gens verbouwing* ongedacht tot waarheid te maken Wezenlijk, het is nog zoo dom niet, al is er dikwijls de gek mee gestoken, een cent twee maal om te keeren, vóór men hem uitgeeft Buitenland. merkt op dat, na de De »Paris« merkt op dat, na cle groote om wenteling,geene enkele Regeering het langer dan 18 jaar heeft kunnen uithouden. (Restauratie van 1815-1830; Louis Philippe 1830-1848; Na poleon was Keizer van 1852-1870). De Republiek bestaat feitelijk van 1870 af en we zullen weldra schrijven 1888! o In Parijs zijn uiterst heftige biljetten aange plakt, waarin gezegd wordt, dat het congres van Versailles den heer Ferry zal verkiezen en dat zulk een misdaad, die de macht zou brengen in handen van den ergsten aller ellendelingen, niet mag worden geduld. o De Ministers vergaderden Donderdag op het Elysée onder voorzitting van Grévy. Grévy deelde mede, dat hij heden geen mededeeling zal doen aan het Parlement, daar de toestand veranderd was. Rouvier zal heden deze beslissing aau de Kamers mededeelen en op nieuw zijn ontslag in dienen. Men verzekert, dat Grévy weldra een nieuw Ministerie zal maken. o In den nacht van Zondag op Maandag is er te Parijs in het byouterie-magazijn van den heer X., boulevard de la Madeleine, ingebroken en hebben de dieven voor eene waarde van 5,000,000 frs. aan juweelen medegenomen. Zij hebben zich toegang verschaft tot een leegstaand ver trek boven het magazjjn, en aldaar een gat in den zolder gemaakt, waardoor zjj in het maga- zgn zjjn gekomen. o- Naar de Duitsche bladen beweren, zou de heer Von Bismarck binnenkort een wetsontwerp in dienen, dat eene aanmerkelijke verscherping der thans bestaande socialisten-wet zou wezen. De voornaamste bepaling zou hierin bestaan, dat het tot nu toe bjjna geheel aan de willekeur der politie-autoriteiten overgelaten verbod om in eene bepaalde stad of een bepaald district verblijf te houden, zou gepaard gaan met het verlies der rechten als staatsburger. Het is duide lijk, dat hierdoor de socialisten bij de stembus geheel machteloos zouden kunnen worden ge maakt, deels doordat aan hunne uitverkorenen de verkiesbaarheid werd ontnomen, deels door dat zij zei ven van het kiesrecht zouden worden beroofd. ï)e onderkoning van Canton heeft in 18 maanden 906 misdadigers laten ter dood brengen. o In een mijn te Aberdare werden door het breken van een as van het hijschtoestel 320 man bedolven. Ruim 200 wisten door een vroeger gebruikten gang te ontkomen, maar de overigen zijn nog niet uit hun gevangenis verlost. De Bulgaarsche regeering bood aan den Januari- termijn der schatting reeds aan de Porte te be talen, mits de sultan de conventie bekrachtigde. o De »Standard« bevat eene dépêche uit Ber lijn, waarin gezegd wordt, dat vorst Ferdinand van Bulgarije voornemens is afstand te doen van den troon, wanneer de mogendheden b!y- ven weigeren hem té erkennen. Uit Petersburg wordt gemeld, dat, naar aan leiding van de Berlijnsche keizers-conferentie, de Russische regering aan de dagbladredactiën heeft doen aanzeggen, den persoorlog tegen Duitschland te staken en een vriendelijker toon jegens de Duitsche naburen aan te slaan. o 15 Juli 1888 zal de 900e verjaardag worden gevierd van Ruslauds bekeering tot het Chris tendom. o Engelsche geldmannen, met medewerking van den civiel-ingenieur Greatheads, die nu te Londen en Southwark een ondergrondschen spoorweg bouwt, hebben der regeering van Canada een plan voorgelegd tot het maken van een onder- zeesche tunnel, onder het meer van Northum berland, hetwelk het Prins Eduardeiland van het vaste land afscheidt. De uitvoering van dit plan zal zeer van nut zijn, daar bij gebruik van dezen weg tusschen Montreal en Liverpool een tijdsruimte van 672 mijlen waterweg en 24 uren sporens bespaard wordt. o Het aantal armen te Londen bedraagt thans 5000 meer dan in het vorige jaar. o- Te Londen komt een diamant te koop, bekend onder den naam van Orange-Diamond, wegende 115 karaat of 10 karaat meer dan de Koli-i-noor. De steen was gevonden in de Oranje-rivier en is geelachtig van kleur. Hij werd te Londen gesneden en was eerst bestemd als jubilégeschenk voor de Koningin, van de meisjes van Engeland. o Het jaar 1887 heeft zich gekenmerkt door een aantal ongelukken in de Zwitsersche Alpen. In nog geen maand tijds zijn aan twee-en-twintig toeristen ongelukken overkomen. Achttien van hen kwamen om het leven. Het ongeluk op de »Jungfrau« had het verlies van zes menschen- levens tengevolge, dat op de »Falkniss« in Graubunderland kostte aan drie personen het loven. o Door een orkaan in Texas 20 huizen vernield6 velen werden gewond. o De maatschappij voor het maken van een elec - tr'schen luchtspoorwagen te Chicago, die zich in ls.i5 inet een kapitaal van 12 millioen dollars gevormd heeft, zal een spoorweg van 22 mijlen maken, aan welken de stations een f uur vau elkaar zullen liggen. De hoogte van den spoor weg boven de straten bedraagt 5.40 meter. De spoorweg zal op zuilen rusten, welke ongeveer 21 meter van elkaar verwijderd zullen zijn. De geheele constructie zal uit staal bestaan. o 95 sigarenfabrieken van Havana zijn geslo ten. De werklieden vragen meer loon. 12,000 werklieden zijn door deze grève zonder werk. werden te Minola personen kwamen om, Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 29 Nov. Dat de omstreken van Heusden niet van wild zijl) misdeeld, merkten wij heden op, toen de heeren Verhoeven en Honcoop alhier, benevens de heer Verberne van Dussen met nog een paar jagers van elders, van de jacht huiswaarts keer den, met zich voerende 34 hazen, 1 gans, 1 domphoorn en 1 Otter. 30 Nov. De rederijkerskamer Oefening baart Kunstalhier, gaf gisteren hare tweede uitvoering, die in alle opzichten geslaagd mag héeten. Als voorstuk werd opgevoerd »de ver loren zoon«, tooneelspel van P. F. Brunings, en tot nastuk »weg met de emancipatie*:, door v. d. Stempel. Wanneer wij hierbij iets betreu ren, dan is het de geringe opkomst van de ho noraire leden, die hierdoor niet medewerken om de lust bij de werkende leden levendig te houden. De karreman J. B. alhier heeft in de laatste dagen allerlei conflicten met zijn vurig ros, tengevolge waarvan hij gedurende eenigen tijd zijne beroepsbezigheid aan anderen zal moe ten overlaten. Zondag 1.1. kwam hij bruin in den stal op zoeken, die daardoor zoozeer verstoord was, dat hij de tanden in de zijde van zijn baas zette, niet wegnam dat B. toch weder Maan dag welgemoed met zijn rosinant naar Bern toog. Aldaar was de slechte weg niets naar den zin van onzen viervoeter, die daarvan door een zpsprong het bewijs leverde, waardoor den voer man onder het rad geraakte en zijn been boven den voet ernstig kneusde. Zooals bekend is, heeft de nieuwe grond wet ons in een ander kiesdistrict gebracht, en wel in dat van Waalwijk, hetgeen gevormd wordt door de gemeenten Waalwijk, Almkerk, Dussen-Munster en Muilkerk, Waspik, Meeu- wen-Hil en Babiloniënbröek, Heesbeen-Eeten en Genderen, Drongelen-Hagoort-Ganzooien en Doe veren, Bezooien, Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vljjmen, Ernpel en Meerwijk, Engelen, Bokho ven, Hedikhuizen, Herpt, Oud-Heusden, Heusden, Kapelle, Vrijhoeven-Kapel, Kromvoort, Ilelvoort, Udenhout, Berkel, Haaien. WAALWIJK, 1 Dec. Eerstdaags verschijnt een nieuw blad voor deze streekde Tilburg- Waalwijksche courant. BAARDWIJK, 1 Dec. Van wege den Mi nister van W., H. en N. zijn nabij den klin kerweg, in het centrum dezer gemeente, opme tingen gedaan voor eene halte aan den spoor weg Z wal uwe's Bosch. Door Ged. Staten dezer provincie is bij besluit van den 24 Nov. '87, goedkeuring ver leend aan de rekening dezer gemeente over 1886, bedragende in ontvangsten f6959.57|, in uitgaven f 6193.061, batig slot f766.51. ZEVENHUIZEN, 25 Nov. Voor het lees gezelschap »Tot Nut en Vermaak* trad heden avond als spreker op: de heer J. Admiraal'van Helvoetsluis. Als inleiding koos genoemde heer: »De Overste, van A. A. Beekman, eene vertelling, hoorders boeide èn om zijn inhoud èn voordracht. ijdragen werden ten berde gebracht 6 stukjes van Pater van Meurs: Vader en dochter; Hoe een droom uitkwam; Het sprekend portret; Het oud souvenier; 't Is er half deur; De eerste locomotief. Voorts: Het zouvat; Het wrakhout van Franfois Coppée, in 't Hollandsch vertaald, en twee stukjes van Justus van Maurik: Een vleeschverkoopster en Een Zondagmorgenver- rassing. Ernst en luim werden op keurige wijze vóór- gedragen. De indruk van allen was, dat de heer J. Admiraal de rechte man op de rechte plaats was. Wij kunnen dus in gemoede elk leesge zelschap, elke at'deeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den spreker van dezen avond aanbevelen. De verwachting zal volstrekt niet teleurgesteld worden. ALMKERK, 29 Nov. Heden voormiddag 11 uur had de knecht van den burgemeester alhier, het ongeluk met paard en kar, geladen met grint, achteruit in den Buitenwiel te rijden, alwaar 5 meter water stond. Door spoedig verleende hulp mocht het gelukken knecht, paard en kar weer op het droge te brengen. die alle om zijn Als 1 Binnenland. De Minister van Waterstaat enz. heeft naar wordt bericht het plan opgevat, op Zon- en feestdagen slechts één bestelling van brieven enz. te doen plaats hebben, ten einde de ambtenaren zooveel mogelijk om de zeven dagen van een rustdag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen ophouden, zou hij dan tevens de telegrsafkan- toren gelijkmatig over ons land op Zon- en feest dagen open willen stellen, van 812 voormid dags en van 59 namiddags. Belanghebbenden kunnen dan door middel van de telegraaf 's morgens en 's avonds, zij het dan cok met meerdere kosten, correspondeeren. Vooral, nu langzamerhand de ambtenaren der vroeger gescheiden diensten met beide vakken vertrouwd zijn geworden, kan dit stelsel wor den ingevoerd, zonder schade en tot verlichting van allen. o Gedurende de maand October zijn in de rijks postspaarbank ingelegd en terugbetaald de vol gende bedragen: inlagen f613,940.02^, terug betalingen f 504,926,34. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 109,013,68. Aan het eind der maand Sept. 11. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 10,4 79,304.02^, zoodat het gezamelijk te goed op ultimo October bedroeg f 10,588,317.70|. In den loop der maand Octo ber zijn 3086 nieuwe boekjes uitgegeven929 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het eind der maand 164,022 in omloop waren. volgende mededeeling Een rijksontvanger ten platten lande verstrekt aan het »Centrum« de over de nieuwe kiesregeling. O »Ik heb schrijft hij mijn kiezerslijsten gereed en nu blijkt, dat de verandering ten plat ten lande grootendeels hierop neerkomt, dat zij die kiezer zijn voor een Gemeenteraad, nu ook kiezer worden voor Provinciale Staten en Tweede Kamer. Enkelen, b. v. zij die door hooge patent aanslagen kiezer waren, vallen er af, waartegen weder enkelen er bij komen. De mutatie is ech ter gering en onze kiesvereenigingen en leiders kunnen zich gerust baseeren (ten platten lande althans) op de tegenwoordig nog bestaande lijs ten van de gemeenteraadskiezers, met uitzonde ring van hen, die door hooge patenten kiezer zijn. Zeker kunnen zij zijn dan ongeveer 95 pet. der kiezers te hebben. o De aannemers van de fondamentwerken voor de bekapping achter het nieuwe Centraal-Sta- tion hebben besloten, om de werkzaamheden dag en nacht voort te zetten, ten einde de pre mie te behalen, die aan een vroegere aflevering is verbonden. Het terrein wordt daartoe verlicht door een electrische lamp, die ver boven het station uitsteekt, en daardoor de aandacht trekt van hen, die zich op het Damrak bevinden. -o Een aantal bewoners van Wieringen hebben, met het oog op de belangen van den kleinen bur ger op het eiland en met het oog op de geringe voordeelen, die de Staat trekt uit de verpachting van het wier en de oestercultuur, een adres aan den Minister van Financiën gericht, waarin wordt verzocht: dat de Staat de wierpacht rondom Wie- ringen geheel opbeffe, en de oesterpacht bepgrke tot die gronden, die alleen voor het oesterspenen geschikt zijn, te weten: het Amsteldiep, het Vis- schermansgaatje, het Zwen en een gedeelte van de meer bij de Waterkaap. Naar men uit den Tielerwaard schrijft, zal te Tiel van wege het Rijk eene vluchthaven aan gelegd worden, welke ten minste 150 schepen zal kunnen bevatten. De plannen zijn reeds in bewerking. Het door de Ned.-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij aangekochte stoomschip »De Bri tish Crownvervangt niet de Scholten*, daar de onderhandelingen over dien bodem reeds aan gevangen waren vóór de ramp. Er zal vermoe delijk nog eene andere mailboot worden aange kocht. Er bestaat kans, dat te Arnhem tegenover de Sabelpoort een vaste brug over den Rijn zal worden gemaakt, terwijl dan aan de overzijde der rivier een ruime en diepe haven zal worden aangelegd. De tegenwoordige haven zou dan worden geplempt, zoodat men de Rijnkade tot aau Onder Langs kan door trekken. De werken zouden onder de hoofdleiding staan van den in genieur Telders, hoogleeraar te Delft. o Ook Patrimoniummaakt melding van Bel- derok's bekeering. Het blad schrijft: Dezer dagen werden wij onderweg aange sproken door iemand het was Belderok, die ruim eeu jaar geleden, in blinden ijver voor het socialisme, zich tot alles leende wat het socia lisme kon bevorderen. »Nu,« zei hij, »ben ik er van genezen, de gevangenis is mij ten zegen geweest, ik heb het onmogelijke en vloekwaardige van het socialisme ingezien, en ben het nu met u eens, dat het alle persoonlijkheid doodt en alle persoonlijke vrijheid voor altijd zou willen opheffen. Ik dank God dat Hij mij dit heeft leeren inzien en acht mij nu verplicht, allen, niet alleen voor het socialisme maar ook voor onze socialisten te waarschuwen. »betooverde« die, daar de niet baatten, raad om het locaal-trein bedrag keerde een droeg, zelfde van van des gelegenheid Nabij Willemstad is weer een vrouw geweest. De »tooversmid«, geneesmiddelen van den dokter dezen verving, gaf den bekenden veeren bed, waarop de zieke lag, te onderzoeken, en jawel, het bevatte kransjes, roosjes enz., kortom alles wat in elk veeren bed te vinden is, dat niet dagelijks goed wordt geschud. Nu die »tooverteekenen« waren ontdekt, werd, al weer op raad van den »tooverdokter«, het bed met tijk en al, vertegenwoordigende een waarde van omstreeks f 60, verbrand, en de vrouw stierf. o Zekere P. S., die met den Dordt naar Gorinchem ging en pl.m. 165 gulden bij zich avonds weder van daar per terug. Kort nadat de trein zich in beweging had ge steld, geraakte de reiziger, waarschijnlijk tenge volge van het overmatig gebruik van sterken drank, in diepe rust en sliep zelfs zoo vast, dat men hem bij aankomst alhier met geen mogelijkheid wak ker kon krijgen, zoodat men besloot, hem maar rustig te laten liggen. Bij zijn ontwaken bemerkte S. echter dat het hotel, waarin hij eenige uren had doorgebracht, lav.g niet van de goedkoopste was, daar hij vel zijne portefeuille, doch geen geld terug vond. De politie van een en ander in kennis gesteld, doet onderzoek. o Het lijk van een meisje, dat in de vorige week tusschen Beek en Bunde door een trein werd aangereden, is nog niet herkend. De ongeluk kige schijnt tusschen 18 en 20 jaar oud te zijn geweest en was goed gekleed. Men vond niets op haar, dat haar indentiteit kon bewijzen. - In1 de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam is drij vende gevonden het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een 72-jarig bewoner der Weesperstraat, die sedert 4 November vermist werd. Het lijk, dat naar het lijkenhuis der Israëlietische gemeente werd overgebracht, is be graven. - Door het aar varen eener schuit 19 onder Hof van Dilft een boerenknecht uit Naald wijk te water geraakt en verdronken. - Het zwaar verminkte lijk, nabij de halt Miste tus schen de rails van den G.-O. Locaalspoorweg gevonden, is herkend als dat van zekeren J. W., ongepatenteerd veearts enz., te A al ten, wiens huise lijke omstandigheden te wenschen overlieten. Het onderzoek heeft doen zien, dat van een toevnl- ligeu dood geen sprake kan zijn, maar enkel aan opzet moet gedacht worden. - In den nacht van Zondag op Maandag zijn tusschen Oosterwijk en Tilburg straatkeien op de rails gelegd. Geluk kig werden zij door de locomotief verwijderd. De politie stelt een onderzoek in. - Uit het hoofd- diep te Stadskanaal is een verdronken man op gehaald meteen flesch jenever in de hand. - Er zijn te Goes weder trichinen in varkenvleesch gevonden. Twee personen zijn er ziek van ge worden. De postbode P. te Maastricht, beschuldigd van verduistering van gelden aan de posterij behoo- rende, heeft zich bij de politie aangemeld. - On der Zevenbergen is een sneltrein aan een groot gevaar ontkomen. Op de rails bevond zich nl. bij een overweg een wagen met boomstammen, die men niet bijtijds yerwijderen kon. Den ma chinist gelukte het echter den trein bijtijds te doen stoppen. - Aan een veehouder te Charlois heeft men vijf koeien ontvreemd. Hg looft f 100 uit aan dengenen, die ze hem terugbezorgt. - Te Rotterdam is een vrouw, die den laatsten tjjd lijdende was aan zwaarmoedigheid, uit het zol derraam harer woning aan de Westzeedijk ge sprongen; ofschoon zij geen zichtbaar letsel had bekomen, is zij op advies van een geneeskundige overgebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, omdat zjj vermoedeljjk inwendig zal zijn gekneusd. Burgerlijke Stand. Baardwijk. Gehuwd: J. Klerx, 28 j. met J. M. van Herpt, 27 j. Geboren: Antonia Maria, d. v. A. de Gouw en M. PaaimansHelena, d. v. F. van den Heu vel en J. C. Roijers. Overleden: Antonia Petronella van Leent, 2 j.Wilhelmina van Huiten, echtg. v. J. Schil ders, 57 j.Nicolaas Leonardus Dekkers, echtg. v. J. Pulles, 72 j.Anna Maria van Noort, -3.0 j.; Petrus de Nijs, echtg. v. J, v. d. Heuvel, 67 j. Almkerk, van 23 tot 30 Nov. Geboren: Cornelis, z. v. M. v. d. Wel en H. de Raden. Overleden: W. Sterrenburg, 5 nu; A. v. d. Koppel, 3 j. Kerknieuws. Beroepen: Naar Amsterdam, ds. Hoogerhuijzen te Dordt naar Hedel, ds. J. G. Dekking te Zgderveld. Aangenomen: Naar Ee, gem. Oostdongeradeel, (prov. Fr.), ds. J. C. K. Nonhebei te Woudrichem. Benoemd tot gódsdienst-onderw. bij de Israël, gemeente te Leerdam, de heer Godfried van Bouillon te Hoogeveen. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Er zijn sommige harten, die veel hebben van de elastieke ballen, waarmee onze kindertjes zoo gaarne spelen. Ze moeten met een geweldigen schok neergeworpen worden, als ze hoog opsprin gen zullen. De veerkracht is er in, maar bljjft anders slapen. Achting verwerft men door dat, wat inen doet liefde door dat, wat men is. Met vroolijkeu moed komt men verder; wat vroolijke menschen doen, gelukt bijna altijd; vroolijke menschen zijn niet alleen gelukkige, maar in den regel ook goede menschen, zonder nijd en afgunst. Sommigen meenen zeer ten onrechte, dat het bekoorlijke der eenvoudigheid bestaat in het ge mis van zekere sierlijkheid, verfijning en be schaafdheid. Een goede en schoone steun op de levensreize is de straf van het vertrouwen, versierd met de bloemen der herinnering en de knoppen der hoop. Boeken zijn de brillen, door welke de wereld beschouwd wordt, voor zwakke oogen werkeljjk een noodige steun, maar de vrije blik in het le ven houdt het oog gezonder. Gemengd Nieuws en Allerlei. Een kleermakersknecht te Rotterdam, die van zijn patroon een jas ter reparatie had, kwam tot de ontdekking, dat zich tusschen de voering papieren bevonden. De knecht bracht de papie ren naar zijn patroon en deze bracht ze naar den rechtmatigen eigenaar, een Engelsch kapi tein. Deze herinnerde zich een paar dagen ge leden geld te hebben vermist, zonder dat dit was terecht gekomen. Nu was dit gevonden, want de papieren waren een vijftal Engelsche banknoten, gezamelijk eene waarde van f300 vertegenwoordigende. De Engelsman beloonde den knecht met tien mud aardappelen, eene partij gezouten vleesch eene goede winter provisie en f 12 aan contanten. de In een dames-gezelschap sprak men over waarde van een eersten indruk. De gastvrouw zeide, dat zij gewoonlijk onder vonden had, dat de eerste indruk, dien zij van iemand kreeg, de juiste bleek. »Mama« klonk het eensklaps uit den mond van een zesjarigen dreumes. »Wat is er, hart?* vroeg demoeder. »Wat dacht u, toen u mij voor het eerst zag?* Een bejaard onderwijzer moppert: »Ons vak is ook al bedorven, maar in mijn jongen tijd studeerde ook niet iedere lummel voor onderwij zer ik was de eenige uit een plaats van 3000 inwoners.* Domme kerels! riep een korporaal, eer zal een troep olifanten in een patroonhuis verdwalen, dan -o- Ned. Hkrv. Kerk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2