Buitenland. De ofiicieuse »Post« bevat opnieuw een oor logzuchtig artikel tegen Rusland, waarin wordt beweerd, dat Rusland Duitschland voortdurend provoceert. o Aan de Times* wordt uit Sofia gemeld, dat het personeel van het Oostenrijksche consulaat plotseling naar Weenen is ontboden en daarheen is vertrokken. o De Timesverneemt uit Weenen, dat het Duitsehe gouvernement het slaan van munt voor Bulgarije in het rijk heeft verboden. Dit zou een nieuw bewijs zijn, dat Bismarck er op is gesteld, der wereld en den Czaar duidelijk te maken, dat hij de Bulgaren tegenover Rusland niet wil be schermen of begunstigen. Yorst Ferdinand begeeft zich intusschen naar Philippopel, vergezeld van zijne moeder, prinses Clementine, om zich met de bevolking van Oost- Bumelië nader bekend te maken. o Prinses Clementine van Orleans, de moeder van vorst Ferdinand, heeft weder een eigenaardig bewijs gegeven van hare menschenkennis, door haren zoon te bewegen tot het instellen eener ridderorde, welke naar haar de Clementine-orde" zal heeten. De slimme vrouw moet gezegd heb ben, dat eene aardige decoratie een der beste middelen is om zich vrienden te makenen deze heeft vorst Ferdinand zeker in de eerste plaats noodig. o Luiksehe geweerfabrieken hebben een bestel ling door het Bulgaarsche gouvernement van 80,000 Berdangeweren, afgeslagen. o Aan de ^Standard* wordt uit de Turksche hoofdstad geseind, dat aldaar in diplomatieke kringen de Vorst van Montenegro genoemd wordt als de Russische candidaat voor den Bul- gaarschen troon. o Het bericht, om het eskader der Middelland- sche Zee gereed te houden tot vertrek, beves tigt zich. Er heerscht groote levendigheid in het arsenaal. De heer Hodenberg, oud-minister van buiten- landsche zaken van den koning van Hannover, is door het" Reichsgericht, wegens majesteits schennis, tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. o Robert Carden, oud-lordmayor van Londen, is Vrjjdagnacht plotseling gestorven. o Vrijdagmorgen brak te Londen een brand uit in een magazijn van kruidenierswaren te Howndsditch. Vier personen kwamen in de vlammen om, vijf werden zwaar gekwetst naar het hospitaal gebracht. o Bij een transport van eenige honderden ge vangenen uit Zuid-Rusland naar de Kaukasus, kwam het tot een verwoed gevecht tusschen de getransporteerden en de soldaten en gendarmen door wie zij werden begeleid. Acht soldaten, twee gendarmen en 31 gevangenen werden ge dood, terwijl 21 gevangenen gedurende den strijd op de vlucht gingen en niet meer konden wor den achterhaald. Het gevecht begon tusschen twee stations in den Kaukasus. De gevangenen die met een spoortrein werden vervoerd, dwon gen den machinist om den trein te doen stil houden. Aan het gevecht namen ook de con ducteurs deel. Men schrijft uit Washington: De Senaat heeft het met Nederland gesloten uitleveringsverdrag bekrachtigd. Te Ventor op het eiland Wight werd dezer dagen een gallon doperwten geplukt, op den kou den grond gegroeid, en dit de zesde maal sedert November. Het zachte klimaat van het eiland doet meestal nog in December aardbezieën rij pen en reeds in Februari de appelboomen bloeien. o Een reusachtige vuurbolEen Indisch blad maakt melding van een meteoor (vuurbol) die in Fransch-Cochinchine is waargenomen. De meteoor zou 32 meter hoog en 8 meter in doorsnede zijn geweest met een inhoud van 576 kubieken meter en een gewicht van 2.825.000 kilo. Bij het op aarde vallen is de vuurbol teruggekaatst en zal OO waarschijnlijk in de Chineesche zee zijn terecht gekomen. o Op den Wabash Spoorweg in Missouri is eene poging gedaan door roovers om den trein te bestelen. De ambtenaren hadden er echter lucht van gekregen en eene politiemacht mede genomen, die, toen de trein gestopt werd, de roovers allen gevangen nam. Een Amerikaan sch blad deelt mede, dat de vermiste luchtballon »Arago,« waarmede de hee- ren l'Hoste en Maygot te Parijs opstegen, ge vonden is in den staat Kentucky. De ballon werd in een boschje gevonden en in het schuitje was nog het lijk van een der luchtreizigers aan wezig. o Luidens eene depêche uit Shanghai aan de »Standard« zijn 4000 arbeiders, die werkten aan de waterkeeringen tegen de overstroomingen der (Iele Rivier, door het water overrompeld gewor den en bijna allen verdronken. o Het getal moorden en zelfmoorden heeft in de laatste twee dagen te Weenen een verontrustend cijfer bereikt. Een kapitein van een fregat schoot zich dood, evenals een notaris-vrouw te Pres burg; op de openbare straat te Weenen vond men het lijk van een net jongman, die zich een kogel door het hoofd had gejaagd; een ander jongeling verdronk zich in de Donaude doch ter van een kofiiehuishouder hiug zich wegens een liefdes-historie opeen schooljuffer vergif tigde zichde vrouw van een wethouder der stad wierp zich onder een treinde echtgenoote van een jong journalist sneed zichzelf en haar twee kinderen in den polsde kinderen zullen vermoedelijk herstellen. - De Noorweegsche bark »Freidis« verliet Dinsdag de Mersey voor Savannah en kwam in den volgenden nacht bij de Skerries in aanvaring met het stoomschip Torontovan San Domingo. Bij die gelegen heid kwamen 13 opvarenden om; alleen de eerste officier werd gered. De »Freidis« werd door de Torontonaar Liverpool gesleept. - De Norton Canes-kerk, in Cannock Chase district, is door de vlammen vernield; alleen de toren bleef gespaard. De brand kwam door een gas vlam aan, die bij 't orgel was opgestoken, om er de vocht uit te houden. Prins Henry van Battenberg is op het eiland Wight bij een wandelrit Donderdag van zijn paard gevallen. Hij heeft zich niet ernstig be zeerd. - Op een onstuimige vergadering van anarchisten voerde Louise Michel het woord. Zij werd uitgejouwd en iemand schoot met een revolver op haar. Zij werd gekwetst. - Bij een ontploffing in den grooten gashouder is de gas fabriek van Maubeuge ongeveer geheel vernield een werkman werd gedood, drie zijn zwaar ge wond. - De vice-admiraal Louis Hutton Ves- turme heeft zich te Falmouth van 't leven be roofd. In tegenwoordigheid van zijn vrouw maakte hij een pook gloeiend in den haard en stak zich die tot viermalen toe diep in den buik. Hij stierf weinige uren later. »Het was 't ge volg van de whisky*, zeide hij kort vóór zijn dood. - In de groote ijzergieterij te Havre heeft Zaterdag een vreeselijke brand gewoed. In een half uur is de machine-fabriek geheel vernield. De schade is groot, maar door assurantie gedekt. Men zal 't werkvolk aan den gang houden. - Ze kere juffr. Kemplen te Berlijn heeft nu reeds zes jaren achtereen, steeds in December tweelingen, altijd jongens, ter wereld gebracht. De Berlijn- sche Academie van geneeskunde heeft dit ge val tot onderwerp van een bepaald onderzoek gemaakt. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Heusden, herinneren belanghebbenden aan de bekendma king van 12 December 1887, waarbij ter inschrij ving voor de Nationale Militie, worden opgeroepen alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die geboren zijn in het jaar 1869; dat tot die inschrijving tot en met 31 dezer, dagelijks gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente. Heusden, 20 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. van Eggilen. Honcoop. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat het Inschrijvings-register der Nationale Militie, lichting 1888, en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst gedurende 8 dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zjjn nedergelegd. Heusden, den 23 Januari 1888. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. K. Heijmans te Babyloniënbroek, den 2den, 10 gulden, en F. Uithoven te Eethen, den Sden, 5 gulden. WOUDRICHEM, 22 Jan. Aan de vischmarkt alhier zijn van 15 tot en met 20 dezer afgesla gen 39 zalmen, prijs per half KG. f 0,75 a f 1,20. Het afscheid van ds. J. C. R. Nonhebei is thans definitief bepaald op 5 Februari a.s. Op de vastgestelde kiezerslijsten komen voor 192 namen, in 1887 (dus onder de oude bedeeliug) bedroeg het getal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Prov. Staten 70, voor den Gemeenteraad 132. Het ijs had alhier Woensdag bijna een menschenleven gekost. Om den weg naar hare woning te bekorten liep eene vrouw over de vestinggracht, waar zich eenigen met schaatsen rijden vermaakten. Met de zwakkere plaatsen van het ijs onbekend, had zij het ongeluk er door heen te zakken. Op haar hulpgeroep scho ten een drietal jongens toe, genaamd G. v. d. Wiel, W. Ivalker en J. v. Weveringen, wie het niet dan na veel krachtinspanning mocht gelukken haar be houden op het droge te brengen. 21 Jan. Deze week bevond zich J. B., handelaar in koloniale waren enz., alhier, met paard en wagen onder de gemeente Dussen. Waarschijnlijk voor het geval van mogelijke aanranding bij avond, was hij in 't bezit van een revolver. Zijn knecht, zich willende over tuigen of het paard van een schot zou schrik ken, had het ongeluk het in een der achterpoo- ten te treffen, met het gevolg, dat het buiten staat was de terugreis aan te nemen. De heer van der Starp, veearts te Gorinchem, kon slechts constateeren, dat, aangezien de kogel in het mergbeen was gedrongen, er geen mogelijkheid bestond dezen met goed gevolg er uit te ver wijderen. De onvoorzichtigheid komt dus ge noemden B. op het verlies van zijn paard te staan. tendijke, aan wie het in eigendom toebehoorde, De fraaie uitgestrekte bosschen met Zwitser- sche gebouwtjes, op anderhalf uur afstand van Bergen-op-Zoom, toebehoorende aan den heer Br. de Caters, te Antwerpen, en bekend onder den naam van Wouwsch plantage, zullen indien de beraamde plannen tot verwezenlijking komen, binnen korten tijd tot herstellingsoord en tevens voor vacantie-kolonie worden ingericht. o Te Heerenveen zijn een zevental Engelschen aangekomen, waaronder vier hardrijders, terwijl een bejaard heer, vergezeld van eene dochter, welke eerst hen ook te Leeuwarden en te Slik kerveer bij den internationalen wedstrijd verge zelde, tot het gezelschap behooren. Van deze personen is Charles Tebbit van St. Ives liefheb ber. Deze won te Slikkerveer den eersten prijs, eene gouden medaille. Hij reed de baan af in 3 min. 5 sec. De andere rijders zijn Fish Smart, de champion van Engeland, en George Smart, zijn broeder, die te Leeuwarden door den Fries B. Kingma, te Grouw, werd geslagen. De vierde is George See, ook bekend als een beroemd hard rijder. Zij kwamen om 4 uur per trein aan en bewogen zich spoedig, om 4f uur reeds, op het ijs- Hunne schaatsen wijken veel af van de Fries- sche. Zij houden veel ijs, de ijzers loopen van onderen geheel vlak, met eene kleine buiging naar voren. Zij schroeven er zich van achteren vast op en binden er zich van voren zeer ge makkelijk op door een band. o Eenige officieren van verschillende wapens hebben te 's-Gravenhage eene coöperatieve bouw- Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 24 Jan. Naar wij vernemen is er reeds één sollicitant in de afdeeling Heusden om aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda tot hoefsmid te worden opgeleid. Eerstdaags hoopt de heer Van de Wall, officier-paardenarts, op uitnoodiging van de af deeling Heusden der Noordbr. Maatschappij van Landbouw, alhier een lezing te komen houden. De commissie tot aankoop van remonte paarden voor het leger, zal 25, 26 en 27 dezer, Echteld, Maurik, Zoelen, Wadenoijen, Ophemert en Wamel bezoeken. WAALWIJK. Uit goede bron vernemen wij dat het gedeelte spoorweglijn WaalwijkVlij men alle kans heeft om weldra voor het plubliek verkeer opengesteld te worden. Door de regee ring is met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen dezer dagen omtrent deze aan gelegenheid ernstig onderhandeld. De mazelen breiden zich meer en meer uit en komen thans ook te Baardwijk voor. KERK-DRIEL, 20 Januari. Gisteren had hier eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats. Het dochtertje van onzen geachten geneesheer, den heer 'Franken, een aanvallig meisle van 13 jaren, is voor pleizier bij Oom en Tante. Een jongen van 14 jaren komt ook daar met de eene of andere boodschap. Terwijl nu de Tante bezig is met te zoeken naar hetgene de jongen komt vragen, staat deze en ook het nichtje in hare nabijheid. Wat gebeurt intusschen Daar valt de jongen een geweer in het oog, dat in een hoek van het vertrek staat. Hij neemt het in de hand en zegt naar men verhaalt spottend tegen het meisje: »Wil ik eens?« Ter zelfder tjjd gaat het geweer af, en het arme kind krijgt a bout portant een schot in het hoofd. Wie beseft de verslagenheid der Tante op dat ijselijke oogenblikIlet halve hoofd van voren als vermorseldZóó vreeselijk verminkt, heeft het arme kind nog een paar uren geleefd, zonder echter veel teekenen van leven te geven en ge heel buiten kennis. De heele gemeente is met dit treurig voorval ten diepste bewogen, en hoe de ouders en familie te moede zijn, is beter te beseffen dan te be schrijven. BAARDWIJK, 23 Jan. De nieuwe liederta fel »Tot bloei der toonkunst« is gevestigd bij den Heer A. Mulders alhier en zal Zondag den 29en dezer haar eerste winterconcert geven. BABILON1ENBBOEK, 21 Jan. Eergisteren mochten de schoolkinderen zich verheugen in het houden eener hard)rijderij op schaatsen, waarvoor eenige prijzen aanwezig waren. C. de Graaff, W. O. v. d. Beek, L. de Witt, Adr. Bonis en J. Muschkens, onder de jongens, en H. Dekker en E. J. Straver, onder de meisjes, hadden het genoegen elk een prijsje te behalen. Gisteren-namiddag was het hardrijderij op schaatsen voor volwassen personen. Zestien rij ders namen deel aan den strijd. Adr. Hartog te I Heusden, behaalde den lsten prijs, 15 gulden; Binnenland De Minister van Koloniën maakt bekend, dat voor de betrekking van tolk voor de Chineesche taal in Nederlandsch-Indië, di'.e jongelieden, niet j maatschappij opgericht, waartoe gronden in de ouder dan twintig jaren, in opleiding kunnen worden genomen, eerst onder de leiding van dr. G. Schlegelhoogleeraar in de Chineesche taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, en daarna in China. o Uit Amsterdam meldt men aan de *N. R. Ct.« In den oostelijken binnenhof van het Rijks museum is door de weersgesteldheid der laatste dagen een leelijke fout aan het licht gekomen. Door het overdag ontdooien van den gedurende den nacht aan het glazen dak verdikten water damp, lekt het in die localiteit zóó geweldig, dat het personeel geen handen genoeg heeft, om de plassen op te nemen en de voorwerpen buiten den drup te brengen. En er blijft, om zoo te zeggen, geen hoekje bevrijd van deze bezoeking, die een werkelijk gevaar oplevert voor de onge schondenheid der vele zeer kostbare voorwerpen van geschiedenis of kunst, welke in den binnen hof geplaatst zijn. Zoo zagen wij heden o. a. de zoo zorgvuldig bewerkte en onderhouden modellen van wapentuig (kanonnen enz.) bij de marine in gebruik, druipend van het nat in een hoop bij elkander buiten schot gezet; de in de nabijheid daarvan opgestapelde verzameling oude wapens, waaronder kostbare geweren, musketten, enz., drijven, en de bedienden in het comparti ment, waar de scheepsmodellen te zien zijn, reppen zich om nu hier, dan daar het heilloos vocht te weren. In den letterlijken zin van het woord moesten de bezoekers »over de plassen stappen. Hoewel het gebrek moeilijk te verhelpen zal zijn, schijnt het niettemin zaak, dat de architect der museumgebouwen op maatregelen zinne. Want zóó is de toestand niet houdbaar. o In de vergadering van Nederl. suikerfabri kanten, te Roozendaal gehouden, is besloten den prijs der beetwortelen voor de campagne 1888- 1889 op fll te stellen. o Te Amsterdam nemen thans 464 jongelieden aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel deel. o Vrijdag jl. is een begin gemaakt met het sloopen van het kasteel »IJsselstein«. o Uit Amsterdam wordt het faillissement ge meld van den handelaar in diamanten enz. J. S. Veder, wiens passief, volgens de »Frankf. Zeitg«., geraamd wordt op 3 ton. Voornamelijk Eugelsche importeurs van ruwe diamanten zou den getroffen worden. —o In het hoekhuis Rembrand tplein-Utreehtsche- straat te Amsterdam, waar het magazijn »Louvre« gevestigd was, zal door den heer Te Mijtelaar een inrichting worden geopend, zooals Amster dam er nog geen bezit. Het huis zal nl. tot vischrestaurant- worden ingericht, waar men te- onmiddellijke nabijheid der Scheveningsche boschjes zijn aangekocht. Daarop zullen villa's worden gebouwd, die f 400 a f 600 jaarlijks aan den bewoner zullen kosten, al naar gelang der grootte, en binnen 25 jaar het eigendom zullen zijn van de bewoners. De deelnemers zullen naar eigen verkiezing kunnen bouwen. Het doel is, gezond en goedkoop te wonen. o In Friesland zijn in de laatste dagen belang rijke bestellingen van vee voor Noord-Amerika gedaau. De vraag strekt inzonderheid naar stie ren, volbloed-afstammelingen van Friesch Stam boek-rundvee. o Te Twisk heerscht dezer dagen algemeene ontsteltenis, doordien een groot landbouwer aldaar, die voor vermogend gehouden werd, thans blijkt hij in zijne zaken een tekort van f 280,000 te hebben. Een aantal personen zijn daarbij be trokken en Ijjden groote schade. o— Een onderwijzer in de gemeente Haskerland (Fr.) heeft voor zijne betrekking bedankt, om als commis-voyageur op te treden. Dit pleit misschien evenmin tegen het onder wijs als voor den handel. Hoe het met belooning van arbeiders tegen woordig in Friesland staat, kan uit het volgende blijken. In de gemeente 't Bildt kunnen een vader met drie zoons met het kruien van aarde voor een stuk land samen niet meer dan f 8 per week verdienen. Toch zijn de menschen nog blij dat zij werk hebben. o Het te Edam, in een onbewoond huis gevon den lijk, is gebleken te zijn van een man uit Spanbroek, die in krankzinnigheid zijn woning had verlaten. Het lijk moet stellig daar een paar weken hebben gelegen. - De arbeider, die te Deu- tichem door een trein werd aangereden, is niet overleden. De man wordt integendeel beter. - Een 7-jarig meisje, wonende Oetgenpad te Amsterdam, heeft zich tijdens de afwezigheid harer moeder te dicht bij de kachel gewaagd, tengevolge waarvan haar kleederen vlam hebben gevat en zij ern stige brandwonden heeft bekomen. Het kind is ter verpleging in het Kinderziekenhuis opgeno men. - Te Lent is een arbeider van een koren berg gevallen en spoedig daarna overleden. - Een schoonmaakster is te Rotterdam in een huis aan de Zuidblaak, terwijl zij bezig was met het afzeemen van glazen, door een traplantaarn ge vallen en op de leuning neergekomen. Zij be zeerde zich zeer ernstig en werd naar het zieken huis overgebracht. - Bij het schaatsenrijden ge raakte een 15-jarig jongeling op de Ringvaart bij de Nieuwe Meer (gemeente Sloten) door het ijs. Het mocht niet gelukken hem te redden le venloos werd hij opgehaald. - Onder Dantuma- woude is een groote boerderij afgebrand. De dochter des huizes bekwam ernstige brandwon- den. Het vee werd gered. - Te Nieuw-Beierland is een kind van 4 jaar spelende in een bijt ge vallen en verdronken. - Te Meijel is de molenaar P. J. achterover van een der wieken van den gen de billijkste prijzen vischdiners en vischde- molen gevallen, terwijl hij bezig was de zeilen af jeuners kan bekomen. Voor de ramen aan de straat zullen bassins gesteld worden, waarin de zee- en riviervisch rondzwemt, zoolang tot een kooper komt, die ze wenscht te verorberen. Behalve een restaurant zal er een oester-salon ingericht worden. Ary Scheffer's schilderij, Christus met den rietstaf«, hoog 1.15 en breed 0.88 M., door den beroemden meester één jaar voor zijn dood vol tooid, is door nu wijlen mej. Huyssen van Kat te nemen. Zwaar gekwetst ligt hij al twee dagen buiten bewustzijn. Er is weinig hoop op herstel. - Een meisje uit Echt, 25 jaren oud, is te Linn in den Rijn verdronken. Haar lijk is opgevischt. Twee kinderen, de éen van 13, de ander van 7 jaren, aan de Purmer Ringvaart onder Mon nikendam wonende, begaven zich, niettegen staande zij op het gevaarlijke van dat ijs op merkzaam gemaakt waren, er toch op, vielen er door en verdronken beiden. - Een 12-jarige jon gen, wonende in de Anjelierstraat te Amsterdam, die bezig was duiven te vangen, is van het dak gevallen en zwaar gekneusd naar het binnen- ver/naakt aan Frankrijk's nationaal museum. o o-- r/.„.1* .4- U,*4 ..1 A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2