Oflfül, Notaris VAN DE MORTEL, Medelezers gevraagd openhaar verkoopen: VERPACHTEN: Groenten en Vruchten. B. W. VAN LAWICK, Notaris YAN MEE ETEN B. Een perceel BOUWLAND, De WEILANDEN van de Eamilie Metternich onder Heesbeen en Genderen. Delden sloeg de bliksem in een pasgebouwd on bewoond heerenhuis. Plet dak werd vernield. Te Heerenveen viel bij den hoogen waterstand een meisje in den diepen kolk. De heer S. S. Pot sprong zonder eenig beraad in het water en mocht het genoegen smaken haar levend op den wal te brengen. - Een aantal jongens heeft te Rotterdam diefstal gepleegd van duiven, konijnen en kleederen. De hoofddaders zijn in handen der justitie. - Sedert een paar dagen wordt aan het station Den Helder een klerk vermist. De reden moet zijn dat hij een tekort in kas van ruim f 300 heeft. - Aan het einde van het nieuwe kanaal langs de Van Lennepkade te Amsterdam geraakte een hoogbejaarde schippersvrouw in een sloot en zakte halverwege in den modder, Na een paar uren, in dien benarden toestand verkeert te hebben, werd zij meer dood dan le vend er uit gehaald, en per brancard naar het Buiten-Gasthuis gebracht. - Te Roermond is een 7-jarige jongen in de haven gevallen. Zekere Schreurs sprong te water, dook naar het ge zonken kind en had het geluk het te redden. - In een fineerzagerij van den heer V. d. H. te Amsterdam werden een werkman vier vingers afgezaagd en werd door het kantelen van een zwaren balk een jongen het been gebroken. - Te Blerick bij Venlo is een kind geboren dat aan het achterhoofd een soort van mond en neus heeft. Het gezichtje is normaal gevormd. Het kind is gedoopt en gezond. Het gebouw van het stoomgemaal van den dorpspolder Haaften is uitgebrand. - De recht bank te Amsterdam veroordeelde Veerman, een jeugdig ladenlichter tot 18 maanden gevange nisstraf. - Het bericht dat in eene der grachten te Willemstad het lijkje van een pasgeboren kind zou gevonden zijn, is, naar men ons mededeelt, ongegrond. - Beneden 's-Gravendeel is een schip met steenkolen op een steenglooiïng vast ge raakt. Bij de pogingen tot afbrengen brak de schipper een arm en geraakte hij te water. Hij werd gered. - Bij het afbranden van een schuur te Scherpenisse kwamen 2 paarden en 8 koeien om. - Te Hellevoetsluis heeft zich de weduwe M. door worging van het leven beroofd. Men vond haar hangende aan de bedsteeplank en gedeeltelijk rustende op den vloer harer slaap kamer. Het plegen van zelfmoord schijnt iu de familie dier weduwe erfelijk te zijn. Reeds vier personen uit die familie hebben de hand aan hun leven geslagen. Ingezonden. FLORALIA. Nu eindelijk na zoo'n langen strengen winter de lente is aangebroken, zien we de Natuur in al hare groote Scheppingskracht weer herleven; ook de mensch herleeft en geniet, voelt zich opgewekt en vroolijk bij het inademen dier milde lentelucht, waar allen, arm en rijk, zoolang naar gesnakt hebben. Zeker de armen zullen wel het meest gejubeld hebben nu die koude winter met zijn ijs en sneeuwvlagen ons verlaten heeft; die hebben dezen winter in verscheiden plaatsen, veel, ja zeer veel gebrek geleden. Heusden en verschillende gemeenten in den omtrek bleken toen niet ongevoelig te zijn voor den nood der armen en trachtten die zooveel mogelijk tegemoet te komen. Zouden we nu niet nog meer aan die behoeftige gezinnen kunnen doen? Ik meen zouden we hun ook niet eenigszins kunnen opwekken tot gevoel voor het schoone in de Natuur? Floraliawelke heerlijk klinkende naamDe kinderen van Flora te zien prijken in een scha mel, arm hutje, aan het ziekbedje van een lief, aanvallig meisje, dat geniet bij den reuk en den aanblik dier heerlijke roos, welke heerlijke ge dachte O roos, gij schoonste aller bloemen, vanwaar uw naam? Volgens eene mythe is de Roos haar ontstaan onmiddellijk aan Flora verschuldigd. Toen deze, na aanvankelijk Amor's liefde versmaad te heb ben, door een zijner pijlen smartelijk getroffen was en nu hartstochtelijk op hem verliefd, door hem vermeden werd, schiep ze in hare wanhopige gemoedstemming de bloem die lacht en weent, met al haar bekoorlijkheden, maar ook met haar scherpe dorens. Op het oogenblik, toen de bekoorlijke bloem uit hare hand ontsproot, wilde ze haar verwel komen met den naam harer droomenEros (de Grieksche naam van Amor, uitgesproken als Eroos) maar hare jonkvrouwelijke schuchterheid was oorzaak dat de eerste klank op haar lippen verstomde, terwijl ze alleen, blozend van schaam te, »Ros« liet hooren. Van dat zelfde oogenblik af werd deze bloem door al hare zusters met den n«am «Roos* begroet. Toen Zeus de schoonste zijner dochters, de vriendelijk lachende vreugde naar de aarde zond, beval hij aan Flora een nieuwe en schoone bloem voort te brengen, die met haar wezen strookte en welker zoete, aangename geur haar gewenschte aanwezigheid zou verraden. En spoe dig was de vreugde met een krans der schoonste Rozen getooid, terwijl een liefelijk boschje van Rozen haar tot woning werd aangewezen. Rustte ze op hare wandelingen ergens uit, daar zouden plotseling de heerlijkste Rozen om haar heen ontspruiten en door haar bloemen pracht en geur de aardbewoners tot zich lokken. Zij kwam, de hemelsche vreugde en op hare schreden ontloken duizenden der keurigste rozen, welker geur zich alom verspreidde; en tot hiertoe ongekende gewaarwordingen met smachtende wenschen doortintelden de harten der stervelin gen en drongen hen op lieftallige en onweer staanbare wijze, zich bij talrijke scharen naar het verblijf der bevallige godin te spoeden. Bedaard naderden zij haren troon en verkwik- en zich aan den schoonen vorm, de prachtige kleur en den heerlijken geur dier wondervolle bloemen, zagen daarna de godin aan, plukten met bevende hand eenige der schoonste Rozen, staken ze op hun hoed en waren zalig in dit nieuwe geluk. Maar de hartstochten werden allengs heviger, de wenschen omvangrijker en weldra bestormde de menschen met teugelooze drift het heilige boscbje. Naarmate het onmatige genot der rozengeur hun zinnen bedwelmde, werden ze woester en on stuimiger, roekeloos doorwoelden ze de bloeiende struiken, en knakten de teedere knoppen. Wel poogde de onschuld het liefelijke verblijf der vreugde in hare bescherming te nemen, maar zij werd gedwongen de wijk te nemen en met een grijnslach op het gelaat verscheen de bleeke nijd in hare plaats, die zijn gif in 't mensche- lijk gemoed stortte en dezen weldra in vinnigen strijd tegenover elkander deed staan, twistende over deze bloemen, die ieder met wangunst in Zouden de Heusdensche dames geene roe ping gevoelen, zulk eene schoone vereeniging in 't leven te roepen Aanbestedingen. Op 25 April e. k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteed Het verlengen van den bestaandeu stroomlei- denden dam aan het boveneinde van den Amer, aan den rechteroever dezer rivier, alsmede het verrichten van bagger werk in het bed van den Amer, onder de gemeenten Made en Driuiruelen en Geertruidenberg, prov. Noord-Brabant, tus- schen kilometerraaijen 54 en 56, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmon ding der rivier de Maas. (Raming f 30,000). cheerende gedeelte zit »gang,« wat meestal bij wassenbeelden niet het geval is. De majoor die de soldaten commandeert, vertoont het welge lijkend conterfeitsel van den maker van het tafereel. Aan het decoratief is zorg besteed; ook aan de bijfiguren, waaronder ook Meijer, de liedjeszanger, wordt opgemerkt. Bij het kaartspel. Willem speelt niet om te winnen, maar om zich te vermaken »Zeer juist; maar hij vermaakt zich alleen wanneer hij wint.* Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. De kortste en schoonste romans, zijn de verlo vings-beken dmakingen Verstandige omgang is voor een domkop, wat een spiegel is voor een leeljjke vrouw. Wij prijzen steeds, en meestal zonder grond, in anderen datgene, wat wij het liefst aan ons zeiven bewonderd zouden zien. De liefde is het trouwst, wanneer het een ongelukkige liefde is. Hij verdient de meeste achting, die van zijn domheid het minst gebruik maakt. Zelfs de beste mensch heeft zijn zwakke zijdewie meent dat hij die niet heeft, bewijst daardoor dat hij er minstens één heeft. De liefde heeft, even als onze aarde, 2 polen en een evennachtslijn. Als het u mogelijk is, blijf dan in de gematigde gewesten, want niet weinigen verliezen het verstand, wanneer zij de linie passeert. Wrevel schuurt zich gaarne aan degenen die men lief heeft. Al de grootheden dezer wereld wegen niet op tegen één goed vriend. De volmaaktheid is in veler oogen het groot ste gebrek. Mejufvrouw! uit liefde tot u, zou ik iu staat zijn een ander te trouwen. Op een bal. Heer: Mejufvrouw, waaraan denkt u op dit oogenblik Dame: «Nergens aan.« Heer: «O, u ziet er zoo in gedachten ver zonken uit Een vader ging met zijn zoontje wandelen, en toen nu Karei tje aan den telegraaf de pa pieren overblijfselen van een vlieger ontdekte, riep hij vroolijk: «Kijk eens, pa! een telegram, dat is blijven hangen Kunstvriend (in de schilderijen-verzameling van een ouden meester staande), tot een ge vreesd criticus: «Wat heeft u op dit beeld aan te merken Criticus (na langdurige beschouwing van het beeld): Dat iedere fout hier ontbreekt!* A. «Geloof je werkelijk dat er een ongeluk gebeuren zal, als er 13 aan tafel zitten?* B. «Hm!... als er maar voor 12 gekookt is dan zeker!* Op het bal. «Mijn lieve jufvrouw, moogt gij de zoogenaamde mannen van beteekenis liever lijden dan de gewone «Openlijk gezegd, mijnheer! houd ik van de gewone meer, vooral op een balMaar u moet asjeblieft niet denken, dat ik dat zoo De rechtvaardigheid moet de opinie beheer- maar zeg om u iets onaangenaams te zeggen!* schen, maar de opinie niet de rechtvaardigheid. de handen van anderen zag. de zwaarmoed'ge sleepboot een lange reeks hoog geladen vaartuigen voorttrekken. Het was op een namiddag in April, toen over deze brug een deftig man ging, in de eenvoudige kleeding van de Hannoversche boschwachters ge kleed. Het gelaat, op een smallen bakkebaard na, glad geschoren, was door de zon gebruind om den mond lag een vriendelijke trek en onder de groote klepmuts straalden met blijden glans een paar vriendelijke, blauwe oogen. Naast hem liep een hoog opgeschoten, smalschouderige jongeling in zwarte kleeding, met witte das en hand schoenen. Op zijn meer verstandig dan vrien delijk gelaat lag onmiskenbaar een vroolijke triomf; hij maakte den indruk alsof hij zich moest inhouden om niet uit te barsten in den voorjaars-zonneschijn, om het niet luide uit te jubelen in het lachende rivierdalik heb over wonnen De mannen kwamen uit de stad en liepen naar de bergen, welke aan den anderen oever omhoog stegen. Van een uitstek ter halver hoogte zag een wit huis in 't dal neer, boven welks deur een sierlijk hertengewei prijkte, waardoor het als een boschwachterswoning ken baar werd. Dit was het doel van de twee wan delaars. Aan het venster van dat huis zat in een ge- makkelijken leunstoel, door zachte kussens on dersteund, een bleeke vrouw met even zulke verstandige, blauwe oogen, als de jongeling daar beneden ze had. Ook voor het overige was de gelijkheid tusschen beiden duidelijk merk baar maar het leven had op 't gelaat dei- moeder menig smartelijken lijdenstrek geplooid en toch ook een deemoedige berusting en een zaligen hoewel moeilijk veroverden vrede. Daar van was op het gelaat van den zoon nog niets te lezen. Toen nu vader en zoon tusschen de boomen door op de open plaats voor het huis traden, zwaaide de laatste jubelend met zijn pet. De zieke wuifde tot antwoord met de smalle, blanke hand, en als dadelijk daarna de deur geopend werd, en de boschwachter riepje I Zoodoende werd de woonstede der vreugde eindelijk verwoest, met bloed bevlekt en haar troon verbrijzeld. Ten laatste verscheen zij, met verwelkten krans en de droefheid op 't gelaat, voor den Regeerder der werelden. «Vader*, aldus bad zij, «roep mij weg van de onrustige, ontwijde aarde, of verschaf mij een middel om de men schen te matigen in het genot van datgene, wat ik hun op Uw bevel, tot hun geluk moest schenken. Zeus wenkte Flora, en deze reikte de vreugde een anderen, bloeienden rozen tak toe; maar deze was met scherpe dorensgewapend en van toen af was het gansche boschje, hetwelk den nieuwen troon der vreugde omringde, rijker aan dorens dan aan rozen. Weldra ijlden de menschen op nieuw toe, om aan hun brandend verlangen te voldoen; doch toen ze zich aan de dorens gewond had den, sprak de milde hoop hun troostwoorden toe, en wees hun van verre een toekomst aan, waarin de dwaasheid der menschen het noodlot niet zou dwingen de rozen der vreugde te wa penen met de dorens der smart. Zoo zou ik nog een tal van andere sagen van de kinderen Flora's kunnen beschrijven, doch dan zou ik geheel van mijn onderwerp afdwalen. Welk streven heeft de vereeniging Floralia? Ongetwijfeld is het eene nuttige, schoone ver eeniging, die zich hoofdzakelijk ten doel stelt, het schoonheidsgevoel bij de arbeidende klasse en de liefhebberij voor het kweeken en verzor gen der bloemen op te wekken en te veredelen. Den geringsten daglooner elk voorjaar voor een klein bedrag in staat te stellen, zich eenige stekken van rozen, geraniums of fuchsia's enz. te verschaffen, verstrekt door die vereeniging, om dan in den herfst mede te dingen op eene te houden tentoonstelling van die uitgereikte stekken naar een prijs; natuurlijk zal dan de- geen, die er het meest zorg aan besteed heeft, de meeste kans op eene bekroning hebben. In verscheidene gemeenten van ons vaderland zijn zulke afdeelingen van Floralia in vollen bloei en werken hoogst nuttig. Zou er nu geen kans op zijn dat in Heusden ook eene afdeeling van Floralia tot stand kwam? Liefhebberij voor bloemen bestaat hier toch zeker. De ondergeteekende eindigt met de hoop en den wensch, dat ook Heusden zich spoedig kan geluk wenschen met eene afdeeling van Floralia. De gewoonte om oneerbare daden onstraf baar te stellen, verwoest zelfs het gevoel dei- eerbaarheid. Te vaak is het woord voor de waarheid, wat het masker is voor het gelaat. Liefde is een denken zonder gedachten, een denken met de ziel van Adam en Eva vóór den zondeval. Het zekerste middel, om bedrogen te worden, is, zich voor slimmer te houden dan anderen. Men moet sterk van geest en van hart zijn, om oprechtheid op prijs te stellen, wanneer zij pijn doet, of om haar toe te passen, zonder te beleedi- gen. Weinig menschen hebben diepte genoeg, om de waarheid te dragen, en om haar te spreken. Waarlijk wijze en goede menschen stellen zich tevreden, menschen en dingen te nemen, zooals zij zijn, zonder over hun onvolmaaktheden te klagen of hun verbetering te beproeven. Zij kunnen een fout zien in een vriend, een bloed vei want of een bekende, zonder ooit daarvan te spreken tegen den persoon of tegen anderen en dikwijls zonder vermindering van hun sympathie. De mensch moet datgene, wat hij met veel moeite en in het zweet zijns aanschijns heeft ver diend, eeren, het steeds op hoogen prijs stel len, wanneer hij niet aan zich zelf wil gaan twij felen, wanneer hij niet zijn geheele doen en late: zal gaan minachten. Er bestaan voor de menschen slechts drie din gen: geboren worden, leven en sterven; zijn ge boort-e is de mensch niet bewust, hij lijdt bij he sterven en hij vergeet te leven. Wie zich zelf goed kent, zal zeer spoedig ander menschen kennenhet is alles terugstraling. Ofschoon de menschen beschuldigd worden hun zwakheid niet te kennen, bestaan er wellich even weinigen, die hun kracht kennen. Dokter: «Hier ziet u de afschrikkendste ge volgen van het drinken van brandewijn, den maag van een drinker!* Patient«Juistinderdaadontzettend af schuwelijk! Foei, ik word er akelig van; hé, Jan! haal me eens gauw een glas bran dewijn Advertentiën. voor het Dagblad van 's GravenhageAlgemeen Handelsblad en Prov. N.-Brabantsche en Bossche Courant. Adres aan den Boekhandelaar L. VEERMAN. te An del, zal in het A. runt hem geluk wenschen, moeder, hij heeft zijn examen met roem afgelegd, hij is de eer ste van allen toen waren deze woorden nauwlijks noodig geweest om de moeder den goeden uitslag mee te deelen. Zij had het al in de stralende oogen van den jongeling gezien. (Wordt vervolgd.) Gemengd Nieuws en Allerlei. Men schrijft uit Amsterdam De Directie van het Panopticum is op het denkbeeld gekomen, het geliefkoosde volkslied Naar de Maliebaan te illustreeren, door de stof, aan het lied ontleend, m beeld te doen brengen* En dank zij de vaardigheid van den modelleur den heer Koch, heeft men een tafereel verkre gen, dat vrij wel aan den humor van het lied beantwoordt. De groep geeft den algemeenen indruk va: het lied weer. Uit eene straat ziet men een troe infanterie deboucheeren, den majoor te paar vóórop en voorafgegaan door een trom. D tamboer-maitre heeft alle werk om zijn sto vrij te kunnen laten ronddraaien, en moet bij; het zwenken heel wat moeite doen om den pas1 in te houden en de bezoekers van de Maliebaan niet op de hielen te trappen. Dezen vormen inderdaad een hoogst lachwek kende rij. De man, die in het lied zijne lot gevallen verhaalt, aan den arm van de marke tentster, die hij «te pakken* kreeg; dan de «ge poetste grenadierook een marinier; nog een militair en daartusschen de vrouwen, die met dej genoemden zulk een potsierlijk allegaartje van individuen uitmaken, maar tevens een groep uit het volksleven, zóó juist en zóó actueel, dat men den overzetter van het oorspronkelijke »En reve- na.it de la revue« haast dankbaar zou worden voor zijn litterarischen arbeid. Eene andere groep ook echte straatfigu ren laat het regiment voorbijtrekken. Juist op dit oogenblik is «de huzaar op zijn paard«j in hunne nabijheid en verwekt het die zenuw achtige opschudding, welke in den regel, en zoo ook hier, nog verergerd wordt door het achteruitduwen door een politieagent. Het meer ernstige optreden van de militairen vormt een sprekend contrast met de lustige vroolijkheid, die den toeschouwer uit de Malie- baangangers als het ware tegemoet komt. De houding van alle figuren daar zijn er in het Buitenblok te Aalburg, gemeente Wijk, Sectie C. Nummer 644, groot 18 Aren 80 Cen tiaren. in het Buitenblok te Aalburg, gemeente Wijk, Sectie C. Nummer 589, groot 92 Aren 80 Cen tiaren. Alles direct te aanvaarden. De Verkooping zal plaats hebben in de herberg van Jan van Rijswijk te Aalburgop Vrijdag den 6 April 1888, bij Inzet, en op Vrijdag den 13 April 1888, bij Toewijzing, beide dagen des voormiddags ten elf ure. zal op Zatni'dag" April 1888, des voormiddags 10 uur, ten huize van den Heer H. MOURIK, aan de Wijksche Poort te ongeveer 60 is voortreffelijk. In het mar-ï Door stoom Geconserveerde Prijs per pakje van u Pond. Soepgroenten 25, 22'A, 177», 12'/s Ct. Princesseboonen 30 Ct. Gesneden Worteltjes 12'A Ct. Snijboonen 327s, 27Va Ct. Aspercieboonen 45, 30, 22'A Ct. Doperwten 45, 40, 37'A Ct. Tuinboonen 45, 40, 37'A Ct. 60 Gram van deze groenten staat gelijk met een Kilogram in blik. Leidschestraat bij de Heerengracht 10, AMSTERDAM. Eene bloemenliefhébster. Voor de erven Jan van Kuijk te Aalburg: Voor Gijsbert Vos Pz. te Genderen Heusden Gedetailleerde Prijscourant met gebruiksaanwij zinggratis en franco.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3