t)e Paris* verneemt uit Bucharest, dat in de militaire school te Sofia oproerige proclama tion zijn gevonden. Het geleide van den Prins is verdubbeld en men is voor een opstand be ducht. o Volgens de Engelsche bladen heeft de Rus sische Regeering aan een handelsfirma te Lon den de levering opgedragen van een geheele flotille van luchtballons voor 't leger die 500 pd. st. per stuk zullen kosten. o— Zaterdagavond passeerde te Lobith een schip, geladen met granen, van uit Nederland naar Duitschland gesleept wordende door 3 sleepboo- ten. Daar anders 1 sleepboot in den regel 7 a 8 schepen opwaarts brengt, trok zulks een ieders aandacht. De oorzaak was hierin gele gen, dat met ingang van Zondag de verhoogde invoerrechten op granen in Duitschland wor den geheven en dit schip eene lading had, waar van 6000 mark moest worden betaald. Was het schip nu vóór 5 uren over de grenzen, dan was het van de verhoogde rechten vrij. Dat er spoed achter gezet werd, is te begrijpen, als men weet dat den kapitein der sleepbooten f 1000 premie was toegezegd boven de f800 sleeploon. Volgens den tijd, dien men Lobith voorbij voer, kon men op tijd gepasseerd zijn. Men heeft Maandag te Marseille op verschil lende plaatsen plakkaten aangeplakt tegen de Orleanisten en voor de Bourbons. »Weg met de Orleans!* las men er o. a. op: »Leve Charles Bourbon d'Anjou, de erfgenaam van den Koning van FrankrijkDe plakkaten zijn spoedig ver wijderd. Te Palermo is den 12n een standbeeld voor Victor Emman uel onthuld. De geheele stad vierde dien dag feest. Het plein waar zich het stand beeld bevindt, was geheel met vlaggen en tapijten versierd. Ruim 30,000 personen namen aan de plechtigheid deel. o Te Rochester zijn twee vrouwen, de huisvrouw van een mandenmaker en haar hoogbejaarde moe der bjj een brand in de vlammen omgekomen; te Woodford is een meisje in een Te Huis voor Vrouwen bij soortgelijke gelegenheid zoodanig verwond, dat zij dra aan de gevolgen overleed. - Een der grootste fabrieken van lakens en stoffen in België, die van de heeren Hauzeur Co. ta Ensival, bij Verviers, is totaal afgebrand. De schade wordt op 1 millioen francs begroot. - Een 19-jarig velocipedist heeft in 9 dagen heel Frankrijk met zijn tricycle rondgereden. Den 3n Jan. van Havre vertrokken, kwam hij den 12n te Toulon aan. - Uit Winnipeg wordt gemeld, dat meer dan 100 personen in Minnesota, Iowa en Dakota bij de laatste sneeuwstormen en koude zijn doodgevroren. - Zekere Amar-ou-Musa, een Kabyl, is door het Hof van Algerië ter dood veroordeeld, omdat hij een Franschman levend heeft begraven. Door de jongste overstroomingen in de pro vincie Malaga is een schade van 5 millioen pesetas veroorzaakt. - Men vreest dat het Fran- sche stoomschip »Britannia«, groot 2469 ton, van Marseille naar New-York en 25 dagen ge leden van Gibraltar vertrokken, verongelukt is. Er waren 850 tusschendekspassagiers aan boord. - Nabij het station Herenthals (lijn Antwerpen- Gladbach), heeft een ongeluk plaats gehad. Een overweg aldaar wordt bewaakt door den baan wachter Peters, die tevens baan werker is. Tij dens zijne afwezigheid werd de dienst waarge nomen door zijne 20-jarige dochter. Toen zij dezer dagen volgens gewoonte den dienst ver richtte, bemerkte zij, tot haren schrik, dat haar 2-jarig zusje zich op de lijn bevond en de trein haar reeds dicht was genaderd. Zonder zich te bedenken snelde zij het kind te hulp en had nog even den tijd het van de rails te stooten. Zij zelve werd echter door de locomotief gegre pen en door den in volle vaart zijnden trein overreden. Deerlijk verminkt vond men haar ljjk. - Aan de »Times« wordt uit Peking ge meld, dat het aantal menschen, die bij de laat ste overstroomingen van de Gele Rivier om kwamen, op zeven millioen wordt geschat. - Het Amerikaansche schip »John T. Berry*, op reis van Philadelphia naar Hiogo, is 9 Jan. op 34 gr. Z.br. en 164 gr. O.l. verbrand. 14 personen van de passagiers en equipage zijn gered en te Nambucera Heads geland. Eene boot met 11 man wordt nog vermist. - 6 win kels in St. James-street te Montreal zijn door een hevigen brand totaal in de asch gelegd; er had tevens een zware ontploffing plaats, die gi-note schade in de buurt aanrichtte; de oor zaak van brand en ontploffing zijn onbekend. Dala zeg zelve: wat weten wij jonkvrouwen daarvan? Wat is liefde?Weet gij het, Dala? O, zeg mij het dan.* »Ik?« Een glooiend rood overtoog haar voorhoofd. Zij sprong op. >Gij gaat heen, mijn vriendin? Gij verlaat mij?* »Ik moet wel. Het trekt mij onweerstaanbaar aan. Luister! De wind voert de tonen reeds weg. Ik moet hem volgen. Maar heel in 't geheim van verre!* (Wordt vervolgd.) De schade is minstens 100.000 dollars. - Over de vreeselijke sneeuwstormen in het Noord- Westen van Amerika wordt gemeld, dat de storm plotseling opkwam en als 't ware door een zeer fijnen ijsregen vergezeld ging. Men schat het getal omgekomen personen op wel 200 en duizenden stuks vee bevroren in de stallen. De Colorado-rivier in Texas was voor het eerst dichtgevroren. - Dinsdagavond is te Comines bij Rijsel, op de bleekerij van den heer Blanquart, de stoomketel gesprongen. 4 werk lieden kwamen om het leven en 2 kinderen van den eigenaar werden gekwetst. Een der ljjken werd 200 meter ver weggeslingerd. De aangerichte schade is groot. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. VIII der Additioneele artikelen der gewijzigde Grondwet. Brengen ter algemeene kennis lo. dat de herziene lijsten der kiezers van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad ter gewone plaatse aangeplakt, en gedurende veer tien dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. 2o. dat mede ter secretarie voor een ieder ge durende voormelden termijn ter inzage zijn neder gelegd, de vastgestelde schattingstaten, bedoeld in het voorlaatste lid van art. 6 van het Kon. besluit van 28 Nov. 1887 (Stsbl. no. 211) en de verslagen der ambtenaren bedoeld in art. 13 van gemeld besluit. 3o. dat bij deze herziening zijn geschrapt de volgende namen J. de Bont, J. F. van den Berg, H. van Baak, B. van Balsvoort, P. van de Corput, A. Dankers, L. Dollekens, C. Donders, J. A. Eschazier, W. F. van Gorsselen, J. A. J. Hoogendorp, M. van Herwaarden, A. van der Hejjden, I. de Jongh, H. Kobessen, A. Kieboom, C. Kieboom, W. der Kinderen, L. M. de Mol, P. Neef, H. Prins, K. A. van Rijswijk, Mr. T. G. A. Slingeland, S. B. J. Sasse, D. C. Vos, J. P. Verheij, H. J. Wassen, J. A. Wassen, H. de Wolff, J. Zuydervelt. Heusden, den 18 Jan. 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 19 Jan. Hoewel de stoombooten van hier geregeld va ren, ziet men op een verder punt van de Maas reeds enkele dagen personen de overtocht van en naar Nederhemert over het ijs doen. Aan het voor nemen van de ijsclub, om heden een baan in ge reedheid te brengen, is, met het oog op de inge vallen dooi, geen gevolg gegeven. De commissaris des konings in de provin cie Noord-Brabant heeft goedgevonden te bepa len dat de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal geschieden in de plaatsen en op de dagen en uren, als hier onder aangewezen. ZEVENHUIZEN, 17 Jan. 175 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, in plaats van 101. De nieuwe grondwet heeft dus ons hier een vermeerdering van 74 pCt. kiezers bezorgd. Voor den gemeenteraad zijn er 174. Den 15den dezer is de telefoondienst op Gouda voor het publiek verkeer geopend. Alzoo is ook deze gemeente aan het telegraafnet ver bonden. Aan den Groeneweg onder deze ge meente brak heden avond omstreeks 6 uur een felle brand uit in een huis, bewoond door G. v. Vliet. Het vee kon bij tijds gered worden, ook beeft men den inboedel kunnen redden. De brand spuiten kwamen eerst aan, toen de woning al in de asch lag. Alles was verzekerd. Ook is de hooi berg door het vuur aangetast. MEEUWEN, 19 Jan. Een knaap van ruim 18 jaren kwam hier deze week op eene treurige wijze om het leren. Bezig met schaatsenrijden kwam hij, waarschijnlijk door de duisternis mis leid, in eene wak terecht en verdronk. Wel was er spoedig hulp bij de hand om hem op het drooge te brengen, maar het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. KAATSHEUVEL. Het aantal sterfgevallen onder de kinderen is gedurende de laatste dagen schrikbarend geweest. Gisteren werden zeven kinderlijkjes ter aarde besteld, heden morgen weder twee. Sedert het uitbreken der mazelen zijn minstens een vijftigtal kinderen overleden. Opmerking verdient het, dat verreweg het mee- rendeel dier kinderen toebehoorden aan ouders van den on- of minvermogenden stand. WAALLWIJK. De mazelen breiden zich ook in onze gemeente uit. Tot nu toe echter heb ben zij geen kwaadaardig karakter. Gisteren zijn ongeveer 100 briefjes aangeplakt. In de vergadering van gisterenavond is met algemeene stemmen benoemd, tot Ge meente-ontvanger de Heer J. Van der Heijden Cz. SLEEUWIJK, 17 Jan. Tot innig leedwe zen voor de inwoners dezer gemeente werd be den het gerucht bewaarheid, dat mej. Christina Wilhelmina Frederika Groothoff, onderwijzeres aan de le openbare school alhier, tegen 15 Februari e.k. ontslag heeft aangevraagd, om zich elders te gaan vestigen. De algemeene ach ting, welke zij zich en van ouders en van kin deren heeft weten te verwerven, is buitenge woon groot; geen wonder dat men ze noode ziet vertrekken. Reeds werken enkele samen, om mej. Groothoff bij haar vertrek een blijvend aandenken aan Sleeuwjjk te offreeren. WOUDRICHEM, 16 Jan. Heden hadden eenige visschers alhier een zeldzaam geluk, door op één plaats ruim 6000 halve Kg. visch te vangen, welke werd verkocht voor f5.50 de 100 halve Kg. Nadat de boot vol visch was, kwamen zij met de overige visch in de zegen aan wal geroeid en tot hun groote vreugde werd daaronder nog een zalm ontdekt. Binnenland. Bij de te Maastricht gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer, is gekozen de heer jhr. mr. G. L. M. H. Ruijs van Beerenbroek (r. k.), met 905 stemmen. Door de liberalen was een candidaat gesteld. o Men schrijft aan de »N. R. Ct.c Bij de opneming der bepaling in de kieswet, dat de secretaris aan het bestuur van elke der in de gemeente gevestigde instelling van wel dadigheid een afschrift of afdruk van de kie zerslijst moet zenden, is geen rekening gehou- dem met eene ten platten lande vaak voorko mende omstandigheid, dat n.l. de ingezetenen eener gemeente kerkelijk tot eene andere ge meente behooren en aldaar dus ook bedeeling ontvangen. Aan die besturen wordt echter geen opgaaf van de kiezers verstrekt, zoodat door hen geen opgaaf van de bedeelden, op de kiezers lijst voorkomende, aan de gemeentebesturen wordt ingezonden. Een gevolg hiervan is, dat die per sonen ten onrechte op de kiezerslijsten geplaatst blijven. o Uit Maastricht is een circulaire verspreid, ge richt aan de industriëelen in Nederland, om de zen op te wekken hun invloed aan te wenden, om bij de aanstaande verkiezing van de Tweede Kamer candidaten te doen slagen, welke de be langen van nijverheid en landbouw zijn toege daan, m. a. w. voorstanders van bescherming zijn. Met dit doel zou men in de verschillende dis tricten des lands comités kunnen instellen, welke in de aangeduide richting zouden werkzaam zijn en die zich in de eerste plaats bij de candida ten zouden behooren te vergissen van hunne denkwijze ten opzichte van het onderwerpelijke vraagstuk, ten einde hen, naar gelang van de te bekomen inlichtingen, te ondersteunen of te bestrijden. o- Te Hoorn hield ds. J. Bruinwold Riedel, be noemd tot secretaris van de maatschappij »tot Nut van 't Algemeen*, Zondagavond naar aan leiding van Mattheus 13 33, zijne afscheidsrede tot de hervormde gemeente aldaar. o Aan de voorbereiding van het plan om voor Arnhem eene vaste brug over den Rijn te bou wen, wordt met ijver gewerkt. Er worden zeer gedetailleerde teekeningen en ramingen gemaakt. Binnen weinige weken zullen de plannen aan het Gemeentebestuur worden overlegd, terwijl later door de Gemeenteraad een volledig over zicht van het belangrijk ontwerp zal worden gegeven. o Voor de vacante betrekking van genees-, heel- en verloskundige op het eiland Ameland, waar aan van gemeentewege eene jaarwedde van f1200 is verbonden, heeft zich geen enkele sollicitant opgedaan. o De Schippersvereeniging Schutte vaêr* heeft haar 25-jarig bestaan gevierd. o Men verneemt dat in een samenkomst met den heer De Lesseps de verschillen met de firma J. C. van Hattum te Sliedrecht en de Panamamaat schappij zijn geregeld, tengevolge waarvan ge noemde firma geen verder bezwaar heeft om, in overeenstemming met het nieuwe plan van uit voering der werken met sluizen, waardoor de te verwerken hoeveelheid kubieke meters zeer ver mindert, haar overeenkomst te wijzigen. o Een der zoons van den bij het spoorwegon geluk te Ruinerwold verongelukten hoofdcon ducteur Barink zal als leerling-opzichter bij de Exploitatie-Maatschappij worden geplaatst. o In den ring Sliedrecht, die 13 predikants plaatsen telt, bestaan thans 7 vacatures. o Uit Eindhoven wordt geschreven Laatstleden Maandag zijn de werkzaamheden hervat aan de lucifersfabriek, tot groot genoe gen van de werklieden, die het niet te breed hebben, als zij in den barren winter zonder werk geraken. De vereeniging van de Amersfoortsehe en Apel- doornsche fabrieken met de Eindhovensche is nu tot stand gekomen. o In Den Haag is een blaadje verschenen, dat Anarchist* heet en zich verder noemtorgaan van goddeloozen, haveloozen en regeeringloo- zen*. Het blad is gratis verkrijgbaar en wordt kosteloos toegezonden aan ieder, die het verlangt, omdat men op het blad zoo min mogelijk »den vloek van het eigendom* wil doen rusten. o Als bewjjs dat de handel in uien in Zeeland nog al iets te beteekenen heeft, kan dienen, dat in het afgeloopen najaar alleen in de haven van het kleine St. Maartensdijk 17220 mud gescheept zijn, die circa f 60,000 opbrachten. o De boterhandel blijkt in Friesland te bloeien overal worden fabrieken opgericht. Die te Joure kan het werk alleen niet af. De heer H. Rom- kema heeft aldaar een zeepziederij aangekocht, om daarop een tweede fabriek te stichten. Zij zal ongezouten boter verwerken, welke een zui veringsproces zal ondergaan en gekleurd worden, zoodat de boter gelijk van kleur naar de Lon- densche markt wordt afgezonden. Zoo spoedig mogelijk zal deze fabriek in exploitatie worden gebracht. o Bij den landbouwer B. te Renkum had dezer een vergiftiging plaats tengevolge van raapkoe ken. De koeien die er van gegeten hadden ble ven verscheidene dagen ziek en een dertig scha pen, die gezamelijk slechts 6 koeken hadden gebruikt, zijn eveneens allen ziek geworden, waaronder zelfs 2, die in korten tijd zijn ge storven. De koek is thans bjj het Rijks-proef station te Wageningen tot onderzoek ingezon den. o De werkstaking te Almeloo duurt voort, de toestand is rustig, de fabrikanten stelden voor om nog drie weken de oude loonen te hand haven, en daarna de loonen te verminderen. De arbeiders weigeren evenwel dat voorstel aan te nemen. o Per Rijnspoor is een groote voorraad brooden naar Almeloo verzonden, door de coöperatieve broodbakkerij >de Yolharding« te 'sHage, be stemd tot uitdeeling onder de werkstakers in die fabriekstad. o Men meldt aan het »Dagbl.«: Yan een in November uit Maasland naar Amsterdam ver zonden postwissel van 64 cents is het bedrag vervalscht, door vóór de aanwijzing »0« gulden een 1 te plaatsen. Laatstgenoemd postkantoor heeft alzoo tien gulden te veel uitbetaald. o De vrouw, die sedert 68 jaar verpleegd werd in het Gereformeerde Burgerweeshuis te Rotter dam en die 7 dagen lang in een diepen slaap lag, is Maandagmiddag overleden. o Een hofmeester van een der stoombooten, die van Rotterdam op Hellevoetsluis varen is Zater dagnacht aldaar in het Voornsche kanaal geval len en verdronken. Zijn lijk werd Zondagmorgen reeds opgevischt. - Eenige jongens waagden zich te Geertruidenberg op het ijs, met gevolg dat een hunner verdronk, niettegenstaande vele po gingen tot redding weiden aangewend. - Zon dagnamiddag is uit de Schie opgevischt het lijk van een man, tusschen de 30 en 40 jaren oud, middelmatig van lengte met rossig haar en bak- O O O kebaarden. Het lijf was naakt, op éen voet na, die bekleed was met een sok van zwarte sajet. De commissaris van politie in de 3e afdeeling te Rotterdam, bureau Meermanstraat, verzoekt in lichtingen. - Op de Lindengracht te Amsterdam heeft een bejaard heer zich op zijn slaapkamer, door verworging, van het leven beroofd. Hij verkeerde de laatste dagen in zeer opgewonden toestand. - Door een noodlottig toeval kwam de spoorwegarbeider H. A. te Doetinchem onder een aankomenden trein, die hem gedeeltelijk over rug en borst reed, waardoor hij zeer ernstig ver wond werd. Zijn toestand is bedenkelijk. - Onder Werkendam zijn twee kinderen van 8 en 13 jaar oud door het ijs gezakt en verdronken. - Nog drie kinderen, oud 6, 8 en 9 jaar, zakten door het ijs aan de Vlietkade te Kralingen. De klee- dermakersknecht H. Stoel aarzelde geen oogen- blik om de drenkelingen na te springen en had het genoegen, ofschoon met vele moeite, door dien de kinderen zich aan elkander vastklemden, hen met hulp van anderen behouden op het droge te brengen. - Zondag is een der Oost- Friesche loodsen te Delfzijl in de haven geval len en verdronken. De ongelukkige laat een vrouw met zes kinderen achter. - Een dochter tje van den arbeider Kranghand, te Nieuweroord, is in een pot met kokend water gevalleu, ten gevolge waarvan zij in groot levensgevaar ver keert. De spoorwegarbeider H. A. te Deutichem, die onder een trein geraakte, is na een smartelijk lijden aan de bekomen verwondingen overleden. - Te Giethoorn is een alleen wonende 79-jarige vrouw, de wed. C. door de duisternis misleid, in een sloot geraakt en verdronken. - Twee kna pen van 8 en 10 jaren waagden zich te Berken- woude op het ijs. De jongste zakte er door en werd door zijn zuster geredhet meisje zou daar zelf bij zijn omgekomen indien niet onmiddellijk meerdere hulp was toegeschoten. Zij werd ge heel bewusteloos uit het water gehaald. - Op den Weerdsingel te Utrecht is een pakhuis van een grossier in koloniale waren uitgebrand. De vaten petroleum waren bijtijds weggerold. - In een onbewoond huisje te Edam is het lijk ge vonden van een onbekenden jongen man. Hij had daar vermoedelijk zijn nachtverblijf gezocht. - Te Nieuwaal is een jongen in een bijt gevallen en verdronken. - Door de politie te Nijmegen zijn de zeepziedersknechts J. A. en F. K. in H. J. van Eggelen. Honcoop. Heusden18 Febr., voorm. 11 ure, Drongelen, Drunen, Eeten, Heusden, Meeuwen, Veen en Wijk20 Febr., voorm. 11 ure, Hedikhuizen, Herpt, Oud-Heusden, Nieuwkuik en Vlijmen. Waalwijk, 16 Febr., voorm. 11 ure, Baardwijk, Bezooien, Kapelle en Waalwijk. Woudrichem, 21 Febr., Almkerk, Andel, Dus- sen, Giessen, Rijswijk, Dewerken c. a., Werken dam en Woudrichem.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2