Met het oog op de a. s. ver kiezing, zal ons volgend num mer niet Dinsdag-avond maar Maandag-avond verschijnen, ten einde de verschillende kiesvereenigingen in de gele genheid te stellen om nog een laatste woord aan de kiezers toe te roepen, alvorens zij naar de stembus gaan. Een Tuinman, F. J. M. IIITS, E 1 N: T)e »Times« zegt dat Rusland een chaos wil in het leven roepen, terwijl de Mogendheden van Midden-Europa een oorlog, zoo die moet uitbreken, zooveel mogelijk trachten op de lange baan te schuiven. o Men spreekt van onlusten onder de studenten te Charkoff. Troepen moesten de orde herstel len en men denkt, dat de Universiteit opnieuw zal gesloten worden. Ook te Petersburg hadden onlusten plaats. De studenten jouwden den rector Yladisladoff uit. o Prinses Helena Kotchoubey, grootmeesteres van het huis der Czarine, is overleden. o Wilson is Donderdag veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, 3000 fr. boete en 5 jaren ver lies van burgerrechten. o Bij de Pransche Akademie van Wetenschap pen is een verhandeling ingekomen van zekeren Chardonnet, die een middel aangeeft om zijde kunstmatig te verkrijgen. De bekende vaster Succi zal in deze maand 30 dagen vasten, om de medische faculteit te Rome gelegenheid tot experimenten te geven. o De Kroonprins en Kroonprinces van Zweden, die de begrafenis van den Prins van Baden wilden bijwonen, moesten te Kopenhagen blij ven, wegens een storing in het spoorweg-ver keer. Speelschulden waren de oorzaak van de poging tot zelfmoord van Prins Hohenlohe. De Prins is 28 jaar oud. De 19 dezer had te Christiania de schaatsen- wetstrijd plaats tusschen Axel Paulsen en den Zweed Avén. De laatste had Paulsen reeds te Stockholm uitgedaagd, maar dewijl deze de baan aldaar niet geschikt oordeelde, werd Christiania als plaats voor den wedstrijd gekozen. Ten aan zien van meer dan 10.000 menschen, onder welke prins Karei, behaalde, Paulsen de over winning; hy legde 8045 meter af in 17 min. 10 sec., terwijl zijn mededinger 18 min. 22 sec., behoefde. Het heeft te Parijs geducht geijseld; in vele wijken stond het verkeer geheel stil, ook de aanvoer naar de Halles moest worden gestaakt en de pry zen stegen dientengevolge verbazend. Groot is het aantal ongelukken. - In Wales zijn door de koude meer dan 1500 schapen om gekomen. - Door lawines is het dorp Valtorta bij Zogno, ten N. van Bergamo, overvallen en voor de helft bedolven. Men heeft 23 lijken en 10 levenden van onder de sneeuw te voorschijn gehaald. - Te Creusot heeft zekere mevr. Pyot, oud 40 jaren, uit wanhoop omdat haar man ernstig ziek was, haar kleeren met petroleum bestreken en die zelf in brand gestoken. Toen de buren, rook ziende, kwamen toeschieten, von den zy de ongelukkige vrouw geheel verkoold. - Bij het herstellen van de dijken van de Gele rivier zonken 2000 vlotten belast met steenen. Drie mandarynen en 4000 koelies verdronken. - In een huis te Dublin brak brand uit. Een 45- jarige vrouw sprong uit het raam eener 4e ver dieping en kwam terecht op een hek, waarvan een spijl in het lijf doordrongzij stierf aan de gevolgen. Yier vrouwen en meisjes kwamen in de vlammen om. - Het schrijnwerkers-kwartier te Hanoï is afgebrand. 500 huizen werden ver nield, 10 inboorlingen en 1 Europeaan kwamen in de vlammen om. - Te Hong Kong heerschen de pokken. In de twee eerste weken van dit jaar stierven 146 personen aan die ziekte. - Op 21 dezer ontstond in een krankzinnigengesticht te Stockholm brand, veroorzaakt door een der daarin opgenomen verpleegden. Drie van de vijftien krankzinnigen, in het huis aanwezig, verloren daarbij het leven, terwijl verschillende personen ernstige brandwonden ontvingen. Bij het ongeluk in Californië kwamen ruim 30 menschen om; er waren 70 op de boot. - In het kanton Ticino werden 6 huizen door een sneeuwval bedolven. 7 menschen en veel vee kwa men om. - Het schoenerschip Arabella,* op de reis van Newyork naar Halifax, is op 30 Jan jl. met de heheele bemanning verongelukt. Bekendmaking. Bemerkte doctor Adam niet, dat het portret verdwenen was?* »Neen. Blijkbaar was hij met iets anders bezig, want hij sprak haastig zijn spijt uit, dat hij slechts in allerijl afscheid van me kon ne men, omdat hij een belangrijke conferentie had. En ik was verheugd nu ook met korte woorden te kunnen volstaande grond brandde me onder de voeten. Tehuis gekomen, trachtte ik mijne gedachten te regelen en een antwoord te vin den op de vraaghoe kan iemand, die zulk een warm hart voor zijne medeleden heelt als doctor Adam, zoo gevoelloos schrijven over één van hen? Moet hij daarbij te gronde gaan, het schaadt nietsEn daaraan knoopte zich een tweede vraag vost: zijn de bedoelingen van Adam en zijn genootschap werkelyk slechts werken van barmhartigheid, of gebruikt hij ze slechts als voorwendsel voor zijne egoïstische plannen? Tot heden heb ik op beide vragen nog geen antwoord gevonden. Een ding stond echter bij my vast: u te waarschuwen. Gij waart altijd goed voor de kleine Alma; gjj zaagt mij naast Ethelreda's schoonheid niet over 't hoofd, maar hadt altijd een vriendelijken blik, een hartelijk woord voor me; dat heb ik niet vergeten; en al kan ik uw gedrag jegens Ethelreda niet billijken, toch wil ik niet, dat ge onvoorbereid een ern stig gevaar te gemoet zult gaan.* (Wordt vervolgd.) kundigen dienst Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester II. J. yan EgQKLKN.Hqncoop- Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 29 Febr. De heer Quadekker, officier paarden-arts te Breda, trad gisteren avond in de zaal van den heer Maurik alhier op voor de leden van de afd. Heusden, der N.-Brab. Maatsch. van Landbouw en verdere belangstellenden. De opkomst was vrij talrijk en wij merkten onder de opgekomenen verschillende personen, die in de opvoeding van het paard, alsook in den paardenhandel bizonder belang stellen. Als onderwerp werd het een en ander over veu lens besproken, waarbij wij vernamen dat de op voeding van het paard, van af zijne prilste jeugd, eene zaak is die ck noodige belangstelling en op merkzaamheid vordert. Op zyne eigenaardige, zoo gemakkelijk volgbare wijze, toonde de geachte spreker dit met tal van voorbeelden. Het tweede gedeelte der voordracht werd voor- namenlijk gewijd aan het nut der paarden- en rundvee-stamboeken. Juist nu, nu eene provin ciale afdeeling in het leven is geroepen om ook de paarden- en rundvee-stamboeken tot op onze provincie uit te breiden, achten wij dit onder werp zeer gelukkig gekozen. Wy gelooven in den geest van de aanwe zigen te spreken wanneer wij den heer Quadekker openlijk dank brengen voor den leerrijken en teven aangenamen avond aan zyne toehoorders verschaft en wij houden ons overtuigd, dat zijne grootste voldoening zou bestaan, indien hij later mocht ondervinden dat het gesprokene in goede aarde is gevallen, waarin het ontkiemt en vruch ten draagt. Wij willen het alreeds met hem hopen. BAARDWIJK, 29 Febr. Ds. P. H. Bogers Yan Buren te Made en Drimmelen heeft het beroep naar de Hervormde gemeente alhier aan genomen. Ook in de stal van den landbouwer P. Pullens is eene koe aan miltvuur gestorven. Op last van den veearts is het beest begraven en wordt de stal ontsmet. Door den Inspecteur van den genees- zijn de mazelen hier epide misch verklaard. HERPT, 1 Maart. Een menschenleven door een hond gered, Gisterenavond toen het, vóór het opkomen der maan, vrij donker was, liep de hond van G. v. B. uit Heusden alhier naar zijn meester te zoeken, wiens spoor hij was kwijt geraakt. Nabjj het bruggetje, over het Oude Maasje te Luttelherpt, vindt de hond iets verdachts in een sloot leggen en geeft door aanhoudend geblaf van zijn onrust blijk en brengt het zelfs zoover dat de aangren zende buren met lantaarns naar buiten komen om te onderzoeken wat de reden van dit geblaf kon zijn. Eindelijk vinden zij ter plaatse van den hond de oorzaak, te weten J. v. O. uit Luttel herpt, die vermoedelijk door koude bevangen was neêrgevallen en nu bewusteloos en versteven in een sloot neêr lag. Nu was v. O. weldra opgeno men en huiswaarts gebrachtdoch ware hij nog eenigen tijd onopgemerkt gebleven, dan was, met deze weersgesteldheid, een doodelijken afloop te verwachten geweest. DRONGELEN. Als bewijs dat de mazelen in deze gemeente een aantal kinderen hebben aangetast, kan dienen, dat het laatste schoolbe zoek bestond uit 7 leerlingen, terwijl 45 om rede de mazelen achterwege waren gebleven. Met het oog hierop is voorloopig de school voor acht da gen gesloten. DALEM. Het kohier van de belasting op de honden in de gemeente Vuren onder den dienst 1888 bevat 73 namen van belastingschuldigen, tot een totaal van f 144.50. Binnenland- Z. M. heeft bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Dok- kum, Goes, Hontenisse, Oostburg, Zierikzee en Den Helder, op 6 Maart a.s. en, in geval van herstemming, op 20 Maart a.s. in te leveren, zul len worden geopend respectievelijk op 8 en op 22 Maart a.s. o Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat jongelingen van 1417 jaar, met afwijking van de bestaande voorschriften, waarbij is be paald dat zij op dien leeftijd alleen als tamboer of hoornblazer kunnen worden aangenomen bij gunstige uitzondering tot een vrijwillige ver bintenis als soldaat kunnen worden toegelaten. Men heeft opgemerkt, dat al de doorgefour neerde loten voor de aanstaande 327ste Neder- landsche Staatsloterij tweemaal van de handtee- kening van den directeur der Staatsloterij voorzien zijn. Naar men verneemt, zijn er eenige dagen vóór de uitgifte een 25tal loten op de drukkerij zoek geraakt. Teneinde deze nu van onwaarde te verklaren of beter te kunnen eontröleeren, heeft men al de 10,500 doorgefourneerde loten van eene tweede handteekening voorzien, en hiervan tevens aan de collecteurs kennis gegeven. o De tentoonstelling van Kunstnijverheid te Dordrecht is Zondag gesloten. Gedurende de 14 dagen, dat zij open was, werd zij door meer dan 5000 personen, waaronder 3500 betalenden, bezocht. o De berichten uit Kaatsheuvel (N.-Br.) ten aanzien der aldaar sedert lang geheerscht heb bende mazelen, luiden treurig. Meer dan 500 plakkaten met het bekende opschrift zijn op het gemeentehuis achtereenvolgens afgehaald. o Aan de te Amsterdam gehouden internatio nale hardrijderij op schaatsen van beroepsrijders, namen 16 personen deel, waaronder de Engel- schen J. Smart en G. See. De lengte der baan was 3218 M. De eerste prijs van f 300 won Smart in 6.56 min., de tweede van f 200 See, de derde van f100 B. Kingma van Grouw, de vierde van f 50 Arie van den Berg van Bent huizen. o Te Zaandijk zal een wedstrijd op schaatsen plaats hebben, waarbij de mededingers verplicht zijn, een rookende lange pijp in den mond te hebben, en een cilinderhoed als hoofddeksel. o Te Capelle (N.-B.) worden, in verband met de verbreeding van den Maasmond, de noodige op metingen gedaan en plannen gemaakt tot verbe tering van de haven. o Te Breigel in Noord-Brabant moet iemand tot armmeester zijn benoemd, die niet lezen of schrij ven kan. o In Asperen doet zich het geval voor, dat een vader met 7 inwonende zoons allen stemgerech tigd zijn. Tot toelichting dient, dat de zoons door hun moeders versterf ieder meer dan f 10 grond belasting betalen. o Vele veehouders in Drente voeden tegenwoor dig hun vee met paarden- en duivenboonen in plaats van met lijnkoeken. Het boonenmeel moet een gunstigen invloed uitoefenen op de boterbe- reiding. o Te Beerta zijn 2 kinderen door het ijs gezakt en verdronken. - Het kindje van v. L. in de Tuinsteeg te Uitrecht, dat in brand geraakte is aan de gevolgen bezweken. - De weduwe K., te Arcen, die onlangs daar door een koe ernstig verwond werd, is aan de gevolgen der inwen dige kneuzingen overleden. - De spoorwachter Roemers die zich aan den overweg bij de viaduct aan station Groningen bevond, is door den van Nieuweschans komende sneltrein overreden en onmiddelijk gedood. - Op de Pot marge* te Leeu warden zijn een 8-tal personen door het ijs ge zakt. Zes hunner werden met veel moeite gered. Twee verdronken. - Een treurig ongeval heeft te Soest plaats gehad. De 64-jarige G. de Br. sedert jaren aan toevallen lijdende en tengevolge daarvan hoogst gebrekkig in het gaan, was door zijne vrouw alleen gelaten, terwijl zij zich in de avondkerk bevond. Men kan zich de schrik bij hare thuiskomt voorstellen toen zij het misvormd lijk van haren man op de haardplaat zag lig gen. De ongelukkige schijnt, door een toeval getroffen, in het vuur gevallen te zijn en is zoo ellendig om het leven gekomen. - Te Hekelin gen zakte een jongen door het ijs met het treu rig gevolg dat hij levenloos werd opgehaald. - De woning van den heer D. te Nijehorne is uitgebrand. - In de Nienwehaven te Schiedam is drijvende gevonden het lijkje van een pasge boren kind. Het 5-jarig zoontje van een kap. der sleep boot »Maria«, liggende in het N.-Hollandsch kanaal is in een bijt gevallen en verdronken. - Te Apeldoorn is een perceel, bewoond door 4 gezinnen uitgebrand. - Onder Haaften zijn eenige huizen door brand vernield. - Door het omval len van een petroleumtoestel in een perceel van de Zoutsteeg te Amsterdam, had daar een hevige binnenbrand plaats, waarbij een omstreeks 40- jarige vrouw zoo hevige brandwonden bekwam, dat zij naar het gasthuis moest worden overge bracht. - Een bierhuis in de Wijnstraat te Rot terdam is uitgebrand. Gemengd Nieuws en Allerlei- Door een lid van het bestuur der centrale kies- vereeniging »Nederland en Oranje* te Delft werd te Zevenhuizen een circulaire verspreid, letterlijk van dezen inhoud28 Febr. zal voorgaan den WEd. heer Fabieus lit der Tweede Kamer in de zaal bij Key avont 7-g uur ten einde te bespreken »Nederland en Oranje«. bekentmaking en uitnodieging. Onderstaande is overgenomen van een ori- gineele brief. hijkop Den 28 zebtemper 1886 ge Acht vrint en vrindin Ik laat uw weetten als- tad wij alen noch vris en zon zijn en dat hoop Ik van u het Zeiven maar Ari jan is van palon om aanstanden zaaterdag te koonem naar uw toe of uw dan Zoo Goe wel we Zenom te komhalen van meerkerke of na de midag om twee uuren bij roomein daar Zal die dan wagden op uw wand Hij weed Ook geen Weg ander naar u toe duz buiden ongeluken dun kom Ik die wast en neelje die groet goet verder de Groet te nis van Mij en Me vrou en neelje jan De b. Aan eenige bladen wordt uit Yenloo geschre ven: Een geëmployeerde bij de Staatsspoorwegen in Limburg heeft een uitvinding gedaan om, wan neer de treinen de signalen en stations voorbij loopen, onmiddelijk tot zelfs 300 meter voorbij het station de aandacht van den machinist daarop te vestigen. De inrichting bestaat uit een bus die overal aan bevestigd kan worden, tot zelfs aan een telegraafpaal, tot op voormelden afstand. Van daaruit wordt een geleiding gebracht tot in het bureau van den stationschef, waarop deze, in ge val van nood, op een knop drukt. Uit het aan gebrachte voorwerp ontstaan dan knallen, ver gezeld van een geweldigen vuurregen, hetgeen natuurlijk door den machinist moet worden op gemerkt. Het toestel kost in zijn geheel zeer wei nig en is aan de bevoegde autoriteit ter beoor deeling opgezonden. In den trein van Dordt naar Rotterdam zat onlangs een boer in een tweede-klasse coupé. Hij zei tot een deftig heer, die naast hem zat Een mooie dag weer, mijnheer. (Geen antwoord.) De buitenman herhaalt zijn vraag: Ik zeg dat het vandaag een mooie dag weer is, mijnheer; vindt u dat ook niet? Ik ben advocaat, mijn beste man, en als jo mijn advies wilt weten, moet je f 1.80 betalen. Nu, je mag een advocaat wezen, maar een fatsoenlijk mensch ben je niet. Dat is mijn advies, en daar behoef je niemendal voor te betalen -T- t In het aquarium te Petersburg is een huis van ijs gebouwdhet bestaat uit drie groote ver trekken en al de meubels zijn van ijs. In den salon is een haard van ijs, met blokken van ijs. De rook van een petroleum fornuis ontsnapt door een wijde pijp van ijs. Het huis is omgeven door een balustrade van ijs en twee standbeelden, uit ijs gehouwen, versieren den gevel. Het huis kostte 4000 roebels en zal, denkt men, het wel tot April uithouden. Personen, die door het ijs zakken, dus leest men in de (Noordsche) Westlandsche Tidende«, moeten nooit met de handen den ijskant vast grijpen, daar hunne beenen dan onder het ijs gerakenwanneer de handen loslaten of het zwakke ijs breekt, dan volgt het lichaam dezelfde richting. Men moet integendeel de tegenwoor digheid van geest hebben zich dadelijk op den rug te werpen. De beenen drijven dan naar bo ven en het bovendeel van het lichaam glijdt als van zelf op het ijs. Velen, die het ongeluk hadden door het ijs te zakken, hebben zich op die wijze gered. Het is o.a. aan eenen persoon te Jönköping twee maal gelukt zich door dezen eenvoudigen maat regel van eenen zekeren dood te redden. WAÏEKHOOGTE KEÜLE N. 28 Febr. 1.80 M. boven 0. 29 Febr. 1.78 M. 1 Maart 1.70 M. Advertentiën. Heden overleed alhier, in den ouder dom van 78 jaren, GEKRLT ARNOLDUS SCHERMERS. van de P. G., die sedert jaren bij voorname families als zoodanig werkzaam was, wenscht zich, bij genoegzame deelneming, te Heus den te vestigen. Informaties te bekomen bij den Uitgever dezer Courant. De V^erpaclitieg, te honden door Notaris DE GIER te Heusden, op 13 Maart i888, onder E E T II E N, zal om Si u.ur begin nen in plaats van 11 uur. Notaris te 's-H ertogenbosch, zal op ZATERDAG 17 MAART 1888 provisioneel, en op DINSDAG 97 MAART 1888 definitief, telkens voormiddags ten 10 ure, in het Koffiehuis van den Heer H. MOURIK te Heusden, in het openbaar """UT"" «BB Onder Oud-ITeusden c. a. 1. Twee naast elkander gelegen perceelen HOUT GEWAS in de Rukens en van ouds ge naamd de 4 morgen Witskooi; Kadastraal A. 26 en 27, te zamen groot 2 Heet. 68 Aren 10 Cent. Het in 1885 verkocht vijfjarig elzenhout heeft opgebracht f 301. 9. Een perceel HOUTGEWAS ter plaatse de Hooibroeken, van ouds genaamd de 18 Hond, met aangelegen perceeltje Weiland of Mo lenkade; Kadaster A. 504 en 505, te zamen groot 2 Heet. 51 Aren 80 Cent. Het in 1887 verkocht vierjarig hakhout heeft opgebracht f 341 Het in 1887 verkocht vierjarig hakhout heeft opgebracht f 332. 4. Een perceel HOUTGEWAS aldaar, genaamd het Oude Bosch, met aangelegen perceeltje Weiland of Molenkade, Kadaster A. 515 en 516, te zamen groot 2 H. 36 A. 73 C. Het in 1886 verkocht vierjarig hakhout heeft opgebracht f 530. 5. Twee naast elkander gelegen perceelen HOUT GEWAS in de Oosters, en genaamd de i Morgen, Kadaster A. 640 en 643, te zamen groot 2 H. 68 A. 70 C. Het in 1886 verkocht vierjarig hakhout heeft opgebracht f 500. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusdengelet op art. 8 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten: dat op heden aan E. Godschalk en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene bewaarplaats voor lompen en beenderen, in het pand wijk Z, no. 28, kadaster sectie A., no. 842, staande aan den f Zuider-Singel. Heusden, den 29 Feb. 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, II. J. VAN EGGELEN.HQNCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter open bare kennis, dat de eerste zitting Yan den Militieraad, bestemd tot het onderzoeken: lo. van de aangeboden vrijwil ligers, 2o. van de lotelingen, die redenen van vrijstelling heb ben ingediend, en 3o. van alle andere lotelingen, zal worden gehouden (voor zooveel deze gemeente betreft), op Donder dag den 15 Maart 1888, des voormiddags 10l/s uur, op het raadhuis te 's Bosch. Heusden, 1 Maart 1888. Heusden, 21 Febr. 1888. 3. Een perceel HOUTGEWAS aldaar, van ouds genaamd de 16 Hond, met aangelegen per ceeltje Weiland of Molenkade, Kadaster A. 509 en 510, te zamen groot 2 II. 20 A. 62 C. 6. De voorschreven 5 koopen in massa.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2