Het »Journ. de St. Pétersbourg« wenscbt ech ter Frankrijk geluk met de keus van den pre sident der republiek en de beëindiging van de gevaarlijke crisis en de ongezonde beroeringen. Het komt verder op tegen het misbruik van Ruslands naam door sommige volksredenaars bij de verkiezingsbeweging. Het wenscht frankrijk te behoeden voor eene verkeerde opvatting van ninklijke loge zóó ingericht, dat men den kleinen jongen een tijdlang kan bezig houden. Zij wordt eene kinderkamer, met een mechaniek theatertje, een hobbelpaard en nog meer. Alles wordt er op ingericht, dat men gedurende de troonrede met gerustheid zal kunnen zeggen»Le roi s'amuse«. Valt het, niettegenstaande alle voor zorgen, toch tegen, en huilt de koning, dan is de deelneming, waarmede het Russisch publiek er achter de loge een kamertje gemaakt, waar de Fransche crisis volgt. Dit gevoel is hartelijk, heen de jongeheer buiten het gehoor der volks maar strikt begrensd. Het blad werpt elke ver- vertegenwoordiging kan gebracht worden. bintenis met de straatredenaars van zich, die de ernstige belangen van het blad er aan opofferen om van zichzelf slechts te doen spreken. o De Duitsche minister van oorlog zeide in den Rjjksdag van 5 Dec., dat misschien een oorlog zou uitbreken vóór de eerstvolgende vredes- krygoefeningen. De Morning Post« is van oordeel, dat Presi dent Cleveland's Boodschap van den vrijhandel, in de geheele wereld aanmerkelijk zal begunstigen. o In het Congres der Yereenigde Staten zal door den senator Palmer van Michigan een wet worden voorgesteld tot beperking van den toe voer van landverhuizers. Hij stelt voor een belas- De Russische regeering heeft een besluit afge- I ting te heffen van ieder landverhuizer en een cer- ▼aardigd, waarbij aan alle in aangrenzende provincies in betrekking zijnde Oostenrjjksche en Hongaarsche onderdanen is gelast, het Rus sisch grondgebied vóór den 13 Jan. 1888 te verlaten. Naar aanleiding van de berichten omtrent het samentrekken der Russische troepen aan de grenzen, zyn toebereidselen en voorzorgsmaat regelen om de grenzen te bewaken, niet over bodig en zal, wanneer Rusland nog verder hiermede voortgaat, Oostenrjjk by zyn nabuur niet achterstaan. o Volgens eene dépêche uit Weenen heeft de Oostenryksche minister van oorlog het aantal rigimenten kavallerie en artillerie aan de ooste lijke grens van Galicië verdubbeld. Oostenrjjk heeft thans in die streken eene legermacht van 160,000 man. o Eene dépêche, uit Weenen aan den Times* gezonden, zegt, dat de ongerustheid, die ver wekt is door de samentrekking van Russische troepen by de grenzen, nog is toegenomen door de raadselachtige houding van Rusland. In Oostenrijk heeft het op de officieuse pers een onaangenamen indruk gemaakt, dat insinuatiën van verschillende zijden de betrekkingen tus- schen Weenen en St. Petersburg, evenals die tusschen Berlijn en St. Petersburg, als minder gunstig voorstellen. Rusland zet met grooten jjver zijne omvangrijke militaire toebereidselen voort; er is dus iets gebeurd, dat de vrees voor een oorlog wettigt. o De Standard ontving uit Berlijn het bericht, dat de mogendheden eene nota naar St. Peters- tificaat te eischen, door den concul van het district van herkomst van den landverhuizer, dat deze is geschikt om het Amerikaansche burgerrecht te verkrijgen. Geen certificaat mag worden afgege ven aan een krankzinnige, idioot, bedeelde, aan een anarchist of nihilist, of iemand die de wetten der Yereenigde Staten niet wil eerbiedigen, of aan een Mormoon. Als een staaltje van de wijze, waarop de pen sioenwet in de Vereenigde Staten wordt toege past, deelt de Tempsmede, dat jaarlijks door den staat ruim 1000 millioen dollars aan pensi- De Dorcasvereeniging toch had dezen dag ge kozen, als entree voor den winter, om velen met kleedingstukken te gedenken, zie het ingezonden stuk. Eene jeugdige soortgelijke vereeniging, door enkele jongejuffrouwen bestuurd, had op kleine schaal weder tal van kleinen bedacht en de be waarschool maakte een feestdag voor kinderen van alle standen, die de school bezoeken, en nu met lekkernijen en geschenkjes werden verrast. Een woord van dank, namens de minvermogen den, komt de Dorcasvereeniging hierbij in de eer ste plaats toe. Zij toch is onvermoeid week aan week werkzaam in het belang barer mingegoede natuurgenooten en geeft hierdoor het bewijs, dat het eigenbelang niet altijd op den voorgrond staat. Wij wenschen hare verdienstelijke leden bij voort during dezelfde lust toe, dan zal het haar zeker niet aan bijdragende leden ontbreken, die door een geldelijk offer gaarne tot dit goede doel zul len medewerken. BRAKEL, 4 Dec. De zalmzegenvisscherij was ook hier in de laatst verloopen weken weinig be vredigend. Toch leverde de jongste week, waarin 20 stuks gevangen werden, betere uitkomst op dan de daaraan onmiddellijk voorafgaande, toen er maar 15 werden bemachtigd. DRUNEN. In den nacht van 5 op 6 Dec. heeft J. v. E. alhier, oud 40 jaar, door ophan ging een einde aan zijn leven gemaakt. ZEVENHUIZEN, 5 Dec. De veldarbeid is bijna afgeloopen. De bieten en de peen zijn ge rooid. Eenige arbeiders zijn nog bezig met het verpoten van koolzaad, terwijl anderen aan de gewone winterbezigheid, het dorschen, zijn. De school raakt meer en meer bevolkt. Eenige jon gens van pl. m. 12 jaar komen nog aan om voor een paar maanden onderwijs te genieten, terwijl andere blijven tot April of Mei, als er meer werk op 't land komt. Komt er nog sterk ijs, dan kee- ren deze het eerst de school den rug toe. Van ont- oenen worden uitbetaald, en dat op de lyst van wikkeling is bij deze kinderen geen sprake. rechthebbenden niet minder dan twaalfduizend weduwen voorkomen van soldaten, die in 1812 in den oorlog met Engeland zyn gesneuveld. Bekendmaking. KIEZERSLIJSTEN. oo De voorzitter van den raad der gemeente I der gemeentehof een gelijk bedrag van f5279.591, Alhier gaat een adres aan den gemeente raad ter teekening rond, tot afschaffing der kermis. DRONGELEN. Gedep. Staten hebben als hun gevoelen te kennen gegeven, dat de benoeming van onderwijzeres alhier op wettige wijze heeft plaats gehad. Genoemd college heeft ook goedge keurd de begrooting van inkomsten en uitgaven Heusden Gezien art. alsmede de gemeenterekening over Ao. Po. EETHEN. Gemeenterekening en gemeente- Noodigt de mannelyke inwoners der gemeen- begrooting zijn door heeren Ged. Staten goedge- 7 der kieswet; te uit om lo. zoo zij in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar (derhalve over 1886/87) in de personeele belasting ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan die welke volgens art. 1 litt. a en b der wet van 24 April 1843 (Stbl. no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derden gedeelten der belasting naar de drie eerste grond slagen, of zoo zij in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen over het dienstjaar 1887 tot een bedrag van ten minste f 10.zyn aangeslagen, daarvan door overlegging der gekwiteerde aanslagbiljetten vóór den 2i December a.s. ter gemeente-secretarie te doen blijken 2o. zoo zij, hoofden van gezinnen of alleen burg hebben gezonden, waarin zij ophelderingen I wonenden eigenaar of eersten huurder van een de bijeentrekking van Russische Standard* zegt dat het duidelijk vragen over troepen. De is dat, zoodra Oostenrijk wordt aangevallen, woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woon huis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele (alzoo ten minste op f 48.is gesteld van het laagste ook Duitschland onmiddellijk in het strijdperk in deze gemeente voor den vollen aanslag ver eischte bedrag, sedert den 21 Maart j.l. een ge deelte in huur hebben en bewonen, waarvan geen afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de belastbare huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of af gezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub. a van art. 1 der gewijzigde kieswet bedoelde bedrag van den vollen aanslag (alzoo voor deze gemeente f 24) bereikt, en indien zy alzoo krachtens al. c van art. 1 dier wet aanspraak meenen te mogen maken om op de kiezerslijsten te worden geplaatst daarvan aangifte te doen ter secretarie vóó 21 Dec. a.s. 3o. zoo zij als mede-eigenaars van onroerend goed krachtens art. 7 al. 4 der kieswet aan spraak meenen te kuanen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, als bedragende hun aandeel in de grondbelasting minstens f 10, daarvan eveneens vóór den 21 December a.s. ter secretarie aangifte te doen. De formulieren voor de onder 2o. en 3o. be- zal treden. Keizer Wilhelm toch beschouwt het als een plicht van eer, ten gunste van zyn bondgenoot tusschenbeiden te komen. o Een der bekwaamste hoogleeraren aan de hoogeschool te Breslau leidt aan de mededee- lingen der ziekte van den kroonprins af, dat nog volstrekt geen zekerheid van kanker ver kregen is. Men bericht, dat de prinses Adelaide van Sleeswyk-Holstein krankzinnig is geworden. o De »Soleil« verneemt uit Sofia, dat de Duitsche vice-consul ad interim Vorst Ferdinand tegen komende, hem niet had gegroet. Dit verwekte groote sensatie. o Eenenvijftig geestelijken van Bristol hebben aan Salisbury, Balfour, Gladstone en aan de af- keurd. WAALWIJK, 6 Dec. Op twee plaatsen is hier brand geweest. Gister-avond in eene looierij, waar de brand dadelijk gebluscht werd en heden morgen ongeveer ten 5 uur, in het huis van J. Van E. en door hem zelf bewoond. De brand, die zich in 't begin ernstig deed aanzien, bepaalde zich echter door de spoedig aangebrachte hulp tot het winkelhuis. Men weet niet hoe de brand is onstaanalles is verzekerd. UITWIJK. Nauwelijks zijn de beetwortelen afgeleverd of agenten voor vier verschillende fa brieken doorkruisen de landstreek om nieuwe contracten aan te gaan, en wel voor de fabrieken Statendam, Werkendam, Groenendijk en Zeven bergen. Statendam, welke eerst f 10 gaf, betaalt nu in navolging der andere fabrieken, f 11 voor de 1000 K.G. Het voorschot is f 70 per H. A. WOUDRICHEM. Maandag 1.1. had A. de Kriek, terwijl hij bezig was met het karren van mest, het ongeluk onder de kar te gerakendoor dien hij met de kleeren er aan bleef haken en zich niet spoedig genoeg los kon rukken, geraakte hij van de been en het voertuig ging hem over den buik. Naar het zich laat aanzien, schijnt hij, hoe wel dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, niet inwendig verwond te zijn. geringen prijs verkrijgbaar stelt. In dit geschrift]® is niet alleen dtidelijk t iteen gezet, wie kiezers zijn, maar ook {.1 wat men voor de praktijk der verkiezingen noodig heeft te weten. o Bij de in dit najaar gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid als on derwijzer en onderwijzeres, zijn opgekomen 563 mannelijke candidaten, waarvan 9 zich terug trokken, 316 werden afgewezen en 238 toege- gelatenen 325 vrouwelijke candidaten, waarvan 2 zich terugtrokken, 162 afgewezen en 171 toe gelaten werden. Algemeen totaal: 888 candida- afge- i i t j i doelde aangiften zijn kosteloos ter secretarie gevaardigden dier stad in het Lagerhuis een adres verkrijgbaar gezonden, waarin zij opkomen tegen het optreden van de Engelsche Regeering in Ierland. o Op een meeting te Londen, onder voorzitter schap van lord Herschell, werd de toestand van de werkende klasse besproken. Er werden moties aangenomen, om openbare werken te doen uit voeren en een officiëele inschrijving van dewerk- loozen in het leven te roepen. De Daily News« zegt omtrent dit eerste, dat werk geven, niet om dat het noodig is, maar omdat er menschen zijn die het wenschen te doen, verkeerde liefdadig heid is. o Hevige schokken van aardbeving zijn in de laatste dagen in Italië gevoeld, waardoor vele menschenlevens te betreuren en verscheidene huizen ingestort zijn. o Keizerin Maria Theresia won indertijd het hart der Magyaarsche edelen, door met haar zoontje, later Joseph II, op den arm in den Landdag te komen. Misschien denkt de koningin regentes van Spanje wel aan dat historisch oogenblik, nu zy besloten heeft de zitting der Cortes persoonlijk te openen en den kleinen Alphonsus XIII bij die vertooning meê te nemen, 't Is een waagstuk, want heeft de kleine koning een bui van huilen, dan loopt de plechtigheid van de opening gevaar. Daarom wordt de ko- Heusden, den 5 Dec. 1887. De voorzitter voornoemd, HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 5 Dec. Een uitgebroken brandje, dat ernstige gevol gen had kunnen hebben, werd Vrijdag 1.1. ten huize van den heer Ochtman tijdig gestuit. Hoe wel aldaar sints eenigen tijd geen gas gestookt wordt, waren niettemin de leidingbuizen evenals de gasmeter nog aanwezig. Nadat de lichten in den winkel door petroleumlampen waren ontsto ken, werd op eens een knal gehoord, die de aan grenzende ruiten deed springen en een vlam aan de zoldering achterliet. Het kon dus niet anders zijn, dan dat er een lek in de buizen is ontstaan, waardoor uitstroomende gas is ontbrand. Door direct aangebrachte hulp werd de vlam gedoofd en werden verdere gevolgen voorkomen. Wij achten de waarschuwing niet overbodig aan families, die om de een of andere reden geen gas meer gebruiken, om niet alleen de gasmeter weg te doen nemen, maar ook de geleidiugsbui- zen buitenshuis te laten afbreken. Op die wijze heeft men later daarvan geen nadeelige gevolgen te duchten. Het St. Nicolaasfeest, zoo welkom aan klein en groot, is weder achter den rug. Wij ge- looven echter niet uit de gedachte van velen, die door den goeden Sint werdeu bedacht. Ook alhier was het een blijden dag, niet alleen voor meergegoeden, maar ook voor minvermo genden. Binnenland. Door Z. M. den Koning zijn benoemd tot mi nisters van staat, de heeren jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, voorzitter der Eerste en mr. E. J. J. B. Cremers, voorzitter der Tweede Kamer. —o De heer Cremer, lid van de Tweede Kamer, heeft, volgens zijn vroeger te kennen gegeven voornemen, een reis naar Java aanvaard. o Generaal A. W. P. Weitzel, onze minister van oorlog, herdacht j.l. Woensdag den dag, waarop hy vóór 50 jaren tot 2e luit. der in fanterie werd benoemd. Z.Exc. ontving aan zijn departement de gelukwenschen van vele generaals en oud-generaals, hoofd- en verdere officieren en ambtenaren. o Te Utrecht ligt op 't oogenblik een adres aan den Koning ter teekening, waarin er op gewezen wordt, dat een belangrijke vermeerdering van inkomsten voor het rijk, de provinciën en de gemeenten zou zijn te verkrijgen, door het be planten der wegen met vrucht- en andere hoo rnen. Zoodanige beplanting zou bovendien niet alleen geldelijk groote voordeelen schenken, maar ook aan de nog vlakke wegen in ons vaderland een schooner aanzien geven. Om deze redenen wordt tot den Koning het verzoek gericht, te bevorde ren dat een grondig onderzoek worde ingesteld naar de wenschelijkheid en uitvoerbaarheid om 's rijks, provinciale- en gemeentewegen, naarmate der geschiktheid van den grond, met vrucht- of met andere boomen te beplanten. o Voor wie niet gewoon zijn aan Nederlandsehen wetsstijl en dat zal wel met zeer vele candi- daat-kiezers het geval wezen zijn de nieuwe bepalingen der kieswet abracadabra. Hen met hun rechten nauwkeurig bekend te maken, is thans een taak der pers. Uitnemend heeft zich daarvan het volksblad »De Echo* gekweten, dat in enkele artikelen de vraag: wie zijn kiezers?* heeft be handeld en nu een overdruk daarvan voor zeer ten opgekomen, 11 teruggetrokken, 468 wezen en 409 toegelaten. o Woensdag jl. is de spoorbrug over Den IJsel te Deventer voor het personenverkeer opengesteld. o De secretaris der Unie voor de School met den Bijbel deelt in de >Standaard« mede, dat 58 correspondenten om verschillende redenen moeten geschrapt worden en 17 nog niets van zich lieten hooren, hoewel zesmaal uitgenoodigd tot het geven van eenig bericht. o De jacht op klein wild in de Provincie Zuid- Holland wordt gesloten op Zaterdag den 31 n December aanstaande, met zonsondergang, met uitzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vastgesteld op Zaterdag den 17n December aanstaande, alsmede van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blijft toegelaten tot en met den 22n Maart 1888. o Jacobus Mens is op de Westerbegraafplaats ie Amsterdam begraven. Een paar dagen voor zijn dood brachten de mrgemeester, twee wethouders en de gasthuis commissie hem aan zijn ziekbed een bezoek. De jurgemeester sprak hem toe en verzekerde hem dat de burgerij nooit zou vergeten wat Mens ijdens de onlusten in het belang der gemeente lad gedaan. o Te Drunen heeft dezer dagen een voor ten ilbury gespannen paard, dat behoorlijk stond vastgebonden, zich weten los te werken en is er toen van doorgegaanin zijne vaart wierp het eene kar ten onderste boven, waarop 3 personen gezeten waren, die er gelukkig met den schrik afkwamen. Een eind verder wist het zich geheel van het rijtuig los te maken en liep toen, zonder eenige verdere schade te ver oorzaken, naar zijn stal te Waalwijk. o Maandagmiddag omstreeks half vijf had op de Gedempte Kalkhaven te Gorinchem het vól gende ongeluk plaats Zekere J. K., bezig zijnde met zand te vervoe ren op eene kar met een paard bespannen, had na hetzelve gelost te hebben op de ledige kar zitting genomen. Door het uitgaan van den stop voorop het voertuig of door het verzuimen óm die er goed in te steken, wipte de kar, met het gevolg dat K. achter over sloeg, doch de teu gels in de handen bleef houden, zoodat het paard een verkeerde richting nam en hem de kar over het lichaam duwde. Opgenomen en naar huis vervoerd, bleek dat geneeskundige hulp overbo dig was, daar de ongelukkige reeds had opgehou den te leven. o Een bewoner der Van Beüningenstraat te Amsterdam deed aangifte, dat zijn vrouw de echtelijke woning heeft verlaten, met medeneming van f 2900. - De bakker Onstee van Stadska naal wilde in de 2e Exloermond een zestal vrouwen met zijn schuitje overzetten. De wind sloeg in het zeil en het bootje kantelde, met het gevolg, dat een der vrouwen verdronk; de anderen werden gered, doch de bakker zelf over leed eenige uren later aan de gevolgen. - Een kind van 8 jaar, dochtertje van den gep. kap. v. D., is in het park te Bergen-op-Zoom in den vijver gevallen en verdronken. - In het Kanaal bij Maastricht is drijvende gevonden het lijk van een 36-jarige vrouw, aldaar wonende. Zij schijnt door de duisternis misleid te water ge raakt te zijn. - Schipper H. de Jong te Deven ter ontving een bankbiljet van f 100 en een muntbiljet van f 50 voor vracht die hij gevaren had. Op weg naar huis verloor hij het geld. De oude man, die niets bezat, was des nachts zeer onrustig. Zondagmorgen ging hij, naar hy voorgaf, het geld zoeken. Hij is echter niet teruggekeerd en ook het geld is niet terugge vonden. - In het Physisch Kabinet aan het Rapenburg te Leiden is tijdens een college in de physica, dat door ongeveer 60 studenten, zoowel in de medicijnen als in de philosophie, werd bijgewoond, een zak met zuurstof, dienende by het projecteeren van eenige proeven door middel van khlklicht, door een onbekende oorzaak ont ploft. De glazen zoldering, waardoor het dag licht het vertrek binnendrong, is daarbij ingestort en aan scherven op de hoofden en handen der aanwezigen neergekomen, waarbij de meesten hunner eenige lichte verwondingen bekwamen. Overigens kwam men gelukkig met den schrik vrij. De knal was vrij hard. De passagierstrein van Dordt is Woensdag te Lage-Zwaluwe 's avonds te 9 uren ontspoord,waar-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2