Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Burgerlijke Stand. Aanbestedingen. Berlijn is bijna zou men zeggen bedol ven onder de sneeuw. o De President der Fransche Republiek heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling aan 1027 ver oordeelde militairen in Frankrijk en in Algerië kwijtschelding van hunne verdere straf of vermin dering van straf toegestaan. o De eerste verdieping van den toren van Eifel, 55 meter hoog, is bijna gereed. —o Verscheidene hoofd-officieren van het Bulgaar- sche leger, persoonlijke vrienden van prins Alexan der van Battenberg, hebben hun ontslag genomen. Ravoslavoff, die de partij van prins Alexander aanvoert, erkent thans openlijk, dat hij wenscht dat prins Ferdinand het land verlate. o De Duitsche posterijen hebben in het jaar 1880 bijna 1175 millioen postzegels en briefkaarten verkocht, of 59 millioen meer dan in 1885. De grootste helft bestond uit de goedkoopste stukken voor het binnenlandsch verkeer, n.l. 475 millioen postzegels van 10 pf. en 172 millioen briefkaar ten* van 5 pf. o Duizenden werklieden te Sevilla zijn zonder werk, tengevolge van de overstroomingen. De scheepvaart is gestremd in de haven van Cadix, tengevolge van een vreeselijken storm. o De schouwburg van Islington (Londen) brandde af, na de opvoering van de pantomime »Whit- tington and bis Cat«, Het gebouw werd geheel vernieldmenscheuleveus heeft men niet te be treuren. o Volgens een later bericht zijn door dien brand 300 menschen broodeloos. De schouw burg, die in 1882 was afgebrand, was in 1883 weer opgebouwd en kon 3000 menschen bevat ten. De brand brak uit te 1 ure 's nachts op het tooneel in de friezen, door een gasontplof fing. Te 3 uren was de brand gebluscht; de artisten verloren hun geheele garderobe. De eigenaar van den schouwburg met zijn vrouw en 3 kinderen konden, met behulp van een ladder, het gebouw verlaten. In een stal achter den schouwburg verbrandden 11 paarden. Een man werd onder het puin bedolven en brak zijn bee- nen; hij stierf na te zijn geamputeerd. De schade wordt op 250,000 gld. geschat. o Er zijn in Londen tusschen 550 en 600 plaat sen voor openbaar vermaak, waarvan 450 enfés- chantants. In de andere plaatsen van Engeland te zamen zijn 1300 plaatsen van openbaar ver maak, waarvan slechts 160 cafés-chantants. Er zijn in Londen 50 schouwburgen en 30 coacert- lokalen. Het kapitaal belegd in de Londensche publieke vermakelijkheden is ongeveer 4,000,000 p. s., waarbij zulke plaatsen als het Kristallen Paleis«, de Albert-Hall,enz. niet begrepen zijn. Zij geven werk aan ongeveer 150,000 personen en bevatten plaatsen voor 500,000 menschen. o Bij Avila in Spanje heeft een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Een goederentrein moest stilhouden tengevolge van een sneeuw storm en werd toen ingehaald door een perso nentrein. Een botsing volgde, waardoor een aantal wagens en de machine van den perso nentrein verpletterd werden. De sneeuwstorm maakte het ongeluk nog erger, want het duurde 4 uren eer er hulp kwam opdagen. Verschei dene personen werden gedood en 19 gewond. o De vereenigde suiker fabrikanten van Oder- bruch en Pomerania geven jaarlijks verslagen over de afgeloopen campagne. Wij ontleenen daaraan enkele merkwaardige cijfers. Vooreerst const-ateeren zij dat het tegenwoor dig mogelijk is, dank zij de verbeterde toestel len, om 11,31 pCt. suiker te halen uit c beet wortelen, en bovendien nog 0.65 pCt. uit de stroop, dus te zamen bijna 12 Kg. suiker uit 100 Kg. beetwortelen. De prijs van deze suiker kwam hun op 10 cent per kilogram. Waarom kost in Nederland 1 kilogram sui ker meer dan 60 cent, terwijl de belasting per j eene botsing tusschen 2 treinen plaats gehad, ten- g-. volg»waarvan 20 personen gedood en 36 ge- wo d j" De gemeenschap tusschen Headave en Madrid is gestremd. o Een geestelijke te Queenstown heeft van Tho mas Patton, een Amenkaanschen zendeling in de provincie IIonan, een brief ontvangen, ged&gtee- kend 28 October en bevattende bijzonderheden over de rampen, die door de overstrooming van de Gele Rivier veroorzaakt werden. In de laatst- verloopen jaren heeft eene overstrooming niet zoo veel verwoesting aangericht en zoo veel men schen doen omkomen als deze. In den nacht van 23 September trad de rivier ten zuidwesten van de stad Chingchow uit hare oevers en niet alleen deze st d, maar nog 10 volkrijke steden stonden onder water. Meer dan 30,000 menschen verdron ken en een millioen menschen werden van have en goed beroofd. Bijna de geheele uitgestrektheid der provincie is herschapen in een meer van 36 voet diepte, en de nood der bevolking is onbe schrijfelijk. Brood! broodis de kreet van dui zenden, die uitgehongerd, zonder dak, zonder klee ding, onder den blooten hemel redding en hulp wachten. Barakken worden voor hen opgeslagen, maar inmiddels neemt de ellende dier ongel ukki- gen toe door de felle koude. adv( caat. Hij was ridde:* van de Ned. Leeuw j afbggei. Al beeldend, et 'snrchts in schuren, en fficier vau de Eikenkroon. hooibeigen >f iet, dergelij ;s sla >end, volbrachten n-- I zij die 'eis,, te-rwi 1 het g< reeds< hap moest wor- Voor het jaar 1888 is toe adsistent aan de rijks landbouwschool benoemd J. P. Strieker Jr., te generaal kilogram slechts 27 cent bedraagt? -o Uit Petersburg wordt bericht, dut Kaulbars ziek is geworden. o Een aantal Russische studenten trekken naar Zwitserland. o Tusschen Guimarceudo en Novalgrande heeft king van deze betooveriug antwoordde Lucie it ,der trotseh dan anders, dat ze van haar doen e.. Aten geen rekenschap hoefde te geven. Eerst zweeu' e terneer geslagen, maar to n ver mande ze zich en sprak: «O, Lucie, ie moet, steeds den schijn van het kwaad vermijden. De wereld oordeelt naar den schijn, en »Och,« viel Lucie haar toornig in de rede, menschen van uw stand moeten anderen naar de oogen zien en zich naar anderen richten. Ik en mijns gelijken hebben dat Goddank niet noo- dig. Ik geef niets om het gebabbel der laster tongen. Maar waarom zouden wij strijden, viel ze zich zelf spottend in de rede; «goeden nacht (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 3 Jan. Door de beide heeren Verhoeven en de beer Honcoop werd 31 December 1.1., tot beëindi ging Tan het jachtsaisoen, op het terrein onder Oudhensden eene jacht gehouden waarbij 53 stuks hazen werden neergeveld. ALMKEEK, 31 Dec. M. v. d. H. heeft drie personen, die schaatsen hadden gereden, verwon dingen aan het hoofd toegebracht met een paar Amerikaansche schaatsen. Een voorbijganger die tusschen beiden kwam, trachtte hem tot bedaren te brengen, doch te vergeefs. V. d. II. bracht hem vijf verwondingen aan het hoofd toe. ZEVENHUIZEN, 29 Dec. Gisteren gaf de zangvereeniging »Apollo« eene uitvoering ten behoeve der algemeene armen m deze gemeente. Of ze wel geslaagd mag heeten? Het eivol bezette schoollokaal en een daverend applaus zijn, dunkt me, de beste bewijzen, dat deze ver- eeniging in den geest der gemeente werkt, te meer, dat r zij een goed doel beoogt. De zuivere opbrengst was f 50, waarvoor dezen winter eene extra hedeeling zal gehouden worden. Dat deze vereeniging den dank der armen verdient, behoeft geen betoog. Ter gelegenheid van den tweeden Kerst dag zilü aan de leerlingen der Zondagschool speelgoed en kleedingstukken ui tg. deeld. 31 Dec. Gisteren had alhier de derde ver gadering plaats van het leesgezelschap Tot Nut en Vermaak. Als spreker trad op de heer Visser van Ro zenburg, met eene keurige lezing, getiteldDe Courant. Als bijdragen koos genoemde heer: St. Nicolaassurprise, van J. v. Maurik; Paljas, van Dercksen. Voorts van Laurillard: Een on schuldige pret; Een klare getuigenis; Nuttige knecht; Verdiende straf; De rollen verwisseld; De kruidenier in noodDol door hulpEen afgeluisterd gesprek over benauwdheidDubbel zinnige vroomheid; Geblinddoekt; Uitwerking van streken. Een langdurig applaus viel den spreker ten deel. KAATSHEUVEL, 31 Dec. Het aantal lijders aan mazelen neemt hier «met den dag toe. Er zijn huisgezinnen, waar vier, vijf kinderen door deze besmettelijke ziekte zijn aangetast. Ook is haar karakter minder goedaardig dan men aan vankelijk meende. Bij vele kinderen gaan de mazelen vergezeld van hevige koortsen, en sedert verleden Woensdag zijn verscheidene lijders er aan bezweken. Het verwondert ons, dat deze ziekte nog niet epidemisch is verklaard. (E. v. h. Z.) WOUDEICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn, uitsluitend met drijfwant, gevan gen en aan den afslag alhier verkocht van 23 tot en met 27 December: 14 winterzalmen van f 1,11 a f 1.30 per half K.G. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is gekozen tot notabel, de heer A. Pellikaan Schriek. BREDA, 31 Dec. Door de alhier in garni zoen liggende onderofficieren is dezer dagen een uitvoering gegeven met welwillende medewer king van den beroemden bariton-zanger de Heer Dekkers uit 's-Bosch. De zuivere opbrengst dier uitvoering t-n bedrage van ƒ210 is gisteren ge stort in handen van den penningmeester der ver eeniging »t,ot spijs verschaffing aan minvermo- Wageningen. o Een inzender wijst er de Stand.op, dat het thans 250 jaar geleden is, dat de Staten vertaling vau den Bijbel met haar rijke kant- teekeningen het licht zag. Namens het ministerie van binnenlandsche zaken, zijn de hoofden van fabrieken en indus- trieëlo inrichtingen en andere bedrijven te 's-Hage door bet gemeentebestuur uitgenoodigd verschil lende opgave te verstrekken, betreffende den duur van den arbeid en den leeftijd der werklieden in hunne inrichtingen. —o Aan het slot van hare Oudejaarsavond-beschou wingen schrijft de «Werkmansbode »Dit verlieze men vooral nimmer uit het oog: Hoe ernstig, hoe volkomen goed men liet in meer bemiddelde kringen, op wetgevend en maatschap pelijk gebied, ook met de werklieden wil meenen en hoezeer men «sociale rechtvaardigheidzon willen betrachten en sociale vraagstukken tot oplossing brengen, zonder de werklieden, bui ten hen om, is dat niet mogelijk. Wij twij felen er zelfs altijd aan, dat ingrijpende en door tastende maatregelen en hervormingen er komen zullen, zonder sterken aandrang van onderop, zonder dat in de lagere kringen de behoefte er aan dringend wordt gevoeld. «Daarom blijve, naast al het andere, ontwik keling van een goed georganiseerd en ordelijk vereenigingsleven op den voorgrond, vooral ook met het oog op de ontwikkeling die het bevor dert en de talrijk vele middelen die het leert kennen, waardeeren en ter hand nemen, om ge meenschappelijk den toestand reeds direct dra gelijker te maken en te verbeteren, buiten recht- streeksche bemoeiing van den wetgever, door eigen hulp of, zoo noodig, met behulp vau het kapitaal, dat daardoor dikwijls beschikbaar is.« o Te Amsterdam is, met het oog op het ijs vermaak en de daaraan verbonden gevaren, de de zeer verstandige maatregel genomen, de dienst doende agenten van politie overdag de dreg bij zich te doen dragen, waarvan zij anders alleen des nachts voorzien zijn. Op ééne plek zijn aldaar 14 personen door het ijs gezakt. Gelukkig werden allen gered. o Het Panopticum te Amsterdam werd dit jaar door 85.000 en het Panorama in de Plantage aldaar door 86.000 pers. bezocht. o Wegens een defect aan de heimachine zijn de werkzaamheden voor de fundeering van de ijzeren bekapping aan 't Centraal Station te Am sterdam, sedert 24 dezer gestaakt. o— In de wintervergadering van den geneeskun digen raad voor Zuid-Holland d n te gelde gemaakt o i in de nooddruft te voorzien. Velen zakten onderweg van uitputting ineen, en moesten door hunne makkers verder worden gedragen, om niet aan den weg van koude om te komen. o Het is gebleken, dat de persoon G. v. D., te Westbroek (Utr.), van wien onlangs werd mede gedeeld dat hij zou zijn aangevallen en mishan deld en hem t'700 benevens eenige voorwerpen vau waarde waren ontroofd, dit verhaal slechts heeft verzonnen om welke redenen hij dit deed, is tot dusver onbekend. Te 's-Herfcogenbosch heeft een huisvader, in drift ontstoken omdat zijn 9-jarig zoontje ver zuimd had het vuur iu de kachel te onderhou den, dat kind met de pook een slag op het hoofd gegeven, die nog denzelfden avond den dood van het jongetje ten gevolge had. De va der is naar de gevangenis overgebracht. - In de gemeente Utingeradeel (Er.) is een zoontje van den landbouwer Zwaagstra onder eene groote hoeveelheid hooi, die van boven uit het dak viel, bedolven geraakt en gestikt, hoewel men dadelijk pogingen tot redding aanwendde. - Een landbouwer v. H. te Uitwijk heeft dezer dagen zijn gezin verlaten en is stil naar Amerika ver trokken. - Met het oog op een belangrijken diefstal, de vorige week ten laste van de ge meentekas te Ierseke gepleegd, werd besloten het gemeentehuis niet langer oebewoond te la ten en eene brandkast voor de gemeentegelden en verdere stukken van waarde aan te schaffen. - Uit het nieuwe Merwede-kanaal te Utrecht werd het lijk opgevischt van den polderwerker K., die bij het loopen over het ijs, daar doorgezakt en verdronken is. Te Amsterdam is brand ontstaan in een per ceel op de St. Antonie Breestraat, waarin een manufactuurwinkel gevestigd was. Zoowel de winkel als de bovenverdieping waren onbewoond, maar in den kelder woonde een bewaarder, die doorsliep en met moeite gered werd. De schade is niet groot. - Wederom is te Amsterdam in gebroken in een diamantslijperij. Thans in de Joden-Houttuinen. De daders vonden echter geen waarde, maar namen 60 pond zoogenaamde »lodden« mede. - In de schoollokalen der paro chiale school van het St. Aloysius-gesticht aan den Noorddam te Bovenkerk ontstond brand. Die loka len zijn uitgebrand. - Te Nijmegen is een man, die in een geïmproviseerde ijsslede (een roeiboot), van een sterke helling gleed, er uit gevalllen en on der de boot geraakt en vervolgens tegen een der huizen geslingerd, waardoor hij een zijner schouders brak en zoodanige wonden aan het hoofd bekwam, dat zijn toesbuul hopeloos is. Hulde en lof zij gebracht, aan de heeren on derofficieren, welke bij hunne dagelijksche be zigheden, nog hunnen tijd en krachten ten beste geven to leeninging der behoeften hunner even- menschen. Niet minder mogen wij den heer Dek kers onzen lof onthouden voor diens belanglooze medewerking. Op 45-jarigen leeftijd overleed op oudejaars avond te 's Hjsge mr. J. G. Rochussen, rijks- werd o. a. ge wezen op het gevaar, liggende in het reinigen van alle kinderen eener bewaarschool met de zelfde spons, zooals dit meestal gebeurt. De spon zen toch trekken smetstoffen aan en behouden die, zelfs bij herhaaldelijk uitspoelen en de ge neeskundige Raad sprak als zijn meening uit, dat waar niet zooals in gasthuizen, een dege lijke desinfectie van sponzen plaats kan hebben, het nalaten der reiniging van gezicht en han den der kinderen, de voorkeur verdient boven het gebruik van een spons. Vooral granuleuze oogziekten moeten de ver spreiding aan de spons te dankeu hebben. o Een jong meisje, van een te Oldeboorn wo nende familie, en te Amsterdam studeerende, is sedert 3 Nov. 11. spoorloos verdwenen. Men vreest dat te sterke inspanning bij hare studie haar denkvermogen beneveld heeft en dat zij zwervende is. Een belooning van 1' 500 is uit geloofd aan dengen e die haar in leveu terug brengt. Alle pogingen om haar verblijfplaats te ont dekken zijn tot nu toe vruchteloos. o Te Breda is eene weduwe overleden, die in niet minder dan 7 levensverzekerings-maatschap- pen was ingeschreven, varieerende iu hoofdsom van f 165 tot f 50. o De lieden, die onlangs uit Nijmegen en om streken naar Duitschland aan het Noord-Oost- zeekanaal gingen werken, zijn deerlijk bedrogen uitgekomen. Zooals reeds gemeld is, was hun vrije voeding toegezegd. Deze bestond echter uit halfgare ongeschilde aardappelen, terwijl de huis vesting in de keeten zoo slecht was, dat de men schen, indien zij een nacht daarin doorgebracht hadden, waarschijnlijk van koude omgekomen zou- ziju. Hoewel hun nistoen, op hunne klachten, f 1,80 loon per dag, zonder voeding, werd toe gezegd, vertrouwden zij dit niet erg, en besloten liever naar hunne haardsteden terug te keeren. Sommige, die nog geld hadden, deden de terug reis per spoor, doch de meesteii moesten uit geldgebrek den weg van Hamburg naar Nijme gen, zijnde naar gissing 120 uren gaans, te voet Heusden, van 19 Dec. tot 2 Jan. O n d e r t r o u w dMr. Frans Thomas Vre denrijk Engelenburg met Christina Johanna Vos. Getrouwd: Joh an Henderik Stuten, wed. van Johanna Everharda van Eijk, 76 j., met Gijsberdina Maatje van Dort, jd., 54 j. Geboren: Johanna Alberdina, d. v. Michiel Cornelis, z. v. Nelis van der Wees en Cornelia van Grondelle. Overleden: Anna Agnes Cornelia Immens, ongeil., 20 j.; Fetronella Baaijens, weduwe van Johannes Reas, 49 j.; Johannes Leonardus Han sen, 4 maanden. Op 1 Februari e.k. zal aan het departement van waterstaat te 's Gravenhage worden ann- b<steed: het voltooien van de overkapping dei- sporen en perrons op het middengedeelte van het Centraal personenstation te Amsterdam. Raming f 144,200. 326e STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 4e Klasse. Trekking van 2 Jan. Prijs van f 25000: no. 4920; f 2000: no. 14810; f 1500: no. 20241; f 1000 no. 18070 f400: no.. 19073; f200: nos. 1789 en 12538; f 100: nos. 1761., 10390, 11288, 14871, 17093 en 20507. Onder de Nederlanders van beteekenis, in h.t afgeloopen jaar overleden, noemen wij den Minister van Staat, oud-lid der Eerste Kamer, oud gouverneur van Ned.-Indië Duymaar van Twist den oud Minister van Buitenl. Zaken Roest van Limburg; het lid der Eerste Kamer mr. C. J. Pické; de leden der Tweede Kamer mr. P. Blussé, mr. J. L. de Bruyn Kops en O. bar. van Was- senaer; de oud-leden dier Kamer Oldeuhuis Gra ta ma, Kers tens, Beens, De Jonge en Gefken de hoogleeraren en oud-hoogleeraren dr. J. II. Ranke, P. II. Suringar, I). Grothe, G. J. Loncq en A. W. P. Juynboll; jhr. De Jonge van Zwijnsbergen en jhr. Van Suchtelen van de Haere, Kamerheeren des Ko- nings de gep. luit.-generaals V an Ex ter en W. K. J. baron Van Dedeui de gen.-maj. en gep. gen.-maj. baron Taets van Amerongen, C. ti. M. Pel, J. C. J. Smits, S. L. J. Queysen, F. C. R. Boers, J. A. Beekman en F. R. de Haes; F. Verploegh, oud.-dir. van biunenl. bestuur, N. D. Lammers van Toorenburg, oud-resident, G. J. du Cloux, resident van Palembang;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2