Rouvier vroeg in de Fransche Kamer verda ging der zitting tot Donderdag. De Regeering zou dan in staat zijn een gewichtige mededee- ]ing te doen. Floquet verklaarde daarop zonder de Kamer te raadplegen, dat de zitting opgeheven was en de volgende zou plaats hebben Donder dag te een uur. o Volgens de »Lanterne« zou generaal Saussier, zoo hij President der Republiek werd, zich heb ben verbonden de Prinsen van Orleans den terug keer naar Frankrijk te vergunnen. Reeds zou de hertog van Aumale in het geheim te Parijs zijn en zich bij Larochefoucauld-Bissacsia, rue de Varennes, schuilhouden. o Limousin, de >dame«, die door het proces- Catïurel en het gescharrel met de ridderorden in deu laatsten tijd zooveel bekendheid verwierf, heeft na haar voorloopige in vrijheidstelling te Parijs een koffiehuis geopend, waar zij voorloo- pig vrij goede zaken maakte. Woensdag-avond, toen de beschuldiging bekend werd, dat zjj een der nieuwe Fransche geweren aan Duitschland verkocht zou hebben, had er ten haren huize een vreeseljjk tumult plaatsalles werd kort en klein geslagen en slechts zeer laat kon de politie de orde eenigermate herstellen en de inrichting slui- ton. Limousin ontkent natuurlijk het haar ten laste gelegde. o Men zegt dat Mac-Mahon, die zich thans op zjjn landgoed in Loiret bevindt, ernstig ziek is. Bjj den Duitschen Rijksdag is een wetsvoorstel ingediend voor het sluiten eener leening, die Mark 75 millioen effectief zal moeten opbrengen, voor uitgaven van leger, vestingen etc. o In Pruisen is aan de onderwijzers hot recht gegeven de leerlingen in en buiten de school eene »gevoelige kastijding* toe te dienen. Zij hebben alleen maar te zorgen dat het leven of de ge zondheid van den leerling geen gevaar loopt. De jeugd heeft nog geen blijken van ingenomen heid met dit besluit gegeven. o Een eigenaardig jubilé werd onlangs gevierd door den Duitschen vorst Karl Trauttmannsdorff. Deze »geweldige jager« nl. had zijn vijftigdui zendste haas geschoten. In het geheel schoot hij, sedert Aug. 1853, 147,569 stuks wild. o Het kleine Vorstendom Rudolstadt zal aan de beschaafde Staten der wereld een navolgenswaar dig voorbeeld geven, door de invoering van een wet, waarbij aan onschuldig preventief gevangen gehouden personen recht op schadeloosstelling wordt toegekend. o In eene der mijnen nabij Charleroi is Vrijdag de bak, waarin zes werklieden in de mijn af daalden, uit den ketting geschoten en met dui zelingwekkende snelheid op deu bodem gevallen en verpletterd. Alle zes werklieden waren vree seljjk verminkt. o De kapitein van het Engelsche stoomschip >Prins Leopold* heeft op weg van Newcastle naar Lissabon, den 13n dezer te 4.30 nm., op de hoogte van St. Catharina's punt, een grooten luchtballon in het water zien vallen. Hij naderde den ballon tot op 20 yards afstand, toen hij de machine deed stoppen, doch zag geen spoor van leven. Een manshoed dreef op het water; de duisternis begon te vallen en het stoomschip vervolgde de reis. Men vermoedt dat de ballon de »Arago« is, waarmede l'Hoste opsteeg. o Is het Engelsche Kanaal breed genoeg voor het verkeer? Deze vraag wordt gesteld naar aanleiding van de jongste ramp met de Schol- ten*. Het verkeer langs de zuidkust is inderdaad in de laatste jaren sterk toegenomen en het gevaar dat de schepen hij mist en stormweer tusschen North Foreland en Land's End loopen, wordt met het jaar grooter. >The St. James' Gaz* verlangt internationale bepalingen, om de scheepvaart in het Engelsche Kanaal te regelen. o De »Post« toont in een scherp artikel aan, dat, na 't bezoek van den Czaar, de invoerrech ten in Rusland weder zijn verhoogd en de troe penbeweging aan de zuidoostelijke grenzen voort duurt, en acht eeu oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk aanstaande. o-- Uit Sint Petersburg verneemt de »Dailij News», dat onder de Kozakken eene toenemende gisting bestaat, tengevolge van herhaalde inbreuken op hunne godsdienstige en andere vrijheden. o Aan de >W. Allg. Ztg.« wordt eene vreese- lijke gebeurtenis gemeld, die in den nacht van 20 Oct. in het Russische dorpje Werehobystrizkofe, behoorende tot het gouvernement Mohilew, is voorgevallen. Het schoolgebouw, waarin zich op het oogenblik veertig schoolmeisjes bevonden, is tot den grond toe afgebrand. Zestien kinderen kwa men in de vlammen om. Het vuur is door onbekende oorzaak aange komen op de trap die naar de bovenverdieping j iiuui uv, jii^irjcR iuirjjcij CII v^jspei utj ufzuu den uitweg. De arme kinderen drongen in doods angst het slaapvertrek der leerares binnen, die hare tegenwoordigheid van geest wist te be houden, en beval de meisjes uit het venster te springen. Het was het eenige redmiddel. Velen voldeden aan het bevel en sprongen van de ge ringe hoogte op de straat. Zij kwamen er allen met lichte verwondingen af. Maar de anderen waren in hare vertwijfeling niet tot den sprong te bewegen en verstopten zich achter kasten en onder tafels of stonden in een dichten hoop bij elkaar. Eindelijk sprongen ook de leerares en hare oude, gebrekkigmoeder uit het venster. De laatste sprong met het hoofd naar beneden, maar werd door een paar boeren gelukkig in haar val gestuit. Een dienstbode sprong ook uit een ven ster en bekwam niet het minste letsel. Intusschen trachtte men met behulp van lad ders de kinderen, die nog in het brandende huis waren, te redden. Een boer was de eerste, die de ladder beklom. Hij moest zich echter terug trekken. Een jongen, wiens nichtje ouder de achtergeblevenen moest zijn, was gelukkiger. Boven op de ladder gekomen, riep hij het meisje bij haren naam, bet kwam aan het venster en de jeugdige héld tilde het door rook en vlam men heen en wilde zijn dierbaren last de ladder afdragen, toen deze, verkoold, ineen viel, zoodat redder en geredde naar omlaag stortlen. Toch zijn beiden er met lichte kwetsuren afgekomen. Do zestien meisjes, die haar dood in het bran dende huis vonden, waren van acht- tot elf jarigen leeftjjd. Het waren bijna allen kinderen uit naburige dorpen, waar geen scholen zjjn. In twee uur tjjds was het schoolgebouw een puinhoop. Brandweer was niet aanwezig. .Binnenland.. Met het einde van 1887 zal ruim 21 millioen aan onteigening van gronden voor den Maas mond besteed zijn. In het volgende jaar zal de onteigening krachtig worden voortgezet. O O O O De normaliseering van den Auier is voor het grootste gedeelte voltooidde nog onderhanden werken loopen onder gunstige omstandigheden tegen het voorjaar af. De vorming van het riv iervak, lang 4250 M., tusschen het Holleken bij Keizersveer en de Dus- sensche Gantel, wordt 14 Dec. e. k. aanbesteed, ten einde dit breede gedeelte in 1890 met de aangrenzende vakken in aansluiting te brengen. Daar de ve. iraging in de onteigening gedu rende het jaar 1886 heeft opgehouden, vorderen de werken thans, nu de wet van 11 Dec. 1885 geleidelijk uitgevoerd wordt, regelmatig. o Met het oog op het aanstaande St. Nicolaas- feest, wordt het publiek andermaal uitgenoodigd, teneinde eene geregelde en onbeschadigde over- van de talrijke toeschouwers, uit den omtrek bijeengekomen, was er niemand, die den man kende of ooit te voren had gezien. o--- Men schrijft uit Utrecht: Eene niet alledangsche wijze van oplichterij werd hier dezer dagen toegepast. Een zeker heertje uit Amsterdam of van elders, zond eenen aangeteekenden brief met waardeverzekering aan zijn eigen adres ten huize van eenen logement houder te dezer stede. Hij zelf begaf zich daarop naar Utrecht en nam zijnen mtrek bij den loge menthouder, dineerde daar, en onderwijl kwam de kennisgeving van den aangeteekenden brief. Na zóólang bij den logementhouder vertoefd te hebben, dat hij zijnen aangeteekenden brief dien dag niet meer kon afhalen, onderteekende hij de kennisgeving, dien bij den logementhouder liet, en leende hierop van hem f 10 of f 15, ten einde, naar hij voorgaf, nog eenige boodschap pen te doen. Het heertje kwam niet terug, en komst der met de post te-verzenden pakketten zoo- toea de logementhouder den aangeteekenden brief o Den 20n dezer gaven de bekende schaatsen rijders Axel en Edvia Paulsen dezen winter voor het éérst weder proeven van hunne kunst. Niet tegenstaande de baan op drie kwartier afstands van Christiania gelegen was, waren een paar duizend toeschouwers tegenwoordig, die herhaal delijk door luide toejuichingen hunne bewonde ring uitdrukten. Axel Paulsen zal dezen winter op de voornaamste plaatsen van Noorwegen en Zweden rijden en zich tegen den zomer metter- mogen« zong woon in Ameiika vestigen. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 30 November a.s., voor de deur van het huis der gemeente, onder klokgelui zal worden afgelezen de publicatie, omtrent de plech tige afkondiging der verandering in de Grond wet. i Heusden, 28 Nov. 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester, II. J. van Eggklkn. IIoncoop. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 29 Nov. Met het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest, zal op Zondag a.s. het Postkantoor alhier geopend zijn voor ontvangst van postpakketten. Op Woensdag 30 November zal des middags ten 12 ure alhier onder klokgelui de nieuwe Grondwet plechtig worden afgekondigd. Het is te wenschen dat alle plaatsen, dit zeer gewichtig feit op plechtige wjjze zullen gedenken, opdat de natie met meer dan gewone belang stelling vervuld worde voor het grootsche werk, waaraan door onze volksvertegenwoordigers met zooveel ijver en volharding is gearbeid. Op 14 October 1848 werden in verschillende plaatsen van ons vaderland bij de afkondiging der Grondwet, muziek-uitvoeringen gegeven en werd die dag door velen als een Nationale feest dag begroet. 28 Nov. Heden morgen ten zeven ure, toen de schroefstoomboot van hier naar Gorin- chetn vertrok, kwam de heer M. alhier zich nog op het laatste oogenblik als passagier aanmelden. Dadelijk was een sloep gereed om hem aan te roeien; doch in plaats van in, stapte hij buiten de sloep en ging te water. Hoewel dadelijk in de sloep geholpen, was hem toch ditmaal de lust tot verder reizen benomen. SPRANG, 25 Nov. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is een schrijven gericht aan dien der doleerenden alhier, waarin de laatste wordt uitgenoodigd, binnen acht dagen, schriftelijk te antwoorden op de volgende vra gen: 1. Hebt gij medegewerkt tot het oprichten der nieuwe gemeenschap? 2. Zijt gij lid van den kerkeraad der zich noemende Nederland- sclre Ger. Kerk (doleerende) MEEUWEN. Gedep. Staten hebben de jaar wedde van onzen burgemeester met f 25 ver hoogd, die van den secretaris met f 50. DUSSEN. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer D. Bax, proponent te Doornspijk. GORINCHEM. Dezelfde commissie, die ver leden jaar haar pogingen om behoeftige inge zetenen herhaaldelijk van brood en koffie te voorzien, zoo goed geslaagd zag, heeft zich thans weder voor hetzelfde doel met een circu- aire tot de gegoede ingezetenen gewend, om de daarvoor noodige f 3000 bjjeen te krijgen. veel mogelijk te waarborgen, voor het stevig in pakken der voorwerpen en het zorgvuldig vast hechten der adressen op de pakketten te willen zorgdragen. o Het concert dat mevrouw de Prinses Bibesco Zaterdagavond te Amsterdam gaf ten voordeele van het genootschap Liefdadigheid naar ver bracht ruim f 7000 op. Het koor haar aan het einde van den avond het Rumeensche volkslied toe. o De commissie tot aankoop van paarden voor het leger, onder voorzitterschap van luitenant kolonel Baron Van Haersolte van den Doorn, heeft verleden week Gorinchem en omstreken bezocht. Zij is er in geslaagd eenige goede ex emplaren te koopen. o De bazaar voor het Kinderhuis te Rotterdam is gesloten. In 4 dagen tijds werd f 9000 voor deze nuttige instelling bijeen gebracht. o De scheepvaart op de Waal oudervindt bij den tegenwoordig lagen waterstand, vooral in de droogte, onder Dreumel veel oponthoud. Om de vaargeul zooveel mogelijk open te hou den, zijn er dagelijks vaste uren gesteld, waar op de schepen stroomopwaarts en waarop zij stroomafwaarts mogen varen. De beam bten van den Waterstaat, gesteund door Rijkspolitie, zijn met de uitvoering hiervan belast. o Het aantal scholen met den bijbel in ons land is thans reeds tot pl. m. 450 gestegen. o Vele werkeloozen te Nijmegen, vooral aard- werkers en dergelijken, gaan tegenwoordig in Duitschland werk zoeken. Een paar dagen ge leden vertrokken weder 50 van deze lieden met de stoomboot »Laurens Janszoon Koster«, om eenige uren boven Keulen aan een groot grondwerk te gaan arbeiden. Vrije overtocht met de stoomboot was hun toegezegd. —o In de Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering der commissie tot behartiging der belangen van Nederlandsche inzenders op de Parijsche Wereldtentoonstelling in 1889, deelde de voorzitter mede, dat onze Regeering officieel niet deelneemt en dat het Fransche hoofdcomité geen subsidie verleent. Per circulaire zullen de ging halen, bleek de iuhoud te bestaan uit een of twee dominébiiefjes. In een koffiehuis haalde het heertje zijne stre ken nog eens uit, en poetste daarna de plaat. o Te Kerkdriel is zekere J. van Wanel, brood winner zijner moeder, van een modderbak ge vallen en verdronken. - Bij een botsing van twee kolensehuiten te Amsterdam viel een drager te water en verdronk. - Te Nieuwediep heeft een 21-jarig meisje bij het gebruiken van het mid dagmaal een stukje vlei sch in den keel gekregen, dat er niet uit verwijderd kon worden, zoodat zjj er aan is overleden. - Een 17-jarige diamant slijper te Amsterdam is, verdacht van diefstal aan diamanten, aangehouden. - Tusschen Beek en Bunde is eene vrouw door een goederentrein overreden. - De postbode tusschen Maastricht en omliggende dorpen, Paans genaamd, is voort vluchtig. De officier van justitie te Maastricht verzoekt zijne aanhouding. Uit de binnenhaven te Feijenoord is opge haald het lijk van een 18-jarigen jongen, die Zaterdag daar op onbekende wijze te water ge raakt en verdronken is. - Te Amsterdam kreeg een schipper bij het strijken van den mast, dien op het hoofd. De man overleed kort daarna. - De heer Truijens, pastoor te Bezel, had te Weert het ongeluk van een trap te vallen, waarvan ten hersenschudding het gevolg was. De 66-jarige priester bezweek spoedig. - Op den Westerdoks- djjk te Amsterdam is een 16-jarige jongen door een goederentrein een been afgereden. - Een schipper uit Zwartsluis is bij Zutfen in den IJsel verdronken. Aanbestedingen. 's HERTOGENBOSCH. 10.30 ure. Het Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van het Prov. bestuur: de voortzetting der verhooging van den Rijks grooten weg der 2e klasse, no. 4, van 's He rtogenbosch naar de rivier de Maas in de richting naar Utrecht, prov. Noordbrabant. Begrooting f 14,500. Aanwijzing 2 December. iudustriëelen tot deelname worden uitgenoodigd. o Te IJzendoorn zijn in de rivier de Linge, on der Echteld, in één trek met de zegen vier otters gevangen. o In de verschillende dorpspolders van het pol derdistrict Tielerwaard zal op Woensdag 7 Dec. 1887, de verkiezing plaats hebben van een hoofd geërfd e in plaats van den heer P. C. Swemer, die uit bovengenoemde betrekking ontslag ge nomen heeft. —o In Heerenveen is men reeds druk bezig met de voorbereidende maatregelen van den inter nationalen wedstrijd op schaatsen. De Engel sche rijders See en Smart, de Noorsche Hagen en Werner en de Berlijner Bulow worden ver wacht. o Het O. M. bij de Rechtbank te 's-IIage komt niet iii hooger beroep tegen het vonnis, waarbij de heer J. A. d. B. is vrijgesproken van de aanklacht ter zake van poging tot doodslag jegens politieagenten. o Zaterdag-namiddag bevond zich een goederen trein van de Geld. Overijs. Locaal-spoorweg- maatschappij, uit Zevenaar gekomen, op de hoogte der halte Miste, tusschen de stations Aalten en Winterswijk, toen de machinist plotseling uit eenig struikgewas eenen man zag te voorschijn komen, en, op den afstand van een vijftal meter, zich voor den trein werpen. Aan genoemde halte aangekomen, zond men aanstonds eenige arbei ders met de lorrie ter opsporing terug. Zij vonden den ongelukkige, in twee stukken gereden, tus schen de rails liggen. Hij was gekleed als een fatsoenlijk burgerman, tot den boerenstand be hoorende, met nieuwe klompen aan de voeten. Landbouw. Uit Maas en Waal wordt ons geschreven: Hier is het nog stil in den tabakshandel. Wel zijn er nu en dan commissiekoopers langs den weg om den aanwezigen voorraad te nemen, maar zaken zijn er nog niet gedaan op een enkel par tijtje na, dat voor 17 per 50 kilo van de hand ging. Tot dien prijs zijn de meeste planters ech ter nog niet genegen om te verkoopen. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Die fijne, weldadig aandoende hoffelijkheid, die geen bevreemding toont bij de kouist, en geen verwijten heeft voor het wegblijven, doet den mensch zoo weldadig aan. Elke vooruitgang in de ontwikkeling van het kind moet beloond worden door een woord of daad van goedkeuring en aanmoediging. Slechts hij, die waarlijk bescheiden is, dat wil zeggen die het, gebrekkige van zijn wezen en werken kent, bezit ook de rechte waardeering voor liet wezen en werken van anderen; want hij weet, wat liet beteckent iets te zijn en te werken. Er zijn dagen waarop het vuur niet branden wil in den haard, en dagen, waarop het vuur niet branden wil in het harte. De bitterste ironie van het inenschelijk leven bestaat misschien hierin, dat de diepste waarheden soms worden uitgesproken door een mond, die er het minste recht toe heeft. Menschen zonder energie laten de zaken loopen zooals zij gaan, altijd in de hoop, dat alles wel goed terecht zal komen. Gemengd Nieuws en Allerlei. Gemakkelijke scheiding. De Birmanen moeten een zeer eenvoudig midd» 1 hebben om tot echt scheiding te geraken. Wanneer man en vrouw willen scheiden, begeven zij zich in hunne hut en steken twee lichten aan. Degeen wiens licht het eerst uitgaat, slaat dadelijk op en vertrekt om nooit weer terug te keeren. De vertrekkende neemt niets anders mede dan de weinige klee deren aan het lichaam. Het overige blijft aan dengeen die blijft zitten. /Jrjiie onierkieeamg droe^ de letters T. W.maar Mmsnm i i ii, I'" Hf"—bbmhiii yn niiibim—BB—a—am

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2