mirnm. De Zaternamiddag ontvangen berichten zijn minder opwekkend voor de vrede-vrienden. De Czaar heeft "Vrijdag 't was Nieuwjaar te Pe tersburg in zijn antwoorden geen woord ge rept van de politiek en zoomin van vrede als van oorlog gesproken. Ook wordt 't minder gunstig opgenomen, dat de Minister Giers, de vredeman, geen onderscheiding kreeg, zijn col lega's wel. Verder wordt in berichten uit Peters burg tegengesproken, dat de militaire attaché te Weenen, Zujew belast was met een vredelie vende verklaring; militaire attachés, zoo wordt gemeld, worden nooit met zulke boodschappen belast daar waar ambassadeurs zijn. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Russische Minister van Financiën deze week aldaar twee dagen vertoefde. o Aan de Daily News« wordt uit Petersburg gemeld, dat er voortdurend nog gevangennemin gen plaats hebben, o. a. van officieren en stu denten, en dat bij de huiszoekingen beslag gelegd is op belangrijke papieren, betrekking hebbende op een aanslag op het leven van den Czaar, die uitgevoerd moest worden op 's Keizers reis tus- schen Gatchina en Petersburg, doch verijdeld werd. Bij de Nieuwjaarsontvangst van het corps diplomatique onderhield de Czaar zich geruimen tjjd met den Duitschen ambassadeur Schweinitz. o Volgens een Russisch blad zijn er van de 110,000 personen, die volgens de gevangenis- ljjsten naar Oost-Siberiën gezonden zijn en daar nog moesten vertoeven, 48,000 (45 pet.) ver dwenen. In West-Siberië is het nog erger: daar ontbreken er 65 pet. Het schijnt dus, dat er voor de verbannenen naar Siberië vrij wat meer gelegenheid tot ontkomen is dan men zou meenen. o De Czaar heeft zijn toestemming gegeven tot het morganatisch huwelijk van Grootvorst Ni- colaas, oud 31 jaren, met mevrouw Bourenine, oud 40 jaren. o Naar de Daily News« uit Konstantinopel verneemt, melden Oost-Rumelische depêches dat er verscheiden Russische officieren gearresteerd zijn, die bezig waren onder de boeren geld uit te deelen en hen op te hitsen tegen de Bulgaar- sche regeering. o De Paus heeft 90,000 flesschen wijn cadeau gekregen. Er wordt een nieuwe kelder voor gebouwd. o De bijzonderheden, die men thans verneemt omtrent de overstroomingen in China, zijn in derdaad ontzettend. Den 28 September braken de dijken door van de Gele rivier, waardoor een zesde gedeelte van de provincie Hon an, bijge naamd de tuin van China, zich uitstrekkende over 700 mijl lengte en 650 mijl breedte, in één groot meer werd veranderd. Enkele toppen van pagoden of spitsen van huizen wijzen de plaatsen aan, waar vóór de overstroomingen wel varende, dichtbevolkte steden stonden. In de vel den en bosschen loopen tallooze ongelukkigen zonder voedsel of verblijf, van koude of honger stervende, en velen van hen bezaten vóór korten tijd groote rjjkdommen. Door de overstroomingen zijn in de districten Ching-chow en Ch'en-chow binnen enkele oogen- blikken meer dan 3000 dorpen overstroomd, en daar de ramp midden in den nacht plaats had, hebben slechts weinige der landbouwers zich kun nen redden. Om eenig denkbeeld te geven van den omvang der verwoestingen zij medegedeeld, dat een gebied, veel grooter dan onze zes prov. Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Gelderland te zamen, dus veel grooter dan de helft van ons land, met eene be volking van bijna 1,500,000 zielen, van de kaart van China is verdwenen, en die geheele welva rende streek in ééne groote watervlakte is veran derd. Het aantal dooden beloopt honderdduizend. De Keizer heeft op de eerste tijding eene som van f 450,000 gezonden; de keizerlijke schatkist zond het dubbele. Men berekent, dat de onkosten tot herstel minstens een 45 millioen gulden zullen beloopen, en men is nog niet zeker er in te zullen slagen, Jen siroom in zijne oude bedding te doen lemg- keeren. Ter tegemoetkoming in de groote kosten wordt het aauschaffen van wapenen gestaakt, en ont vangen de troepen, wasrvon een deel voor het reuzenwerk zal worden gebru'kt, betaling in rijst, in plaats van in geld, terwijl de regeering plan heeft bijzondere belasting te gaan heffen van eenige artikelen van dagelpksch gebruik. o Te Liverpool heerscht groote ongerustheid over het uitblijven van het stoomschip »Demerara«, van de Cunard-lijn, dat op een der Kerstdagen van Liverpool vertrok, bevracht met goederen voor havens in de Middelandsche Zee, en waar van sedert niets meer is vernomen. De directie denkt dat het schip in een storm den schroefas gebroken zal hebben en daarna onder zeil drij vende gebleven zal zijn, doch de assuradeurs vreezen, dat het schip met een bemanning van veertig man is vergaan. - Bij een brand te Ant werpen, is een man van 70 jaren in de vlam men omgekomen. - Door het springen van een kruitmagazijn te Tunis werden vijf soldaten on der het puin bedolven en werd veel schade aan gebracht. - Tot hiertoe zijn 12 personen bezwe ken aan hun wonden, tengevolge van het spoor wegongeluk op den Bostou-Maine-spoorweg. - Door den mist liepen te Hapton (Engeland) twee treinen tegen elkaar aan, 1 conducteur werd gedood, 6 reizigers werden gewond. - In een kerk in een stadje in Zuid-Tirol ontstond een paniek door het flauw vallen van een vrouw. In het gedrang werden 5 menschen doodgedrukt, 3 stierven later aan de bekomen wonden, velen werden zwaar gekwetst. - Te Clermond-Ferran kwamen wolven 's nachts op het kerkhof en groeven een lijk op, dat zij gedeeltelijk ver slonden. - In de Chineesche provincie Fu-Kyen zijn 20 christenkerken vernield, andere verbrand door dweepzieke Chineezen. Een aantal tot het Christendom bekeerden werden vermoord. - Bij de jongste sneeuwstormen in Oostenrijk-Hon- garije zijn een aantal personen, meest vrouwen, omgekomen. In het graafschap Fiume werden 14 vrouwen onder de sneeuw dood gevonden. Jl. Dinsdag is een exprestrein te Staverhill (Massachusets) op de lijn Boston-Maine ontspoord. Negen personen kwamen daarbij om het leven, en een 50-tal werd ernstig gewond. Een ge deelte van den trein drong bovendien in de wo- de goeverneur en sprong overeindnu zag men, dat hij een reus was, en meer dan een hoofd stak hij uit boven den ook niet klein gebleven Scalde. Grimmig bliksemden onder dikke bruin- roode wenkbrauwen, zijn groote helblauwe oogen op Dagfred. »Gij zijt zeker haar vriend.* »Neen. Dit zeide ik gisteren de jonkvrouw zelve. »Wat heeft u dan hierheen gevoerd En hoe, 1 ij den Dondergod, kondt gij zoo dwaas zijn, nadat gij in den grooten Scaldenwedstrijd in zijn halle, alle Noordsche zangers overwonnen hadt, in plaats van rood goud, slechts dit eene van Hako als prijs te vragen, dat hij u Halla's schuilplaats zou noemen? Gij, een arme Scalde! Wat heeft u hierheen gevoerd, verre van den rijksten en voor zangers vrijgevigsten koning, n.l. sedert koning Harald van Thule verdwe nen is. Wat heeft u herwaarts gevoerd »Een gelofte. »Wien gedaan »Mij zei ven.Hij stond op. (Wordt vervolgd.) ning van een spoorwegwachter. Ook deze man, die juist aan het avondeten zat, werd onmid dellijk gedood. - De mist te Londen moet ver schrikkelijk zijn geweest. Yan 10 uren 's mor gens af werd het rijden verboden en overal was het gas aangestoken. Men hoort van verschil lende personen, die in de Theems verdronken. - Een dienstmeisje uit Alach heeft zich bij Erfurt op den spoorweg door een locomotief laten over rijden. Haar hoofd werd geheel van het lichaam gescheiden en tusschen de raderen gevonden. - De stallen van de Tramway-maatschappij te Meriden in Connecticut zijn afgebrand, 80 paar den kwamen in de vlammen om. - Te Brussel zijn Dinsdag eene 84-jarige juffrouw, hare dienst bode en haar hond, doodgevonden, verstikt door de uitdampingen van een kachel. De beide vrou wen en den hond stond het schuim op de lippen. - Door een ontploffing in den schouwburg te Wei- mar werd een machinist gedood. - In den schouw burg van Belleville (Parijs), heeft een jongen van 16 jaren zich met een revolver doodgeschoten. - Te Parijs zijn 5 Amerikanen gearresteerd, onder verdenking van medeplichtigheid aan den dief stal van diamanten uit den winkel van Lepée (boulevard Madeleine). - Door instorting in de steenkolenmijn van Amercoeur (België) werden twee werklieden gedood en twee zwaar gewond. - In Gallicië zijn verleden week 16 personen, meerendeels koetsiers, door de koude omgeko men. - Bij een hevigen brand, die Vrijdagavond in de magazijnen van de heeren Marris en Nor ton, meubelfabrikanten te Birmingham, ont stond, zijn ook de bureaux van de Daily Post* aangetast en vernield, zoodat het blad Zaterdag niet verschijnen kon. - Een jongejuffrouw, doch tertje van een advocaat te Pesth, die, onder begeleiding van een dienstbode, van de school kwam, kreeg een laag sneeuw, van een dak vallende, op 't hoofd en bleef op de plaats dood. biljetten: A. Duijser f830, M. Lesemanf788, A. Dankers f777.76, N. van Rijswijk f748.49, Th. Boeren f699.81. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund, dat binnen eene maand moet opgeleverd wonlen. Het gezamenlijk getal kiezers, volgens de vorige kieswet, was alhier: 132 voor léden der Tweede Kamer, 131 voor Provinciale Sta ten en 191 voor den gemeenteraad, en is thans geworden: 190 voor leden Tweede Kamer, 190 voor Prov. Staten en 189 voor den Gemeente raad. MEEUWEN c. a. Bevolking op 1 Janu ari 1887: 406 m. en 342 v., totaal 718; ge boren 16 m. en 9 v., gevestigd 3 m. en 13 v., totaal 41 overleden 6 m. en 4 v., vertrok ken 7 m. en 15 v., totaal 32. Bevolking op 1 Jan. 1888 412 m. en 345 v., totaal 757. Gesloten huwelijken 10. WAALWIJK. Verleden Zondag is ten huize van den heer A. C, Zij!mans een bijeenkomst gehouden door geaffiliëerden der kiesvereeniging Noordbrabant in deze streek. Yan buiten wa ren slechts tegenwoordig de heeren A. Verhoe- veu, Kliebisch en van der Ven uit Heusden, M. Mommersteeg uit Vlijmen en N. Vermeulen uit Waspik. Men spreekt thans van eene vergadering op 2 Februari a.s. *e Nieuwkuik te houden. Als caudicaat door Noordbrabant in het kiesdistrict Waalwijk te stellen wordt genoemd een Bosch advocaat. Van andere zijde hoort men nog niets. CAPELLE. De ontvangst van het kaai- en havengeld in de gemeente Öapelle is in 1888 ver pacht voor f 315.00, pachter Joh. van Alphen, broodbakker te Capelle. Volgens een gisteren avond ontvangen te legram heeft de gemeente het proces, sinds ruim drie jaren door haar gevoerd tegen de Noord' brantsche stoomtramweg-maatschappij, gewon' nen. Jaarlijks tot na het verstrijken van den ter mijn, in het destijds gemaakt contract bepaald, zal de maatschappij dus aan de gemeente f 250 te betalen hebben. BOMMELER WAARD. Zekere A. v. II., een der ingezetenen van Zuifichem, die bij een vecht partij te Brakel op Nieuwjaarsdag zwaar werd mishandeld en verwond, kon voor de justitie uit Tiel, die Maandag-namiddag deze gemeente be zocht, niet verschijnen wegens den erbarmelij- ken toestand, waarin hij zich, tengevolge van het voorgevallene, bevond. Thans heeft de justitie in zijn woning een onderzoek gedaan. Het is te ho pen, dat aan deze en dergelijke meer voorkomen de gruweldaad, veelal voortspruitende uit animo siteit of rivaliteit van dorpelingen uit aangren zende plaatsen, door eene exemplaire straf voor goed eens paal en perk worde gesteld. WOUDRICHEM, 15 Jan. In het vischwa- ter dezer gemeente zijn gevangen en aan den afslag alhier verkocht van af den 7 tot 14 dezer, 57 zalmen, prijs per half KG. f 1,00 a f 1,30. Van 1 Januari tot 31 December 1887 zijn geboren 44 jongens en 52 meisjes, te za men 96. Getrouwd 8 pareu. Overleden 30 man. en 20 vrouwelijke personen, waaronder 4 leven loos geboren, (zijnde 2 man. en 2 vr.) zamen 50. *DALEM. Volgens de nieuwe kiezerslijsten der gemeente Vuren is het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer meer dan verdub beld. Het aantal bedraagt thans 77. In 1887 werden in de gemeente Vuren geboren 29 mannen en 31 vrouwen te samen 60, terwijl zich in de gemeente vestigden 32 m. en 40 vr., totaal 72. Als overleden werden aange geven 11 m. en 15 vr., tot. 26, terwijl 38 m. en 58 vr. tot. 96, de gemeente metterwoon ver lieten. De bevolking, met 132 vermeerderd en met 112 verminderd, alzoo totaal met 10 ver meerderd, bedroeg op 31 Dec. 1887 751 m. en 646 vr., totaal 1397 zielen. van ladders geheel uit. Deze veiligheidssteige? is ve -vaard:gd naar een ontwerp van den heer Henri Euthoven Lz. en is bij dit werk voor 't eerst ia Nederland in gebruik. —o Een milicien dei- infanterie, in garnizoen te Vlissingen, werd Vrijdag plotseling zoodanig on gesteld, dut hij per raderbrancard naar het militair hospitaal moest worden vervoerd, waar hij reeds des namiddags overleed. Volgens de loopende geruchten moet genoemde milicien daags te voren eene niet onbelangrijke hoeveelheid van de, bij massa's in den laatsten tijd rondgevent wordende vijgen van het te Westkapelle gestrande schip, genuttigd hebben. -o Een landbouwer op Tessel heeft een levenden valk in eene rattemklem gevangen. Van tijd tot tijd vermiste hij van zijne kippen en meenende dat de ratten de dieven waren, dacht hij de roo- vers te verschalken door een dood hoen onder de rattenklem te plaatsen - De echtgenoote van G. Burggraaf, te Zegveld, is j.l. Dinsdag van drie welgeschapen kinderen, twee zonen en een doch ter, bevallenzij zijn allen nog in leven en be vinden zich, evenals de moeder, naar omstan digheden wel. - Te Naarden werd even buiten de vesting liet lijkje van een pasgeboren kind gevonden. De politie doet onderzoek. - Een echtpaar dat door Nederland met een draaimolen rondreisde en ook »de schoone Galathea« vertoonde, is te Gorinchem aangehouden, daar de Belgische regeering hunne uitlevering heeft verzocht. Beiden waren door het hof te Gent elk tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het helen van gestolen gelden. Bij hunne aan houding moet een aanmerkelijke som in hun bezit zijn gevonden. - Te Deventer zakte Vrijdag een schooljongen, H. P. genaamd, oud 11 jaar, door het ijs. Toen hij om hulp riep, kwamen twee stadsarbeiders J. Hendriks en Aalpoel met planken en een ladder toesnellen. Met groote moeite slaagden zij er in den drenkeling, die reeds wegzonk, te redden. Op de hofstede van den heer v. d. B. te Zie- rikzee geraakte een kleine jongen, die bij de in beweging zijnde dorschmackine stond te kijken, daar tusschen. Een zijner beenen werd hem bo ven de knie geheel afgekneld. Ook hooger op moet het been zoo hevig gekneusd zijn, dat het kind in levensgevaar verkeert. - Door de Rot- terdamsche politie is aangehouden een persoon, die uit eene brievenbus van een kantoor een postwissel ontvreemdde en het daarop voorko mende bedrag, na eene valsche handteekening gezet te hebben, op het postkantoor ontving. - De heer M. De J., die met zijn rijtuig uit Enk huizen kwam, werd te Hoogkarspel doordat het paard schrikte en op hol sloeg, uit zijn tilbury tegen een boom geslingerd en bewusteloos naar Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 Jan. Bij het rooien der boo men op den wal viel heden een boom, gedeeltelijk op het huis, be woond door J. de Waal, beroofde het van den schoorsteen en beschadigde een gedeelte van den zijmuur; terwijl een ander gedeelte het dak van het schuurtje van den heer van Hoven vernielde, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Door Z. M. is aan mr. E. F. baron Van Rijckevorsel van Kessel, op zijn gedaan verzoek, met ingang van 15 Januari 1888, eervol ontslag verleend als substituut-officier bij de arrondisse- ments rechtbank te 's Hertogenbosch. De heer Van Rijckevorsel was ambtenaar van het openbaar Ministerie van het kantongerecht alhier, alvorens tot subst.-officier te worden ver heven. Bij de aanbesteding van den bouw eener ijstent, die na eene latere wijziging op p. m. f 850 was begroot, werden ingeleverd de navolgende Binnenland. Aan de universiteit te Amsterdam klimt het aantal studenten voortdurend. Op het einde des vorigen jaars bedroeg het 804, tegen 697 in 1886. Daarvan studeerden in de geneeskunde 491, in de wis- en natuurkunde 105, in de rech ten 116, in de godgeleerdheid 50 en in de let teren en wijsbegeerte 42. o Volgens geruchten te Amsterdam, moet het tekort der voedingstentoonstelfing weder met f 10,000 toegenomen zijn, zoodat de volle waar borgsom alsnog opgevraagd wordt. Bij de trekking der Turksche premieleening op 1 Dec. jl. is een prijs van 60,000 frank aan een ingezetene van Amsterdam ten deel gevallen, wien het bedrag terstond door een bankiershuis aldaar is uitbetaald. o De firma Van Maenen Scharper, kooplieden te Rotterdam in koffie en suiker, heeft haar be talingen gestaakt. Het passief wordt op f300,000 geschat. o In sommige gemeenten van ons land bestaat de gewoonte de openbare raadsvergaderingen door een gebed te doen voorafgaan. Ook in Utrecht geschiedt dit. Volgens den Utrechtschen correspondent van de »N. R. Ct.« blijven de le den dan in de antichambre met elkaar praten en woont alleen de secretaris het overluid uit gesproken gebed van den voorzitter bij. o Voor de werklieden, die arbeiden aan de be dekking met gegalvaniseerd ijzeren platen van de kap van het Hollandsche spoorstation, te 's Hage in aanbouw, is het gevaar verminderd door een bijzonderen maatregel. Bij dit werk hetwelk thans zijn voltooiing nadert zijn de werklieden geplaatst op een houten reuzenstei- ger, een getimmerte op wielen, welke over rails loopen. Een gemakkelijke trap sluit het gebruik zijn huis gedragen. Des avonds was hij nog niet bijgekomen. - Ter zake van verduistering van f 1600 is te Amsterdam gearresteerd een admi nistrateur van een onderling ziekenfonds. - Op last van den officier van justitie werd door den maréebaussée uit Maastricht te Meersen een on derzoek ingesteld bij zekeren H. Het betrof de zaak van een meisje, dat van kindsbeen af bij dezen opgevoed werd, doch thans door den wet tigen vader, te Maastricht woonachtig, te ver geefs wordt terug geëischt. Het meisje heeft den leeftjjd van 17 jaren bereikt en wil hare pleeg ouders niet verlaten. - Woensdagnamiddag vat ten te IJerseke de kleederen van een 3-jarig meisje, dat alleen thuis was en bij de kachel zat, vlam. Gelukkig kwam de moeder juist intijds terug om de vlammen te blusschen, zoodat het kind slechts lichte brandwonden aan de handjes bekwam. - De smid C. A. te IJzendijke bereidde in een flesch soldeerwater en kwam daarmede te dicht bij het vuur waardoor de flesch uit elkaar sprong. Een glasscherf verwondde A. aan het rechteroog, waarop hevig bloedverlies volgde; of het oog behouden zal kunnen worden, is onzeker. Het bovenooglid is gedeeltelijk ge spleten. Van een te Delfzijl in de haven liggenden Duitschen loodskotter, is een loods, bij het naar boord gaan, te water geraakt en verdronken. - Door het springen van een petroleumtoestel brak Zaterdag in de woning van den landbou wer B. onder Oostzaan brand uit. Twee kin deren werden met moeite gered. - Te Amster dam is op de Heerengracht, bij de Leidsche- gracht, een groot heerenliuis, dat onbewoond was, daar het verbouwd werd, geheel uitge brand. De groote spiegelruiten op de eerste ver dieping sprongen met een zwaren slag uiteen. Een der brandwachts werd door een glasscherf verwond. - Te Meppel vond schipper P. Zwiers, een oppassend man, Zaterdagavond, aan boord gaande, den doodhij stapte mis en verdween in liet niet diepe kanaal. Dadelijk toegeschoten helpers haalden slechts zijn lijk naar boven. - Te Deventer kwam Zaterdag een meisje van 7 jaar van den schipper van Elburg, dat met andere kinderen speelde, onder een wagen. Het kind kreeg een gevaarlijke wonde bij het hart. - De heer V. R. te 's Bosch, die in een belang rijke handelszaak betrokken is, is sedert eenige dagen van daar vertrokken, zonder dat men

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2