De aanvaring van de „Scholten," Wflem Blauw, die door een meisje afgewe zen was: Zoo zijn we weer in den kousenwinkel in de War moesstraat aangeland. Vondel schaamde zich zijn winkel niet. Hij was de type van een eenvoudig Amsterdamsch burger en als zooda nig is hij ten grave gedaaM. Hij stie 5 Febr. 1679, in den ouderdom van 91 jaren. Zijn stoffelijk overschot vond een rustplaats in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Al is Vondel nooit populair geworden, gelijk Cats in zijn dagen en De Génesiet in de onze, het heeft hem nimmer aan vereerders ontbro ken. Het is met dichtwerken als die van Von del gelijk met sch'lderstukkeu van Rembraad en Van der Helst. Niet ieder heeft oog voor de schoonheid hunner karaktejislfeke koppen. Honderden zien liever een modern schilderstuk dan de stugge trekken van staalmeesters en Amsterdamsche regenten. Zoo lezen de meesten liever een glad gedichtje van Tollens dan de gespierde alexandrijnen van Vondel. Die daar echter smaak in heeft of zich oefent om er smaak in te krijgen, heelt meer aan éénen Vondel, dan aan een half dozijn jongere dichters. En biermede meenen we naar ons vermot een blaadje aangebracht te hebben tot den k"ans, die Nederland zijnen Dichtervorst op 17 Novem ber heeft gewonden. Buitenland. Volgens officieuse berichten, zou Duitschlaud bereid zijn tot de vroegere vriendschappelijke ver- houd'ng met Rusland terug te keeren, a'leeu op voorwaarde, dat de Russische Minister van Finan ciën Wischuigradsky ontslagen worde en er ia de Russische politiek aan de dubbelzinnige betrek king tot Frankrijk een einde kome. o Op bet gala-diner had Keizer Wilhelm aan zijn rechterzijde de Czarin en aan zijn linkerzijde den Czaar. Onder het diner dronk Keizer Wilhelm de gezondheid van den Czaar, waarna het muziek korps van bet Alexander-regement het Russische volksh'ed .speelde, hetwelk door al'e aanwezigen staande werd aangehoord. De gasten verheten te half zeven uur het paleis. Bismarck was aan tafel in de onmiddellijke nabijheid der hooge gasten gezeten. O De »Kölo. Ztg.« bevat, blijkbaar van bevoegde hand, een artikel over Vondel. Het eindigt als volgt: >Wat van zijn werken verouderd is, moge rusten in het stof der boekettenwat eeuwig leeft, de ernstige degelijke, vooruitstrevende geest des dichters, de reinheid vaa zija gevoelens, de dichterlijke taal zjjner werken, daaraan brengen wij, op den 300en verjaardag van zijn geboorte, hulde, c o In de groote rijks-geweerfabrieken te Erfu eu te Spaadau zijn per telegraaf alle onlangs ontslagen werklieden teruggeroepen en is bevel gegeven, dat er nacht en dag zal wor' m door gewerkt. Ongeveer 2000 nienwe werklieden zijn aangenomen, en blijkbaar zal er met kracht aan de vervaardiging van het nieuwe geweer van klein kaliber worden voortgewerkt. o Men zegt, dat Prins Alexander van Battenberg zal trouwen met Prinses Louisa van Wales. Koningin Victoria is voor het huwelijk, de Prins van Wales niet. De Koningin zou, indien het tot stand kwam, haar kleindochter een rijke bruidschat geven. De nicht van den Paus, Maria Pecci, zou den 2ln met graaf Maroni trouwen, maar wegens ongesteldheid van 's Pausen broeder, kardinaal Pecci, is het huwelijk uitgesteld. De bruid krijgt 120.000 frs. bruidschat, waarvan de helft door den Paus wordt gesebonken. De Paus wil bij gelegenheid van zijn jubilé een philantropische instelling voor den werken den stand oprichten. Hij heeft daarvoor 1.000.000 frs. bestemd. o Opnieuw vreest men, dat de luchtreizigers L'Hoste en Mangot verongelukt zijn. Zondag 13 dezer stegen ze, vergezeld van een vriend, op. Te Qui'leboeuf werd de vriend neergelaten. Daarop vertrokken ze opnieuw, met het voor nemen het EogeJsche kanaal over te steken. Sedert heeft men niets meer van hen vernomen. o Eene te Jena genomen proef met eea bestuur baren luchtballon moet volkomen geslaagd zijn. De ballon, die den vorm had van eene sigaar, draafde, na opgelaten, verscheidene malea boven de E'be, en nam toen in rechten lijn zijne rich ting naar een zuidelijk gemarkeerd puat. Daar aangekomen, keerde bij plotseling om en bewoog zich naar een ander aangewezen punt, insgelijks in rechte lijn, en dit alles terwijl er een zeer sterke wind, woei. o Het bestuur van het Aardrijkskundig Ge nootschap te Londen zal de Regeering advisee- ren 5000 pd. bij te dragen voor de Noordpool expeditie. Het Genootschap zelf heeft reeds 5000 pd., beschikbaar gesteld. o Tot. opvolger van den beroemden Amerikaan- schen predikant, Beecher te New-York is ge kozen een Engelscbmnn Beny hij krijgt 10.000 dollars jaarlijks, behalve vrije woning. Door een brand te Memphis werden 13.200 balen katoen vernield. De schade bedraagt 750.000 Bekendmaking. Do Burgemeester van Heus den; Gelet op art 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 05), tot regel:ng van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten dat bij besluit van heden de volgende ver gunningen zijn verleend: 1. Aan D. Duijser en zijne rechtverkrijgen den, tot oprichting eener varkensslachterij, in het pand wijk W, no. 122, kadaster sectie A, no. 1081, staande in de Wijksche straat. 2. Aan J. Zuijderveld, als voor, tot oprich ting eener slachterij, in het pand wijk N, no. 144, kadaster sectie A, no. 927, staande aan de Waterpoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester liem verweten, dat hij zijn vriend De Jong had verraden; zonder een woord te zeggen liep hij het huis uit, den dijk op en de rivier iu. o Het jubilé van den hoogleeraar Buys Ballot werd besloten door een maaltijd van 50 couverts. Nicolaas Beets bracht hem daar den volgenden O dronk »Die altijd weet van waar het waait Maar met geen wind ter wereld draait, Is Buys Ballot. Die, hoe het buldert of tempeest, Altijd bewaart een effen geest, Is Buys Ballot. Weerkenner steeds, windmaker nooit; Verdienste, in zedigheid getooid, Is Buys Ballot. Wiens naam, geprezen en beroemd, Zoo ver de wind waait, wordt genoemd, Is Buys Ballot. Wiens weerwijs hoofd veel meer dan dat Aan kostbre wetenschap bevat; Wiens nobel hart, niets menschelijks vreemd, ren mist verplicht geweest voor anker te gaan liggen. Toen had het ongeluk plaats en werd do »Scholten« aan bakboord, door een aanvankelijk onbekend gebleven stoomschip, dat later is geble ken de Rosa Mary« van Hartlepool te zijn, in- geloopen. Weinige minuten later was het fraaie, zwaar gehavende schip, dat op verschillende plaat sen water maakte, in de diepte verdwenen. Bij Plaatselijk Nieuws DOEVEREN, 20 Nov. Heden morgen circa 9 uur verliet J. v. O., landbouwer alhier, oud 57 jaar, zijne woning om als naar gewoon e eene wandeling langs het Oude Maasje te doen. Ongerust over zijn lang uitblijven begaven zich Diep "eel> *n wa^ goed is, neemt; tegen den middag een je personen op hetzelfde Wien ieder onzer eert en mint, pad om, na eenig zoeken, zijn lijk te water te vinden. Of misbruik van sterken drank, dan wol het uitglijden van het glibberige dijkje, als oor zaak van dit ongeval moet worden aangemerkt, valt niet met zekerheid te bepalen. HEDIKHUIZEN. Dat het overal niet even rustig toegaat kan hieruit blijken, dat op 22 dollars. -o Bij den orkaan, die op de Chineesche zee woedde in September, verdronken meer dan 1000 bewoners van het eiland Hoi Lung. Bij het eiland Chick Lung vergingen drie schepen en 32 men- schen kwamen om. rechtbank moest verschijnengedeeltelijk als be klaagden, gedeeltelijk als getuigen. Omdat allen denzelfden dag niet zullen kunnen gehoord worden, zjjn er nog eenigen tegen 24 dezer gedagvaard. WAALWIJK, 19 Nov. Z. M. heeft aan den directeur van het post- en telegraafkantoor tè Waalwijk, J. H. Baggerman, op grond van lichamelijke ongeschiktheid, eervol ontslag ver leend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen, en benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Waalwijk, J. Vis, thans in gelijke betrekking te 's Gravezande. VRIJHOEVEN-KAPEL, 18 Nov. De heeren A. Oerlemaus en Zonen alhier, die door hunne hooipersen, zoo hier, als te Giethoorn in Ovér- ijsel, zooveel bedrijvigheid aanbrengen en zooveel" handen werk verschaffen, hebben nu ook te Dussen eene dergelijke pers in werking gebracht. SLEE1JWIJK. Het alhier achtergebleven beest (schot), 't welk door den heer J. Sprengerl spotgoedkoope prijzen het plubiek aanbieden. o— Het is iets zeldzaams, a1^ letterkundigen en artisten zich door de kritiek tot verandering van hun werk laten Justus van Maurik echter schrijft aan het Handelsblad,dat hij zelf, evenmin als zijne beoordeelaars, tevreden is over het derde bedrijf van zijn laatste tooneelstuk «Fran^ise's Opstel. Dat bedrijf, eene sociëteit voorstellende, lijdt aan te veel realiteit, gelijk hij zegt. Hij heeft na een nieuw derde bedrijf geschre ven, dat dadelijk in studie is genomen en waar schijnlijk Woensdag zal worden gebruikt. o De gemeenteraad van Brielle heeft de ver meerdering van het personeel der politie toege- gestaan. De burgemeester is nu, naar gemeld met de meeste bereidvaardigheid werd gestald, wordt, gezind zijne aanvraag om ontslag terug was met de Gorinchemsche veemarkt verloren nemen geraakt, door den heer W. Zeilmans,van Waspik; thans is het weer bij den eigenaar. DEWERKEN c. a. Bij Koninklijk besluit van den 24 October 1.1. zijn de jaarwedden van den burgemeester en secretaris dezer gemeente^, verhoogd, en wel die van den burgemeester mek f 50 en die van den secretaris met f 75. Binnenland. Deden de berichten der laatste dagen omtrent den ztekte-ioéstand van het lid der Tweede Ka mer, den heer O. baron Van Wasseuaer Cat- wijek, reeds het ergste vreezeu, de lijder is be-» zweken. De heer Van Wassenaer is 26 Decem ber 1823 te Nijmegen geboren. Voor den mi- j lila'ren stand opgevoed, bekleedde hij gedurende eenije jaren den rang van officier der genie, doch trad uit den d'enst. Hij werd door Z. M. den Kon:og aan Zijn Huis verbonden en ver-„, vulde geruituen lijd den post van opper-cer« moniemeesler, later dien van opper-stalmeeste»*. In de Kamer, waabij een reeks van jaren» het district Leideu ve egenwoordigde, behoorde bij tot de woordvoerde s van de auti-revolu' onaire partij, aan wier zijde h:j z'ch bij voor keur schaarde. Herhaa]delijk weid Yau Wasse naer bestemd om iu gewichtige politieke om- stand'gheden verklar'ogen namens zijne partij in de Kamer af te leggen, gelijk hjj ook her haaldelijk door zijue pa,.tijgenooien tot president van de anB-revolutionaire club werd gekozen. In de Kamer sprak bij weinig, maar steeds met warmte en klem. De goede parlementaire vor men hield hij steeds in acht, ook tegen zijn scherpste bestrijders. Dikwijls gaf hij van zelf standigheid blijk en in zijn adviezen over mili taire aangelegenheden streed bij wakker voor de verbetering van het lot van den soldaat, door betere huisvesting ei verzoiging. De overledene, die overigens verschillende be langrijke betrekkingen van kerkdijken aard vervulde, was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en Grootkruis van de orde vau de Eikenkroon en was bovendien begiftigd met verschalende buitenlandsche ordeteekenen. o Te 's Gravenhage is overleden de heer H. J. baron Taets van Amerougen van Woudenberg, generaal-majoor van den grooteu straf van het leger, chef van het dienstdoend mib'tair huis des konings en dienstdoend adjudant van Z. M. Een schrik, tengevolge van een binnenbrand van weinig beteekenis, die ten zijtien huize ont stond, doch zeer spoedig werd bedwongen, maakte plotse'mg een etude aan zijn leven. o Het »Soe'-ab. IIdbl.« bericht, dat de heer Musquetier, die indertijd den moordenaar van o-- Te Roosendaal (N.-Br.) zal op 25 Nov. a.s. eene vergadering gehouden worden van Neder- landsche suiker fabrikanten. In deze vergadering zal men den prijs vaststellen der suikerbieten, noodigd voor de campagne 1888 89. Te Deventer heeft zich een 66-ja;'g man door ophanging van bet leven beroofd. - Een werk man der Rottevdamscbe gasfabriek is van het viaduct aldaar gevallen, met het gevolg, dat hij zwaar gekwetst naar het Z:ekenhuis overgebracht moest worden. - Een beambte v. d. H. van de spoorbrug over het Noord .eekanaal te Yelsen, is daar in het kanaal geval'en en verdronken. Hij laat een vrouw en 7 kinderen na. - Een z.g. kermiswagen is bij Gron-'ngen in een sloot Een vrouw met 4 k'ndereu, die er zich 'i bevonden, werden allen min of meer verwond. Het oudste meisje, 9 jaren oud, kwam tegen de brandende kachel aan en kreeg hevige brandwondeu. - Bij den landbouwer B., wonende tusschen Kantens en Zandeweer, is een 2-jarige jongen in een kinderstoel zblende geheel ver- braud. - Onder Gulpen heeft een trein een wa gen met paard overreden. Het paard werd let terlijk in tweeën gesneden en het rijlu'g geheel vermeld. De voerman werd er uit gesl ngeid en kwam er met een 1-ebte hoofdwonde af. Te Buiueu is een ongehuwd rue'sje heimelijk bevallen. Het k'od is verdwenen. De zoon van den boer bij wien zij diende en die men verdenkt met baar liefdesbetrekkingen te hebben onder bonden, is een tijdlang van huis geweest. Zij beweert hern bet kind te hebben meegegeven. - De heer Y. is ie Boxtel te water geraakt en ver- dronkea. - Sedert eenige dagen is ie Echt spoorloos verdwenen de commissionair De B. Namens zijn vrouw wordt zijn opsporing verzocht. - Door het breken van de as van een rijtuigje der Rijtivg- maa;schappij, in de P. C. Hooftsbaat te Am sterdam viel dit Tijtuig om, zoodat eeti dame die er in zat, eenige kwetsuren bekwam. Zij geraakte bu ien kennis eu werd door bewoners van die straat verpleegd. - De spoorwegarbeider T. Heer tjes te Castricum, bee>t van een aklaar rangee- renden trein een koppelschroef tegen bet hoofd gekregen met zulk een kracht, dat hij op een draagbaar naar zijn woning moest vervoerd wor den. Zijn gehiat is zwaar verwond, maar tot dusverre bestaat er geen gevaar voor zijn leven. - Twee polderjongens hebben ie Maassluis den bakker VV. aldaar wil'en verdrinken. Een veld wachter redde den drenkeling en bracht de da ders naar de gevangenis te Rotterdam. - In de omstreken van Breda moeleu twee kmdermoor- den plaats hebben gebad. - Ook te Ede wordt naar een kindermoord onderzoek gedaan. Een ontzettende tijding is bier te lande ontvan gen. Het stoomschip »W. A. Scholten«, van de Ned. Auierik. Stoomvaart-Maatschappij, gevoerd door kap. Taat, is bij Dover in den grond geva ren. Zaterdag j.L, 's morgens te 7 uur, was het hei zoontje des heeren Bogas-; bij de politie o»i- «toomsohip met 100 passagiers en 54 man equi- 1 van Rotterdam naar JS'ew-York vertrokken. gaf, te Modjokeito een eiude aan zijn leven heeft gemaakt. Hij zat in een commeusalenbuis aldaar te praten met eenige heeren, van wie enkelen page, Des avonds 10 uur bevond men zich ongeveer 3 mijlen van Dover, ten Z. O. van den »Admirally Pierc en was kap. Taat tengevolge van den zwa- water zijn de masten nog zichtbaar. Het zóó snel, dat de bemanning met de laag zinken gme- meeste moeite slechts 2 der 5 booteu, die aan boord waren, te water kon laten. Daarbij kwam dat de meeste passagiers zich te bed iu de hutten of in het tusschendek bevonden en dat de tijd ont brak om aan hun redding te denken. Zij, die zich niet op dek bevonden, toen de aanvaring plaats had of er onmiddclijk op kwamen, waren redde loos verloren. De schok was verschrikkelijk en er heerschte, zooals te begrijpen is, onder de doodelijk ver schrikte passagiers een onbeschrijfelijke paniek. De meesten hunner schenen als waanzinnig. Er hadden hartverscheurende tooneelen plaats. Moe ders hielden hun kinderen vast omarmd en waren niet van de plaats waar zij zich bevonden weg te krijgen. Anderen vlogen van de eene zijde van het schip naar het andere, roepende, schreeu wende en smeekend. Weer anderen lagen ge knield en baden hardop. De bemanning ver deelde onder de passagiers al de reddingsgordels die zij in die oogenblikken machtig had kunnen worden; maar het aantal was niet groot genoeg om een ieder te voorzien. Enkele passagiers hebben echter aan die gordels hun leven te danken. In den namiddag van Zaterdag hadden enkele passagiers zich geamuseerd, met die nuttige reddingstoestellen te probeerenzij hadden toen de gordels aangepast, weinig wachtende, dat zij deze eenige uren later zoo hoog noodig zonden hebben. De twee sloepen, die men had kunnen uitzet ten, waren zoo overvol, dat zij elk oogenblik dreigden te zinken, het was aaa de daarin ge redden dan ook onmogeljjk om de ongelukkigen, die zij met de golven zagen worstelen, te hulp te komen. Zij moesten verdrinken. Een der geredde passagiers, de heer Stepny verhaalt, dat kapitein Taat, te midden der ver warring vuurpijlen Jiet afsteken, hetgeen de op merkzaamheid trok van de »Ebro«, een stoomboot bestemd voor de kustwacht, die onmiddellijk te hulp kwam en tot 4 uur op de plaats van het onheil bleef en de geredden opnam. Het grootste gedeelte der verongelukten zijn Dnitschers en Hollanders. Zij, die zich in de sloepen hebben geborgen, 85 in getal, werden te Dover aangebracht en vonden een onderkomen in het Zeemanshuis aldaar. Er werden dadeljjk de noodige maatregelen genomen, om zoo noodig hulp te kunnen bieden en tal van sloepen vertrokken naar de plaats des onheils. Daar zich een paar zeilschepen in de nabij heid bevonden, is het mogelijk, dat zij eenige^ personen hebben weten te redden. Offieiëel wordt gemeld, dat 12 lijken te Do ver zijn aangespoeld, waaronder die van den kajuitspassagier Blanc, van den eersten officier, vierden machinist, enz. enz. De meeste lijken bevinden zich echter in het schip. De bemanning bestond uitsluitend uit Neder landers, voor verreweg het meerendeel huisva ders. Kapitein Taat, onder wiens commando het stoomschip stond en die hoogst waarschijn lijk tot de omgekomenen behoort, was een be- Begroet en toedrinkt als een vrind, Is Buys Ballot. o De Gebr. Cohen te Arnhem en tj Nijmegen hebben een St. Nicolaas-courant laten drukken, die zij grat:s verspreiden en ook op aanvraag dezer circa van de bevolking van dit dorp gratis te verkrijgen is. Daarin vindt men alles (Haarsteeg niet medegerekend) voor de arrond. wat zij ter gelegenheid van het a.s. feest voor voor de oogen der geredden kwaarn gezagvoerder. Reeds heeft deze aanvaring kommandant een stoomschip door verloren. De aanvaring schijnt geheel te wijten te zijn aan het Engelsche stoomschip, daar volgens de rapporten van dit stoomschip zelf de »Scholteu« voor anker lag. De Rosa Mary« is een stoomboot van groote afmeting. Verder vernemeü wij, dat dadelijk na ont vangst van het telegram, dat de ramp vermeldde, kapitein Bakker, de gezagvoerder van de »Sehol- ten,« die voor deze reis door kapitein Taat werd vervangen, met een beambte der directie naar Dover is vertrokken. De derde officier van de Schol tendankt aan een toeval wellicht zijn leven. Hij kon voor het vertrek niet tijdig genoeg te Rotter dam zijn, zoodat de >Scholten« juist was ver trokken, toen hij er aankwam. Aan boord was hij reeds door een ander vervangen. Hij tele grafeerde nog naar Maassluis, dat hij daar aan boord zou komen, maar toen hij er kwam was het schip reeds gepasseerd. Hij verloor dus en kel zijn uitrusting, die reeds aan boord was, maar zijn leven bleef gespaard. Het casco en de inventaris van de »Schol- ten« zijn verzekerd voor f 350,000, terwijl de ladiug als verzekerde waarde wordt geschat op circa H millioen. Zoowel de Rotterdamsche als de Amsterdamsche beurs worden door deze ramp zwaar getroffen. Het schip, 2529 ton groot, was in 1874 gebouwd. Burgerlijke Stand. Woudrichem, van 1 Oct. tot 19 Nov. Getrouwd: I. Vriens, 35 j. met A. C. Kentie, 30 j.IJ. vaa Straten, 42 j. met E. van J. P. van Es, 25 j. met O. Pruis- J- Dalen, 45 sen, 24 j. Geboren: Adriena Wilhelmina, d. v. G. L. Krielaart en G. Spoor; Pel er, z. v. H. Yerhoeven en A. van BeestPeter Roeland, z. v. J. Spoor en A. van AndelAdriana, d. v. J. Baks en E. Brugman; Aagje, d. v. P. Kiebooin ea D. M. Swart; Aclrianus Cornelis, z. v. A. C. Kentie en A. M. Roome"; Peter, z. v. B. Viveen en G. van den Oever Ilendrina, d. v. S. A. de Joode en H. van Straten Wemelina Anna, d. v. L. M. Schuk- kingen en C. Wijthoven; Cornelia, d. v. P. G. Wilhelm en H. Yerheij; Petronella Louisa Fran- cisca, d. v. G. A. Populier en M. van Assouw (wonende te 's-Bosch); levenl. geb. kind v. h. vr. gesl. van C. Vink Az. en J. Sehriek. Overleden: G J. Tongers, 1 m. (wonende te Rotterdam)B. Pippeling, 56 j. Blauwtje zou een meisje drukken, Maar de kunst en wou niet lukken Blauwtje kreeg een blauwe scbeen En hij liep al hinkend heen, Blauwtje, met jou blauwe scheentje, Lieve, treur toch niet om eentje, Heb je een blauwe kous van doen? 'kHeb er nog van goed fatsoen- Hemden21 Nov. 1887. H. J. van Eggelkn. Honcoop.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2