•worden na Kerstmis 200 vreemde bisschoppen verwacht. o- - De Paus, vernemende dat de Koning en de Ko ningin van Italië voornemens waren hem een ge schenk aan te bieden bij zijnjnbelë, deed door tusschenkomst van den aartsbisschop van Milaan weten, dat hij dat alleen dan zou aannemen, in dien het in naam van de Prinsen van het Huis van Savooïe werd aangeboden. Koning Humbert liet hierop antwoorden, dat het nooit zijn plan was geweest een geschenk te geven. De Koning heeft al de leden van het Kon. Huis verboden den Paus iets bij zijnjubiléte geven. o Men meldt uit Weenen aan »le Matin* dat men in het Vatieaan zeer verwonderd is dat de Czaar van Rusland geen gezant naar den Paus zendt, daar Leo XIII zich bij de kroning van Alexander III heeft doen vertegenwoordigen. o Spanje weigert toe te treden tot de Triple Alliantie en nu zegt men dat Oostenrijk, Duitsch- land en Italië weigeren hun legaties te Madrid tot ambasssades verheffen, m. a. w. Spanje als groote Mogendheid te behandelen. Te Madrid wordt de houding van Sagasta algemeen goed gekeurd. Te Londen zullen ongebruikte terreinen in parken en tuinen worden veranderd, om aan 1300 werklieden werk te kunnen verschaffen. o De Tiber wast geducht. Men vreest voor over strooming van de benedenstad. o Wilfrid de Fonvielle ontving een brief van kapitein Mac Donald van de Prince Leopold die de »Arago« boven de zee zag drijven en lang zaam in zee vallen. Dat was 39 mijlen ten ZW. van het eiland Wight. Het woei hevig en er viel een stortregen. Mac Donald zag in de verte Lhoste en Mangot lang worstelen, maar te ver geefs; de ballon werd door een windvlaag ge scheurd en het schuitje door een golf weggesla gen. Toen de Prince Leopold« op de plek kwam, was alles door de zee verzwolgen. o Het stoomschip >San Vincent* van San Fran cisco naar Vera-Cruz, is op zee verbrand;; 11 personen aan boord kwamen om. o Te Logrosant (prov. Cacérès) brak een brand uit bij een koopman. De aangrenzende wonin gen, in een waarvan een kruitdepót was, werden eveneens aangetast en er had een ontploffing plaats, waardoor 6 personen werden gedood en 4 gewond. De schade is aanzienlijk. De Regeering van de Vereenigde Staten heeft een oorlogschip uitgezonden, om de voorbijko mende vaartuigen te waarschuwen tegen het ronddrijvende monsterhoutvlot. Volgens een bericht uit New-York is te Ro chester een ernstig ongeluk gebeurd. Door een lek in de geleidingen, waardoor petroleum naar een gasfabriek werd gevoerd, vloeide deze in de riolén der stad. Dit had op verschillende plaat sen ontploffingen ten gevolge en een zoo hevigen brand, dat daardoor drie meelfabrieken werden vernield en eenige personen het le /en verloren. De schade wordt op 500,000 dollars geschat. o In het begin der maand hebben in Noorde lijk West-ïndië hevige stormen gewoed; er werd aan de kust veel schade toegebracht. 70 sche pen vergingen en te Monte Ckristo strandden 12 schepen. Plaatselijk Nieuws. HETJSDEN, 27 Dec. De Heusdensche IJs club gaf dezer dagen weder teekenen van leven en benoemde in hare laatste vergadering tot leden van het bestuur de heeren H. A. J. Ver hoeven tot voorzitter, J. de Gier tot onder voorzitter, J. J. van Grondelle en J. van Tuyl tot commissarissen, en H. J. van Eggelen tot secretaris. In dezelfde vergadering werd het plan ge opperd tot aanschaffing van een verplaatstbaren ijstent ten gerieve der leden met hunne dames. Voorts zullen de verschillende reddingsmiddelen als ladders, touwen enz., weder tijdig op tal van plaatsen langs de rivier worden aangebracht en zal zoo noodig de aanduiding van »gevaar- lijk ijs« weder op minder vertrouwbare plaatsen worden aangebracht. Tot kerkvoogd bij de Nederl. Herv. gem. alhier, is herbenoemd de heer G. Beunders. OUDHEUSDEN, 26 Dec. De oudste be woner dezer gemeente, de heer J. van Her waarden, trad heden zijn 100ste jaar in. Op gewekt en zonder gebreken, vierde hij in het bijzijn van kinderen, kleinkinderen en verdere familie dezen gedenkvvaardigen dag. Wij hopen dat het hem vergund mag zijn dezen dag nog enkele malen te beleven. Zijn oogeu- blikkelijke welstand geeft daartoe de beste hoop. GENDEREN, 25 Dec. Door notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer R. Braams. AALBURG. Herkozen tot ouderling de heer Adr. van Wijk en tot diaken de heer Hendr. v. d. Wetering. WAALWIJK. Het gezamenlijk aantal kiezers onder het nieuw voorloopig lcies-reglement, zal in onze gemeente vermoedelijk bedragen ongeveer 360thans zijn er ruim 290. Slechts 6 personen hebben zich aangemeld als kamerbewoners. WOUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn, uitsluitend met drijfwant, gevan gen en aan den afslag alhier verkocht van 18 tot en met 24 December 44 winterzalmen van f 0,91 a f 1.35 per half K.G. GORINCHEM, 23 Dec. De pogingen om eene aanlegplaats voor stoombooten te Sleeuwijk te vérkrijgen, zijn gelukt; het kapitaal is volteekend. Niet voor Sleeuwijk maar ook voor de meeste plaatsen in het Land van Altena is het tot stand komen er van van veel gewicht, daar zij daardoor in rechtstreeksche verbinding komen met Rot terdam, Dordrecht en Gorinchem. ZEVENHUIZEN, 22 Dec. De zangvereni ging Apollo te Zevenhuizen zal op Maandag 28 dezer eene uitvoering geven, ten voordeele van de algemeene armen. Terwijl een tilbury over de straat reed, wilde een zesjarige jongen vlak voor 't paard oversteken met het gevolg, dat de wielen over zijn lichaam gingen, gelukkig zonder eenige gevolgen. De werkzaamheden aan de telefoon vor- tijd aan tooverij denken. De uitvinders waren aan vervolgingen blootgesteld en de menschen waren bevreesd voor het nieuwe en onbekende, dat op verborgene krachten wees, en verborgene krachten waren ongetwijfeld uitingen van een boozen geest. Wat men niet voelen en tasten kon, werd zonder onderzoek veroordeeld. Menige nuttige uitvinding, die nu hare zegeningen wijd en zijd doet gevoelen, werd door die heillooze vrees in de geboorte gesmoord. De bijgeloovige meerderheid legde de meer ontwikkelke minder heid het zwijgen op. Er is nog veel bijgeloof, maar de meerderheid is er niet meer aan onder worpen, het verschuilt zich, als schaamde het zich aan het daglicht te komen. Verbodsbepa lingen als die van Lodewijk XIV en Hendrik IV, zouden nu eene onmogelijkheid zijn. Men zou er zich niet aan storen. Buitenland. Het gerucht van het aftreden van Prins Fer dinand is door dezelfde personen uitgestrooid, die de geruchten van een revolutie te Sofia hebben verspreid. De Vorst zal niet aftreden dan op het duideljjk uitgedrukt verlangen des lands. o De National Zeitg. betoogt, dat de verwik kelingen tusschen Oostenrijk en Rusland nu niet ernstiger zijn dan in 1771, maar, zegt het blad, nu heeft keizer Wilhelm bijna even vele milli- oenen soldaten tot zijne beschikking, als Frede- rik de Groote onderdanen had. En deze reus achtige krijgsmacht zal steeds tot verzekering van den Europeschen vrede in de weegschaal vallen, zoodat het blad den toestand niet beter kan aanduiden, dan door de woorden, onlangs in den Rijksdag gesprokenHet zwaard van den Duitschen keizer is het zinnebeeld des vredes. o De »République Fran$aise« bevat eene dépêche uit Weenen, waarin gezegd wordt, dat men in politieke kringen met zeer veelspanning den toestand in Servië beschouwt. De openbare meening is daar zoo geprikkeld, dat men als ontknooping een staatsgreep of eene omwente ling verwacht. o Uit Weenen verneemt de »Standard«, dat de houtprijzen zeer sterk gerezen zijn, omdat alle voorraden worden opgekocht voor rekening der Regeeringen van Duitschland en Oostenrijk. o Eene nieuwe rechterlijke instructie is geopend tegen Wilson over den verkoop van ridderorden. Drie tusschenpersonen zijn aangehouden. o— Aan boord van het Fransche transportvaar tuig »l'Orne, dat een aantal veroordeelden naar Cayenne zou brengen, heeft eene muiterij plaats gehad onder de veroordeelden, die zich zoo on rustbarend uitbreidde, dat de commandant zich genoodzaakt zag, 14 der belhamels te laten neerschieten. Van de 60 millioen frs., die Z. H. de Paus reeds aan jubilé-geschenken heeft ontvangen, zal hij 12 millioen weggeven aan liefdadige genootschappen. De Koning van Portugal zond den Paus een gouden kelk voor zijn jubilé. De Paus zal 50.000 toegangkaarten geven voor de jubilé-mis in de Pieterkerk. Te Rome te dansen? Waar wordt de bruiloft gehouden?* »Bij uw buurman, Schulze Diitting, die uw voogd is,antwoordde Karei droog. »Zijn doch ter is thans ook weer thuisze is voor goed van de kostschool af; een beeldschoon meisje, voegde hij er opzettelijk bij, want Lucie's hoog moedig gelaat maakte hem boos. >Ja, maar ze spreekt afschuwelijk door den neus,* viel Lucie in, die een steek in haar hart voelde. De wildste ijverzucht maakte zich eens klaps van haar meestermaar haar trots dwong haar het te verbergen voor haar beminde. Doch de jonge man kon uitmnntend in de ziel van zijn hartstochtelijke geburin lezen, die hem door de wederzijdsche vaders tot bruid be stemd was, zonder dat hij de minste liefde voor haar gevoelde. Vóór een jaar was Lucie nog de benijde erfgenaam van Lahnbeck geweest, maar met de geboorte van haar kleinen stief broeder, zonken hare aanspraken in 't niet. Als het bezit van 't goed niet verbonden was aan het bezit van Karei, dan was haar ontnuchte ring bij de geboorte van den zoon niet zoo smartelijk geweest. Thans stond Lucie met hare jonge standgenooten gelijk. Dat Karei echter maar kiezen kon onder de dochteren van het land, wist ze heel goed. Tot nu toe was tus schen haar en Karei nog geen woord over de vastgestelde verbintenis gewisseld. Dat was alleen het werk der vaders geweest; over de hoofden der verloofden heen, waren ze verkocht gewor den. Maar de oude Schulze-Detten beschouwde zju overijlde belofte onder andere omstandig heden gegeven, volstrekt niet als verbindend. Om dit aan Schulze-Lahnbeck duidelijk te maken, was hij heden gekomen. Nu kwam het nieuwtje van den aankoop daar tusschen, en zeer ontijdig kwamen zijn zoon en Luae hem aan zijn voor nemen herinneren. De wijn vloot bij stroomen. Hoe meer Schulze- Lahnbeck zijn zelfbeheersching verloor, zooveel te meer kwam de praalhans in hem voor den dag, en zoo vernam de oude Detten zijn gesprek met vrouw Klewes, met wier aanmatiging de huisheer den spot dreef. Lucie had onderwijl tijd om de gasten gade te slaan. Die Schulze's von Detten beeldden zich niet weinig in op hun oude afstamming en hun boerénadel. Ze stonden bekend als verstandige, vlijtige en rechtschapen mannen, welke dit ook in hun omgang met hun onderhoorigen toonden. Ook Schulze-Lahnbeck, wiens afkomst menig landbezitter een spotwoord ontlokte, dewijl ze den grondlegger van het huis als een 'parvenu beschouwden, behandelden zij met passende achting. Op de wijze der parvenu's liet Schulze-Lahn beck zijn voornaamheid blijken, waar hij maar kon. Zelfs Lucie werd heden door zijn pralerij verstoordook ontging haar niet, dat Karei zich verveelde. Zij zag het aan hem, dat liij zich hartelijk verheugde, toen zijn vader opbrak. Men schudde elkander de handen en liet de gasten uit; buiten echter haalden vader en zoon vrijer adem. Zwijgend, beiden met hun eigen gedachten bezig, gingen ze verder. Een poos hadden ze stom voortgewandeld, toen ze een vreemd geluid vernamen. Klonk dat niet als een onderdrukt, verstikt geroep om hulp? Beiden luisterden scherper. Juist, het steunen werd her haald het kwam van den hollen weg in de richting van Lahnbeck. »Hola horiep de jonge Detten. »Holo ho herhaalde de oude. »Hier! hulp! ik sterfklonk het duidelijk terug. Een gejammer volgde. Karei, ik geloof, dat de oude Klewes in haar roes daar in de sloot is gevallen; dat is de heele geschiedenis. Ga er gauw heen en geef me een teeken, als ik gelijk heb. Een »hola ho!« is voldoende. »Als je haar vindt, kan je 't alleen wel met haar kluar spelen. De koekoek mag 't weten, maar ik voel me ook niet heel vast op de beenen. Ik zal maken, dat ik naar huis kom. De deur laat ik voor je open.* Zooals de oude Schulze vermoed had, was het. De jongeling vond de vrouw in den beklagens- waardigsten toestand. Ze had haar voet ver stuikt en was niet in staat op te staan. Spoe dig besloten, haalde Karei de oude uit de droge sloot. De nacht was koel, maar helder en de weg tot de woning der oude niet al te ver. »Ik zal u naar huis dragen. Wees bedaard gebood hij, toen ze voortdurend jammerde en klaagde. >Men zal me halen, mijnheer Schulze. Ik had namelijk een engel aan mijn zijde, een werke lijke engel in menschen gedaante; anders was ik op weg omgekomen. Die engel heb ik naar mijn huis gestuurd, opdat ze weten zullen, waar ik blijf. Mijn zoon zal me halen. Maar dat zeg ik u, 't is er niet recht toegegaan, dat ik zoo bedwelmd ben geworden, want ik kan veel verdragen. In mijn betrekking mag het nooit blijken, dat je een roes aan hebtmaar, lieve hemel, ik geloof stijf en vast, dat hij me ver giftigen wilde. Misschien weet hij, dat ik zijn lot in handen heb,* sprak ze woedend, terwijl haar boosheid moer en meer toenam, naarmate Karei zich hield of hij er niets mee te maken wilde hebben. »Gekkepraat! Hoe kunt ge zoo slecht over Schulze denken?* Denken? hm, denken komt van weten, steunde ze met een stem als zou ze stikken. »0, o,« mompelde ze dan verder, »als ik spre ken wilde en wat ik weet kan ik be zweren dan Maar neen, mijn hart is als een graf, en den lijksteen heft niemand ter wereld daarvan op. Maar, die trotskop, die Lucie mocht wel een beetje vriendelijker zijn. Zeg haar dat bij gelegenheid. Want het was ook uw nadeel, lieve jongeheer, als ik spreken wilde. Maar daarvoor zal God me behoeden.* Karei had zijn vracht een half uur verge- torscht, toen hij afgelost werd. Wiesje had het haar aangeduide huis gevonden en den bewo ners het ongeluk, dat de oude vrouw over komen was, meegedeeld. Duizendmaal dank, kind,* riep vrouw Klewes haar tegen, toen ze met haar geleide naderde. En ook u, jongeheer Je moet dezer dagen eens bij me komen, Wiesje, hoor je? Nu weet deren goed. De draad langs de Rijnspoortelegraaf palen is gereed en de alen <n het dorp staan reeds op de afgeoakende plaatsen. Binnen enkele dagen ziet men de opening te gemoet. Zondag II. barstte hier een geweldig onweder los, onmiddellijk voorafgegaan door felle bliksemstralen. Zeker een ongewoon verschijn sel in December. Vele schapen liepen van schrik in de slooten, waardoor er meer dan 30 ver dronken. LEERDAM, 27 Dec. Alhier is eene anti revolutionaire kiesvereeniging opgericht, genaamd »Nederland en Oranje*, die zich aansluit bij die van Sliedrecht. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren C. D. Grijns, J. Elfrink, J. Fabries, B. Duetz en J. Flier. Benoemd tot gemeente-secretaris alhier, de heer B. Tukker. Met hem stond op de voor dracht de heer E. Everwijn van Zwammerdam. De door notaris de Kruiff verleden week alhier geveilde woningen, de eene van de erven M. den Ilartog, staande aan de Noorder wal, de andere van de erven H. v. d. Post, staande in de Kerkstraat, hebben ieder opgebracht f 1250. De heer J. Dik, die beide perceelen voor genoemden som had ingezet, werd ook kooper. Binnenland. Er is bij de Tweede Kamer ingekomen een ontwerp tot wijziging der wet op de middelen voor 1888, in verband met dat, regelende de financiëele verhouding in Indië. In verband met de geraamde vergoeding, wordt de machtiging tot uitgifte van schatkistbiljetten aangevraagd tot hoogstens 14 in plaats tot 18 millioen. o Blijkens mededeeling van den minister van oorlog is de proef met aankoopen van inland- sche paarden reeds in zooverre geslaagd, dat de noodige paarden van de veld- en rijdende art. daardoor zijn verkregen geworden. Een oordeel over de geschiktheid der aangekochte paarden durft de minister nog niet uitspreken. Vooral iu de provincie Groningen legt men zich zeer toe op het voorzien in de behoefte aan remontepaarden. De heer Stout, fabrikant van landbouwwerk tuigen te Tiel, heeft een werktuigje uitgevon den, waaraan hij den naam van veeknevel heeft gegeven. Het dient om paarden of vee in den stal vast te zetten, doch ze ook spoedig los te kunnen maken. Het is van gegalvaniseerd ijzer vervaardigd. In de laatste 10 jaren is de melkgevende veestapel in Nederland met 10,000 stuks-ver minderd, terwijl de uitvoer van boter met f3,600,000 vermeerderde. Is het wonder, dat wij zoodoende ons: cre- diet hoe langer hoe meer kwijt raken, maar is het niet rechtvaardig ook? o Wanneer de voorloopige werkzaamheden, nl. het maken der fundeering voor de ijzeren be kapping van het centraal-station te Amsterdam, ook bij het in werking brengen eener tweede Mahulton-stoomheimachine, waartoe in de vol gende week zal worden overgegaan, niet sneller vorderen dan tot heden het geval is, zoodat gemiddeld slechts 3 palen in twee dagen werden ingeslagen, dan zal de hoop om het station in den zomer van 1888 in gebruik te stellen, wel ijdel blijken. Er moeten nl. 35 a 38 fundee ringen, ieder van 25 palen van 25 M. worden ingeslagen, zoodat, gaat het heien niet voor spoediger dan thans, zelfs met twee machines, nog een klein jaar voor het heien alleen noodig zal zijn. o In de »Arnh. Ct.« wordt de heer Domela Nieuwenhuis, wat men noemt, op zijn nummer gezet. Het blad schrijft je mijn huis. Je oom Eggers was mijn school kameraadik kan je veel vertellen.* Wiesje beloofde het haar, en liep toen zoo snel ze kon verder. De jonge Schulze zag haar lang na. Toen liep hij fluitend terug. Een zeldzame vroolijkkeid overviel hemhij begon te zingen en als hij een hofstede voorbij kwam, begonnen de wachthonden te blaffen, alsof de wereld dol geworden was. IV. Den volgenden dag ontstond er een waar tumult op Lahnbeck's-hoeve, toen de nalaten schap van den zaligen Eggers op een ladder wagen aankwam. Het armoedige boeltje werd afgeladenalleen de groote eikenhouten kast was de moeite van vervoer waardig. Ze werd door de knechts met moeite naar Lucie's slaap vertrek gezeuld en stond daar nu tamelijk verminkt. Het snijwerk was erg beschadigd, een der groote rosetten ontbrak geheel. Behalve aan Lucie's scherpe oogen was het aan allen ont gaan, wat dit sieraad te beduiden had. De bloem had de plaats van den knop eener geheime lade moeten verbergen. Wat kon die bevatten? Mis schien niets bijzonders: Stof en vuil en niets- waardigen rommel van verschoten kanten, die vroeger behoorden bij de boersche Zondagsmnt- sen, kaproenen genaamd. Heden was Lucie niet geschikt om dit te onderzoeken; ze had het hoofd vol met het bruiloftsfeest in de buurt, waaraan wel Karei, maar niet zij deel zou nemen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2