tJalicië gestationneerde twee cavalerie-divisien in zeer korten tijd uit Opper-Hongarije versterkin gen kunnen verkrijgen, deze Russische troepen- afdeeling niet machtig genoeg is om Galieië te overstroomen en de mobilisatie aldaar te beletten. Eerst na nog negen of tien dagen kunnen de omstandigheden tenzij met groote energie en snelheid tegen-maatregelen getroffen worden de verhoudingen ten gunste der Russen wijzi ging doen ondergaan. Maar dat zijn alle slechts voorbereidende maatregelen, die voor den grooten oorlog niet beslissend zijn. De Russische kaval- lerie zal noch de mobilisatie noch den marsch van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger in Galieië storen; hare belangrijkste taak zal eerst dan aanvangen, wanneer zij den marsch der tegen standers naar Warschau en daarop moet het Oostenrijksch-Hongaarsche legerbestuur het oog gevestigd houden wil ophouden en dus het vooruittrekken harer eigene armee wil dekken. Daarom, zoo besluit de schrijver, wordt aan Oostenrijk-Hongarije het offensief optreden als eene noodzakelijkheid opgedrongen tegenover de gevaren van een steeds aangroeiend Russisch leger, wanneer aan dit laatste behoorlijk tijd gegund wordt om zich te mobiliseeren. Door het tooneel van den oorlog naar Russisch-Polen te verleggen, berooft Oostenrijk zijn tegenstan der dadelijk van het rijkste gebied, waarin het tevens den rijksten en voordeeligsten oorlogsbuit hebben zou. Sedert de keizer van Rusland een der con certen had bijgewoond van de studenten-veree- niging te Moskou, waren deze in de oude cza- renstad populair geworden en ook bij het laat ste concert was de groote zaal met een talrijk Bovendien brak een zware brand uit te Bootle in een katoenfabriek. De schade wordt op 1.200 000 gd. geschat. o Uit Smyrna komt het bericht, dat op het stoomschip »Bellona« van de »Asia Minor Com pany*, waarop zich 400 passagiers, voor het grootste gedeelte Grieken, bevonden, gedurende een storm een groote paniek ontstond, tenge volge van het geroep van brand*. Alle passa giers stortten zich op de reddingsbooten, waar bij verscheidene personen doodgedrukt werden. Ééne boot sloeg om en niet minder dan 47 per sonen vonden den dood in de golven. Geduren de paniek drongen dieven in de kajuit van den kapitein en bestalen de kas tot een bedrag van GO,000 francs. Bij aankomst van het schip te Smyrna het ongeval had plaa's in de nabij heid van het eiland Irubros hebben, naar aan leiding van dezen diefstal, talrijke arrestatiën plaats gehad. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op de artt. 2G4 en 2G6 der Gemeentewet; Brengen fer openbare kennis, dat het supple toir kohier van den hoofdelijken omslag dezer ge meente, voor het dienstjaar 1887, goedgekeurd bjj besluit van heeren Gedeputeerde Staten d.d. 9 December 1887, G no. 80/38, aan den gemeente ontvanger ter invordering is toegezonden en af schrift daarvan van heden af gedurende 5 maan- I den ter secretarie voor een ieder is nedergelegd dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden na »Tot moe wordens toe zegt »De Standaard* blijven we de nieuwe kiezers waarschuwen, om met hun aanvrage bij den burgemeester toch niet te laat te komen. 21 December is de fatale termijn. Eu of ge soms van achteren blijken zult, toch geen kiezer te zijn, doet er niet toe en kost u niels. Ga dus in elk geval, en haal een formulier af, en vult het in, en bezorg het ten Raad huize. Voor drie klassen van personen geldt dit: lo. voor wie op kamers wonen2o. voor wie in meer dan een gemeente saam 10 grondbelasting (met rijksopcenteD) betaalt; en 3o. voor wie grondbe lasting betaalt in een onverdeelden boedel. Kom dus niet te laat, en verzuim uw plicht niet Voor tweede schatting, als ge niet tevreden waart met den uitslag van de eerste schatting, zoudt ge f 4.90 te betalen hebben. Maar de eerste schatting kost niets.* O naar de werf te kunnen verve eren. De gevangenis te Maastricht is zóó overbe volkt, dat men verplicht is gevangenen naar elders over te brengen. Iu de vorige week wer den weder negen veroordeelden naar de gevan genis te Breda overgebracht, en onder dezen een vader met zijn drie kinderen, die ter zake van bedrog hunne straf ondergaan. o Het hoofdbestuur der Maatschappij van ge neeskunde heeft zich tot de regeeriug gewend met twee adressen, lo. verzoekende maatregelen te nemen, opdat niet langer in kleine gemeenten de geneeskundigen, belast met de armenpraktijk, op grond daarvan uitgesloten worden van het lidmaatschap der gemeenteraden2o. wijzende op de leemte in de wet, dat personen aan wie zelfs de meeste elementaire kennis ontbreekt, tot het theoretisch tandmeester-exauien worden toe- o- de uitreiking van zijn aanslag-biljet bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier bij den gemeenteraad kan inbrengen, van wiens beslissing en uitgelezen publiek gevuld. Onder de aanwe- binnen 30 dagen üa mededeeling daarvan in be zigen bevond zich ook de inspecteur van het roep kan worden gekomen bjj heeren Gedepu teerde Staten. Heusden, den 14 Dec. 1887; Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. van Eggelkn. Honcoop. hooger onderwjjs, de heer Brysgaloff. Juist toen de tweede afdeeling van het concert een aan vang zou nemen, trad de student in de rech ten Sinjawsky op hem toe en gaf hem onver wacht een oorvjjg, terwjjl hjj uitriep: »Dat is uit naam van al de studenten!* De klap kwam zóó goed aan, dat de inspecteur van de been raakte. Na te zjjn opgestaan, verliet hij doods bleek, tusschen een paar vrienden, de zaal. Plaatselijk Nieuws. ALMKERK, 14 Dec. Naar men verneemt is bjj het bestuur van het Nieuw Land van Altena Sinjawsky liet zich zonder tegenstand in hech- 1 een verzoekschrift ingekomen tot begriming van tenia nemen. de Zandsteeg in den Uppelschen polder. Daar Brysgaloff, die de studenten in hun handel die weg totaal onbegaanbaar is, twijfelt men en wandel moet controleeren, heeft zich bjj hen niet of het verzoek wordt ingewilligd, niet bemind weten te maken. Hjj trad steeds SLEEUWIJK, 15 Dec. In de laatste jaren ruw en streng tegen hen op, hetgeen hem ech- is het getal ezels in deze en alle aangrenzende ter niet euvel te duiden is, daar de Russische gemeenten eer vermeerderd dan verminderddoch Moskou, daar ring vormden, werden geleid, studenten zich over het algemeen kenmerken door eene tuchteloosheid, die alle palen te bui ten gaat. Den volgenden dag liet de curator der uni versiteit, graaf Kapnist, de studenten in de VAula* bijeenkomen, maar toen hij begon het voorgevallene afkeurend te bespreken, ontstond zulk een tumult dat de graaf, zonder zijn toe spraak te kunnen voltooien, de zaal verlaten moest. Daarop schoolden de studenten samen, maar werden uiteen gedreven, waarhij een aantal in hechtenis werden genomen. Ook hebben verscheiden arrestaties van stu denten plaats gehad in een naburige stad, waar een landbouw-akademie is. Deze studenten, om streeks 30 in getal, zullen het nog harder te verantwoorden hebben dan hunne collega's te zij eene nihilistische samenzwe- Toen zjj naar de gevangenis waren zij in zeer opgewonden stemming en riepen den voorbjjgangers toe, hen te helpen en te redden. De Universiteit van Moskou is tot nader order gesloten en de landbouwschool is door troepen afgezet. De Russische regeering heeft alle nieuwsbla den bevolen, deze feiten niet te vermelden, uit vrees voor navolging. o Yan 1888 af zal voor vrijstelling van den dienst in Rusland een belasting worden geheven, onverschillig welke omstandigheden die vrijstel ling motiveeren; de boeren zullen daardoor het meest lijden. o De geneesheeren hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag nieuwe verontrustende verschjjnselen in de keel van den Duitschen Kroonprins ontdekt. Onmiddelljjk is naar dr. Mackenzie een telegram gezonden, met verzoek naar San Remo te komen. Naar men zegt is een nieuw uitwas ontstaan, welke grooter is dan de vorige en zich snel uitbreidt. Dr. Mac kenzie is reeds vertrokken. o Uit Weenen wordt gemeld, dat de Oosten- rjjksche regeering Bulgarije wil beletten eene aanleiding tot oorlog te worden. Zij zou daar om bereid zjjn prins Ferdinand aan het behoud van den vrede op te offeren, mits Rusland geen te hooge eischen stelt. Geen enkel Oostenrijks g. ministerie zou bjjv. kunnen toestaan dat Rus land een volstrekt beschermheerschap over het vor stendom uitoefende. o De Oosten rij ksche maarschalk Greiner is in zjjn woning opgehangen gevonden. Men schrijft den zelfmoord toe aan geldelijke verlegenheid; hij had een zieke dochter, die hij moest onder houden. Greiner was 70 jaar oud. o Het Britsch Museum te Londen heeft den troon ten geschenke gekregen van de Egypti sche Koningin Hatafua, die 1G00 jaar voor Chris tus regeerde; dat is, zegt men, het oudste wat op dit gebied nog overgebleven is. o Naar men aan de Keulsche Volkszeitung* meldt, is de Bibla Pauperum, door den koning van Saksen en de zjjnen den paus ter gelegen heid van zjjn jubileum ten geschenke gezonden, onderweg beroofd. De edelgesteenten, die het boek versierden, zijn door waardelooze namaak sels vervangen. o De grootste oliefabiiek te Driffield is afge brand. De schade bedraagt 1.800.000 gd. de meeste welke met een ezel rjjden zjjn niet op de hoogte der provinciale verordening betrekkelijk >smalle vellingen* en men meent geen onnutte dienst te bewijzen door mede te deelen, dat door maréchausées verbaal is opge maakt tegen een bakker, die over den provin cialen weg zijn brood aan de huizen bezorgde met een wagentje zonder veêren, doch bfeede vellingen, bespannen met een ezel. WERKENDAM, 14 Dec. Tegen den 14-jarigen P. alhier is door een der onbezol digde rijksveldwachter een relaas opgemaakt' we gens het gooien tegen de telegraafdraden en isolatiepotten. Wij geven alleen hiervan kennis ter waarschuwing aan het jonge volkje. DRONGELEN. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente werd in zijne vergadering van 14 Dec. j.J. herbenoemd tot ouderling de heer G. Treffers en tot diaken de heer J. Oerleraans EETHEN. Gekozen tot ouderling en diaken der Ned. Herv. gemeente alhier, de heerert J. Treffers en G. Branderhorst Jacsz. in plaats Van de aftredenden J. Branderhorst en W. Honcoop. WIJK. Tot leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, zijn benoemd tot ouderling de heer Ant. van Wijk Lz. en tot diaken de heer J. van Do veren, van Andel, (aftredend). WOUDRICHEM, 14 Dec. Een koe in deze gemeente heeft zich door hare nieuwsgierigheid het leven verkort. Nadat men huar op stal had gezet, wist zij zich los te rukken ten einde een wandeling op straat te maken. Voor een krui denierswinkel gekomen, besteeg zij het bordes en stiet met den kop door de ruiten, zoodat de uitgestalde lekkernjjen in een oogwenk verdwe nen waren. Ter vergoeding der aangebrachte schade werd zij ter dood veroordeeld, welk vonnis staande de uitspraak werd voltrokken. DALEM, 14 Dec. De begrooting der in komsten en uitgaven van de gemeente Yuren voor den dienst van 1888, is door den Raad vastgesteld in ontvangst en uitgaaf ter somma van f 6734,56|. geslagen. Binnenland. Bjj de in het kiesdistrict Leulen gehouden ver kiezing van een lid der Tweede Kamer, ontstaan door het overlijden van O. baron van Wasseuaer Catwijk, werden uitgebracht 2214 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren: mr. I. P. Smeele (k.), 817; mr. P. L. F. Blussé (I.), 695; mr. Th. Heemskerk (a.) 668, en mr. O. J. E. baron van Wassenaer (a.), 29 stemmen, zoodat tusschen de heeren Smeele en Blussé een her stemming moet plaats hebben. Den 'ln September (Kamerontbinding) werden uitgebracht 2655 geldige stemmen eu verkregen de R.-K. caudidaten resp. 994 en 970, de anti revolutionairen 877 en 828 en de liberalen 810 en 791 stemmen. o De Haagsche correspondent der »Zutf. Crt.« weet uit goede bron, dat den heer Heemskerk een adeJijke titel is aangeboden, maar dat hij daarvoor beleefdelijk heeft bedankt. Reeds herhaaldelijk liep het gerucht, dat den heer Heemskerk zulk een onderscheiding was toe gedacht. Niet onduidelijk z'nspeelde hij daarop en op zijn eventueele weigering, toen bij bij de behandeling der Grondwetsherziening, wij mee- nen over het aristocratisch karakter eener Eerste Kamer uitweidende, met een'ge stemverheffing zeide: »ik als burgerman kan zoo iets zeggen.* Heeft de heer Heemskerk gedacht bever de eerste burgerman, dan de laatste der baronnen*, een ieder zal zijn verstandig besluit prijzen. o— zaak in gang vangen Is de tegenwoordige Lord-Mayor van Londen een Belg, ongeveer honderd jaren geleden be kleedde een Hollander die waardigheidsir The odore Jansen, Het volgende jaar, 11 November, denkt de Hollandsche Club den verjaardag te vieren van de landing van Wibern III te Torbay. o Door den heer W. H. Ter Meulen, onderne mer op het wrak der »Lutiue«, wordt een circu laire verspreid, waarin hjj zjjn oud plan over het zandduiken op de »Lutine« weder ter sprake brengt en deskundigen en belangstellenden uit- noodigd, hem hun opmerkingen per brief of brief kaart mede te deelen. Het plan van den zanddui- ker wordt in deze circulaire in de hoofdtrekken geschetst't was in 1867 reeds gereed, doch kon toen niet in toepassing worden gebracht door de onbevaarbaarheid der Lutinebank. Dit laatste bezwaar is thans echter opgeheven. o Keizerin Eugénie verlaat vermoedelijk 20 dezer Amsterdam om zich naar Engeland te begeven. Zij bezocht iu de laatste dagen herhaaldelijk het Rijksmuseum. o Te Amsterdam is een begin gemaakt met het inheien der 25 meter lange masten voor de fun- deeriog der ijzeren bekapping van het Centraal station. Met de Marhulton-heimachine werd een paal in 4 uur in den grond o Langs de bermen van de lijnen van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij zullen bij wijze van proef vruchtboomen gepfant worden. De heer Jac. P. R. Galesloot aan wien het werk is op gedragen, adviseerde tot het planten van pyra mide peren- en appelboomen. o De werkzaamheden aan de machinale export varkensslachterij van de heeren Thompson Co. te Assen zullen, naar men verneemt. 20 Dec a. s., beginnen. Voorloopig zal een deel der arbeiders uit Duitschers bestaan, die echter, wanneer de is door Nederlanders zullen ver worden. o De Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder in de orde van de Eikekroon den beer A. W. Sijthoff, uitgever te Leiden. o De heer J. Hendrik van Balen, tot dusverre Redacteur van »Jong Nederland*, zal met 1 Januari a.s. als zoodanig aftreden om dan de Redactie op zich te nemen van een nieuw ge ïllustreerd weekblad voor jongelui, onder den titel van »Jong Holland*, uit te geven door de firma Brinkman van der Meulen te Am sterdam. o Volgens de »N. R. Ct.« heeft de Ned. Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij aan den ge zagvoerder Skipper van het stoomschip »Ebro« een gouden horloge met ketting, benevens 20 pd. sterling ten behoeve zijner bemanning geschon ken, voor de bewezen diensten bij het redden van schipbreukelingen van de j> W. A. Scholten.* De Holl. Maatschappij tot redding van dren kelingen kende Skippe.* hare gouden medaille toe. o De agenten der Ned. Am. S'oornv. Maatsch. te Londen hebben f 1800 verzameld ten bate der slachtoffers van de schipbreuk »W. A. Scholten.* o Te Amsterdam is iu het huis, waar E. Dou- wes Dekker wenl gebo'-eu, gelegen in de Kors- jespoortsteeg, een gedenks'eeu gep'aaist, met het opschrift: »E. Douwes Dekker (MultatuH) werd in dit huis geboren 3 Maart 1820«. o Het programma ven de :nternat:onale hard ry dei jen op schaatsen, te houden in dezen win ter te Heerenveen, is verschenen. Het bestaat uit u.vee afdeeliogen: 1. Meesterschap van Ne derland: le prijs f600, een diploma, en een gou den medalje; 2e pr. f300 3e pr. f60, 4e pr. f 30 en diploma's2. Meesterschap van Neder land voor heeren liefhebbers: prijzen gouden, z'lveren en bronzen medaljes. o Er bestaat kans dat de lijn Vlissingen Queenboro niet lang meer de eenige dagdienst tusschen Nedesland en Engeland zal zijn. liet is niet onmogelijk dat op de lijn Harwich Rot terdam eerlang een dagdienst zal worden geopend. o Met het lichten der in de Merwede onder Ilar- dinxveld gezonken passagiersboot Harmonie* gaat het naar wensch, zoodat men 1 oopt haar binnen een paf x dagen boven water te hebben en o Als een bewijs, dat de verzending van bloem bollen van Iiillegom naar liet buitenland zeer groot is, diene bet volgende: Volgens eene schatting van den stationschef te Venenburg waren van daar verzonden onge veer 600.000 K. G. in kisten of manden. Re kent men elke kist op 100 Iv. G., dan zijn er dus 6000 kisten of manden per spoor vervoerd. Neemt men bierbij in aanmerking, dat nog niet de helft per spoor wordt verzonden, dan kan men gerust rekenen, dat er ongeveer 14.000 kisten of manden alleen van hier naar het bui tenland gaan. o- Te Ameide is eene vrouw van een vlonder in de sloot gevallen en in de modder gestikt. - Aan de fabriek van den heer Wilton te Delftshaven is een werkman van een ketel gevallen. Hij brak eea arm. - In een bank van leening te Amster dam is een valsche rijksdaalder iu ontvaugst genomen. Men weet door wien hij is uitgege ven. Een nader onderzoek is ingesteld. - Te Zijpe is eea boerenwoning afgebrand. Het vee werd gered. - Te Vlaardingen is een traankokery afgebrand. Ongeveer 100 tonnen traan gingen daarbij verloren. - Het onder Gorsel gevonden lijk is herkend te zijn dat van P. Nijland, gepens. O.-I. onderofficier, laatstelijk gewoond hebbende te Brammen. - Onder Bezel is uit de Maas op- gevischt het lijk van den te Echt vermisten land bouwer J. B. Den lOn November moet deze persoon door de duisternis misleid te water ge raakt zijn. - Een doove man, wonende te Kra lingen, is op de Vest te Rotterdam door een tram aangereden, met bet gevolg, dat hij een eind werd medegesleept. Nadat hij huiswaarts was gebracht, bleek bet dat hij inwendig zwaar was gekneusd. Bij het ontkleeden van den man jemerkte men, dat hij zijn horloge kwijt was. - Onder Zaudveen is een arbeider uit Giethoorn door een of meer personen aangevallen en zoo danig verwond, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Een steek met een mes onder het schou derblad drong door tot de longen. De patiënt kon niet vervoerd worden. Hij wordt verpleegd ten huize zijner dochter te Zuidveen. Heelkundige hulp is uit Steenwijk verschaft en de politie doet ijverig onderzoek. Als vermoedelijke dader noemt men een boerenknecht uit Onna. -Een Leid- sche werkjongen heeft ziju patroon in drift zóó tegen bet bovenbeen geschopt, dat opneming van den man in het ziekenhuis noodig was. Een gehuwd tabakskerversknecht is.te Steenwijk door de duisternis misleid te water geraakt en ver dronken. Hij laat een vrouw en 4 kinderen na. - Op de rivier voor Dordrecht naby het Zwijn- drechtsche veer, heeft een aanvaring plaats ge had tusschen de scbroefstoombooten >Thor IÏI* en »Adriana.« De eerstgenoemde, van Doidt op weg naar 's Gravendeel, kwam juist te voor schijn achter een voor anker liggend tjalkschip, toen de »Adriana« in tegenovergestelde richting, daar dwars voorbij stoomde, zoodat de »Thor JII« baar een gat iu de zijde liep en daarbij zelf be- laugrjjlc aan den voorsteven beschadigd werd. Niet zonder moeite slaagde men er in, beide stoombooten aan den Zwijndrechtschen wal op het droge te zetten om baar voor zinken te be houden. De »Adriaua« is onmiddellijk door een sleepboot, welke haar voortdurend met de cen- trif'ugaalpomp moest ontlasten van het indrin gende water, naar de werf gebracht; de »Thor III* kou met eigen kracht dien weg volgen. Burgerlijke Stand. Aluikerk, van 8 tot 14 Dec. Gehuwd: W. v. d. Stelt, wedr. van 0. v. d. Stelt, 44 j. met J. v. Genderen, 84 j., wed; van Frans v. Breugel. Geboren: Dirk Gerardus, z. v. D. G. de Graaff en H. J. v. GooiBarend, z. v. G. Ver hoeven en J. Schouten. Overleden: D. Ippel, 2 w.; Aart Schot man, 60 j., echtg. van Adriana Bax; Zegerina Heijstek, 67 j., echtg. van A. v. d. Oven. Landbouw. WAALWIJK. In leverantiehooi ging in de Langstraat gedurende de afgeloopen week we der zeer weinig om; enkele partijtjes werden afgeleverd, die van f 17,50 tot f 18,50 per 1000 KG. konden gelden. Voor den laatsten prjjs kwam echter uitsluitend de beste kwaliteit in aanmerking. Stroo van rogge f 9,50 a f 10, van haver f 7,50 a f8. De voorraad van rogge- stroo is dit jaar bijzonder groot, waardoor de veehouders bij scliaarschte van voederhooi, niet weinig uit de verlegenheid gered worden, want in de snijmachine, fijngesneden, verschaft het met pulp, knollegroen of meel vermengd, een goed voeder. DALEM. De hoop rijzen zijn nog ver van dalende. Iu de laatste dagen heeft men hier verschillende partijen afgeleverd, respectievelijk ad f 18.50, f 19 en f 20 de 1000 halve KG. Gemengd Nieuws en Allerlei. Het te Sittard verschijnend weekblad »Lim- rg« geeft de uavolgenie besclirjjving van de aldaar op jl. Vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering. De notulen der vorige vergadering voorgelezen zijnde, vraagt de voorzitter of iemand aanmerkin gen daarop te maken heeft. De heer Dols. In de voorgelezen notulen is niet aangehaald, dat u, mijnbeer de voorzitter, mjj de woorden hebt toegevoegd: »ik zal u de deur uitzetten, als n niet zwjjgt,* entoen den politie agent Wageneer hebt geroepen, die hier in te genwoordigheid van den Raad moest bljjven staan. Verder hebtu op mijn voorstel aangaande het inarktreglemeut geantwoord: »dat doet gij muar alleen om u dik te maken, mynheer Dols.» Ik verzoek die uitdrukkingen in de notulen op te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2