Ai de Duitsche bladen bebben natuurlijk uit voerige beschouwingen over Wilhelm in rouw rand. De opmerking is waar, dat de vreemdeling, hoeveel mag hij ook voor dezen Vorst hebben, nooit kan gevoelen, wat de Duitscher in Keizer Wilhelm verliestde geheele geschie denis van Duitscliland is met het leven van den »Heldenkeizer« saamgewevenDuitschland brengt als 't ware in dien Keizer een deel van zijn leven ten grave. Maar dit niet alleen; het ka rakter van Wilhelm boezemde zooveel eerbied in, dat het gansche volk met vol vertrouwen de toekomst tegenging, verzekerd dat de beslis sing over vrede en oorlog en alles wat daarmee samenhing, in goede handen was. Wellicht heeft nooit een vorst in zoo hooge mate het vertrouwen van zijn volk gehad als Wilhelm »de Groote Het lijk zal worden bijgezet in het Mausoleum van Chnrlottenbnrg, waar de moeder des Keizers, Koningin Louise begraven is. Roerend moet het afscheid zijn geweest, dat de Keizer 's middags in een helder oogenblik van Bismarck nam en waarbij hij hem dank be tuigde voor zijn aan het Vaderland bewezen dien sten. Bismarck was door den dood dts Keizers zoo getroffen, dat zijn gemalin den lijfarts Schwenin ger verzocht naar den Rijksdag te gaan, toen Bismarck meedeeling ging doen van het over lijden. Uit Berlijn wordt d.d. 9 Maart geschreven: Na een korte geheime zitting van den Bonds raad, kwamen de leden te half een in den Rijks dag en iets later de Rijkskanselier, die met den Voorzitter van den Rijksdag geconfereerd had, en deelde hij den dood des Keizers mede, die zelf nog het besluit tot sluiting de vergadering had onderteekend. Dit stuk bood de Rijkskan selier het Huis als een historisch document aan, daar onder deze treurige omstandigheden het be sluit niet uitgevoerd zou worden. Von Bismarck meent dat zoowel de Bondraad als de Rijksdag bijeen moet bljjven tot den terugkeer van Keizer Frederik den Derden. Twee zaken waren volgens Von Bismarck den overleden vorst in den laatsten tijd tot troost geweest, ten eerste de algemeene deelneming in het Ijjden van den Kroonprins en de genomen maatregelen tot beveiliging van het Rijk voor de gevaren, die het dreigden. Den vorigen dag had de Keizer nog verklaard, hoe hem dat bewijs van de eensgezindheid van het Duitsche volk verheugd had. De meening van een Fransch diplomaat over de mogelijke gevolgen van het overljjden van den Duitschen Keizer is, volgens de »N. R. Ct.« Het overlijden van den Duitschen Keizer is een bijna onherstelbaar verlies voor Zijn land. Hij had voor zich de traditie; als stichter van het rijk, vereerd door zijn volk, heeft hij het geluk gehad samen te werken met mannen als Bismarck en Moltkeen vormde met deze een driemanschap, waarvan de geschiedenis geen tweede voorbeeld aanwijst. Door het verbreken van dit driemanschap uiist Duitschland het ver trouwen in zijne leiders. Geen schitterender tijd heeft Duitschland be leefd dan tijdens het leven van den overleden Vorst, - ofschoon de draagkracht van dit land door zijn eigen regeering overspannen is. Zijn opvolger moge nog zoo eerlijk en kundig wezen, de persoonlijkheid van den ouden Keizer had groot overwicht aan vreemde hoven, zooals te St.-Petersburg, Londen en Weeneneerst wanneer de tegenwoordigen Keizer aan zijn volk even groote overwinningen verschaffen kon, zou dezelfde kracht den nieuwen vorst te goed komen. Zaterdag werd in Parijs eene door en door gemeene, vuile illustratie op den dood van Keizer Wilhelm rondgevent. Door den Minis terraad werd besloten alle exemplaren in beslag te doen nemen en ook zonder dat van wege het Duitsche gezantschap hiertoe aanvraag gedaan werd de uitgever en verspreiders gerechtelijk te vervolgen. De Reich san zeiger* deelt het volgende mede, dat de Rijkskanselier uit San Remo ontving: Op het oogenblik, dat de dood van den Kei zer en Koning, mijn geliefden vader, mij met diepe droefheid vervult, betuig ik u zoowel als het Ministerie, mijn dank voor de opofferende trouw, waarmede gij allen mijn vader hebt ge diend. Ik reken op uw aller steun bij de zware taak, die mij wordt opgelegd. Ik vertrek den lOn Maart '«morgens naar Berlijn. Bovendien zond de Keizer, over het regelen van den rouw, aan het Ministerie dit telegram Betreffende den tot dusver gebruikelijken lands- rouw, verzoek ik u geen voorschriften uit te vaardigen, maar het aan eiken Duitscher over te laten, hoe hij uiting wil geven aan zijn smart over bet overigden van zulk een Vorst en te be palen gedurende welken tijd hij het gepast acht dat de openbare vermakelijkheden gesloten moe ten worden. frederik. Keizer Friedrch III is met de zijnen Zaterdag 9.10 uren van San Remo naar Berlijn vertrok ken. Er was een groote menigte bijeen, die den vertrekkende met warmte toejuichte. Mackenzie vergezelde den Keizer, die er goed uitzag. De particuliere nalatenschap des Keizers wordt op omstreeks 40, millioen gulden geschat. Bij de verspreiding van het valsche bericht van den dood des Keizers wérden aan het hoofd telegraafkantoor te Berlijn 29.878 telegrammen bezorgd, terwijl toen de Keizer werkelijk dood was 86.615 telegrammen in verschillende talen en naar alle werelddeelen verzonden werden. o In het Departement van de Seine zijn in 1887 negen personen aan hondsdolheid over leden, waaronder 5 kinderen. De ziekte heeft zich tuscheu de 22 en 57 dagen na de verwon ding geopenbaard. - Er zijn 306 personen in Tilburg door den lieer verdienste ondericht voormelde zeer Van alleen zouden ben de geland in het zoude, het instituut-Pasteur behandeld, terwijl 44 per sonen die door dolle beesten werden gebeten, zich niet naar de methode-Pasteur lieten behan delen. Van de eersten zijn 2, van de laatsten 7 overleden. In het Engelsche Lagerhuis is een wetsont werp ingediend, met de strekking de koopvaar dijwet van 1854 zoodanig te wijzigen, dat aan geboren Engelschen loodsbrieven worden verstrekt. Reeds in 1887 heb- Nederlandsehe belanghebbenden in En dezen maatregel, welke natuurlijk zeer nadeel der Nederlandrche loodsen zijn weten te beletten; 'tis dus in het be lang van ons land te hopen, deze nieuwe aan val andermaal afgeslagen zal kunnen worden. o Nog steeds is men er op uit, Antwerpen als handelsstad meer beteekenis te gevenvoorloo- pig is weder een post van een millioen francs op de begrooting gebracht, ter verbinding der nieuwe dokken met de spoorwegen. o Sedert 1871 schgnt er in Rusland niet zoo veel sneeuw gevallen te zijn als in de laatste dagen 't geval was en de Duitsche en Oosten- rjjksche treinen worden gedurende 14 dagen door zware sneeuwstormen belet de Russische stations te bereiken, zoodat al dien tjjd posten aankwamen. —o De Russische Regeering moet aan een fabri kant te Connecticut de levering van 400 millioen koperen patroonhulzeu hebben opgedragen. Met 't oog op de vraag naar koper, zoowel voor patroonhulzen bij 't uitbreken van een oorlog, als voor 't uitbreiden van de electrische ver lichting te Parijs, verwacht men een ontzagljjke rijzing in den prijs van 't koper. Van daar dan ook, dat zich te Beston een Fransch syndicaat heeft gevormd voor het opkoopen van koper; het beschikt over 250 millioen dollars en heeft zich de jaarlijksche levering van 73,000 ton Rio-Tinlo en van al het geproduceerde Chiliko- per verzekerd. o Mortara, het joodsche kind dat ruim 30 jaar geleden aan zijn ouders ontroofd en in het roomsche geloof opgevoed werd, is thans in een klooster bij Cadix. Hij spreekt verscheidene talen en trekt als reizend prediker van stad tot stad. geen Asten, H. Kruissen van renburgh van Heusden. De cursus zal worden A. A. De Man, paardenarts 2de klasse, 'nt van der Maatschappij, en het praktische zal worden gegeven door den aan Akademie verbonden en in zijn vak als bekwaam bekend staanden baas-hoefsmid De Weijer. Het door de gemeenten dezer provincie te leveren aandeel in de lichting der nationale mili tie van 1888, is door Gedeputeerde Staten vast gesteld. De plaatsen uit onze streek zijn daarbij aangegeven als: Almkerk c. a. 8, Baardwijk 2, Oapelle 4, Drunen 9, Dussen c. a. 6, Bokhoven en Engelen 2, Geertruidenberg 8, Giesen, Andel en Rijswijk 6, Hedikhuizen, Iderpt en Oudheus- den 8, Heesbeen, Drongelen en Meeuwen 6, 's Her togenbosch 50, Heusden 4, Raamsdonk 14,Sprang en Vrijhoeve Cappelle 8, Vlijmen en Nieuwkuik 14, Waalwijk en Besoijen 15, Waspik en 's Grave- moer 5, De Werken c. a. 9, Werkendam 7, Wijk en Veen 10. Het getal door de geheele provincie te leve ren bedraagt 1259. Het merk waarmede de goedgekeurde hengsten wordeu gebrand, bestaat uit 88 in een cirkel gesloten. DRUNEN. Verleden Dinsdag, bij gelegenheid en naar aanleiding van de verkiezing, ontstond in eene herberg alhier een twist, waarbij J. IJverschillende wonden aan het hoofd be kwam, o.a. eene van 4 en eene van 6 centimeter; hevig bloedende werd hij bij den dokter gebracht, die de grootste moeite had om den in zeer op gewonden toestand verkeerenden man te ver binden. Ook de broeder van den gewonde, die hem wilde te hulp komen, liep in den strijd eenige schrammen op. Als daders worden een paar andere ingeze tenen aangeduid, maar 't schijnt, bij de alge meene opgewondenheid en verwarring die er heerschte, moeielijk te zullen zijn, ieders schuld te constateeren. WAALWIJK. Reeds eenigen tijd geleden deelden wjj mede dat de vooruitzichten voor de schoen- makkerjj alhier gunstig waren. Thans, na het ophouden van den onverwachten en buitenge woon strengen nawinter, bljjk dat die verwach tingen verwezelijkt worden. Onze fabrikanten krijgen volop commissie, zelfs zoo dat er reeds handen te kort komen. Er is hier dus volop werk te krjjgen voor flinke werkliedenmaar natuurlijk, krukken kunnen we hier niet gebrui ken. NEDERHEMERT. Bij Kon. besluit is, met en A. S. Spie- 1 met algemeene stem en besloten, in rechten verwering te voeren ter zake van de door den Staat der Nederlanden gedane dagvaarding t>»t betaling van den eersten termijn ad 40,000 van de aan het rijk toegezegde bijdrage 2,000,000. van o- ter eene Maastricht vreest men dat 't wassende wa- >oming veroorzaken zal. o heer Willink Ketjen heeft booger beroep jen het vonnis der rechtbank te waarbij hij tot f 25 boete is voroor- zake van smaal jegens .den Minister De aangeteekend vonnis hebben tengevolge leden van het be- kiesvereeniging van de Na- meening ontslag genomen. ingang van 1 April a.s., aan den heer B. J. van Ommeren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nederhemert. ZÜILICHEM. Heden had alhier de aanbe steding plaats van den bouw eener nieuwe to renspits. De laagste inschrijver was N. van Vel- zen, van Herwynen, voor nog aan niemand gegund. f1585. Het werk is Binnenland- In ons vorig no. deelden wij mede, dat in het district Dokkum herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Huber en Rengers. Dit is onjuist. Gekozen is Huber, r. k., met Te Stratford-on-Avon, Shakespeare's geboorte plaats, zijn verscheidene duizenden oude docu menten ontdekt, waarvan sommige zóó vergaan dat het schrift bijna onleesbaar is gewor- »Lomp volk,* schold de man, «onbeschofte rekelsDe drommel haal de heele boelZulk schippers volk! Ze moesten 't zich tot een eer rekenen, dat een man als ik, een koninklijk grenswacher maar wat duivel, waar kom jij eigenlijk van daan?* «Nou uit den hemel ben ik niet komen val len, maar 'k ben over de brug gekomen. Ik kijk rond naar een nachtverblijf.* Soldaat?* vroeg de ander met een blik op de muts, welke Martens droeg. «Geweest,* antwoordde Martens. «Wou nog met de nachttrein wegkwam te laat. Naar de kazerne terug was me te ver; van 't station ben ik hierheen geloopen; dacht hier een goedkoop nachtverblijf te vinden.* «Ga dan naar de Witte Arend.* «Waar is dat? Wees zoo goed en ga een paar stappen mee. Op een glas bier of een snaps komt het er niet op aan.* »Hm, 'k heb niets te verzuimeumaar eerst wou ik ze daar binnen nog wel eens de waar heid zeggen.* «Straf ze met stille verachting. Die kerels zijn 't niet waard, dat een koninklijk grenswachter zich met hen bemoeit.* »Hm, meen-je? Maar hoe weet je dat ik koninklijk grenswachter ben geweest?* «Je hebt het zelf gezegd. »Hm, heb ik? Kan wel zijn. Hier den hoek pm, kameraad, nog een paar stappen.* (Wordt vervolgd.) zijn, den. Eenige stukken dagteelcenen van 1579, terwijl de belangrijkste zijn uit den tijd van koningin Elisabeth tot koningin Anna. Men verwacht, dat zij eenige biographische bijzon derheden omtrent den grooten dichter zullen bevatten. Wat daarvan is zal spoedig blijken, daar de stukken zorgvuldig onderzocht worden. o Men zal zich uit de berichten uit Indië de bijzonderheden herinneren omtrent een daar plaats gehad hebbenden moord op den heer O. Swaving, wegens welke misdaad zijne echt- genoote en hare moeder, benevens een paar in landers, hebben terechtgestaan. Thans wordt ge meld, dat het Hoog gerechtshof in revisie uit spraak heeft gedaan in die zaak, en zijn ver oordeeld de beklaagden Pak Walan en Soera- semito tot de straf des doods, Setrowikromo tot 10 jaren dwangarbeid, Adriana Geertruida S waving, geboren Vogel, echtgenoote van wijlen O. Svvaving, en Anna Vogel, geboren Portier, echtgenoote van J. F. Vogel, tot de straf des doods. o Te Molinas (Oviedo) zijn een kerk en zeven huizen ingestort, tengevolge van de jongste sneeuwstormen. - Door een brand te Spring field (Massachussetts) is het gebouw van het flad «Union* vernield. Een aantal perso nen kwamen om, of werden gewond. - In het Zuiden van de Ilerzegowina is Woensdag een aardbeving waargenomen, die 5 a 8 seconden aanhield. - In de Cassivis Pasha-wijk te Kon stan tinopel heeft een hevige brand gewoed; 24 huizen werden een prooi der vlammen. - In een der meest bevolkte wijkeu van Pera zijn 200 houten woningen afgebrandvele daarvan waren door 10 en 12 gezinnen bewoond. De ellende is is 1419 aantal st.Rengers, herstemmingen is 0- verkreeg dus 26. 1328 st. Het 704, 344, dia groot. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 13 Maart, Zooals wij reeds vroeger bij advertentie heb ben kunnen meedeelen, heeft de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw dit jaar voor drie jongelingen gelegenheid geopend tot het aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda volgen van een cursus in het praktisch en theo retisch beslaan van qiaarden. Tot dien curcus, welke 15 Maart e.k. aan- ngen en tot 15 Juli duren zal, zijn na ver gelijkend examen toegelaten: J. II. Bakens van De lichting voor het jaar 1888 der nationale militie bedraagt 11,000 man, waarvan 600 worden bestemd voor den dienst ter zee. De verdeeling is aldus: Noord-Brabant 1259, Gelderland 1295, Zuid-Holland 2141, Noord- Holland 1881, Zeeland 528, Utrecht 484, Friesland 951, Overijsel 757, Groningen Overijsel 757, Groningen 704, Drente Limburg 656. o Volgens de jongste berekening bezit de conie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam in verschillende goederen meer dan f 4,500,000 werkelijke waarde. o 1888 of 88? Het is een algemeen gebruik het getal van het loopende jaar niet voluit te schrijven, dus niet 1888, maar kortweg 88. Deze gewoonte brengt juist in dit jaar haar eigenaar dige gevaren mede; men kan van het getal 88 immers zeer gemakkelijk de jaartallen 1880, 1881, 1882 tot 1889 maken, door voor en achter het getal de ontbrekende cijfers te plaatsen. Bij de verjaringen van schuldvorderingen bijvoorbeeld, geeft het jaartal, dat op de rekening staat, ouder zekere omstandigheden, den doorslag. Men zal zeggen dat het verkorten van alle jaartallen de bedoelde gevaren oplevert, echter niet in gelijke mate. Zoo kan men van 81 slechts 1810 tot 1819 maken. De kans voor kwade praktijken is hier zeer gering. Met het jaartal 1888 is het een ander geval. We geven alzoo den raad, op stukken, waar het op een juisten datum aan komt, voluit te schrijven 1888. o Bij de loting voor de nationale militie heeft zich in Limburg het volgende zonderlinge geval die tijdelijk in voogd te Mook werd voorgedaan. Een jongmensch, Pruisen verblijf hield, wiens was overleden, zonder dat een opvolger aangewezen, werd te zijner tijd door ziekte ver hinderd zich voor de nationale militie te doen inschrijven. Bij de ten vorigen jare gehouden loting werd hij wegens dit verzuim niet toege laten, dit jaar meldt hij zich opnieuw aan doch wordt ten tweeden male afgewezen. Men lijft hem niet in, men laat hem niet toe tot de lo ting, men stelt hem evenmin vrij, men is dus benieuwd te weten op welke wijze deze zaak in het reine zal gebracht worden. —o Een arbeider in de venen onder de gemeente Emmen kwam dezer dagen thuis met een daal der, dien hij van de armeueommis.de had ont vangen. Bij zijne tehuiskomst vond hij een brief, waarin hem werd aangekondigd dat hem eene erfenis was ten deel gevallen van pl. m. f 30,000. o De vergadering van hoofd-ingelanden van het waterschap noord-oostelijk Noord-Brabant, heeft 's-Hage, deeld ter van Koloniën. Ook het Openbaar Ministerie is van dit in appèl gekomen. o Yolgens de «Avondpost van verschil van stuur der Haugsche tionale Unie hun Te Lemmer moet, door de ijsbeweging in de Zuiderzee, nog al eenige schade aan den kop van den in 1887 aangelegden vvesthavendaui ontstaan zjjn; een gording werd geheel vernield. o De Nederl. consul-generaal te Bucharest schrijft in zijn verslag omtrent het handelsverkeer in Rumenië o. a.: De handel van Rumenië, door het consulaat- generaal in aanraking gebracht met de Neder- land.-che voortbrengers, heeft van dezen weg gebruik gemaakt, en doet zijne bestellingen rechtstreeks. Weldra zal onze handel ongetwij feld de mededinging met dien van andere lan den kunnen volhouden. Als curieuse kiesmanoeuvre dient vermelding, dat in eenige dorpen in het Zuiden van Limburg het portret van een der candidaten der kiezers werd vertoond o De jongste strenge vorst heeft aan de bijen.hou- ders schade berokkend. Bij twee van hen te Yenloo, zijn alle bijen bevroren. Een ander ijmker, te Ooststellingwerf, lijdt op andere wijze schade. Ilij verzekert dat zich bij zijn bijenstal gelijk ook den vorigen winter een ver schijnsel voordoet, dat hem tot dusver onver klaarbaar is. Er worden nl. gaten in de bijen- korven gevreten door een of ander dier en het gevolg is, dat de koninkrijken worden ontvolkt en geheel waardeloos gemaakt. De specht (Picus) wordt verdacht doch met zekerheid is dit niet te zeggen. Een dergelijk geval is bij ervaren bijkers onbekend. o Te Jutfaas is een schippersvrouw, die in het vooronder bezig was teer en hars te koken, door het in brand vliegen der massa in brand ge raakt. In haar angst ijlde zij naar boven en sprong ia een bijt. Zwaar verwond werd zij naar Utrecht vervoerd. - Een varkensslager, wonende Prinsengracht te Amsterdam, heeft aangifte ge daan van het vermissen van een bedrag van pl. m. f 200 waarvan hij zijn dienstbode ver denkt. Bij zijn tehuiskomst vond hij de kranen van het gaslicht geopend en de kraan van den gasmeter verdraaid doch gesloten, zoodat hij haar ook verdenkt van poging tot brandstichting. Zij is voortvluchtig. - Bij Harlingen zijn twee vis- schers door het kantelen van een schuitje in zee gevallen en verdronken. - Te Beek in Limburg maakt men het de Israëlieten lastig. Een de tachement der maréchaussee zal daar de orde herstellen. - Terwijl een vrouw te Harlingen bezig was een kind, dat de mazelen had, te ver zorgen, kwam de hanglamp plotseling naar be neden; de brandende petroleum zette het tafel kleed in vlam, maar deed ook de kleederen van de vrouw en het kind vuur vatten; beiden be kwamen hevige brandwonden, en vooral voor het kind vreest men een slechten afloop. De toeschietende buren hadden spoedig den brand gebluscht. - Onder Klundert is een bouwhoeve afgebrand. Zeven koeien, één kalf en twee paarden kwamen in de vlammen om. - Bij Bussum wer den een jongen spoorwegarbeider beide beenen afgereden. - Te Nijmegen is een gepensioneerd commies in de jenever gestikt. - De persoon, die den moord pleegde op den Nieuwendijk te Amsterdam en zich in de cellulaire gevangenis bevindt, moet zoo ernstig ongesteld zijn, dat men voor zijn leven vreest. - Gepasseerde week had VY. Dijkslag, een oppassend daghuurder te Windesheim, het ongeluk bij het omhakken van een boom zich even boven den pols met den bijl in den arm te slaan. Ofschoon de toege brachte wonde zeer diep en lang was, scheen er geen gevaar bij. Iemand, die met hem werk zaam was, legde op de gapende wonde direct een vochtige pruim tabak. Wellicht is daardoor ontsteking of bloedvergiftiging ontstaan, tenminste de hand is kort daarna geamputeerd en later is de man na een hevig lijden, in het ziekenhuis te Zwolle aan de gevolgen overleden. - Te Venlo had in een kelder een gasontploffing plaats, waar bij twee jongens, die daar werkzaam waren, deer lijk verwond werden. In het huis, waar de ont ploffing plaats had, was geen gasleiding en het gas moet door den grond uit een lek in de bui zen in den kelder zijn gekomen. Te Made hebben ernstige ongeregeldheden O O O plaats gehad. Een der maréchaussee werd zwaar gewond. - Onder Leiden is een 14-jarig meisje dat boodschappen had gedaan, door 4 jongens aangerand, met het doel haar te berooven. De daders werden opgespoord. - Een smidsknecht viel te Meyel van een brug in de Z. Willems vaart en overleed aan de gevolgen. - Te Winters wijk is een landbouwer bij het snoeien van een boom gevallen en op de plaats dood geble ven. J. F. Albers, 's Bosch f 584.23. C. J. van Andel 367.33. P. 0. Appel, 's Bosch 453.04. achting FHlïDEIUK. -0-- De vastgestelde Alphabetische L ijst der hoogstaan geslagenen, in de provincie Noord-Brabant welke verkiesbaar zijn tot leden der Eerste Kamervoor 1888, bevat 311 namen, waarin uit die streek voorkomen:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2