^ang fabrieken en stoomschepen uitgenoodigd hun eigen rook te verzwelgen, hetgeen ze thans ook doen, doch dat onafzienbare leger van par ticuliere woningen zendt nog altijd zijn rook ongehinderd omhoog en zoolang men <jeze niet kan onderwerpen aan de verordering, zal de Londensche mist niet ophouden de hoofdstad van tijd tot tijd te vergiftigen. Buitenland. Vrijdag 2 Dec. heeft de heer Grévy, na eene indrukwekkende redevoering het presidentschap der Fransche republiek neergelegd. Onder de bekendmaking van dit ontslag heersehte in de Kamer van Afgevaardigde dood- sche stilte de zitting werd zonder verder voorval opgeheven. De politie had groote moeite het volk, dat zich naar het stadhuis begeven had, uiteen te doen gaan, doch behoefde slechts een paar char ges te maken. Er zjjn echter te Parjjs krachtige maatregelen genomenalle brigades der politie staan gereed. De bezettingen van sommige kazernes welke men niet goed vertrouwde, zijn overgeplaatst en door soldaten uit naburige departementen ver vangen. De gebouwen der Duitsche en Russische gezantschappen worde* bewaakt. De dag van de verkiezing van Grévy's op volger was op 3 dezer bepaald. Bij de le stem ming werden 849 stemmen uitgebracht, waarvan Sadi Carnot er 303, Ferry 212, Saussier 148, de Freycinet 76, Appert 72, Brisson 26 en Floquet 5 bekwam. Bij de 2e stemming werd Sadi Carnot met 616 stemmen tot President der Fransche republiek gekozen. Ofschoon dichte volksmenigten zich in ver schillende straten vertoonden, zijn nog geene engeregeid heden voorgekomen. De heeren Ferry en de Freycinet, aanvanke lijk de meest gewilde candidaten, trokken zich ten behoeve van den gekozen president terug. Marie Francois Sadi Carnot is 50 jaar oud, zijn vader bekleedde verschillende staatsambten, o.a. was deze in 1848 minister van onderwjjs. Opgeleid voor ingenieur was Sadi eenige jaren als zoodanig werkzaam, werd in 1871 benoemd tot prefect van het dep. der Beneden-Seine en tot buitengewoon comm. belast met het organi- seeren der nationale verdediging; kort daarna gekozen als afgevaardigde naar de nationale vergadering liet hij zich bij de republikeinsche linkerzjjde inschrijven, en werd later tot secre taris van deze afd. verkozen. Later (in 1876) voor de Kamer van Afgevaardigden in het Arrondissement van Beaune gekozen, bleef hij een warm republikein. —o De nieuwe President der Fransche Republiek Sadi-Carnot ontving op den avond van zijn ver kiezing 1500 a 2000 telegrammen van geluk- wensching. Men zegt dat hij zeer rijk is; zijn jaarlyksch inkomen wordt op 100,000 gld. ge schat. Wat het uiterlijk betreft is Sadi-Carnot van middelbare grootte en slank en hjj draagt een vollen, zwarten baard. o Aan >the Times* wordt uit Brussel gemeld, dat de Duitsche Regeering te Brussel en te 'sGravenhage pogingen doet om België en Ne derland te bewegen eene militaire conventie te sluiten en voor 't geval een oorlog mocht uit breken, in overeenstemming met de triple-alian- tie te handelen. De Daily News* ontving uit St. Petersburg bericht, dat graaf Herbert Bismarck in de Rus sische hoofdstad wordt verwacht, tengevolge van eene uitnoodiging van den czar, die de zaak van de vervalsching der documenten opgehelderd wenscht te zien. o De Schwab. Volksztg.* deelt mede, dat een zwager van den Duitschen dichter Max Schecken- burger, eenige dagen geleden, met afgesneden hals gevonden werd in een greppel aan den straatweg naar Sunthausen. Het lijk moet daar minstens drie dagen gelegen hebben, zonder door de voorbijgangers te zijn opgemerkt, daar een dunne sneeuwlaag het aan het oog onttrok en drie dagen waren voorbijgegaan sedert de laatste sneeuwbui. Om zich een denkbeeld te vormen van de meikeversplaag te Denemarken diene, dat in het voorjaar alleen in de provincie Svendborg meer dan duizend millioen meikevers gevangen en gedood zijn, voor welk werk 176,847 kronen werden uitbetaald. o De brik >Johann Friedrich,« uit Wolgast, met steenkolen geladen, is bij Norrelyngbye (Noord- Jutland) gestrand en vergaan; zes man van de equipage kwamen omde stuurman en timmer man zijn gered. o Door een ontploffing in een fabriek van ont plofbare zelfstandigheden bij Wiener Neustadt zjjn 6 personen omgekomen. o De kinderen van dr. Kenealy, welbekend door het Tichborne-proces, eischen 140,000 pd. st. op van den Staat New-York, die dat geld 20 jaren in bewaring had van den in 1867 gestorven William Kenealy, df toen geen erfgenamen kwamen opdagen. 1» zijn thans 5 in getal en 4 hunner wonen in Amerika; de 5e een meisje, is dokteres te Londen. o Te Wilkesbarre in Pensylranië zal gerechte lijk worden onderzocht, of er termen bestaan de Susquehanna Coal Co.* te dwingen, de lij ken van 26 mijnwerkers uit te leveren, die op den 18en December 1885 te Nanticobe in de schacht No. 1 dezer maatschappij om het leven zjjn gekomen en wier lijken tot dusver nog niet opgegraven zijn. Als de rechtbank haar dwangbevel uitvaardigt, zullen de kosten voor de aangeklaagde maatschappij een bedrag van 250,000 dollars kunnen beloopen. Zooals be kend is, werd reeds geruimen tijd naar de om gekomenen gezocht, maar moest eindelijk het werk gestaakt worden, omdat er te veel gevaar aan verbonden was. o In de steenkolenmijn »Sophienzeche« te Po- remba in Silezië heeft Maandagmiddag op eene diepte van 232 meter eene gasontploffing plaats gehad. Er waren 19 man aan het werk, waar van 13 werden gedood. Één slechts bekwam geen letsel. 9 der verongelukten waren gehuwd en hadden kinderen, te zamen 24 in aantal. Een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak der ontploffing. Bekendmaking. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het 2e kwartaalskohier van het patent-recht, dienst 1887/88, is invor derbaar verklaard en aan den Rijks-ontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, 3 Dec. 1887. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 5 Dec. Ook op het noordelijk gedeelte onzer stads wallen zullen enkele boomen worden geveld en wel nabij de haven en de z.g. oude haven, in het geheel echter slechts 9 stuks. Verder zal het gedeelte der boomen rij op het bastion >ilol- landia« geheel worden uitgerooid en daarvoor in plaats verrijzen eene kastanjelaan, hetgeen voorzeker veel zal bijdragen om dat gedeelte der wallen te verfraaieh. DEWERKEN, 30 Nov. Heden is door den heer Lugten, Provinciaal opzichter, te Heusdeh, dat gedeelte weg onder deze gemeente opgenomen, hetwelk reeds aanbesteed is om van keibestrating voorzien te worden. Daar de weg zeer bemod- derd was en in slechten toestand verkeerde, heeft hij gelast, dat zij terstond begrind moest worden, waaraan gevolg is gegeven, zoodat de weg thans weder begaanbaar is. Zeer vele ingezetenen zijn den heer Lugten recht dankbaar voor zijn be sluit in deze zaak. WERKENDAM, 1 Dec. Toen hedenmorgen, als naar gewoonte, de jongeheer en de jonge juffrouw Van IJzeren alhier en de jongejuffrouw Van Geijtenbeek van Sleeuwijk per rijtuig naar 't Sleeuwijksche veer werden gebracht om van daar naar Gorinchem te vertrekken, ten einde daar de lessen "op het gymnasium bij te wonen, schoot de burrie, hoogstwaarschijnlijk door het afloopen van de schroef, van het Utrechts wagen tje, waarin zij waren gezeten, en ging, door de gang welke het nog had, tusschen de meerpalen door te water. De jongeheer Van IJzeren be hield zijn tegenwoordigheid van geest en sloeg met de hand het glas van het portier stuk, daar voor dat oogenblik het openen verhinderd was waardoor hij ook de dames wilde helpen, doch met snelheid bemerkende dat dit niet voldoende was, wist hij door verbrijzeling van een gedeelte van de kap een goede opening te verkrijgen. Dadelijk toegesnelde hulp, welke zich niet ont zag te water te gaan, maakte zijn werk minder moeielijk en allen werden uit hun benarde toe stand op het droge gebracht. De familie Sprenger te Sleeuwijk komt lof toe voor de betoonde hulpvaardigheid en door hen allen te voorzien van drooge kleêren en het verdere noodige. De koetsier, die vlug uit het wagentje sprong, bekwam geen letsel en het paard, 't welk zeld zaam genoemd mag worden, bleef op eenigen afstand bedaard staan. UITWIJK. Door den kerkeraad der Herv. gem. van Uitwijk en Waardhuizen is naar col- latierecht der ambachtsvrouwe het volgende tweetal aangebodends. Ch. C. J. W. Wierts van Coehoorn te Nieuwerkerk in Duiveland en ds. J. J. van Noort te Werkendam. Binnenland. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat vreemdelingen, hier te lande geen vaste woon plaats hebbende, voortaan dan slechts jacht- of vischacten kunnen bekomen, wanneer bij de aan vrage wordt overgelegd het fotografisch portret van den aanvrager, welk portret op de acte wordt bevestigd, zoo, dat het zonder de acte te bescha digen daarvan niet weggenomen of verwisseld kan worden. De aanhechting van het portret geschiedt ter provinciale griffie en wordt verzekerd door eenen afdruk van den gewonen te dier griffie gebruikt wordenden stempel, te stellen op portret en acte te zamen. Vóór het in gebruik nemen der akte moet de houder zijne handteekening daarop plaatsen. Mr. A. J. Duymaer van Twist, oud gouverneur- generaal van Ned.-Indië, is in den afgeloopen nacht op den huize »Nieuw Ronde,* gem. Die penveen, overleden. De Ned. Regeering heeft aan den burgemeester van Dover en aan de burgerij dier stad haren dank betuigd voor de hulpvaardigheid, betoond ten behoeve der geredden van de W. A. Scholten. Volgens particulier telegram van Batavia, is de gouvernementskoffieoogst van dit jaar afge loopen en bedraagt die 257,000 bil., terwijl de aanstaande oogst op 500,000 bn. geschat wordt. o De Nederlandsche Vereeniging te Londen zal den lOden December a.s. in hare lokalen eene receptie houden, waarop stamverwanten uit België en elders zijn genoodigd. Onder hen, die de uitnoodiging daartoe reeds hébben aangeno men, zijn baron Solvyns, de Belgische gezant te Londen, en de heer P. de Iveyser, lord-ma yor van Londen (geboren in Vlaanderen.) Ook de eere-voorzitter der Nederlandsche Vereeni ging, graaf Van Bylandt, de Nederlandsche ge zant, zal tegenwoordig zijn. Commissarissen der Koni Ned. Lokaal Spoor- weg-Maatschappy hebben het ontwerp contract met de Exploitatie-Maatschappij over het mede gebruik van een gedeelte van den Staatsspoor weg bij de stations Deventer, Woerden en Al melo, behoudens eenige bedenkingen van onder geschikt belang, goedgekeurd. o Naar men verneemt zal in plaats van de te Gorinchem onlangs afgebrande stoommeelfabriek eene boterfabriek opgericht worden. o De inladers van het verongelukte stoomschip W. A. Schol tenzijn door de Nederl.-Ameri- kaailsciie Stoomvaart-Maatschappij uitgenoodigd om de verzekeraars hunner goederen aan te zetten tot een proces tegen de »Rosa Mary;« de kos ten zouden pondspondsgewijze moeten worden gedragen. Als maximum der schadevergoeding, waartoe de »Eosa Mary« zou kunnen worden verplicht, wordt f 100,000 opgegeven, terwijl de waarde van schip en lading nog op f 1,80Q.000 wordt geraamd. o Van den heer J. A. de Bergh is een nieuwe »Penkras« verschenen, waarin de schrijver de onlangs tegen hem ingestelde strafvervolging wegens het bekende pistoolschot behandelt. o Een hoenderpark met ongeveer 1000 kippen wordt nabij Veendam aangelegd. Volgens een matige berekening moet elke kip f 1 voordeel per jaar opleveren. o- - Een ruim 70-jarig heer te Utrecht heeft on langs nog een viertal kiezen gekregen. Deze natuurgril veroorzaakte hem veel pijn. o Te Rozendaal is een vergadering gehouden van Nederlandsche suffierfabrikanten. In deze vergadering heeft men den prijs der beetworte len voor de campagne 1888—89 vastgesteld op f 11 per 1000 KG. en wel met een voorschot van f 70 per H.A. Men leest in de Delftsche Fabrieksbode* Toen in 1870 onze gistfabriek in werking kwam, was de gisthandel in Frankrijk en Bel gië uitsluitend in de handen van de Schiedam- sche branders. In 1872 werd echter door een bekend gistfabrikant uit Weenen, baron Sprin ger, de nabijheid van Parijs eene groote gist fabriek opgelicht, die al dadelijk begon het Ne derlandsche product van de Fransche markt te verdringen en weldra ook aanving ons in België te bestoken. Sedert zijn achtereenvolgens in Frank rijk nog een tiental, waaronder zeer groote en uitmuntend ingerichte, gistfabrieken gebouwd, die zoowel aan ons als aan onze Schiedamsche buren overal eene gevoelige concurrentie aan doen en vooral aan de Schiedamsche nijverheid een ernstige knak hebben gegeven, omdat hoe langer hoe meer en bijna overal aan de Wee- ner of Fransche gist de voorkeur gegeven wordt boven het produkt, dat volgens de oude fabri- catie-wijze der Hollandsche branders wordt ver kregen. In het begin van dit jaar is tusschen de Fransche fabrikanten eene vereeuiging ter verdediging van gemeenschappelijke belangen tot stand gekomen, die haren zetel te Parijs heeft en tot welke ook onze fabriek is toegetre den. De heer Yan Marken werd tot voorzitter dezer vereeniging benoemd en werd hierdoor in den laatsten tijd herhaaldelijk naar Parijs geroepen. Laatstleden Dinsdag brachten de Fransche heeren hem een tegenbezoek, waarvan hij ge bruik maakte om hen in kennis te brengen met de Schiedamsche fabrikanten, die zich ook op de fabricatie vin Weerer gist zijn gaan toe leggen. Met grot ie belaiigstel'ing namen de vreemdelingen een kijkje in het bacteriologisch laboratorium en in de silo's, inrichtingen, waarop deze onderneming trotsch mag zijn en die in geene enkele der buitenlandsche fabrieken wor den aangetroffen. o Men schrijft ons uit Gorinchem. De belangrijke werken tot voltooiing van het Merwedekanaal, dat volgens de plannen even beneden deze stad hare uitmondiug zal heb ben in de Merwede, zijn reeds geruimen tijd gestaakt, tengevolge van een tusschen den Staat en deze gemeente hangend geschil over de onteigening van het riool, hetwelk onder het kanaal van Steenenhoek doorloopt tot in het waterschap van de Overwaard, Sehelluinsche Vliet genaamd. De Staat boot als schadever goeding aan f 3981,30, terwijl Gorinchem 384.781.31 eischte, omdat door deze onteige ning de middelen tot uitloozing, ook van fae- caliën, in de Sehelluinsche Vliet zouden ko men te vervallen en tengevolge daarvan een geheel nieuw rioolstelsel zou moeten worden tot stand gebracht. De Rechtbank te Dordrecht heeft de door den Staat uit te betalen scha deloosstelling bepaald op slechts f 3081,30 met veroordeeling van de gemeente Gorinchem in de kosten van het geding, daarbjj in hoofd zaak overwegende, dat de gedaagde door de in het geding gebrachte stukken alleen heeft bewezen te hebben een recht van waterloozing in de Vliet, onder welke benaming niet mag worden verstaan het afvoeren van faecaliën. Tot recht verstand van dit belangrijke proces dient het volgende Gorinchem is, men kan het van de spoor- en rivierzijde duidelijk waarnemen, - als in een kuil gelegende invloed van eb en vloed is er be trekkelijk gering en de waterstanden op de Mer wede zijn bijna altijd hooger dan de straten der binnenstad, zoodat eene natuurlijke waterlossing onmogelijk was. Het zou dus een voortreffelijk en weinig kostbaar middel zijn om het stadswater niet op de buitenrivier, zooals in alle plaatsen het geval is, maar in de zeer laag gelegen landen van den Overwaard te doen binnenstroomen. Dit recht van materlossing werd door de stad Gorinchem verkregen aan het einde der 16e eeuw, doch men schijnt na verloop van tijd, en ook thans uiter mate, niet alleen water, maar ook vaste stoffen als afval, vuilnis en zelfs faecaliën door dit riool te hebben afgevoerd, hetwelk, behalve door de natuurlijke afvloeiing, nog bevorderd wordt door middel van eene doorspoeling van het hooger staande buitenwater met behulp van een sluisje aan de Merwede. Alle onreinheden, welke deze stad van meer dan 10.000 zielen oplevert, worden dus op zeer gemakkelijke wijze naar de lager ge legen binnenlanden afgevoerd, en waar zich op andere plaatsen de gemeentebesturen de grootste geldelijke offers getroosten en steeds nog vele moeilijkheden op dit terrein ondervinden, verheugt men zich te Gorinchem in een zeer goed koop en tevens uitstekend ingericht rioolstelsel. Het valt echter niet te ontkennen dat deze toe stand, hoe gunstig ook voor deze gemeente, zeer in het nadeel is van de aan de Sehelluinsche Vliet en de rivier de Giessen wonende landlieden, die, bij gebreke van goede wel- of regenpompen, het huishoud- en drinkwater uit dezen »poel van ongerechtigheden* moeten scheppen. Met groote belangstelling wordt de einduitspraak van het hoogste rechtscollege in deze zaak te gemoet gezien, daar de daarbij te doene overwe gingen vau veel invloed kunnen zijn op een moge lijk geheel nieuw op touw te zetten rechtsgeding van het Bestuur van den Overwaard tegen de gemeente Gorinchem. o De officier van justitie te Dordrecht verzoekt opsporing en bericht van een brief, op 28 Oct. j.l. door W. Pruisen te Haarlemmermeer per post verzonden aan het adres van C. Vuyk te Langerak eu inhoudende 4 bankbiljetten, ieder groot f 100, uit welken brief bij ontvangst is vermist een dier bankbiljetten, gemerkt C. S. no. 3688. o Door twee arme visschers wordt in de stra ten van Utrecht een zeekat tentoongesteld. Dit dier is erg kwaadaardig en wordt gezegd zoo vraatzuchtig te zijn, dat het eiken ochtend tot ontbijtvier emmers water en vier pond levende paling nuttigt. o Jacobus Mens, wiens toestand, na de onder gane afzetting der beide beenen, aanvankelijk geruststellend was en een weinig hoop op her stel deed koesteren, is in het gasthuis te Am sterdam overleden. In het gesticht Calvariënberg te Maastricht heeft eene welgelukte, niet dagelijksche opera- ratie, plaats gehad. Aan een jougeliug, die van zijn geboorte af de kuit- en scheenbeenderen miste, en wien de voeten onmiddellijk beneden de knieschijf waren vastgegroeid, zijn op diens verlangen de beide voeten afgezet. Zij zullen door kunstbeenen worden vervangen. De geam-v, puteerde zal weldra als hersteld het hospitaal^ verlaten. o O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2