P. LOUVERSI ft Burgerlijke Stand. Aanbestedingen. Gemengd Nieuws en Allerlei. Marktberichten. Advertentiën. Gedachten aan verschülende schrijvers ontleend. ^ifiar aanleiding van de onlangs aan de leerlin- wasch vrouwen (moeder en dochter), die te Zutfen ge 1: geadresseerde circulaire run den hoogleeraar H. Oort, te Leiden, maatregelen genomen om te voorkomen, dat voorlaan, zonder hunne goed keuring, op het gymnasium geschriften onder de leerlingen worden verspreid. Onlangs maakten wij melding van eene onder neming te Londen, die gefrankeerde couverten met een vel papier er in verkrijgbaar stelde voor den halven prijs van het postzegel. Le onder neming vindt hare winst in de advertentiën, welke een gedeelte van het papier en het couvert innemen. Thans is door de ^Publishing Company* te Amsterdam hetzelfde denkbeeld toegepast, en koopt men een gefrankeerd couvert met een vel papier voor drie cents. Iedere serie, door de Publishing Company* uitgegeven, bestaat nit 10,000 exemplaren en zij stelt zich voor reeds over veertien dagen eene tweede serie in den handel te brengen. Zeker zullen deze couverten ook ten onzent debiet vinden, maar het is de vraag of het doel in dezelfde mate zal worden bereikt als met die der Engelsche vinding, zegt de »Arnh. Ct.« Bij deze toch is men genoodzaakt het brieven papier te bezigen, dat aan het couvert is ver bonden. Op dat papier is het postzegel gedrukt en door vouwing komt dit onder de opening in het couvert gemaakt. Bij die der Hollandsche navolging kan men in het couvert elk blad papier sluiten, dat men verkiest en behoeft men geen gebruik te maken van het voor driekwart met advertentiën bedrukte. Eenige jaren geleden strandde in het Goe- reesche Gat de Maria Theresia.* Daar zich in dit schip nog een groote hoeveelheid tin moet bevinden, zal men nu trachten om het wrak terug te vinden, door middel van den stoorn- schelpzuiger Nautilus,* toebehoorende aan de firma Leis te Kinderdijk. Mocht die poging ge lukken dan zal men beproeven nog zooveel mo gelijk van de tinlading op te halen. Sedert Woensdag 9 tot Vrijdag 11 Mei, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 28 zalmen van 10 tot 28 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0.61 tot f 0.90 en 2583 elften, prijs per stuk f 0,32 tot f 1,03. Van 9 tot en met 11 Mei, werden ter markt te Kralingen aangevoerd 17611 elften, die tegen f 0,75 a 0,95 per stuk werden verden verkocht; 957 zalmen f 0,80 a fl,per 5 ons. De heer Willink Ketjen heeft cassatie aange- teekend tegen het arrest van het gerechtshof te 's Hage, bevestigende het vonnis der recht bank aldaar, waarbij hij tot f 25 boete is ver oordeeld wegens beleediging van den afgetreden minister van koloniën, Sprenger van Eijk. Als een staaltje van den tegenwoordigen over vloed van onderwijzend personeel kan dienen, dat vóór een paar dagen te Eozendaal iemand met postpapier liep te venten met de onderwij zersakte in den zak, in welker bezit hij zich reeds een paar jaar mag verheugen. De boerderij van de Weesinrichting te Neer bosch, is de laatste jaren zoo belangrijk uitge breid, dat dit jaar op het aardappelland 158 hectoliter aan pootaardappelen zijn verbruikt. Het winterkoren ontwikkelt zich flink, de vrucht- boomen beloven veel en zelfs het kleinste takje prijkt met tal van bloesems. Met het zaaien van haver is reeds begonnen. Te Bidderkerk is concessie verleend tot het bezig waren in de gracht om de begraafplaats op een houten stelling goederen te spoelen, dre ven door het losraken der stelling naar het mid den der gracht. De dochter maakte zich zoo be angst, dat zij te water sprong; zij zou bepaald verdronken zijn, ware zij niet opgemerkt door een tuinman, zekere N., die aldaar in de nabij heid was, en het gevaar ziende, zonder zich te bedenken te water ging en de drenkeling op het droge bracht, waarna de moeder eveneens uit hare, zij 't ook minder gevaarlijke positie, werd bevrijd. - Zekere Schumacher is gearres teerd als verdacht den moord op Bos te Buurse begaan te hebben. S. was knecht bij den zoon van Bos en moet met deze een twist gehad hebben. S. ontkent alle schuld. - Te Gemert is de vrachtrijder Nieuwhoff van zijn kar gevallen en aan de gevolgen bezweken. Te Dreterp is een meisje van 2 jaar in het water geraakt en verdronken. - Schipper Groene- veld is te Kapelle a/d IJsel met zijn 4-jarig kind in het ruim van zijn vaartuig gevallen. De schipper bekwam een ernstige verwonding aan het hoofd en de kleine kreeg een lichte hersenschudding. - In de Pieter Jacobstruat te Amsterdam heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij een der vechtenden zoo ernstig verwond werd, dat hij naar het gasthuis moest worden vervoerd. - Een vrouw, die aan toevallen leed, is te Ambt Almelo bij het spoelen van wasch- goed verdronken. - Van het schip Justine*, liggende op stroom te Botterdam, is het 5 jarig kind van den schipper overboord geslagen en omgekomen. Het ljjkje is nog niet gevonden. - Te Amsterdam heeft een rechercheur van politie door zelfmoord een einde aan zijn leven ge maakt. - In den Gasselterboerveonschemond heeft zich een 88-jarig grijsaard van het leven beroofd door zich den hals af te snijden. - Een man uit Vucht, beschuldigd van brand stichting, is gevankelijk naar den Bosch overge bracht. - Te Varsseveld is iemand bij het vellen van een boom er onder geraakt, en spoedig daarop overleden. - Een 4-jarig knaapie is te Borne in een sloot gevallen en verdronken. - Onder Duiven is een kapitale boerenhofstede door brand vernield. Oorzaak onbekend. - Te Ootmarsum is de 17-jarige zoon van een boer, toen hij een toeval kreeg, in het vuur gevallen o en aan de toen bekomen brandwonden overle den. - Een 15-jarig meisje dat aan vlagen van verstandverbijstering leed, is te Amsterdam in het spoorwegbassin te water geraakt en verdronken. - Te Hilvarenbeek moet een kindermoord gepleegd zijn. De justitie doet onderzoek. - Zaterdag wer den te IJmuiden twee lijken opgehaaldhet een was een visscher, die voor 4 maanden nabij den havenmond overboord sloeghet andere van een Engelschen visscher, die in beschonken toestand naar zijn sloep ging. - Zekeren J. D. K. te Nijmegen, die Woensdag jl. op een bruiloftspartij als bediende werkzaam was, en daar mede het noodige schijnt genoten te hebben, werd Don derdagochtend meer dood dan levend gevonden in het veld onder Hatert, werwaarts de man, in Het is even gemakkelijk zich zelf te misleiden, zonder het gewaar te worden, als het moeielijk is anderen te misleiden, zonder dat zij het be merken. Wat gij schijnt ziet iedereen; wat gij zijt, weten weinigen. De grooten en de kbónen hebben dezelfde weder waardigheden, dezelfde teleurstellingen, dezelfde hartstochten, maar deze bevinden zich op het buitenste van het rad, gene dicht bij het middel punt en worden dientengevolge door dezelfde bewegingen óf meer, öf minder geschokt. Hij komt het verst, die aanvankelijk zelf niet weet, hoe ver hij komen zal, maar die van elke omstandigheid naar vaste regelen gebruik maakt. Zorg altijd het recht aan uwe zijde te hebben, het staat gelijk met een goede aanvoerder die eindelijk overwinnen zal en die geen vrees kent. oprichten eener waterleiding. Te Haarlem moet een aannemersfirma failliet zijn, die in den laatsten tijd nogal groote wer ken ondernam. Een der firmanten heeft met ach terlating van vrouw en twee kinderen, het land verlaten. De IJsclub »Thialf,« te Zaandijk, heeft beslo ten op den 2en Pinksterdag een Zomertocht te houden echter, als het goed gaat niet op schaatsen Vele landbouwers te Ootmarsum voeden hun biggen met eieren. Zij hebben de ondervinding opgedaan, dat dit hun een beteren winst ople vert, dan dat zij de eieren voor anderhalven cent verkoopen. plaats van naar zijn woning, was afge dwaald. Hij is reeds overleden. - Een paar jongens hebben in een sloot nabij het dorp Nijland het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. De justitie doet onderzoek. Heusden, van 6 t<?t 14 Mei. Getrouwd: Hendrikus van Eeuwijk, jm., 26 j. met Catharina Jacoba Hofmeester, jd., 24 j.; Antonius Adrianus van de Pas, wedr. van Jo hanna Cornelia de Bont, 48 j., met Cornelia Achterdenbosch, jd., 35 j. Overleden: Johan Jacob Molhuijsen, wedr. van Anna Wilhelmina Smits, 84 j. Op 6 Juni e.k. wordt aan het ministerie van waterstaat enz., te 'sGravenhage aanbesteed: het uitvoeren van bagger- en normaliseeringswerken op het bovendeel der Nieuwe Merwede, onder de gemeenten Sliedrecht en Werkendam. (Baming f 29,300). Op 7 Juni e.k. zal aan het gebouw van het prov. bestuur te Haarlem worden aanbesteed: het verdiepen van eenige gedeelten van het Noord- Hollandsch Kanaal. (Raming' f 22,000). Eenige boerenjongens, die in een bosch bij het dorpje Catus (Frankrijk) aan 't spelen waren, werden overvallen door een hevige stortregen en wind, die aan een orkaan grensden. Zij zochten eene schuilplaats en vonden een gat in een heu veltje. Zij kropen er in, doch meenden uit de donkere ruimte daarbinnen eenig gesteun te hoo- ren, zelfs hoorden ze flauw een stem roepen. Hevig verschrikt ijlden zij weg en kwamen druip nat en ontsteld bij hunne ouders aan, vvien zij verhaalden, hetgeen zij gehoord hadden. De ouders stelden er den veldwachter van in kennis en deze begaf zich niet den boer en zijn jongens naar de plek in het bosch. De veldwachter wrong zich door de opening en bij het licht van een lantarentje, dat hij had medegenomen, ontdekte hij een mensehelijk wezen, dat met een dik ijzer- draad aan een vooruitstekenden boomwortel was vastgebonden. Dadelijk rende de man naar het dorp terug en haalde de burgemeester, een paar gravers en een vijl. Zij groeven de aarde weg. Toen het gat tot eene groote ruimte was uitge graven, deinsden allen ontsteld terug. Een bleek meisje, bijna een geraamte gelijk, lag daar op den vochtigen grond. De wangen waren inge vallen, de oogen door bloed roodgekleurd. Een flauw lachje kwam over haar mond, toen zij bemerkte, dat het licht werd om haar heen. Met de vijl was weldra het draad stuk en spoedig was het meisje bevrijd, dat bleek bijna blind en geheel zinneloos te zijn, zoodat zij niet eens haar naam kon noemen. Hoelang dat kind daar heeft vertoefd, is onbekend, ook wie haar nu en dan kwam voeden, want in het hol vond men overblijfselen van eten, dat slechts eenige dijgen oud kon zijn. De politie houdt bij de spelonk een oogje in 't zeil, doch tot heden heeft nie mand nog zich laten zien om 't uitgeteerde we- o o zentje, dat intusschen bij den burgemeester een onderkomen vindt, eten te brengen. Natuurlijk is de ruchtbaarheid, die aan het geval gegeven is, ook den schurk of schurken ter oore geko men, die, men weet niet met welk doel, dit kind zoo wreed en onmenschelijk hebben behandeld. De politie zet haar onderzoek voort. Indien men hoenders met vleesch voedt, zul len zij het geheele jaar door eieren leggen. Men kan daarvoor bezigen paardenvleesch als het goedkoopste, en voegt er eenig zout en ge malen peper bij om het voor bederf te bewaren, zonder dat de hoenders daaronder lijden. Als de hoenders vier jaar oud zijn worden zij gewoonljjk vetgemest en geslacht. Dat de snoek niet alleen tot de vraatzuchtigste, maar ook tot de snelst groeiende visschen behoort was bekend, maar we wisten niet, dat het zoo erg met dien wolf der zoete watereu gesteld wusr als de volgende proefneming heeft bewezenEen eigenaar van een vijver ving daaruit twee snoek jes elk van vijf duim lang en wierp die in een grooten bak met water, waarin reeds te voren een zes honderd atulere vischjes, elk een duim groot, geworpen waren. De twee snoekjes hebben daarvan den eersten dag honderd acht-en-twintig, den tweeden hon derd twee-en-dertig en den derden honderd vijftig verorberd. Erx in die drie dagen waren zij beide een duim g rooter geworden. HEDSDEN, 12 Mei. Hooiboter 55 a 65 cent per stuk van 6 ons. Grasboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3 a 3| cent. 's-HEBTOGENBOSCH, 14 Mei. Op de beden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 131 vette kalveren en 8 vette varkens. Men besteedde voor vette kal- H a 58 ct., 2e kw. 50 a 54 ct., >0 ct. per kilo. De vette var- Ie kw. 54 veren 3e kw. 42 a kens golden 33 a 34 ct. per kilo. Den 14 Mei was de prijs der boter 1.00 tot 1.30 cent. GOBINOHEM, 14 Mei. Aangevoerd 318 runderen. Zware Kalf koeien f 160 a f 230. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 100 a 160. Melkkoeien f 120 a 180. Vaarkoeien f 00 a f 000. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 110. Guiste Vaarzen f 80 a f 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f20 a f40. 43 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 7 vette varkens, van 17 a 19 c. per half kilo. 18 schapen, f 12 a f 15. 727 biggen, f5 a f 10 per stuk. Boter 40 a 50 c. per half kilo. Eieren f 0.70 a f 0.75 per 26 stuks. Kippen f 0.80 a f 1.10 per stuk. ROTTERDAM, 14 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 218 runderen, 113 vette eri graskalveren, 2 nuchtere kalv., 281 schapen of lammeren, 466 varkens, 0 biggen, 0 bokken, 0 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 74 ct., 2e kw. 70 ct., 3e kw. 65 a 00 ct., kalve ren le kw. 105 ct., 2e kw. 90 a 80 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 60 ct., 2e kw. 55 ct., alles per kilo; varkens le kw. 23 a 00 ct., 2e kw. 21 a 00 ct., 3e kw. 19 ct., licht soort 18 a 19 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 2.90 a 3.00. Overm. dito f 3.20 a 3.40 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo 1.0.00 a 12.00. Aange voerd 5 partijtjes. Zoetemelksche kaas f 19.00 a 24 per 50 kilo. Aanvoer 39 partijtjes. Heusden, j j - Utrechtj p. p. c. M. de Jonqi). 5 Mei 1888. Tegen 15 Juni of 1 Augustus gevraagd: een fatsoenlijk Meisje, P. G. als ieukeomeld. Brieven franco, letter Z. Hulpk. Helvoirt. Bij JOH. IJKEMA te 's Gravenhage verschijnt en bij alle Boekhandelaren voorhanden p Volkje," onder redactie van en met medewerking van ANTH. L. DE BOP, WILLEM OTTO, GEBABD KELLEB, J. WOBP, AGATHA, PHILIPPINE, FIOBA DELLA NEVE, H. J. KBEBBEBS, J. G. GBEIVE, Dr. B. SINIA, MAUBITS en vele anderen. IJ JE I4e JAARGANG. In Nijmegen steunt men de veemarkten van gemeentewege door premiè'n. Op de veemarkt van den ln dezer bestonden deze o. a. uit een hakselmachine, eene bascule, boerenkielen, lan taarns, harken en andere landhou wgereedschappen. Te Dordrecht is de vrouw van den herbergier Pieter Louter tc Roon, in arrest gebracht, onder verdenking haar man vergiftigd te hebben. In een huis aan den Singel te Amsterdam zijn van een bewoonster uit een doosje, dat in een lade was gesloten, 24 rijksdaalders gestolen. Verschillende gouden voorwerpen heeft de dief laten liggen. - Te Kaatsheuvel is een vrouw uit een waggon van den stoomtram gestapt, toen de trein nog in beweging was. Zij struikelde en werd overreden. Een arm werd haar verbrij zeld. Haar toestand is zorgwekkend. - Twee 327e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 14 Mei. Prijs van f1500: no. 12245; f 1000nos. 7381,' 8177, 20579 en 20616; f400: nos. 4677 en 9538; f200: nos. 3871, 9859, 17874 en 19442; f 100: nos. 2748, 2801, 3760, 5196, 8266, 20049 en 20101. Glimlachende vijanden zijn de oh verzoenlijli sten. Wat is het moeilijkst te betrachten? De wereld te kennen en niet te verachten. Bij loftuitingen en beleedigingen vrage men van waar? Men erkent slechts met kalme beredeneerd heid men gevoelt slechts met een bewogen hart. Daarom handelt men dikwijls zoo gansch anders als men denkt. Men wil gaarne anderen doorzien, maar zelf doorzien te worden, is niet aangenaam. Wat zwakheid was te doen, is zwakker nog, om over te klagen wanneer het is geschied. Dit algemeen bekende tijdschrift verschijnt in twaalf maandelijksche afleveringen met ALMANAK, samen uitmakende 36 vellen druks, prijs 4.40. In iedere aflevering 1 gekleurde titelplaat en in 't geheel ongeveer 200 prachtige houtgravuren per jaar. Voor de veertiende maal begint het tijdschrift »Voor 't Jonge Volkje« zijne jaarlijksche rondreis door Nederland, en voor de veertiende maal is het ook, dat ik de eer en het genoegen héb, deze mijne uitgave aan te bieden aan alle Ouders, Opvoeders, Voogden en Onderwijzers. Misschien klinkt U die uitdrukking »eer en genoegen« wat alledaagsch in de ooren. Toch is het meer dan eene gewone formule, als ik ze gebruikt. Het is mij inderdaad eene eer mijn tijdschrift »Voor 'tjonge Volkje* aan te bieden. Tal van Fransehe, Engelsche, Duitsche en Amerikaansche tijdschriften voor de jeugd krijg ik maand voor maand onder de oogen, en ik zal niet zeggen, dat ik beweer, dat »Voor 'tjonge Volkje*, wat het uiterlijk betreft, met die buitenlandsche wedijvert in den vorm van uitgaaf, ja, dat het er zeer vele overtreft, een, die ze op mijn kantoor zag en die recht van spreken had, zeide mij: »Hoe jammer dat Nederland zoo klein is voor dit tijdschrift. Het is van deze alle het mooiste«. Mag ik dan niet zeggen, dat ik de eer heb den veertienden jaargang aan te kondigen? En het genoegen is misschien nog minder alledaagsch gezegd. Wanneer ik zie hoe men Voor 't Jonge Volkje«, trots de steeds toenemende concurrentie, nog steeds het Nederlandsche kindertijdschrift noemt, dat zijn debiet verre boven alle andere staat, dat de redacteur en zijne medewerkers alles doen, wat in hun vermogen i«, om elke maand een inhoud te geven, die niemand in den lande, van welk geloof hij zij, kwetsen kan, die lectuur blijft voor geloovig Protestant, Katholiek en Israëliet, een inhoud, die vormt, sticht, ver- vrooljjkt en leert, mag ik dan, neen, moet ik dan niet zeggen, dat ik het genoegen heb den veertienden jaargang aan te kondigen? Beloften voor vorm en inhoud van dezen jaargang geef ik niet. Geholpen door den Eedacteur, die voortaan nog meer tijd aan zijn geliefd tijdschrift zal kunnen geven, laten we geene gelegen heid voorbijgaan om ook bijzondere gebeurtenissen van den dag door woord en plaat by de kinderen in gedachten te doen houden. Hiervan kan, by veel meer, de laatste aflevering van den vorigen jaargang getuigen, en van ons goed willen getuigt iedere aflevering. Waarom dan beloften gedaan M o e t ik er eene doen, dan is het deze, dat in het najaar den iutee- kenaars een »extratje« wacht, doch waarin dat bestaan zal, kan ik nog niet zeggen, omdat ik met. den Bedacteur tusschen drie of vier dingen te kiezen heb. Bij de buitenlandsche platen, die volgens kenners, tot de schoonste houtgraven behooren, hopen wij er in den nieuwen jaargang ook weer van onze eigen kunstenaars te plaatsen. Ouders, Opvoeders, Onderwijzers, Voogden, en Gij allen, die kinderen hebt of kinderen genoegen wilt doen, ik heb de eer en het g e n o e g e n U de verschijning van den veertienden jaargang van Voor 't Jonge Volkje* aan te kondigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3