Als in het Pruisische leger de bevelhebbers, evenals in het Fransche, op 65-jarigen leeftijd moesten aftreden, merkt een Duitsek blad op, dan zou de veldmaarschalk von Moltke in 1865 op pensioen gesteld zijneen jaar voor Sodowa, en vjjf jaren voor den Fransch Duitschen oorlog. o De Prins-Regent van Beieren werd aan de hand gebeten door een kleine hond, die onmidde- lpk werd afgemaakthet hondje was echter niet dol, zooals uit het onderzoek bleek. President Carnot zal op nieuwjaarsdag amnes tie verleenen aan alle staatkundige veroordeelen o. a. die van Decazeville. o Te nauwernood heeft de verkozene van 3 De cember zijn intrek in het Elysée genomen, of >la Lanterne« beschuldigt hem dat zijn vader de keus zijner Minister heeft laten voorschrijven. Dit blad roept uitDe eerste maal dat wjj weer een President der Republiek zullen benoemen, zullen wij er een kiezen, die wees, ongetrouwd en zonder familie is.c De geestelijke congregaties zouden aan de Republiek Presidenten kunnen bezorgen, die noch vrouwen, noch dochters noch schoonzoons heb ben. Men heeft ze ontbonden. Er zal dus, merkt »le Moniteur Universel* aan, voor een volgend congres niets anders over blijven dan candidaten in het Vondelingenhuis te gaan zoeken. o Aan den Franschen afgevaarde Susini, die aan Boulanger zijn zetel in de Kamer wilde afstaan, schreef Boulanger, dat hjj het een vaderlandslie vende plicht achtte zich te bepalen tot zijn mili taire plichtenwanneer er een oorlog uitbrak zou Frankrjjk meer behoefte hebben aan generaals dan aan afgevaardigden. o Aubertin heeft een zenuwtoeval gehad en de doctoren zeggen, dat hij ljjdt aan een hersen- verlamming, waarvan hij vermoedelijk niet zal herstellen. o De zaak Pranzini is nog al niet geheel van het tapjjt. Men bericht uit New-York, dat de admi nistratie der douane aldaar heeft in beslaggeno men een koffer met juweelen, die zekere Bodin trachtte binnen te smokkelen. Men heeft reden om te veronderstellen dat de diamanten hebben toebe hoord aan Pranzini's slachtoffer, Marie Regnault. Hoewel men hem voor een Duitscher houdt, zegt Bodin Franschman te wezen en slechts Fransch te verstaan. Men doet onderzoek naar zijn indentiteit. o Een Fransch sergeant, Lucien Chatelain, wordt beschuldigd geheimen van het Fransche leger aan Duitschland te hebben verraden. Men vond 3 brieven bij zijn maitres, die als bemid delaarster had gediend, welke geen twijfel over lieten. Chatelain zou 200,000 francs hebben gekregen. Hij had, na uit Tongkin te zijn terug gekeerd, een ongeregeld leven geleid, schulden gemaakt en was herhaaldelijk wegens inbreuk op de discipline gestraft. Hij en zijn maitres zjjn thans gearresteerd. o Te Brussel is eene verduistering ontdekt van een bedrag van 200,000 francs aan conversie- bewijzen der leening van de stad Brussel. De verduistering is bedreven door een beambte van het gemeentebestuur. De schuldige is in hech tenis genomen en met hem 5 andere personen, verdacht van medeplichtigheid, onder welke eene danseres van den schouwburg van het Munt plein. Deze zaak maakt veel gerucht. o Het Engelsche stoomschip »Tyne Queen gaande van Newcastle naar Kopenhagen, is vergaan. De kapitein Rawson en de geheele bemanning op 1 na kwamen om. o De Great Eastern* is te Liverpool weder in veiling gebracht en voor 19.000 pd. st. op gehouden. o— Uit Spanje alleen krijgt de Paus meer dan 6 millioen frs. aan geschenken bij zijnjubilé. o De Spaansche bladen, dus seint Reuter, spreken op geheimzinnige wijze van eene bij eenkomst, welke door vertegenwoordigers der republikeinsche groepen, met uitzondering van Castelar's aanhangers, is gehouden, en waar tot een vereeniging der republikeinsche partij werd besloten. Volgens berichten uit New-York wint onder de Congresleden de overtuiging veld, dat het noodig is, maatregelen te nemen tot beperking Vü n den aanvoer van vreemdelingen. Tevens zou den president der republiek macht verleend moeten worden om alle vreemdelingen, wier toelating aan bedenking onderhevig is, het land uit te zetten. Volgens nadere berichten omtrent de begra ven oud-Amerikaansche stad, welke de Heer Cushing in Arizona (Ver.-St.) ontdekt heeft, besloeg die stad een oppervlakte van 9 vierkante Engelsche mijlen (221 vierk. kilometer.) Zij moet duizenden jaren geleden met nog een paar andere steden verwoest zijn door een hevige aardbeving, waarvan nog de overleveringen der Indianen van die streek melding maken. Blijkbaar zijn velen der inwoners bij de aard beving in den tempel gevlucht. Daar werden 2000 geraamten gevonden, en kleederen, waaruit blijkt, dat velen der dooden priesters waren. Men vond er voorts veel vaatwerk, huisraad en gereedschappen, (bijna alle van denzelfden vorm als thans nog in gebruik zijn bij de Zunus-Indianen), en de overblijfselen van een uitgestrekte, grootsch aangelegde waterleiding. o Een hevige aardbeving is te Mostaganeni (Al- gerië) en andere plaatsen daar in den omtrek ge voeld. Te Mostaganem zijn geene slagtoffers te betreurenmaar te Calla zijn verscheidene huizen ingestort en 19 menschen gedood, en op eene andere plaats stortten 80 huizen in waarbjj 22 menschen om het leven kwamen. o Van Atjeh schrijft men aan het »Bat. Han delsblad* »In den laatsten tijd is bij onderscheiden ge vechten de ondervinding opgedaan, dat het gar nituur aan de helmhoeden, hoewel tot verfraai ing van dat hoofddeksel dienende, toch eigen schappen heeft, die allerongunstigst op den loop van het gevecht kunnen inwerken. »De vijand heeft reeds in de verte gelegen heid onze troepen, door het glinsteren van de koperen versiering, op te merken en kan zoo doende gemakkelijk onze sterkte en opstelling raden, »In verband daarmede heeft de militaire be velhebber gelast, dat in den vervolge de man schappen zullen uitrukken met hun van alle garnituur ontdane helmhoeden,* —o Men zegt dat de Gele rivier in China plotseling haar loop veranderde en een gebied van 11a 12- duizend kilometer overstroomde, tengevolge waar van duizenden omkwamen. Bekendmaking. De burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat een kohier der personeele belasting, dienst 1887/88 (no. 4), is invorder baar verklaard en aan den Rijksontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, den 16 Dec. 1887. De burgemeester voornoemd, HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 20 Dec. Een goed boek voor weinig geld. In het volgend nummer zullen we een bon plaatsen voor een oorspronkelijke roman. Alleen zij die op dit blad geabonneerd zijn kunnen deze voor slechts 40 ct., tegen inlevering van die bon bekomen. WOUDRICHEM. Door J. van Straten, visscher alhier, werd in den nacht van den 16 dezer 5 zalmen bemachtigd, waarvan hij er 3 had gevangen in één worp. Naar men verneemt zal ds. Nonhebei, predikant alhier, 8 Januari a.s. zijn afscheids rede houden. Hoewel de bouwlanden in deze streek aanmerkelijk hooger worden verhuurd dan het afgeloopen jaar, is er een aanzienlijke daling, waar te nemen in het weiland, daar er reeds verhuurd is, 't welk 30 pCt. minder opbracht. Bij de herv. kerk alhier is herbenoemd tot ouderling de heer R. Otevanger en als zoo danig benoemd IJ. van Straten Az. en tot dia ken herbenoemd de heer B. Buurman. SLEEUWIJK. In het bericht uit deze ge meente, zie laatste no., staat: zonder veêren »doch« breede vellingen, moet zijn: »noch« breede vellingen. BAARDWIJK, 19 Dec. De gemeentebe groting, in ontvangst en uitgaaf f7175.89^ bedragende, is door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. WAALWIJK, 19 Dec. Men hoort hier zeer weinig over de kandidatuur voor de Tweede Kamer. Algemeen is men van gevoelen, dat de kies vereeniging Noord-Brabant een kandidaat zal aanbevelen. DRUNEN, 19 Dec. Toen de heeren Ver hoeven gisteren avond met hun rijtuig in den Baard wijkschen Overlaat waren, viel een der paarden. Na vergeefsche pogingen om het weder aan 't loopen te krijgen, moest het dier, dat, zoo men zegt, eene groote waarde heeft, naar hier worden vervoerd. Men hoopt, dat het her stellen zal. SPRANG, 19 Dec. Verleden week hadden hier de kerkelijke verkiezingen plaats, die dit jaar eene meer dan gewone belangstelling wek ten. Van de 328 stembevoegde manslidmaten namen 259 aan de verkiezing deel. Tot notabelen werden gekozen voor twee tus- schentijdsche vacatures de heeren: Barth. Ver hoeven en M. v. Esch, en ter voorziening in de periodieke aftreding herkozen de heeren: Jan Craaijo en Adr. v. d. Hoeven. Tot kerkvoogd werd herkozen de heer P. Br. v. Santen. CAPELLE, 17 Dec. Door het stormachtig weder van heden sloeg de schipper A. v. W. over boord en hoewel enkele minuten later op gehaald, had hij reeds opgehouden te leven. Hij laat na eene weduwe met 4 kinderen. Zijn mede opvarenden 16-jarigen zoon was aan wal gesprongen en moest zijn vader voor zijn oogen zien verdrinken, trots de door hem terstond aangewende hulp. GENDEREN, 18 Dec. Door stemgerech tigde leden der Ned. Herv. gemeente alhier, is tot ouderling en diaken herkozen de heeren J. Saakes en D. Branderhorst Gz. GEERTRUIDENBERG. In de jongst gehouden raadsvergadering werd besloten, dat de bermen der toegangswegen naar het spoorwegstation met vruchtboomen zullen worden beplant. Mocht dit besluit, met een goeden uitslag bekroond worden, dan zal na eenigen tijd Geertruidenberg een nieuwe bron van inkomsten hebben. De politie zal echter onzes inziens niet weinig werk hebben oui er de lieve jeugd en anderen van af te houden. DALEM. Was het weder tot heden bijzonder geschikt voor buitenwerkzaamheden, door het hooge water heeft men den arbeid op de uiter waarden en lage landen moeten staken. Ten overvloede zal ook Woensdag of Donderdag a.s. de campagne aan de suikerfabriek van de h.h. Ravenswaaij Co. te Gorinchem, waaraan vele personen van hier werken, eindigen. Woensdag j.l. had de aanwijzing plaats van de werken voor de Keulsche vaart en wel van het perceel vau het Zederik-kanaal bezuiden de spoorbrug tot Gorinchemdit gedeelte wordt een geheel nieuwe vaart. LEERDAM, 20 Dec. Alhier is eene druk bezochte vergadering gehouden ter bespreking van het a. s. feest van Z. H. Paus Loo XIII. De vergadering benoemde bij acclamatie tot eere voorzitter van de feestcommissie de WEerw. heer Hoogveld, pastoor alhier. Verder werden geko zen tot leden dier commissie, de heeren Boer boom, voorzitter; Thöne, vice-voorzitter; von Retb, penningmeester en Klasenaer, secretaris. Binnenland. Het »Hbl.« vestigt de aandacht op het aan zienlijke saldo van 's rijks schatkist, dat thans 36 millioen bedraagt. Moet dat gehandhaafd worden. »Nemen wij aan, dat voor de dagelijk- sche kasbehoefte en tijdelijke afwisselingen van het saldo 10 millioen gereserveerd moeten worden. Rekenen wij voorts, dat in 1888 het saldo van 's rijks schatkist verminderde met het geheele tekort voor 1888 ad f11,600,000. Eindelijk voegen wij daarbij f 5,500,000 voor tekort 1888 op den Indischen dienst. »Dan blijft er toch van het tegenwoordige kassaldo ad 36 millioen nog f 9,000,000 be schikbaar. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat ten minste dit bedrag thans onverwijld tot aflossing van staatsschuld worde aangewezen. De onmiddellijke aflossing van de nog uitstaande f 9,000,000 oblig. 3i pet. Amortisati Syndicaat (of eigenlijk f 8,700,000, daar de aflossing van f 300,000 op 1 April a.s. reeds in de begroo ting is opgenomen), komt daartoe zeker in de eerste plaats in aanmerking. o De 76-jarige Jan Israël Robert, te Nijmegen, herdacht de vorige week den dag, waarop hij vóór 55 jaren, des morgens omstreeks 9 uur, op «Ie Citadel van Antwerpen de Nederlandsche vlag, die door de Fransche belegeraars was neer geschoten, wederom deed wapperen, waartoe hij onder eenen kogelregen der Franschen, met de vlaggeljjn in den mond, den 60 voet lioogen mas: moest beklimmen, om de vlaggeljjn in den top daarvan te scheren. Voor dit heldenfeit, waarover belegerden en belegeraars der Citadel vol bewondering waren, verd Robert op voor dracht van den generaal Chassé tot ridder der Miliiaire Willemsorde beroemd. De grijze held doet nog dienst als opzichter van de wandelplaats het Valkhof te Nijmegen. o Den 7en November jl. overleed te Salatiga mevrouw de weduwe KoordersBoeke, algemeen bekend als schrijfster en vertaalster van onder scheidene letterkundige producten. Haar echtge noot was het voormalige lid der Tweede Kamer, dr. D. Koorders. o Men meldt nader, dat het ridderkruis van de Eikenkroon den heer A. W. Sijthoff o. a. is toe gekend als blijk van Zr. Ms. bijzondere ingeno menheid met de uitgave van de werken van Van Lennep met teekeningen van Rochussen en Bles. o Het aantal kiezers te Amsterdam voor de Tweede Kamer en den gemeenteraad zal, volgens de nieuwe kiesregeling, 27,400 a 27,500 bedra gen. De kamerbewoners zijn nog niet daarbij gerekend. Verleden jaar waren er te Amsterdam 5334 kiezers voor de Tweede Kamer en 9469 voor den gemeenteraad. o Men meldt uit Rouveen: Geen dorp in ons land waar meer klompen worden gedragen dan hier. Het pasgeboren kind is nog geen drie dagen, of het draagt klompjes. Mannen en vrouwen, bij elke gelegenheid, ze dragen klompen. Op klompen gaat men ter kerk, ter markt, ter raadkamer en op reis. Geen wonder, dat hier veel klompmakers wor den gevonden, en dat men dit vak hier uit muntend verstaat. Alom zijn de klompen van hier in de omliggende gemeenten dan ook in trek. Arbeider en keuterboer vinden in den ledi gen tijd en vooral in der. winter in dit nuttig bedrijf een hulpmiddel in hun bestaan. Geluk kig tieren wilgen en populieren hier welig en voorzien ze niet enkel iu eigen behoefte, maar worden ze bij vrachten verkocht naar elders. Geen wonder, dat men zich op het gewas dezer boomen toelegt, gedachtig aan het: »Wie op eene verloren plek eenen boom plant, heeft geld op en te geplaatst. o-- Aan de »N. R. Ct.« wordt gemeld, dat de aannemer ran liet kanarl AltnelooNordhorö (een werk dat geraam wo: dt op f 900,000) vermist wordt. Een bewindvoerder is intusschep aangesteld. o Het te Rotterdam verschenen dagblad »Het O Algemeen Belang* heeft, nadat twee nommers het licht hadden gezien, opgehouden te verschij nen. Het nieuwe kerkgebouw der dolerende ge meente te Utrecht, zal vóór 1 Jan. a. s. worden ingewijd. o Door de commissie voor den aankoop van Ier- sche paarden ten dienste van het leger, zijn weder een aantal rijkspaarden aangekocht. Zij zijn be stemd voor Amersfoort en zullen in de volgende week te Rotterdam aankomen. o In Oost-Friesland worden tegenwoordig wcel- depaarden opgekocht door Nederlandsche koop lieden. De gemiddelde prijs, welke wordt besteed, bedraagt 1500 Mark. Op Tessel wemelt het nog van kievitten zou de winter ons bijgeval vergeten en de lente in aantocht zijn? o Te Uithoorn zijn in openbare veiling tien bunders land verkocht, gelegen in den polder Groot-Mijdrecht, gemeente Waverveen, voor de som van f 500, dus f 50 den bunder. De oorzaak van dien lagen prijs is te zoeken in de zeer hooge polderlasten. Te Zuidland is een steenen kan met ruim 900 oude zilveren munten uit de 16e en 17e eeuw ge vonden. o In de vorige week is men te Naarden tot de overtuiging gekomen, dat van den aanwezigen voorraad scherpe patronen, een getal van bijna 20.000 (zegge twintig duizend) ontbrak, zonder dat men er in geslaagd is den dader of de da ders van dezen vermoedelijken diefstal aan te wjj zen. De justitie doet een streng onderzoek. o Te Willemsdorp worden in de laatste dagen, van wege den Waterstuat, rivieropmetingen ver richt, welke in verband schijnen te staan met verandering van den mond der Dordsche Kil, daar er langs den kant van Strjjensas voordurend opdroogingen plaats vinden. Een passagier deelt aan de »Zw. Ct.« mede, dat, toen Professor Buys Ballot den 6 dezer bjjs onder magnetische verschijnselen te Utrecht waarnam en het te Amsterdam en Friesland onweerde, op de avondreis van Stavoren naar En chuizen, op den mast en de davits van de veersfoomboot Holland* wel gedurende 20 min. een helder Sint Elmusvuur door hem waargeno men is. Het verschijnsel komt te zeldzaam voor in den winter, om er geen melding van te maken. o Voor de fabrieksaardappelen in de provincie Groningen, is de prijs tegenwoordig 80 cents per HL. Een hier te lande voor de fabrieken zeer geschikt en voor het gebruik ongeschikte soort Magnum Bonum,* wordt ten bate van de gelukkige bezitters voor f 1,50 per HL. op gekocht en naar Engeland gezonden. o Uit 's-Gravenhage meldt men een zeldzaam feit. Daar verscheen ten stadhuize een paartje om te trouwen, vergezeld van de wederzijdsche ouders en getuigen. Bij het opmaken van de acte bleek, dat bruid eu bruidegom, vader en moe der van beide zijden en de vier getuigen allen in dezelfde intellectueele conditie verkeeren geen van de tien deelnemers aan de trouwplech tigheid had het in de wetenschap verder gebracht dan met een kruisje te kunnen teekenen. o Men schrijft uit Meerkerk: De brutaliteit der Woudrichemsche visschers neemt hier hand over hand toe. Verleden week werd door den rijksveldwachter M. v. d. Vliet alhier proces-verbaal opgemaakt tegen de vis schers M. R., J. V., R. V. en P. K., die des nachts de Oude Zederilc afstroopten met den zegen; in den nacht van 11 op 12 dezer ver schenen zij met hun achten, om met twee zegens in het rijkswater onder deze gemeente hun slag te slaan. De rijksveldwachter V. d. V. was ook hier tegenwoordig en maakte proces-verbaal op tegen J. V., J. K., J. V., J. V., P. M., T. H., T. H. en R. V. Kort geleden was door den zelfden beambte tegen 8 der vier eerstgenoemden om een derge lijk feit proces-verbaal opgemaakt. o Zaterdag avond werd een persoon op den straatweg tusschen Leersum en Doorn aangerand doc r twee personen, die hem al zijn geld, ten be drage van 7, afnamen. De daders, twee polder werkers, zijn reeds door de politie in verzekerde bewaring genomen. o Op de bouwhoeve »Keverberg« onder Voeren- daal is een boerenknecht tusschen een dorsch- niachine geraakt. Een been werd hem verbrijzeld. Zij toestand is hopeloos. - De werkman, die te Nizuwediep in het droge dok is gevallen (en o o O o r}

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2