onmiddellijk voldaan wordt. De Ottomanïsclie bank weigerde de Turksche Regeering de ge vraagde 100,000 pd., ter betaling van de Mauser geweren, voor te schieten, omdat de vorige voorschotten onbetaald bleven. o Aan de Times* wordt uit Weenen gemeld: De invloed van Rusland doet zich op nieuw te Konstantinopel gevoelenmen verwacht nieuwe gewapende tusschenkomst in Bulgarije, waartoe zich Turksche troepen van vrijwilligers organi- seeren. o De Daily News« verneemt uit Odessa, dat de Russische regeering bezig is Libau te ma ken tot een oorlogshaven van den eersten rang. Naar Daily News« uit Konstantinopel ver neemt, zou de reis van Nelidoff naar Grieken land ten doel hebben, om tusschen Rusland, Turkije en Griekenland overeenstemming te verkrijgen, voor het geval van oorlog. Een officier te Petersburg trachtte zich zelf van het leven te berooven, men zegt omdat hy door het lot was aangewezen den Czaar te ver moorden, o- Zuinigheidshalve zal Portugal niet deelnemen aan de tentoonstellingen te Brussel, Parjjs en Barcelona. De uitvinder der remontoirs, de horlogemaker Bissen, overleed te Parjjs in den ouderdom van 88 jaar. Vjjftig jaar stond hjj aan het hoofd van de Parysche firma, die zyn naam draagt. o Louise Michel heeft een beetje koorts, maar haar toestand is overigens gunstig. Een der kogels welke Lucas op haar afschoot, werd ge vonden in haar hoed. Louise zond dien als aandenken aan Rochefort. Te Parjjs werd verzekerd, dat Ferdinand de Lesseps van zyn paard gevallen was en een been had gebroken. Later heette het zelfs, dat hy was overleden. Het is echter een beurs-ma- noeuvre gebleken, die maar al te goed is ge lukt; Suez- en Panama-actiën daalden belang rijk. o Te Buenos-Ayres is een hotel voor emi granten ingericht. Het kan 2500 personen be vatten. o Miss Jackson, eene onvermoeibare Engelsche van vijf voet en zes duim lengte, zoo schrijft men uit Bern, bestijgt eiken dag in de zonder lingste kostuums onze bergen. Verleden week beklom zy de >Jungfrau« en bracht van dien tocht twee flessehen mede, waarin de visite kaartjes der zes slachtoffers van de ramp van 15 Juli 1887. Op een dier kaartjes leest men: »De storm jaagt wolken sneeuw om ons heen Wij zyn verloren vaarwel o Door de sneeuw wordt New-York bedreigd met melknood; de treinen, die de melk aan voeren, bleven in de sneeuw steken. - Een groote hoeveelheid vee, 15 waggons vullend, is, tengevolge van het vastzitten van treinen in de sneeuw op den New-York Central, dood gevroren. - Uit de kleine plaatsen in het noord westen der Vereenigde Staten, waar reeds zoo- velen door de felle koude of in sneeuwstormen omkwamen, komen steeds treuriger berichten. Zy zyn door de buitengewoon hoog liggende sneeuw van alle gemeenschap met de buiten wereld afgesneden en de voorraad van brand stoffen en olie is opgeteerd. De inwoners moe ten wanhopend zyn. - Ook in Turkije heerscht strenge koude en is veel sneeuw gevallen. Het spoorwegverkeer is door de sneeuw gestremd. De reizigers van den sneltrein naar het Oos ten konden niet verder dan Varna komen. - In Rumenië heeft men sedert 10 jaren niet zulk een strengen winter gehad als nu. Een aantal menschen kwamen om het leven in de hevige sneeuwstormen welke er woeden. By Braila zyn 8 huzaren door wolven aangevallen en na een hevig gevecht, waarbij verscheidene wolven gedood werden, door die zeer talrjjke wilde dieren verscheurd. Nog verscheidene andere menschen werden het slachtoffer van de wolven. o Bij het werken in den grond te Greenhithe (Kent) vond een tuinman de overblijfselen van 3 kinderlijkjes, in stukken van een doek ge wikkeld; ze moeten daar meer dan een jaar hebben gelegen. - Uit Aden wordt bericht dat de Somalis van Berber een Engelsch officier en 28 soldaten-inboorlingen, die op de jacht wa ren, hebben vermoord. - Bij een brand in een schouwburg te Steubenville, in Ohio, die tot een aangrenzend hotel oversloeg, kwam een actrice, Annie Devoe, in de vlammen om. Een acteur sprong uit et n tweede verdieping en brak zyn neus. - Te Madrid is een geheime dynamietrfabriek ontdekt; 6 personen werden gearresteerd en 5 kisten met patronen in be slag genomen. - Tengevolge van cirrus-wolkjes was de maan-eclips te Londen niet te zien, te Berlijn evenmin; te Moskou kon men het ver schijnsel zeer goed waarnemen. - Te Rochester hadden in 24 uren 3 zware branden plaats; een fabriek, een herberg en eenige pachthoeven branden af. - Door een botsing van twee trei nen bij Migajevo, op den Z.-W.spoorweg, wer den 2 reizigers en 1 conducteur gedood, 11 reizigers en 2 conducteurs gewond. - 5 huizen van Broadway te New-York zijn afgebrand. De schade wordt op 2 millioen dollars geschat. - Bij Tralee in Ierland is een pachter, Fitz Mau rice, door 6 personen met revolvers doodge schoten. - Door een meliniet-ontploffing zijn te Pressburg 3 meisjes gedood en 12 andere zwaar gewond. - In het centraal postbureel te Lissa bon heeft een diefstal van 150 aangeteekende brieven plaats gehad. - Te Luik is eene moe der, hoewel zelf met brandwonden overdekt, tot driemaal toe een brandend huis binnenge drongen, om hare 5 kinderen te redden. Zij mocht ook de zelfvoldoening smaken, hare lie velingen aan een wissen dood te onttrekken. - Te Tourcoing is de linnenweverij van Malfait Pesurmont afgebrand. De schade wordt op 500,000 frs. geschat. - Hevige sneeuwstormen hebben het spoorwegverkeer in Frankrijk, Zuid- Oostenrijk en Hongarije weer gestremd. De snel trein uit Triè'st kwam negen uur te laat aan en andere treinen bleven in de sneeuw steken. Ook kwamen in Frankryk verschillende déraillemen ten voor. - Twee Engelschen hebben aan het postkantoor te Antwerpen een aangeteekenden brief, die een bediende van den bankier Cuperus kwam brengen, gestolen. Er was 25.000 fr. waarde in. De dieven zyn niet achterhaald. - Aan de Algerynsche kust is een walvisch gevan gen, die, naar men zegt, 7 meter lang is en 5 meter in omtrek! Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 3 Febr. Krachtens het prov. reglement ter bevordering van de paardenfokkerij in Noord-Brabant, zyn door Ged. Staten de gemeenten aangewezen die behooren zullen tot de kringen, waarin jaarljjks in de maand Maart de keuringen zullen plaats hebben van hengsten en merriën. De keuringen zullen gehouden worden te Osch, Heusden, Ze venbergen en Eindhoven. Het ijsvermaak is hier in vollen gang. De Maas is zachtkens dichtgevroren en vertoont thans een spiegelgladde baan, waarop zich hon derden in alle richtingen bewegen. De verschil lende tenten, met >Nova Zembla* aan het hoofd, allen met de noodige nationale vlaggen versierd, geven aan het geheel een eigenaardig effect. - Wy verwijzen onze lezers alhier naar de advertentie, bevattende de dienstregeling van het post- en telegraafkantoor. Meermalen is men in het onzekere omtrent de openings- en sluitingsuren, hetgeen voorkomen kan worden door deze aankondiging uit te knippen en b. v. een plaatsje op den kalender te geven, die men dagelijks gebruikt. RIJSWIJK. De rivier de Maas heeft zich weder vastgezet. Op de Waal en Merwede gaat veel drijfjjszoodat de vaart weder gestremd is. WÓUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn, uitsluitend met dryfwant, gevan gen en aan den afslag alhier verkocht, van 22 tot en met 28 Jan. 58 winterzalmen van f 0,72 a f 1.00 per half K.G. Op initiatief van eenige heeren is al hier, onder den naam van »Nut en Ontspan ning*, eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt in de wintermaanden hare leden eenige aangename avonden te verschaffen, door het doen houden van lezingen en voordrachten. Zy mag zich aanvankelijk in den steun van velen verheugen, die, naar wy hopen, haar ook in het vervolg niet zal worden onthouden. Tot bestuurders zyn gekozen de heeren: L. W. v. d. Kuip, president, P. J. Kole, vice-president, J. L. G. Kingmans, le secretaris, A. Verhey, 2e secretaris, P. T. de Rooij, penningmeester. Naar wy thans met zekerheid verne men, zal ds. J. C. R. Nonhebei te Woudrichem, Zondag 12 Febr. a.s. zyne afscheidsrede houden. DEWERKEN en SLEEUWIJK, 30 Jan. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag verloor deze gemeente op het onverwachts door den dood den heer A. van Wijk, die gedurende ruim dertig jaren de betrekkingen van gemeente-secretaris en ontvanger, alsmede die van brievengaarder vervuld had. De overledene was algemeen be mind en geacht en bekend door zijne werk zaamheid en vlijt. Zyne onkreukbare trouw en stipte nauwgezetheid waren boven dien lof ver heven. Hy bereikte den hoogen leeftijd van 76 jaren en verrichtte tot op den laatsten dag met lust en ijver zijne werkzaamheden. ZALTBOMMEL. De loting voor de nationale militie zal plaats hebben: te Zaltbommel, voor de gemeenten Poude- royen, Brakel, Nederhemert, Driel, Rossum, Hur- wenen, Zuilichem en Gameren, op Vrijdag den 17 Februari a.s.; voor de gemeenten Zaltbommel, Hedel, Ammer- zoden en Kerkwijk op Zaterdag den 18 Febr. a.s. te Haaften, voor de gemeenten Vuren, Her wijnen, Waardenburg en Haaften op Donderdag den 16 Februari a. s. Binnenland. Bij koninkljjk besluit is vrijstelling van brief port verleend voor de oproepingsbrieven voor de verkiezingen, welke door de voorzitters der ge meenteraden aan de kiezers worden toegezonden, met vergunning om de eigenhandige waarmer king op den omslag dier brieven, overeenkomstig art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 7 No vember 1876 (Staatsblad no. 192) te vervangen door den afdruk van den stempel der gemeente. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft de can- didatuur in 't district Schoterland, hem door de afdeeling Heerenveen van den Bond voor Alge meen Stemrecht aangeboden, aanvaard. De »Tw. Ct,« meldt uit Almeloo, dat de onge regeldheden zich niet hebben herhaald en alles oogenschynljjk rustig is. De algemeene politie verordening is Maandag door den gemeenteraad, met het oog op mogelijke rustverstoringen, ge wijzigd. o De heer Schimmelpennick van de Poll heeft, naar men uit Voorst aan het »D. v. Z.-H.« meldt, plan dit jaar weder 10 pCt. der pacht aan zyne zandboeren te schenken. In 1887 schonk hy hun 20 en in het vorige jaar 10 pCt. o Te Amsterdam zal een bureau gevestigd wor den, dat het onderzoek in fabrieken en werk plaatsen, door de enquête-commissie aangevan gen, zal voortzetten. Het zal onder de leiding staan van den heer Struwe, ingenieur van het stoomwezen 2e. klasse, te Amsterdam. o Uit het onderzoek, door de hoofdambtenaren van den Staatsspoorweg ingesteld, naar aanlei ding van het ongeval te Ruinerwold, zou naar aan het >Alg. Handelsblad* word medegedeeld zyn gebleken, dat de machinist van den sneltrein van Meppel onder den invloed van sterken drank heeft verkeerd. o Naar wij vernemen zyn van Regeeringswege voorbereidende maatregelen genomen, om eene regeling van de geneeskundige hulp op de spoor wegen spoedig tot stand te brengen. -o Door de onderwyzers, verbonden aan de rijks normaallessen te Sliedrecht, is met nog eenige andere hoofden van scholen een overeenkomst ontworpen, ten einde in de practische opleiding der kweekelingen zooveel mogeljjk eenheid te brengen. —o De Dordrechtsche Tramweg-Maatschappij heeft over 1887 een verlies opgeleverd van pl. m. f1225. Het totaal tekort bedraagt ongeveer 8170 gulden. Uit Deutinchem wordt gemeld: By eenen tuin man hier ter stede moet thans de gelegenheid bestaan om zich bij de doleerenden aan te slui ten. Ten einde te trachten eene dusdanige ge meente te stichten wordt, naar men zegt, voor elke handteekening eene premie of geldelijke be looning van twee gulden uitgekeerd. o Te Roden verdienen de veldarbeiders (dat zyn grondwerkers, houthakkers enz.) van 15 tot 25 cent per dag. o Te Boskoop, waar ruim 400 hectaren ten be hoeve der boom- en bloemkweekeryen worden aangetroffen, was gedurende het jaar 1887 de handel bij lage prijs redelijk. Van de ruim 300 boomkweekers, welke er worden aangetroffen, zyn er 127 gepatenteerd. Verzendingen hadden, be halve door geheel Nederland, ook plaats naar alle Staten van Europa, en zelfs ook naar Ame rika. Tot op 30 November van dit jaar werden 1498 certificaten voor de druifluis-conventie ge- teek end, waarvan 1313 Duitsche en 185 Fran- sche, tegen 1261 Duitsche en 111 Fransche in het jaar te voren. De teelt van aardbeziën in de boomkweekerjjen is nagenoeg algemeen, en hoe wel de uitkomsten door de droogte slecht waren, wordt de opbrengst daarvan in totaal nog ge raamd op f15000. De verzending der aardbe ziën geschiedde naar verschillende groote plaat sen, en ook in mandjes en vaten naar de jam- fabrieken in Engeland. o De internationale wedstrijd op schaatsen te Heerenveen, zal thans op 6 en 7 dezer gehou den worden. Het ijs is aldaar prachtig. Als deelnemers heb ben zich reeds Russen, Noren, Engelschen en Duitschers laten inschrijven. Woensdag zal op de banen van de sportclub te Amsterdam door dezelfde personen een twee- mijls-wedstrijd gehouden worden. In den loop dezer week wordt weder eene be langrijke hoeveelheid buskruit uit de buskruit fabriek bij Muiden verzonden naar Maassluis, met bestemming naar Afrika's Z.W. kust. In Gelderland en Overijsel werden in de laatste dagen tegen stijgende prijzen, voor buitenland- sche rekening groote inkoopen van drachtige en neurende koeien gedaan. o De boterfabrikanten van den Berg te Osch (N.-Br.) zullen tengevolge van concurrentie in het buitenland, eene fabriek te Cleve (Duitsch- land) oprichten. o Twee ingezetenen van Wissenkerke, die samen een half lot hadden genomen in de staatsloterij, werden Zaterdag verrast met de mededeeling, dat op hun nummer de f 100,000 was gevallen. o Als een bijzonderheid meldt de »Wijksche Ct.« dat aldaar in de rivier dezer dagen met een zegen in één trek 12,000 halve kilo's visch is gevan- gen. Yan 's namiddags 3 tot 's avonds 7| uur hebben 6 man niet anders gedaan dan visch op gestapeld en toen waren ze nog niet gereed. Sommigen schatten de hoeveelheid op 100 hec toliter. o In de onderaardsche mergelgroeven te Val kenburg (Limburg) hebben eenige baldadigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een wa ren beeldenstorm aangericht. Al het beeldhouw werk, de schilderstukken, stoelen, banken, lam pen, enz., werden, men vermoedt door middel van breekwerktuigen en hamers, vernield. Naar de daders, die zich door verbreking van de af sluitingshekken toegang verschaften, heeft de justitie een gestreng onderzoek ingesteld. o Het stoomschip »P. Caland* der N.-Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij, 15 Jan. van Rotterdam naar New-York vertrokken, is 31 Jan. in Plymouth teruggekeerd met verlies van 3 bla den der schroef en schade aan het roer. Het stoomschip had zware stormen met zeer hooge zeeën gehad. Den 18n 's namiddags op 50 gr. N.B. en 20 gr. W.L. werd een hevige schok ge voeld alsof het schip ergens op stootte. Spoedig bemerkte men dat er 2 bladen van de schroef afgebroken waren, doch men kon niet gewaar worden, waar de schroef tegen aangeslagen had. Waarschynlyk is het een gezonken wrak of een of ander stuk zwaar hout geweest, dat gedeelte lijk onder water dreef. Aangezien het verlies van twee bladen schroef geen dadelyke verhin dering was voor den voortgang van het schip, besloot de kapitein na overleg met de stuurlie den de reis voort te zetten. Het schip kon echter tegen de harde westelijke stormen, verge zeld van hooge zee, niet veel voortgang maken. In den namiddag van den 23sten op 48 gr. N.B. en 37 gr. W.L. brak het derde blad van de schroef af en kwam er beweging in het 4e blad. Of dit ongeluk veroorzaakt was door het zware stampen in de hooge zee, dan wel of de schroef ergens tegen aan geslagen had, is on bekend. Ook was een der vingerlingen van het roer gebroken en had het roer meer schade be komen, waardoor men bevond, dat het onmo gelijk werd het schip tegen den harden wind en de hooge zee in te sturen, zoodat de kapi tein wjjselijk besloot terug te keeren, tot groote geruststelling der passagiers, die reeds ongerust begonnen te worden over weinige veiligheid van het schip. Alle zeilen werden bijgezet en de machine gaande gehouden, zoodat de »P. Caland*, be gunstigd door de westelijke winden, een vry goeden voortgang maakte en den 31n Jan. te Plymouth arriveerde. Het stoomschip zal in het droge dok van de Great Western Docks gaan om nagezien te worden. Men vreest, dat de ach tersteven ook beschadigd zal zyn, in welk ge val men de lading moet lossen en de passagiers aan land gebracht zullen moeten worden. De metselaar M., die onlangs te Utrecht van het dak van een in aanbouw zijnd huis in de Nachtegaalstraat viel, is aan de gevolgen be zweken. - De vrouw van den burgemeester van Beek, die tengevolge van schrik bjj het verne men der verwonding van haar man ontydig be viel en ernstig ziek werd, is overleden. - On langs is gewag gemaakt van een effecten- en gelddiefstal, gepleegd ten nadeele van zekeren A. Groothoff, wonende aan den Dubbeldamsohen weg te Dordrecht.'Na lang en yverig surveil- leeren is het eindelijk aan de politie mogen ge lukken, de vermoedelijke dievegge, zïkere weduwe L., en haar medeplichtige vrouw D., op wie sedert eenigen tyd zware verdenking rustte, in voorloopige hechtenis te brengen. Groote inkoo pen van beddegoed, manufacturen, enz., alsmede de omstandigheid, dat de eerstgenoemde vroeger werkster bij de bestolene was geweest, hebben tot de opsporing en ontdekking geleid. - Van een botter te Volendam werd gedurig geld ver mist. De politie slaagde er in den dader te vin den, die zijn schuld bekend heeft. - Naby de kazerne te Willemstad is een 5-jarig knaapje in het water geraakt en verdronken. - Een dienst bode die te Geldrop verscheidene jaren by een dame gewoond heeft, en verleden week Maandag in het huwelijk trad, is door de politie tot be kentenis gebracht, een som gelds te hebben ont vreemd, die door haar meesteres werd vermist. - Te Dordrecht is de goederenboot »Catharina« in aanvaring gekomen met de boot >de Een dracht*, die een gat in den voorsteven bekwam. - De mattendrogerij van den heer v. A. te Graf horst is uitgebrand. - Aan het centraalstation te Rotterdam is een werkman met den voet on der een wiel eener machine geraakt en zwaar verwond. De voet moet afgezet worden. - Za terdagavond bevond zich Gerrit Spijkerman, land bouwer te Staphorst, by zjjn meisje ten huize van haren vader. De familie zat rustig aan den haard te praten, toen Willem Kruithof, mede boer te Staphorst, binnen kwam, onmiddellijk op Spijkerman toeliep en hem met een mes, dat hjj van te voren gescherpt had, een ernstige snede in het aangezicht toebracht. De wond loopt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2