M 50-jarip MtYCMipi. veilen en verkoopen: pnbliek verkoopen: nJtfÈSk mmm Bouwland en Hakhout, BOOMGAARD, w. PEETERS - N otaris L ANDKÉ te Ylij men, Notaris RANT te Waalwijk, DEUNEN, 8 Dee. Gisteren had door H. H. Broekman, hoofdingenieur, en jhr. Zand berg, sectie-ingenieur bij den aanleg van staats spoorwegen, de opname plaats van het thans in gereedheid zjjnde baanvak DrunenVlijmen, als ook van de in gereedheid zijnde stationsge bouwen en aanhoorige getimmerten van de wachthuizen, enz. Men blijft de hoop koesteren, dat er van re- geeringswege voor exploitatie, in aansluitiug met het gedeelte WaalwijkZwaluwe, zal ge zorgd worden, te meer, daar het wederom voor de deur staat deze geheele streek weldra door het water van alle communicatie zal zijn afge sloten. Moge er gezorgd worden, dat de enorme kapitalen, aan de werken besteed, niet langer vruchteloos blijven en de last door aanleg vooral op de schouders der landbouwers gelegd, niet langer een noodelooze last blijke. WOUDR1CHEM, 10 Dec. Bij de Ned. Herv. gem. alhier zijn gekozen tot notabelen, de heeren W. van Tilborg en It. Roomer en tot secretaris, de heer M. de Jooden Cz. De visscherij, welke andere jaren om dezen tijd het meerendeel der ingezetenen ruim schoots verdiensten opleverde, kan nu als een sober daggeld voor den visscher beschouwd wor den, doordien de vangst onder het ongekend weinige behoort; na den ganschen nacht op het water te hebben doorgebracht, keert menig vis scher huiswaarts met een verdienste van f 0.05 a fO.10; de klachten, welke hierover worden geuit, zijn doornen in den boezem van den huis jesmelker en ook van den kruidenier, daar hij indirect er ook erg door gedrukt wordt. Binnenland. Men meldt uit 's-Hage: Men verzekert, dat de Minister van Justitie voornemens zou zijn binnen eenigen tijd ontslag aan te vragen. De daaromtrent loopende ge ruchten schijnen versterking te vinden in uitla tingen van den Minister bjj de behandeling van de begrooting van zijn departement. o Aan de Staatscourant* no. 289 is toegevoegd een staat van militaire nalatenschappen, afkom stig van onderoffiecieren en verdere manschap pen der landmacht in Ned. Indië, en die opge vraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën. o Het 50-jarig bestaan van Artis* op 1 Mei a.s. zal feestelijk herdacht worden. Onderschei dene commissiën zijn benoemd om het bestuur bij te maken van plannen voor de feestviering bij te staan. Men spreekt van een groote ver siering met illuminatie van de terreinen. Het kasteel-Yselstein gelegen aan de Stads gracht te Yselotein, zal eerlang worden gesloopt. Het groote gebouw bevat 2-1 grootere en klei nere zalen. -o In het vervolg zullen de zolen en achter lappen noodig voor het herstellen van het schoeisel van onderofficieren en minderen, van rijkswege geleverd worden. o Te Oudenbosch is in November de haven door ruim 300 schepen met beetwortelen voor de fa brieken bezocht. o Sedert langen tijd zijn er pogingen aange wend om Monnikkendam en Edam meer in verbinding te brengen met Amsterdam. De voorvaderlijke trekschuit heeft daar langen tijd stand gehouden. Nadat eerst tusschen Edam en Amsterdam een stoomboot in de vaart gebracht was, bestaat nu het vooruitzicht, dat Edam, Monnikendam en Broek-in-Waterland door een tram met Amsterdam verbonden zullen worden. De gemeenteraad van Edam zal daaraan 10 jaar lang, elk jaar f 2500 subsidie geven. o Het plan, volgens hetwelk op een terrein, naast de iSeinpost* te Scheveningen, een En- gelsch hotel zou gebouwd worden, komt niet tot uitvoering. De heer Van Leeuwen, mr. met selaar en aannemer te 's Hage, die onlangs dit terrein aankocht, zal daar een prachtige villa bouwen, welke den weidschen naam van ♦Leeu wenaandeel* zal ontvangen. o Op den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht, die 15 Januari a.s. te Zwolle zal worden gehouden, komen o. a. voor voor stellen van eenige afdeelingen, om den bond te vervormen tot een bond van democraten en ook om een eenvormig kiesprogramma in radicalen zin aan te nemen. o Reuter seint uit New-York: De stoomboot »P. Calandc is te New-York aangekomen met 30 schipbieukelingen van de Scholten*, daaronder begrepen drie passagiers eerste klasse. o Te s'-Gravenhage werden twee krullenjongens, kinderen van 12 en 14 jaar, smoordronken dooi de politie op een wagen naar het bureau aan de Groenmarkt vervoerd, alwaar geen woord uit ben te krijgen was. Zij waren volkomen bev us- teloos. In hun bezit werd eene drankflesch ge vonden, welke in beslag genomen is, o De smid N. is te Roermond in het water ge- loopen en verdronken. - Een 4-tal jongelieden, een knaap van 16 en drie jongere meisjes keer den van Barsingerhorn naar Nieuwe Niedorp terug en kozen daarvoor een landpad. Door de duisternis misleid, geraakte de knaap te water en voor de noodige hulp aankwam, was hij ver dronken. - Te Noordwolde is een boerderij uit gebrand. Het vee werd gered op twee varkens en een paard na. - Twee kinderen van een brug wachter te Ylagtwedde zijn in het water geraakt en verdronken. - Wegens verschillende jacht- overtredingen heeft zekere A. K. te Kampen f 850 aan boeten te betalen. - De IJstroom« is te IJmuiden binnengevallen. De tweede ma chinist was onderweg over boord gevallen en verdronken. - Op een suikerfabriek bij Naarden is een jongen met den arm in een machine ge raakt en zwaar verwond. - Donderdag 1.1. is te Lage-Zwaluwe brand uil gebroken in een Zwin- gelkeet van den landbouwer de E. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de keet spoe dig door de vlammen was verteerd. Daar nie mand in de keet werkzaam was, vermoedt men dat er kwaadwilligheid in het spel is. De politie doet onderzoek. - Te Enschedé is de treinpoetser Ludden onder den trein geraakt en overreden. Zwaar verminkt, beide beenen en een arm wer den hem afgereden, werd hij naar het zieken huis vervoerd. Het ongeluk is aan eigen on voorzichtigheid te wijten. - Aan het station te Breda is een wissel wachter, die van een op de draaischijf staande locomotief wilde springen, in den gemetselden kuip gevallen, met het gevolg dat hij aan het hoofd zwaar werd verwond. - Te Brakel heeft een 5-jarig knaapje zijn 6-jarig kameraadje met een pijl zoodanig in het oog getroffen, dat hij zeer waarschijnlijk aan dat oog blind zal blijven. - Een Nieuwedieper heeft op 5 dezer zjjn echtgenoote door den dood verlo ren. Evenals dit sterfgeval, hadden erin vroegere jaren in zijn familie nog drie sterfgevallen, ook op het Sint-Nicolaasfeest plaats. Landbouw. Men verzoekt ons opname van het volgende Dat de afgeloopen zomer gunstig was voor den verbouw van erwten is bekend, maar exceptioneel mag genoemd worden de oogst die den heer Viruly te Yuren, van dat gewas ten deel viel. Yan 1| morgen lands daarmede bebouwd, wer den niet minder afgedorscht dan 32| heet. Capu- cijner en 41 heet. blauwe erwten, respectivelijk verkocht tot den prijs van fill en f8 per hec toliter. Nog dient hierbij vermeld, dit gewas als laatste schoof werd verbouwd, terwijl een groote koppel vee gedurende verscheidene weken zich aan het stroo te goed deed. Te wenschen ware het voorzeker dat over het algemeen de land- bouweude stand in deze streek zich nog meer op deze en dergelijke gewassen toelegde, dan domweg zich steeds te houden aan het alleen zaligmakende? stelsel der bietencultuur, een cul tuur, die, de schaduwzijde van zwendelarij, ten gevolge van de hooge voorschotten nog daarge laten, op den duur niet anders dan tot nadeel en ondergang van den kleinen boer kan uitloo- pen. Nauwelijks nog is het gewas van dit jaar verscheept, zeker nog niet verwerkt, of de agen ten der beet wortelsuikerfabriek anten loopen stad en land af voor de volgende campagne. De schoonste beloften van beter zaad voor den boer en hooger prijs blijven als van ouds niet achter wege, en de onnoozele pachter, tuk op het ge boden voorschot, laat zich door den vogelaar verschalken en ziet zich als van ouds in den herfst bij de aflevering teleurgesteld, onbewust hoeveel hij zich heeft benadeeld, door uitputting van zijn land als anderszins. (N. Gor. Ct.) WERKENDAM, 12 Dec. Thans is men zoo ver genaderd, dat men een overzicht over den oogst van '87 kan opgeven, welke in 't begin der zomer zich in den omtrek zoo rooskleurig liet aanzienTarwe, rogge en erwten mag zeer goed geslaagd genoemd worden; gerst, boonen, klaver en aardappelen middelmatig, suikerbieten mogen niet middelmatig worden genoemd en de opbrengst van den haver was al zeer gering. Hoe het met het gras dezen zomer was gesteld is te zeer bekend om hier nog te melden. De opbrengst van het fruit was middelmatig. En neemt men nu een landbouwer die van alles heeft gehad, dan mag men het hem niet euvel duiden als hij getuigt: Met dun oest waas ut dut jaar mar so wa un gangeske. ♦Au Bon Murcké«, die eene wereldbekendheid gekregen hebben en die helaas hier te lande zooveel schade voor den manufacturier hebben aangericht. Hoe kwam die firma aan die algemeene be kendheid en het vermogen, waarover zij in den laatsten tijd kon beschikken? Luister, wij zullen het u mededeelen. Even als dit bij alle zaken onmisbaar is, bezat mad. Boucicaut een goeden wil en grooten ijver, toen zij op dertigjarigen leeftijd als winkeljuf frouw met den heer Boucicaut, winkelbediende, in den echt trad. Zij namen het zaakje, waarin zij beilen werkzaam waren, onder bezwarende omstandig heden over, gaven publiciteit aan hare artike len, arbeidden met overleg en orde en in tien jaren tijds konden zij zich bezitters van deze onderneming noemen. Van nu af nam de pu bliciteit een grooteren omvang en jaar op jaar werd een nevengebouw aangekocht, waaruit langzamerhand de magazijnen Au Bon Mar- cbé* ontstonden, die in de laatste jaren niet minder dan 2 uiillioen jaarlijks omzetteden. Wjj zullen niet stilstaan bij het vele goede, dat door genoemde firma werd gesticht, maar vragen u, waarom ontwikkelen zich de firma's in Nederland niet op gelijke wjj ze, al ware dit ook op kleiner schaal Wij antwoorden hierop: omdat men hier steeds directe winsten wil zien en men geen geld genoeg over heeft voor reclame en adver- teeren. Wijlen Jumbo's weduwe, miss Alice, onlangs bij den brand van Barnum's circus te New-York om het leven gekomen, had een maag die veel kon verdragen. Bij de opening der maag vond men 300 dollarcenten (die ongeveer de grootte van onze 2| centstukken hebben), een zakmes, eeïi bezemsteel, een stuk zink en een menigte kiezelsteentjes. Plantaardig biefstuk is een spijs, die door de vegetariërs zeker met vreugde zal worden be groet. Zij is te krijgen, daar waar oude eiken- böomen staan en o.a. ook in Epping Forest op beuke-, wilge-, noteboomen enz., waar zij als een groote roode champignon uit de boomstam men te voorschijn komt. Geroosterd is deze champignon nauwelijks van vleesch te onder scheiden, zjj heeft een pikanten smaak, gepaard met een geringen zuurachtigen geur, is inalsch en sappig en heeft alle overeenkomst met mal- schen biefstuk of tong, terwijl het vocht, dat bij het doorbreken te voorschijn komt, in smaak op de savs van een goed gebraden biefstuk ge lijkt. Men moet deze »biefstuk« plukken als hij nog jong is, en vindt hem op de boomen dikwijls tot een gewicht van 2 a 3 kilogram men. Proevers verklaren, dat hij, door een be kwamen kok toebereid, een gerecht is, zoo goed als men het slechts wenschen kan. Immortellen. In Frankrijk verbouwt men deze grondstof voor grafkransen als koren op dén akker. Yooral worden zij in groote hoe veelheid in het Departement Var geteeld. In de maand Mei, even vóór dat de knoppen open gaan, snijdt men deze af, hangt ze in pakjes of bosjes op, en laat ze zoo in de buitenlucht drogen. 'Daarna worden ze in kistjes van pl. m. 250 gram verpakt en verkocht tegen 55 a 60 fr. de honderd. Daar nu een bunder land ongeveer 7000 kilogram immortellen oplevert, heeft men elk jaar eene winst van vele honderdduizenden francs. De kistjes met immortellen worden naar de voornaamste steden van Frankrijk gezonden, waar men er kransen voor de kerkhoven van maakt, door ze met ijzerdraadjes vast te steken op strooien vormen, evenals men dit doet met levende of kunstbloemen. Burgerlijke Stand. Hensden, van 4 tot 12 Dec. Geboren: Petronella Maria, d. v. G. L. van Laarhoven en J. A. van Oudheusden. Overleden: Lucia Mans, echtg. van C. Peperkamp, 62 j. Gemengd Nieuws en Allerlei. Het middel om rijk te worden. Reeds meermalen is het vorenstaande besproken, ja zelfs verscheen er indertijd een vlugschrift, dat het bovenstaande ten titel voerde. Wist men het echter maar zeker, dan was het spoedig nagebootst, zegt de lezer. Welnu, wij zullen het u mededeelen. Een paar jaar geleden stierf het hoofd der firma Holloway te Londen, en liet schatten na. Waardoor? Eenvoudig door adverteeren. Door algemeene bekendmaking toch was deze zaak zóó productief geworden, dat nog verschillende instellingen van weldadigheid hun aanzijn aan deze firma hebben te danken. De vorige week stierf te Parjjs madame Yeuve Boucicaut, eigenaresse van de magazijnen Een dienstbode in Den Haag wilde Maandag haar vrijer, die uitstedig is, eens verrassen door hem een parnpluie cadeau te geven, doch werd op bet postpakkettenkantoor door een beambte, wiens lengte in 't oogloopend diens dikte over trof, er attent op gemaakt, dat de verpakking de toegestane afmeting overschreed. Het spijt me«, zei de meid, »ik had haar zoo graag aan mijn Kloris willen sturen!* Kan je haar niet in drieën vouwen?* vroeg de man gekscherend. ♦Van de parapluie zou het jammer zijn,* was het bitse antwoord, »maar als jij mijn vrijer was, dan zou ik het jou wel willen lappen!* Klein feuilleton. Over de waarde der ro zen zijn de oordeelen nog al uiteenloopend, zoo als een Engelsche dame onlangs uit een schoo- nen mond moest booren. Bij een bezoek aan 't Rumenische konings slot, voegde zich, terwijl zij in den prachtigen tuin wandelde, een dame bij haar, die onder het wandelen hier en daar een schoone roos afplukte en langzaam onder 't causeeren ontbladerde. De practische engel sche zag dit langen tijd wrevelig aan, maar kon zich ten slotte niet onthouden te zeggen: ♦Jammer van die mooie bloemenbij ons be taalt men soms voor een paar ro/en een shil ling (f0.60). Gij hebt minstens al voor 12 gul den bedorven.* Lachend antwoordde de ander: ♦En bij ons zijn ze nog veel meer waardvoor een roos geeft men vaak een gedicht, een lief desblik, een kus!* Daarop ging zij met een lichte buiging heen eerst later vernam de prac tische engelsche, dat het de Rumenische dich- terkoningin Carmen Sylva geweest was. WATER II OOGTE KEULEN. 9 Dec. 1.36 M. boven 0. 10 Dec. 1.52 M. 11 Dec. 1.95 M. 12 Dec. 2.76 M. Marktberichten. HEUSDEN, 10 Dec. 73 a 78 cent per stuk van 6 ons. waren aangevoerd 180 vette kalveren en 64 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 50 a 54 ct., 2e kw. 46 a 50 ct., 3e kw. 42 a 46 ct. per kilo. De vette var kens golden 32 a 37 ct. per kilo. Den 12 Dec. was de prijs der boter 100 tot 136 cent. WOUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn gevangen en aan den afslag alhier verkocht van 4 tot en met 10 December: 4 winterzalmen, prijs per half KG. f 1,09 a f 1.15. GORINCHEM, 12 Dec. Aangevoerd 216 runderen. Zware Kalf koeien f170 a f260. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f100 a 160. Melkkoeien f 140 a 200. Vaarkoeien f 100 a f170. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 120. Guiste Vaarzen f70 a f 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 20 a f40. 7 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 31 vette varkens, van 17 a 18c. per half kilo. 00 schapen, f 00 a f 00. 120 biggen, f 4 a f 8 per stuk. Boter 60 a 70 c. per half kilo. Eieren f 1.80 a f 1.90 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.80 per stuk. ROTTERDAM, 12 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 221 runderen, 35 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 731 schapen of lammeren, 700 varkens, 0 biggen, 0 bok, 00 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 66 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 55 a 00 ct., kalve ren le kw. 97| ct., 2e kw. 85 a 00 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 45 ct., 2e kw. 40 ct., alles per kilo; varkens le kw. 19 a 00 ct., 2e kw. 17 a 00 ct., 3e kw. 16 ct., licht soort 18 a 00 ct. per 5 ons. 1 Zeeuwsche eieren f 6.20 a 6.40 Overm. dito f 6.60 a 6.80 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f 00.00 a 00.00. Aange voerd 0 partijtjes. Zoetemelksche kaas 25.00 a 28.00 per 50 kilo. Aanvoer 12 partijtjes. HARDINGSVELD. Van 5—11 December zijn aan de vischmarkt alhier verkocht0 zomer en 109 winterzalmen, waarvan de prijzen waren als volgt: Zomerzalm f 0.00 a 0.00, winterzalm 1.01 a 1.23 per half K.G. Advertentiën. onze geliefde Heden herdenken Ouders B. G. PEETERS. C. M. VAN LIEROP. Vleuten13 Dec.'1887. ^00)^ zal op Donderdag 15 December 1887, bij inzet, en op Donderdag 22 Decem ber 1887, bij toeslag, telkens des voor middags 10 uren, ten huize van A. van der Linden te Aalburg Een uitmuntend penceel gelegen in het Middelblok te Aalburg, t gemeente Wijk, Sectie C, No. 113, groot 1 heet. |15 aren 10 centiaren. [zal voor Mej. de Wed. CORNs. POORTER te Aalburg, van den Heer Van Maurik te in het hotel IJeusden, telkens des voormiddags elf uur. EENE Boter Eieren 5| a 7 cent. 's-HERTOGENBOSCH, 12 Dec. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensma:kt te Aalburg, in de Polsestraat, bestaande in: HUIS, SCHUREN, BAK HUIS, ERVEN, TUIN, Sectie C. nos. 260, 261, 262, 263, 600 en 870, groot 1 hectare 83 aren 10 centiaren. Bewoond door de eigenares. -^LSL' en F. L. TAUW, Namens KinderenBehuwd- en Kleinkinderen F. LUIJT Dz. W. F. L. LUIJT—Pekters. WEILAND *8 ^iai;;pI:^3Ï!"r 1887, Boerenhofstede,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3