RIJKSNÖRIAA LANDBOUW Billartfabriek Bal Masqué et Paré, CARNAVAL. GROOT BAL, imerikaansche fleeschhakmachines Jr. DE VOS Gz., Gorinchem. mtm veilen en verkoopen: Groenten en Vruchten. B. W. VAN LAWICK, OOBINCHEM. PL de JONGE, Chr. KUIJK, Oppert 148. Rotterdam. CA.HNA.VA.JL. li Li Li !N HET DISTRICT TILBURG. van Harpt en Bern," n met ERF en BOOMGAARD, stoom-liontzatterü en scHaveriJ „DE LINGE." C. F. C0EDES. 's-BOSCH, aan de Parade. Toegang 25 Cent per avond. W. VAN DUPPEN. Op Maanias 13 en Binsiai 14 Mr. a.s., Ier plepakeiJ Tan Je Vastenavonds-feesten, Notaris L ANDRÉ te Ylij men, HOUTHANDEL. Op Maandag en Dinsdag 13 en 14 Februari, Entrée: Maandag 25 cent en Dinsdag 49 cent. P. H. VAK HERPEN. Van de ondiepe plaatsen weggespoeld wordt en verloren gaat. Iedereen weet, dat het vleesch van de zalm, hetzij versch of gerookt, een lek kere en zeer gezochte spijs oplevert. De zalm voedt zich met allerlei andere vis- schen, wordt zeer vet, en zijn vleesch heeft een zeer fraaie licht roode kleur.(Z. N. v. d. D.) Een prachtig voorbeeld van breedsprakigheid vindt men in »de Schoolwereldwaar, aan de hand van Paul Linda, wordt aangetoond, hoe uit het eenvoudige gezegde: »zij vulde eene kan met bier«, het volgend ingewikkeld verhaal kan ont staan »Zij nam van de uit donker eikenhout getim merde lijst, die door vier kunstig gewondene zui len gedragen werd, eene dikbuikige kan, welke met een tinnen deksel kon gesloten worden, en waarop in fraaie, roode, bruine en blauwe kleuren allerlei versieringen waren aangebracht. Met name onderscheidde zich door de vervaardiging van dergelijke pottebakkerswaren, van alle andere steden Delft, dat door een kruitontploffing even vreeselijk geteisterd werd als eens Leiden, 't welk aan den Rijn ligt, of beter aan eenen arm des Rijns, want gelijk men weet verdeelt zich de Rijn, die op den St. Gothard ontspringt en ge heel Duitschland doorstroomt, waar hij tusschen Mainz en Keulen de grootste bekoorlijkheid heeft, doch die, naarmate hij dichter bij zee komt, aan bevalligheid verliest, voordat hij in zee uit mondt in verschillende kleine armen, wier eigen aardigheden juist voor Holland talrijke water bouwwerken, als kanalen, dijken en sluizen nood zakelijk gemaakt hebben. Overal is de mensch in strjjd met de ongetemde elementen. Maar deze strijd is ook tegelijk de rechtvaardiging van 's menschen bestaan. Ja, de nieuwere natuuronder zoekers hebben zelfs willen bewijzen, dat die strijd de voorwaarde is voor het bestaan zelf eene wereldbeschouwing, die eindelijk van de men- schelijke individu's op de werelden in de onge meten ruimte wordt overgebracht. Maar dit juist is immers een kenmerkende trek van onzen tijd, dat uit elk vastgesteld feit on middellijk de verstgaande besluiten getrokken worden. Wie intusscheu de golfbeweging der natuurontwikkeling nagaat, weet, dat op de ver heffing eene daling volgt, en dat op deze on behoorlijke uitbreiding van het daadwerkelijke in het kleine en bijzondere vastgestelde tot het groote en algemeene eene reactie moet komen. De speculatiegeest moet door het positivisme we der verdrongen worden, een toekomstig geslacht zal zich gestreng houden aan wat tastbaar is, evenals de kruik, welke de heldin onzer ge schiedenis nu juist op de tafel zette en met kostelijk bier vulde. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Die treurt over zijn dooden, heeft aan hen veel goeds gehad, en die veel goeds heeft ge had moet niet enkel bedenken, dat hij 't gehad heeft, want dan is hij ontevreden, maar ook dat het veel goeds was, want dan mengt zich dankbaarheid in zijn smart. Een groote fout van ons is, dat we zooveel fouten maken in het berekenen van onze fouten. Aan het heelen van een wond, moet het ont- blooten van die wonde voorafgaan. Men zoekt dan eerst het licht van den he mel, als men de duisternis van zijn hart kent. Vooral ook door dikwijls naar binnen te zien, neemt de mensch zijn richting naar boven. Geen inspanning is vruchtbaar, tenzij zij lang worde volgehoudenhet water dat snel over den grond stroomt, bevrucht dien niet, maar wel het water, dat er doordringt Wanneer men zijn aandacht achtereenvolgens op verschillende onderwerpen vestigt, wordt zij verzwakt; zij is alleen sterk en vruchtbaar, wanneer zij zich beperkt. Men kan onmogelijk iets zijn, dan op voor waarde dat men niet alles verlangt te zijn. Gemengd Nieuws en Allerlei- Een matroos van de Nederlandsche Marine ontmoette op den Hommelschen weg bij Arnhem een schamel gekleed knaapje, bibberend van koude. Hij hield het kind staande, bracht het in een winkel, waar gemaakte kleeren te koop zijn, gaf hem een jas en een pet en vervolgens een paar schoenen, waarop hij den jongen met een har telijk woord naar zijn moeder zond. In den loop dezer maand wordt uit de gevan genis te Leeuwarden ontslagen een 77-jarige grijsaard, die wegens verschillende diefstallen on geveer 42 jaren in de verschillende gevangenissen doorbracht. Behalve deze straffen, werd nog op hem indertijd toegepast de tepronkstelling, te- pronkstelling en brandmerk, de geeseling, en brandmerk met den strop om den hals. Een telephonist te Noordwolde was dezer da gen in de onmogelijkheid een bericht uit Wolvega te verstaan, omdat in laatstgenoemde plaats ter gelegenheid eener begrafenis de torenklok werd geluid. Hij hoorde niets dan het »bom, born* van de klok, en eerst toen het luiden ophield, kon het bericht overgebracht worden. Albert Millaud beschrijft hoe Wilson in ver hoor wordt genomen. De rechter schuift hem een stoel toe. »Mag ik opsteken vraagt Wil son. »Wel zeker, er zijn immers geen dames. »Hoe gaat het met u?« »Best, maar een beetje vermoeid.* »Even als ik, altijd aan het werk. Het gesprek loopt over allerlei, over het nieuwe stuk van Meilhac, over de verkiezing van Claretie, over Labiche. Eindelijk ziet Wilson op zijn horloge en zegt: Drommels, al vijf uur! IJ ver gunt zeker dat ik heenga.« >Natuur)ijk. Wan neer zie ik u weer?« Morgen, of anders spoe dig.* Wanneer u lust heeft; uw bezoek is mij steeds welkom. Ik zal u even uitlaten.»Maak toch geen complimenten.»Neen, ik weet hoe het hoort, c Wilson gaat en den volgenden dag berichten de bladen, dat hij op nieuw in verhoor werd genomen. »Het verhoor duurde van 12 tot 7 uren. Er is niets daarvan uitgelekt.* Adolf Adam, de componist der opera de PoS' tiljon van Longjumeau ontving in 1840 van een dichter een tekst voor een nieuwe opera, den titel voerende Eva. Den componist beviel echter de tekst niet en bij deelde dit den poëet mede. Hij begon met een lofspraak en eindigde aldus: niettegenstaande dit kan ik uwe verzen niet gebruiken en durf mij, ofschoon ik Adam heet niet door uw Eva laten verleiden. Ik ben bang dat het publiek als sissende slang optreden zou. Ge ziet dus in dat ik niet zonder reden u uwe Eva teruggeef. Een opera-zangeres zong zoo ontzettend valsch, dat uit het orkest bij de repititie teekenen van afkeuring gehoord weiden. Marschner die zelf dirigeerde, klopte af, gebood kalmte en zich tot de prima-donna wendende, zei hij: ^mejuffrouw wees zoo goed uw eigen C voor te zingen, we kunnen dan daarnaar de instrumenten stemmen. In een gezelschap, waar ook Voltaire tegen woordig was, ontstond een levendig debat over den ouderdom der aarde. Men vroeg ook Voltaire naar zijn oordeel. »Naar mijn meeniug is de wereld een oude kokette,zei hij, »en zal men er nooit achter komen hoe oud zij is.« Een nieuwe drukletter, om de grootst moge lijke duidelijkheid te bereiken, is door den oogarts Schneller, te Dantzig, bedacht, door A. W. Kaseman, aldaar, gegoten en als proef voor eenige nummers van de »Dautziger Zeitung gebruikt. De letter wordt door de Berlijnsche natuurkundigen en doktoren zeer geroemd en aanbevolen. Zij is breed, iedere overtollige krul is vermedeude letter heeft de meeste overeen komst met de typen door Gutenberg en de oude drukkers gebezigd. Een jongmensch komt het kantoor binnen van een handelaar in loten, die rijk aan geld en doch ters is. Wat verlangt u, mijnheer? Twee certificaten Oostenrijksche premieloten a 1 gulden, en een uwer dochters a 100,000 gulden. Woont ge hier reeds lang?« vroeg een win derig Engelsch toerist, die verbazend opgesneden en allerlei groteske verhalen gedaan had over zijn land aan een braven Zwitser, door wien hg naar de Mont Blanc werd geleid. >Dat zou ik meenen, mijnheer de reiziger, antwoordde de gids. »Ziet gij dien berg daar? Welnu, toen ik in dit land kwam, was die berg nog maar een gat in den grond.* De Engelschman moest zich voor overwonnen verklaren. Raadsel. Mjjn geheel is vleesch, ontneemt ge mijn eerste letter, dan ben ik óók vleesch. Antwoord: (Rookvleesch.) Janus TulpZeg erreis - buurman, je goud- visschen beginnen er nog al afgetakeld uit te zien; je moest ze eens opnieuw laten vergulden. De heer C. Stek te Termunten is in het be zit van een nog geheel gaven, bijna meerder jarigen appel. Deze groeide in het jaar 1865 en kreeg in Augustus van dat jaar een plaatsje in eene kast van den heer S. In een meteoorsteen, welke voor eenige maan den te Krasnolobodsk, in het Russische gouver nement Ponsa, is gevallen, heeft men diaman ten gevonden. Reeds vroeger vond men in een zeker soort van meteoorsteenen wel de koolstof, die iu gekristalliseerden toestand diamant heet, als graphiet, maar tot dusverre nog niet als di amant. Intusscheu heeft men onlangs ook in een in West-Australië neergevallen meteoorsteen kris tallen gevonden, welke veel overeenkomst met diamanten hebben. Kee, dienstbode bij dokter A. Wat meneer toch aan dat geraamte daar in den hoek vindt! Als ik de dokter was, moest daar een levende soldaat in den hoek staan WATERHOOGTE KEULEN. 7 Febr. 2.17 M. boven 0. 8 Febr. 2.38 M. 9 Febr. 3.00 M. Marktberichten. ROTTERDAM, 7 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 1201 runderen, 15 vette en graskalveren, 3 nuchtere kalv, 33 schapen of lammeren, 426 varkens, 00 biggen, 0 bokken, 13 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 66 ct., 2e kw. 62 ct., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve ren lekw. 105 ct., 2e kw. 95 a 85 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 60 ct., 2e kw. 55 ct., alles per kilo; varkens le kw. 23 a 00 ct., 2e kw. 21 a 00 ct., 3e kw. 20 ct., licht soort 18 a 19 ct. per 5 ons. Stieren f 40 a 190, hokkelingen dito f 0 a 00 melkkoeien f 120 a 250, kalfkoeien f 150 a 260, vaarzen f 50 a 130, pinken f 00 a 00, paarden f20 a 50. Op de botermarkt werden aangevoerd 69/8 en 70/16 ton en 1054 stukken van een half k.; prijs le kw. f 68, 2e kw. f 64, 3e kw. f 64, per half kilo 55 a 75 ct. BODEGRAVEN, 31 Jan. Op de weekmarkt werd heden aangevoerd: Kaas 59 wagens, te zamen 2939 stuks, wegende pl. m. 12628 kilo. Prijs: le s. Goudsche f 24,00 a 26,50; 2e s. f22,00 a 23,50. Hieronder 0 wagens Derbykaas, le s. f 00,00 a 00.00; 2e s. f 00,00 a 00. 8 wagens Edammer, le s. f28,00 a 00; 2e s. f 24,00 a 26,50. 0 wagen Leidsche, f 00,00 schippond. Boter halve kilo's, f 0,00. 0 kalf, 0 schapen, 00 varkens, 0 biggen, 0 paarden. Varkens f 00 a 00, biggen f 0 a 0. Advertentiën. iw Heden ontsliep zacht en kalm, tot diepe droefheid van mij, mijne kinde ren en behuwdkinderen, mijne geliefde Echtgenoote JENNEKE BOLL, in den ouderdom van ruim 52 jaren. M. SMITS. Eethkn, 3 Februari 1888. Met 1° April a.s. is er aan de Rijks- normaalinrichting te Heusden gelegen heid tot inschrijving van nieuwe LEER- LINGEN. Wie tot de Normaallessen wenscht toegelaten te worden moet dan den leeftijd van 14 jaar, voor de voorbereidende klasse dien van 12 jaar bereikt hebben en zich vóór den Februari bij den ondergeteekende aanmelden onder overleg ging van 1°. de geboorte-acte2°. een getuigschrift van het hoofd der school, waar de adspirant onder wijs ontvangen heeft; 3°. eene verklaring van ouders of voogdeu, dat zij voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. Dag en plaats van het toelatiugs-examen zullen aan de belanghebbenden tijdig worden medegedeeld. haren H.H. Honoraire Leden aangeboden, met welwillende medewerking van het Tooneelgezel- schap »Ons Genoegenuit Ammerzoden, op ZONDAG 12 FEBRUARI 1888, in de zaal van den heer J. A. BUIJS te Herpt. PROGRAMMA: le Afdeeling. 1. Kriegers Lieblings Marsch Von Schroder. 2. Le Frontière, Potpourri Lurinans. 3. Ouverture Berlin Conradi. 4. Andanteund Polacca,(Clar.Solo) A. Clappé. 5. Les cloches de Come»ille, Fantaisie. Planquette. 2e Afdeeling. 1. „DE OTJDSTFG ZOON". Tooneelspel in 2 Bedrijven, door P. v. d. Velde. 15 minuten Pauze. 2. „DE BARBIER-BRUGWACHTER". Kluchtspel in 1 Bedrijf, door W. Metz. 15 minuten Pauze. 3. Pantomime »Betooverd en Onttooverd«. 4. Le Regatta Quadrille Stasny. Bij afwisseling Comische Voordrachten. Aanvang 6 uur precies. VÉR1TABEES TRCIFFES fraihes due Périgord, qualité extra, a 20 francs le kilo net, rendues franco a la gare la plus prés du destinataire. TRUPPES conservées du Périgord, a 25 francs le kilo net, rendues franco a la gare la plus prés du destinataire. Afin de nous éviter les frais trop onéreux de retour d'argent, nous invitons nos clients de faire suivre le montant de la commande, en nous donnant des ordres d'expédition. Donner trés lisibles ses noras et adresses. On demande de sérieux représentants, trés bonne commission. POUZALGUE, a Vitry prés PARIS. zal op Dinsdag- Februari 1888, b ij i n z e t en op Dinsdag Fe bruari 1888, b ij toeslag, telkens des middags te 12 uren, ten huize van Ar ie van der Linden te Aalburg, Een goed onderhouden gelegen in het dorp Aalburg, kadastraal bekendgemeente Wijk. Sectie C. nom- mers 768 en 767, groot te zamen 24 Aren 88 Centiaren. Aanvaarding 1 Mei 1888. Door stoom Geconserveerde Prijs per pakje van Pond. Soepgroenten 25, 22Vs, 17Va, 12Va Ct. Princesseboonen 30 Ct. Gesneden Worteltjes 12'/= Ct. Snijboonen 32Va, 27Va Ct. Aspercieboonen 45, 30, 22 Vs Ct. Doperwten 45, 40, 377* Ct. Tuinboonen 45, 40, 377s Ct. 60 Gram van deze groenten staat gelijk met een Kilogram in blik. Leidschestraat bij de Heerengracht 10, A MSTERDAM. SIGARENFABRIKANT, HEUSDEN. Bekroond op de AMSTERDAMSCHE WERELDTENTOONSTELLING. FOTOGRAFISCHE Specialiteit in Vergrootingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie) CrayonteekeningAquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot poseeren. Opname met het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. opgeluisterd door de Muziek der DORNBURGER KAPEL, in d© zaal van liet CAFE ,,0 AS1N O" te Flensden, op de Zaal „Concordia" te Heusden, waartoe een flink Orchest is geëngageerd. hukken veel beter, vlugger en gelijkmatiger dan andere, maken volstrekt geen gedruisch en kunnen zeer gemakkelijk schoon gemaakt worden. In verschillende grootten voorhanden bij 4T'- iwj' De Directeur: D. SCHOLTEN, Heusden. dooll dis Gedetailleerde Prijscourant met gebruiksaanwij zing, gratis en franco. Monsterkistjes worden bij verrek en-fakkel toege zonden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3