weigering hem uit te dagen tot een duel, ten einde op die wijze herstel van eer« te krijgen. Habert weigerde iets terug te nemen van wat hij openbaar had gemaakt, en beiden gingen nu met het pistool op 25 pas tegenover elkander staan, met dat gevolg dat de kogel van Habert op slag doodde. Een commissaris van politie, dadelijk onder richt van hetgeen er voorgevallen was, begaf zich naar de plaats van het duel, waar hij de vier getuigen en Habert nog bij het lijk vond. Zij volgden hem naar het politiebureau, waar hij hen ondervroeg. De vier getuigen werden daarna in vrijheid gesteld, doch Habert is in verzekerde bewaring gebleven. o Den On Mei moeten de 36120 gemeenten van Frankrijk 427.484 gemeenteraadsleden kie zen het aantal kiezers is ongeveer 20 maal zoo groot. o De toestand van keizer Frederik blijft gunstig. Evenwel kan, ondanks het zachte weer, nog geen sprake zijn van een verblijf in de buitenlucht, daar de geneesheeren de grootsche voorzichtigheid wen- schelijk achten. Toch verlaat de Keizer nu eiken dag het bed en houdt hij zich dan met lezen be zig. De geneesheeren zijn echter in zoover niet te vreden over den algemeenen toestand, daar, on danks de sterke voeding, de krachten van den patiënt slechts langzaam weer toenemen. De geheimraad, prof. Bardeleben, heeft, na den keizer onderzocht te hebben verklaard, dat de eerste weken kalm voorbij zullen gaan. Aan de »Liberté« wordt uit Berlijn gemeld, dat zonder bij komende gevallen, de keizer nog 4 of 5 maanden kan leven. o Naar de »National Zeitung* weet te melden zou het onderhoud tusschen den Rijkskanselier en de Koningin van Engeland hoofdzakelijk ge- loopen hebben over de erfrechtelijke aanspraken der keizerin en harer drie dochters bij eventueel overlijden van den Keizer. Naar het heet zou den dezen uit den Pruisischen kroonschat onge veer zeven millioen mark ontvangen. o De sociaal-democraten te Berlijn beginnen zich weder te roeren. In de laatste dagen heeft de politie eenige duizende strooibiljetten in be slag genomen, welke de grofste hatelijkheden aan wijlen keizer Wilhelm en keizer Frederik, maar vooral tegen den Kroonprins, bevatten, terwijl een twintigtal personen, die bedoelde blaadjes heimelijk verspreidden, werden gearres teerd. Ofschoon men het deed voorkomen als waren de schotschriften afkomstig uit Zurich, vertrouwde de politie de zaak niet en werkelijk moet zij er thans in geslaagd zijn, in eene der noordelijke wijken van Berlijn eene geheime socialistische drukkerij te ontdekken. o Te Kopenhagen ligt de sneeuw twee voet hoog in de straten. Blokken ijs versperren de reede. o De Engelsche admiraal sir Alfred Ryder is in de Theems verdronken, toen hij een boottochtje maakte met zijn 2 broedersmen denkt dat hij in een aanval van duizeligheid over boord sloeg. Hij was 67 jaar oud. o Volgens berichten uit Konstantinopel zullen Engeland, Italië en Oostenrijk gemeenschappe lijk eene vloot naar de Turksche wateren zenden, om Griekeland te beletten, vijandelijkheden te gen Turkije te beginnen. o Uit Athene wordt gemeld, dat er nieuwe arrestatiën hebben plaats gehad, wegens de ont dekking van een tekort van 240,000 francs in de 'thesaurier-rekeningen der provincie Attica. o Uit Souakim wordt aan de Times» geseind van den 30n AprilDe stad zal worden aange vallen verscheidene hoofden hebben zich met Osman Digma vereenigd. De Times* acht den toestand op Creta zeer Wanda liegen »Ge de sloeg ja!« schijnt veel oogen neer. >Ik kan niet belang in dezen man te stel len, die het ongeluk van uw zuster op zijn ge weten heeft*. Wanda trok de schouders op. »Wie weet«, sprak ze koel, »of hij de schuldige is? Of niet veel meer de onbekende hoofden van uwe ge heimen bond hem gedwongen hebben juist toen Wiesbaden te verlaten?* Adam schudde het hoofd. Martens heeft zich slechts met uw zuster verloofd, omdat hij haar voor rijk hield, en haar verlaten, zoodra hij vernam, dat ze arm was. Nooit heeft dit mensch iets anders bestuurd dan het naakte egoisme; nooit heeft de stem des gewetens in hem ge sproken; koelbloedig heeft hij steeds het geluk van anderen, ja zelfs hun leven opgeofferd aan zijn voordeel. Dat hij het, trots deze zelfzucht en niettegenstaande zijne groote, buitengewone gaven niet verder heeft gebracht dan tot een avonturier, tot een bedrieger en valsehen speler, dat is de zucht van zijn onverzadelijke genot zucht, waaraan hij alles opoffert, wat hij in handen krijgt. En juist dat maakt hem tot zoo'n gevaarlijk mensch. Hij is altijd gereed >va banque* te spelen, niet alleen met zijn eigen geluk, maar ook met het levensgeluk van an deren.* Wanda's oogen vulden zich met tranen. »Dat zjjn harde aanklachten,zei ze met bevende stem; »maar waar blijven de bewijzen?* »Mijn lieve dame, om u die te geven zou ik u naar Wiesbaden terug moeten voeren; moest ik woorden tot u spreken, die uw ooren te goed zijn om te hooren. Maar ik bid u dringend,* ging hij met warmte voort, terwijl hij Wanda's hand vatte, »versmaad mijn raad niet. Ik ben ook bereid u een dieperen blik in de geheimen van onze vereeniging te laten slaan, alleen om uw vertrouwen in mijn beschuldigingen te ster ken. Zoo ik u daar straks reeds zei, ik sprak geheel de waarheid, toen ik verklaarde, dat het onze vereeniging, wier hoofd ik ben, slechts te doen is om ongelukkigen te helpenhet is slechts dreigend; de moorden nemen toe; de gouver neur, die alle gezag heeft verlorenmam zijn ontslag. o Dezer dagen stierf te Bielbets in Moravië een boer, Karl Peter genaamd, in den ouderdom van 142 jaar. De overledene werd beweend doer een 115-jarigen zoon, een 85-jarigen kleinzoon, een 39-jarigen achterkleinzoon en een menigte doch ters, kleindochters en achterkleindochters. De stokoude grijsaard was tot zijn laatste dagen krachtig en opgewekt. o Hoe ver men in sommige landen gaat in het uitdenken van belastingen, wanneer de schatkist is uitgeput en de regeering dringend behoefte aan geld heeft, bewijzen zeker de voorstellen, welke thans bij de Servische Kamer zijn ingediend. Daaronder beh ooren nl. eene belasting van f 5 op elk spel kaarten, eene op juweelen (f 6 per jaar voor het dragen van kostbaarheden onder de f50 en veel hooger sommen voor versierselen van meer waarde.) Zelfs is voorgesteld eene belasting van f 50 per jaar in te voeren op het dragen van tournures. o Uit Triëst wordt aan het Weener »Fremden- blatt* geschreven Bij het afladen van katoen van de Loydstoomboot »Lucifer«, welke voor eenige dagen hier aankwam, werd in een der voor de firma Parisi bestemde balen, het lijk eener jonge negerin gevonden. De katoen had het lijk, ondanks de maanden lange reis, volkomen voor ontbinding bewaard. Evenmin kon men eenig spoor eener ver wonding ontdekken, zoodat men tot op heden om trent de zonderlinge vondst in het duister verkeert. o- Volgens een telegram van 30 April uit Pretoria is de heer Paul Kriiger met overgroote meerder heid herkozen als President van de Transvaal. o Bij een schoolfeest te Rushsylvanië in Ohio zakte de vloer in. 2 personen werden gedood, 50 gewond, sommigen zeer ernstig. - Bij het eiland 25-jarige ambtsvervulling, door den heer D. Schol ten, hoofd der school alhier. De geheele Putterstraat, waarin Z.Ed. woon achtig is, alsmede tal van andere woningen waren reeds in den vroegen morgen met vlag' gen getooid. Ten half 11 ure kwam eene deputatie ui den gemeenteraad, bij monde van den burge meester Honcoop en den wethouder van Beest den jubilaris zjjne hulde brengen, onder he' aanbieden van een stoffelijk aandenken, be staande in een zilveren tafelschel en twee ka raffen, met zilver gemonteerd. Ten elf ure was het weder eene deputatie uit de oud-leerlingen, bij monde van de com missarissen M. de Jongh en M. van der Moo- ren, die hun vroegeren onderwijzer kwamen complimenteeren, onder het aanbieden van een sierlijke schrijfbureau, eene salontafel, benevens een album met portretten van oud-leerlingen en leerlingen en een calligraphisch bewerkt al bum, bevattende hunne namen. Onder deze portretten merkten we verschil lende officieren van genie, artillerie en infan terie op, als ook tal van personen, die thans eervolle betrekkingen vervullen en dankbaar waardeeren, dat zij hunne tegenwoordige posi tie voor een groot deel aan hunnen onderwijzer zijn verschuldigd. Inmiddels hadden de gezamenlijke leerlingen zich in de versierde school opgesteld, die, on der flinke leiding van hunne onderwijzeres, me juffrouw Pijffer, thans den jubilaris eene heil bede toezongen. Ten 12 ure waren het weder de gezamen lijke normaalschool-onderwijzers, met nog ver schillende hoofden van scholen uit dit arron dissement, die, verzeld van en bij monde van de schoolopzieners mr. Yan Oppenroij en Blok, den jubilaris hunne hulde brachten, onder het aanbieden van eenige cadeaux, bestaande in een gemakkelijke stoel, eene sierlijke lamp en een medaillon-tafel met een blad, waarin de namen der verschillende onderwijzers waren Wicht had een aanvaring plaats tusschen de Engel- aangebracht. Dit, zoowel als het besproken al- sche schepen Smyrna* en Moto «.Eerstgenoemd schip zonk en 13 der opvarenden verdronken. Een Engelsch pachter, Haller,wonende 40 mijl van Charlestown, vond bij zijn terugkeer in zijn wo ning (hij was 's nachts van huis geweest) zijn vrouw en 3 kinderen vermoord en 4 mannen be- bum, was sierlijk calligrafisch bewerkt door den heer Braams, hoofd der school te Genderen. Yan 2 tot 5 ure werd receptie gegeven, die van eene groote belangstelling in den waardigen heer Scholten getuigde. Onder de bezoekers van buiten deze gemeente merkten we ook op de zig zijn huis te plunderen. Haller, bijgestaan door schoolopzieners Ringeling en Trosée. zijn vriend Tweed, overviel de boosdoeners, schoot er twee dood en wondde de beide anderen. - Door een brand te Brooklijn werd voor 6 ton gouds schade veroorzaakt. Door een paniek in een beestenspel te Praag (een kind speelde met een zakspiegeltje, waarin een vlam werd weerkaatst en hierop riep een der aanwezigen brandraakten 6 personen onder den voet en werden doodelijk gewond. - De Etna is weer begonnen met asch en steenen te bra ken dit ging gepaard met een dof gerommel. - Door een verschuiving van een groote rots massa te Puaix bij Grenoble werden eenige huizen geheel bedolven. Een boer kwam om, de overige bewoners waren gelukkfg in tjjds ontkomen. De rotsmassa viel van een hoogte van 1300 meter en richte bij haar val groote schade aan. - Bij het werken in een put te Sermaize werd de werkman Ditilleux onder de aarde bedolven. De put was 65 meter diep en Detilleux was op 31 meter diepte aan het met selwerk bezig geweest, toen er een verzakking plaats had. Dit geschiedde den 20n April. Men trachtte den ongelukkige te redden en slaagde er in Detilleux een 30 meter lange blikken buis toe te steken, die o. a. bouillon en choco lade bevatte. Den 28n April was Detilleux nog in levenmen zal nu een nieuwe put boren en van daar uit een gang, die naar de plaats I leidt, waar de werkman is bedolven. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 3 Mei. Zooals wij reeds met een enkel woord mede deelden, werd 1 Mei 1.1. den dag gevierd der een geheel bijzondere klasse van ongelukkigen, die wij helpen willenhet zjjn mijne landslieden, de Polen. Gij, de dochter van een groot, vrij en machtig volk, kunt het moeilijk gevoelen, hoe ongelukkig zij zijn, wier vaderland verscheurd en in slavernij is; hoe zich alle denken en ge voelen en streven samentrekt in den eenigen wensch het vaderland weer vrij en gelukkig te zien. Dat is het doel onzer vereeniging, de her stelling van Poleneen doel, dat eischt, dat wij ons in den mantel van geheimzinnigheid hullenI rijkspostspaarbank f 1374.54, de terugbetalingen Yan verschillende zjjden waren bouquetten en cadeaux toegezonden, terwijl het inmiddels brie ven, kaartjes en telegrammen regende, onder deze ook uit Amerika en Oost-Indië. Niemand scheen dezen dag vergeten te hebben. Het ge tal brieven hoorde we noemen als ruim twee honderd en dat der kaartjes bereikte nagenoeg het dubbele cijfer. Ten 7 ure was het weder eene deputatie uit de Putterstraat, bij monde van de heeren J. La thouwers en Baggerman, die als buren blijken kwamen geven van hunne welgemeende inge nomenheid met dit feest. Ten 8 ure verzamelden zich een groot aantal genoodigden, waaronder de ouders van de leer lingen, de oud-leerlingen, de onderwijzers uit het arrondissement en tal van vrienden en bekenden, op de bovenzaal der school, thans gemétamor- phoseerd tot tooneel en komediezaal. Yoorafgegaan door »een zangstukje tusschen eene stadsdame en eene boerin,* waarbij de jube- laris door twee leerlingen op vrijmoedige wijze hulde werd gebracht, kwam het hoofdstuk aan de orde, getiteld: »een Jubelfeest of het Vroo- lijke Schoolexamen,* waarin een twintigtal leer lingen optraden. Ook dit toepasselijk stukje werd op keurige wijze afgespeeld, evenals de verdere bijdragen. De opgewektheid was algemeen en werkte aanstekelijk, zonder daarom in luidruchtigheid over te slaan. De dansmuziek van de familie Niet, bracht daartoe ook het hare bij. Wij hebben bij het vorenstaande slechts vluch tig het feest kunnen volgen, dat door mejuf frouw Pijffer en de heeren De Jongh en Yan der Mooren met zooveel toewijding was gear rangeerd en dat dan ook in alle opzichten zoo uitstekend is geslaagd. De wensch in toespraak, bij zang en op het tooneel uitgesproken, dat de heer Scholten, om ringd van de zijnen, nog eenmaal het gouden feest zijner ambtsvervulling zal vieren, wordt voorzeker door allen, die hem kennen, oprecht gedeeld. Gedurende de maand April beliep aan het postkantoor alhier het bedrag der inlagen een doel, zoo groot, zoo heilig, dat wij tot be reiking ervan zonder twijfelen ook zulke maat regelen gebruiken, die de koude wetten der huis bakken moraal misschien verwerpen. Ook u heb ik voor dat doel aangeworven, maar volstrekt niet tot ons eigen voordeel. Het was ook te doen om u, de alleenstaande, de verlatene, be scherming te verleenenen daartoe rekende ik me te meer verplicht, omdat uw overleden vader steeds voor Polen's zaak de warmste deelneming had getoond en zich de grootste offers had ge troost. Daarom willen wij u ook voor 't ver volg onze bescherming ook niet onttrekken, al verlangen wij verder geen tegendiensten van u. Ga gjj slechts onbekommerd uwen weg; zonder dat gij 't bemerkt, zullen wjj onze hand boven u houden. Dit alleen verzoek u, bewaar 't stil zwijgen over 't geen ik u zoo even gezegd heb. Wilt ge me dat beloven?* >Ik beloof het,* zuchtte Wanda. »En sta mij thans toe,« ging Adam voort, terwijl hij opstond, »nog eenmaal de waarschu wing te herhalenneem u in acht voor Martens. Niet vergeefs voert hij een koningsmarter in zjjn wapen. Hij zelf is een koningsmarter, even listig als onverzadelijk, even roofgierig als meedoogen- loos. Neem dat ter harte. Overigens hoop ik, dat hjj Ostburg weldra zal verlatende zaak, die hem hier bracht, en waarmee gij toevallig bekend werd, is door een onverwachte wending opgelost uit de rijke erfgename is een rijke erfgenaam ge worden en zoo komt van 't ontworpen huwelijk natuurlijk niets.* Wanda kon een zucht van verrassing niet on- f 678.96, werd er aan dat kantoor dus meer ingelegd dan terugbetaald f 695.58. Het laat ste, door bedoeld kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 590. WOUDRICHEM. Gedurende de maand April beliep aan het postkantoor te Woudrichem het bedrag der inlagen f 3001.98^, dat der terug betalingen f2470.13; alzoo dus meer ingelegd dan terugbetaald f 531.85$. Het laatste, door bedoeld kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer ,467. ANDEL. Bjj de voorstanders van het open baar onderwijs bestond het voornemen een adres aan den raad in te dienen, inhoudende verzoek zoo spoedig mogelijk in de vacature van hoofd der openbare school te voorzien. BAARDWIJK, 30 April. Door den heer rijksopziener op de spoorwegdienst is bjj den heer burgemeester dezer gemeente inlichting ge vraagd omtrent geschikte stopplaatsen aan de ljjn Zwaluwe's Bosch in deze gemeente. Onder verwijzing naar het reeds ingezonden adres aan derdrukken. De doctor gaf haar tot afscheid de hand. ^Vaarwel! lieve juffrouw van avond reis ik terug naar Berlijn. Hebt ge raad of hulp noo- dig, wend u dan zonder vrees tot ui"; mijn adres is het oude. God behoede u!« Zij dankte hem met een vriendelijken lach en wenschte hem een goede reis. Maar toen de deur zich achter hem gesloten had, toen sprongen de tranen wild uit hare oogen en verborg ze snik kend het hoofd in de kussens der sofa. (Wordt vervolgd.) den heer Minister van waterstaat werd door den heer burgemeester de plaats aan de Veldsteeg langs de lijn als eene geschikte niet alleen, maar als eene noodige voor eene halte aangewezen. Gisterenavond gaf de tooneelvereeniging Eensgezindheid* eene voorstelling; haar pro gramma bevatte de 2 nummersDe wraak der twee weezen*, in 5 bedrijven en het blijspel: Tweemaal honderdduizend grilden*. Alles liep best van stapel en vooral Gijs van Schrapenburg in het blijspel was uitmuntend. Zelden werkte de vereeniging zoo goed. Eenige leden van de harmonie »l'Esperance« van Waalwijk wissel den met hunne keurige muziek de verschillende bedrijven af, zoodat de hoorders een zeer pret- tigen avond hadden. Binnenland- Z. M. de Koning, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina, zullen zich den 17n Mei e.k. naar »het Loo« begeven. o Bij de opening der zitting van de Staten-Ge- neraal door de Ministers, als Commissie, viel in de vormen een opmerkeljjke afwijking waar te nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken nam namelijk niet plaats achter zijn minis- teriëelen zetel, maar op de trede van den Troon, terwijl de overige Ministers niet op hun zetels gingen zitten, maar, evenals de aanwezige kamer heer ceremoniemeester de rede staande aanhoorden. De leden der Kamer handelden in gelijken geest. Dit geschiedde, »zegt het Dagbl.* om de plechtig heid der handeling, als in naam van den Koning gepleegd, te verhoogen. o Naar een der bladen verneemt, ontbreekt aan de geloofsbrieven, door Domela Nieuwenhuis bij de Tweede Kamer ingezonden, zijn acte. o De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Gouda, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer-verkiezing op 15 dezer, gesteld den heer mr. O. J. E. baron van Wasse- naer. geboorte- o Naar de Avondpost* verneemt, hebben de ministers onderling bepaald, dat voortaan des Zondags aan geen der departementen meer zal gewerkt worden. Deze bepaling is reeds gepas- seerden Zondag ingetreden. o Te 's Hage is in den ouderdom van 73 jaar overledea de heer G. H. Uhlenbeck, oud-minister van koloniën, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten en ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. o Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld Aan de suikerfabriek van den heer Wittouck is eene proef genomen met een nieuw middel er verlichting, het z.g. Wells licht.* Dit licht ontwikkeld gas van olie, geeft een krachtig wit icht, dat tot 3000 kaarsen kan worden opge voerd en verbrandt per uur slechts ongeveer 30 cents grondstof. Daarbij behoeft deze lamp uchtperspomp noch stoommachine, brandt steeds »oed in alle weer en wind, kan door een ge woon werkman behandeld en door twee jongens gemakkelijk verplaatst worden. Dit laatste geeft een groot voordeel boven het electrisch licht, waarmede men steeds aan plaats gebonden is. De proeve voldeed uitstekend. Op een afstand van 1000 meter kon men bij dit licht duidelijk geschrift lezen. o Tegenwoordig zijn de kip-eieren zóó goedkoop, als zij sedert 30 jaar niet zijn geweest. Op Texel en Wieringen gelden ze niet meer dan f 1,80 u f 1,90 per honderd. o Te Wageningen zijn van 1880 tot heden in de vacature ds. Ph. Peter, bij de Herv. gemeente niet minder dan 52 beroepen uitgebracht met ongunstigen uitslag. -o In drie naast elkander staande boomen te Hora (Limburg), bevinden zich 122 kraaiennesten! Ten onrechte, zegt de »Arnh. Ct.«, wordt medegedeeld, dat Belderok bij het leger des heils heeft dienst genomen. Na zijn ontslag uit de gevangenis is Belderok door een paar aanzien lijke Arnhemmers aan een betrekking in Gel derland geholpen en doet nu rustig zijn plicht. o Zondag a.s. wordt Christina Goedvolk, we duwe van Jut, uit de gevangenis te Gorinchem ontslagen. Velen herinneren zich nog dat echt paar, hetwelk den dubbelen moord pleegde op mevrouw de wed. Van der Kouwen en hare dienstmaagd, te 's Hage. o Sedert Zaterdag 28 April tot Dinsdag 1 Mei zijn aau de vischmarkt te Gorinchem afgesla gen: 97 zalmen van 11 tot 36 halve kilo's, prjjs per half kilo f0.56 tot f0.78 en 4428 elften, prijs per stuk f0.50 tot f0.90. Van 28 April tot en met 1 Mei werden te Kralingen ter markt aangevoerd 1779 zalmeu en 17,500 elften; zalm gold f0.80 a fl per 5 ons, elft f0.80 a f0.95 per stuk. o Een onzer lezers vindt de elft erg duur, f 1,10 a f 1. Dan was het vóór 40 jaar, beweert hij, een andere tijd. Op 1 April 1874 werden te Hartjesveld 70.000 stuks aangevoerd, en ver kocht voor 8 a 10 cents. Men maakte toen op één dag f 7000 en duizenden menschen konden elft eten. Hoe is het thans? o Tusschen de Hardinxveldsche en Woudri- chemsche visschers is een twist ontstaan over de grenzen van het vischwater in de Boven- Merwede. Evenals 11 jaren geleden heeft zich, precies onder de scheidingslijn, een zandplaat gezet, waarop beiden recht beweren te bezitten van op te kunnen visschen. Toen nu Maandag ochtend de Hardinxveldsche visschers op het vlot wilden beginnen met visschen, lagen de Woudrichemsche visschers even beneden dat vlot met het hunne, zoodat geen van beiden K<) Ou

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2