Buitenland. Veel nieuws op het gebied van politick is er niet; alleen zou men van langzame ontwikkeling op het gebied der knoeierijen kunnen spreken, doelende op een paar stukken, zoo men zegt van de hand van vorst Bismarck, dezer dagen in de »Köln. Zeitung« gepubliceerd, waarin Prins Ferdinand van Bulgarije de schuld gegeven wordt van den gespannen en vreemden toestand in Europadeze stukken zijn, zoo zij geheel waar zijn, duidelijke bewijzen van intrigeerende han delingen van den Bulgaarschen vorster wordt in verhaald, hoe deze door bedrog en oneerlijke middelen op den troon kwam en zich hiertoe, tot op dezen datum handhaafde, verder, dat Prins Ferdinand reeds tijdens de regeering van zijn voorganger zijn oog op den troon gevestigd haddoor geheime relaties trachtte hij aan verschillende hoven de aandacht op zich te ves tigen, en toen de Bulgaarsche deputatie te Weenen hem de candidatuur aanbood, wist Prins Ferdinand ook den Paus voor zich te winnen. Ook zijne moeder, Prinses Clémentine, trachtte Ruslands monarch gunstig te stemmen, en zoo lang dit denkbeeld kans van slagen scheen te hebben, bleef Ferd'nand dan ook Russisch ge zind spoedig evenwel verkondigde hij Bulgarije's onafhankelijkheid. Ook de Sobranje zelf werd bij de verkiezing van Prins Ferdinand gedeeltelijk overrompeld, waarvan een uitvloeisel is de onderlinge ver deeldheid der leden. De knoeieryen, welke men Vorst Ferdinand verder toeschrijft, moeten ten doel hebben de goede Verhouding tusschen Rusland, Oostenrijk en Duitschland te bemoeielijken en deze mogend heden tegen elkander in het harnas te jagen. Nu echter deze daadzaken aan het licht ge komen zijn, zal Bulgarije's Vorst zich moeilijk kunnen blijven staande houden, en men wil in het aangenomen ontslag van Stoiloff en Natche- vitch het begin der te verwachten verwarring zien. Men kan echter niet al te veel geloof aan al deze zaken hechten. De troonsbeklimming van Vorst Ferdinand is noch altijd een doorn in 't oog van Rusland's Czar, en te meer nu deze door tusschenkomst van Oostenrijk zijn invloed in het oosten zag verminderen, zal hij met lede oogen aanzien dat de regeering van Vorst Ferdi nand langer duurt dan zich vooreerst liet aanzien. is Gruillaume Frank, een geldwisselaar te Brussel, voortvluchtig, met 600.000 francs. o Te Brussel loopen in de jongste dagen weder verontrustende geruchten omtrent het lot van Stanley. De laatste post van den Congo bevat geen enkel bericht in verband met een expedi tie. o Julius de Geyter's Keizer Karei en het rijk der Nederlandeneen heldendicht van 6000 ver zen, is nu, naar de »Brugsche Beiaardbericht, voltooid en zal spoedig verschijnen. o De Paus, die elk jaar met Kerstmis een som geeft aan de armen van Rome, zal dit jaar een grootere gift doen, ten bedrage van 140.000 frs. o Behalve de Universiteit te Moskou zijn ook die van Charkoff en Odessa gesloten wegens wanor delijkheden aldaar. o Daily News« meldt uit St. Petersburg, dat officieele tijdingen uit Syrië van bloedige botsin gen gewagen tusschen Drusen en Bedouïnen, waarbij de eersten 160 dooden en 300 gewonden moeten gehad hebben. aangedrongen, dat de regeering der Unie kruisers uitzende, om voorbijkomende vaartuigen te waar schuwen. o Het dagblad Parismeldt, dat vorst Ferdi nand van Bulgarije zijn ontslag heeft ingediend. De Bulgaarsche Minister van Oorlog onder handelt over een levering van 15 millioen patro nen, die op 1 Maart moeten worden opgeleverd. o Het Parysche huis Rothschild heeft voor een aanzienlijk bedrag aandeelen in Duitsche spoor wegondernemingen gerealiseerd, naar het heet ten behoeve van prinses Clementine van Orleans, die veel geld voor haren zoon prins Ferdinand van Bulgarije losmaakt. o Jules Ferry is bijna geheel hersteld. o Men neemt thans algemeen aan dat L'Hoste en Mangot met de Aragozijn vergaan. L'Hoste was eerst 27 jaren, Mangot 19 jaren oud. L'Hoste had 300 luchtreizen gemaakt en was o.a. drie malen het Kanaal overgestoken. o over bakboord. Dat is stormGeef daarom bevel N.W. -J- W. te sturen en zend uwen besten ma troos in de mast op uitkijk. Tegen drie uur 's middags vermeldde de mast- wacht ean ijsberg. In 't eerst zeer klein, geleek zijn silhouet in de verte een prachtige opaal van melkkleur, met blauwe aderen doortrokken. Toen wy hem naderden en zijn omtrekken nauwkeuri ger konden opnemen, bleek hij doorzichtig als kristal. Zijn verblindend wit verhief zich schoon boven het donkergroen der golven, die zijn brand- vlak begeerig lekten. Na een uur ongeveer dreef dit zeldzaam schoon gevaarte in 't midden der onmetelijke watervlakte. Ik richtte mijn kijker op het ijsmonster en ont dekte op dit drijvende eiland twee voorwerpen, die ik voor vogels hield. Spoedig echter onder scheidde ik ze duidelijk en zag dat het geen roof vogels, maar menschelijke wezens waren, een man en een knaap. Toen wij het gevaarte, dat zeker een 500 voet hoogte had, op eenige kabellengten genaderd wa ren, liet ik een boot uitzetten. De tweede stuur man met vier matrozen deden ze over de zee vlie gen en hadden in korten tijd de ongelnkkigen opgenomen en staken van d n ijsberg af. Op dit oogenblik schoot de wind in een ande ren hoek, de berg zwenkte naar 't zuiden, een ijzige temperatuur achter zich latend, de zon scheen bloedrood door de wolken, en haar schijf was bovenmate groot. Reeds waren in de verte sterren te zien, of schoon het voor hun verschijnen nog te vroeg was, doch ze schenen mat en bleek. Ik monsterde het hemelruim, rondom bezet met zware purperen wolken, die van minuut tot minuut dichter en donkerder werden. Een verschrikkelijke windstoot veegde door onze takelage. Zeilen strijkenkommandeerde ik en de schrille toon mijner fluit, den storm overtonend, riep een zwerm matrozen in masten en raas om 't bevel uit te voeren. De reddingsboot stiet tegen het schip. Op het oogenblik dat ze opgeheschen, de Een zeer kostbare naaimachine is onlangs de Keizerin van Rusland aangeboden door de Slavi sche Vrouwen-vereeniging, als blijk van erkente lijkheid voor Hr. Ms. belangstelling in de vrou welijke handenarbeid in Rusland. Zij bracht o. a. het Russisch borduurwerk in de mode, door het zelve te vervaardigen. Die machine is van zilver en goud, en rijk ver sierd met edelgesteenten. Het deksel van het kastje, waarin zij bewaard wordt, heeft den vorm der Russische Keizerskroon. o Uit Halifax wordt gemeld, dat bij het wegrui men van massa's sneeuw van den Caraquet en New-Brunswijk spoorweg, eene locomotief, bene vens tender en sneeuwploeg, toen zij de brug passeerden, uit de rails geraakten en in het water stortten. Acht personen verloren hierbij het leven. o Te Westchester, bij Philadelphia, is de inrich ting voor de .electrische verlichting der stad door eene ontploffing vernield, zoodat de plaats in duisternis gedompeld werd, d ar gas er niet meer gebruikt wordt. Zes personen kwamen bij het on heil om het leven en even zoovelen werden ge kwetst. o Eenige Amerikaansche speculanten hebben onlangs een reusachtig houtvlot verzonden van Nova Scotia naar New-York, teneinde hierdoor eene aanzienlijke som geld aan vracht te bespa ren. Het bestaat uit 27,000 aaneengeketende boomstammen, heeft ongeveer den vorm van een sigaar, is 560 voet lang en omvat 11,000 ton hout. Te New-York heerscht groote beweging over het bericht, door de sleepboot »Miranda« aan gebracht, dat het monsterhoutvlot gedurende eenen hevigen storm op zestig mjjlen bezuiden Block-eiland weggeraakt is. Alle pogingen van de sleepboot om het te behouden, mislukten, terwijl de »Miranda« zelve duarbij bijna veron gelukte. Het vlot is zuidwaarts afgedreven, en is voor schepen gevaarlijker dan rotsen, daar het bestaan er van der scheepvaart onbekend is, terwijl het vlot bovendien slechts vijftien voet boven den zeespiegel uitsteekt. Er wordt op Plaatselijk Nieuws. HEUS DEN, 23 Dec. De op Woensdag 1.1. gehouden verkoop van 78 stuks iepenboomen, behoorende aan de ge meente en staande op de wal (noordzijde), heef totaal opgebracht, met inbegrip der onkosten, f 593.25. Voor een dezer boomen, staande nabij de haven, werd de som van f 58 besteed. De sterke mist van gisteren was oor zaak, dat geen enkele stoomboot van hier ver trokken is. WERKENDAM, 23 Dec. De leden der Chr. Ger. Kerk alhier gaven dezer dagen blijk, dat zij gevoelen dat ruime bijdragen noodig zijn tot instandhouding van den openbaren eere- dienst en besteedden gezamenlijk bij de verpach ting der zitplaatsen voor één jaar niet minder dan f2105.75. Tot candidaat voor de Tweede Kamer zal van anti-revolutionnaire zijde voor het kies district Gorinchem worden gesteld de heer Seret, kapitein der artillerie. WOUDRICHEM. Aan Aart van Mustber- gen, handelende in kruidenierswaren, werden, gemeente- 'ud.-..;,e g :meente-ambtenaren 65 jaren in ge- heeft tegen 1 Ja- aangevraagd. hoogte der verschansing bereikte, gaf de opper stuurman, die deze manoeuvre komraandeerde, een schreeuw en keerde zich hevig ontroerd tot my. Wat is 't nu weer, Bruce Op het starre, bleeke aangezicht van den on- machtigen man, dien twee matrozen naar achter droegen, met de hand wijzend, scheen de stuur man verstomd en stotterde eindelijk: Daar is hij »Wie dan?* Hij de man de man, dien ik gezien heb op uw plaats Ik wilde antwoorden, doch op dit oogenblik scheen de natuur al hare booze tnachten los te laten. Ons schip kraakte, alsof het tegen rotsen geslingerd werd. Regen, hagel, donder en blik sem, alles te zamen kwaui op ons af, terwijl de oceaan de golven tot zwarte, brullende bergen opjoeg. De storm gierde tegen den spiegel, ter wijl de steven bestendig gericht bleef Noord- West, West. Dat was ons geluk. Wij werden in razende vlucht voortgezweejt Toen de eerste aanval voorbij was en wij de zee voor ons handen, herstelde de beman- van haren schrik en wij lieten ons door den storm voortdrijven. Nadat de woede des oceaans bedaard was, hescheu wij de zeilen. De oude bootsman stond aan 't stuurrad naast den tweeden stuurman en zeide: wanneer in plaats van achteren, deze westewind ons van de zijde te pakken gekregen had, dan mag me de duivel halen zoo we niet naar den kelder gegaan waren Na een en ander geregeld te hebben, begaf ik mij naar den schipbreukeling. De man lag in een toestand van volslagen machteloosheid, bleek als een doode en met half gebroken oogen. Zijne tanden klapperden. Boven dien leed hij aan scheurbuik. Zijn tandvleesch bloedde bij de geringste aanraking, zijne beenen waren bovenmatig gezwollen en gekromd. Men raadt licht welke ontberingen, welk smartelyk hooge ning terwijl hjj deze langs den Sleeuwijkschen dijk rondventte, enkele zakjes uit zijne kar ont vreemd, naar hij vermoedde door zekeren II. A. v. D., doch deze bleef halstarrig de daad loo chenen. Den aldaar dienstdoenden brigadier der maréchaussée uit W. er mede in kennis stel lende, wist deze ijverige beambte den 14-jarigen deugniet eindelijk tot bekentenis te brengen. De winkelwaren had hij onder eene houtmijt ver borgen. DRUNEN. Naar wij vernemen zal de ex ploitatie der lijn ZwaluweVlijmen niet voor 1 Mei van het volgend jaar worden bewerk stelligd. WAALWIJK, 23 Dec. Te 's Bosch is eene ver gadering gehouden door de besturen der afdeelin- gen van de kiezers-veeeeniging Noordbrabant, ('s Bosch, Grave, Vechel, Helmond, Eindhoven, Tilburg, Waalwijk, Oosterhout en Zevenbergen) ten einde de afdeelingen te reorganisoeren in verband met de nieuwe verdeeling der kiesdis tricten, en verder de belangen der vereeniging o O C5 te bevorderen, om tijdig gereed te zijn voor den aanstaanden verkiezivg^triid. D lm r f'. Jl van ontvanger, een m in Nederland, di ongeveer meente-dienst Werkzaam was, nuari a.s. zijn eervol ontslag BAARDWIJK, 21 Dec. Maandagavond jl. opende Eensgezindheid hare eerste winter voor stelling ten huize van mej. de wed. Dekkers, met Baboe Rita.« Over het geheel genomen werd het stuk goed gespeeld en op sommige plaatsen onverbeterlijk. Een enkele maal in het 4e bedrijf had August zijne rol niet zeker. Her man, die voor het eerst optrad, kende de zijne des te beter en speelde wel wat gejaagd, doch overigens goed. De andere rollen in dit stuk waren alle in goede handen. Haai, Bram en Kokinje waren best. De vereeniging zal veel verliezen in Haai, die de gemeente gaat verlaten. Tot naspel werd gegeven Barbier Brugwach ter,* waarin allen, ook de nieuweling Koet, hunne rollen goed afwerkten. Het publiek amu seerde zich best; jammer dat de tooneelopening wat klein is en het tooneel laag; voor acteur en toeschouwer zou het veel prettiger zijn, zoo deze gebreken verbeterd werden. Ten slotte meenen wij den spelers te moeten opmerken, dat hier en daar gezondigd werd tegen het woord- en zinsaccent en tegen de uitspraak van enkele vreemde woorden. Hun spel, gewoonlijk zeer goed, zou nog veel schoo ner zijn, als deze fouten weggenomen werden. Binnenland. liet wetsontwerp houdende bepalingen tot het van overmatigen arbeid en verwaar- jeugdige personen, is gegrond op let voorstel der enquête commissie» dat de wen* schelykheid der uitbreiding van staatszorg in dezo zoo onwedersprekelijk lie *ft bewezen. Dit ontwerp stelt strai baar het doen verrich ten van arbeid door een kind, en niet, zooals de wet van 1874, het in dienst nemen of in dienst hebben van een kind. Dientengevolge wordt omschreven wat de wet onder arbeid verstaat, nl.»alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf.* Uitgezonderd worden de werk zaamheden voor een bedrijf, die in eene huis houding of stalling, ook buiten eenig bedryf, plegen verricht te worden. Het verbod, om kinderen beneden 12 jaren arbeid te doen verrichten, wordt nu uitgebreid tot veldarbeidvoor 10- en 11 -jarigen kan dit verbod gedurende acht weken van het jaar, in 't belang van den landbouw, door Ged. Staten voor iedere gemeente worden geschorst op ver zoek van den raad. Kinderen tusschen 12 en 13 jaar mogen alleen veldarbeid verrichten. Bij bestuursmaatregel kan worden verboden een kind beneden 16 jaren bepaalde soorten van arbeid te doen verrichten, op grond van de ge varen voor het leven of de gezondheid der kinderen. Een kind beneden 16 jaren, mag niet langer dan 10 uren in het etmaal anderen arbeid dan veldarbeid verrichtenvoor bepaalde bedrijven kan van dit verbod vrijstelling worden verleend. Kinderen beneden de 16 jaren mogen met werken niet vroeger aanvangen of later eindi gen dan, van 1 April tot 30 September, ten 5 uur 's morgens en 7 uur 's avonds, en in den overigen tijd van 't jaar, ten 7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. Zondagswerken in fabrieken, trafieken en werk plaatsen is verboden voor personen beneden 18 aren, Israëlieten uitgezonderd. De drie laatste verbodsbepalingen zyn niet toe passelijk voor bedrijven aan boord van vaar tuigen uitgeoefend. Om ontduikingen te voorkomen is bepaald, dat, wanneer iemand beneden 18 jaren bui ten de schafturen aangetroffen wordt op eene besloten plaats waar arbeid wordt verricht, hij geacht wordt aldaar zelf arbeid tc verrichten, tenzij het tegendeel blijke. Het wetsontwerp bevat geen bepalingen om trent volwassen vrouwen, evenmin omtrent rust- Ook de ambtenaren van het geneeskun- staatstoezicht zijn tot het opsporen van over tredingen gerechtigd. o De Minister van Binnen!. Zaken heeft vol daan aan den wensch in de afdeelingen der Tweede kamer geuit, dat de stembriefjes ook over de post kunnen worden rondgezonden, Ilij is echter niet te gemoet gekomen aan het verlangen, dat ook elders dan in gemeen ten met meer dan 40,000 inwoners de stembu- reelen uit kiezers, die geen raadsleden zijn, mo- uren. dig gen worden samengesteld. Betreffende de o grensregeling tusschen België tegengaan loozing van lijden dit verzwakt organisme moest doorstaan hebben. De kok goot hem in kleine teugen wat bouillon in. Hij deed pogingen om te spreken. »Het kind, waar is het kind stamelde hij. Dat waren zijne eerste woorden. Men stelde hem hieromtrent gerust. De knaap, ongeveer 15 jaren oud, lag op een bed naast hem. Gretig verslond hij waf voedsel. Hij legde een buitengewone vreugde aan den dag, terwijl hij dronk en stootte elk oogenblik de woorden uit: »een zeil, een zeil!* Na eenige dagen waren beiden hersteld. Met het voornemen, hunne namen in het journaal te schrijven, vroeg ik den man, hoe hij heette. Hij droeg een Zweedschen naam. Ik noodigde hem uit dien zelf te schrijven, tegelijk met dien van den jongen. Hij schreef daarop in regtlm» in -oho r -s; ».Jiilm- Tem. iei i, enmaar van den wal- vischvaardi r de Fins?!. van de Alandseilanden.« En voor dee ,.r Rudolf Knorr, zoon van Ludw i:. Knorr. scneopsreeder te Helsingfors.* Het was uauwelijks te gelooven, maar het schrift van dezen man geleek als twee droppelen water op dat der lei. Het toonde een eindstreep, die karakteristiek was. Uit nieuwsgierigheid vroeg ik hem op de lei de bewuste woorden te schrijven, die zooveel opschudding aan boord veroorzaakt hadden. Zij kwamen volkomen overeen met het aan de andere zijde bewaarde schrift. Ik wischte snel beide regels uit en nam mij voor noch met hem, noch met Bruce over deze treffende gelijk vormigheid te spreken. Onze j assagiers gingen 14 dagen later te St. Jean aan wal, waar onze New-Foundlandvaarder het anker wierp, na een gevaarlijke overtocht, die niet minder dan 2 maanden geduurd had. Wat ik hier verteld heb, heeft zich feitelijk zco toegedragen. Ik heb het gezien, wij zagen het Doch nimmer heb ik het kunnen verklaren. en ons land wordt nu gemeld, dat België aan onze Regeering voorgesteld heeft, dat wij zou den afstaan eenige op de grens gelegen gehuch ten, terwijl als vergoeding daarvoor Nederland van België het dorp Baarle-Hertog zou ont vangen. Bovendien zouden wij aan België nog een vrij aanzienlijk bedrag in geld uitkeeren. o 29 opzichters, die bij den aanleg der Staats spoorwegen werkzaam zijn geweest, hebben aanschrijving ontvangen, dat zij met primo Ja nuari a.s. definitief uit hunne betrekking zijn ontslagen. Men schrijft uit Kinderdijk De tegenover ons ligi geude watervlakte te Slikkerveer is geheel gereed, en wacht slechts op vorst om in een ijsbaan te veranderen. Als wij het treffen dat het riet van de buiten gorzen gesneden is vóór de invallende vorst, dan zal zeker de baan, eenmaal in gebruik ge nomen, voor de hier wonende een vroolyk ge zicht opleveren. Naar men verneemt zullen er behalve de ge wone wedstrijden, ook wedstrijden plaals héb ben op Amerikaansche leest geschoeid, als: bamiraces, hurdleraces en sackraces. De eerste wedstrijd bestaat daarin, dat de rijder op de af te leggen baan genoodzaakt is, door op het ijs liggende bodemlooze tonnen te kruipen, hetgeen natuurlijk met groote moeiel ijk heden gepaard gaat en in hooge mate den lachlust der toe schouwers opwekt. De tweede soort is een ge wone race met hindernissen. Bij de derde soort wedstrijd worden de deelnemers in zakken ge bonden, die hen van den hals tot aan de en kels reiken, zoodat zij zich bijna niet kunnen bewegen en er natuurlijk van hardrijden geen sprake iszij die het bij deze race overeind houden tot Let einde der baan, zijn lang niet tot de minsten te rekenen, daar men, eenmaal gevallen, niet dan met groote behendigheid en krachtsinspanning overeind komt. Te Amsterdam hebben zich ruim 500 leerlin gen der Middelbare scholen voor vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel aangemeld. Jl. Zon-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2