Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- Binnenland- Het bulletin van Maandagmorgen 9 uur, omtrent den toestand van den Duitschen Kei zer, luidt: Door veel etter-afscheiding werd de slaap gestoord en gevoelt de Keizer zich heden dientengevolge wat mat. Bij een juwelier te München is een diefstal gepleegd ten bedrage van 80,000 Mark ff 48,000). De dieven hebben zich, na het openbreken van een ijzeren deur, toegang tot den winkel ver schaft, door een gat, dat zij in den vloer van de verdieping daar boven maakten. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de schuldigen de btruchte »zilverdieven« van Frankfort zijn, die nu eens in de Beiersche hoofdstad hun geluk beproeven. De juwelier heeft 5000 Mark uitgeloofd voor van een hond te onderzoeken, dat reeds 16 da gen vóór het onderzoek was begraven, nadat de hond wegens dolheid was afgemaakt. Toch gelukte het hem met hersenstof van dezen hond bij eenen anderen gezonden hond dolheid op te wekken, nadat hij den gezonden hond had getreponeerd, en daarna diens hersenen met stof van den aan dolheid gestorven hond had besmet. en het terug brengen het vatten van het van de dieven gestolene. Dezer dagen overleed te Straatsburg in den Elzas de opzichter Heiser, die in dienst der Stoom tramraaatschappij verwond was geworden, aan bloedvergiftiging. Ongeveer vier weken geleden, vertelt de Strasb. Post,« op een Zondag, zag Heiser te Schilligheim, dat de machinist van een stroomtram, die op weg was naar Straatsburg, beschonken en in slaap gevallen was. De trein vloog voort, reed door den wissel en nu moest onvermijdelijk een botsing met den trein uit Straatsburg het gevolg zijn, indien de machine niet tot staan werd gebracht. Heiser sprong op den achtersten wagen en liep langs de loop plank tot hij de locomotief bereikt had. Hij sprong op de machine, maar had daarbij het ongeluk een voet te breken. Nogtans volbracht Heiser zjjn werk met ijzeren wilskracht, ondanks de hevige pijn, die de ge broken voet hem veroorzaakte. Hij droeg den slapenden machinis uit den weg en hanteerde de remtoestel tot de trein stilstond. Hij had daarop nog de kracht zich naar huis te slepen, waar hij bewusteloos ineen zakte. De geneesheeren hoopten den voet nog te redden, maar moesten hem ten slotte toch afzetten; toen trad bloedvergiftiging in en Heiser stierf; maar hij had vele menschen voor een zekere ramp bewaard. De rechtbank te Hamburg heeft een onder wijzer tot vijftien dagen gevangenisstraf veroor deeld, die gezegd had, »dat de joden tot het gespuis behooren.* Zaterdag heeft het te Kirkwall hard ge sneeuwd. De Belgische wielrijders kampioen E. de Beu kelaar, te Antwerpen, hoopt dit jaar bij alle Nederlandsche wedstrijden mee te dingen. Tusschen Lyon en Marseille hebben gisteren zeer goed geslaagde telefonische proeven plaats gehad. Het gesprokene was goed te onderschei den. De inwijding van de telefonische lijn tus schen Parijs, Lyon en Marseille, zal waarschijn lijk in den loop van Juli plaats hebben. Te Parijs heeft iemand zich weer van de Juli- kolom op straat geworpen en werd dood opge nomen. Het vermoeden, reeds vroeger o. a. door Pasteur uitgesproken, dat honden, aan dolheid gestorven, nog weken lang de smetstof in volle kracht be waren, is thans bevestigd door onderzoekingen van dr. Gallier. Deze werd geroepen het lijk »Ha nu bezin ik me,« ging hij, alsof hij zich plotseling iets herinnerde, voort; »op den avond van mijn afreis ontmoette ik toevallig Virzowski, en vertelde hem, dat ik voornemens was wegens den aankoop van een landgoed naar Berlijn te reizen; maar den naam Rubiwill of »Pratzin« heb ik volstrekt niet genoemd, en kon ik ook niet noemen, daar ik wist, dat de vorst »Pratzin« volstrekt niet verkoopen wil. Dat heeft Virzowski niet goed verstaan.* »Dus waart ge toch werkelijk voor den aan koop van een landgoed naar Berlijn?* vroeg mevrouw Georgine. Zeker, genadige vrouw! Vooreerst heb ik echter nog geen goed gekocht maar slechts een paard meegebracht.* »Dan is nummer drie van onze gissingen ook mis.* »En hoe luidt nummer drie?* »Ge zoudt naar Berlijn gegaan zijn om u een vrouw te halen.* Mevrouw Georgine wierp bij die woorden een snellen, onderzoekenden blik op Marten's gelaat. Martens lachte en het gelukte hem uitmuntend aan dit lachje een zekere vastbesloten smartelijke uitdrukking te geven, terwijl hij zei: »die dat meende hebben 't verst mis geschoten. Nooit heb ik er minder aan gedacht een vrouw te nemen dan thans.* >Nu, de gedachte lag zoo ver niet,* meende mevrouw von Pleiszenbach»ge woudt u een landgoed koopen, een tehuis vesten; dan is 't toch ook natuurlijk dat men er van spreekt, dat ge een vrouw wilt nemen, n'est-ce-pas?« >Dat kan ik niet tegenspreken. Wie slechts op de uiterlijke omstandigheden let, zal 't zeker natuurlijk vinden dat ik juist nu naar een vrouw uitzie. Wie echter een blik in 't inwendige kon slaan,"moest wel een ander oordeel vellen.* »Dat wil zeggen,sprak mevrouw Georgine, terwijl ze opmerkzaam de punten van haar zak doek beschouwde, »dat er zooveel plannen in uw hoofd zijn over de inrichting van uw toe komstig goed, zooveel geestrijke overdenkingen over de vraagstukken der kunst, zooveel grootsche ideën over politiek en volkshuishoudkunde, dat aan eene Londensche firma gelukt, van den wijn voorraad van den van Beieren aan te koopen. van 1540, De verkooping van het ameublement enz. van wijlen mevrouw Boncicaut, eigenares van de groote magazijnen »Au bon marché«, heeft slechts 350,000 francs opgebracht, terwijl de inboedel bij inkoop ruim een millioen francs had gekost; de juweelen, die meer dan 600,000 francs had den gekost, brachten slechts 190,000 francs op. De opbrengst van dezen verkoop komt aan de armenkas der stad Parijs. Het een gedeelte overleden Koning van Beieren Hieronder bevindt zich Steinwein Leistenwein van 1631, Johannisberger van 1811, Hochheimer van 1822. Binnen kort zullen deze wijnen in het openbaar worden verkocht. Duizenden Londenaars zien met verlangen uit naar den uitslag der proefnemingen, die door sir Edward Watkin en een firma van electrische toestellen worden gedaan, met het doel om de locomotieven van den onderaardschen spoorweg, voortaan door middel van electriciteit te drijven. Men zegt, dat de spoorwegmaatschappij be loofd heeft, dadelijk het nieuwe middel van be weegkracht in toepassing te brengen, zoodra het blijkt dat het niet meer geld zal kosten dan het oude. Indien het mocht gelukken stof en rook uit de tunnels te bannen, zou de populariteit van den zoogenaamden Underground* ongetwijfeld weder sterk toenemen. Het aan zijn ouders ontstolen kind Mortara, dat in de Katholieke kerk werd opgevoed, is thans de 37-jarige pater Mortara, kanunnik van de Augustijner-ordehij spreekt 22 talen en woont te Onate in de Baskische hooglanden; dezer dagen heeft hij te Madrid gepreekt in de kerk van San José en door zijn welsprekendheid zooveel indruk gemaakt, dat de Koningin en de Prinsessen hem geld zonden voor de kapel, die hij te Onate laat bouwen. In 1887 verlieten 127.000 Italianen voor goed hun land, tegen 19.000 in 1877. Te Nevada heeft men in eene steenzoutlaag volkomen goed bewaarde visschen gevonden, welke op snoeken geleken. Zij moeten duizen den jaren oud zijn. Aan de lucht blootgesteld, werden zij zoo hard als hout. Door een aardbeving in Yunnan (China) zijn twee steden bijna geheel verwoest. 4000 menschen kwamen om, of werden gewond. Te Kottbus zijn drie personen door den blik sem gedoodook vele andere ongelukken werden er door veroorzaakt. - Te Jackson (Mississippi) ontmoette de 70-jarige generaal Adams den uit gever van de >New Mississippian,« John Martin, die hem herhaaldelijk in zijn blad had aange vallen. Beiden haalden onmiddellijk hun revol vers te voorschijn en schoten op elkaar. De gene raal werd in het hart getroffen en viel dood neer, Martin stierf kort daarop aan een wonde in het onderlijf. Beiden waren geachte ingeze tenen. Adams had in den sucessie-oorlog een belangrijke rol gespeeld; Martin was nog jong, maar een man van invloed. - Een 67-jarig wever uit Trebva, die deze week te Erfurt we gens brandstichting moest terecht staan, hing zich 's morgens vóór de zitting in zijn cel op aan een streng, waarvan hy bezig was vloer matten te vlechten. - Te Boitzenburg heeft een arbeidersvrouw zich met haar drie kinderen, van 2, 4 en 6 jaren, verdronken, omdat men haai den onrechte) van diefstal had beschuldigd; de man is door den schrik ernstig ziek geworden. - In de slaghoedjes-fabriek te Cölnn, aan de Elbe, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij twee meisjes gedood, twee vrouwen zwaar, en vier licht gewond werden. Een vleugel der fabriek werd verbrijzeld. er geen plaats meer over is voor gedachten aan het zwakkere geslacht*. »Het behaagt u, met me te digste vrouw, en ik ben gelukkig, dat ge my tot voorwerp kiest. Neen van alles, wat ge daar opteldet, zal men weinig by me vinden daarentegen zou men ontdekken, dat al mijn gedachten in beslag genomen zijn door de lief lijkste vertegenwoordigster van het schoone ge slacht*. »Nu dus«, lachte mevrouw von Pleiszen bach, terwijl weder haar blik snel en onderzoe kend langs Marten's gelaat gleed. »En als men dan verder wist,« voer Erich voort, »wie die vertegenwoordigster is, en dat ze nooit de mijne worden kan, worden mag, dan zou men begrijpen, waarom de gedachten aan een huwelijk thans verder van me is dan ooit.« »Dat klinkt als een ongelukkige liefde,* fluis terde Georgine, terwijl ze blozend de bloemen van een naast haar staande Azalea beschouwde. Toen zich in de naaste kamer voetstappen de den hooren, sprong ze als verruimd op en riep »dat is mijn man.* (Wordt vervolgd.) spotten, gena- Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden; ontvan gen hebbende aanschrijving van Zijne Excellentie den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 28 April 1888, 3e Afdeeling (Bijblad No 41). Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der Wet van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad) no. 72). Maken bekenddat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der Nationale Militie in deze provincie, voor deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 9 Juni a.s., des middags om 12 ure, ten raadhuize der gemeente. Dat tot bijwoning van die inspectie zijn gehouden Alle ver lofgangers der militie te land, die vóór 1 April j.l. in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof, om het even tot welke lichting zij behooren (dus ook die der lichting 1883). Dat de voorschriften der aangehaalde Wet onder anderen luiden als volgt: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige reden niet hij het onderzoek verschijnt 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukken, aan een ander be- hoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den Militie-Commissaris, te richten aan den burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verplicht, op deD daartoe door den Militie- Commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. 4o. van art. 141 bedoeld, of niet over eenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en 8o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam maken dat zij gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, en in het alge meen wanneer zij in uniform gekleed zijn, volgens het aange haald art. 130, 2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wapenen te zijn, en het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toepas sing is. Heusden, den 7 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. HEUSDEN, 8 Mei. Door heeren Gedeputeerde Staten is aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, krachtens art. 2, no. 8, der drankwet, machti ging verleend, om aan het bestuur der »Heus- densche Buitensociteit* alhier, vergunning te verleenen tot verkoop van sterken drank in 't klein in eene tent, staande op den vestingwal. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de orgelbespeling, die in de Herv. kerk al hier op Donderdag a.s. staat gehouden te worden. Naar wij vernemen zal daaraan meerderen luister worden bijgezet, door eene uitvoering van de koraal-vereeniging alhier. Neem daarbij nog, dat de baten aan de ar men komen, dan voorzeker zal een ieder gaarne van deze gecombineerde uitvoering gebruik maken. Op denzelfden dag, des avonds ten half zes ure, geeft de zangvereeniging Crescendote Wijk eene uitvoering in het oude schoollokaal. Het daarvan verzonden programma belooft be paald iets goeds. Met genoegen herinneren wij ons den laatsten keer, dat genoemde vereeni- ging voor het pubiiek optrad en alstoen alge meen en boven verwachting hare toehoorders wist te boeien. Ook ditmaal vertrouwen wij, dat de beste verwachting niet beschaamd zal worden en dur ven haar reeds een groot publiek voorspellen. BAARDWIJK, 7 Mei. Gisteravond gaf de liedertafel eene uitvoering ten huize van den heer A. Mulders. Het geheel programma werd best afgewerkt en niet het minst de hymne van »De Viiegh,« groot koor met accompagnement van piano. Uitmuntend voldeed ook het humo ristische duet, van Simon, »Eene gestoorde Se renade.* Het accompagnement was kort gezegd meesterlijk; de heer van Delft heeft eene groote technische vaardigheid, wat vooral bleek uit de ouverture »Oberon's Zauberhorn van Oesten.« Den laatsten dezer maand zal hier plech tig het feest van 't 25-jarig priesterschap van den eerw. heer pastoor gevierd worden. 's-BOSCH. De begrooting van het fonds voor weduwen en weezen van onderwijzers in Noord-Brabant sluit in ontvangst en uitgaaf met eene som van f 1512.25. Het aantal leden be draagt 57, door sterfgevallen werd dit met 6 deelhebbers verminderd en dat der weduwen met 2. Het fonds telt 18 donateurs, aan 26 wedu wen en weezen werd uitkeering gedaan, terwijl het vaste kapitaal f 30300 bedraagt. AALBURG, 5 Mei. Door notabelen der Herv. Gemeente alhier is herbenoemd tot kerk voogd de heer A. van Wijk. NEDERHEMERT, 7 'Mei. In de jongste vergadering alhier werd tengevolge eener vaca ture, tot gemeente-secretaris benoemd baron van Hardenbroek, burgemeester. HEDEL. De publieke verpachtingen van uiter waarden en binnenvelden, om te weiden en te hooien, zijn thans grootendeels afgeloopen. Over 't geheel waren ook hier de pachtsommen hooger dan het vorige jaar. BRAKEL, 5 Mei. Bij de heden gehouden verpachting der benedenwaarden zijn zulke enorme sommen besteed, als nog bij geen der vorige ver pachtingen in dit seisoen gegeven werden. Men berekent gemiddeld f 100 per hectare, zoodat bij een gewoon gewas, het hooi den pachters op f 20 per 1000 halve kilogr. zal te staan komen. DALEM. Naar wij vernemen zal Ds. Niessen van Giessen-Oudekerk op Zondag 3 Juni a.s. te Akkooi zijne intreerede houden. Daardoor zal één der vier vacatures in den ring Tuil weder ver vuld zijn. De predikants-plaatsen te Renooi, Haatten en Hellouw blijven alsnog vacant. Een landbouwer te Dalem heeft nogpl. m. 100 H.L. aarduppelen liggen. Ongelukkigerwijs zijn het jammen, waarnaar letterlijk geen vraag is. De Turken zijn hier allen opgeruimd, zoodat de opkoopers zich reeds buiten de gemeente moe ten vervoegen, willen zij althans hunne klanten in het naburige Gorinchem naareisch en dagelijks bedienen. De vereeniging Algemeen Belang« te Am sterdam, aangesloten aan »het Algemeen Ned. Werkliedenverbond*, heeft aan de Tweede Ka mer een adres gericht, waarbij een nieuwe kies wet wordt gevraagd, welke ook het kiesrecht toekent aan »alle ingezetenen, Nederlanders, die niet door eenig rechterlijk vonnis van hun burgerlijke rechten zijn verstoken en zich ten raadhuize hunner gemeente op een daarvoor te bestemmen register hebben ingeschreven. liet bestuur noodigt zusterafdeelingen en ver- eenigingen uit, dit adres te ondersteunen. De heer Domela Nieuwenhuis heeft verlof gekregen, op een nader te bepalen dag den minister van justitie te interpelleeren, naar aan leiding der werkstakingen in de veenkoloniën. De socialist J. A. Cohen, te 's Hage, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, het land verliet en tijdelijk te Gent vertoefde, kreeg Woensdag het bevel, dat hij België moest ver laten. Een eigenaardige gedachtenis aan wijlen Ja cob Hobein werd, op uitnoodiging der familie, vervaardigd. Het is een schilderijuit de grijze haren van den overleden krijgsheld kun stig samengesteld, diens laatste rustplaats ver beeldende, overschaduwd door zilverkleurige cy- pressen en waarboven de Nederlandsche Maagd op een voetstuk troont, in de eene hand de vaderlandsche driekleur, in de andere een lau werkrans. De heer E. Kiderlen, de welbekende kampioen- wielreider, lijdt sedert eenigen tijd aan k de water in het been, veroorzaakt door het overrijden met een rijtuig. Tengevolge daarvan is hij ver hinderd voorloopig aan wedstrijden deel te nemen. Ook wordt gemeld, dat de heer K. het rijden op den tweewieler voor goed heeft opgegeven. In eene te Utrecht gehouden vergadering is eene vereeniging geconstitueerd, die trachten zal een fonds te scheppen, waaruit jaarlijks beur zen kunnen verleend worden aan mingegoede jongelieden, zoowel zoons van particuliereu als van predikanten, om tot het predikambt in de Ned. Herv. kerk te worden opgeleid. De spoorwegopziener J. H. A. Hanckar heeft een toestel uitgevonden, waardoor de treinbe- arnbten, in den bagagewagen aanwezig, zicht- mar en hoorbaar kunnen worden gewaarschuwd, zoodra de locomotief door een onveilig sein zal zijn gereden, terwijl tevens in treinen, voorzien van den Westinghouse-rem, de geleiding bij iet voorbij rijden door den toestel kan worden geopend. Een 70-jarige trouwe diensttnd behoort wel ot de groote zeldzaamheden. Dat voorrecht be- eeft Willem Koopman, knecht op de masten- makerij van de firma Ten Dam te Kampen. Sedert Woensdag 2 tot Vrijdag 4 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 35 zalmen van 3 tot 28 halve kilo's, prijs per ïalf kilo f0.72 tot f0.84, en 3818 elften, prijs per stuk f0.32 tot f 1.19. Van 2 tot en met 4 Mei werden ter markt ngevoerd753 zalmen en 23,824 elften; zalm gold f 0.80 a fl.00 per 5 ons, elft f 0.80 a 0.95 per stuk. In de gemeente Hassel (Overijsel) heerscht het roodvonk in zoo hevige mate, dat de Commis saris des Konings in die provincie heeft bepaald dat de manschappen der militie, lichting 1888, die aldaar woonachtig zijn, op een afzonderlijken dag te Zwolle moeten worden afgeleverd. Men schrijft aan de »Haarl. Ct.« In legitimistische kringen in Frankrijk wordt iet gerucht verspreid, dat de kapitein Adelberth de Bourbon, die tijdens het verblijf van den graaf van Parijs te Dordrecht zeer onverwacht in zijn garnizoensplaats Bergen-op-Zoom kwam overlijden, door vergif zou zijn om het leven gebracht. Onderzoekingen daaromtrent worden uit Frank rijk hier te lande ingesteld, ofschoon er bij de amilie de Bourbon hier te lande geen vermoe den daarvoor besiond, veel minder opgewekt is. Als de waarschijnlijke beweegredenen wordt daarbij opgegeven, dat de kapitein De Bourbon geweigerd heeft, zelfs voor hooge sommen, af stand te doen van belangrijke familiepapieren. Dat dergelijke aanbiedingen meermalen hebben plaats gehad, is bekend, evenzoo dat zij steeds hooghartig zijn afgewezen door den kapitein De Bourbon, die noch door aanbiedingen, noch door bedreigingen was over te halen. O In een huis op den Nieuwendijk te Amsterdam is een Straatsburger, Jos Büllesbach geheeten en bijgenaamd Riesenbart, te zien, wiens baard, vol en fraai van kleur, de buitengewone lengte heeft van 1.70 meter, slechts twee centimeter korter dan de persoon zelf lang is. Het heeft den bezit- -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2