Buitenland. Uit Weenen wordt aan de Times* gemeld: Het het oog op de thans bekend gemaakte over eenkomst tussehen Duitschland en Oostenrijk, waaruit blijkt, dat zij zich verbinden gemeene zaak niet Rusland te maken, mag men hopen, dat Rusland tot bezinning zal komen. Het is alleen te betreuren, dat de bekendmaking nitt vroeger heeft plaats gehad. In een hoofdartikel merkt de Times* op, dat de Czaar reeds lang de termen van de overeenkomst kende, zoodat de bekendmaking den toestand niet wezenlijk verandert. Het is niet zeker, dat deze waar schuwing tot behoud van den vrede zal leiden. De bekendmaking is een gevoelige slag voor Rus- tusschenkomst ter verbetering van het lot der werklieden aanbevolen wordt, mits deze binnen redelijke grenzen blijve. o Een heuvelrij tussehen Aegium en Patras ver plaatst zich langzaam naar de zee toe. In één dag was de verschuiving 40 centimeter. Daar een spoorweg over een der hellingen loopt, geeft het verschijnsel aanleiding tot bezorgdheid. o In het graafschap Merced (California) is een kanaal geopend, dat 1| millioen dollars heeft gekost. o Te Gracia bij Barcelona brandde een fabriek van lucifers af. Een man kwam om en acht hout, vooral dat voor brandstof bestemd, zijn thans door het algemeen en goedkoop steenko- lenverbruik ver beneden het kostende gedaald, /jij hopen dus aan dien oudragelijken toestand een einde te zien, door het heffen van voldoend inkomend recht op steenkool, briquetten, enz. Wellicht zullen ook de groote veenderijen zich lands trots. Rusland zal thans zijn staatkunde vrouwen werden gewond. - Te Invernes, Bir- niet kunnen wijzigen, zonder den schijn te heb- mingham en in de omliggende streken zijn hevige De Liberale Unie te Amsterdam zal op 25 Februari a.s., voormiddags 1CJ uur, in het gebouw der Maatschappij van den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal no. 87/89, eene alge- meene vergadering houden. Zij wenscht dat de liberale kiesvereenigingen zich zoo spoe dig mogelijk bij haar aansluiten, ten einde zich nog daarop te doen vertegenwoordigen (Hoewel wij ras steeds op een nentraal stand- I die kr„cWige beweging" aansluiten punt plaatsen, hebben wy gemeend het voren- 1 staande, op verzoek, toch een plaats te moeten toestaan, aangezien wij ook mededeelingen van andere zijde opnamen.) De Red. DRUNEN. Na achtereenvolgens verschillende dorpen in de nabuurschap te hebben besmet, hebben de mazelen zich ook hier in enkele huis gezinnen vertoond. Tot nu toe echter schijnen zij van een goedaardig karakter. BravoDat is de goede weg. Heden de steenkool, morgen de petroleum en zooveel an dere zaken van dagelijksche behoeften buiten de granen Nu zullen de brave burgers en buitenlui zich wel haasten de protectionistische weldoeners naar de Tweede Kamer af te vaardigen, in afwachting RAAMSDÖNK. Bij kon. besluit is, met ingang I van de verhoogde rekeningen, die moeder de ben van terug te deinzen voor een bedreiging. Binnen weinige dagen zal men daaromtrent ze kerheid hebben. Van de beslissing van den Czaar en van zijn raadslieden hangen gevolgen af, waarvan de strekking niet te berekenen is. De »Köln. Zeitg.« is van oordeel, dat met deze verrassende openbaarmaking slechts kan bedoeld zijn, eene afleiding te vinden voor de zware onweerswolken, welke zich aan den staatkundi gen hemel hebben zamengepakt, en waaruit van tijd tot tijd reeds bliksemschichten neerschieten. Frankrijk ziet met lede oogen het hecht verbon den Duitsche rijk als een gevolg zijner eigene nederlaag, terwijl Rusland haat koestert tegen aardschokken waargenomen. De huizen gingen aan het schudden en de verschrikte bewoners namen de vlucht. - De gezamenlijke verliezen, door assurantie-maatschappijen in Amerika sedert 1 Januari ten gevolge van zware branden in eenige groote steden geleden, bedraagt 10 millioen dollars. - Te Marcinelle heeft een schoondochter haar 67-jarige schoonmoeder vrouw Grignard, 'snachts met een scheermes den hals afgesneden. De moeder had haar schoondochter, die zich misdroeg, verwijten gedaan. De misdadigster is gearresteerd. - De groote wolspinnerij van Rabe te Giebichenstein, bij Halle, is door brand ver nield, - Een der voornaamste watergeleidingen van 5 Febr. tot burgemeester van Raamsdonk benoemd, mr. G. J. H. Heere. GOR1NCHEM. De vrouw uit Zeeland, van wie wij onlangs melding maakten dat zij wegens het vermoorden van haar zoontje, vijftien jaren alhier in de gevangenis voor vrouwen moet doorbrengen, is de vorige week van een zoontje bevallen. Voorwaar een ongelukkig schepsel, dat onder zulke omstandigheden ter wereld komt. Duitschland en Oostenrijk, omdat die hem op van Parijs barstte te Chantilly. Een aantal kei- het Berlijnsche Congres hebben onthouden, wat ders werden onder water gezet en een paar huizen het door zijn zwaard veroverd had. Binnenland. De verkiezingen voor leden der Tweede Ka mer zijn bepaald op 6 Maart; de herstemmin gen 14 dagen later, dus op 20 Maart. o De vereeniging: Van en voor Nederlandsche industriè'elen, gevestigd te 's Gravenhage, richt in een manifest de volgende opwekking tot de kiezers van Nederland Een nieuw tijdvak is aangebroken. De herziene grondwet bepaalt een aanmerke- stortten in. Na drie uren slaagde men er in, Ook te Weenen wekt deze openbaarmaking I door het opwerpen van een dijk, den vloed tot groot opzien, want men beschouwt ze slechts als staan te brengen. De schade is vrij aanzienlijk. - I j^ke uitbreiding" van het aantal volks vertegen een wenk voor de bevolking, om in geval van De groote manufactuurmagazijnen van Barnas te woor(Jigers in beide Kamers der Staten-Generaal. Buffalo zijn in de asch gelegdde schade wordt oorlog gerust te zijn, daar de Czaar reeds eenigen tijd kennis draagt van het verbond. De toestand is alzoo hoog gespannen; men is hier echter gerust, omdat, reeds vóór Italië zich bjj het verbond aansloot, dat koningrijk zich reeds afzonderlijk met Duitsland tegen Frankrijk had verbonden, en in de tweede plaats, omdat men in op 1,200.000 dollars geschat. - Door een brand te Charleston zijn twee duizend balen katoen verbrand. - Te Pesth sprong een man van 84 jaar in de Donau, omdat hij niet langer met bedelen zjjn vader van 115 en zijn moeder van 110 jaren kon onderhouden! Een lid van de Regeeringskringen overtuigd houdt dat Frankrijk Kamer sprong in de rivier en redde den on- thans slechts vrede wenscht, terwijl bekend is, dat de Republiek zelfs geen kruit genoeg bezit gelukkige. om thans oorlog te voeren. o Bekendmaking. LOTING DER NATIONALE MILITIE. Ook het aantal kiezers is belangrijk groot. Zal de wet nu haar doel treffen, zoo behoort ieder, die daartoe kan medewerken, zijn recht van kiezer te beschouwen als een heilige plicht. De staatsburger wete, en toone te weten dat hij gehouden is, aan zijne roeping als zoodanig te beantwoorden. De landbouw kwijnt. De meeste takken van nijverheid strijden een wanhopigen strijd. Terwijl Nederland zijne grenzen voor allen 15 Uit Petersburg wordt bericht, dat alle vreemde Israëlieten last hebben gekregen hun zaken binnen van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en op het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Noord-Brabant van den 5 Januari 1888, A, no. 8 (Provinciaal bijblad no. 1), brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting der nationale militie van dezen jare zal plaats hebben te Heusden, den 18 Februari a.s., des voormid dags ten 11 ure, zullende de trekking voor de militie-plichtigen, welke niet opkomen, of wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoor dig zijn, door den burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, ge schieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester II. J. van Eggelkn. Honcoop. De Burgemeester van Heusdengelet op art. ló der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), brengt ter openbare kennis, dat van heden af, gedurende 30 dagen, ter gemeente-secreta rie ter inzage van belanghebbenden zijn neder- gelegd de staat no. 75 met 1 vervolg, bevat tende de uitkomsten der meting en schatting van eigendommen, die ontstaan zijn, belastbaar geworden, of verandering hebben ondergaan. Heusden, den 3 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. Burgemeester en Wethouders van Heusden gelet op art. 81 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), brengen ter open bare kennis, dat de staat van kinderen, die niet voorkomen op de door de hoofden der scholen in deze gemeente opgemaakte lijsten, ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd. Heusden, den 3 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester IJ. J. van Eggelen. Honcoop. Burgemeester en Wethouders der gemeente inyoer heeft opgeateld heeft het buitenland, heb Heusden, gelet op de artt. 26 en 99 der wet 1 drie maanden af te doen en dan het Russisch grondgebied te verlaten. o Uit Petersburg wordt gemeld, dat Rusland met Engeland onderhandelt over het sluiten van een handelstractaat. o De Russische politie te Kiew heeft, naar de »Daily Telegraph« meldt, een samenzwering ont dekt, ten doel hebbende een opstand in de Rus sische grenslanden te doen uitbarsten. o Een jong vertegenwoordiger der geldaristo cratie te St. Petersburg heeft in één nacht 250,000 roebels aan de speeltafel verloren. In de stad aan de Newa wordt dikwerf hoog ge speeld; maar dit geval baart toch opzien onder hare ingezetenen. o Volgens de Rappelkomt elke misdadiger, die naar een strafkolonie wordt gezonden, den Franschen Staat jaarlijks op 2108 frs. te staan. o Woensdagavond hebben te Straatsburg twee Franschen een Pruisisch officier, die twist met hen zocht, doodgeschoten. De daders zijn ge vlucht. o Den 15n Februari zal Keizer Wilhelm 70 jaren chef zijn van het Russische regiment Kaluga. o Uit Madrid wordt bericht, dat niet minder dan 4000 arbeiders in de Rio Tinto-mijnen den ar beid hebben gestaakt. Over de oorzaak dezer werkstaking loopen de berichten uiteen. Som migen beweren, dat de socialisten er achter zit ten, terwijl anderen beweren, dat de arbeiders hoogere loonen verlangen. Volgens een ander bericht verzetten de mijnwerkers zich tegen het behandelen der koperertsen in de open lucht. Er hadden ongeregeldheden plaats, waarbij verschei dene personen, ook eenige Engelschen, gewond werden. De overheid zond troepen, die de orde voorloopig herstelden. o De Paus zond aan Bismarck een exemplaar van de groote jubilé-medaille, die hem door het collega van kardinalen werd aangeboden. o Binnen kort zal de Paus zijn herderlijken brief over de sociale vraagstukken openbaar maken. De geloovigen worden daarin aangespoord tot het stichten en steunen van vereenigingen ten behoeven van den werkenden stand, terwijl Staats- Op zijn lange speer gebogen zag de Scalde van het rotsplateau toe. En op den muurkroon der vesting stond het gevangen koningskind, handen wringend, om zegen smeekend voor de bevrijders; de slanke, witte gedaante stak sterk af bij de donkere schaduw des torens achter haar; van het gol vend maanlicht overstraald, lichtte haar gouden, golvend haar. (Slot volgt.) Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 7 Febr. De vergadering, j.l. Donderdag te Nieuw- kuik gehouden, werd door 82 kiezers uit de verschillende gemeenten van het hoofdkiesdis trict Waalwijk bijgewoond. Tot leden van het voorloopig bestuur der nieuwe kiesvereeniging werden gekozen de heeren: M. L. Morumer- steeg te Vlijmen, A. C. Zijlmans te Waalwijk, N. A. D. Vermeulen te Waspik, Antoine Ver hoeven en M. C. van der Ven te Heusden, G. J. Schreppers te Drunen, J. van IJeijst en Jos. Loeff te Baardwijk, L. Verberne teDussen, W. A. Godschalk te Empel. Op Zondag 12 dezer zal andermaal te Nieuw- kuik eene vergadering gehouden worden, ter vaststelling van een reglement en ter verkiezing van een candidaat voor de Tweede Kamer. In eene op Zaterdag gehouden verga dering van de Heusdensche IJsclub it bepaald, dat de ijstent, die binnen enkele dagen moet worden opgeleverd, voorloopig zal worden ge steld op de wal, nabij de Waterpoort, op het I »Algemeene Protectionistische Vereeniging voor ben vooral de aangrenzende landen, heeft Amerika den toegang voor voortbrengselen van Nederland- schen landbouw en Nederlandschen nijverheid door hooge rechten op den invoer bemoeilijkt zoo niet onmogelijk gemaakt. Dat mag zoo niet langer! Het werk dat in Nederland kan gedaan, het brood dat in Neder land kan verdiend worden, komt allereerst en allermeest Nederlanders toe. De wetten, hierop betrekkelijk, moeten w-or- den herzien zal de bestaande wanverhouding een einde nemen. Kiezers! geeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer uwe stem alleen aan mannen, van wien gij u verzekerd hebt, dat zij als verte genwoordigers des volks in d.zen geest willen werkzaam zijn. Kiezerssluit u aan bij een nationalen bond tot handhaving van den nationalen arbeid. Leve de nationale arbeidHij is de beste, de meest natuurlijke waarborg voor algemeene wel vaart, tevredenheid en orde. Heil Vaderland en Koning! o Men verzekert dat bij de regeering ernstig wordt aangedrongen op een telephoonverbin- ding tussehen Amsterdam en Rotterdam. o Door den heer Vader, oud-lid der Prov. Sta ten van Zeeland te Cortgene, wordt aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht in zake de wet op den kinderarbeid, om, zoo 't mogelijk is, te voorkomen, dat kin derhanden aan den landbouw onttrokken wor den. o Zooals men weet is door dr. Bosscha, leeraar aan de H. B. school en 't Gymnasium te Bre da, een verlof van één jaar verzocht tot het doen van een wetenschappelijke reis. Deze reis bestaat in een tocht naar de westkust van Bor neo, en in het bijzonder naar de stad Sambas. Men vermoedt dat zich in den omtrek van Sambas goud bevindt; de vraag is echter of de quantiteit genoegzaam zal zijn om aan een exploitatie te denken, en of er ook nog andere ertsen aanwezig zijntot het beantwoorden dezer vragen is de reis van dr. Bosscha be paald. o Men meldt aan het Vaderland,* dat nu de graanbouwers roepen om graanrechten, eenige groote grondeigenaren uit Gelderland, Overijsel, Noord-Brabant enz. het voornemen bespreken, om zich aan te sluiten bij de in wording zijnde zoogenaamde aJIalve maantje.* Mocht dan ook het ijs verdwenen zijn, dan zal dat niet ver hinderen, dat de tent, van allerlei geriefelijk heden voorzien, waaronder een goed buffet, toch een welkome verzamelplaats zal zijn voor de leden. Vooral als zomer-sociëteit verwachten wij dat daarvan een vulvuldig gebruik zal wor den gemaakt. den Landbouw.* Zij toch zien hunne inkomsten zoodanig verminderen, uit de boschcultuur, het akkermaalshout, enz., dat deze tak van land bouw, in die streken van zeer groot belang, tot volkomen ondergang schijnt gedoemd te zijn, terwijl duizenden arbeiders daarbij vroeger een goed bestaan vonden. De prijzen van al het vrouw zal te betalen hebben. o Tegenwoordig zijn te Rotterdam velerlei si garenpijpjes in den handel gebracht, vervaar digd van karton en meestal opgesierd door fraaie kleuren. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, beeft de Open bare Gezondheidscommissie aanleiding gevonden, omtrent de eigenschappen van deze pijpjes, uit een hygiënisch oogpunt, een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek nu zou geleerd hebben, dat in de pijpjes, die op helder witten grond met blauwe of roude figuren beschilderd zijn, geenerlei voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen zijn ge vonden. Andere, die bedekt zijn met bruin pa pier, maar daaronder een laagje groen papier bevatten, dat geheel met de groene kleurstof door trokken is, zijn eveneens onschadelijk. Men vindt er daarentegen ook, die alleen groen zijn, of eene groene kleur hebben, waarop ver gulde versierselen zijn aangebracht, welke beide soorten eene groote hoeveelheid arsenicum be vatten. Dit vergif werd ook gevonden in sigaren pijpjes, oogenschijnlijk afkomstig uit dezelfde fabriek als de laatstgenoemde, maar die, in plaats van groen, vaal licht blauw gekleurd en van verguldsel voorzien zijn. De hoeveelheid arsenicum was bij deze laatste pijpjes wel geringer, maar toch voldoende om ze verdacht te maken. Een ieder wachte zich dus voor het aankoo- pen van sigarenpijpjes die groen, groen en ver guld of ook blauw en verguld zijn. Te Amsterdam heeft de trekking plaats ge had van de 1000 prijzen der loterij van de daar gehouden tentoonstelling van voedingsmiddelen. Het eerst uit de bus komende nummer was de winner van den hoofdprijs: een compleet ameublement voor een eetkamer, van de firma Vos en Legrand. De eigenaar van no. 22585, een inwoner van Zutfen, mag zich met dezen uitslag verblijden. o Te Dordrecht is een transport van 20 Ara bieren gepasseerd, die naar hun land werden teruggevoerd, nadat hun te New-York, wer- waarts zij met een der schepen van de Ned.- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij waren vertrokken, toelating was geweigerd, als zonder middel van bestaan. o Twee waggons steenkolen zjjn te Almeloo aangevoerd en onder de werkstakers verdeeld. Er wordt beweerd, dat dit een gift is van eenige inwoners aldaar, die onbekend wenschen te blijven. Uit verschillende plaatsen wordt den werkstakers de helpende hand toegestoken. Alles blijft rustig. Aan het »Hbl.« meldt men: Naar wij ver nemen hebben eenige werkstakers, die hun aan deel van f 50 in de coöperatieve winkel vereeni ging der heeren Scholten wenschen uitbetaald te hebben en geen geld kunnen bekomen alvorens zij van domicilie veranderd zijn, de zaak in handen gesteld van mr. Ph. A. dé Haas, te Amsterdam. Eenige dames, die zich nabij Middelburg met schaatsenrijden vermaakten, zijn door het ijs gevallen. Twee van haar, mevr. de B. en freule v. D. verdronken. Dit ongeluk veroorzaakte in de stad groote ontsteltenis. Hartverscheurend moet het schouwspel geweest zijn, toen de knaap met moeite moest worden tegengehouden om niet te ver te gaan in zijn pogingen om zijn moe der ter hulpe te snellen, die men telkens nog zag maar te vergeefs poogde te redden. - Twee inwoners van Heivoort zijn in een wak gereden. Een hunner verdronk. - Te Zuidbroek is een 7-jarig knaapje in een bijt gevallen en verdron ken. - De twee broeders G., uit Doezem, pas seerden Donderdag op schaatsen het Kolonels- diep tussehen Germen, Alles en Blauwverlaat, geraakten zij beiden door het ijs, met het on gelukkig gevolg, dat de jongste, oud ongeveer 16 jaren, verdronk. - Een 16-jarige zoon van den heer V., te Ter-Aar, is bij het Brasemer- meer door het ijs gezakt en verdronken. - Te Capelle zijn 6 jonge dames, op eene bank op het ijs zittende om de schaatsen te verbinden, met de bank in het ijs gezakt en slechts met veel moeite gered. - Op de Kralinger plas is een man met schaatsenrijden gevallen en eenige Kiezers Heusden, 3 Februari 1888.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2