Buitenland. De Duitsche Keizer blijft in de periode van betrekkelijke beterschap; hij heeft lust vroeger op te staan en heeft de toestemming daarvoor van zijn geneesheerenten opzichte van he dieet heeft hij ook meer vrijheid gekregen en hij gebruikt weer eenige van zijn lievelings kostjes zoo nuttigde hij reeds bier, waterchoco lade enz. Welken invloed gemoedsaandoeningen uitoefenen, bleek den dag van het vertrek van 's Keizers schoonmoederde temperatuur daalde geregeld eiken dag; den dag van het afscheid van Koningin Victoria klom zij echter 's avonds weer tot 39. De Keizer heeft weer een langdurig onderhoud met Bismarck gehad. De verhouding tusschen beiden blijft uitstekend. Bismarck tracht den tegenwoordigen Keizer te dienen met dezelfde trouw als de vorige en toont door vele dingen, door het brengen van geliefkoosde bloemen als anderszins zijn persoonlijke gehechtheid. Het vertrouwen van Friedrich in Bismarck werd nimmer geschokt en bij tracht van zijn kant den Rijkskanselier zooveel mogelijk te vergelden, wat deze voor hem is en doet. Zoo bood hij o. a. aan, zoowel aan hem als aan zijn kinderen een hoogeren adellijken titel te verleenen; Bis marck heeft echter daarvoor bedankt. De be noeming van graaf Herbert tot Pruisisch Minister was eveneens een uitvloeisel van 's Keizers wensch Bismarck een attentie te bewijzen. Deze dingen zijn in zoover van politieke be- teekenis, omdat zij het bewijs leveren, dat er te Berlijn van eenige verandering ten opzichte van de binnen- of buitenlandsche politiek geen sprake is, de bekende vredepolitiek met versterking van de triple alliantie zijn volle kracht blijft behou den. En dat het ook bij den eventueelen dood van Friedrich zoo zal blijven, kan men veilig aannemen men denke aan de diepe vereering van den Kroonprins voor Bismarck. Griekenland en Turkije zijn tegenwoordig op een zóó gespannen voet, dat de regeering van koning George geweigerd heeft, een gezant naar Konstantinopel te zenden. o De Sultan van Marokko heeft van Krupp voor 1 millioen frs. zes kanonnen gekocht. In Rio Janeiro wordt aan de Timeshet schier ongeloofelijk verhaal gedaan, dat door een zekeren Joaquin Bueno met 70 man een Indiaansch dorp aangevallen, de bevolking ver dreven, al de waterputten, dranken en levens middelen met strychnine en andere stoffen ver giftigd en vervolgens het dorp weder ontruimd werd. Eenige dagen later keerden zij terug en vonden zij 3000 lijken. Daarop tastten zij een ander dorp van 800 inwoners aan; zij deden daar hetzelfde met gelijken uitslag. Het gruwe lijkst is, dat Bueno op zijn bedrijf roem draagt, bewerende dat ieder die de Indianen uitroeit om hun land te vermeesteren een lofwaardige daad verricht in het belang der beschaving. stuk f050 tot fl. KRALINGEN, 27 April. Van 25 tot en met 27 April werden ter markt aangevoerd 2516 zalmen en 24153 elften; zalm gold f 0,90 a f 1 per 5 ons, elft f 0,70 a f 0,90 per stuk. Binnenland. De Min. van Marine heeft een schrijven ge richt tot de officieren en ambtenaren der zee macht, om hen mede te deelen, dat hij het, in verband met de bezwaren die er voor velen onder hen aan verbonden zijn, om naar Den Haag te reizen, volstrekt niet als een onbeleefdheid ten opzichte van zijn persoon zal beschouwen, indien zij thans afwijken van de bij de zeemacht bestaande gewoonte, om een nieuwen Minister te gaan complimenteeren. o De reden waarom de miliciens van de lich ting van 1887, die aangewezen waren om 30 April met onbepaald verlof te vertrekken, tot nader order onder de wapenen moeten worden gehouden, is, dat de bataljons infanterie door en daar gebruikt voor den spoorweg Rotterdam- Maassluis. -o dat vertrek (ongeveer 60 k 70 man per batal- Volgens den berichtgever geniet deze gruwelijke joü) zoodanig zouden worden verzwakt, dat niet altijd gevolg zou kunnen worden gegeven aan de in de laatste dagen toenemende aanvragen om detachementen infanterie tot beteugeling of voorkoming van ongeregeldheden. o Door den heer P. M. Montijn, notaris te Gouda, wordt voor de verkiezing, die in dat distrikt moet plaats hebben tengevolge der be- apostel der beschaving* den steun van invloed rijke personen en van 5 leden van Provinciale Staten. o Een Amerikaansch millionair laat, ter nage dachtenis van zijn gestorven vrouw, een kerk bouwen ter waarde van 240.000 gulden. De Belgische ingenieur Casse heeft een nieuw plan ontworpen om door een kanaal, Brussel met de zee te verbinden; de uitvoering zou slechts 15 millioen kosten, dus 45 millioen minder dan vol gens het vroegere plan noodzakelijk zou zijn. o Bij het bezoek van president Carnot te Agen, zakte een stellage in, juist toen Carnot den eersten steen van het lyceum wilde leggen. Een groot aantal der genoodigden vielen, 20 werden gewond. Een dame brak haar been. o De Siècledrijft den spot met hen die be weren, dat Boulanger arm is. De generaal krijgt 10,500 frs. pensioen; de arme man logeert in de ellendige herberg, die men het Hotel du Louvre noemt, koopt een hotel te Neuilly (omdat hij de huur niet kan betalen?), geeft 500,000 frs. aan verkiezingskosten uit, huurt een salon bij Durand af en geeft diners bij Bignon (die goed- kooper is dan Duval). Beken, dat zijn positie pynljjk is! o Aangemoedigd door het succes van het Lourdes- water, heeft een Engelschman het plan opge vat om het water van den Jordaan als reliquie aan godsdienstige menschen te verkoopen. Hij heeft de Turksche regeering een piaster voor elke flesch aangeboden, die hij in den handel brengt, mits de flesschen dan van overheidswege worden gewaarmerkt. o Donderdagnacht werd Weenen door een hevigen storm bezocht. De regen viel bij stroomen tot 's morgens 6 urende thermometer stond toen op vriespunt en de hoogten rondom Weenen waren met sneeuw bedekt. o Men zegt, dat van de Italiaansche troepen te Massoah niet minder dan 2000 man ziek zijn, of werden, ten gevolge van het klimaat. o Te Oels (Silezië) is een vrouw bevallen van een meisje met twee volkomen welgevormde hoofdjes; het lichaam van 't kind is dubbel zoo zwaar en breed als van een ander pasgeborene; het kind leeft en neemt geregeld voedsel. -o— Volgens de mededeelingen van het statistisch bureau te Madrid, werden bij de laatste cho- lera-epidemie, welke in Spanje heerschte op eene bevolking van 16,350,000 inwoners 339,794 personen in 2247 verschillende gemeenten aan getast. Daarvan zijn overleden 119,245, dus onge veer 1.8 pet. der bevolking en ruim 35 pet. der aangetasten. De ziekte heeft het hevigst gewoed in de maanden Juli en Augustus. o Wanneer het waar is, wat de Pester Lloijd* mededeelt, dan zijn Merlatti, Succi, Tanner en andere honger-virtuosen maar erbarmelijke stum pers in vergelijking met een tienjarig meisje te Mako, in Hongarije. Zij heeft sedert nieuwjaar volstrekt geen voedsel tot zich genomen en zich gedurende al dien tijd vergenoegd met wat water en dagelijks een paar gedroogde pruimen. De matige jonge dame bevindt zich zeer wel, alleen slaapt zij buitengewoon veel. De oudste vrouwen van Mako staan voor de waarheid van de mede- deeling in en die zal dus wel waar zijn. Het plan bestaat een brug over de Hudson te makenzij zal grooter zijn dan eenige brug ter wereld. De spanning der brug zal 870 meter be dragen. Het dek van de brug zal 145 voet boven ïoog water liggen. De kabels waaraan de brug moet hangen, worden langer dan 500 voet o Den 21 n April jl. was het 50 jaren geleden dat de eerste twee stoomschepen, de »Sirius«, die den 4n April van Cork en de »Great Western* die den 8n April van Bristol vertrok, te New- York aankwamen. o Centraal City, een stadje in Montana, is Vrijdag totaal door brand vernield. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. o De cholera neemt toe in Cashmire. - Bij een proeftocht met den kruiser »Stromboli« te Vene tië had een ongeluk plaats met de machine. 13 stokers kregen brandwonden, 2 zeer ernstige. - Er schijnt weinig kans te bestaan, dat het stoom schip »Invicta«, dat bij Calais vast raakte, be houden zal worden. Een honderdtal werklieden is bezig bij laag water het zand om het schip weg te graven. Het schip is betrekkelijk nieuw en wordt op 80.000 pond sterling geschat. o De veepest blijft in Rusland voortdurend groote verwoestingen aanrichten. Gedurende het laatste kwartaal des vorigen jaars kwam de ziekte in 38 gouvernementen voor, waarvan 24 gouver nementen reeds in September besmet waren en 14 voor het eerst door de ziekte werden bezocht. In sommige gouvernementen werden 6000 8000 runderen aangetast. Zoo werden in het departement Woronesch 7242 noeming van den heer Godin de Beaufort tot mi uister van financiën, aanbevolen de afgetreden I doen op het gebouw, en in een oogenblik waren Op het werk van de heeren De Bekker en Van Seters aan den nieuwen Mansmoud te Raamsdonk, arriveerden Zaterdagavond twee excavateurs van de firma A. Smulders te Utrecht, die Woensdag op hunne plaatsen zijn gebracht, zoo dat de werkzaamheden daarmede zeer spoe dig zullen aanvangen, het laadvermogen is pl. in. 2000 steren grond. Te Steenbergen heeft een arbeider bij het graven van een sloot, in een aarden pot ruim honderd zilveren en gouden muntstukken gevonden. Vol gens deskundigen is de munt uit den tijd van Keizer Maximiliaan I, en dus vier honderd ja ren oud. o Te Utrecht, bij de administratie van het Utrechtsch Dagblad*, leeft, naar wij vernemen, een beambte, die reeds gedurende veertien jaren adem haalt door een pijpje evenals de Duitsche Keizer. Dit dient waarlijk wel tot troost van den Keizer. o Te Nunspeet schijnt het leger des Heils onder het volk niet veel vrienden te hebben. Wel had het daar reeds eenige bekeerden, doch de groote hoop is van dat nieuwe niet gediend. Dit bleek duidelijk Zondag 1.1. tijdens een der gods dienstoefeningen. Een woeste hoop boeren kwam met stokken en steenen gewapend een aanslag zaken, mr. J. minister van binnenlandsche Heemskerk Az. o Door prof. H. Oort, te Leiden, is een schrij ven verzonden aan de protestantsche leerlingen der gymnasia en pro-gymnasia in ons laud, waarin hij de vraag tot deze jongelui richt, of zij geen lust hebben predikant te worden. In onze volkskerk, de Nederduitsch Her vormde zegt de heer Oort is bijna het vierde deel der plaatsen onbezet, en ook onder de Christelijk Gereformeerden, Lutherschen en Doopsgezinden staan er vele ledig. o Te Oude Niedorp (Noord-Holland) is het plan tot stand gekomen een kaasmakerij op groote schaal op te richten. o Uit Drunen wordt gemeld: Het bericht omtrent de a.s. opening van het baanvak Zwaluwe's Bosch, dat in verschil lende bladen de rondte heeft gedaan, wordt hier vrij algemeen voor een verdichtsel gehou den, omdat niemand er iets met zekerheid van weet, noch de ambtenaren bij den aanleg, noch de aannemers van weg en werken. In den zo mer trouwens bestaat er weinig behoefte aan dit lijntje, daar de ongelukkige liggiug van de stations velen zal afschrikken er gebruik van te maken. Des winters heeft deze verbinding groote waarde, doch nu de winter voorbij en het wa ter weg is, kan ook de exploitatie van dit stukje spoorweg wel tot nader order worden uitgesteld. Yoor de geschiedenis van het spoor- runderen, van September tot einde November be- wegwezen in Nederland zou het misschien wel smet en stierven daar 3042. In Cherson werden in datzelfde tijdperk 6291 besmeten stierven 2713 aan veepest. In het gebied der Donsche kozakken stierven van 6296 zieken 3475 enz. Ook in een zestal gouvernementen, aan Duitsch- land en Oostenrijk grenzende, werd de ziekte waargenomen. Men is echter in die landen op tegenweer voorbereid, en daar is streng toezicht aan de grenzen voorgeschreven. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 1 Mei. De heer D. Scholten, hoofd der school alhier, herdenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn loopbaan als hoofd der school alhier aanvaardde. Talrijke blijken van ingenomenheid met dit feest mocht Z.Ed. op dezen dag van zijne oud-leerlingen, leerlingen en andere be langstellenden ondervinden. Wij hopen iu ons volgend nummer hierop terug te komen. Dat men nu en dan nog oud-porcelein op plaatsen aantreft, waar men dat minder zou zoeken, bleek de vorige week weder alhier, toen op een verkooping van huisraad en meu belen, circa f50 voor porcelein werd besteed, zijnde i van den geheelen opbrengst van den inventaris, die circa f200 bedroeg. Zaterdagmiddag geraakte het 6-jarig zoontje van J. V., dat nabij de Waterpoort aan de Maas aan het spelen was, te water. Door twee andere kinderen opgemerkt, werd nog tijdig de hulp van den vader ingeroepen, die het genot smaakte zjjn kind te redden, dat reeds in zinkende toestand was. ZALTBOMMEL, 27 April. De aanbestedings geschiedenis van het rijks-veer is nu wel ge ëindigd, althans het publiek mocht heden ver nemen, dat deze merkwaardige loop van zaken daarop uitgeloopen is, dat door den hoogen aanbesteder de bediening voor den tijd van 6 jaren gegund is aan P. W. van Hattum te Tuil, tegen jaailijksche subsidie van f3385. GORINCHEM. Door de afdeeling >Gorin- chenu van het N. O. G. is do heer J. M. Els- hout, hoofd eener school, alhier, Candidaat ge steld voor lid van het hoofdbestuur van het Nederl. Onderw. Genootschap. Sedert Woensdag 25 tot Vrijdag 27 April, zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 62 zal men van 16 tot 28 halve kilo's, prijs per half kilo f0,74 tot f 0,96 en 4322 elften, prijs per intressant zijn, om de opening van de geheele lijn Zwaluwe's Bosch te doen samenvallen met het 12|-jarig feest van den aanvang dei- onteigening. o De nieuwe philautropische instelling te 's Hage, tot verleenen van nachtverblijf tegen zeer gerin gen prijs aan hen die geen onderkomen heb ben, wordt in den nacht van Dinsdag op Woensdag a. s. voor 't eerst opengesteld. o Prof. Caudéran, hydrogeloog heeft in Limburg een belangrijke ontdekking gedaan. Tengevolge van boringen op 16, 17 en 18 April heeft hij kunnen constateeren, dat zich onder de rivier de Geul op eene diepte van 5 tot 8 Meter, een meer bevindt en waarschijnlijk nog een tweede, dat door de Maas gevoed wordt, op een diepte van 15 a 20 Meter. o Met alle zekerheid wordt door het Vaderland* gemeld, dat de telefoon-verbinding tusschen Rot terdam en Amsterdam een nieuw stadium is in getreden. Sedert eenige dagen is men bezig de noodige opmetingen te doen voor den aanleg. De draden toch kunnen niet langs het spoor gelegd worden, want langs de sporen is de ruimte ingenomen door de massa draden van de Rijks telegraaf. Tegen het aanbrengen van de lijnen langs den straatweg bestaan groote bezwaren, waarschijnlijk zullen zij dus door de polders moeten loopeu. De concessie zal gegund worden aan de Bell- telefoon-maatschappij, terwijl later de exploitatie aan het Rijk zal overgaan. Zoolang nog geen telefoon-wet bestaat, lean het Rijk geen telefuon-verbinding tusschen Am sterdam en Rotterdam exploiteerendaarop moet dus gewacht worden om de exploitatie tc kun nen overnemen. o Op de rivier de Nieuwe Maas zijn thans 5 stoombaggermolens bezig om de plaat schuin tegenover Schiedam weg te baggeren. Het uitge baggerde zand wordt naar Vlaardingen gebracht de meeste glasruiten verbrijzeld. o De bekeerde socialisten Belderok en Jacob de Zwart, hebben in Friesland een verkennings tocht ondernomen als éclaireurs van het Leger des Heils. o Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat een eendenhouder te Wieringerwaard onlangs op één dag van 116 eenden 113 eieren verkreeg. o Te Beerta (Groningen) heeft eene kip, welke tusschen stroo was geraakt, het 28 dagen lang zonder eten en drinken uitgehouden. Het dier was zeer zwak, doch blijft waarschijnlijk leven. o Als een zeldzaamheid kan worden vermeld, dat de heer Hendrik de Bruijn, landbouwer te Vu ren, een paard heeft van twee jaren oud, het welk in de maand Augustus aanstaande een veu len moet werpen. o In een sloot, aan den Alkrnaarschen weg bij den Helder is het lijk gevonden van een 76-jarige man, daar woonachtig. - Te Apeldoorn had de jongeling J. v. K. het ongeluk op de lucifers fabriek met zijn hand tusschen een in werking zijnde machine te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. De ongelukkige is naar het ziekenhuis vervoerd. - Een brievenbesteller te Utrecht, die eenigszins beschonken was, heeft den directeur van het post kantoor aldaar een klap om de ooren gegeven. De man is terstond weggezonden. - Te Amster dam in de Willemstraat onstond hevige twist tusschen een echtpaar. De man stak eindelijk in een vlaag van woede zijn vrouw met een mes in de rug, waarop de buren de politie gin gen roepen. Vier agenten arresteerden den man en brachten hem naar het politiebureel aan de Noordermarkt. Na een verhoor te hebben onder gaan, is hij omstreeks één uur weder in vrij heid gesteld. De vrouw werd per brancard naar het Binnen-Gasthuis gebracht. - Te Hensbroek heeft een bejaard man, waarschijnlijk uit moede loosheid, door ophanging een einde aan zijn le ven gemaakt. - Bij het sloopea van een schip is Donderdag te Delfzijl een werkman van een dekbalk in het ruim gevallen en onmiddellijk overleden. - Sedert eenige dagen wordt te Maas- tricht vermist de heer v. d. W., commissionair in effecten. Men vreest dat hem een ongeluk is over komen. - Te Rotterdam waren twee knechts, in de branderjj van de heeren Blankenheim en Nolet, aan de Zalmkade aldaar, bezig met bottelen. De een heeft toen den ander om hem te plagen met zand gegooid, waarop deze ten laatste dermate in toorn ontstak, dat hij een mes, dat bij de werkzaamheden gebruikt wordt, opnam en in de linkerborst van zijn makker stak, die bijna on middellijk den gepst gaf. De overledene, die 23 jaar, cn de dader die 18 jaar oud is, droegen elkander geen haat toe; een plotselinge opwel ling van drift schijnt den dader vervoerd te heb ben. - H. R. te Etten (N.-B.) had het ongeluk van een vrij hoogen zolder te vallen en met het hoofd op de steenen terecht te komen. De man, die vrouw en vijf jeugdige kinderen heeft, ver keert in zorgwekkenden toestand. - Te Hellen- doorn is het huis van den onderwijzer S. afge brand. - Zekere Ferrari, verver te Nijmegen, schoot met een revolver op zijn vrouw en schoot daarna zichzelf dood. De vrouw werd door twee kogels getroffen, waarvan een de linkerhand heeft doorboord en een bij de slaap in het hoofd is ge drongen. Haar toestand is hopeloos. Huiselijke onaangenaamheden, gevolg van het misbruik dat de man van sterken drank maakte, moeten als oorzaak dezer droevige gebeurtenis beschouwd o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2