Buitenland Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Op last van den Procureur-Generaal wordt Landbouw. Boekaankondiging. JOOST VAN DEN VONDEL, Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Gemengd Nieuws en Allerlei. De gewezen Bulgaarsehe minister-president Iiadoslavoff heeft zijn voornemen te kennen ge geven om Bulgarije te verlaten en zich naar het westen te begeven. Zankoff, het hoofd der Rus sische oppositie, vertrekt weldra naar Moskou. o De Duitsche Keizer is Woensdagmiddag voor het eerst weer uitgereden. Te vier uur ontving Z. M. den Rijkskanselier. o De »Reichsanzeiger« bevat een dankbetuiging van den Duitschen Keizer voor de algemeene deelneming, betoond bij de ziekte van den Kroon prins. Uit alle streken van het Rijk en uit het buitenland worden talrijke en duidelijke bewij zen gegeven van diepgevoeld medelijden met den Kroonprins en de harde beproeving over het Keizers- en Koningshuis gekomen. De Kei zer is door al deze blijken van deelneming en van liefde voor zijn zoon diep getroffen en be val dit ter algemeene kennis te brengen. o o O Te Parys heeft het sterk gesneeuwd. o De Globeverneemt, dat de Engelsche Regee ring heeft besloten tot de beëediging van 20,000 politie-agenten, in de verwachting van nieuwe onlusten in het Westend te Londen. Het bericht is nog niet officieel bevestigd. Een telegram van »Lloyds« uit Hongkong zegt, dat het Engelsche stoomschip »Wah Yeung« op de rivier van Canton is verbrand. Men denkt dat 300 passagiers zijn verdronken. Het afscheids-concert van den pianist Jozef Hofmann te Londen, in de St. James' Hall, was een triumf voor het wonderkind. Hoewel alle toegangkaarten reeds te voren waren afge geven en Zaterdag reeds was bekend gemaakt, dat alle plaatsen verkocht waren, maakten de mensehen reeds te 9 uren 's morgens file voor de deuren en wilden niet gelooven, dat er geen plaats meer was. In de zaal en op het orkest moesten rijen stoelen worden geïmproviseerd voor een halve guinje. Thans is Hofmann naar Amerika vertrokken. o In de mijn Gneisenau bij Dordmund zijn twaalf arbeidei's door den bliksem gedood, een zwaar en twee licht gewond, terwijl er nog twee wor den vermist. Aan de kusten van Picadië heeft een hevige storm gewoed, die tal van offers eischte. Verschei dene visschersbooten van St. Valérj, Cayen enz. zijn in den storm te gronde gegaan. Twee schepen, met negen en met acht matrozen bemand, zijn met man en muis vergaan. Eiken dag worden vele lijken aan land gespoeld. Op één dag werden aan de kaap Ilourtel 27 en bij Crotoy 22 lijken gevon den. Langs de geheele kust heerscht er onder de bevolking diepe verslagenheid o Te Odessa heerscht een paniek onder de Is raëlieten, naar aanleiding van eene uitdrijving der Israëlieten op groote schaal in andere Rus sische steden. Te Nicolajeff zijn 300 Israëlieti- sche gezinnen, die vele jaren daar gevestigd waren, binnen slechts 8 dagen na een waar schuwing over de grens gezet. De regeering laat hen alleen de keus tusschen uitzetting en Russisch worden. o De Regeering van Chili heelt besloten aan Engeland 100,000 dollars te betalen voor de Engelsche onderdanen, die schade leden wegens den jongsten oorlog met Peru. o In de Vanderbiltavenue te Brooklyn brak brand uit in de stallen van de tramway-maat- schappij157 paarden kwamen om. De schade word op 500.000 gd. geschat. o Blijkens een heden bij het Depart, van Kolo niën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië is den Ou dezer een aanval op Edi (Atjeh) afgeslagen, waarbij de vijand een ver lies van 51 gesneuvelden (waaronder de aan voerder) bekwam, terwijl onzerzijds éen gewond werd. o De Amerikaansche economist Atkinson stelt voor, dat de Vereenigde Staten de provincies Nieuw-Schotland, Nieuvv-Brunswijken Prins Edu- ard-eiland zullen koopen voor 50 millioen ds., als middel om de visscherijquaestie op te lossen. o De Vereenigde Staten zullen er spoedig aan spraak op kunnen maken, »het land, waar melk en honing vloeit*, genoemd te worden, want nu zou er zelfs een bron ontdekt zijn, die cphte limonade levert. Deze bron ontspringt aan den voet van een heuvel in de nabijheid van de stad Meridian. Het water, dat naar ci troenzuur smaakt en een geringen bijsmaak van ijzer heeft, moet door bijvoeging van suiker de heerlijkste limonade opleveren. OUDUEUSDEN. Tot Pastoor in deze ge meente is benoemd de WelEerw. heer J. F. Breuer. VLIJMEN. Tot Kapellaan in deze gemeente is benoemd de WelEerw. heer J. M. van den Acker. WAALWIJK, 15 Nov. Op Musis S.icum werd op 't eerste winterconcert door de Lieder tafel Oefening en Vermaakeen keurig pro gramma afgewerkt. Twee nummers »Ue Roop« van De Vliegh en »Krijgslied« van Huil, wer den voor 't eerst uitgevoerd. Het eerste was naar ons gevoelen het schoonste; het laatste was niet zoo rijk aan klank. De solo's voor Bas en Baryton waren zeer schoon, doch de Barytonzanger spreekt de woorden wel wat on duidelijk uit; daardoor gaat de waarde van het stuk gedeeltelijk verloren. »Albrecht Beiling« van Brandts Buijs, was even goed als altijd; de Waalwijksche liedertafel heeft in »Albr. Bei!ing« eer van haar werk. De opkomst van het publiek was goed, doch kon nog wat beter zijn geweest. SLEEUWIJK, 1(3 Nov. Gisteren is in deze gemeente achter gebleven een zwartbonte schot, komende van de Gorinchemsche groote beesten markt. De heer Sprenger heeft het onder zijne hoede genomen tot dat de eigenaar zich opdoet. DËWERKEN, 16 Nov. Een voetreisje door het Nieuwland van Altena is nog niet geheel en al zonder slijklaarzen te ondernemen, vooral niet wanneer men de zoogenaamde Zandsteeg in den Uppelsche polder wil bewandelen. Als een bewijs van den slechten toestand van dien weg kan dienen, dat dezer dagen een span hol lende paarden die dezen weg waren ingeslagen, op wonderlijke wijze tot staan werden gebracht, doordat de paarden en de wagen in deu weg zakten. Ongetwijfeld zal een spoedige verbe- teiing in dezen toestand den ingelanden wel kom zijn. DRONGELEN. Het herhalingsonderwijs aan de openbare lagere school alhier, is begonnen met 15 leerlingen. Het onderwijs wordt 3 malen per week gedurende 2 uren gegeven en is kos teloos. De leerlingen moeten het onderwijs in de hoogste klasse der dagschool behoorlijk heb ben doorloopen en den leeftijd van 14 jaar be reikt hebben. WAALWIJK. Tot ontvanger der directe belast, en accijnsen alhier is benoemd de heer P. T. Moors, 'thans te Eimert, De »St.-Ct.« vun heden bevat eone publicatie van 15 dezer, waarin de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de Grond wet, wordt bepaald op 30 dezer, des middags te twaalf ure, als wanneer bedoelde wetten in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, vau ieder der gerechts hoven en der arrond.-rechtbanken door den griffier zullen worden voovgelezen. De in die wetten vastgestelde bepa'mgen met de onver anderd gebleven hoofdstukken en artikelen der Grondwet, zullen voortaan en wel van het oogen- blik harer plechtige afkondiging, de Grondwet van het Koningrijk der Nederlanden uitmaken. Door onze Regeering is de uituoodiging aan genomen, tot deelneming aan de tentoonstelling van oorlogsmateriaal, in 1888 te Brussel te houden. o Een voorloopig onderzoek heeft plaats gehad, of het aanbeveling verd'eude om de werf van van Ilellevoetsluis naar Dordrecht over te bren gen, maar dit denkbeeld is afgestuit op het ge mis aau droge dokken en aan de noodige indus- triëele ondernemingen ia de nabijheid. o Door het bestuur vau het XLIe Nedcrl. Land- huishoudkundig Congres, dut in den aaustaanden zomer te Assen zal gehouden worden, is reeds een feestcommissie benoemd. De ziektetoestand van den heer O. baron Van Wassanaer Catwijck, lid der Tweede Kamer, is zeer verergerd. o liet bericht van den correspondent der »N. Gron. Ct.« dat de heer Willink Ivetjen zou wor den vervolgd, wordt, volgens het »Utr. Dagblad ten stelligste tegengesproken. o Naar men mededeelt, zal »Recht voor Allen* eerstdaags een dagblad worden. o De heer Doinela Nieuwenhuis is, naar wij vernemen, sedert eenige dagen in den Haag teruggekeerd. o In Amsterdam gaat op het oogenblik eene inteekenlijst rond, van den volgenden inhoud: »Hare Doorluchtige Hoogheid, Mevrouw de Pi'uses Alexandre Bibesco (hofdame van Carmen Sylva) stelt zich voor, uit dankbaarheid voor hare genezing en die harer beide Irnderen, tijdens haar ve' blijf in het Amste'-hótel, te geven een Gala-concert, met medewerking van orchest en dameskoor, onder welwillende leiding van den heer Julius Röntgen, op Zaterdag den 26 Novem ber a s. in het gebouw »Fel>x Meritis,* waarvan de opbrengst zal komen ten bate van het ge nootschap Liefdadigheid naar vermogen* te Amsterdam.* De regelinofs-commissie bevat verscheidene o o namen van vorstelijke personages. Voor dit concert is door de ex-keizerin Eu genie van Frankrijk, die thans in het Amstel- Hotel verblijf houdt, voor de belangrijke som vau f250 ingeteekend. o Te Roozendaal heeft het bankiershuis F. J. de B. zijne betalingen gestaakt en de houder daarvan zich verwijderd. Het passief zou, vol- geus gerucht, zeer aanzienlijk zijn. o Twee brochures over de duleerende partij hebben thans weder het licht gezien. De een is getiteld: »Aan Jhr.' Mr. A. T. de Sa vo ra in Lohman. Eéne belijdenis?* Een ernstige vraag naar aanleiding van mijn afreden als Hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, door Ph. J. Hoede maker, prijs 10 cent. De andere is van T. vau Spanje en heet: »Wat zou toch het doleeren beteekenen?« Enkele ernstige vragen O o aau ds. IC. W. Vethako, naar aanleiding zijner brochure: »Wat is geschied Wie belang stelt iu het verloop der heden- daagsche gods lienst-quaestiëa, kan deze beide niet oir'ugezien laten. o Vau de candidaten der theol. school te Kam pen, die dezen zomer zijn toegelaten tot de dienst, is geen enkele meer beroepbaar; er zijn nog ongeveer 80 vacante gemeenten in de Ct Ger. Kerk. o Bij het 3a reg. inf. bevinden zich niet min der dan 55 korporaals, die aan het examen voor onderofficier hebben voldaan. o In den steeds zoo keurig uitgestalden winkel van den heer Pander, iu de Kalvers1raat te Amsterdam, is sedert eenige dagen een buiten gewoon fraai salon-portret van dr. Metzger ten toongesteld. Dat dit veel bekijks heeft, is licht te begrijpen; de vervaardigers zijn de heeren Wegner en Mottu, aldaar. o— Sedert eenige dagen wordt te Roermond we- O O der een persoon vermist, en wel de werkman S., die zich op een geheimzinnige wijze verwijderde zijn vrouw en dr'e kinderen niets achterlatende dan een brief, waarin hjj mededeelde, dat hij een reis naar Londen, Jeruzalem, en de vijf wereld- deelen ging doen. o Te Rozendaal is een 7-jarig meisje, dat daar logeerde, iu het water gevallen en verdronken. - De m'licien T. is te Nijmegen in de kazerne van een trap gevallen eu kort daarna aan de gevolgen over'edeu. - Voor eenige dagen kwam een wagen met bruiloftsgasten Oldenzaal binnen rijden. Eenige jongens wierpen hen met steentjes, met het gevolg dat een vreuw zoodanig aan het hoofd verwond werd, dat zij is bezweken. - Een oude boodschappenlooper werd te Amsterdam op het Spui door een v'gelant overreden en zwaar ge wond naar het gasthuis gebracht. - Uit de Vondel kade te Amsterdam is opgehaald het lijk van een 65 -jarige vrouw, aldaar woonachtig. - De ont vluchte L. De F., die onhmgs tusschen Sloedara en 's Heer Arendskerke uit deu trein ontsnapte, is te Dendermonde gevangen genomen. - De pol derwerker Kruis is bij Meerkerk van een bagger bak in het Zederikkanaal gevallen en verdron ken. - De aannemer P. uit Obbicht (Limburg) is sedert 31 Oct. spoorloos verdwenen. Zijn op sporing wordt door zijn vrouw verzocht. - Door den Oosterstoomtram is nabij den Wageniuschen berg een vischkar aaugereden. Het paard, dat voor de kar liep, bleef ongedeerd. De vischboer, de 50-jarige IC. uit Arnhem, werd zwaar ver wond, o. a. brak hij een been. - Tusschen Delf zijl en Groningen is ecu man door een trein overreden. Een zijner beenen werd verbrijzeld. Hjj werd in het ziekenhuis te Groningen op genomen. Op de veemarkt te Gorkum heeft men eeu boer een zakje met f158 aan papier en geld ontfutseld. - Te Loosdrecht heeft zekere vrouw S. H. met een minnaar de echtelijke woning verlaten, het aanwezige geld, kleedingstukken en eenige haren man toebehoorende voor werpen medenemende, en haar drie lUnderen, waaronder een vau eenige weken, in deernis- waardigen toesiand achterlatende. - De openbare school te Nieuvvebrug (Friesland) is afgebrand. - De machinist van den molen »De Domiuekracht« te Amsterdam heeft een gloeiend stukje ijzer in het oog gekregen. Waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. Heusden, van 10 tot 17 Nov. Geboren: Pieter, z. v. Marinus Dominicus van Stokkuui en Jacoba Johanna de Ilart. Overleden: Hubertus Petrus Wendelinus IJanewinckel, ongehuwd, 36 j.; Grietje Janna van Haaften, echtg. van Cornelis Kieboom, 78 j. Meeuwen, van 1 Oct. tot 1 Nov. Ondertrouwd: C. de Graaff Az. met G. J. van Sinttruijen. Geboren: Gerrit, z. v. P. Lankhaar en E. van de Nieuwegiessen. Almkerk, van 10 tot 16 Nov. Geboren: Teuntje Cornelia, d. v. J. C. Otte- vanger en A. Kon. Overleden: A. Broekhuizen, 5 j. Ia Deu Haag werd behandeld de bekeude zaak contra J. A. de Bergh, meer bekend als schrijver van de bekeude »Haagsche pen- krasseu*, beklaagd van poging tot doodslag op twee agenten, op wie hij, toeu ze op verzoek zijner vrouw in zijn huis traden, na beu gewaar schuwd te hebben, dat hij zou schieten als ze nader kwamen, eeu revolverschot loste. Bekl. outkende op hen gemikt te hebben; hij dacht dat ze reeds weg waren en wilde zijn woorden kracht bijzetten. Hij ontkende beschonken te zijn geweest, wèl was hij overprikkeld. Getuigen verklaarden echter, dat hij dronken was en het schot loste onmiddellijk na de waarschuwing. Het was een toeval, dat zij niet werden geraakt. De eisch is 6 maanden. Mr. D. Simons van Amsterdam pleitte vrijspraak wegens gemis vau opzet en vroeg, bij veroordeeling, het minimum der straf. Uitspraak 21 November. o oen. ondekioek ug esiet. jeu' »v 'loor u'.-n P. van der Stad Jz. op de jongste coetiog der Unie* te Amsterdam gespruiten w.v>r g en naar den inhoud vau de door hem voorg stelde motie. Uit de Langstraat wordt gem '11 Het aardappelReken raakt ten einde on daar door zal allengs in vele gezinnen weer wat rust ontstaan, want zoolang de laatste aardap pel niet uit den grond is, wordt in huis veel verwaarloosd. Man, vrouw en kinderen, die even daartoe in staat z'.jn, gaan. naar het land en blijven er soms den gauschen dag. Er zijn vrouwen, die 's morgens vroeg het middagmaal koken, dat tegen half twaalf even gaan, op- warmen en het dan gauw meenemen naar hef land, waar de familieleden het half koud veror beren. Aan de school wordt dan iu het geheel niet gedacht. De Katholieke Illustratie* herdenkt den ge boortedag van Neêrlands groots'cn dichter »Joost van den Yondel« in een keurig Vondel nummer, waaraan kosten noch moeite gespaard zijn. Op 17 November 1587 geboren en 5 Febru ari 1679 overleden, leeft de dichter nog steeds voor het Nederlandsche volk door zijne vele geschriften, die honderden malen in dat tijd vak zijn herdrukt, zoodat dit feestnummer aan zijne duizende vereerders hoogst welkom zal zijn. De keurige illustratiën bevatten des dichters portret en médaillon, omgeven niet lauwerkran sen en tal van eigenaardige attributen, voorts de aankomst vair het Vondelgezin iu Nederland, de bank van leening te Amsterdam, alwaar Vondel als suppoost werkzaam was, Vondel en zijn dochter, naar de schilderij van Van Trigt en het woonhuis van Vondel op den N.-Z. Ach terburgwal te Amsterdam. De tekst is daarbij door verschillende schrijvers van naam geleverd, waaronder wij o. m. aantreffen de heeren Dr. A. Jansen, Alb. Thijtn, Van der Lans, Poelhekke, De Groot en Banning. Zeer eigenaardig bezingt de heer De Rijk den dichter in oud-IIollandsche woorden, die wij de vrijheid nemen daaruit over te nemen dit in cf-$iofU op den dey—eeuwigen gebooete—dagh van 's Landts outsten en grootsten Poeëet. Justus fide vimt, O AGRIPPYNSCHE ZWAEN, die op sneenwitte pennen Aan 't kristallynen blaeuvv uw breede kringen schrijft, En hoogcr, slugh op slagh, ver boven woleken drijft, Wie inagh de hoogte van uw duizelvlught erkennen? Zoo zagh m' eens 'tZonnepaert ten hoogen Hemel rennen, En steighren in zijn vaert, door godenkracht gestijfd. Zoo vlieght de Seraph op, die ongerept verblijft In 't liefdebranden Godts, en zich aen 't vuur magh wennen, Het levende geloof groep u met reuzenkracht En hief u op van d'aerdt, hoog boven storm en nacht, En droegh u koesterend, steeds hooger stijgens vaerdigh, Godt daneken w' uw geboort', de Konincklycke pracht Van uwe Poëzy, uw roem, uw geesteskracht. Die leeft door het geloof, is Gode, als Dichter, waerdigh. Sursum corda. J. A. de Rijk, Pr. Wij twijfelen niet of de groote ijver van de redactie der »Kath. Illustratie« zal niet alleen door hare* abonné's op den juisten prijs gesteld worden, maar zal ook anderen aanmoedigen om met dat tijdschrift alsnog kennis te maken, dat steeds de gebeurtenissen van den dag bijna direct behandelt, zoowel in keurige illustratiën als in goed gekozen tekst, en dat alles tegen een uiterst lagen prijs. Een kind heeft nooit eerbied voor een groot menscb, die zijn bedaardheid verliest. De sneeuwbal en het booze woord van den kwaadspreker groeien, terwijl zij voortrollen, steeds aan. Een handvol gooit men buiten de deur, en een berg wordt het voor 's buurmans huis. Omkrans het beeld van wie eenmaal u liefhad, zoo huldigt gij God, die dat trouwe hart u tege moet voerde. Ons leven gelijkt een orgel. Met handen en voeten moet men zich vooruit wei kendoch dit alles helpt niet, wanueer niet het geluk als or geltrapper fungeert. Leeljke, lasterlijke praatjes loopen op wielen en iedereen helpt om strjd meê om de wielen te smeren. Het sieraad van het huis is zindel jkheid. De eer van het huis is gastvrijheid. De zegen van het huis is braafheid. Het geluk van het huis is tevredenheid. De kwaadspreker benadeelt drie personenden- gene, van wien hij kwaad spreekt; dengenen, die hem hooren spreken, en zichzelven. Een door den heer J. Pool te Gennep, in Fe bruari uitgezaaide peperkorrel, heeft de verras sende uitkomst opgeleverd, dat thans aan den stam een dozijn roodrjpe vruchten prijken, die, wat smaak betreft, niet voor de tropische ge wassen behoeven onder te doen. Een indertjd medegedeeld middel tegen zware verkoudheid in neus eu hoofd is door een onzer lezers beproefd eti ui stekend bevonden. Het be staat in het diep opsnuiven van een paar drup pels levertraan, eenige ki eren per dag herhaald, bijvoorbeeld om de twee uren; in 24 uren kreeg kj reeds beterschap. Ros i berberidifolia. Naar de »Erfurter il- lustrirter Garten-Zeituüg* bericht,wordt deze roos voor het eerst aangeboden door de firma Froe- bel Oo. te Zurich. Deze uiterst zeldzame roos heeft dooiergele bloembladen, welke aan ('en nagel met een donker purpeirood oog voorzien zjn. Het schijnt, dat men in de toiubouwwe- reld zeer vele verwachtingen koestert van deze nieuwheid en haar nakomelingschap.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2