Uitslag der Verkiezing van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL *ou zijn; op zijn minst hadden ze me dan een grijs hoofd bezorgd, of misschien nog een zenuw ziekte en dit opschrift op mijn grafsteen: »door zuigelingen afgemaakt. De komst der moeder weerde dit bange lot van me. Ze stond verpletterd van mijn vin dingrijkheid, zóó dacht ik ten minste, toen ze met groote oogen haar hnishouden op den vloer uitgestald zag, waartusscben hare kinderen haar jammerlied zongen. Doch 't viel anders uit. »Je lijkt wel gek« zei ze, »om zoo'n herrie te maken. >Vrouw« riep ik, nog siddeiend van den door- gestanen angst, »d:e dingen zijn nu reeds f>0 minuten bezig om me uit te leggen wat ze willen, zonder dat 't me gelukt is ze te verstaan. »Dat merk ik wel« zei ze, want van al Wat hier op den grond ligt, hebben ze nog niets van noode. 't Eenige wat ze vragen is een kom met water, een spons en een schoone luier en zoo lang als je daarmee niet terecht kunt, kan ik je nog niet alleen bij de schapen vertrouwen. Let nu maar eens goed op tegen een \olgen- den keer.« Ik bedankte echter feestelijk voor deze les en nam me vast voor nooit meer met zuigelingen alleen te blijven. Buitenland. Keizer Wilhelm zag de regeering eindigen van 6 Pausen, 52 Koningen, 6 Sultans en 21 Pre sidenten der Vereenigde Staten. Vier dezer zijn nog in levende ex-Koningin Isabella, de ex- Koning Amadeus, de ex-Koning van Napels en de ex-Sultan Murad. Op zeer geheimzinnige wijze is een der ivo ren kruisen, die keizer Wilhelm op zijn sterf bed in de hand had, verdwenen. De groothertogin van Baden had het kruis haar vader in de hand gegeven en bij het kisten van het lijk in een mand gelegd. Evenmin van het kruis als van het mandje is een spoor te vinden. o Bismarck zendt Keizerin Augusta eiken mor gen de fraaiste rozen uit Friedrichsruhe. o Men gelooft te Berlijn, dat een algemeene amnestie verleend zal worden aan alle politieke veroordeelden. De bekende leider der antisemitische beweging Stoecker, is naar Koningsbergen verplaatst. Men beschouwt deze verplaatsing als een bewijs, dat hij in ongenade is gevallen en dat de Keizer aan de bevordering der verdraagzaamheid onder alle gezindten krachtig wil medewerken. o Het bericht, dat dr. Mackenzie eene nieuwe operatie aan het strottenhoofd des Keizers zou wil len bewerkstelligen, wordt weer tegengesproken. De Minister van Oorlog heeft aan generaal Boulanger de toestemming verleend zijn residentie te Parijs te vestigen. o Generaal Warnet is tot Boulanger's opvolger als kommandant van het 13e korps benoemd. De generaal nam bij een zeer korte dagorder afscheid van zijn legerkorps. Het komt hierop neder»Een decreet van den President der Re- publiek stelt mij op non-activiteit door ontheffing* van mijn post. Ik verlaat u met leedwezen. Ik ben er zeker van dat, zoo het vaderland in gevaar kwam gij u even goede soldaten zoudt toonen in den oorlog, als ik u in vredestijd heb leeren kennen Er is sprake van een huwelijk van den Griek- schen Kroonprins met de tweede dochter van Keizer Frederik. o De emigratie van Chineesche landbouwers naar de Vereenigde Staten is voor 20 jaren verboden. o Er komt geen einde aan de sneeuwstormen. Te Rijssel woedde er een 24 uren achtereen. Op de lijn. Beuzeville-Eecamp ligt de sneeuw 5 a 7 voet hoog. - In midden-Duitschland sneeuwde het drie dagen achtereen. - Te Dover licht de sneeuw ruim 1decimeter hoog; - In Frank rijk ligt de sneeuw in de Jura op enkele plaatsen een meter hoog en de zwaluwen, daar aangekomen, keerden, over zooveel kou verbaasd, dadelijk naar warmer streken terug. - In Denemarken ligt de sneeuw op sommige plaatsen 10 voet hoog. - Nieuwe sneeuwstormen teisteren het Noorden van Spanje. In de provincie Oviedo is liet ver keer gestremd. In de provincie Mrtrcia en Gua- didaxara zjjn de rivieren aan het wassen; de dalen zijn overstroomd. - Men berekent, dat in de Vereenigde Staten reeds meer dan 200 men schel! door sneeuwstormen zijn omgekomen. Vooral te New-York en omstreken is veel schade ver oorzaakt. - Door de sneeuw kond n 500 begra fenissen te New-York niet plaats hebben. Op het kerkhof te Brooklijn motsten 100 lijken op teraardebestelling wachten, daar men de graven niet kou vinden. - In Engeland is men er niet beter aan toe. In Fifeshire alleen zijn 4 spoor wegen door de sneeuw onbruikbaar. - Te Bor deaux licht de sneeuw 2 decimeter hoog. Havre en omstreken hadden van een storm veel te lij den. Te Parijs bleven 14 omnibussen voor het Elysée in de sneeuw steken. Men zag overal paarden vallen en groot is het aantal gebroken beenen, ontwrichte schouders en verstuikte pol sen - Op een aantal spoorweglijnen in Noord- Duitschland is het verkeer geheel gestremd. De trein uit Berlijn bleef tusschen Dirschau en Marien burg in de sneeuw steken. o Te Rome wies de Tiber plotseling door het smelten der sneeuw en de vele regens. Dit lage ge- Bij de begrafenis van den vader van den Pre sident der Republiek was een groote menigte tegenwoordig. Jules Ferry volgde in zijn rijtuig den stoet en toen hij werd herkend, werd hij door de partijgangers van Boulanger vervolgd met VVV eg met Ferry! Weg met den Tonkanees!« Op een oogenblik wilden zij de koppen der paar den grijpen, doch door een krachtiger] uitval der politie kon Ferry zijn weg rustig vervolgen. Er waren weinig nieuwsgierigen bij de behan deling der zaak-Wilson. Deze scheen nog hjdende en meer teneergeshigen dan den vorigen keer. Zijn gelaat was zeer vermagerd, de houding gebogen, de stem zwak. Intusschen antwoordde hij met zijn gewone kalmte op de hem gedane vragen. De advocaat-generaal Reynaud hield zijn re- quistitoirhij eischte bevestiging van het vroegere vonnis. Waarschijnlijk zal Maandag uitspraak worden gedaan. deel ten der stad staan onder water. Dit is de derde overstrooming dezer winter. - Men vreest voor overstroomingen in de lager gelegen deelen van Zuid-Rusland, door het snel smelten der sneeuw. De districten van de Beneden-Wolvega staan onder water. - Door de overstroomingen in Hongarije zijn 30 dorpen verwoest. Ook een deel van Bekescaba met (38.000 zielen) staat on der water. Er zijn 3000 soldaten bezig de dijken te herstellen. - De Taag is twee meter gewas sen en dientengevolge staan de velden op den grooten weg naar Madrid onder water. De schade is zeer aanzienlijk. o Bij Blackshear (Georgië) stortte een stuk van een trein in de rivier; de locomotief was reeds over de brug, maar de eerste wagon kantelde, werd van de locomotief gescheiden en viel met ander wagons in de dieptede brug zelf zakte in. 19 reizigers werden dadelijk gedood, (5 stier ven toen men hen uit de diepte ophaalde, 35 werden gewond, 10 zeer ernstig; tot de licht gewonden belmoren de zoon van Jay Gould en zijn jonge vrouw. - Dit Crisfield (Maryland) wordt bericht, dat men aan boord van een schip, dat noodseinen had gegeven, 5 man doodgevro ren vond. - Van de 29 loodsbooten, die te Nieuw- York thuis belmoren, zijn er slechts 2 terugge komen. Negen leden schipbreuk en van 18 heefc men nog niets vernomen. - Een groot deel van liet hospitaal te Teneriffe is afgebrand. Mot moeite werd de brand gebluscht en werden de grijsaards en kinderen gered. Een lijk werd ge heel verkoold gevonden. De schade is zeer aan zienlijk. - De spoorwegbrug bij Savannah zakte in, toen de trein van New-York naar Jackson ville daarover heenging. Men telt 23 dooden en O een groot aantal gewonden. Eenige waggons O 3D O werden verbrijzeld. - De schouwburg te Oporto de wal langs de kazerne op de Lombardstraat de Noorder- en Zuider-Cingel, zijnde de straten langs gasfabriek en overzijde. De verdere na men zullen allen meer bekend zijn. Sints onze laatste opgaaf is het water steeds vallende. Zie onderstaande opgaaf. 20 Maart, vm. 8 uur, 4.58 M. -j- A.P. 21 4.48 p 22 4.37 22 nm. 4 4.30 WAALWIJK, 18 Maart. Gisteren is hier het examen gehouden tot toelating van kwee- kelingen aan de Rijksnormaallessen. Er waren opgekomen 3 kweekelingen voor de voorberei dende klasse en 3 voor de le klasse. RIJSWIJK, 20 Maart Voor het op heden gehouden vergelijkend examen voor Hoofd der openb. school alhier, waren van de 15 sollici tanten, die zich hadden aangegeven, 8 opgeko men, hiervan trokken zich nog naar het exa men, na het een en ander in oogenschouw ge nomen te hebben, 5 candidaten terug. ANDEL. De herdenking der 40 jarige ambtsvervulling door den Eerw. Heer F. J. G. Schook, predikant bij de Herv. gemeente, op 2en Paaschdag a. s., zal niet des morgens, maar des namiddags ten 2 ure plaats hebben. Tegenover deze gemeente aan de zijde van Poederooien is op de rivier de beurtschuit van Well naar Goreum gezonken. Van de goe deren, waarmede het schip geladen was is het een en ander aangespoeld. DEIL, 21 Maart. Dat wilskracht ook in de vetweiding veel vermag, werd deze week alhier ondervonden. Een onzer landbouwers toch heeft een driejarig schot (een woord dat de buitenman wel verstaat) zoo zeer in zwaarte doen ontwik kelen, dat het deze week voor f 390 werd ver handeld. BREDA, 19 Maart. Bij de heden alhier gehouden keuring van dekhengsten van buiten- landsch ras, waren opgekomen ter bekroning en ter goedkeuring 9 stuks, die allen goedge keurd zijn. Onder deze zou het beste paard met een prijs van f300 begiftigd worden. Hier voor kwamen in aanmerking de donkerbruine, vierjarige van den heer Arie Sfraver Jz. te Babyloniënbroek en de donkerbruine vijfjarige van den heer Gelens te Zevenbergen. De keus werd echter voor heeren commissarissen moeie- lijk, daar het een niet boven het ander kon gesteld worden, waarop besloten werd ze bei den met den prijs te begiftigen. BABYLONIENBROEK, 19 Maart. De land bouwer F. de Groot alhier, gunstig bekend we gens zijnen aanlok van schoone en zware koe beesten, heeft deze week een vierjarigen os ver kocht aan den slager Van de Pol te Gorinchem, om als paasch-os te dienen, voor de fameusen prijs van f450. Wij weten niet wat wij meer moeten bewonderen de ambitie van den heer de Groot, die zulke beste resultaten afwerpt, of de lofwaardige lust van den beer van de Pol, die geen geld ontziet om zijne begunstigers steeds gers van het eiland Wieringen in 15 schoten 90 rotganzen hebben geschoten, iets wat zeker zelden voorkomt. o De landbouwer Arnoldus Verstegen te Zeeland, deed bij den Burgelijken Stand aangifte van zijn 25ste kind. »Da's voldoendezou Willem Van Zuylen zeggen o Nagenoeg al de schapen van een landbouwer te Uddel, op de Veluvve, werden in de vorige week onpasselijk, en een viertal schoten er het leven bij in. l)e oorzaak van het ongeval wordt toegeschreven aan de raapkoeken, waarmee de dieren sedert een paar dagen werden gevoed. Van een anderen landbouwer in die buurtschap kreeg een koe, met dezelfde soort van koeken gevoed, een ernstige ongesteldheid. Voorzichtig heid in de keuze en het toedienen van veevoeder wordt belanghebbenden dringend geraden. o Te Kerkwijk (Bommelerwaard) verkocht de heer J. Van Voorthuizen dezer dagen een door hem gemest varken van 319 kilogram voor f 114,84: een zeldzaam voorbeeld zoo wat zwaarte als prijs aangaat. o Vader en zoon - in den Haag hadden samen een twintigje genomen in de Staatslo terij. Gistermorgen hadden ze echter weer spijt van hun geld en deden alle mogelijke moeite om, vóór de trekking begon, er nog een derden deelnemer bij te krijgen. Zij vonden een lief hebber, dia zoodoende een gelukkigen ochtend had, want een uur later was de f20,000 op hun nummer gevallen en kregen ze f850 te deelen. vleesch van het beste gehalte te leveren. DALEM. Sedert onze vorige opgave is de Waal 32 cM. gevallen, zoodat de peilschaal aan de inundatie-sluis alhier heden (Woensdagavond) 3.50 M. A. P. aanwees. Eene heele vloot visscliers-scheepjes liggen hier tegen den dijk, en de Gorinchemsche vis scliers maken vrij wat ongewone bedrijvigheid in ons overigens stil dorpje. „ïen Jijken zipi >Ja, en jij woudt me zeker een bezoek brengen. Juist. »Dan ga ik terug en met u naar binnen. »In geen geval; ik wil je niet storen. Je hebt zeker iets te doen; 'k bid je maak geen komplimentenik zal je een eind begeleiden. »Eigenlijk wou ik nog gaarne van het dag licht gebruik maken om eenige woningen te be zien, en je zult me een grooten vriendschaps dienst bewijzen, als je me vergezellen wilt.« »Met veel genoegen. »Als we terug komen, rookt ge een sigaar bij me, dat moet je me vooraf beloven. Waarom niet? Heb je reeds iets op'toog?« »Ik heb Wagner eenige woningen laten op schrijven en hoop, dat je me nu met je plaatse lijke bekendheid ter hulp zult komen,antwoordde Marlens, terwijl hij met den officier de straat »Daar is b.v. Paardenmarkt no. 4?« s>Geen goede buurt,meende Pleiszenbach met het hoofd schuddend. »Dan Adolfstraat no. 79 >Te ver weg. No. 79 is aan 't uiter,-.te eind der straat. Apostelkerk »Ha, die woning ken ik; daar heeft een vriend van me gewoond. Hoeveel vertrekken verlang je?« Als ze groot genoeg zijn, drie of vier.« >Daar zijn er vijf, maar twee er van zijn niet heel groot. »Eh bien, laten we die woning eens gaan zien.« evattende de Platte grond in sloeg. is door brand geheel vernield, reeds gevonden. Een groot aantal personen is gewond. - In Yunnan heeft een aardbeving ge durende drie weken gewoed. De telegrammen uit Shanghai' melden, dat twee groote steden, Shih-Peng en K'.en-Shui, verwoest zijn en dat vier duizend personen omkwamen. - In Zuid- Amerika sprong op de rivier Dique, de stoom ketel van de »Rafaele R yes*. 20 van de 40 passagiers werden gedood, verscheiden gewond. Plaatselijk Nieuws- HE IJSDEN, 23 Maart. Naar aanleiding van het ter visie leggen van den Ligger der openbare wegen en voetpaden binnen deze gemeente,waren wij in de gele genheid tevens een blik te slaan in den daarbij behoorenden atlas, in 10 kaarten. Deze platte grond, vervaardigd door den heer F. W. van Nieuwstadt, teekenaar bij het kadaster te 's Bosch, mag met alle recht een toonbeeld van keurige bewerking beeten, zoowel wat liet uiterlijk ais het inwendig gedeelte betreft. Beginnende met het titelblad, vinden we daarop het wapen der gemeente, zoo keurig uitgevoerd, als wij (.lit immer zagen. De hertogelijke kroon bezet met edelgesteenten, verraadt direct de hand eens kunstenaars. Voorafgegaan door een volledig plan van Ileus- den, waarop elk gebouw in zijn juiste afmeting- staat aangegeven, komen achtereenvolgens de 28 straten elk met de daarin uitloopende zijstra ten en stegen. Wij noemen het een gelukkige keus van ons gemeentebestuur om de samenstelling van dezen Ligger aan den heer Van Nieuwstadt op te dra gen, andere besturen ernstig in overweging ge vende om met dezen Ligger eerst kennis te ma ken. alvorens zij tot een dergelijk omvangrijk werk overgaan. Om nog even bij den Ligger stil te staan, hebben we begrepen dat tal van straten óf pas met namen begiftigd, of niet van algemeene be kendheid zijn. We willen daarom enkele aan halen, als het Kik kerstma! je, uitloopende op de Havenstraat; de Walstoep, uitloopende op het Wijkscii-eind; het Bloemstraatje, uitloopende van Binnenland- De bijzondere vertegenwoordiger van M. den Koning der Nederlanden werd door de Kei zerin-weduwe in afzonderlijk gehoor ontvangen. o Voor een 15-jarig meisje uit Oud-Yroenhoven is aan Z. M. den Koning toestemming verzocht, om in den echt te treden. -o Te Haarlem is in hoogen leeftijd overleden de laatste afstammeling in rechte lijn, als voerende denzelfden naam, van den heer Claas Tilly, uit vinder van de Oprechte Haarlemmerolie in 1698. —o De nalatenschap van wijlen dr. Van de Sande Lacoste aan het Kinderziekenhuis te Amsterdam vermaakt, bedroeg f 97.000. o Met genoegen verneemt men, dat de Kiesver- eeniging Burgerplichtte Dordrecht duizend gulden schonk voor de armen van alle gezindten. o Op onderscheidene plaatsen in Friesland vindt men vogels, die den hongerdood zijn gestorven. o Van de 15 lotelingcn uit Zwijndrecht krijgt het leger er niet één: 9 zijn vrijgesteld wegens broederdienst, 5 als eenige zoon en 1 als onge schikt voor den dienst. o De verkoop van houtgewas van het Kroon domein Het Loo is dit jaar zóó buitengewoon slecht geweest als nog nooit is voorgekomen. Het grootste gedeelte is wegens te laag bod in gehouden. Brachten deze gewassen voor een tiental jaren f 13000 op, thans leverden zij slechts f 3000 op. -o— Met vrij groote zekerheid wordt te Almeloo verzekerd, dat de heer Van Marken naar Duitsch- land vertrokken is, om te trachten werk te vin den voor de werkstakers. Uitdeelingen van brood, steenkolen en geld gaan geregeld voort, en men beweert, dat nog veel geld voorhanden is. o-- Te Hellevoetsluis wordt van een terrein, gele gen buiten de Briellerpoort, behoorende tot het departement van oorlog, een plantsoen gemaakt, ten einde aan de vele werkloozen in die gemeente werk te verschaffen. o In een gehucht onder do gemeente Beiien (Drenthe) vermaakte, tijdens den sneeuwstorm, een jongmensch zich en anderen, door in Adams costunm het gehucht door te wandelen. Het gold eene weddenschap om 60 cents. o Als eene bijzonderheid meldt men dat drie ja- HERSTEMMINGEN. Het cijfer vóór het district geeft het aantal kiezers, dat achter het district het aantal uit gebrachte stemmen, dat achter den candidaat, het aantal verkregen stemmen. 4798 Alkmaar. 4371 Herstemming tusschen Hartsen en Van der Kaay. Gekozen Van der Kaay, liberaal, 2470. Hart sen, conservatief, 1901. 20,887 Amsterdam. 5737 Herstemming tusschen de heeren Beaufort met 5561 en Voegens met 5415 st. (beiden liberaal.) Gekozen De Beaufort, 5009. Veegens, 728. 2859 Bergen-op-Zoorn. 2466 Herstemming tusschen Wilkens en De Ram. Gekozen De Ram, r. k., 1303. Wilkens, r. k., 1163. 3499 Beverwijk. 3355 Herstemming tusschen Boreel, I., en Trava- glino, r. k. Gekozen Boreel van Hoogelanden, 1., 1745. Travaglino, r. k., 1592. 3900 Bodegraven. 3471 Herstemming tusschen Van Velzen en Patijn. Gekozen Van Velzen, a.-r., 2017. Patijn, 1., 1454. 3794 Breukelen. 3425 Herst. tusschen Van Wijck en van der Ham. Gekozen Rooijaards van der Ham, 1., 1726. Van Wijck, r. k., 1696. 3628 Doetichem. 3283 Herst. tusschen Tak van Poortvliet en Bevers. Gekozen Bevers, r. k., 1755. Tak, 1528. 2864 Dordrecht. 2715 Herst. tusschen Verwolde en Osenbruggen. Gekozen Van Osenbruggen, 1., 1413. Van der Borch van Verwolde, a.-r., 1286. 3106 Eist. 2516 Herst. tusschen Bahlmann en Van Dedem. Gekozen baron Van Dedem, a.-r., 1261. Bahlmann, r. k., 1255. 3742 Franeker. 3417 Herst. tusschen Lieftinck en de Vries. Gekozen Lieftinck, 1., 1896. De Vries, a.-r., 1521. 7591 's-Gravenhage. 6517, van onwaarde 34 Herst. tusschen Greeve, 1., Van der Goes, 1., Van Kempen, a.-r. en Michiels, r. k. Gekozen Van Kempen, a.-r., 3-365, en Greeve, 1. 3266. Michiels, r. k., 3137. Van der Goes, 1., 3091. 6631 Groningen. 5578 Heust, tusschen Veegens en Brummelkamp. Gekozen Veegens, 1., 3738. Brummelkamp, a.-r., 1840. 3596 Haarlemmermeer. 2962 Herst. tusschen Reekers en Bultman. Gekozen Reekers, r. k., 1759. Bultman, 1., 1203. 3633 Helder 2783 Herst. tusschen Land en Van Marle. Gekozen Land, 1., 1779. Van Marle, a.-r., 1004, 3421 Ilontenisse. 2951 Herst. tusschen Walter en Van Meerder voort. Gekozen Walter, r. k, 1511, Van Meerder- voort, a.-r., 1410. 4258 Katwijk. 3178 Herst. tusschen Donner en Mascheck. Gekozen Donner, a.-r., 1715. Masehek, r. k., 1463. 3758 Loosduinen. 3359 Herst, tusschen Van Doorn en Van Berckel. Gekozen Van Berckel, r. k., 2001. Van Doorn, 1., 1358. 4267 Middelburg. 3882 Herst. tusschen Lucasse en Smit. Gekozen Lucasse, a.-r., 1985. Smit, 1., 1897. 3038 Oostburg. 2773 Herst. tusschen Hennequin en Glinderman. Gekozen Glinderman, a.-r., 1432. Henne quin, 1., 1341. 2671 Schiedam. 2426 Herst. tusschen Patijn en Jansen. Gekozen Patijn, 1., 1323. Jansen, r. k., 1103. 2959 Sehoterland. 2203 Herst. tusschen Heldt en Domela Nieuwenhuis. Gekozen Domela Nieuwenhuis, s.-d., 1167. Heldt, 1., 1036. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2