\rengen. Aan hem en uw landgenoot Huygens danken ook mijn groote broeders, de torenuur werken, hun groote nauwkeurigheid. De laatste vond in het jaar 1657 het slingeruurwerk uit en maakte met dit eenvoudige en volkomen werk tuig zijn naam door de heele wereld beroemd. Zooals ge me thans met u draagt, ben ik na vele proefnemingen geworden. De hoofdzaak ech ter is gebleven, de veer n.l. die mij in 't leven houdt. Vroeger gold Zwitserland voor het oord, waar men mij het liefst ter wereld zag komen, doch Genève heeft zijn roem overleefd en thans zijn Frankrijk en vooral Engeland het ver vooruit. De Belgische Minister van Justitie heeft een f Parijs is door brand zwaar beschadigd. 7 spuit- wetsontwerp ingediend tot invoering van de voorwaardelijke invrijheidstelling, die tegenwoor dig in verschillende landen bestaat, maar boven dien tot invoering van de voorwaardelijke ver oordeeling, een nieuwigheid op strafrechtelijk gebied. Daarbij wordt aan den rechter de be voegdheid gegeven, bij een eerste veroordeeling, gasten stortten met een trap naar beneden en werden ernstig gewond, 2 stierven aan de ge volgen. Eene geheele verdieping van het station brandde af. - De eerste Minister van den Emir van Bokhara is door een inboorling vermoord. De moordenaar en zijn medeplichtige werden van den top van een 180 voet hoogen toren gemotiveerde beslissing de uitvoering van het vonnis op te schorten gedurende een termijn, die de 5 jaren niet te boven gaat; dit vonnis wordt dan beschouwd als niet gewezen, wan- Toen ik mijn tegenwoordige volkomenheid be- neer gedurende dien termijn geen nieuwe straf- reikt had, heeft men het spreekwoord uitgevon- rechterlijke veroordeeling dentijd is geld, en dat is zoo waar, dat niemand wordt uitgesproken. tegen zich nog de enkele guldens beklaagde, die hij aan mjj ten koste gelegd heeft. Ik ben na verloop van eeuwen de drijfveer der beschaafde wereld geworden en de regulateur van allen arbeid en wat men ook in dezen tijd van weelde zou kunnen missen, mij in geen geval. Geen macht ter wereld is weldadiger dan de mijne en hoe gewilliger ge u aan mij, klein ding onderwerpt, zooveel te beter zal 'tvoor u, uw zaken en uw beurs zijn. Buitenland. In een uit Bucharest ontvangen telegram wordt gemeld, dat de geest, welke bij het Bul- gaarsche leger heerscht, aan Prins Ferdinand en zijn Ministers ongerustheid inboezemt. Een proclamatie, waarin tot oproer wordt aangezet, is verspreid onder de soldaten, die op verschei dene plaatsen aan woelingen deelnemen. Te Si- listria maakten de officieren gemeene zaak met het volk, —o De National Zeitung* verneemt, dat Kei zerin Victoria binnen kort naar het door de overstroomingen geteisterd gebied zal vertrekken. o De ijzeren kanselier heeft zijn wil op dien der drie Victoria's zien zegevieren. Evenmin als wijlen Keizer Wilhelm, om staatkundige redenen, van een huwelijk zijner kleindochter met prins Alexander van Battenberg wilde we ten, is ook Keizer Frederik geneigd zich in deze naar den wensch zijner gemalin en doch ter te schikken. Alle pogingen, na Keizer Wil- I neer ze met haar vinger over helm's dood in het belang van dat huwelijk aangewend, zijn dan ook vruchteloos gebleven. I maanden electrisch. Een dergelijk geval Duitschland behoudt alzoo zijn grooten staats man. o Bismarck behoort onder de grootste industri- eelen van Duitschland, zegt de FigaroDe hem toebehoorende papierfabriek te Varzin, die verleden jaar afbrandde, is thans herbouwd voor 625.000 gulden en produceert weer 15 ton pa pier per dag. De Rijkskanselier is ook een der voornaamste houthandelarenzijn bosschen van Friedrichruhe worden dezer dagen voor een deel gerooid en de opbrengst van 't hout moet ont zaglijk zijn. Alleen de hertog van Saxen-Coburg en de Prins van Furstenberg maken als eigenaren van het Thüringer en Schwarzwald meer geld van den houthak dan Bismarck. Te Keulen is een panorama geopend, dat in 23 naar de werkelijkheid (photografisch) geno men afbeeldingen, de begrafenisplechtigheid van Keizer Wilhelm te aanschouwen geeft. Het vindt veel bijval. o Bij wijze van proef zullen op eenige Duit- sche spoorwegen voor korte afstanden eerlang retour biljetten 4e kl. worden afgegeven. Tot hiertoe waren de retourbiljetten tot drie klassen beperkt. als de straf hoogstens 6 maanden bedraagt, bij geslingerd. - 11 werklieden zijn door een ont ploffing in een steenkolenmijn van Polnisch-Ostrau omgekomen. Tussehen Emmerik en Empel (Duitschland) zijn tw«e goederentreinen op elkander geloopen, waarbij vier personen zijn gedood of gewond den deliquent j en verscheidene waggons verbrijzeld. - Tussehen Lenzen en Boitzeburg zijn 22, te Birnbaum 7 personen bij de overstrooming omgekomen. - Te Posen moeten 1350 personen door de openbare liefdadigheid van alles worden voorzien. - Te Penting (Boven-Pfalz) is het schip der Katho lieke kerk ingestort. Het orgel werd geheel ver nield. Gelukkig was 't bedehuis ledig. - Te Amesburj (Massachusetts) zijn de gebouwen van een paar groote rijt.uigfabrieken door brand vernield. De schade bedraagt 200.000 dollars. - Door het verzakken van een spoorwegbrug stortte een trein op den Chicago-Mil waukee- St. Paul spoorweg bij Newhampton (Iowa) in de rivier; 12 reizigers werden gedood, 15 ge wond. Indien dit ontwerp wet wordt, zou Léon Peltzer, zijn vroegere cliënt, op vrije voeten kunnen komen. Ook Yandersmissen was een cliënt van den Minister Le Jeune. o Een merkwaardige mededeeling van bijzonder belang deed dezer dagen de heer Féré in de Fran- sche vereeniging voor biologie. De dokter heeft een electrieke vrouw ontdekt! Naam en adres van dit natuurverschijnsel werden niet opgegeven, waarschijnlijk om te voorkomen, dat de een of andere ondernemende Barnum haar meeneemt. Het schijnt, dat het haar en het lichaam dezer vrouw vonken afgeven. De electrische werking is beter zichtbaar, wanneer het haar gekamd wordt. De haren rijzen daarbij te berge. Wan neer ze haar onderkleeding aantrekt, veroorzaakt de aanraking met de huid eerst een geknetter, dan worden de kleederen door het lichaam als het ware aangetrokken en eindelijk zijn haar ledematen gedeeltelijk verlamd. Deze verschijn selen worden vooral bij droog en vorstig weder opgemerkt. De electrische spanning vermeerdert eveneens onder den invloed van aandoeningen, als b.v. de uitwerking van muziek, waardoor het knetteren sterker wordt. Dit buitengewone schepsel is in- tusschen niet eenig in zijn soort. Dr. Legué maakte melding van het geval eener vrouw, die tijdens een noorderlicht plotseling met electrici- teit werd geladen, hetgeen merkbaar was, wan- het gelaat van haar broeder streekze bleef gedurende twee wordt door Arago medegedeeld. Steeds worden de patiënten beschreven als zie kelijke personen of zenuwlijders. o meer dan bij den dood zijner moeder verduis terde het uitzicht in de toekomst zijn gemoed. Wel is waar had hij zijn eerste examen afgelegd, maar eer hij tot het tweede werd toegelaten moesten nog jaren verloopen en zelfs dan kon hij nog lang wachten eer zijn inkomen voldoende zou zijn voor zijn stand. Oolc hadden hem juist kort geleden de gebeurtenissen van het ongelukkige jaar 1866 van de kennissen beroofd, welke hem, als afstammeling van een oude Hannoversche adellijke familie, anders wel vooruit geholpen zouden hebben. Maar nu moesten hem zijne tot nu toe invloedrijke betrekkingen eer schaden dan nuttig zijn, daar ze zich bij de thans onder liggende partij hadden aangesloten. Hij stond dus geheel alleen, zonder betrekkingen, zonder vermogen, en zonder voor de naaste jaren de mogelijkheid in te zien uit zijn kennis en arbeids kracht geldelijk voordeel te trekken. Dat waren zeker treurige vooruitzichten! In de boschwachterswoning aangekomen, greep Erich met een zucht naar den sleutelbos van zijn vader en zette zich aan diens schrijftafel, om uit de papieren van den overledene een nauw keurig beeld van zijne omstandigheden te vor men. Maar hoe langer hij daarmee bezig was, des te meer klaarde zijn gelaat op. Tot zijn blijde verrassing bemerkte hij niet alleen dat zijn vader zich voor een niet geringe som in een levens-verzekeringsmaatschappij had inge kocht, maar hij vond ook een klein pakket obligaties, waarvan hij geen vermoeden had ge had, en welke zijn spaarzame vader van tijd tot tijd had opgespaard. Telde hij alles bijeen, dan kon hij eenvoudig van den interest levenom evenwel zoo te leven, als hij meende te moeten doen, moest hij het kapitaal aanspreken. Maar waarom zou hij dat niet? Kwam de tijd, dat het geld op was, dan had hij een goede betrek king. (Wordt vervolgd.) Bij de jongste stormen in het Kanaal kwam nabij St. Malo een zandbank te voorschijn, die een gedeelte van een oud bosch vertoonde. Het schijnt dat dit bosch in 't begin onzer jaartel ling langs de uitgebreide kust zich verhief. In het midden van 't bosch moet de berg St. Mi chael hebben gestaan; sedert ongeveer 1150 is het bosch met den berg geheel verzonken en slechts bij zeer lagen waterstand of storm ko men, gelijk nu, de overblijfselen in versteenden toestand te voorschijn. o De Chinese Timesschat de tegenwoordige bevolking van het Hemelsche rijk op 380 mil- lioen zielen. Dit cjjfer zou veel hooger zjjn, als China in de laatste 40 jaar niet op zulke gru welijke wijze geteisterd was door telkens terug- keerende hongersnood en overstroomingen. Daar bij komt de bekende, met zoo ontzettend zware offers aan men sch en levens gepaard geganeTaiping- opstand. In 1849 toch meende men de gezamen lijke bevolking van China reeds op niet minder dan 412 millioen zielen te kunnen schatten. Uit Mexico wordt bericht, dat in het stadje Celaya op den eersten Paaschdag een vreeselijk ongeluk plaats had. Er werden dien dag stie rengevechten gehouden in een houten gebouw, dat eivol was. Niemand was thuis gebleven, ja zelfs had men aan de gevangenen vergunning gegeven onder streng geleide de voorstelling bij te wonen. Een dezer stichtte nu brand, om met zijn makkers te kunnen ontkomen. In een oog wenk stond het geheele gebouw in lichterlaaie, de toeschouwers verdrongen zich om naar bui ten te komen, de vallenden versperden de uit gangen en velen werden doodgedrukt. Daarbjj kwam nog dat de stieren, door de vlammen tot razernij gebracht, op de toeschouwers invlogen en hen met hun puntige hoorns doorstaken. Volgens de laatste opgaven zijn 18 lijken ge vonden en werden 200 personen min of meer ernstig gewond. Al de gevangenen ontkwamen. o Men meldt uit MadridHevige sneeuwstor men hebben de midden-provinciën geteisterd. o Pesth werd door een hoos bezocht, tengevolge waarvan duizenden kelders onder water liepen en groote schade werd aangericht - De dijken tus sehen Csongrad en Csany braken. 25.000 bun ders land van graaf Karolyi en den markgraaf Pallavicine werden overstroomd. - De sneeuw ligt in Madrid een voet hoog. Over geheel Spanje hebben sneeuwstormen gewoed. - In West-Prui sen en Silezië is het spoorwegverkeer wederom door aanhoudende sneeuwstormen gestremd. o Een deel van het station van Saint-Lazare te Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 10 April. Van uit deze gemeente zijn in de laatste da gen seinpalen geplaatst in de richting Hedik- huizen en Dussen, aanduidende den nieuwen waterweg, door de heropening van den Maas mond te verkrijgen. Het water op de Maas is geregeld val lende 7 April, vm. 8 uur, 4.24 M. -f- A.P. 8 8 4.06 9 8 3.85 9 nm. 4 3.76 De weg van het veer tot het eiland Neder- hemert is weder begaanbaar. Het binnenwater in de polders lost geregeld, zoodat de landbou wer weder met moed de toekomst tegemoet ziet. BRAKEL. De gemeenteraad heeft aan den heer J. Kroonstuiver, op zijn verzoek en be houdens aanspraak op pensioen, een eervol ont, slag verleend uit zijne betrekking van hoofc der openbare school aldaar. ANDEL. Het hoofd der openbare school de heer G. W. Priester, heeft tegen 15 Mei a.s eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagc en verkregen. BAARDWIJK, 9 April. Door het bestuur van den binnen- en buitenpolder van Baard wijk is den 6 April een telegram-adres verzon- den aan den Minister van Waterstaat, waarin verzocht wordt onverwijld de kade of zomer sluiting in den Baard wij ksch en overlaat te doen leggen, in het belang van de omliggende pol ders, die zeer veel schade lijden zoolang di overlaat loopt. Dit adres is ondersteund door de besturen van de polders in Waalwijk, Be zooien, Capelle, Waspik, Drunen, Oudueusden en Ebhout, Heusden, Herpt, Heesbeen, Doeve ren, Genderen, Eethen en Drongelen, c. a. WAALWIJK, 7 April. De vereeniging »de Postduif* alhier, heeft van Z.E. den minister van oorlog een vleiend schrijven ontvangen, waarin zijne belangstelling wordt te kennen ge geven, door het vragen van eene opgaaf van het aantal bereisde postduiven, welke in geval van mobilisatie te zijner beschikking kunnen worden gesteld. Tegelijkertijd werd toezegging gedaan van diploma's of medailles voor de dit jaar te hou den eind wedvluchten. WERKENDAM, 6 April. Deze week is op het Hollandsch diep met drijfwant de eerste elft gevangen. Over het algemeen gaat het den drijvers naar zalm thans zeer slecht. DRUNEN. Verleden Dinsdag is door den bur gemeester en door de wethouders, in tegenwoor digheid van de raadsleden, de eerste kei gelegd op de Heusdensche baan, nabij het woonhuis van Frans de Wit. Binnenland. Uit Amsterdam wordt het overlijden bericht van een hooggeacht en alom in den lande om zijn bekwaamheid en ijver voor 't algemeen be lang bekend man, den oud-Minister van Oorlog Felix Albert Theodore Delprat. o Naar men verneemt zou Z. M. niet dan na dringenden raad van zijn geneesheer beslo ten hebben af te zien van zijn voornemen, om in persoon de Kamers der Staten-Generaal te openen. Omtrent het al of niet ontvangen der Kamer leden tot het afleggen van den eed of de belofte, moet nog geen beslissing genomen zijn. o Het nieuw Kon. besluit betreffende de vee ziekten bepaalt, dat voor besmettelijk moeten worden gehouden: lo. De veepest der herkauwende dieren 2o. de long-ziekte (pleuro-pneumonia contagiosa) der run deren; 3o. het mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bjj de herkauwende dieren en de varkens; 4o. de kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren5o. de schurft (sarcoptes-schurft en der- matocoptesschurft) bij de eenhoevige dieren en de schapen6o. de schaapspokken bij schapen, de bokken en de geiten7o. de varkensziekte (namelijk de besmettelijke vlekziekte en de be smettelijke borstziekte der varkens); 8o. de tri- chinenziekte bij de varkens; 9o. het miltvuur bij alle vee; lOo. de hondsdolheid bjj alle vee. o De onderwijs-quaestie Men leest in den »Wageninger« (orgaan van ds. Buitendijk) het volgende: De nieuwe Tweede Kamer zal, naar wij hopen, waarschijnlijk dit goede uitwerken in zake het lager onderwijs, dat er een beduidende verminde ring van gelegenheden zal ontstaan, om tot onder wijzer te worden opgeleid. Immers kan men ook van het goede te veel hebben. Onlangs meldde een dagblad, dat voor een vacature als onderwijzer, op een salaris van f 400, zich niet minder dan 106 sollicitanten hadden opgedaan. Gematigd berekend, zijn op dit oogenblik tus sehen twee en drieduizend jeugdige onderwjjzers en onderwijzeressen zonder betrekking, en dat reeds zoo aanzienlijk getal staat al grooter en grooter te worden. Het is dus zeer wenschelijk, dat de begrooting van den Staat voor 1889 van de zucht doe blij ken tot beperking op dit gebied, want het is geld- verkwisten, als de Regeering nog maar steeds voortgaat met opleiding van onderwijzers op zoo groote schaal, waarvan verreweg de meesten toch geen betrekking kunnen bekomen en naar een anderen werkkring moeten uitzien. De hoofdonderwijzer eener openbare school deelde ons mede, dat een zijner zonen, opgeleid aan de Rijkskweekschool te Middelburg, en die aan het Rijk een kleine f 4000 gekost heeft, geen betrekking kan machtig worden, en nu maar naar Grand Rapids in Amerika gaat, om te trachten aldaar, desnoods door handenarbeid, zijn brood te verdienen. Anderen nemen dienst als koloniaal, om niet tot last hunner familie te komen. Zulke toestanden schreeuwen om verandering en die moet er dan ook noodzakeljjk komen. o In December j.l. benoemde de raad van Njj- megen iemand buiten de voordracht om tot hoofd eener school. Dit besluit werd den 2den Maart j.l. door Z. M. den Koning vernietigd. Om toch te trachten een Katholiek aan het hoofd der school te krijgen, wil men de voor dracht van de schoolopziener te niet doen, door voortaan ook Fransch aan die school te laten onderwijzen, waartoe de raad met 14 tegen 5 stemmen besloten heeft. o De heer Willink Ketjen heeft in hooger be roep als getuigen a décharche doen dagvaarden de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Buiten- landsche en Koloniën, benevens den heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie te 's-Hage, en tevens de generaals Reuther en Van der Schrieck en de kamerbewaarder van het De partement van Koloniën. o De Amsterdamsehe »Deli-Compagnie« keert 80 pCt. devidend uit. Verschillende onderne mingen zijn geheel afgeschreven. Het reservefonds is op f 732,488 gebracht. Werd besloten het kapitaal op 1 millioen en de winst, op f 300,000 te behalen, op de reserverekening te brengen. o Verzuchting bij de aanschouwing onzer wei landen April laat er ook geen gras over groeien.* o Zou warm weer in aantocht zijn? In de Warmoesstraat te Amsterdam heeft men een vlinder (aurelia) gevangen. —o Door de windvlagen van de laatste dagen is e Muiderberg, bij de echo van den bekenden muur een gedeelte, ongeveer vijf meters groot, vernield. De echo laat zich echter nog hooren. o De definitieve opening van den Kinderspeeltuin ;e Dordrecht is bepaald op 1 Mei a.s. De heer Johs. Tuinenburg is tot directeur benoemd. O- Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusdengezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten: dat op heden ter Gemeente-Secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien Een verzoek met bijlagen van N. A. Frank, alhier, om ver gunning tot het oprichten van eene Zwart- en Blauwverwerij, in een gebouwtje staande in den tuin achter het perceel, ge merkt wijk N, no. 16, kadastraal bekend sectie A, no. 967, in de Wijksche straat, alhier. Dat op Maandag den 23 April 1888, des voormiddags ten 11 ure, in het raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schriftu ren kunnen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd IIeusden, den 9 April 1888, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN.HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 5 der Wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Stbl. no, 54) en 16 April 1885 (Stbl. no. 75); Brengen ter openbare kennis, dat zijn ingekomen verzoek schriften tot verkoop van sterken drank in 't klein van lo. Cornelia van Vlijmen, echtgenoote van Godefridus Bruijs- tens, om het voorhuis en daaraangrenzende hinnenkemer van het huis gemerkt wijk N, no. 125, staande in de Hoogstraat. 2o. Pieter de Bree, voor drie beneden-voorlocalen van het huis gemerkt gemerkt wijk N, no. 107, staande op de Boter markt. Heusden, deD 9 April 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2