\B aus eigenlijk geen titel en wijst meer Aen I den met een beschonkene te doen te hebben, I Kalnoky handelt gematigd en voorzichtig. De stand aan. Zoo zijn niet alle Lords lid van 't brachten hem naar de politiepost in de Iiue des Huis der Lords, terwijl daarentegen de bisschop pen wel leden, doch geen Lords zijn. Het komt Prouvaires, waar men hem opsloot, tot hij be daard zou zijn. De man scheen echter maar niet ook veel voor in verbinding met eenige waar- tot kalmte te komenom vijf uur des namiddags digheid. Zoo spreekt men b. v. van Lord-Lui- hoorde men hem nog steeds roepen: Weg met tenant, Lord-Mayor en in deze beteekenis heeft het met den adel niets uit te staan. De lagere adel bestaat uit Baronets, die niet bjj dezen titel genoemd worden, doch Sir voor hun voornaam en Bar. achter hun familienaam dragen. Zoo spreekt men wel van »den Baronet* doch nooit met bijvoeging van den naam, ter- wjjl men Sir nimmer aan den familienaam toe voegt. Vandaar dat men in Engeland spreekt van Sir Frederick, Sir Edwardzonder daarom nog op vertrouwden voet met deze heeren te staan. De echtgenoote van een Baronet heet Lady, geplaatst vóór den familienaam. Is deze een bertogsdoebter, zoodat ze reeds dezen titel voerde voor haar huwelijk, dan komt Lady vóór Ferry!* Men bracht hem toen voor den commis saris van politie. In tegenwoordigheid van dezen ambtenaar werd den man terstond kalm en nam een houding aan van zelfbewuste waardigheid. Hoe is uw naam? vroeg hem de commis saris. Hoe, ge kent me niet? Ik ben Jules Grévy, president der gevallen Republiek. Ge kunt thans tevreden zijn. Ge hebt me mijne waardigheid doen neerleggen. Ik begrijp niet, waarom ge mij gevangen houdt. Nu ik mijn ontslag heb geno- nomen, wil ik ook vrij zijn. Waar woont ge? Op het »Elijsée,« voor den drommel. Nu, hernam de commissaris, ik wil wel ge- den voornaam. De kinderen dragen geen titel, looven, dat ge Grévy zijt, maar wettelijke voor Keizer vertrouwt op het handhaven van den vrede, mits Rusland redelijk zij. o De Deensche Minister van Oorlog heeft alle officieren van het leher aanbevolen het Russisch te leeren. o Te Pompeji is bij andere merkwaardige over blijfselen uit de oudheid o. a. ook opgegraven een brood, dat, hoewel achttien honderd jaren oud, en dus in den volsten zin van het woord oudbakkente noemen, nog in die mate eet baar werd bevonden, dat men het op een der vele feestelijkheden, die met het opgravingswerk vergezeld gingen, smakelijk verorberd heeft. Geheel afgesloten van de lucht, had het brood al dien tijd zijn kracht en voedzaamheid behouden. o Er worden thans te Oberndorf 700.000 repeti tiegeweren voor het Turksche leger gemaakt, 8 Turksche officieren zijn te Oberndorf, om die in De oudste zoon erft dien naam van Bar. na den dood zijns vaders. Deze baronetstitel is door en door Engelsch, op het vasteland is er geen, die hiermee gelijk staat. Oorspronkelijk is deze ingesteld voor titel- loose nakomelingen der hoogere adellijken, zoo dat ieder van deze, die een jaarlijksch inkomen van minstens f12.000 bezit, hem koopen kon. Van de daardoor verzamelde gelden werden in Ierland soldaten aangeworven. Dit recht echter is sedert lang in onbruik geraakt en thans wordt de titel van Baronet als alle andere bij wijze van gunstbetoon door den souverein verleend. Niet te verwarren met Sir als Baronetstitel is het Sir der Knights. Ook deze titel is niet erfelijk. Het woord is hetzelfde als ons knechten betee- kent ridder. Een der jongste ridders is de Lord- Mayor of Burgemeester van Liverpool, door Vic toria dit jaar bjj gelegenheid eener tentoonstelling tot ridder geslagen. Zjjn gade draagt den titel Lady, doch de zonen en dochteren zjjn ten op zichte der namen in niets onderscheiden van de burgerljjke onderdanen Harer Majesteit. Een der meest verbreide titels is die van Esquire verkort tot Esq. achter den naam en alleen op papier gebezigd. Rechtstreeks komt deze uitslui tend toe aan de oudste zonen der jongere zonen van adelljjke afkomst, aan de zoons van Baro nets en ridders en aan allen, die een universiteits graad bezitten. In werkelijkheid echter is deze in Engeland nog meer algemeen dan ons belachelijk ♦weledele*. Men hangt hem aan den naam van ieder, dien men voor een gentleman houdt of lie ver van wien men veronderstelt dat hij zichzelven daarvoor houdt. Ziedaar in 't kort een aanstipping van de adel ljjke rangen in Engeland. Met welke stipte nauwgezetheid het conser vatieve Engeland deze in eere houdt, daarover ten slotte nog enkele voorbeelden. De dochters van een Viscount b.v. voeren den titel Honourable vóór den voornaam; ze staan echter boven de vrouwen der baronets en Knights, ofschoon die Lady heeten. De dochter eens hertogs staat in rang boven de vrouw van een Viscount. Huwt zij nu een Viscount, zoo daalt ze tot den rang haars gemaals af, huwt ze echter een baronet of zelfs een gewoon burger man, zoo behoudt ze haren oorspronkelijken rang als hertogsdochter. Zeer moeilijk is de vraag te beslissen wie van de volgende drie personen den voorrang heefteen hertogszoon, die lid van 't lagerhuis is, een Viscount of een president van 't lagerhuis. Op grond van 't geboorterecht staat de eerste boven den tweede en die boven den derde, doch ten opzichte van 't ambt is de ver houding juist omgekeerd. In het rjjke Engeland, waar niet slechts de schriften eischen, dat ge mij dit uit uwe papie ren bewijst. Niets gemakkelijker. Hier zijn ze. En de arme dwaas reikte den commissaris een Parijschen wegwjjzer over. 't Is in orde, ik zal u naar het »J laten brengen met een rijtuig. En met een geleide. Natuurljjkmet een geleide. Vijf minuten later werd de ongelukkige met een fiacre en door twee agenten vergezeld naar een krankzinnigengesticht gebracht. o- Zekere Aubertin vroeg in de Fransche Kamer Ferry en Globlet te spreken. Toen Ferry bij hem kwam loste Aubertin a bout portant drie re volverschoten op hem. De vrienden van Ferry brachten hem naar de infirmerie. De kogels zijn, naar 't schijnt, alleen door de kleeren gegaan zonder in het lichaam te dringen. ontvangst te nemen. o- Uit Ergste, een dorpje ;u Westphalen is een eenvoudig boertje op eigen kosten naar San Remo vertrokken, om den Duitschen Kroonprins van den kanker te genezen. Deze man heeft reeds honderden van den kanker bevrijdook in de hopelooste gevallen baatten zijne middelen, be staande uit Westphaalsche kruiden. Door be middeling van den pastoor vou Bodelschwigh te Bielefeld, die een studiemakker is van den Duit schen Kroonprins, zal hij persoonlijk bij den hoogen lijder worden toegelaten. o Er zullen met Kerstmis onder de kinderen van de hospitalen en armenhuizen van Londen 22.000 stuks speelgoed worden verdeeld. Daar van zijn 3800 poppen, die gratis door dames van kleeren zijn voorzien. o Men zegt, dat een paar honderd studenten te Moskou zullen worden weggejaagd, ten gevolge o Sadi Caraot heeft zijn tractement roor Decern- I yM1 de~j0ngst6 ongeregeldMen." ber reeds ontvangen46.666 frs., want Grévy was de twee eerste dagen van Dec. in functie en kreeg dus daarvoor 8333 frs. Van de 600.000 frs. voor reiskosten etc. ontving Grévy het laatste kwartaal in Octoberhij zal dus zijn opvolger het bedrag voor December moeten restitueeren. o Naar men zegt, is de politie de daders van o Graaf Monroy, die te Palermo in een duel zwaar gewond werd, is aan de gevolgen overle den. o Een rijke goudmijn is ontdekt in het Santa Pecata gebergte, nabij de Hassayampa-rivier in den staat Arisona, op tien mijlen afstand van den jongsten juweelen-diefstal te Parijs op het Prescott. De ton erts levert 1000 dollars goud spoor. Het moeten een paar Engelschen zijn, I op en duizenden tonnen gouderts liggen dicht die reeds sedert September hunne toebereidselen 1 onder de oppervlakte der aarde. De mijn moet hadden gemaakt om hun slag te slaan en be gonnen zjjn met het koopen van touwen ladders. o Fransche bladen melden, dat in Frankrijk geweldige sneeuwstormen hebben gewoed. De stad Brian <^on is geheel door sneeuwbergen in gesloten, alle toegangen tot de stad zijn door hooge sneeuwmassa's versperd. Het verkeer met rijtuigen heeft plaats moeten maken voor dat met sleden. Uit het Yaloise-dal komen derge- de rijkste der Vereenigde Staten, zoo niet der geheele wereld zijn. Bekendmaking. KIEZERSLIJSTEN. De voorzitter van den raad der gemeente Heusden Gezien art. 7 der kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit om lo. zoo zij in eene andere gemeente over het lijke berichten. Het dal is twee dagen lang af- I laatstverloopen dienstjaar (derhalve over 1886/87) gesloten geweest van de buitenwereld. De sneeuw lag in den omtrek vier voet hoog. o Mevrouw Boucicaut, de eigenares der Maga- sins du Bon Marché, is overleden. Mme. Baucicaut had te Fontenay, waar zij een deel van het jaar doorbracht, een gesticht voor oude mannen en vrouwen opgericht; te Verjux, haar geboortestad, stichtte zij scholen en zij had 1 millioen beschikbaar gesteld voor een brug over de Saöne aldaarte Bellême, waar haar man werd geboren, had zij voor 40 bedden in het hospitaal gezorgd; zij gaf 150.000 frs. voor het Institut-Pasteur. Voor de voorzorgkas van de »Bon Marché* had zij in het geheel 5| millioen geschonken en ze laat haar geheel vermogen aan haar onderneming en aan wei- titel, maar ook de nalatenschap op één zoon overgaat, heeft de adel, ofschoon in verhouding-1 dadigheidsgenootsehappen. gering in getal, buitengewone rijkdommen ver worven. Er zijn ongeveer een half duizend leden van den hoogeren adel en men berekent dat ieder dooreengenomen 15000 H.A. grond bezit en daarvan alleen een jaarlijksch inkomen van f 360,000 trekt. Onder hen, die, wat grondbe zit betreft, het schraalst bedeeld zijn, zullen er o De in 1888 te houden Brusselsche tentoon stelling belooft schitterend te worden en de ge bouwen leveren reeds een indrukwekkenden aan blik op. Links en rechts van den hoofdingang in de personeele belasting ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan die welke volgens art. 1 litt. a en b der wet van 24 April 1843 (Stbl. no. 15) aanspraak geeft Op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grond slagen, of zoo zij in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen over het dienstjaar 1887 tot een bedrag van ten minste f10.zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der gekwiteerde aanslagbiljetten vóór den 21 December a.s. ter ge.,; een te-secretarie te doen blijken; 2o. zoo zij, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, van den inwonenden of eersten huurder van een woonhuis of afge zonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele (alzooten minste op f 48. is gesteld van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, sedert den 21 Maart j.l. een gedeelte in huur hebben en bewonen, waarvan geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de belastbare huurwaarde, ongestoffeerd, in ver houding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woon- ziet men twee uitspringende zijzalen met onder- huis geschat, het sub a van art. 1 der gewij- evenwel maar weinigen zijn, die dit inkomen uit andere bronnen niet halen, terwijl het be kend is dat er velen zijn, die meer dan een millioen gulden per jaar rente trekken. Buitenland. Goblet verklaarde Vrijdagmorgen aan Carnot dat hjj, ten gevolge van de verschillende wei geringen, geen Kabinet »de concentration répu- blicaine* kon samenstellen, er bijvoegend, dat Lij de opdracht om een Kabinet te vormen neerlei. o Men heeft Dinsdagmorgen te Parijs in hechte nis genomen een als heer gekleed persoon, die, zooals later bleek, door de politieke gebeurtenis sen der laatste dagen in zijn geestvermogens ge krenkt was. Deze man, wiens identiteit niet is vastgesteld kunnen worden, liep, druk gesticuleerende, om streeks elf uur in de Halles Centrales. Telkens riep hij uit al zijn macht: »Leve de Republiek! Weg met Ferry!* Een paar agenten, die rneen- gevels van zwarten bazaltsteen en breede trappen, door een half cirkelvormigen zuilengang met het hoofdportaal verbonden en elk een lengte hebbende van 85 en een breedte van 52 meter. De zui lengang telt 76 pilaren ter hoogte van 8| meter. Deze rontonden zullen met bronzen beelden en ander beeldhouwwerk worden versierd. Het terrein tusschen beide zal als een Romeinsch amphitheater worden ingericht en is bestemd voor feesten, con certen, wedrennen enz. Op de tribune zal voor niet minder dan 90,000 menscben plaats zijn. Door den hoofdingang komt men in de konink lijke eerezaal, welke, behalve de zijzalen, 58 meter lang en 51 meter breed is. Het bij de gebou wen behoorende park beslaat 168,600 vierkan ten meter. o De Standard* zegt, dat het Kabinet te Wee- nen de verzekering zou hebben ontvangen, dat indien Oostenrijk een nota tot Rnsland richtte, het door Duitschland en Italië zou worden ge steund, maar Kalnoky wil niet zijn toevlucht ne- tot dezen maatregel, die de crisis zou verhaasten. zigde kieswet bedoelde bedrag van den vollen aanslag (alzoo voor deze gemeente f24) bereikt, en indien zij alzoo krachtens al. c van art. 1 dier wet aanspraak meenen te mogen maken om op de kiezerslijsten te worden ge plaatst daarvan aangifte te doen ter secretarie vóór 21 Dec. a. s. 3o. zoo zij als mede-eigennars van onroerend goed krachtens art. 7 al 4 der kieswet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, als bedragende hun aandeel in de grondbelasting minstens f 10, daarvan even eens vóór den 21 December a.s. ter secretarie aangifte te doen. De formulieren voor de onder 2o. en 3o. be doelde aangiften zijn kosteloos ter secretarie ver krijgbaar. Heusden, den 5 Dec. 1887. De voorzitter vooruoemd, HONCOOP. (Herplaatst wegens misstelling.) Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op Artikel 19 der Wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad no. 72). Roepen bij deze alle mannelijke ingezetenen dezer Gemeente, die op den eersten Januari aan* staande hun 19ce jaar zijn ingetreden, en alzoo geboren zijn in het jaar 1869, ten einde zich aan te geven ter inschrijving voor de Nationale Militie, waartoe ten Raadhuize dezer Gemeente, van den len tot en met den 31en Januari 1888, gelegenheid zal worden gegeven des vóórmiddags van 10 tot 12 uur. Den belanghebbende wordt herinnerd 1°. Dat, ingevolge de Wet op de Nationale Militie, voor ingezetenen wordt gehouden: Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst plichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 2®. Dat de inschrijving moet geschieden: c. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 3°. Dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zjjn 20ste, ingezeten wordt, verplicht is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Ge meente, waar de inschrijving, naar de onderschei ding hiervoor sub 2° vermeld, moet geschieden. 4". Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen der aangifte verplicht is. 5°. Dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebben, hij desniettegenstaande aan de inschrijving onderworpen is. 6°. Dat hij, die zich uiterlijk op den 31 Januaii aanstaande voor 4 ure des namiddags niet ter inschrijving zal hebben aangegeven, gestraft wordt met eene boete van vijf en twintig tot honderd gulden. 8°. Dat hij, wiens aangifte ter inschrijving in het jaar en in de gemeente, waarin zij had moeten geschieden, verzuimd is, zoo hij voor de dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting daartoe wordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kon erlangen. 9°. Dat voor de Militie niet wordt ingeschre ven: a. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander isb. de in een vreemd Rijk verblijf houdende zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd in gezeten. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, waar zulks gebruikelijk is. Heusden, den 12 Dec. 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 Dec. Een geval van schijndood deed zich alhier de vorige week gedurende korten tijd voor bij eene vrouw, die sinds enkele jaren lijdende en de aatste dagen ernstig ziek was. Vrijdag morgen ten circa 5 uur meende haren man, dat de laatste adem was uitgeblazen en ging een der buren verzoeken, daarvan aan familie buiten de stad kennis te geven. Na het vertrek van den boodschapper komen belangstellende buren in de woning van den gewaande doode, die haar nu overeind te bed zien zitten. Een tijdelijke bezwijming schijnt dus door den echtgenoot voor het afsterven te zijn aangezien. Zonder dat de zieke van het misverstand eenige ken nis werd gegeven, was haar toestand toch ho peloos en stierf zij nog denzelfden dag. De raad dezer gemeente heeft in zijne laatst gehouden vergadering besloten, de voor- jaarsmarkt in April af te schaffen en voor de beide najaarsmarkten in 't vervolg premiën uit te loven. Tot lid van het college van regenten der godshuizen, is benoemd de heer G. van Ever- dingen. RIJSWIJK. In de raadsvergadering van 8 Dec. 1.1. is op aanvraag, wegens reden van gezondheid, met eenparige stemmen eervol ont slag verleend aan den heer J. B. de Boer v. d. Leij, hoofd der openb. school alhier, ingaande met 1 Maait 1888. GENDEREN, 11 Dec. Door stemgerech tigde leden der Ned. Heiv. Gemeente alhier, ifl tot notabel gekozen D. Branderhorst Gz., in de plaats van J. Hak, die volgens de rooster aan de beurt van aftreden was. ALMKERK, 10 Dec. liet berhalingsonder- wjjs op de openbare scholen alhier wordt gege ven nan 50 leerlingen. a. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetenen is volgens de Wet van den 28 Juli 1850 Staatsblad no. 44); b. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende aan de laatste, aan den len Januari aanstaande voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield c. hij, van wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. a. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont; b. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; d. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. 7°. Dat hij, die zich na den 31 Januari aan staande, doch voor den 31 December daaraan volgende ter inschrijving aangeeft, alsnog wordt ingeschreven. De SecretarisDe Burgemeester II. J. VAN EGGKT.KN. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2