De Radical* gelooft dat men niet moet letten op hetgeen Bismarck zegt, maar zien, wat hij doet. Hij sluit eene leening en vermeerdert het leger. De »Paix« zegt dat het vredelievend karakter der rede haar niet verrast. Zij had het verwacht. o Volgens een gerucht, dat in omloop was en veel geloof vindt, is de moeilijkheid in de adem haling van den Duitschen Kroonprins merkbaar toegenomen, en hebben de geneesheeren besloten onmiddelijk tot de luchtpijpsnede over te gaan, omdat elk uitstel verstikking dreigt de veroorza ken. o De groote internationale prijskamp voor we tenschappen en nijverheid te Brussel zal op 5 Mei e.k. worden geopend. Onder de aantrekke lijkheden zal ook behooren een kampong met bewoners van Gabong, waarvoor in de tuinen 1800 vierkante meters ruimte is bestemd. Uit een ethnologisch oogpunt zal de kennismaking met de vertegenwoordigers van den volkstam der Pahouins, bewoners der wouden van Mid den-Afrika, voor velen van gewicht zijn, maar ook voor het algemeen zal het Gabongkamp ze ker een voorwerp van bewondering en studie zijn. De Pahouins gaan van Brussel naar Parjjs, om ook aan de Fransche tentoonstelling van 1889 deel te nemen. De Vereenigde Staten hebben 20.000 dollars beschikbaar gesteld voor deelneming aan het Grand Concours*. Vandersmissen is op vrije voeten gesteld. De Koning van België teekende Zaterdag het be sluit, waarbij hij gratie krijgt. o De vroegere biechtvader van Keizer Maximi- liaan, die hem in zijn laatste oogenblikken bij stond, is in een klein dorp in Opper-Oostenrijk gestorven. Hij laat gedenkschriften na, maar hij heeft gelast dat die eerst over 10 jaren zullen verschijnen. o- De universiteit te Moskou is weer geopend. De studenten hielden geen demonstratie. o Voor Grant zal te New-York een gedenktee- ken worden opgericht, dat i millioen dollars zal kosten. De vijf beste ontwerpen zullen met 1500 tot 200 dollars worden beloond. o Naar de >Standard« uit Shanghai verneemt, hebben nieuwe, vreeselijke overstroomingen van de Gele Rivier twee millioen menschen van al les beroofd. o— De normaalschool voor jongens te Verviers is gedeeltelijk afgebrand. De leerlingen verloren de kleeren, die in de kasten waren geborgen. - De luchtreiziger Rellui ging met den ballon »la Yictorieuse* te Réole op. Bij het opgaan ech ter raakte een touw in den knoop, de schuit helde, Rollui viel er uit en kwam van een hoogte van 15 meter op een dak terecht, met een gebroken been en arm en inwendige kneu zingen. - Een actrice te Lyon, madem. Dumou- rèze, was bezig in haar kamer was te smelten. De vloeistof ging branden. Mile. Dumourèze schoot toe op het hulpgeschreeuw harer moe der, maar verschrikt door de vlammen sprong zij uit het raam en viel dood neer. De moeder kwam in de vlammen om. - Een aantal dorpen in Volhynië zijn letterlijk onder de sneeuw be dolven. Alle verkeer is gestremd. In Gallicië sneeuwde het meer dan 2 dagen achtereen. - Door den brand in de Belle Jardiniere te Pa rijs, werd door waterschade voor 500,000 frs. aan goederen bedorven. - In een nacht van Sept. 1886 verdronk te Parijs een publieke vrouw in de Seine; men meende dat zij zelf moord had gepleegd. Thans eerst is gebleken, dat zij in het water was geworpen door iemand, die met een ander voor een kop koffie had ge wed, dat hij dit heldenfeit zou bedrijven! De schuldigen zijn gevatzij ontkennen alles, maar de verklaringen van getuigen, die zich tot hier toe stil hadden gehouden, laten geen twijfel over aan hun schuld. - Yolgens berichten uit Madrid zijn bij de onlusten der mijnwerkers van Rio Tinto, in een botsing met de troepen, 17 personen gedood; 800 man houden het dis trict bezet, terwijl nog nieuwe troepen aankomen. ■■MMMMHMBMMBMBBWMaBBBgMBWM11'"1 ""'"aBB—MC» Plaatselijk Nieuws. HE US DEN, 10 Febr. Te 's Hertogenbosch is een vergadering gehou den van Gedeputeerde Staten met het dagelijksch bestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Daar het in de bedoeling ligt van Gedepu teerde Staten om de keuringen van hengsten en springstieren te doen plaats hebben door tus- schenkomst van het genoemd bestuur diende deze vergadering om tot een regeling daarom trent te geraken en kan eerlang een besluit van Gedeputeerde Staten ten deze worden tegemoet gezien. open rechter hand toe. »Of: zielverterend verlangen en stom, trotsch sterven. Ziet ge, Halla! Dat is liefde »Ja,« antwoordde zij en legde heur hand in de zijne, >ja, mijn geliefde: mijn eeuwig ge liefde: »Want altijd is de liefde eeuwig.* Toen stierven beiden. rsiot.) BAARDWIJK 8 Febr. Den HeerA. Fooij, j 2e onderwijzer aan de openbare schuol alhier is door het gemeentebestuur eene gratificatie van f 20 toegekend. WAALWIJK 8 Febr. De mazelen nemen hier een meer kwaadaardig karakter aan. Dagelijks sterven eenige kinderen aan deze ziekte. ANDEL. Den 2n April a. s. (2e Paasch- dag) hoopt ds. Schooek, predikant bij de Herv. gem. alhier, zjjne 40-jarige ambtsbediening te herdenken. WOUDRICHEM. De heer L. Struick is door het overlijden van den heer Van Wijk, secretaris te Sleeuwijk, aldaar aangesteld als tijdelijk waarnemer van het secretariaat. Ge noemde heer heeft dit aanvaard doch ten voor- deele van de weduwe. NIEUWKUIK, 9 Febr. In de 1.1. Zondag alhier gehouden vergadering van het bestuur der nieuwe kiesvereeniging, is men er niet in geslaagd een president te verkrijgen. In die vergadering is besloten, het getal leden van het bestuur uit te breiden en het tot op ruim 20 te brengen; de naam van de vereeniging zal zijnR. K. kiesvereeniging Waalwjjk. Zij zal werken onafhankelijk van de kiesvereeni ging Noord-Brabant. SLEEUWIJK. Tengevolge van de benoeming van mej. Groothof tot onderwijzeres te Gorin- chem, roept het gemeentebestuur onderwijzeres sen, tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken, tegen 15 Febr. op. De jaarwedde is van f 600 op f 450 gebracht. SPRANG. 6 Feb. De scholen alhier welke, evenals die te Kaatsheuvel, gedurende 14 dagen wegens 't heerschen der mazelen zijn gesloten geweest, zijn heden heropend. Uit dit bericht leide men niet de gevolgtrekking af, dat deze besmettelijke ziekte hier en in omstreken heeft opgehouden hare offers te eischen. Het getal lijders aan mazelen is nog altijd groot, Nauwe- ljjks worden de scholen bezocht door het derde deel der leerlingen, welke in de schoolregisters zijn ingeschreven. Binnenland- O Het »Nieuws v. d. Dag* geeft dit jaar als premie: »Victor«, roman ran mr. M. G. L. v. Logbem (Fiore della Neve). Door geabon- neerden op dit dagblad kan deze premie bij den uitgever dezer besteld worden. Prijs 65 ets. o De >Tw. Ct.« verneemt, dat de officieren der d.d. schutterij te Almelo, aan Z. M. als zoo danig eervol ontslag gevraagd hebben. Den Haag telt bijna 150,000 inwoners. 40 ja ren geleden bedroeg het getal ingezeten slechts 75,000. o De hoofdadministratie der Exploitatie-Maat schappij van Staatsspoorwegen heeft aan de drie weduwen der verongelukte beambten bij het on heil te Ruinerwold op 2 Januari jl. levenslang toegekend het volle vaste traktement, dat de echt- genooten bij hun leven genoten. o Uit Transvaal is het bericht ontvangen van den dood van den Nederlandschen ingenieur G. Yan der Meulen, uit Leeuwarden, die eenige maanden geleden derwaarts vertrok, om bij den aanleg van den spoorweg werkzaam te zijn. De heer Van der Meulen is op jacht zijnde jammer lijk omgekomen. Aan den overweg bij de Dageraadsbrug te Arasterdam is een arbeider der Holl. Spoor door een locomotief overreden. De man was onmid delijk dood. - Te Roermond is, als verdacht van brandstichting, gevankelijk binnengracht de land bouwer P. J. G., uit Soerendonk. - Een vrouw is op haar woning in de Steenhouwersteeg te Arasterdam, door eigen onvoorzichtigheid, door een brandend petroleumtoestel in brand geraakt. Zij werd per raderbaar naar het Binnengasthuis vervoerd en is daar opgenomen. - De scheepma kersknecht L. te Oud-Delfshnven heeft het on geluk gehad, in het ruim van een stoomschip, waar hij werkzaam was, te vallen, waarbij hij be langrijke verwondingen in het aangezicht bekwam en een arm kneusde. - Een schipper van Oud-Car- spel is van een wagen gevallen en brak een been. - Yan Deventer is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht een huzaar, beschuldigd van dief stal van een zilveren horloge. - Een vrouw te Deventer ontfutselde een handelsreiziger een por- temonnaie met f 50. Het geld werd gevonden en de vrouw in arrest genomen. - Aan het Wes terdok te Amsterdam is het lijk opgehaald van een man van middelbaren leeftijd. - Te Neerloon, bij Ravenstein is een aanvallig knaapje aan een oog blind geworden, terwijl zijn gelaat boven dien verwond werd, door het springen van een sleutel, die, volgens de bekende wijze, als geïm proviseerd kanonnetjes dienst deed. - Een 4-ja rig kind te Arnhem had, terwijl de moeder even afwezig was, het ongeluk in een pot kokende spijs te valleu, waardoor het deerlijke brandwon den kreeg. - Een knaap van 14 jaar is' te Maas dam op de Binnen-Maas door het ijs gezakt en verdronken. - Te Hilversum is hevig gevochten tusschen drie infanteristen en burgers. De infan teristen waren zoo baldadig om ieder die hen op hun weg tegemoet kwam, aan te randen en te mishandelen. De burgerij nam daarover wraak en heeft de militairen zoodanig afgeranseld, dat een hunner voor dood werd opgenomen. De po litie bemoeit zich met de zaak. De justitie uit Zieriksee heeft zich naar Tolen begeven, om een onderzoek in te stellen naar een moord, vermoedelijk gepleegd door een on gehuwde moeder op haar pasgeboren kind. - Te Breda is een 92-jarige vrovw, door haar stoof in brand geraakt en in het gasthuis aan de be komen wonden overleden. De overledene was 75 jaar orgeltrapster in de kerk van de H. Barbara geweest. - Op een schip in het dok te Charlois is de scheepmakersknecht B. uit Delfshaven in het ruim gevallen. De toestand van den man is bedenkelijk. - Van Tilburg is naar Breda over gebracht vrouw De B., die verdacht wordt haar huis in den nacht van den 24sten Januari j.l. te hebben in brand gestoken. - ln het Damrak te Amsterdam is het reeds in ontbin ding verkeerende lijk van een omstreeks 40-jarig man drijvende gevondenhet werd naar de Wester begraafplaats overgebracht. - Op de Groen burgwal aldaar brak bij 't ophijscben van eenige balen koffie de leng, waardoor de op de straat staande persoon een baal op het hoofd kreeg. Hij werd ernstig gekwetst naar het gast huis gebracht. Burgerlijke Stand. Eethen, van 1 Jan. tot 1 Feb. Geboren: Klaziena Mechelina, d. v. C. Ver hoeven en A. Merkx; Hendrik Willem Pieter, z. v. W. van Tilburg en P. HoevenarenBlees, z. v. L. van Mersbergen en F. Versteeg; Antonie, z. v. P. Smits 't Hooft en J. SchetselaarAdriana Jo hanna, d. v. 0. Bel en A. C. Nieuwenhuizen Pieternella Wilhelmina, d. v. W. Baaijens en H. BoumanGerrit Marinus, z. v. J. Cotnbée en A. Wijnbelt; Petertje, d. v. J. G. Branderhorst en G. A. Branderhorst. Overleden: II. A. Vos, jd., 34 j. Drongelen, van 1 Jan. tot 1 Feb. Geboren: Cornelis, z. v. W. van Gameren en J. van Wijngaarden; Leendert, z. v. C. K. van Enkhuizen en C. van der Beek. Landbouw. De vier kringen, waarin de provincie door Ge deputeerde Staten is verdeeld, ter uitvoering van het provinciaal reglement ter bevordering der paardenfokkerij, zijn Jste kring Osch, 2de kring Heusden, 3de kring Zevenbergen en 4de kring Eindhoven. De kring Heusden omvat de volgende gemeenten Almkerk, Op- en Neer-Andel, Baard wijk, Berkel, Bezooien, Bokhoven, Cappelle, Kromvoort, Dongen, Drongelen, Drunen, Dussen, Engelen, Geertruidenberg, Giessen, Goorle, 's-Gra- venmoer, Iledikhuizen, Heesbeen, Herpt, Heus den, Loonopzand, Made, Meeuwen, Nieuwkuik, Oosterwijk, Oosterhout, Oud Heusden, Raamsdonk, Rijswijk, Sprang, Tilburg, Udenhout, Veen, Vlij men, Vrijhoeven-Kapelle, Vucht, Waalwijk, Was pik, De Werken, Werkendam, Wijk en Wou- drichem. Aanbestedingen. Op Woensdag 29 Febr. zal aan het Ministerie van Waterstaat te 's Gravenhage worden aan besteed: het voortzetten der rivierverbreeding van het Scheur langs den rechteroever, beneden de haven van Maassluis, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar Zee. (Raming f 0,32 per M3.) 326e STAATSLOTERIJ] Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 7 Febr. Prijs van f 1000: nos. 3807, 6433 en 7543; f400: nos. 9095 en 10184; f200: nos. 8114, 8918, 13136 en 20359; f 100: nos. 3028, 3855, 8211, 8899, 9675, 9686, 14177 en 16573. 5e Klasse. Trekking van 8 Febr. Prijs van f 1000: nos. 6656, 12060, 17462 en 20476; f400: nos. 6984, 12779, 16684 en 18416; f200: nos. 4154, 9174, 12994, 16915 en 16933; f 100: nos. 303, 3110, 3529, 4714, 6339, 8570, 11377, 15996, 16088, 16555 en 17254. 5e Klasse. Trekking van 9 Febr. Prijs van f 1000: nos. 4376, 6046 en 6787; f400: nos. 3577, 7658, 11194, 16051, 16626 en 19893; f200: nos. 2292, 4357, 6545, 6878, 14631 en 15260; flOO: nos. 2098, 2146, 4325, 4537, 6118, 7843, 9470, 9652, 13438, 15164, 15672, 15914, 17162 en 20879. De zalm. De zalm bekleedt de voornaamste plaats in de vischvangst op onze rivieren. De gewone lengte van dezen visch is van twee tot vier voet; maar men vindt er ook van 60 en meer ponden gewicht. Het lichaam is langwerpig, maar zijne hoogte en dikte bieden allerlei wij zigingen aan, naarmate de visch vet of mager, en het wijfje leeg of vol kuit is. De hoogte van den romp is veelal geringer dan de lengte van den kop die ongeveer vier en een vierde maal in de geheele lengte van het lichaam gaat. De romp is nagenoeg tweemaal zoo lang als de staart. De kleuren van den zalm bieden allerlei toevallige afwijkingen aanzij verschillen ook volgens den leeftijd en min of meer volgens het jaargetijde. In het algemeen zijn de oude zalmen op de bovendeelen zwartbruin, met blauw- achtigen weerschijn, hetgeen op de zjjden allengs lichter wordt en in het zilverachtige overgaat, 't welk de onderhelft van den visch inneemt. Het lichaam is boven de zijstreep veelal van zwarte, ronde vlekjes voorzien. De verspreiding van den zalm is buitengewoon uitgestrekt. Hij wordt in de zeeën der koude ge westen van het geheele noordelijke halfrond aan getroffen. Hij komt in den noordelijken Atlanti- schen Oceaan tot aan de kust van New-York en zelfs zuidelijker voor; in Europa tot aan de noord kusten van Spanje en Frankrijk en alle kusten van Groot-Brittannië. Hij bewoont verder de Noordzee en wordt in de geheele Oostzee waar genomen; men treft hem ook in de Kaspische Zee aan, maar hij komt daarentegen niet in de Middellandsche Zee voor. Om voort te teelen verzamelen zich de zalmen en zwemmen gezellig, en veelal in groote me nigte, al de in genoemde zeeën uitkomende rivie ren op, om daarin kuit te schieten. Zij bepalen zich hierbij niet tot het benedendeel der rivieren, maar zwemmen integendeel allengs zoover op als zij kunnen, springen ter hoogte van 10 tot 12 voet over rotsblokken, kleine watervallen, zoo als b. v. de watervallen bij Laüffen in Zwitser land, zwemmen de zijtakken der rivieren in, en worden alleen door onoverkomelijke beletselen, zooals b. v. de Rijn val bij Schaffhausen in Zwit serland, belet, de rivier verder opwaarts te komen. Wanneer zij zich in het voorjaar vereenigen, vertoeven zij eerst eenen korteren of langeren tijd aan de kust, bij of in de monden der rivie ren, of gaan telkens met het getij op en neder. Het optrekken der rivieren geschiedt allengs in kleinere of grootere troepen, die, ten einde den stroom gemakkelijk te breken, bij het zwemmen eenen puntigen hoek vormen, evenals dit, om diezelfde reden, de troepen van ganzen en andere vogels in de lucht doen. Zij verlaten wederom de rivier na den tijd der voortteling, ofschoon er ook een kleiner of grooter getal in de rivie ren overwintert. Voor het kuit schieten kiezen zij'stille plaat sen, waar de grond met grint of zand bedekt is. Hier maakt de zalm, den kop tegen den stroom gericht, ten einde niet medegesleept te worden en de kieuwen vrij te kunnen bewegen, met zijnen snuit, groote en breede voren in den grond, waarin het wjjfje hare kuit schiet, die gedurende dit bedrijf door het mannetje bevrucht en tusschen het grint geborgen wordt. De eieren, die de grootte eener erwt hebben, blijven op deze wijze ongeveer drie maanden lang, en wanneer zij da'r gelegd zijn, tot in het voorjaar liggen. De jonge zalmen houden zich in den beginne tusschen het grint in de ondiepe plaatsen op waar ze geboren zijn, en begeven zich eerst later in het midden dor rivieren. Hier vertoeven zij gewoon lijk een of twee jaren lang, groeien slechts lang zaam en trekken in het voorjaar gezellig in zee, wanneer zij omstreeks een halven voet lengte be reikt hebben. In zee groeien zij daarentegen schielijker, en zijn reeds in het volgend jaar geschikt tot de voortteling. Het is, door genomen proeven met jonge zal men, die men met genummerde ringen aan den staart vrij gelaten heeft, bewezen dat deze vis- schen telkens in dezelfde of nabij gelegen rivieren waarin zij geboren werden, terugkomen. Het is voornamelijk gedurende den tijd dat de zalm de rivieren optrekt, dat hij op groote schaal gevangen wordt, zooals b. v. in de Maas, de Lek, de Waal, de Nieuwe en Oude Merwede, enz. Intusschen is de zalmvangst allengs aanzienlijk verminderd, hetgeen men toeschrijft aan de toe nemende scheepvaart en vooral aan die met stoom, vermits door de gedurige en sterke be weging in het water, de kuit of het vischbroed Onderstaande Circulaire werd ter kennis name aan eanige Dag- en Weekbladen verzonden. Gaarne nemen ook wij ze over. 's Gravenhage, 31 Januari 1888. Door bet stellen van eenige algemeene beginselen van staat kunde meenden ondergeteekenden, dat thans een poging mocht worden gewaagd om te geraken tot het vormen van een «Nationale Partijwelker hoofdstreven behoort te wezen aan de billijke eisehen van alle partijen, zooveel doenlijk, tegemoet te komen. Men verwachte geen omschrijving van hetgeen de onderge teekenden onder «Nationale Partij" zouden willen verstaan. Ieder die van het concept-statuut kennis neemt zal begrij pen, dat, in een paar regels saêmgevat, elke aanduiding onvol ledig zou wezen, en in breede beschouwingen wenschen onder geteekenden zich, voorloopig althans, niet te begeven. Dit willen zij evenwel gaarne, zij het misschien ten over vloede, constateeren, dat, naar hun meening, aangelegenheden van zuiver godsdienstigen aard niet op het terrein van de staat kunde tehuis behooren en, dat een «Nationale Partij" ondenk baar is zonder vasthouden aan onzen Constitutioneel-Monarchalen Regeeringsvorm. Zij (ook Kiesvereenigingen) die in hoofdzaak zich met de hierachter gestelde beginselen kunnen vereenigen, worden uit- genoodigd binnen veertien dagen, onder duidelijke opgave van adres van hun adhaesie te doen blijken aan den vierden onder geteekenden (Celehesstraat no. 34)die, op franco aanvraag exemplaren van deze circulaire een uittreksel van het concept statuut, gaarne zal toezenden. Na het verstrijken van den gestelden termijn zal worden overwogen of, en zoo ja, hoe het best locale, dan wel meer algemeene samenwerking, onder Gods onmisharen zegen, mo gelijk is. (jetJ. P. R. S. van den Bossche, oud-lid in den raad van Ned.- Indië; vice-admiraal jhr. F. de Caseinbroot, adjudant des Ko- nings i. b. d., oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal; jhr. mr. R. A. Klerck; mr. J. Lion, secr. van de staats-commissie voor het wetboek van Strafrecht voor Euro peanen in N.-I.jhr. J. II. P. von Schmidt auf Altenstadt, gep. kapitein ter zee; mr. H. W. F. Struben. Uittreksel uit het concept-statuut voor een kiesvereeniging van de «Nationale Partij." Art. 1. Het doel van de vereeniging is bevordering van 's lands belang en dat van de koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen. Art. 2. Zij tracht dat doel te bereiken door het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten. Art. 3. Op de wijze bij huishoudelijk reglement te bepalen, kunnen openbare vergaderingen door het bestuur worden be legd, om gelegenheid te geven tot gedachtenwisseling met kie zers, ook niet-leden der vereeniging. Art. 4. De vereeniging streeft er naar o, a. mede te werken I in de buitenlandsche staatkunde: a. tot behoud van de meest vriendschappelijke gezindheid van alle mogendheden, doch met besliste handhaving van onze rechten, zoo in als buiten Europa, indien noodig door toepas sing van het beginsel van arbitrage; b. tot voortdurende bescherming en bevordering van de be langen der Nederlanders in den vreemde. II in de binnenlandsche staatkunde a. tot het verkrijgen van snel en goedkoop recht zonder dat daaraan de noodzakelijke waarborgen voor goed recht worden opgeofferd b. tot het verleggen van het zwaartepunt van de onderwijs- quaestie, door de uitvoering van het beginsel neergelegd in art. 192 Grondwet over te dragen op de Provinciale Staten, onder dien verstande, dat het van overheidswege verstrekte lager onderwijs regel zij, daar waar het bijzonder onderwijs blijkt in de behoeften niet te voorzien. Kosteloos onderwijs van overheidswege zal alleen worden ge geven aan kinderen van bedeelden of van hen, die, hoezeer niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen; c. tot verbetering van de inrichting van leger en vloot, ter verdediging van 's lands weerbaarheid, onder meer door het af schaffen van het bestaande stelsel van dienstvervanging en door het hervormen van de schutterijen tot bruikbare onderdeelen van het leger; JD. tot bevordering van den bloei en den welvaart van land bouw, handel, scheepvaart en nijverheid en tot opheffing van al hetgeen aan de ontwikkeling daarvan in den weg staat; e. tot hot waarborgen van de zelfstandigheid van den kiezer en tot het verkrijgen, nevens den geldelijken maatstaf, van het noodzakelijk verband tusschen kiesbevoegdheid en zedelijke en verstandelijke ontwikkeling; f. tot bevordering van het welzijn van de arbeidende klasse o. a. door beraming van de middelen om, voor zooverre de macht van den Staat reikt of gaan kan, hare maatschappe lijke noode te lenigen. III in de koloniale staatkunde; a. tot opheffing van bestaande moeielijkheden en wegneming van rechtmatige grieven in Oost-Indië, door een spoedige her ziening van het reglement op het beleid der regeering van Ned.-lndië, en inmiddels tot voorziening in de noodzakelijke buitengewone uitgaven door geldleening, ten laste van Neder- landsch-Indië; b. tot opheffing van Suriname uit zijn verval, door ook, be houdens nadere verrekening, geldelijken steun van staatswege niet te onthouden aan hetgeen voor de ontwikkeling dier ko lonie noodig geoordeeld wordt, en wat Cura9ao aangaat, bui tendien tot het verschaffen van de middelen om partij te kun nen trekken van de gunstige ligging van dat eiland, met het oog op den handel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2