Buitenland. De 74-jarige President der Fransche Republiek, Francois Judith Paul Jules Grévy, besloot zijn ontslag te nemen. Hij is daartoe genoodzaakt door de algemeene werkstaking van de parlemen taire heeren, en het is neergekomen op hetgeen Clémenceau van het begin af heeft gezegd, dat er nu eens een Presidentscrisis was. De France* verzekerde wel, dat Ferry Grévy had geraden te blijven, maar die krant stelde hoogstwaarschijn lijk dat bericht op, om Ferry nog meer onmo gelijk te maken. Niet dat de opportunisten niet inwendig verlangen, dat Grévy zal blijven, daar voor hebben zij te veel reden van hem te houden, maar zij zagen zelf in, dat het een onmogelijk heid is geworden. Grévy heeft al de personen, die maar eemgszins in aanmerking konden ko men om met de vorming van een Kabinet te worden belast, bij zich laten komen, maar allen zonder onderscheid, tot zelfs de president van den Senaat, Leroyer, zeiden hem: Ga weg, dan komt de vorming van een Ministerie van zelf. In een onderhoud tusschen den heer Henri Maret en Grévy over den tegenwoordigen toe stand, verklaarde eerstgenoemde aan den Presi dent der RepubliekEr bestaat slechts één oplossing, namelyk uw aftreding. Grévy antwoordde: Ik ben voornemens mijn ontslag te nemen; dat is reeds bepaald; maar ik acht het als bewaker der grondwet mjjn plicht, op eervolle wyze het gezag neder te leggen en my niet verantwoordelijk te stellen voor de buiten en binnenlandsche verwikkelingen, welke ik voor zie en waarin de Republiek zou kunnen te gronde gaan. Ziehier mijn planik heb tusschen twee maatregelen te kiezenof intrekking der aanne ming van Rouvier's ontslag, of vorming van een nieuw Kabinet tot byeenroeping van het Con gres. De tweede maatregel komt mjj verkieslijk voor, omdat Rouvier niet meer voldoend gezag heeft. Verder zeide Grévy, dat hij Ribot zou ont bieden. Neemt Ribot de opdracht aan, dan zal deze het Kabinet vormen voor de byeenroeping van het Congres; zoo niet, dan zal het Congres door Rouvier bijeengeroepen worden. Grévy zal de Kamer niet ontbinden. Naar men in Parijs verzekert, zal Rouvier de opdracht aannemen tot het vormen van een Ka- De heer Keyser is een tweede Wittiugton; hij begon zijne loopbaan als kellner en bezit nu een van de grootste hotels te Londen. Als lord-mayor geniet hij eene jaarwedde van 10,000 pond sterling. De onkosten bedragen echter ruim het drievoud. Alleen den officiëelen maaltijd schat de correspondent op het volle bedrag van de geheele jaarwedde. Het menu, dat hij in zijne correspondentie opneemt, is dan ook van dien aard, dat een Gargantua er zich eene indigestie aan zou eten. De correspondent geeft ook eene platte grond van bedoeld diner, waarvoor de tafel in den vorm van een hoefijzer is ingericht. Tegeuover de hoofdtafel staan rechthoekig zeven andere tafels, waaraan de hoofdofficieren, de vrienden van den lord-mayor enz. zijn aangezeten. Een van die tafels, welke tegenover de plaats van het hoofd van het Kabinet staat, was voor de pers. Dat is anders dan in Leiden, waar men de pers achter een schutje zet wat men ook hier eens aan een verslaggever presenteerde - en toen zij zich vertoonde, de zaal uitwierp, om van den burgemeester van Delft niet te spreken, die van de eeuwige pers niets wilde weten. o Amsterdam is de stad, waarvan men wel zegt dat zij op haringgraten gebouwd werd, maar de Hollandsche haringvisscherij, die eens zulke groote afmetingen had, kan heden ten dage niet in de schaduw staan van die van Schotland. Niet minder dan één millioen vaten haring wordt elk jaar door Schotland uitgevoerd, terwijl hon derdduizend personen en twaalf duizend booten in dienst dezer visscherij zijn. o Naar de »Secola« mededeelt, zijn dit jaar reeds 68,000 landverhuizers te Genua scheep gegaan, en waarschijnlijk zal dit cijfer in Nov. en Dec. tot 100,000 klimmen. Het blad acht het een bedroevend verschijnsel en betreurt het, dat er geene maatregelen worden genomen om de groote uitgestrektheden onbebouwd land, welke zich in Italië bevinden, en die, in vruchtbare velden herschapen, aan zoo velen werk en brood zouden verschaffen, te ontginnen en te bebouwen. puteerde Staten is invorderbaar verklaard en van af heden gedurende 8 dagen op de secre tarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Heusden, 24 Nov. 1887. De Burgemeester voornoemd, IIONCOOP. Het stoomschip Vlaanderen binet, dat aan het Congres de aftreding van ford-Maatschappij, dat den 15n President Grévy overbrengt. Diensvolgens zou de bijeenkomst van het Congres aanstaanden Maandag of Dinsdag kunnen plaats hebben. o De >Pester Lloyd* verneemt uit Amsterdam, dat i was vermoord, 'snacüts m de gevangenis zes de gezondheidstoestand van de ex-Keizerin Eugénie der beschuldigden met een slagersmes gedood, twee van de Wnl- Oct. Banana verliet is, zegt men, bij de Fransche kust ver ongelukt. o Te Vladivostock heeft een vrouw was vei moord, 's nachts m de wier man aan haar gevolg ernstige ongerustheid inboe zemt. Behalve aan rheumatische pijnen, moet zij ook dikwijls lijdende zijn aan halucinaties en moet zy nu en dan niet het volle gebruik van haar geestvermogens hebben. o De vader van Don Carlos, Don Juan van Bourbon, is te Brighton gestorven op 65-jarigen leeftijd. Hij had in 1868 zijn rechten op de Spaansche kroon aan zijn zoon afgestaan. o— anderen doodelijk verwond. o Berichten, te New-Yorlc uit Panama ontvan gen, verzekeren dat het werk aan het kanaal stilstaat. o Op eene diepte van 1000 voet onder de op pervlakte van den grond, werd nabij Ithaka (Newyork) eene laag zuiver steenzout gevonden, ruim 250 voet dik. Het zout werd gevonden bij eene proefboring, met de bedoeling te zoeken De Bulgaren hebben den verjaardag van den naar natuurlijke gasbronnen. slag by Slivnitza op luisterrijke wijze gevierd. Bij het feestmaal in het paleis dronk vorst Fer dinand op de gezondheid van vorst Alexander, aan wien hij het volgende telegram zond»Ik wensch Uwe Hoogheid uit mijnen naam en uit dien van mijn leger geluk met de herinnering van den roemvollen dag van Slivnitza, waarop gij het leger ter overwinning en het vaderland tot roem hebt geleid.* Yorst Ferdinand schonk 30,000 francs voor een gedenkteeken ter eere van de bij Slivnitza gevallen officieren en soldaten. o De Times* verneemt uit Sofia, dat de Sobranje o De vermaarde menagerie van Barnum is in Connecticut (Vereen. Staten) eene prooi der vlam men geworden. Vermoedelijk is de brand aan gestoken. Vele dieren zijn omgekomen, o. a. de hei lige witte olifant van Siam. Tullooze olifanten, tijgers en leeuwen braken los en verspreidden grooten schrik in den omtrek. Het bedrag van de schade, die Barnum lijdt door het verbranden van zijn menagerie, wordt thans op 2a millioen gd. geschat. Het gebouw was van hout en bevatte veel brandbare stoffen, zoodat in een kwartier alles in lichtlaaie stond. Van de afdeeling, waarin zich de bagage, eenige in eene geheime zitting besloten heeft tot straf- wagens en paarden bevond, werd nie's gespaard; vervolging tegen Karaveloff, Zanoff, Nikiforoff, Karoleff en Orokakoff, allen gewezen Ministers. o Tc Cornea (Bulgarije) zijn het postkantoor en 30 huizen afgebrand. o Bij de terugreis van den Czar naar Rusland zijn niet minder dan 80,000 man troepen ge bruikt voor de bewaking der spoorweglijn van de Duitsche grens naar St. Petersburg. Door een botsing met de »Syneus« tusschen Eupatoria en Sebastopol zonk een Russisch stoom schip; 35 menschen kwamen om. o evenmin van de tweede afdeeling, die een aan tal wilde beesten bevattein de derde afdeeling waren tijgers, leeuwen, panters en olifanten enz., slechts eenige daarvan ontkwamen. Een groote leeuw zette zich kalm neer op een hoop stroo, om naar den brand te kijkenhij werd zonder moeite in een schuur opgesloten. Van de olifan ten ontsnapten alle, op 4 na; Jumbo's weduwe Alicebehoorde tot de slachtoffers. Een rhi noceros kreeg zware brandwonden, maar men denkt dat hij zal herstellen. o Uit New-York wordt van een vreeslijken woud- brand bericht aan de oevers van de Beneden- Het jacht, waarmede de Keizerin van Oosten- Mississippi, die in wijden kring verwoestingen aan- ryk naar Triest terugkeerde, kwam in bot sing met een Italiaansche schuit, de »Corinna,« die dientengevolge zonk. De kapitein en 5 man weiden gered, een jong matroos verdronk. o De Londensche correspondent van het »U. D.« geeft een uitvoerig verslag van den Lord-Ma- yorsdag te Londen. gaat en hy bereikt heeft waarnaar hij streefde een eigen haard in 't wilde woud. Hij zal me steeds onvergetelijk blijven als een waardig afstammeling van dat koene, geharde menschengtslacht, dat der beschaving den weg baande van het Oosten van Amerika tot aan den anderen Oceaan. richt. De brand is zoo hevig en de rook zoo dik, dat stoombooten 's nachts niet van Vickburg kunnen afvaren tot binnen 650 mijlen van het district waar de brand woedt. In de geheele streek heeft langen tijd droogte geheerscht en ook nu nog ziet het er niet uit naar regen. Het spoor wegverkeer is belemmerd, daar de leggers verbrand zijn. Men zegt, dat nooit een soortgelijke brand in het Mississippi-district heeft gewoed. Bekendmaking. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het 2e kwartaals-kohier der provinciale belasting op paarden en andere trekdieren, dienst 1887/88, door heeren Gede Plaatselijk Nieuws. HERWIJNEN, 21 November. Onlangs is hier op last van het hoofd dezer gemeente eene schuur, met riet gedekt welk dak in strijd is met de gemeenteverordening afgebroken en werd de overtreder met hechtenis gestraft. UITWIJK. Onder directie van de heeren J. Kant en J. Harden berg Bos werd hier e< zangvereeniging opgericht, welke men den naam heeft gegeven van »Tonegido«, welk woord is gevormd geworden van de eerste letters der volgende zinTot ons nut en genoegen is deze opgericht. Zij telt 15 leden. DRONGELEN. Een paar arbeiders alhier hadden Zondag-voormiddag het buitenkansje, onder eene heul in den binnenpolder zich mees ter te maken van een vischotter. Zij hebben het dier voor f 2.50 verkocht. Benoemd tot onderwijzeres aan de open bare school, mej. A. O. van Schaik te Vlijmen. Van de 5 tegenwoordig zijnde raadsleden stem den 2 blanco en de overigen op de benoemde. ALMKERK, 21 Nov. De begrooting voor 1888 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 15759,93. Onder de inkomsten komen voor: Hoofdelijke omslag f 5000, vergunningsrech ten f 152, belasting op honden f300, opbrengst van de verpachting der marktgelden f70, school gelden f 250, bestelloon voor telegrammen f 30, opbrengst verpachting bouwland f 227, ryks- en prov. bijdragen krankzinnigen f 240, uitkeering der gemeente de Werken c. a. ten behoeve van het onderwijs f 300, bijdragen van diaconiën in de jaarwedde van den gemeente-geneesheer f 85. Onder de uitgaven komen voor: Jaarwedde burgemeester f 400, idem secretaris f 600, idem ontvangerf 340, (percentsgewijze belooning), jaar wedde der twee veldwachters f 600, bijdragen in de kosten van kleeding en wapening der veld wachters f 100, jaarwedde van den houder van het telephoonkantoor f 52, idem van den be steller van dat kantoor f 60 (belooning naar ge lang der afstanden), jaarwedden der twee lan tarenopstekers 1' 77, kosten vernieuwing van kadastrale plans f 36,21, kosten van aankoop van twee nieuwe torenvlaggen f 30, onderhoud straten en wegen f 300, idem van twee torens en uurwerken f 50, onderhoud woning f150, renten van geldleeningen f 681,75, aflossing geldleeningen f1375, onderwijs f 6026,20, arm wezen en gezondheidspolitie f 2180, kosten ver zekering tegen brandschade f 100, jaarwedde veearts f 102, kosten paardenmarkt f 40. Bij Kon. besluit van 24 Oct. 1.1. is de jaarwedde van den Burgemeester van f 325 op f 400 en die van den Secretaris van f 500 op f 600 gebracht. Binnenland. Bij het Ministerie vam Oorlog is een plan in bewerking om ook in plaatsen, waar geen gar nizoen ligt, aan jongelieden van 1720 jaar, die scholen of andere inrichtingen van onderwijs bezoeken, de gelegenheid te geven zich in den wapenhandel te oefenen, om hen zoodoende in de gelegenheid te stellen te kunnen deelen in de gunstige voorwaarden, die gesteld zijn voor mi liciens, welke kort na hun indiensttreding een zekeren graad van geoefendheid hebben bekomen. Door een uitgebreide regeling dezer aangelegen heid wil men trachten in dige reserve-officieren en verkrijgen. de toekomst de noo- liet reserve-kader te De Minister van oorlog heeft bepaald dat de commissie tot aankoop van Iersche paarden nog eene reis naar Dublin en omstreken zal maken, om te trachten het noodige getal remontepaarden voor de cavalerie te bekomen. Dit is de vijfde reis, die de commissie dit jaar maakt. o Aan het Mewede-kanaal wordt zegt de de Minister van Waterstaat in zijn antwoord overal gewerkt waar dit k a n. De sluizen be oosten Zeeburg worden 30 November aanbesteed. Nog in dit jaar volgen de aanbestedingen van kanaalvak SchotdeurenGorinchem, een brug te Gorinchem en de dubbele draaibruggen in het valfc St. Anton ie Niclite vecht. o In de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den heer Willink Ketjen, protesteerende b'gen de door de Ministers op zijn waarheids liefde geworpen blaam en zich er op beroepende, dat hij, sedert de bedreiging met de hondenzweep, steeds door een agent van politie wordt gevolgd en deswege ook voor den officier van justitie is geroepen. De Kamer nam dit schrijven voor kennisgeving aan. Voor den aanvang der zitting had men ge legenheid gade te slaan, hoe een der talrijke dienaren der politie en justitie den heer Ketjen, die daar heen en weer wandelde, totdat de tri bunes werden geopend, op den voet op 4 a 5 passen afstand volgde. Zelfs toen de heer Ketjen op de tribune (de publieke, blijk baar is hem de tor gang tot de gereserveerde ont- zegd) verscheen, kwam er een rijksveldwachter in uniform naast hein staan, die er bleef tot den heer Ketjen heenging en hem toen weder op den voet volgde. o Op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal weder gelegenheid bestaan door de Rijkstelegraafkanto- ren Nieuwjaarskaarten te doen overbrengen. For mulieren zijn gedurende de maand December bij alle kantoren verkrijgbaar tegen den prijs van tien cent. Elke kaart mag ten hoogste tien woor den bevatten. De naam der plaats van afzen ding wordt ambtshalve medegeseind. o Het bericht, voorkomende in sommige bladen, dat de heer Domela Nieuwenhuis zich vermoede lijk aan de leiding van de sociaal-democratische partij zal onttrekken, is onjuist. Hij is lijdende aan een keelaandoening, die hem gebiedt zich nog gedurende een paar maanden van het op treden in het openbaar te onthouden. o Visschers, die vroeger te Ymuiden geen vier honderd schelvissen konden koopen, koopen thans geheele sloepen, inhoudende 3000 a 4000 zulke visschen. Vroeger ontbrak het hun aan geld; thans, nu de heer Arnold zeer veel vis schers dit wekelijks voorschiet, niet. Het gevolg dezer menschlievende daad is dezedat de visch- handel hier een hoogte genomen heeft, die an ders nooit bereikt geworden was. o Donderdagmiddag arriveerden met den trein van 1 uur 8 min. uit Vlissingen aan het station- Beurs te Rotterdam een 30 man van de equipage en eenige passagiers van het verongelukte stoomschip ScholtenHonderden waren op de been en ontvingen de geredden met een luid hoerah. Zij werden afgehaald namens de Ned.-Ame- rikaansclie Stoomvaartmaatschappij en hun zal tijdelijk logies verstrekt worden gedeeltelijk in het »Hotel New-York« aan de Maaskade en het Hotel Amérieain« in de Boompjes. o Iemand ging te Tilburg de weddingschap aan, dat hij een stukgostampt jeneverglaasje zou op eten. Hij kwam de weddenschap na, maar is tengevolge daarvan zóó ernstig ziek, dat zjjn le ven thans groot gevaar loopt. o Prof. Tilanus te Amsterdam heeft Jacobus Mens de beide beenen geamputeerd. Er is nu eenige loop hem in het leven te behouden. - Een 53jarige boer viel te Venloo in zijn huis vau een trap. Kort daarop bezweek hij. - Bij het onderzoeken vaii een aan miltvuur gestorven koe, kreeg zekere Boot te Sloterdijk een kleine wond aan de hand, Zijn arm en hand zijn ten gevolge daarvan zóó gezwollen, dat hij in het gasthuis te Amsterdam moest worden opgenomen. - Te Haarlem is een hooge ladder, waarop 3 mannen, gebroken. Een der werklieden bekwam zware verwondingen. Zijn toestand is hoogst zorgeljjk. - In de Maas bij Brielle heeft men het lijk gevonden van den 17-jarigen zoon van den smid B. aldaar. Des morgens had hij de ouderljjke woning verlaten. - Te Utrecht is uit de Singelgracht opgevischt het lijk van v. S., bloemist aldaar, die sedert eenige dagen werd vermist. - Het lijk van den onbe kenden man, 1.1. Zondagavond in den Schiedam- schen Singel te Rotterdam verdronken, is door de familie herkend. - Een korenmeter, werkzaam aan een in de Houthaven te Amsterdam liggend schip, had het ongeluk bij het in een vlet stap pen te water te vallen en te verdrinken. - Te Nieuwolda is een 8-jarig meisje, dochter van een brugwachter tusschen de einden der ijzeren brug leuningen bekneld geraakt en zoo zwaar gekwetst, dat zij weinige oogenblikken daarna overleed. - Een onbekend persoon is in beschonken toestand te Rotterdam in het water aan den Schiedam- sclien Singel geloopen en verdronken. - Bij den heer A. G. aan den Dubbeldamschen weg, te Dordt, heeft men een trommel met effecten ter waarde van f 9000, met f 1000 aan bankpapier, eenig zilver geld en een paar oude zilveren munten gesto len. Het pak effecten werd door een onbekende bij den heer G. in den gang geworpen. De leège trommel werd door eenige jongens in het water onder eenige balken verborgen teruggevonden. - Uit de Maas te Doveren bij Heusden is opge haald het lijk van zekeren Van Os aldaar, die bij het visschen in de rivier geraakt moet zijn. - Te Andel is een boer van zijn hooizolder ge vallen en op het hoofd neergekomen. Hij bleef op de plaats dood. - De schade te Dordrecht door den brand in het tabakspakhuis aangericht, wordt op f 85,000 geschat. Een oud man, die wegens diefstal van denne- boomen tot 1 maand gevangenisstraf was ver oordeeld, heeft zich te Assen in het huis van arrest aan zijn das opgehangen. - De oudste wethouder van Westdongeradeel is, van een ver gadering naar huis gaande, door de duisternis misleid, in het water gevallen en verdronken. - Te Kampen is een dronkaard in de jenever ge stikt. - Een jonge vrouw, die te Maastricht in het kanaal goed spoelde, viel daarin. Hoewel zij spoedig gered werd overleed zij aan de ge volgen. - Onder Hees is een woning, bewoond door twee gezinnen, afgebrand. De brand ont-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2