Prins Ferdinand van Coburg en zijne moeder zijn te Philippopel aangekomen en aan het sta tion door de bevolking ontvangen. Er heersehte veel geestdrift. o Het Journal des Débats« bevestigt het be richt betreffende kuiperijen, welke door Koningin Isabella te Madrid zouden zijn in het werk ge steld, om weer aan het bewind te komen. o Uit St. Petersburg seint de correspondent van de ^Standard,* dat de prinsen van Orleans niet in militairen Russischen dienst treden. o Bij nieuwe huiszoekingen in de woningen van studenten te Moskou, moet eene nieuwe zamen- zwering onder de jongelieden ontdekt zijn. Zij worden nu allen ten strengste door de politie bewaakt. De heropening van de hoogeschool is voor onbepaalden tijd uitgesteld. o Volgens de Moskouer-courant is het oorlogs budget van Rusland sedert 1880 met 1| pCt. verminderd, dat van Duitschland met 50 pCt. toegenomen. De kleinhandel te Parijs komt een beetje laat in verzet tegen de groote magazijnen, die haar met ondergang bedreigen. In de salie Revoli is een bijeenkomst gehouden van kleine kooplieden, ten einde tegen de Louvre, de Bon Marché, etc., met kracht op te treden. Men zal beginnen met een blaadje uit te geven, »la Crise Commercialec, en een petitie te richten tot het Parlement. Of het veel zal geven is te betwij felen. o Van den Beneden-Rijn wordt gemeld, dat de nieuwe Duitsche graanrechten zich reeds in de broodprijzen beginnen te doen gelden. Door de bakkers te Barmen is aan hun klanten reeds me degedeeld, dat zij het roggebrood opnieuw met 4 penningen per 7 pond moeten verhoogen. Hierbij werd de mededeeling gevoegd, dat de prijsver- hooging hierbij niet zou blijven. De »Barmer Ztg.« rekent uit, dat de nieuwe belasting voor een fa milie die wekelijks 4 a 5 brooden gebruikt, 10 mark per jaar bedraagt. De broodmand moet dus hooger worden gehangen, of liever de bo terhammen dunner gesneden worden. Op deze wijze doen zich in de arbeiderskringen de zege ningen der nieuwe rechten voor. De grondbe zitters zullen daarentegen champagne blijven drin ken en glacé-handschoenen blijven dragen. o Sir Morell Mackenzie ontving een aanzoek, om voor 30,000 dollars een patiënt te Michigan, in de Vereenigde Staten, te komen behandelen. Hij heeft dit aanbod afgeslagen, omdat hij niet zoo ver van den Duitschen Kroonprins wil gaan. o De moeder van den vroegeren Amerikaanschen President Garfield is overleden. o Een visscher van Mazargeuz (Bouches du Rhone) heeft verleden week een haai van 600 kilo gevan gen. Niet zonder moeite werd het dier aan wal gebracht en niet voor men het den kop afge slagen had. Het bleek te zijn dezelfde haai, die onlangs een schipper en een kind, wier boot door een windvlaag omgeslagen was, verscheurd had en waarvan de kleeren in de ingewanden van het monster teruggevonden werden. - In verschil lende streken van Amerika is de koude ongewoon streng. In Canada woedden hevige sneeuwstor men. - Te Arcachon viel bij het bouwen van een villa een steen van 3800 kilo gewicht neer en verpletterde twee werklieden. - In St. Jamesstreet te Montreal (Canada), heeft opnieuw een ont zettende brand verscheidene magazijnen verwoest. De schade beloopt meer dan 500,000 dollars. Door de hevige vorst werd de blussching zeer bemoeilijkt. - Door het stoomschip »City of Rich mond* te Queenstown aangekomen, is het bericht aangebracht omtrent het verongelukken van twee Engelsche schoeners, de William Parsons« en de Peter D. Smith,beide van Glouchester (Mass.). Ze waren twee maanden geleden vertrokken en in de laatste stormen verongelukt, waarbij 24 man zijn omgekomen. - Bij een brand in een kosthuis in Minnesota zijn 14 personen omge komen. Allen waren in diepe rust. Sommige der bewoners vluchtten ongekleed uit hun bedden; buiten vroor het, dat het kraakte. - Het markt- gebouw te Rothesham is afgebrand met 26 win kels en ruim 30 stalletjes. De schade bedraagt anderhalve ton. - Het Wurtembergsche dorp Dornham is bijna geheel door brand vernield. Te Brussel vreest men dat Stanley met zijn expeditie in het Mabodi-land door gebrek is om gekomen. Er heersehte daar in Juli hongersnood en Tippo Tipp of Bartelot zou Stanley voorraad nazenden. Zij deden dat niet en Tippo Tipp is zelfs zoek. - Door een kruitontploffing te Brest- Litovsk werden 11 personen gedood, 30 gewond. - In een mijn op Vancouver-eiland had een ont ploffing plaats, die aan 26 blanken en een aantal Chineezen het leven kostte. - Te Philadelphia heeft een brand gewoed, die 1| millioen dollars schade veroorzaakte. Hij begon in een groot mo demagazijn; 6 winkels brandden af, 15 werden zwaar beschadigd. —o Plaatselijk Nieuws. 's BOSCH, 26 Jan. Heden middag liep een paard voor een sleeperswagen op de Breede ha ven alhier, toen het voertuig, met het draaien, eerst met één wiel over stuur raakte, om vervol gens met de geheele wagen, als ook het paard, van de kade te water te storten. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Het paard, dat met een stoomkraan moest opgehaald wor den, h'ad intusschen zijne rekening afgesloten en was mortuüs. WAALWIJK. De laatste dagen hebben in verschillende gemeenten, behoorende tot het kiesdistrict Waalwijk, bijeenkomsten plaats ge had, om besprekingen te houden over het op richten eener kiesvereeniging voor hen, die zich niet kunnen vereenigen met de leiding der kies vereeniging Noord-Brabant. Als waarschijnlijk candidaat dezer laatste voor dit kiesdistrict wordt thans weder een andere naam voorgesteld. Maar deze is, even als de vroegere genoemde, iemand van buiten het district, die in 't geheel niet op de hoogte kan zijn van onze wenschen en be langen. (E. v. h. Z.) KAATSHEUVEL, 24 Jan. Zondagavond kre gen twee jongelieden alhier twist. Afkeerig van Door de directie der Evang. Broedergemeente te Berthelsdorf bij Hernhut in Saksen, is tot hoofd der op te richten Wanikoschool, te Pa ramaribo, benoemd de heer H. J. v. d. Sluys, le onderwijzer aan een der scholen van de Ned, Gerefom. Kerk (doleerende) te Amsterdam. o Na langdurig debat is het voorstel Reekers, tot opheffing van het verbod om met de won- derkuil in de Zuiderzee te visschen, door de Eerste Kamer met 21 tegen 16 stemmen verworpen. o Te Amsterdam wordt weder een nieuwe stoom- diamantslijperij opgericht. o Naar men verneemt, heeft het gemeentebe stuur van Oudepekela in een vergunning tot het oprichten eener fabriek onder meer bepaald, dat de ondernemer verplicht is de verplegings- kosten te dragen, indien een der werklieden in de fabriek een ongeluk mocht krijgen. o De Engelsche rijders James Smart, George See, lang gekibbel eischte de een den ander buiten George Smart en Tebbith zijn uit Heerenveen de gelagkamerde sommatie werd zonder eenige aarzeling aangenomen. Zoodra onze vechtlustigen op straat waren gekomen, bracht de uitdager zijne tegenpartij met een scherp voorwerp eene ernstige wonde toe in de onmiddellijke nabijheid van 't oog, dat gelukkig ongedeerd gebleven is. Van dit voorval is proces-verbaal opgemaakt. te worden, dat de wisselwachtpr C. S., die 1.1. Zaterdag op het station aldaar het ongeluk had, bij het rangeeren onder den trein te geraken, de zeldzame tegenwoordigheid van geest had, om nog zelf dadelijk met de mondfluit het sein van stoppen te geven. De machinist, wien een pluimpje toekomt voor zijne oplettendheid, deed den trein terstond stilstaan, anders ware de dood het gevolg geweest. Thans kwam genoemde wis selwachter er met een gewonden voet af. o Een schelpen-baggeraar ving aan het strand te Scheveningen een springlevenden zalm van het grootste soort, ruim een meter lang. o Twee moorden - Zekere koffiehuisbediende II. J. OfFerberg te Amsterdam, heeft op den Nieuwe- dijk 20 getracht een kellnerin, Mina Heulink uit Zwolle, met wie hij vroeger verkeerd had en die een actie wegens mishandeling tegen hem had ingesteld, dood te schieten. Hij loste drie revol verschoten op haar, die, daar zij zich achter een leuningstoel verborg, haar slechts kwetsten. Daarna zette O. zich het wapen in den mond en schoot zich dood. Het meisje, dat een schamp schot aan het achterhoofd en een kogel in de hand heeft gekregen, werd naar het binnengast huis gebracht. - Te Clinge (Zeeland) had het teruggekeerd. De anderen zijn ook reeds ver trokken. o De twee bekende Friesche hardrijders Wiebe de Vries, van Oenkerk, en Rinke v. d. Zee, van Workum, hebben zich op de hardrijderij te Op- I volgende plaats. Zekere Belg Mortier, een hout- De mazelen-epidemie, die ons' dorp gedu- I penhuizen met elkander gemeten, met het ge- hakker, had Zondag ruzie gehad met zijn meisje rende eenige weken zoo vreeselijk geteisterd en volg dat de Vries overwon. Seraphina van Puijvelde, die bij den herbergier zooveel offers geeischt heeft, schijnt een nieuw o B. te Clinge diende. Maandagmorgen ging M., kMeTn'dooTd™ ee1SttSjjkfAkte' word™ jj"" .A'mel0° tha"J die den geheelen nackt gedronken had, naar zijn aangetast, verminderen met den dag; daarente- in de fabnek van gebroeders Scholten gewerkt werk in een bosch nabij de woning van Seraphina. gen zijn op dit oogenblik enkele volwassenen me^ een kleine machine en ongeveer 60 touwen, Op het oogenblik dat deze uit den koestal kwam, bediend door het vaste personeel. De werksta- waar zij het vee gemolken had, ging hij haar kers zijn daardoor onrustiger. Omtrent den stand der werkstaking wordt het volgende aan de »Zutph. Ct.« gemeld: De werklieden willen, naar ons uit goede bron aan de mazelen lijdende. OOSTERHOÜT, 25 Jan. Een niet alle- daagsch voorval heeft dezer dagen in deze ge> meente plaats gehad. Zekere B., iemand uit de mindere klasse, leed veel nan de zoogenaamde vallende ziekte. In den laatsten tijd moet daar nog meer bij zijn gekomen, zoodat B. einde der ver- bevestigd werd, verantwoording van de gelden, loopene week was overleden. Zoo als op vele plaatsen elders in dergelijke gevallen, werd ook hier op zijn ziektetoestand gespeculeerden had iemand B. in een begrafe nisfonds gekocht, om bij overlijden een profijt je er uit te halen. Bij het vernemen der doodmare had de persoon die B. had laten inschrijven er dadelijk een paar »taaie« op gezet en was zijn vast plan om, na van het geld een het zijn vast plan om, na nieuwe bonker (winterjas) te hebben gekocht, er eens lekker van uit te gaan. Ook door de familie was alles gedaan wat voor een doode gedaan moet worden, zelfs zegt men aangifte bij de burgerlijke stand. Maandag zou de be grafenis plaats hebben, doch deze kon niet doorgaan, aangezien de gestorvene daags te voren weer levend was geworden. Men denke zich aller teleurstelling BOMMELERWAARD, 25 Jan. Ter jongste vergadering van de afdeeling Tiel der Geldersch- Overijselsche Mij. van Landbouw werd o. a. be sproken het aanhangige wetsontwerp op den kin derarbeid, waarvan de einduitkomst was, dat er werd besloten om het adres der dorpsvereeni- ging Geldermalsen te dezer zake op een Maandag door hen gestort voor een ziekenbus, de patroons beweren, daartoe niet verplicht te zijn: en het moet gezegd worden, er is nog al verschil in de wijze, waarop zulke ziekenbussen beheerd wor den »De firma's Scholten heffen van eiken wever 5 cents per »loom« voor het ziekenfonds; zij betalen bij ziekte, die minstens een volle week moet duren f 1.80 aan de wevers, f 1.20 aan de knechten, zoomede docters- en apothe kers-rekening doch bij de andere firma's, met name opde»Almeloosche Katoenspinnerijwordt aan de wevers van 4 »looms« bij ziekte f 3.75, van 2 »looms« f2.50, aan de knechts f 1.25 uitbetaald en hebben zij ook vrij docter en apotheker en bij behoefte vrij wijn. Een andere grief der arbeiders, niet weg te redeneeren, naar het ons toeschijnt, is de kwes tie van de winkelvereeniging, indien dit, wat ons achterop en volgde haar in de gelagkamer, waar hij haar met zijn hakmes een slag in hals en kin toebracht. De slag was niet direkt doodelijk, het slachtoffer leefde nog eenige oogenblikken. Onmiddelljjk nadat de misdaad was gepleegd, kwam de eigenaar der woning B. binnen. De moordenaar wierp hem het hakmes voor de voe ten, zeggende: »Kap nu ook mijn kop maar door«. Terwijl B. aan de straat om hulp riep en moord schreeuwde, sneed de moordenaar zich zelf met een scheermes den hals af. - Te Maar den is een 9jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. - De molenaarsknecht P. J. te Meijdel, die het ongeluk had van een der wie ken van den molen te vallen, en zich daardoor ernstig verwondde, is aan de bekomen wonden overleden. - Uit een vaart, uitmondende in den Krommen Rijn bij Utrecht, is opgevischt het lijk van een 60jarige vrouw. - Ouder Eindhoven is een groote boerderij afgebrand. Al het vee, de paarden uitgezonderd, kwam in de vlammen om. - Twee jongens speelden te Harlingen op een stoep, en de kleinste, op het deksel van een put trap uit goede bron werd medegedeeld, alweder juist pemle, bad het ongeluk daarin te vallen. De is. Elk werkman legt, om uitkeering te kunnen aridere, 10 jaar oud, zag nog alleen maar de krijgen, f 50 in. Nooit wordt echter over dit bandjes van den drenkeling en had de tegen- daarin Wte'Trzotk hetwïntaerp «"A reke'Ü"8 w00rdigheid van geest hem het putemmertje toe n i e t aan te nemen, bij de 2e Kamer te onder- Seclaan oi licbt vei spreid. Deze aartsvaderlijke te werpen en hem toe te roepen dit te grijpen, steunen. manier van doen is geen systeem meer van onzen wat de drenkeling dan ook deed. Het touw stevig DALEM, 25 Jan. In het tijdvak 10 October tijdhet is dan ook alweer niet te verwonderen, vasthoudende, schreeuwde nu de lOjarige zoo 1887—18 Januari 1888, alzoo gedurende ruim dat in een der Almeloosche bladen de volgende bard bij kon om hulp. Deze schoot toe, en het 3 maanden, is m de gemeente Vuren geen aan- advertentie werd geplaatst: gifte van overlijden gedaan, hetwelk op eene be volking van circa 1400 zielen zeker nog al van belang mag heeten. Binnenland. Omtrent de grensregeling tusschen Nederland en Belgie verneemt het »Handelsbl. v. Antw., dat Baarle-IIertog niet aan ons land zal worden afgestaan. De onderhandelingen waren reeds zeer ver ge vorderd. In de Belgische Kamer protesteerde ge- passeerden Donderdag de heer Dierckx, afgevaar digde uit Turnhout, tegen een eventueelen af stand van grond aan Nederland. De Belgische minister van buitenlandsche zaken dacht niet, dat het voorstel tegenkanting zou ondervinden, nu dit het geval is, moeten de onderhandelin gen zijn afgebroken. o De Nederlandsche Maatschappij voor Tuin- Vraag? Als het waar is dat 800 deelgerech- tigden in den nieuwen winkel vijftig gulden per boekje hebben moeten laten staan, wat ieders eigendom is, waarom weigeren de eigenaars van dien winkel, Gebr. Scholten Co., dan de uit keering van die gelden aan die houders van boekjes, die door de tegenwoordige behoeften gedrongen, daarom hebben gevraagd? jongentje werd uit zijn benauwden toestand ge red. - Uit een der grachten te Lemmer is het lijk opgehaald van J. K., klerk ter gemeente secretarie aldaar. In de Tuinstraat te Amsterdam is een jongen van een duivenplat op straat gevallen. Hij werd dood opgenomen. - Zondagavond heeft men bij de dames v. d. W. in de Hoflaan te Kralingen, terwijl zij afwezig waren, ingebroken en eenige »f 40,000 zou toch een aardige tegemoetko- juweelen, gouden en zilveren voorwerpen, ver- ming zyn in de tegenwoordige behoefte voor velen houding van de werkstakende arbeiders is maar vastberadenin den aanvang ont- zij steun van meerdere ingezetenen uit Almeloonu ontvangen zij brood uit den Haag en geld uit Amsterdam. Twee welbekende per sonen zijn duidelijk de middelaars tusschen de werklieden en de socialistische partij. Woensdagavond was het werkvolk weer zeer kalm vingen bouw en Plantkunde Traagt »een handboek voor 0Ilrastig, Samenscholingen werden herbaalde ma- ooftboomteeltkunde in Nederland.. Voor I len door de polMe niteengedreven. ïn de fabriek een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie, voldoend antwoord looft de maatschap pij uit hare gouden medaille en tweehonderd gulden. Als onmisbaar in den inhoud wordt o. a. het volgende geacht: scheidene effecten en eenig geld ontvreemd. Door den tuin heen heeft men zich toegang weten te verschaffen. - Door de Ubbergsche politie werd de 24jarige Johanna IJ., werkzaam op een der bleekerijen te Beek, in hechtenis genomen, we gens diefstal van onderscheidene bleekgoederen. Zij is den volgenden dag naar Arnhem overge bracht en daar ter beschikking van den officier van justitie gesteld, daar men, wegens de nabij heid der grenzen, ontvluchting van de schuldige vreesde. - Op de Utrechtschezijde is een heer, van een tram springende, daaronder geraakt; der Gebr. Scholten werden de glazen ingegooid. met verbrjjzelde beenen werd hij per vigelante naar het gasthuis vervoerd. - Te Maarsen ge raakte de conducteur S., van de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij, zoodanig met zijn hoofd tusschen de deur van een bagagewagen beklemd, dat hij verwond naar zyn woning te Utrecht Volgens geruchten zal Domela Nieuwenhuis hier Zaterdag de werkstakers komen toespreken. o Uit Maasland meldt men aan de »N. D. Ct.,« dat een bouwman van in den vorigen herfst I. Een met het onderwerp in verband getocht gepofe appeleu en peren „iet a|lec„ iu deu af. J Af'zio.ht vnn hpr. nimflM pii n#>n hnnpm vn/n i i i n o i overzicht van het klimaat en den bodem van Nederland. II. Een beschrijving van den bouw, het leven en de ziektetoestanden van boomen in 't ulge- geloopen zomer fijne vruchten oogstte, maar dat onder die boomen er één is, die in Nov. ten tweeden male in vollen bloei stond. Zorg vuldig werd het boompje met bladriet omheind, meen en van in Nederland gekweekte ooltboo- I terwijl aan ^en zujdkant een broeiraam geplaatst werd. Niettegenstaande de strenge vorst der 't algemeen. men m 't bijzonder. III. Ooftboomteeltkunde in IV. Beschrijving en behandeling van in Ne derland gekweekte ooftboomen. o De heeren dr. F. L. Rutgers en W. Hovy, gewezen leden van den Amsterdamschen kerke- raad, hebben in de laatste week uit eigen be weging alles toegezonden, wat zij van door hen waargenomene commissiën des bijzonderen ker- keraads nog onder zich hadden. laatste dagen, prijkt de boom op dit oogenblik met verscheidene schoone vruchten. o Tot zijn groote verbazing kwam een land bouwer te Achlum tot de ontdekking, dat een zijner kippen reeds in deze maand kuikens heeft uitgebroed. o Uit Lage Zwaluwe wordt aan de N. R. Ct. seling de verfwinkel van den heer F. G. Huttings te Hindeloopen ingestort, juist nadat deze zich even had verwijderd. De oorzaak moet gelegen zijn in het stukvriezen van een der muren. De schade voor den man is nog al aanzienlijk. - In een verdacht huis op het Hofsingel te 's Hage, dat thans wordt afgebroken, is een gedeelte van het geraamte van een kind gevonden. Een 12-jarige jongen is te Rotterdam door eigen onvoorzichtigheid op den Schiedamschen Singel onder een der wielen van een tramwagen geraakt en zwaar verwond. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. - Te Indijk is een vrouw door een hond aangevallen en op vijf plaatsen gemeldAls een bijzonder geval dient vermeld gebeten. De eigenaar heeft het dier doen dood-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2