stoornd woidt. Hij eet ze met een vischje of een stukje dendeng en wat zout en peper. (Dendeng is in reepen gesneden gedroogd karbau vleesch het wordt met olie in de pan gebakken en wordt dan bros.) Dat nu zou ons minder aanstaan, doch op de rijsttafel der Europeanen op Java wordt de rijst geheel anders opgedischt. Ze is daar zoo lekker, dat menigeen er smakelijker eet dan aan het diner, 't welk een paar uren later gehouden wordt Aan een rijsttafel eet men deze meelkost met kerry, sambal, gebakken viscb, vleesch en groen ten en aan die tafel dient men 28 pikols rijs gegeten te hebben, voor men als Indiër zijn stem mag laten gelden. Gelukkig dat de Europeaan er spoedig smaak in krijgt en niets heerlijker vindt dan dit rijstmaal. Toch moet hij er we' 8 jaren over doen eer hij als oudgast geëerbie digd wordt. Kerry en sambal zijn toespijzen, die wij niet gebruiken, al zijn ze hier te lande ook niet on bekend. Sambal wordt toebereid uit kippen- vleesch, uit lever, visch, vleesch, vruchten, uit al wat maar eetbaar is. Het wordt gebraden en sterk met peper gekruid. Een rechte voor' stelling kunnen wjj ons van dit hoofdbestand' deel der toespijzen moeielijk maken, maar iedereen die uit Indië komt, smakt met de tong, wanneer hij het woord sambal hoort. Kerry is een saus door kurkuma geel gekleurd. Zoo eet ieder rijst, de arme en de rijke. Ook de soldaat, versch uit Europa aangevoerd, moet terstond rjjst tot zijn hoofd voedsel maken. En daar voor hem deze spijs niet lekker gemaakt wordt en wat hij verder ontvangt, niet veel zaaks is, pruttelt hij niet zonder reden over deze gelijkstelling met geboren inlanders. Buitenland- Er bljjven van zekere zijde vrij optimistische berichten verspreid over een voorstel van Rus land aangaande Bulgarije, en de goede ont vangst, welke dit zou hebben te wachten, maar veel vertrouwen verdienen zij niet; ook de vorm is vreemd. Hopen is goed, maar men moet zich geen rotte appelen in de han den laten stoppen. En er is meer vast aan die Bulgaarsche quaestie dan Ferdinand en de ma ma. De mogendheden zullen er volstrekt geen bezwaar in zien haar handteekening te zetten onder een verzoek aan de Porte, tot onwettig- verklaring van de tegenwoordige Bulgaarsche regeering, maar daar komt men geen stap verder mee. Misschien is 't bij de voorloopige bespreking van dit punt de vorm van een voorstel heeft het niet de bedoeling van Rusland, op deze wijze stap voor stap tot een herstelling van het tractaat van Berlijn te ge raken. Nu, Ferdinand kan men wel kwijl ra ken; dat bezwaar is gering; maar wie zal de scheiding van Bulgarije en Oost-Rumelië weer invoeren? Er liggen op den weg van de Bul gaarsche quaestie zooveel voetangels en klem men, dat men werkelijk niet te voorzichtig kan zijn. Van daar dan ook dat bladen als de »Norddeutsche«, die er wel iets van weten kan, vrij sceptisch is ten opzichte van het verder verloop van het zoogenaamde Russische voor stel. In doorgaans goed ingelichte kringen te Wee- nen en te Pest is men ook nog ver van een optimistische opvatting verwijderd. De Pester Lloyd* komt met kracht op tegen de voorstel ling, als zou de regeling der Bulgaarsche zaken iets zijn, dat alleen Rusland en Oostenrijk aan gaat; al de mogendheden, die het tractaat van Berlijn geteekend hebben, hebben er belang bij, zegt het half-officiëele Hongaarsche blad. En voortdurend dreigend den knuppel, maar de knaap hield zich voorzichtig op een afstand, van elke onzachte aanraking met het gevreesde instrument verwijderd. Nu vond de heer von Martens het tijd om tusschenbeide te komen. »'t Is mijn schuld, dat uw broer zoo laat thuis komt,* zei hij, nader tredend; »ik heb tot nu toe zijn diensten noo- dig gehad. Opdat hij echter zijn loon niet zou verteren, vond ik het beter hem hier heen te brengen en het geld aan u te geven.Met deze woorden gaf hij haar een geldstuk, dat ze met verwondering bekeek, terwijl ze een nog ver baasder blik op den deftigen heer wierp, die zoo plotseling voor haar verscheen. Zij geleek slechts op haar broeder wat de ontoereikende kleeding betrof, maar anders volstrekt niet. De wang beenderen waren breed, de neus plat, de mond buitengewoon groot, en het gansche gelaat met brandewijn vlekken bezaaid. De kleine, grijze oogen hadden roode randen, het strookleurig haar hing in verwarde tressen om haar voor hoofd, terwijl het van achteren in een half los- gegane knoop was samengebonden. Zooals we reeds zeiden was de gestalte groot en zwaar, de plompe handen teekenden ongewone kracht en de ontbloote armen vertoonden spieren, die een schippersknecht eere zouden aangedaan hebben. Nu liet ze den knuppel vallen en greep met de rechterhand naar het geldstuk, terwijl er een walgelijke grijnslach over haar gelaat vloog. »IJ is wel zeer goed, mijnheer,zei ze, als ik u ergens mee van dienst kan zijn dan hebt u slechts over uw gehoorzame dienares te bevelen.* (Wordt vervolgd.) dat is ook zoo, althans wat Italië en Engeland aangaatFrankrijk telt als zelfstandige mogend heid niet mee, want het vaart steeds op sleep touw van Rusland. o Uit Konstantinopel komt de bevestiging van het bericht, dat Rusland de Bulgaarsche kwestie weder heeft opgevat, doch dat de belangheb bende mogendheden zich eerst moeten verstaan, voordat de Sultan wordt aangezocht, prins Fer dinand vervallen te verklaren. In het weinig waarschijnlijke geval, dat de Sultan tot dezen maatregel overging, acht men het niet zeker, dat de bevolking en de regeering van Bulgarije zich daaraan zullen onderwerpen. o Er is sprake, zegt de »Soleil«, van vereeni- ging van Bulgarije met Servië, onder koning Milan, indien vorst Ferdinand heengaat. o Men zegt dat de reis van den vorst door Bulgarije alleen aan geschenken en giften heeft gekost f 120.000. De Bulgaarsche Regeering is thans met de Porte in openlijk conflict geraakt, door de wei gering der Porte om brieven uit Oost-Rumelië, met Bulgaarsche postzegels, als behoorlijk ge- franceerd te beschouwen. De Bulgaarsche Re geering heeft deswege te Konstantinopel vertogen doen indienen, maar tot nu toe geene voldoe ning kunnen verkrjjgen. Koning Milan van Servië heeft aan alle uit gewekenen amnestie verleend. o In den Duitschen Rjjksdag kwam bij de be handeling der begrooting de postlijn Vlissingen— Engeland ter sprake, waarbjj de staatssecretaris Stephan 't gebeurt niet veel dat wij in den vreemde geprezen worden opmerkte, dat de route over Vlissingen van het begin af toege rust was met uitmuntende schepen. Deze Ijjn had ook daarom veel voor, omdat het Neder- landsche bestuur zoo bereidwillig was geweest toe te staan, dat de Duitsche ambulante post wagens tot Vlissingen loopen en de Duitsche beambten de post daar in ontvangst nemen, en deze gedurende de heele rit door Nederland kun nen bewerken. De post naar Engeland geheel over Vlissingen te laten loopen, zooals werd gevraagd door een der afgevaardigden, achtte Stephan niet wenscheljjk; de lijn Vlissingen was meer bepaald bestemd voor het Noorden van Duitschland, Denemarken en Zweden. De Ham- burgsche reeder Woermann verlangde, dat de post over Calais en Dover zou worden verzon den, omdat het zeetransport hier het kortst was. De heer Stephan zag hierin bezwaar, omdat de weg over Galais en Dover wel de kortste, maar niet de gemakkelijkste was en men in dat ge val afhankelijk werd van de Fransche besturen, welke wellicht niet zoo heel inschikkelijk zou den zijn. o Volgens een Duitsch geleerde is de ziekte van den Duitschen Kroonprins het gevolg van het Engelsch spreken. Om de »th« goed te kunnen uitspreken wordt van de nekspieren groote in spanning gevorderd en dat zou de naaste oor zaak zijn van de kwaal. o Prins Ludwig van Baden (tweede zoon van den Groothertog) is overleden. o De Belgische Regeering bestrijdt den drank met kracht. Niet alleen verbood zij het verkoopen van jenever in de cantinen der kazernes, maar nu mogen ook de marketensters, die den troep op tochten vergezellen, geen jenever schenken. o Mac-Mahon wordt in Juni 80 jaren oud. o Te Bordeaux is gestorven de 75-jarige aanne mer Godbarge. Hij begon als steenhouwersknecht; thans heeft hij 14 millioen frs. nagelaten. o Een Engelsch reeder, Sullivan van Holy wood, meent een nieuwen waterweg te hebben ontdekt, die door den invloed van den golfstroom vrij van ijs is en zich tot aan den mond van de Yeniseisk-rivier uitstrekt. Hij heeft, op zijn reis van Yeniseisk naar Engeland, te Petersburg een onderhoud gehad met verscheidene invloedrijke personen, die hem hun ondersteuning hebben toegezegd bij zijn pogingen, om Engeland in geregelde verbinding met Noord-Siberië te bren- gen. o- De Russische minister van binnenlandsche za ken, Tolstoi, heeft een ontwerp ingediend, bepa lende dat boeren, die grondeigenaars zijn, hun land niet zullen kunnen verkoopen. o Bij den uitgever Barbora, te Florence, zijn de gedenkschriften van Garibaldi in het licht verschenen. Zij zijn in 1849 begonnen. o Bij de opgravingen in den Acropolis te Athene werd het hoofd van een standbeeld van een man gevondener waren nog sporen van kleuren op. o Uit Tientsin wordt bericht, dat een Fransch syndicaat van ingenieurs heeft aangeboden de door de jongste overstrooming van de Gele ri vier veroorzaakte dijkbreuk te herstellen en de j rivierwerken gedurende dertig jaren te onder houden voor de som van dertig millioen taels. o Uit China wordt een vreeselijke aardbeving gemeld, die in de provincie Yunnan heeft plaats gehad, waarbij tweeduizend menschen het leven verloren. - De stad Mount-Verron in Illinois is voor de helft door een typhoon verwoest. Tevens brak brand uit in de puinhoopen, tengevolge waarvan f van de handelswijk werd vernield. 29 menschen verloren het leven, meer dan 100 werden gewond. De schade wordt op millioen dollars geschat. - Sneeuwstormen in Spanje en Frankrijk bemoeilijken het verkeer in hooge mate. Men heeft de handen vol met het oprui men van de sneeuw, die de spoorwegen bedekt. Te St. Dié (dep. Yosges) werden een gasthuis en een herberg door een lawine bedolven. Een aantal personen verloren het leveneen reiziger sprong uit het raam, toen hij een schok voelde en kwam met den schrik vrij en een vrouw werd op eenigen afstand in haar nachtgewaad nog levend gevonden. Zij was als gewoonlijk naar bed gegaan, was wakker geworden door gekraak, maar had toen het bewustzijn verloren. In Engeland zijn door sneeuwstormen tal van ongelukken veroorzaakt. Een aantal treinen raakten vast en duizende schapen vroren dood. In Ierland verdwaalde een oude vrouw tusschen Newry en Maybridge en men vond haar dood op den weg liggen. - In Zwitserland is door lawinen en sneeuwstormen het verkeer opnieuw afgebroken, zelfs tusschen Interlaken en Grin- delwald. - Te Montpellier ligt de sneeuw twee voet hoog in de straten. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 24 Febr. Nadat eerst de Wijksche, en vervolgens de Oudheusdensche poort zijn verbouwd en verwijd geworden, is thans de Herptsche poort aan de beurt gesteld. Vooral voor de passage met rij tuigen kan dezen maatregel zeer nuttig en noodig worden genoemd. WELLE. Als eene bizonderheid, met de tegenwoordige koude weersgesteldheid, kan dienen, dat bij den broodbakker G. Lam, alhier, reeds op 17 Febrnari 1.1. jonge duiven in de open lucht zjjn uitgebroeid. GENDEREN, 23 Febr. In ons dorp hebben zich ook in enkele huisgezinnen gevallen van mazelen voorgedaan; alsook in het naburige Doeveren. WAALWIJK. Het carnaval, dat meermalen niet alleen als eene ontspanning wordt gebezigd, maar ook aan minder edele personen de gelegen heid schenkt om of wraak te koelen, öf baldadig heid uit te voeren, heeft de vorige week voor den heer M. alhier, een zeer oppassend man, treurige gevolgen gehad. Een koffiehuis nabij het station verlatende, werd hij door enkele nietswaardigen opgewacht, aangevallen en deerlijk mishandeld, waarna hij later bewusteloos, met gebroken bee- nen en half ontkleed, op den weg werd terugge vonden. De politie heeft van een en ander proces verbaal opgemaakt. Als vermoedelijke bedrijvers worden twee jongelieden uit deze gemeente ge noemd. Thans kunnen wij bepaald mededeelen, dat de heer mr. H. C. F. Rits, kantonrechter al hier, de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor ons district, hem door tal van invloedrijke personen aangeboden, heeft aan genomen. ZEVENHUIZEN, 20 Febr. Tot bevorde ring van getrouw schoolbezoek en tot belooning van goed gedrag en ijver, worden aan de beste leerlingen eereblijken van wege het gemeente bestuur uitgereikt. Voor het leesgezelschap »tot Nut en Vermaak* trad alhier op de heer Zwigtman van Noppen, uit Kralingen, met een novelle van Lodewijk Mulder: »iets uit den tijd, dat ik nog een lief vers maaktedat keurig werd voorgedragen en allen lof verwierf. Onder de bijdragen moeten vooral genoemd worden: »de drie meisjes*, »de waard van Schelmhuizen*, »iets en niets*, »een bagatelletje*, »de dienst meid*, uit het fransch, »Naömi«, »voor plei- zier uit*. Een daverend applaus viel den spre ker bij deze nieuwe kennismaking ten deel. Vrijdag zal voor de kiezers alhier op treden de heer mr. J. G. Gleichman, lid der Tweede Kamer en oud-Minister. BAARDWIJK, 20 Febr. De openbare school is voorloopig voor 8 dagen gesloten, wijl ook in het kosthuis der onderwijzers de mazelen zijn uitgebroken en nu noch het hoofd, noch de onderwijzers de school mogen bezoeken. De ziekte neemt sterk toe en schijnt kwaadaardig te worden. KAATSHEUVEL, 23 Februari. Ondanks eene tegen verhoogd salaris hernieuwde oproeping, waarin de voordeelen, aan de betrekking van gemeente-geneesheer alhier verbonden, zoo hel der mogelijk in het licht werden gesteld, heb ben zich nog geen sollicitanten aangemeld. Dien tengevolge vreest men en niet zonder reden, dat ook verdere oproepingen niet zullen baten en onze gemeente weldra van alle geneeskundige hulp zal verstoken zijn. DALEM, 22 Feb. De landbouwer H. v. d. G. te Laag-Dalem, Dinsdagavond van het naburige Gorinchem huiswaarts keerende, had daarbij het ongeluk te water te geraken. Met veel moeite en krachtsinspanning gered, meenden zes personen, die hem op een ladder vervoerden, niet anders of ze droegen een lijk. Geneeskundige hulp vermocht echter nog de levensgeesten op te wekkeu, en hoewel bedlegerig, is de man thans gelukkig buiten gevaar. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeval niet geheel onschuldig te zijn. GORINCHEM 21 Febr. De verschillende be sturen der gematigd vrijzinnige kiesvereenigingen in het Hcofdkiesdistriet Gorinchem vergaderden Maandag middag in den Doelen alhier. In alle vereenigingen was de heer J. J. van Tienhoven van den Bogaard, burgemeester van Werkendam, candidaat gesteld. De heer Murk Leis, die in ééne vereeniging gesteld was, had zijne candi datuur ingetrokken. Binnenland. Prinses Wilhelmina gaf den Koning op zijn verjaardag een tafelkleed, door haar zelve be werkt. Het is gemaakt van laken banden en geborduurd met zijde en chenille. o Het onderstaand biljet is bij duizenden door het land verspreid: »De onderstaande hoofdbesturen van vakbon den in Nederland doen bij dezen een beroep op hart en hoofd van land- en gemeentebestuur ders, van architecten en bouwkundigen, van bouwmaatschappijen en andere werkgevers, in één woord: doen een beroep op allen, die zelf of door bemiddeling van anderen, werklieden in hun dienst hebben, om in het vervolg den werkdag te bepalen op hoogstens 8 uren, met een naar de behoeften geregeld redelijk loon. Daardoor toch zoudt gij meehelpen een einde te maken aan het uitermate treurige feit, dat twee-derden der arbeiders van 12 tot 16 uur daags moet werken, terwijl één-derde werkloos rondloopt en op het punt staat te verhongeren. Doet wat gij op dit oogenblik kunt doen en helpt mede om een wettelijk geregelden arbeids dag van 8 uur tot stand te brengen. Aan de arbeiders bewijst gij daardoor een grooten dienst, terwijl het een eerste stap zal zijn op den weg van sociale hervorming. De Ned. tiiniuerliedenbond, kalk- en steen- bew.bond, steenhouwersbond, ijzer- en metaal- bew.bond, meubelmakersbond, Ned. Typografen bond, sigarenmakersbond, schildersbond, schoen en lederbew.bond, bakkersbond, suikerbakkers- vereeniging, kurkensnijdersvereeniging, kleerma- kersvereeniging, gravers en baggerliedenvereeni- giag- De voornaamste handelshuizen te Amsterdam en te Rotterdam hebben, als kooplieden, indus- triëelen, reeders, bankiers, assuradeurs, als ook alle aandeelhouders en obligatiehouders, van de Panama-kanaalmaatschappij een adres gericht aan den heer Ferdinand de Lesseps, voorzitter dier maatschappij, waarin zij hulde brengen aan zijn werkzaamheden als zoodanig. o De»Wetenschappelijke Nederlander« zal voort aan verschijnen te Amsterdam. Het Vondel nummer, dat ter perse is, zal huldedichten aan Vondel gewijd bevatten in het Grieksch, in het Latijn, in het Fransch, in het Spaansch in het Hoogduitsch, ja zelfs in het Chineesch. o Door wijlen baron Van Wassenaer van Cat- wijck, in leven lid der Tweede Kamer, is aan de vereeniging voor christelijk nationaal school onderwijs, aan de christelijke school te Katwijk aan den Rjjn en aan de kerkvoogdij der ned. herv. gemeente aldaar, elk een kapitaal van f 10,000 vermaakt. o De schipbrug over de rivier de Lek is wegens den aanhoudenden vorst weder weggebroken. o Tegen den heer Willink Ketjen is door de arr. rechtbank te 's Hage 1 maand gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 1 Maart a.s. De zoozeer gevreesde keelziekte, de groep, breidt zich op eene onrustbarende wijze uit. De geheele westzijde der Veluwe is er door aange tast. Hoevelaken, Harderwijk en Nunspeet zijn er reeds door bezocht, terwijl vele gevallen met doo- delijken afloop voorkomen. Te Sloterdijk is een muur van een in aan bouw zijnd huis ingevallen. Twee werklieden geraakten onder de puin en bezeerden zich ern stig. - Een IJmuider vletterman is in het Oos terdok te Amsterdam gevallen en verdronken. - In de oude Nieuwstraat aldaar kreeg een vrouw, door het omvallen van een brandend petroleum- toestel, zware brandwonden. Zij is in het gast huis gebracht. - Een 6-jarig meisje is te Maas tricht in brand geraakt en aan de gevolgen over leden. - Te Oud-Beierland is een meisje van 20 jaar bij het scheppen van water in een vaart gegleden en verdronken. - Een paar dagen ge leden had bij den heer B. te Breda een tragisch voorval plaats. Mevrouw kwam des middags ten 1 ure in de keuken, gaf een gil en viel in onmachthaar echtgenoot, gelukkig thuis, kwam terstond aangeloopen, vond mevrouw op den vloer liggen en de meid aan een bovenkastdeur han gen. Hij sneed eerst de meid los, haalde hulp en hielp toen zijn ecktgenoote bij, terwijl ande ren de levensgeesten der meid trachtten op te wekken. Een dokter slaagde daarin, waarna de dienstbode naar het ziekenhuis werd vervoerd. Naar het bleek had zij het touw niet genoeg aangetrokken, De oorzaak dezer wanhopige daad was gelegen in een schoenmakersrekening, die nog al hoog was, waardoor bij haar vrees ontstond van vervolgd te zullen worden. De knecht van den landbouwer P. De J. te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2