Buitenland- Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- waard gebleven. Beiden komt de dankbaarheid' Binnenland. eenheid te hergeven, en nog steeds vruchteloos. En wij achten het niet onwaarschijnlijk, dat wij binnen kort van Frankrijk uit weer eens de revolutiekoorts door Europa zien rondspoken 0, die democraten hebben al wat op hun geweten Die uitroep moet u niet verbazen, ook dan niet, als wij u zeggen geheel democraat te zijn. Zelfs dan niet! Mogen wij u dat eens uitleggen? Democraat beteekent: voorstander van volks- regeering. Het is het tegengestelde van aristo craat, d. i. van voorstander eener regeering van aanzienlijken, van den adel Sta ons toe daarover een oogenblik te spreken. Eigenlijk beteekent aristocraat: voorstander eener regeering der besten, der knapsten. En nu kwamen er menschen, die den moed hadden te beweren, dat de besten alleen onder de aanzienlijken zijn te vinden. En zoo noemde men voortaan aristocratenwie de aanzienlijkste waren, de voornamen. Wij zijn dus aristocraat in de oude beteeke- nis, d. w. z.: wij zijn voorstanders eener regee ring der besten en der wijsten. Maar wij zijn tegenstanders van de aristocratie, welke beweert dat men rijk moet zijn om wjjs en goed te kunnen wezen. Met die aristocraten hebben de menschen zich dus vergist! Maar evenzeer hebben zij zich vergist met de democratie. Het volk, n.l. de lieden der la gere klasse, begonnen te zeggen »dat is dwaas heid; die aristocraten, zij zijn volstrekt niet de wijsten en de knapsten Volkomen juist! Maar zij beweerden nog wat: »niet zij, maar wij, de democraten, zijn de braafsten en de wijsten Dit is onjuist Omdat men rijk is, is men niet slecht en niet dom, evenmin als omdat men arm is. Wij zijn voor de regeering der wijsten en besten en wij erkennen geene aristocratie tegenover democratie Wij zijn democraten, d. w. z.wij ontken nen het alleen-recht tot regeeren van de aris tocraten. Wij zijn aristocraten, d. w. z.wij willen, dat de besten en de wijzen regeeren zullen Geen adel maar ook Jan Rap en zijn maat niet. Deze uitweiding verzoeken wij u ons ten goede te houden. Wij hadden haar noodig, omdat wij ons standpunt zeer nauwkeurig wilden bepalen, en omdat wij in het vervolg meermalen de woor den democratie zullen tegen komen. Thans onze gedachten aan de Tweede Kamer gewijd. Al dadelijk treft ons weer de handige wijze, waarop de heer D. N. zijn betoog inricht, 't Is wel verdrietig maar steeds aanmerkingen te maken, alsof er niets goeds in dit boekje voorkwam; doch wij moeten dit doen. Aan het einde onzer beschouwingen zullen wij samen vatten, wat ons in het geschrift bevalt en wat er naar onze meening goeds in is. Hoofdzake lijk treden wij aldus gispend op, omdat wij het dynamiet vreezen, dat stuksgewijze met de stroop naar binnen gaat. Naar onze innige overtui ging, is de heer D. N. een democraat van de onverstandige soort, welke zich tegenover de gegoeden plaatsen alleen omdat deze laatsten gegoeden zijn. Dat is onredelijk Hij zal ons aantoonen hoe het eene artikel der wet het andere tot leugen maakt. De Sta- ten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Ne- derlandsche volk staat er. Nu vat D. N. dit op alsof er stondworden gekozen door het Nederlandsche volk, zonder uitzondering van eenig persoon. Doch dat staat er geenszins Om nu aan te toonen, welk een leugen dit is, haalt hij de uitzonderingen aan. Ie. de minderjarigen; 2e. uien moet Nederlander zijn en ingezeten; 3e. in het volle bezit zijner burgerlijke en burgerschapsrechten 4e. betaling eener som in de belasting. (Dit is echter vervallen. Daarop komen wij dus bij aanhangselterug). Nu is het eigenaardige dit: De heer D. N. had eigenlijk alleen het laatste mogen noemen. En dan moeten zeggendit laatste was volgens de oude grondwet zoo, doch is nu vervallen. Dit doet liij niet. Hij houdt liever zijn lang lijstjedat maakt indruk. Maar wat wil hij dan toch? Dat ook zuige lingen zouden kiezen? Want als we eenmaal aan de minderjarigen beginnen, waar zal dan de grens zijn? Onze wet noemt den 23jarigen leeftijd als dien waarop men meerderjarig wordt. Zoolang die bepaling er is, is de verwijzing naai de meerderjarigheid ook gerechtigd. Wel zeker! zuigelingen en schooljongens moeten niet mee stemmen Ook het 2e had hij moeten weglaten. Zouden dan vreemdelingen hier mee moeten stemmen De Duitschers of de Franschen of de Hotten totten? verlossen. En thans is me dat gelukt: ik ben weer vrijja meer dan dat, ik heb de hoop u te bevrijden. En in 't bezit mijner vrijheid durf ik me thans gok het woord herinneren, dat ik Ethelreda heb gegeven. Hoe echter zal ik haar vinden? Dat kan ik slechts door uw hulp. Ge zeidet me, dat Ethelreda in 't klooster was gegaan, maar niet in welk, niet in welke stad; en dat moet ik thans weten, om te kunnen onder zoeken of ze zich reeds voor altijd verbon den heeft, of dat de mogelijkheid nog bestaat, dat ze terug treedt en de mijne wordt. Een schitterende positie kan ik haar niet moer aanbieden, want ik heb het grootste deel van mijn vermogen moeten opofferen om mijn vrijheid terug te krijgen, maar wel een ze ker en zeer fatsoenlijk bestaan. In de hoop, dat gij, zooal niet om mij dan toch om uwe zuster, deze regels niet onbeantwoord zult laten, heb ik de eer te zijn Uw toegenegen, Erich von Martens. En ook het 3e had moeten wegblijven, om dat spitsboeven en misdadigers gevaarlijk zijn voor de maatschappij. Blijft alleen punt 4 over. En punt 4 is veranderd of liever vervallen. Komt u nu die opsomming ook niet wat zon derling voor? De berichten over den Duitschen Keizer blijven zich kenmerken door een optimisme, waaraan men eindelijk ook gewoon begint te raken, 't is waar, de koorts is bijna verdwenen; het eten gaat goed, de patient loopt of schrompelt weer door de kamer, maar men behoeft geen man van het vak te zijn om te begrijpen, dat de toestand treurig is en blijft, de patient kan nog veel lijden vóór het einde daar is. De verwoes ting in de keel en luchtpijp gaat regelmatig voort; van daar de ettering, welke wel minder is, maar toch blijft. In de laatste dagen heeft Keizer moeilijkheid met slikken, zoodat men vreezen moet, dat de kankerachtige aandoening zich ook in die richting uitbreidt. De kanker- dood is een harde dood, omdat hij zoo langzaam gaat. Volgens de »Kreuzzeit« wordt, behalve de reeds verleende amnestie, nog een sfroote kwijtschel ding van straffen bij de Duitsche Marine en 't leger voorbereid. Op voordracht n.l. van de bevoegde autoriteiten, zouden alle tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelden, die zich goed heb ben gedragen, 10 jaren en alle tot tijdelijke tuchthuisstraf veroordeelden na 3 jaren in vrij heid worden gesteld. Het aantal nieuwe Duitsche goudstukken van 20 Mark, met het borstbeeld van Keizer Frederik, is voorloopig op 500.000 bepaald. Er zijn reeds 125,000 van in omloop gebracht. Uit Altenburg meldt men, dat het in het boven-Schnauderthal Zaterdag hard heeft ge sneeuwd de sneeuw lag hier en daar zóó hoog, dat ze den bewoners tot aan de handen reikte. In de Beiersche Alpen is in den nacht van 10 op 11 Mei zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer met rijtuigen onmogelijk was en voor het brievenvervoer sleden moes!en worden ge bruikt. Een Oostenrijksche firma heeft een order ge kregen van 500.000 patronen en van schoenen voor het Bulgaarsche leger. De Fransche regeering heeft haar goedkeu ring geweigerd aan het besluit van den Parij- schen raad, om 10,000 fr. af te staan voorde werkstakende glasblazers. In België wordt een groote werkstaking ver wacht, indien de regeering den werkstaker Fal- leur niet binnen kort op vrije voeten stelt. Op een militair diner te Londen deelde de generaal der artillerie, Maitland, mede dat dezer dagen in de koninklijke geschutgieterij in Wool wich een kanon in gereedheid is gekomen, waarmede een oorlogsschip een zeehaven kan bombardeeren zonder gezien te worden. Dit kanon kan een granaat van 380 pond zwaarte 21000 meter of bijna vier uur gaans wegwerpen. In het Kristallen Paleis te Londen is onlangs eene nieuwe verlichting aangebracht, welke zoo wel het gas als de electriciteit-verlichting verre overtreft. Dit nieuwe licht »Licigen« genaamd, moet zoo helder zijn, dat men daarbij op een afstand van 150 pas kan lezen. Voor de slachtoffers van de verwoestingen, door de sprinkhanen in Algerië veroorzaaakt is bij de Fransche Kamer 500.000 frs. aangevraagd. Een ingenieur te Warschau heeft een ge weer uitgevonden, waarmede in één minuut 62 schoten kunnen worden gelost. De slaven in Brazilië zijn allen in vrijheid gesteld door een decreet van de kroonprinses regentes. Inde zuidelijke provinciën waren nog 374.300 slaven, in de middenprovinciën 349.000 en in de noordelijke provinciën 190.000 slaven. Het totaal bedroeg dus 913.000 slaven, wat een verhouding tegenover de vrije bevolking gaf van 1 14. Het Bijbelgenootschap van New-York ontving van een anonymus 200.000 dollars, met de bestemming daarvoor in de waggons van Ameri- kaansche treinen bijbelspreuken te doen aanplak ken tot zedelijke verbetering der reizigers. Sedert het begin van 1887 hebben in de Vereenigde Staten 1000 werkstakingen plaats gehad door 400.000 werklieden; 25 a 50.000 hunner zijn nog altijd zonder verdiensten. De kolendragers van New-Jersey verloren bij de werkstakingen alleen 500.000 pond sterling aan loon, de cokeswerkers in Pennsylvanië 200.000 pond. In twee derden van de gevallen bleven de werkstakingen vruchteloos en brachten alleen gebrek en ellende aanslechts 38 pCt. van de werkstakers kregen in 1887 hun zin, maar daartegenover gingen 10 millioen werkdagen verloren. Het bestuur van den Congo-Staat heeft beslo ten de inenting in te voeren bij de negers. Op de Atchison-Topeka-Santa-Fé-lijn werd bij het station Fountain een trein aangereden door eenige vrachtwagens. Het gevolg was een ontploffing in een met kruit geladen kar. Het station, verscheidene aangrenzende woningen en vele karren werden vernield. Men telt 3 dooden en 12 gewonden. - Uit New-York wordt ge meld, dat een zware brand heeft gewoed in Oil City, waarbij 40.000 vaten petroleum zijn ver nield. - Op den spoorweg Moskou-Kursk heeft een botsing plaats gehad tusschen 2 treinen aan het station te Galitzino. Omstreeks 30 wa gens werden verbrijzeld, 11 reizigers gedood en 27 gewond. - Te Muids, een gemeente van 900 zielen bij les Andelys, lieten zich 15 jon gelieden met een boot overzetten. Zij wierpen elkaar met water en tengevolge van dat stoeien sloeg de boot omallen vielen in het water en verdronken. Reeds zijn 14. lijken opgevischt; het 15e lijk, dat van een jong meisje, is nog niet terug gevonden. - Een van de jaarmarkt van Gösznitz terugkeerend rijtuig, is op een overweg van de spoorbaan nabij die stad door een personen-trein overreden en verpletterd. Er zaten 3 personen in, een moeder met haar vol wassen dochter en zoonde beide vrouwen wer den vermorseld, de jonge man zwaar, gekwetst. Burgemeester en wethouders van II e u s d e n Gezien art. 14 van het Provinciaal Eeglement op de open- hare wegen en voetpaden in Noordbrabant, van 8 Juli 1874 (Prov. Blad no. 21). Maken bekend dat de door ben ontworpen legger der openbare wegen en voetpaden in deze gemeente aan den Gemeenteraad is inge zonden bij wien gedurende 14 dngen bezwaren daartegen kunnen worden ingebracht. Heusdin, den 17 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, II. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. HEUSDEN, 16 Mei. Heden middag geraakte op de Zuidersiugel, uabij de gasfabriek, een kar en paard te water. De bestuurder met een meisje dat mede daarop gezeten was, wisten nog tijdig van het voertuig af te springen. Met veel moeite werd eerst het paard en ver volgens de kar op den wal gebracht. Het eer ste kwam er ongedeerd af. Naar men zegt was het ongeval geheel aan den voerman te wijten, die vooraf van de ver gunning genoten had. DRUNEN, 16 Mei. Onze beminde pastoor, tevens deken van Heusden, de z. eerw. heer J. B. H. Van Rijckevorsel, ontsliep heden in den ouderdom van 68 jaren. BAA RDWIJK, 15 Mei. Aan den heer C. van Helvoirt alhier is door de liedertafel »Tot bloei der Toonkünst« het eerelidmaatschep aangeboden. WIJK. De zangvereeniging Crescendo gaf op Hemelvaartsdag hare tweede uitvoering in het schoollokaal alhier. Het groot getal toe hoorders, waaronder zeer velen uit de omlig gende gemeenten bewezen, dat er iets goeds verwacht werd, en dat men in die verwachting niet teleurgesteld was, bleek uit de luide toe juiching, die aan de verschillende nummers van het programma ten deel viel. Eenige solo's en duo's werden met eenvoud en gevoel voorgedra gen waardoor de indruk des te meer verhoogd werd, terwijl de koren door eenheid in voor dracht en vastheid in de maat onberispelijk wa ren. Voeg daarbij, dat »Crescendo« uitstekende krachten onder hare leden telt, dan is het te begrijpen, dat de opgekomenen een genotvollen avond hebben gehad. De heer Zoon, directeur, heeft eer van zijn werk. Vergeten wij niet nog te vernielden, dat tus schen enkele nummers eenige voordrachten op piano en viool met medewerking van den heer Verbeek, van Veen, een aangename afwisseling verschaften. (Te laat ingekomen voor ons vorig nummer„I WOIJDRICHEM. Onder het voorzitterschap van den heer Arrond. Schoolopz. A. Blok zal den 22 Mei a. s. te Breda, in het »Hof van Hol!and« de vergadering der gewestelijke ver- eeniging »Noord-Brabant,« van het Ned. Onderw. genootschap gehouden worden. Op het programma komen behalve de huis houdelijke zaken, de volgende punten ter be handeling voor: a. Wat kan gedaan worden om het N. O. G. algemeen te maken in Noord- Brabant? b. De instellingen van bet N. O. G. 1. Levensverzekering-maatschappij. 2. Onder steuningsfonds. 3. Spaarbank, c. De vraagpun ten voorkomende op den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. GORINCHEM. Dinsdagavond omstreeks half twaalf uur werd in de benedenstad een vreese- lijke knal gehoord, zoodat in vele huizen de ramen schudden. Dadelijk daarop werd het geroep ver nomen van brand in de gasfabriek.Alle gas- verbroikers sloten dadelijk hunne hoofdkranen af. Autoriteiten en brandspuiten waren al spoedig op het terrein van het ongeluk aanwezig. De oorzaak van het ongeluk is de volgende: Bij het nazien van eene verstopping in het zoiverhuis der gasfabriek, welke men niet spoedig vond en waarin vier personen werkzaam waren, ontsnapte een groote hoeveelheid gas en baande zich een weg onder de deur in een aangrenzend gebouw, alwaar een gaspit brandde. Daarmede in aanraking gekomen, kwam het tot een ont ploffing en sloeg de vlam door een raam in het zuiverhuis terug, waar in dien tussehentijd veel gas was verzameld, met het noodlottig gevolg- dat genoemd gebouw geheel uit eikand.: r sloeg en verbrijzeld werd. Door de tegenwoordigheid van geest van den baas der fabriek Nieboff en den titter Eckhardt, die in het midden der vlam men eenige kranen konden toedraaien, zoodat verdere aanvoer van gas uit de retorten werd verhinderd, is de stad voor een groot onheil be der burgerij toe. Zeer te betreuren is het, dat beide beambten, alsook de twee arbeiders Valke en de Haan met zware brandwonden bedekt,, zoo spoedig mogelijk naar bet gasthuis moesten worden vervoerd. Wij kunnen vermelden, dat deze wakkere mannen buiten levensgevaar zijn en in beter schap toenemen. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Stok- holm, heeft de Zweedsche rijksdag in eene op 9 dezer gehouden zitting besloten, den invoer van kunstboter in Zweden te verbieden. II. Glimmerveen, in bet Zwaanshals te Rot terdam, heeft de eerste Hollandsche aardappe len, geteeld op den kouden grond, aan den Koning gezonden. Naar liet »Vad.« verneemt, zal de beer Heldt, lid der Tweede Kamer, zich eerlang te 's-Hage metterwoon vestigen. Yoor ieder die met de parlementaire vormen bekend is, trok bet zeker de aandacht, dat door den Minister van Justitie en de heeren Yan Houten, Van der Feltz en Oppedijk, die aan de discussie in de Tweede Kamer over de weik- stakingen (interpellatie Domela Nieuwenhuis) deelnamen, niet werd gesproken van den »ge- achten interpellant«, maar kortweg van »den interpellant«. Het programma van het te Assen te houden 41e Landhuishoudkundig Congres is thans vast gesteld 35 vraagpunten, op alle onderdeelen van het landbouwbedrijf betrekking hebbende, zijn ter behandeling opgegevenverscheidene daarvan betreffen den landbouw in Drenthe. Het getal vakbladen is weder met één ver meerderd. Wij ontvingen »de Schilder, officieel orgaan van den Nederlandscben Schildersbond.* De typographische uitvoering laat niets te wenschen over. Blijkens de rekening en verantwoording der hoofd-cominissie van het ondersteuningsfonds, opgericht, door het, Ned. Onderwijzersgenootschap, bedroeg bet vaste fonds op 1 Jan. 1888 f64,875,84, tegen f 32,767,971 op 1 Januari 1887. Aan 4 weduwen van onderwijzers is f 358 uitgekeerd, terwijl f 2423,63 aan noodlijdende onderwijzers is geschonken. Het voornemen bestaat, om het station te Moerdijk, dat na de opening van den spoorweg Zwaluwe naar Dordrecht voor bet doorgaand verkeer van geenerlei waarde meer is, op te rui men en er eene eenvoudige inrichting te maken voor het op dat station weinig beteekenend per sonenverkeer. Door de commissie tot ondersteuning der werk-liervatters onder de arbeiders der firma's Scholten te Almeloo was eene circulaire ver spreid, waarin zij verklaart, dat al wie in een in te vullen biljet blijft goedkeuren, dat gel den, verzameld om ben te helpen, nu voor iets anders bestemd worden, daardoor erkent geen hulp meer noodig te hebben, en derhalve van de commissie geen hulp zal ontvangen. Tot dit besluit werd de commissie, die nog over eene som van f 2500 beschikt, gebracht n.aar aanleiding van de volksvergadering, den 20 April onder leiding van Domela Nieuwen huis gehouden, waarin besloten werd dat de resteerende f 1600, die Recht voor allen« ten behoeve der werkstakers had ingezameld, voor socialistische doeleinden zouden worden aange wend. Door de bovengenoemde commissie zijn 410 biljetten uitgegeven, terwijl 406 biljetten weder werden ingezameld. De uitslag geeft alzoo een doorslaand bewijs, dat het voorstel van Domela Nieuwenhuis door de werkstakers nagenoeg eenparig wordt afge keurd. De Rotterdarasche waterleiding verschaft in de laatste dagen aan haar abonné's »aaltjes« van 19 duim, »hagedisjes« van een paar duim, »garnalen« enz. enz. Deze overvloed van melk en honing wordt door enkelen toegeschreven aan het tijdelijk wegnemen der schermen van ijzergaas; anderen evenwel, die het beter we ten, zeggen ronduit dat de hoofdoorzaak bij de filters ligt; zoo ook vindt de »Haagsche Ct.« het curieus, dat filters zóó veel en zóó groot levend gedierte doorlaten. Waar zou het met zulke slechte filters heen, wanneer een warme zomer het waterverbruik zoo buitengewoon doet toenemen, dat zelfs bij de »beste« filters alsdan de zuivering te wenschen overlaat? Vanwege de genie worden thans in de ge meenten Aalsmeer en Haarlemmermeer metin gen en grondboringen gedaan. Er schijnen daar groote werken op til te zijn. Men spreekt van een slaperdijk dwars door den polder, van eene sluis die bet water van de ringvaart in verbin ding moet brengen met dat van een kanaal, nog te graven tot Hoofddorp. Waarschijnlijk staan deze werken in verband met de forten, die nog in den Haarlenmiermeerpolder en in Aalsmeer (Kudelstaart) gebouwd moeten worden. Groote partyen aardappelen uit Friesland en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2