Buitenland. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws. (Slot.) Binnenland. Men schrijft uit Brussel: In den nacht van Zondag op Maandag is het gebouw van het Ministerie van landbouw grootendeels afgebrand. o De Duitsche Rijkskanselier heeft bepaald, dat de Rijksbank geen Russische waarde meer mag beleenen. o Van geloofwaardige zijde verneemt men dat van extripatie van het strottenhoofd bp den Duitschen kroonprins afgezien is. Men overwoog dat naar het oordeel der artseu deze extripatie geene genoegzame zekerheid aanbied, en ieder geval verminking tengevolge heeft. Ingeval van verstikkingsaanvallen zou insnij ding der luchtpijp toegepast worden. Anders zal slechts gepaste kalmeerende behandeling plaats hebben. Voor de terugkomst van den kroonprins is dientengevolge niet beslotenofschoon ook van een verblijf op eene rustige plaals in Duitschland sprake geweest is. Na de stormen uit het Noord-Noordoosten, die in de voorlaatste week van October langs de kusten van Achter-Pommeren woedden, be gon een krachtige Zuidenwind te waaien, die het opgestuwde water ver zeewaarts dreef, zoo dat breeden strooken gronds, die op andere tijden steeds onder water bleven, zichtbaar werden. Zoo gebeurde het, dat bezoekers van het strand bij Treptow aan de Rega op drie kilometers afstands op den bodem der zee de stad Rega- münde konden zien, die in de veertiende eeuw door de zee werd weggespoeld. Het schouwspel was slechts één dag zichtbaar. Den volgenden morgen ruischten weder de baren der zee boven de verzonken stad. o Koning Humbert zal den Paus een gouden kelk zenden als jnbilé-geschenk. o Op een onlangs in het bosch van Nyrup, door den koning van Denemarken gehouden klopjacht, was de kroonprins van Denemarken zoo ongelukkig een der meest geliefde honden van Zijne Majesteit op de plaats dood te schie ten, terwijl prins Waldemar, die zeer bijziende is, den czar bijna had getroffen. De laatste ont snapte nauwelijks aan het schot van zijn bloed verwant, die in den schemeravond zijn geweer aanleggende, den keizer aller Russen voor een hert aanzag. o Na een onderhoud met de ministers heeft de president der Fransclie republiek verklaard, dat hij besloten was niet af te treden. o— In den toestand van Pasteur te Parijs, die sinds eenigen tijd ziek ligt, is nog geen verbetering gekomen o Tot de kostbaarste voorwerpen uit het mu seum te Athene gestolen, behoort o. a. een an tiek gouden beeldje, waarvan slechts éen tweede exemplaar bestaat. Alle voorname museums in Europa zijn met het gebeurde in kennis gesteld. Bij de ongeregeldheden op Trafalgar square zijn 200 manifestanten en 40 agenten gewond, terwijl 50 arrestaties plaats hadden. o De »Times« meldt, dat volgens besluit van den gouverneur van den Kaukasus, alle Isra ëlieten, ten getale van 0000, uit Tiflis gezet zullen worden. o Bij Nicolajeff kwam een Engelsch stoomschip in botsing met het Russisch oorlogschip »Elbo- rous«. Laatstgenoemd schip zonk en 7 mannen verdronken. o haar man te nemen. Zij beloofde het, maar ik wachtte haar te vergeefs in 't park. Bijna hadt ge me verrast, toen ik, bij de komst van den graaf, een oogenblik op het terras en van daar in de slaapkamer uwer vrouw vluchtte. Ge kwaanit binnen, en ik ontsnapte slechts met moeite aan uw vervolging. Den volgenden dag vernam ik Marie's dood; ik weet niet of de graaf haar op de daad betrapte, of dat schrik en smart of wel angst haar doodde. Dit is me slechts be kend, dat ze den graaf ons geheim onthuld heeft; want toen ik in mijn nood me tot hem wendde, zond hij me een uitdaging. Toen ik daar gelukkig afkwam, gaf zijn secon dant me een groote som geld om daarmee to ontvluchten. In Duitschland kon ik niet blijven, dewijl ik voor vervalsching achtervolgd werd. Ik was van plan naar Amerika te gaan, maar het oude leven en vooral het spel verlokte me. Ik ging hierheenik won en verloor - en ten laatste vroeg ik als een gunst aan den houder der bank als croupier te worden geplaatst. Mijn naam had ik al lang veranderdik was dood voor de wereld, een lang en gestadig lijden geeft me de hoop, dat ik spoedig ook bevrijd zal worden van mezelf en van mijne herinneringen. Hij had te lang, te aanhoudend gesproken. Hij wilde er nog iets bijvoegen; maar een hel dere bloedstroom vlood over de bleeke lippen en verfde het witte beddelaken. Alexander schelde den eigenaar van 't huis en liet spoedig een dokter halen. Maar te vergeefs: deze verklaarde, dat het einde haastig naderde en dat den zieke nog slechts weinig uren overbleven. »Wilt ge uw zoon niet zien?« vroeg Alexander, zich over den uitgeputte nederbuigend, die spraakloos daar nederlag. Pozolewo, een Russische stad is groo! endeels afgebrand; o. a. zijn het Raadhuis, het pos'- en telegraafkantoor in de aseh gelegd. Verschil lende personen zijn bij den brand omgekomen. De ellende is onbeschrijfelijk. —o De Jubilt-tentoonstelling te Manchester is ge sloten; zij werd door 5.000.000 menscheu be zocht. o De overstroomirig van den Nijl heeft dit jaar schromelijke verwoestingen aangericht :o Egypte, vooral in het beneden gedeelte des lands. Schat ten worden jaarlijks vereischt tot bet herstellen van dammen en dijken, ten einde de bewoners tegen overstrooming te beveiligen. Om onheilen te verhoeden en verbazende uitgaven te besparen, beeft men plan opgevat een middel aan te wen den, door de oude Egyptenaren gebezigd. Het meer Moeris, dat voor duizenden jaren bestond, wil men weer in leven roepen; daarheen zal bet water van den Nijl worden afgeleid en een schier onuitputtelijke voorraad daarvan worden verkregen tot besproeiing der akkers gedurende den lagen stand der rivier. Burgemeester en Wethouders van Ileus den, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, nu eene nieuwe verzamelplaats voor vuilnis is aangelegd buiten de Oudheusdensche poort, geen vuilnis, straatpuin of dergelijke meer zullen mo gen worden gestort ter plaatse, tot dusver daar voor aangewezen, zullende tegen de overtreders onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Heusden, 14 Nov. 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. ArAN EGGKI.EN. S. van BEEST, L. B. HEUSDEN, 14 Nov. In de laatste weken wordt door de maré- chasseés alhier een onderzoek ingesteld, of ma ten en gewichten op tijd geijkt of herijkt waren. Menige winkelier en handelaar moest echter tot zijn schade ondervinden, dat hij daaraan niet gedacht had, want bij velen werden tal van maten en gewichten in beslag genomen, welke dientengevolge verloren zijn, terwijl, natuurlijk, een veroordeelend vonnis tot betaling van boete en kosten niet uitblijft. Een lesje voor een vol gend jaar! Tot brievenbesteller alhier is benoemd G. Kuijpers te Nederhemert, thans postbode van genoemde plaats op deze gemeente. Het gedeelte der stadswallen, dat aan het Kroondomein toebehoort, en door de daarop gestelde hoornen bij zomer een lommerrijke laan aanbood, zal weldra in al zijne naaktheid te voorschijn treden. De lucifersfabriek, als koop ster, laat de boomen één voor één vallen en het zal weder jaren moeten duren, voor bet haar oude aantrekkelijkheid heeft terug gekregen. OUDHEUSDEN, 14 Nov. De boomenrij, tusschen de z.g. steenen brug en het fort, is overgegaan in handen van de Eindhovensche lucifersfabriek en zal den houtbakkers weldra weder banden vol werk geven. De klompenma kers in deze streek zien echter zeer ongaarne genoemde fabriek steeds als mededingster bij den verkoop van kanada-hout optreden en be weren, dat bet bun onhoudbaar wordt, met eene dergelijke concurrentie. De bijna 99-jarige J. van Herwaarden, oud-kapitein van de Heusdensche boot, blijft nog even vlug in zijn doen en laten, als en kele jaren geleden. De vorige week kon men hem met on vermoeiden ijver mangel wortels zien rooien, op een stuk bouwland nabij zijne wo- Daar lichtte in die doffe oogen een blijde straal. Zacht zei bij»als hij komt zal God hem zegenen Alexander ijlde heen. Hij bad slechts weinig minuten noodig om Oscar voor te bereidener was geen tijd te verliezen. Stil traden beiden binnen en zonder woorden, zonder verklaring knielde de jonge mau naast zijn vader neer, zijn vader, dien bij voor 't eerst en dat op zijn doodbed zag. Vaderzei bij getroffen. Daar verhelderde zich die matte trekken. Nog ééns vlamden de oogen op, als wilden ze bet beeld van den zoon onvergetelijk opnemen, toen trok de dood zijn donkeren sluier daarover; maar hij beantwoordde den druk van zijn hand, een zacht lachje vloog over dat bleeke gelaat en bij was heengegaan. Oscars warm gebed volgde hem, en diep getroffen liet de jonge man zich door zijn vaderlijken vriend naar huis ge leidon. Het lijk werd in stilte begraven; nie mand vernam, wie bet was. Weken vervlogen, eer de droeve indruk was uitgewischt, dien dit voorval op het echtpaar te Sehlettendorf, maar meer nog op Oscar, gemaakt had. Slechts langzamerhand deden de opgewekt heid en jeugdige onbezorgdheid haar recht weder •J O O gelden, en verzachtten de smartelijke ondervin dingen van deze gebeurtenis. Oscar hoeft Alexander's hoop vervuld, zijn moeite beloond; hij is een braaf en gelukkig man geworden. Paula's en Alexander's geluk werd niet meer gestoord; bloeiende kinderen spelen aan hunne knieën, en Alexander behield voortdurend het ge loof en het vertrouwen. ning gelegen, en 's avonds zag men hem met volgeladen kruiwagens wel voldaan huiswaarts o O koeren. HERPT, 14 Nov. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat bij den landbouwer Adr. Buijs (in den Hoek) alliier, dit jaar twee maal op hetzelfde land aardappelen zijn gepoot, die beide keeren een goed beschot opleverden. De tweede maal geschiedde dit in Juli 1.1. en reeds 8 weken later waren de aardappels rijp, groot van stuk en goed van siuaak. DRONGELEN, 14 Nov. Aan de oproeping voor eene onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is door een sollicitante voldaan. UITWIJK, 14 Nov. F. P., welke wegens krenking der verstandelijke vermogens in een gesticht te Vncht werd verpleegd, wist in den avond van den 11 dezer aan het toezicht te ont komen, door overklimming van het muuiwerk en kwam na 9 uren achtereen op de klompen geloopen le hebben, omstreeks 3 uur in den morgen bij zijne ouders aan, van waar hij dien dag weder naar zijne eigene woning aan den Uppelschen dijk vertrokken is. Hij gaf voor 't oogenblik geen blijken, dat dooi autoriteiten verdere verpleging voor hein noodzakelijk zal geacht worden. Het herhalingsonderwijs aan de open bare school alhier is deze maand weder begon nen, voorloopig met 10 leerlingen. De werkzaamheden met het rooien en ver voeren der beetwortelen oefenen meer dan in vorige jaren een nadeeligen invloed uit op het het trouw schoolbezoek, daar deze verbouwing steeds op grooter schaal wordt voortgezet en des te meer handenarbeid, ook van kinderen vordert. HAARSTEEG, 14 Nov. Zaterdag j.l. werd alhier op plechtige wijze het stoffelijk overschot van een onzer geachte ingezetenen, d) heer A. Eekels, ter laatste rustplaats gevoerd. De overledene was voorzitter van het water schap »de Binnenpolder van Hedikhuizen«, lid van den raad der gemeente Vlijmen en lid van den gecombineerde buitenpolder Vlijmen, Enge len en Hedikhuizen.« Al de leden dier besturen waren bij de lijk stoet tegenwoordig. Het lijk werd voorafgegaan door de Harmonie Cecilia*, die onder het spelen eener trcurmarseh de droeve plechtigheid niet weinig verhoogde. Na afloop der kerkelijke dienst werd op den doodenakker door genoemd gezelschap nog een maal die treurmarsch uitgevoerd, als afscheids groet aan hem, door wiens overlijden de Har monie een warm voorstander en een grooten steun verliest. Een groote menigte belangstellenden had zich op den doodenakker geschaard en menigeen keerde bewogen huiswaarts. Zijn aseh rust in vrede. WOUDRICHEM, 12 Nov. Ds. J. C. K. Nonliebel heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. Ee (Friesland), 't welk door Z.Eerw. in ernstige overweging wordt genomen, tot zeer groot leedwezen van de getrouwe kerkbezoekers. 13 Nov. De in bet Land van Altena algemeen bekende voerman Piet de Joode alhier, zou heden een dorschmachine van liet stoom- bootenveer naar de plaats van beslemming bren gen, waarbij bij het ongeluk had met zijn hand tusschen de machine te komen. Zwaar gewond moest hij naar zijne woning worden vervoerd. SLEEUW UK, 12 Nov. Heden werd op last van den burgemeester van bier naar Breda gebracht om verder over de grenzen te worden gezet, een troep zoogenaamde zigeuners. De brigadier der maréebaussées (de beer Van Oort) beeft daarbij geen moeite ontzien om de orde en spoedige overbrenging te bevorderen, en mag hem daarvoor geen buide worde onthouden. GORINCIIEM. Men verzoekt ons verbete ring te brengen in een minder juiste opgave aangaande den brand van Donderdag 1.1. Het perceel was van de firma T. van Andelniet van den heer Kant van Andel. Onze Goiinchemsche berichtgever schijnt min der juist ingehelit te zijn geweest. De Regeering beeft voorgesteld, 7000 sub sidie toe te kennen voor de nationale tento in stelling van kunstnijverheid, in 1888 te 's Gra- venliage te houden. o— Het nieuwe hoofdkiesdistrict Gorincheui, be staat thans uit de navolgende gemeentenGo- ricliem, Herwijnen, Vuren, Nederhemert, Wijk en Aalburg, Veen, Op- en Neer Andel, Giesen, Rijswijk, Woudiichem, Dewerken en Sleeuwijk, Werkendam, Schelluinen, Arkel, Kedichem, Heu- kelurn, Asperen, Hardingsveld, Giesen-Nieuwkerk, Giesendaui, Molenaarsgraaf, Hoogblokland, Hoor naar, Noordeloos en Nieuwland. o Een bekende Uaagsclie straattype, blinde Jeannet, is overleden. o Woensdag ontstond aan den oever van den ca- lamiteusen Eendrachtspolder onder Zaamslag tus schen de beide oostelijke oeverwerken een af schuiving, lang ongeveer 175 M., breed ongeveer 25 M. Do afschuiving licht tusschen de peil- raaien 20 en 28. —o De materiëele schade, door den brand van 10 Nov. den firmanten Van Andel te Gorin- chem aangebracht, moge zeer groot zijn, daar een en ander niet geassureerd was, de werkende stand heeft daarmede niet minder geleden. Im mers naar men zegt zal de stoom-meelfabriek niet herbouwd worden en zijn daardoor een 30-tal huisgezinnen, die er hun brood in von den, buit.cn verdiensten gesteld. o Meegedeeld is, dat de heer J. Oortman te Utrecht, die voor meer dan een half millioen aan legaten vermaakte, zijn huishoudster, die hem vijf-en-iwintig jaar tróuw en eerlijk diende, en het bij den zeer zuinigen man zeer zuinigjes bad, vijf gulden toedacht. Dit heriunert de »Arnh. Cit.« aan bet legaat van den erfoom, met wien jaren laag, avond aan avond, een zijner neven een partij schaak kwam spelen, met opoffering van alle genoegens zijn leeftijd eigen, en weer en wind trotseerende. In zijn tes< anient kreeg de neef bet schaakbord met de stukken en niets meer. De erflater bad er bij aangeteekend, dat zijn neef, die zulk een hartstochtelijk schaakspeler was, zeker niets aan- geuamer kon wezen, dan deze herinnering aan hunne genoeglijke avondjes. o In de buurtschap R. nabij Gennep, heeft een nog in de wittebroodsweken veikeerende jonge Yrouw zich heimelijk uit de echtelijke woning verwijderd en de wijk naar bet ouderlijke huis genomen, omdat baar echtgenoot baar dwong, eiken morgen te 3 uur op te staan, ten einde gezamenlijk in de schuur te gaan dorscben o- Gesar Timmermans heeft vrecselijk geleden vóór zijn dood: de veroordeelde had kanker in den mond en is aan de gevolgen, daarvan be zweken. o-- Hoe kleine oorzaken treurige gevolgen kunnen hebben, moest de arbeidersjongen M. te Dinks- perloo ondervinden, die een klein zweertje op de lippen openprikte en tengevolge van bloedvergif tiging binnen drie dagen overleed. o Te Heemstede is in den nacht van Zondag een vrouw bevallen van een kind met twee hoofden, aan elk der schouders was er een bevestigd. De kraamvrouw is vrij welvarend, doch bet kind doodgeboren. o Jacobus Mens te Amsterdam, de zoon van den bekenden »Bokkebek« en broeder van den Ned. Leeuw, zat dezer dagen te dutten, toen de petroleumlamp omviel en bij in brand geraakte, tengevolge waarvan zijn beenen verbrand zijn, zoodat bij, als bij herstelt, waar nog eenige kans op is, niet meer zal kunnen loopen. o Zooals wij reeds in' een vorig no. mededeel den, zijn bij Rotterdam aan den spoorweg-over loop bij de Oude Plantage aldaar, twee bejaarde stadswerkers overreden. Willende uitwijken voor een van Rotterdam komenden trein, bemerkten zij den trein niet, die van de andere zijde aan kwam, noch hoorden zij bet geroep van den spoorwegwachter. De beide ongelukkigen, A. Plak en Z. Kruit, waren terstond dood. De toestand, waarin de lijken der ongeluk kigen werden terug gevonden, gaat alle beschrij ving te boven. Plak was geheel onkenbaar; zijn hoofd was geheel vermalen, terwijl van Kruit verschillende licbaamsdeelen zoozeer wa ren gekwetst, dat alleen het vel ze nog bij elkander hield. Langs eene lengte van eenige meters, tot aan het zich aldaar bevindende brugje, lagen ver schillende licbaamsdeelen langs den weg. o Te Andijk is de voerder van een aardappelen- schuit in het water gevallen en verdronken. - De boerenhofstede Ceresop Tessel is door brand vernield. De oorzaak was, dat, terwijl de vrouw pannekoeken bakte, de vlam in bet vet sloeg. - De knecht van de Rotterdamsche pakschuit te Leiden is, toen bjj op een wagen wilde klimmen, gevallen en overreden. Des avonds overleed bij aan de bekomen kneuzingen. - Do Amsterdam- sche politie heeft 5 personen aangehouden, verdacht van diefstal en medeplichtigheid daaraan, benevens een vrouw, die een valscben rijks daalder bad uitgegeven. - Te Eindhoven is de machinale stoombleekerij en wasscherij van den heer Dahm gedeeltelijk afgebrand. - Zekere D. Vos, die aan verstandsverbijstering leed, beeft in een kolk bij Apeldoorn het leven verloren. Zijn lijk werd opgehaald. Door den sneltrein, die 's morgens kwart over acht van Utrecht vertrekt, is onder Breukeb n een paard overreden en gedood. - In de Trouw- steeg te Rotterdam is een vrouw door een man zoodanig niet een mos gestokeu, dut zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De dader is gevat. - Aan het Goirke te Tilburg viel een ll-jarig kind in een tobbe met kokend water. Het overleed aan de gevolgen. - Te llenesse beeft een 71-jarig man door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. - Te Kleine.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2