun nen zien, daarvoor behoort nrg wat anders dan twee oogenzoo dikwijls doet hij iets wat niet goed is, het toch, waarom? ja waarom? omdat hij ondervinding lieeft, maar wat anders niet. Vóórdat ik het ondernomen heb voordrachten te houden, ik zelf nam daartoe het initiatief, niemand anders, was er dan in Nederland zoo veel goeds? vanwaar dat mengelmoes, die dui zenden die het aankijken niet waard zijn? er waren toch mannen genoeg van ondervinding, getuige de verschillende tentoonstellingen met bekroningen. Wat de paardenfokkerij in Nederland tegen»» houdt, is het volgende, zooals ik altijd en overal gezegd heb. lo. dut het noodig is en hoog noodig, dat men een Staatskeuriug op de hengsten krjjgt, dat niet iedereen den eersten den besten hengst houdt die hij wil, dat is het grootste gebrek dat wij hebben. 2o. dat de keuringen op tentoonstellingen lang niet streng genoeg zijn, eigenaars hebben soms meer verdienste op de medaille dan den hengst, dien ze tentoonstellen 3o. als er prijzen disponibel zijn, deze niet persé gegeven moeten worden, door toch prijzen te geven, alleen omdat men ze heeft, of omdat men den eigenaar kent, is geen bevordering der paardenfokkerij, men misleidt daardoor dengene die het goede wil, hij gaat naar den bekroonden hengst, doch de bekroning was voor den eige naar, óf omdat de hengst al 5 medailles had, moest hij ook de 6e hebben 4o. laat men de hengsten veel te jong èn te oud dekken 5o. laat men veel te weinig voordrachten houden 6o. wordt er dikwijls liever een hengst ge kocht voor een beetje, dan voor een ferme som een goeden; 7o. wordt er veel te weinig gefokt naar remonte-eischen, waarmee ik niet bedoel voor I de remonte zelf, maar naar de eischen, paarden O Waar is het, dat mannen van ondervinding, liever een rijksdaalder uitgeven, dan vijf-en-twin tig gulden om naar een goeden hengst te gaan, omdat het twee-en-twintig-en-een-halve gulden minder is, doch de hengst slechter;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2