teil werden uitgereikt of een afzonderlijke tijd bepaald ter bezichtiging van bet lijk, is het gevolg van den uitdrukkeïijken last van Keizerin Augusta, die van oordeel is, dat ieder Duitscher bij deze ge legenheid dezelfde rechten heeft. De toevloed van corporatiën die kransen bren gen, is ontzaglijk. Het geheele lijkkleed, dat oni de katafalk ligt gespreid, is dan ook bedekt en de lijkbaar staat thans als door een bloembed omgeven. Onafzienbaar is de menigte die het kerkgebouw omringt en en file er binnen gaat. 't Gedrang is zoo groot, dat men telkens door de militairen het voortdringen der menigte moest beletten. In de kerk zag men moeders met. kin deren op de armen en aan de hand, die dreig den onder den voet te komen. De trap in de kerk bezweek bijna onder 't gewicht der menigte en tal van personen kwamen met gescheurde klce- ren, zonder hoed uit de kerk of lieten parapluies, voiles enz. achter. Een paar zusters van barm hartigheid vielen, door 't gedrang, van de trap in de kerk en werden ernstig gekwetst Aan 't hoofd en voeteneinde van de staan bij afwisseling de voornaamste leden van het gevolg des overleden Keizersaan de zij den staan 12 stafofficieren met getrokken sabel, bij de tabouretten, die de orde en waardigheids teekenen des Keizers bevatten, zijn 30 oversten van verschillende regimenten geposteerd. Aan de voor- en achterzijde van den Dom zijn drie halve compagnieën van de garde geplaatst, om als eerewacht dienst te doen. Het hoofdportaal is thans tot uitgang en de deur aan de zijde van de Keizer-Wilhelmusbrug als ingang be stemd. De gezamelijke vereenigingen van oud-strijders te Berlijn en omgeving hebben verzocht aan de plechtigheid der bijzetting van het Keizerlijk lijk te mogen deelnemen. Zij zullen met 12000 man, in rouwgewaad, met omfloersde banieren, in den stoet plaats krijgen. Ook de studenten zullen en corps het lijk volgen. Aanvankelijk bestond het plan, om een groot- schen optocht te voet te organiseeren van den Dom, langs de »Linden« naar het Mausoleum te Charlottenburgmaar èn wegens 't weder, èn om den leeftijd van velen der deelnemers aan de plechtigheid, is daarvan afgezien. Tot den kerkelijken dienst in d' n Dom zullen nu 1500 a 1800 personen worden toegelaten, terwijl alle anderen buiten 't gebouw het lijk zullen moeten opwachten. De stoet zal dan tot aan de »Siegesallée« te voet gaan; van daar rijden de vorstelijke en hooggeplaatste personen, die de bijzetting bijwonen, naar het Mausoleum. Tusschen het paleis en de opera wordt door het machinisten- en werklieden-personeel van den Hofschouwburg een tribune opgericht, waar op men voor 15, 10 en 5 mark plaatsen kan verkrijgen, om 't voorbij trekken van den stoet gade te slaan. De toevloed van vreemdelingen is te Berlijn zóó groot, dat in geen enkel hotel - van welken rang ook - eenige plaats meer is te bekomen. Men besteedt 300 mark om tijdens de plech tigheid één venster van een huis »Unter die Linden« te mogen bezetten. 22 dezer zal in alle scholen een gedachtenis viering ter eere van Keizer Wilhelm gehouden worden. oevers onge- Sedert eenige dagen is Paus Leo XIII steld. Wel is de ziekte niet van ernstigen aard, maar de Paus is een man van 78 jaren, zoodat 's Pausen omgeving niet volkomen gerust is. o Thans wordt prins Waldemar van Denemar ken weder als een der Russische candidaten voor den, nog niet eens vacanten, Bulgaarschen troon genoemd. Gelijk men weet, werd deze prins, een zwager van den Czaar, reeds eenmaal door de Sobranje gekozen, maar toen was de prins verstandig genoeg, voor de keuze te be danken, daar de Czaar de wettigheid der So branje ontkende en daarom de verkiezing niet goedkeurde. —o De Ebro is, volgens een telegram uit Madrid, personen zijn er zonder werk door. - Het Fran- sche oorlogschip »Dayut« is bij den cycloon van 22 Febr. jl. te Tamatave tegen een klip ge- loopen en gezonken. De equipage werd, op een matroos na, gered. - Een man uit St. Ouen, de 35-jarige kabinetwerker Eugène, heeft zich van een der der torens van de Nötre Dame te Parijs geworpen. Hij was terstond een lijk. - De laag gelegen landen in 't Weserdal zijn over- Werra, Eider en Lahn treden. - Ook in Hongarije zijn de rivieren buiten haar oevers In de districten Presburg en Klausen- zijn unlitairen te werk gesteld om hulp- dijken op te werpen. Door den ijsgang is de Miavabrug te Staver (Hongarije) ingestort. Vijftig personen kwamen in den stroom terecht; de redingsboot, die te hulp kwam, sloeg om en behalve de personen, die men te hulp komen, verloren ook de redders meeren- deels het leven. - Te Kubin, in Hongarijen, is bijna 't geheele marktplein met alles wat zich er op bevond, afgebrand. Verschillende personen kwamen in de vlammen om. - Op den spoorweg van Boulogne naar Calais is voor de derde maal een belangrijke verzakking ontstaan. Men vreest dat de tunnel bij Boulogne het op den duur niet zal uit houden. stroomd. Ook de Fulda, zijn buiten haar getreden, burg UiTWIJK. De collectie, gehouden tijdens godsdienstoefening bij de Herv. gem van en Waardhuizen, ten behoeve der nood kerken en personen, heelt f 1.50 opge- een Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 10 Maart. Onze gemeente verloor dezer dagen harer verdienstelijkste ingezetenen, een man die zich de achting en waardeering van allen zonder onderscheid had weten te verwerven een van die zeldzamen, van wie getuigd mag worden, dat zij bij hun heengaan geen enkelen vijand achterlaten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. overleed, in den gezegenden ouderdom van 78 jaren, de zeereerwaarde heer Johannes Ferdi- nandus van de Poel, sedert 1852 pastoor der li. K. gemeente alhier en sinds '65 tevens hoofd van het decanaat Heusden. De overledene was, in den volsten zin des woords, een waardig priester en arbeider in 's Heeren wijngaard. Terwijl zijn eigen leven een aaneenschakeling mocht heeten van boete en versterving, was hij de mildheid zelve voor anderen de mildheid zoowel in denken als in handelen. Ijverig zielzorger, man van studie en wetenschap, man des gebeds bovenal, was al zijn streven gericht op den bloei en het wel zijn der parochie, die aan zijn bestuur was toe vertrouwd. En op dat streven mocht hij 's Hee ren volsten zegen ondervinden, blijkbaar in al hetgeen onder zijn beheer ten bate onzer It. K. mede-ingezetenen werd tot stand gebracht. De schoonste parels aan de kroon zijner deug den waren ontegenzeglijk zijn ongeëvenaarde eenvoud en nederigheid, aan welke ook wij onze hulde wenschen te brengen door de be knoptheid en soberheid van dit necrologisch be richt. De assehe van den waardigen priester en hooggeachten burger ruste in vrede! 15 Maart. Het water, dat algemeen sterk aan het wassen is, heelt in de laatste dagen alhier de volgende hoogte aan de peilschaal aan gegeven uur, 2.30 M. -f- A.P. den stand een meter boven Men ducht een overstrooming. Een ontzettende sneeuwstorm heeft Maandag te New-York gewoed. Des morgens wareu de straten hoog met sneeuw bedekt en 't verkeer van de luchtspoorweg, van rijtuigen, trams enz. moest gestaakt worden. De wind was zóó hevig, dat bijna niemand zich buiten durfde vertoonen. Bijna alle winkels waren gesloten en op de beurs waren slechts enkele makelaars aanwezig, die voor 14,935 dollars zaken deden, het geringste bedrag dat ooit op de New-Yorksche beurs op een dag is verhandeld. Er werd ook besloten eenige dagen (zoolang het weder niet verbeterde) geen beurs te houden, iets wat nog nooit is voor gekomen. Nader wordt gemeld, dat bij de jongste stor men in het Kanaal de »Oity of Corinthdie met de »Tasinania« in aanvaring kwam, ge zonken is en dat daarbij waarschijnlijk 28 per sonen zijn omgekomen. Nabij 't eiland Wight strandde verder de »Sirenia« 2 der opvarenden kwamen in de golven om en evenzoo 3 man van de Brighstone reddingboot, die te hulp was gekomen. - De mouterij en distilleerderij »De Klok« te Antwerpen, toebehoorende aan de firma Van den Berg en Co., is voor een groot gedeelte afgebrand. De schade is aanzienlijk. - Bij Carthagena (Colombia) is een stoomketel in een schip, hetwelk op de rivier personen zijn daarbij gedood trepöt van wol te Malmö is geheel door brand vernield. De schade is ontzaglijk groot en 400 10 11 12 13 14 15 15 Men bereikt Het water Maart, vm. 8 2.30 2.06 3.26 3.75 4.18 4.59 mn. 4 4.62 vermoedt dat spoedig het zal zijn, aangezien boven val is eiland Nederhemert de Uitwijk lijdende bracht. DEUNEN. Onder de verschillende vreemde voorvallen met nieuwe kiezers, die voor het eerst een stembiljet ontvingen, heeft onze gemeente ook het zijne bijgedragen. Het eerste geval betrof een kiezer, die het raadhuis betrad en tot de stembus naderde om luider stemme te roepen: »ik stem Vos de Waal. Daarop vertrok hij zonder een stembiljet in te leveren. Het tweede geval was niet veel beter. Een kiezer korut met een blanco stembiljet in de zaal en vraagt een der heeren van het stembureau oiu zijn biljet in te vullen. Hij beziet het en zegt »zoo is het goed, zoo wil ik het ook« en steekt het biljet in zijn zak en keert huiswaarts. Gelukkig voor hun werden zij nog tijdig op hunne fout opmerkzaam gemaakt en hebben dan nog tijdig gestemd. VEEN, 13 Maart. Heden namiddag om streeks 1 uur is alhier het beurtschip, toebehoo rende aan den beurtschipper van Lent, van Lithooien, gezonken, tengevolge van een lek, dat zoodanig in grootte toenam, dat het weldra naar den grond ging. Met veel moeite hebben zich de schippers nog kunnen redden, doch het vrachtgoed ging voor het meerendeel verloren. SLEEUWIJK. Door Zijne Excellentie den Mi nister van waterstaat, handel en nijverheid is vergunning verleend tot het maken van een aanlegplaats voor stoombooten in de onmiddel lijke nabijheid van de in deze gemeente geves tigde kostschool. In verband met deze vergun ning is Donderdagmiddag te 1 ure te Gorin- chem in het koffiehuis van den heer Reijns eene vergadering van aandeelhouders gehouden, waarin een Bestuur gekozen, een veerman aangesteld en het contract vastgesteld zoude worden. BAARDWIJK, 14 Maart. De overlaat loopt. De wegen van hier over Doeveren naar Heus den en over Drunen naar 's Bosch zijn onder- geloopen. Voor voetgangers bestaat gelegenheid over het voetpad van de spoorbrug naar Dru nen te gaan. DALEM, 14 Maart: De Waal is sedert een paar dagen zeer wassendealle uiterwaarden te Yuren en Dalem zijn dan ook ondergeloopen. Heden (Woensdag-avond) wees de peilschaal aan de inundatiesluis alhier 3.45 M. -f- A. P. VLIJMEN, 15 Maart. Het Bossche Veld be gint al meer en meer onder te loopen, hoewel de passage met rijtuigen nog geregeld plaats heeft. Gisteren middag passeerde de diligence van 's Bosch naar Heusden van A. D. het Bossche veld, op den voet gevolgd door de camion van den heer v. d. M. uit Heusden, die eveneens door twee paarden getrokken werd. Op een ge geven oogenblik viel een der paarden voor de diligence, waardoor dit voertuig direct stil stond. Niet zoo spoedig kou dit door den Uit Friesland wordt aan de »N. R. Ct.« gemeld In de aan elkander grenzende kiesdistricten Scho- terland en Wolvega moeten, zooals bekend is, herstemmingen gehouden worden, in het eerste district tusschen een liberaal en een radicaal, in het laatste tusschen een liberaal en een anti-re volutionair. De radicalen in Wolvega hebben zich reeds in contact gesteld met de anti-revolu tionaire partij in Schoterland om te beraadsla gen hoe bij de herstemming te handelen. De radicalen in Wolvega hebben hunnen steun toegezegd aan de candidatuur van Okma, indien de anti-revolutionairen de candidatuur van Do- mela Nieuwenhuis steunen.De hoofdpersonen der partij hebben de medewerking reeds toege zegd. In de centrale vergadering op 14 dezer zal dienaangaande een besluit worden genomen. o Door de te Amsterdam gevestigde Zuiderzee- Vereeniging wordt eene rentelooze leening van f 90,000 uitgeschreven, in stukken van f K >00 voerman hoogste is gezet. Dinsdag punt onder lag, gesprongen. 40 - Het groot en- O, 't graf »Nog wat benijd ik je, zoo je vijanden nog over te pijnigen.« over 't graf,« herhaalde Mirski met fon kelende oogen. »Door zijn kind te kwellen,ging Martens voort. Door zijn kind te kwellen,stotterde Mirski. »En zich zoo ieder oogenblik te kunnen ver lustigen in diens lijden; o dat moet heerlijk zijn.-s (Wordt vervolgd.) Thans nu de bedelarij algemeen zulk een groote omvang aanneemt, ismen zeer genegen te gelooven, dat de z.g. arbeiders zonder werk, niets anders zijn dan vermomde bedelaars. Is dit ook ten deele waar, het is toch ook verkeerd allen over een kam te scherenwant de minder brutalen worden daarvan de dupe. Maandag 1.1. toch vertoonde zich een dezer ongelukkigen al hier, die hier en daar schroomvallig aanbelde en kort daarop ter nederzakte, zoodat hij door de politie naar een eenvoudig logementje werd gebracht, 't Bleek iemand te zijn, die zoodanig door honger gekweld werd, dat hem de laatste krachten hadden begeven, maar die, na eenig brood te zijn toegediend, spoedig weder bijkwam. Hij vertelde te zijn een banketbakkersknecht uit een naburige plaats, die zonder werk, dit overal vrachteloos zocht en na hier en daar te zijn weg gezonden, den moed miste om bij anderen om een aalmoes aan te bellen. Kon men nu maar van buiten zien of men met een gewaande of met een werkelijk arme te doen had; doch nog beter nu en dan een luiaard te geven, dan buiten op zet te hebben medegewerkt om iemand van honger te doen bezwijmen. Als vervolg op ons schrjjven van gisteren dee- len wij thans den uitslag mede der heden gehou den provinciale merriekeuring. Aangeboden werden 12 merrien, die een gun stig contrast vormden met de hengsten, gisteren getoond. De commissie maakte dan .ook geen bezwaar tegen de uitreiking van den eersten be- waringsprijs aan de vijfjarige bruine merrie van P. Verschoor te Dussenden tweeden bew. prijs aan de donkerbruine vierjarige van J. Van Bok hoven Tz. te Ilerpt; den derden bew. prijs aan de vierjarige bruine van J. Van Bokhoven Jz. te Herpt; den vierden bew. prijs aan de vierjarige bruine van F. M. Kooijman te Sleeuwijk, en den vijfden bew. prijs aan de donkerbruine vijfjarige van Jac. P. Luyben te Iledikhuizen. De genoemde bewaringsprijzen zijn zoodani- gen die het volgend jaar eerst tot werkelijkheid komen, wanneer de bekroonde merrie óf drachtig óf verzeld van een veulen kan getoond worden. De commissie gaf ons haren spijt te kennen, dat dit eerste jaar de hengsten over het geheel niet van een beter gehalte waren maar zij hoopte en vertrouwde dat het land van Heusden en Altena, zoo gunstig bekend wegens zijne schoone paarden, wel zorg zal dragen om het volgend jaar betere mannelijke fokdieren aan te voeren, die eene bekrooning ten volle zullen verdienen. van de camion geschieden, zoodat de disselboom van de laatste tegen de diligence drong, het portier gedeeltelijk verbrijzelde en de ruiten deed springen. Een minder benijdenswaardige positie voor de passagiers, die dit onheil waarnamen, terwijl zij zich van alle zijden door water in gesloten zagen. Gelukkig kunnen wij er dan ook nog bijvoegen, dat deze met den schrik vrij kwamen en letsel ondervonden. Binnenland- Nu Keizer Wilhelm overleden is, is Koning Willem III der Nederlanden de oudste regeerende Vorst van Europa. Op hem volgt de 69-jarige IX van Denemarken, en dan Koning Christiaan Koningin Victoria, Oscar van Zweden en de Keizer van Oostenrijk beiden 59 die ook 69 jaar is. Koning zijn jaar. De predikant dr. Meinheld zegt, dat de dood van Keizer Wilhelm eigenlijk te wijten is aan de nederlaag die de conservatieven leden bij de jongste verkiezingen. Hij voegt er bij: mogen de liberalen verantwoorden wat ze gedaan hebben. De man heeft misschien gelezen, wat de libe ralen hier te lande zich te verwijten hebben aangaande het prinsesje. Het aantal kiezers in de 84 districten bedraagt 292,657, en door dezen zijn 237,891 geldige stemmen uitgebracht. In ronde cijfers genomen verkregen de liberale candidaten in de verschillende districten 196,500 stemmen, de anti-revolutionaire 99,000, de ka tholieke 74,700, de radicale 10,400, de socia listische 3700, de nationale 1600, de conserva tieve 4700, terwijl ruim 200 stemmen werden uitgebracht op candidaten door andere richtingen aanbevolen. van een herstemmingen Het is niet de eerste keer sedert 1848, schrijft het »Hbl.«, dat er bij de verkiezing geheele Tweede Kamer, vele noodig waren. De eerste der vier belangrijkste ontbindingen vóór 1888 kwam voor in 1853, na de April beweging, toen het Protestantsche Nederland tegen de li heralen werd opgehitst, omdat deze aan de Rooiusch Katholieken volledige vrijheid van inwendige kerkelijke inrichtingen wilden laten. Er moesten toen 20 herstemmingen plaats hebben. De tweede in 1866 toen de eerste ont binding onder het ministerie-Heemskerk plaats vond toen over 21 plaatsen herstemd moest worden. De derde in 1868 (tweede ontbinding-Heems kerk), toen 12 herstemmingen noodig waren. De vierde in 1886 de ontbinding ter be slissing of de grondwetsherziening zou worden voortgezet, trots het non-possunuis der elerica- len, toen slechts 6 herstemmingen plaats hadden. o— Het Vaderlandverneemt, dat men te Rot terdam den uitslag der herstemming in Zuid- horn afwacht om, indien de heer Cremers daar valt, dezen voor Rotterdam te stellen. 90,000 en f 100 en onderdeelen daarvan ad f 50, welke met premiën zullen worden afgelost. De gelegenheid tot inschrijving wordt open gesteld tot uit. Maart. o De Keizerin van Oostenrijk zal, naar men uit Weenen aan »le Temps« bericht, eerstdaags met hare dochter, prinses Valerie, naar Amsterdam komen, om zich weder onder behandeling van dr. Mezger te stellen. o Het bestellend personeel der posterijen mag volgens het »U. D.,« niet meer optreden als agent of bode van een begrafenisfonds, of van een levensverzekering, of andere dergelijke maat schappij. o Aan den calamiteusen Eendrachtpolder te Zaamslag ontstond weder een oeverafschuiving tusschen peilraai 18 en 20 nabij de onderzeesche oeververdediging. De lengte daarvan bedroeg 70, de grootste breedte 50 meter. Naar het zich laat aanzien, bestaat voor den polder geen gevaar. o Te Amsterdam heeft de firma Hermann Belmonte haar betalingen gestaakt, tengevolge van geleden verliezen in koffie. Het deficit wordt op een kwart millioen geschat. Voornamelijk te Havre en te Hamburg worden daardoor ver liezen geleden. o— Te Ter-Apel bekomen de schoolkinderen van minvermogende ouders sinds eenige dagen dage lijks twee flinke boterhammen. Daardoor wordt bjj de heerschende armoede aan zes-en-dertig kinderen een weldaad bewezen en tevens getrouw schoolbezoek aangemoedigd. o Te Amersfoort is een stoker, die van een lo comotief wilde stappen terwijl deze nog in be weging was, gestruikeld en overreden. Beide beenen werden hem verbrijzeld. De man bleef op de plaats dood. - In een koffiehuis te Hil versum is uit een zekere plaats het lijk van een pasgeboren kind opgehaald. De politie doet on derzoek. - De stoomgrutterij van den G. te Raalte is door brand vernield. - In de Nederl. oliefabriek bij Delft is een werkman, wiens klee deren door de machine werd gegrepen, zwaar verwond geworden. Zijn rechterbeen is gebro ken en bij heeft belangrijke kneuzingen aan armen en borst bekomen. - Onder Monster zijn eenig wrakhout en kistjes bokking aangespoeld. - Sedert een paar dagen wordt te Papendrecht vermist A. D., een 18-jarig meisje. Men ver moedt dat haar een ongeluk is overkomen - De branderij van den heer A. P. H. te Schie dam is uitgebraud. - Een veehandelaar T. te Lufjewoud is door de duisternis misleid te wa ter geraakt en verdronken. - Door de maré chaussee te Badel zijn heden aangehouden en naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht twee personen, A. J. oud 47 jaar, en H. J. oud 33 jaar, landbouwers wonende te Hapert, gemeente Hoogeloon, als verdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan opzettelijke brandstichting in den nacht van den 6n op den 7n dezer, waar door gevaar voor goederen te duchten was. - Zekere L., landbouwer te Escharen, wordt sedert Zondag vermist. Daar men zijn pet drijvende vond in de rivier de Ram, vermoedt men dat hij van den dijk in het water is geraakt en ver dronken. De heer Sp., predikant te Wirdum, is te Groningen plotseling op straat doodgebleven. - In de woning van S. uit Leende, die op het ver moeden van het maken van valsche munt ge- genomen werd, is wel van dat geld, vangen maar tot het maken daarvan noodige werktui gen niets gevonden. - Te Arnhem is de remmer Wittema tusschen twee waggons geraakt en in wendig zwaar gekneusd daaraan overleden - In de spoordokhaven te Dordrecht is opgevischt het lijk van zekeren M. K., laatstelijk machinist op de schroefstoomboot Maasstroom IV«, die sedert jl. Zondagavond werd vermist. Hij moet dien avond in beschonken toestand hebben ver keerd en bij het naar boord gaan, waartoe hij van een roeiboot moest gebruik maken, te wa ter zijn geraakt. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats aldaar overgebracht. - Te Veen- dam is een groote boerenwoning uitgebrand. De brand ontstond door dat kinderen met lucifers speelden. Onder Andel is in de Maas een vaartuig ge zonken. Vele goederen zijn aangespoeld. - Een man in de Gerard Doustraat te Amsterdam heeft zich door een revolverschot van het leven be roofd. - Op het IJ, voor het Tolhuis aldaar, is een tjalkschip door een Engelsch stoomschip aangevaren en gezonken. De schipper heeft zich met vrouw en kind weten te redden, doch de knecht is verdronken. Burgerlijke Stand. Heusden, van 4 tot 12 Maart. Geboren: Teunis, z. v. Gerard Bax en Mar- tijntje van der Steenhoven; Willem Antonie, z. v. Johannes Kort en Laurine van RavelGerardus Johannes, z. v. Jakobus Dollekens en Johanna Adriana de Hart. Overleden: Wilhelmus van Micrlo, 8 dagen. mma

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2