de Russen, omdat de Franschen gewoon zijn hun woede in te toornende haat is er daarom niet minder scherp om. Men wil te Parijs we ten, dat de Fransche Regeering als maatregel van weerwraak zal gelasten, dat alle Duitschers, die in Frankrijk willen komen, voorzien moeten zijn van een door den Franschen ambassadeur te Berlijn geteekenden pas. Uit Koningsbergen wordt gemeld dat de Rus sische regeering ijverig bezig is met de uitzet ting van Duitschers uit de grensprovinciën. Een aantal pachters in Russchïscb Polen hebben be vel ontvangen, het land binnen zes weken te verlaten, terwijl de regeering thans elk verzoek om naturalisatie van de hand wijst. Vele Duit- sehe familiên, die sedert langer dan eene halve eeuw in Rusland gevestigd zijn, worden ver dreven en door de gedwongen verhuizing totaal geruïneerd. Te Petersburg gelooft men dat Duitschlands tegenwoordige staatkunde, welke bestaat in eene voortdurende verzwakking van Ruslands crediet, grootendeels te wijten is aan graaf Herbert von Bismarck, den zoon des Kanseliers. De minister Wischnegradski hoopt echter dat een goede oogst den toestand van 's lands geld middelen zal verbeteren. Daily News* meldt, dat op het oogenblik tusschen Duitschland en Oostenrijk onderhandeld wordt over het nemen van gemeenschappelijke maatregelen tegen den invoer van Rnsschische producten. De werkstakingen te Hamburg nemen ver ontrustende verhoudingen aan. Bij de vier dui zend lossers en timmerlieden der marine komen nu nog zesduizend blikslagers, slotenmakers, scheepsbouwers, enz. Te Lubeck hebben al de schoenmakers het werk gestaakt. Te Berlijn hebben tweeduizend smeden hun werk gestaakt zonder eenige gegronde reden men maakte dienaangaande allerlei gissingen. Te Varna zijn aangevoerd voor rekening der Bulgaarsche Regeering 15 millioen patronen en 1 millioen pd. kruit, uit België afkomstig. Koningin Victoria is haar 70e jaar ingetreden. Een waaghals, Samuel Osborne, is in een klein éénspersoons roeibootje het Engelsche ka naal overgestokenhij legde 40 a 50 Eng. mijlen in dertien uren af, bij een sterken wind. Een paar jaar geleden deed Osborne reeds van zich spreken, toen hij 50 mijlen in twaalf uren roeide. Een Fransche visschersflotille, die van Duin kerken was uitgezeild, is grootendeels op de IJs- landsche kust in een hevigen storm te gronde gegaan. Vjjftig booten worden vermist, de mees ten der bemanning zijn verdronken. Achtenvijftig geredden werden door de Deensche stoomboot Lauraopgenomen en naar Granton gebracht. ten- Plaatselijk Nieuws- HEUS DEN, 29 Mei. De tijd nadert dat Heusden weder in het be zit van een carillon gesteld zal worden, dat bij heel, half en kwart uur op lustige wijze het tijdsverloop aankondigt niet alleen, maar ook op markt- en feestdagen eene opgewekte stem ming zal aangeven en onderhouden. Nu circa tien jaren van deze klokketoonen verstoken, waren wij langzamerhand aan die eenvoudige slag, als van eene dorpskerk, gewoon geraakt, die ons in den beginne zoo somber in de ooren klonk. Naar wij vernemen zijn alle hulpmiddelen reeds gereed en behoeft het geheel nog slechts in het bovengedeelte van het stadhuis te worden aangebracht, om aller wenschen weldra vervuld te zien. Zaterdag 1.1. was onze gemeente des avonds op een voorvaderlijke wijze verlicht. De directeur der gasfabriek had den gas verbruikers doen weten, dat tengevolge van een defect in de zuiveringskamer, dien avond geen gas kon geleverd worden. Nu zag men van alle zijden de lampenwin kels bestormen, zoowel om nieuwe lichtgevers aan te schaffen, als om de reeds lang op zijde gestelde lamp weer lichtgevend te doen maken. Modérateur, kantoorlampjes, de gezellige spaar lamp, ja alles werd te voorschijn gehaald en 's avonds amuseerde menigeen zich met een bezoek langs de winkels, waarvan er eenige met kaarsen illumineerden, alsof weder, als voor ruim 70 jaren, de keizerlijke geboortedag werd gevierd. Zondag was alles weder in orde en begreep men alsnu des te beter, welk voorrecht ons een gasfabriek aanbiedt. LAND VAN HEUSDEN EN ALTEN4. Al hier had eene keuring plaats van paarden, aan gegeven ter inschrijving in het Nederlandsch paarden-stamboek, afdeeling Noord-Brabant. Van de aangeboden paarden werden goedgekeurd 4 hengsten, waarvan 2 van Duitsch en 2 van gekruist ras; 14 merriën, waarvan 2 van Duitsch en 12 van gekruist ras, allen toebekoorende aan eigenaren in de gemeenten Meeuwen, Eethen, Dussen en Almkerk. De keuringscommissie be stond uit de heeren J. H. Stael te Dussen en J. A. Vlamings te 's Bosch, in bijzijn van den heer B. Snoek te Almkerk, voorzitter der af deeling. In de overige gedeelten der provincie zal op een nader te bepalen dag de keuring plaats hebben. VLIJMEN. De locaaltrein VlijmenWaal wijk, die met 1 Juni a.s. geopend wordt, zal van de navolgende plaatsen vertrekken op de daarachter gestelde uren, alleen voor passagiers vervoer Als een bijzonderheid zij vermeld, dat in de »Staats-Courant* van wege den waterstaat een aanbesteding wordt uitgeschreven in de provincie Limburg. Aangaande de promotie bij het leger deelt men aan de »N. R. Ct.« mede, dat de nieuwe minister van oorlog een geheel ander stelsel van bevordering zal volgen dan zijne voorgan gers. Hij gaat n.l. van het beginsel uit, om geen personen, die voor hoogeren rang geschikt zijn geoordeeld, te laten passeeren door ande ren, die soms toevallig door minder veeleischende chefs als zeer geschikt worden gesignaleerd alleen zij, die ongeschikt zijn voor hoogeren rang, zullen geene bevordering maken. De minister hoopt door deze maatregelen het vertrouwen bij het officierskorps te doen terug- keeren en de vroeger ontstane ontevredenheid te doen wijken. Blijkens aanschrijving van den heer generaal majoor-commandant der 3e divisie infanterie, zullen de officieren bij het houden van theorie met de miliciens, zelf de vragen doen en dit werk niet meer overlaten aan den sergeaut of korporaal der week. Hij is van meening dat voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis van moed, beleid en trouw gegeven, dikwijls bij de jonge soldaten een goe den indruk maken, zoodat voordrachten, in dien zin gegeven, aanbeveling verdienen. Door de gezamenlijke dek- en onderofficieren der marine, zal aan den minister van marine een verzoekschrift worden gezonden, waarbij zij dringend vragen om verhooging van traktement. Practisch ervaren, physiek geschikte en bij voorkeur ongehuwde jongelieden, die, öf het diploma hebben van civiel-ingenieur, bedoeld bij art. 61 der wet van 2 Mei 1863, of dat van architect of bouwkundig ingen., bedoeld bij arti kel 62 der genoemde wet, of met goed gevolg hebben afgelegd het examen voor opzichter bij den rijks waterstaat in Nederland, kunnen ter beschikking worden gesteld van den gouv.-gen. van Ned-Indië, om te worden benoemd tot op zichter der 3e kl. bij den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken daar te lande. Nadere bijzonderheden bevat de »St.-Ct.« 1888 goeden kunstwerk verloren gegaan. De heer van den Worm, die door de vrouwelijke linie afstamt van Pieter Adriaauzoon van der Werff, bezat het eenige portret van den beroemden Leidscheu burgemeester, bij diens leven, in 1613, geschilderd. Het is door het vuur vernietigd. Bij het verbreeden van de kanaalboorden der Zuid-Willemsvaart te Smeermaas, nabij Maas tricht, is uitgegraven de slagtand van een mam- mouth, ter lengte van 3 meter en van 23 cen timeter middellijn. Ongelukkig kon men hem niet geheel aan het daglicht brengen, daar hij door een verblijf van 4000 jaren onder de aarde tot kalk is overgegaan en bij aanraking breekt. Nogtans heeft men verschillende groote stukken kunnen behouden. De beer H. H. Timmer te Amsterdam heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin hij er op wijst, dat er geen handelstractaat en evenmin een uirleveringstraetaat bestaat tusschen Nederland en de Zuid-Afrikaansche Republiek. Hij is van oordeel, dat het sluiten van dergelijke tractaten tusschen de beide genoemde landen een zaak is van het hoogste gewicht en van den meest dringenden aard en verzoekt dringend, dat het de Kamer behage moge, die maatregelen te nemen, welke zij oirbaar acht, om zoo veel mogelijk het sluiten van een handelstrac taat en een uifcleveringstractaat tusschen Neder land en de Zaid-Afrikaansche Republiek te bevorderen en verder al datgene te doen, wat de Nederlandsche belangen in Zuid-Afrika ten aanzien van andere rechtmatige grieven mochten vereischen. Eenige jaren geleden beproefden de Engelsche Beugvisschers, zooals de Hollanders in den zomer doen, de kabeljauw te zouten, maar konden daar niets van maken; het bleek aan de markt, dat hun visch verkeerd behandeld was, en dus wei nig waarde had. Thans is een visscher van Pernis naar Engeland vertrokken, om op eene Engelsche sloep te varen, en den Engelschen visschers het zouten te leeren. Van Vlijmen Nieuwkuik Kniksche heide Drunen Elshout Baardwijk, overlaat Baardwijk voormiddag. 9.39 9.43 9.48 In omgekeerde richting voormiddag. Van Waalwjjk 9.56 De ballon, die te Brussel gedurende de toonstelling als >ba,llon captif* zou dienst doen en 40,000 frs. gekost heeft, hangt aan flarden in de boomen op het tentoonstellingsterrein. J Afkomst Waalwijk Nadat hg Zondag voor de eerste maal was op gegaan, niet meer echter dan eenige meters hoog, is hij Dinsdag middag ten 1 ure met een hevi gen slag ontploft. De heer Godard was zelf bij deze ontploffing tegenwoordig, waarbij geene on gelukken zijn te betreuren. In de bank van leening te Livorno is een groote oplichterij ontdekt. Een voor 200.000 9.21 9.24 9.29 9.32 9.35 namiddag. 7.25 7.28 7.33 7.36 7.39 7.43 7.47 7.52. namiddag. Het aantal scholen met den bijbel is in met 4 verminderd, doch met 14 vermeerderd, zoo dat haar getal thans 47 0 bedraagt met ruim 77.000 leerlingen. Als eeu bewijs voor de snelle afwisseling der temperatuur kan dienen, dat 't in den nacht van Zondag op Maandag in het Westland zóó hevig gevroren heeft, dat men, op niet afgeschutte plaatsen, vreest voor vernietiging van de aardap pelen en boontjes, welke reeds boven den grond staan. is er in Den Haag sneeuw 8.1 8.6 8.10 8.14 8.17 8.20 8.25 8.28 lire beleende partij echte koralen en paarlen is gebleken geheel waardeloos te zijn. In 1881 had een makelaar ze op 350.000 lire geschat. Deze had zich laten omkoopen, even als eenige ambtenaren van de instelling. Ze zijn ge arresteerd, evenals de beleener, die echter be weert dat ze in de bank moeten zijn verwisseld. De geheele landstreek Constanfine (Algiers), wordt hevig door sprinkhanen geteisterd en een hongersnood wordt gevreesd; de oogst wordt als gedeelteljjk of geheel verloren beschouwd. Het leger is ijverig bezig met de verdelging der dieren. Zeven gevangenen te Durango (Mexico) wer- geschiedt, den bjj een poging tot ontkomen gedood. - Uit de gevangenis te Manchester is een gevangene ontsnapt, na zijn cipier met een hamer te hebben vermoord. Hjj is nog niet weder gevonden. - Te Pantin bjj Parijs had een ontploffing plaats in een fabriek van vuurwerk. - Het bericht omtrent de ontploffing te Patin blijkt sterk door de »Indé- pendance« te zijn overdreven. Twee personen werden gewond, geen gedood. - Uit Bucharest wordt bericht, dat het dorp Harlau door brand is vernield. Ruim 400 gezinnen zijn van alles beroofd. Baardwijk 10.1 Baardwijk, overlaat 10.5 Elshout 10.9 Druneu 10.12 Kuiksche heide 10.15 Nieuwkuik 10.20 Aankomst Viijmen 10.23 DRUNEN, 25 Mei. Heden is men bezig met eene laatste proefneming en onderzoeking van de alhier over den Overlaat gebouwde spoorweg brug. Ook is men met kracht aan het werk om de spoorbaan na te zien, het beschadigde aan de lijn te herstellen en het verdere in werking te brengen, wat dienen moet bij de aanstaande opening der lijn van Vljjmen naar Waalwijk, waarvan de regelingbiljetten reeds zijn verzonden. Binnenland- Door den heer Jacobus Krijger, tuinier te Naaldwijk, zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond naar de Koninklijke fa milie op het Loo verzonden. Dit is reeds de dertigste maal, dat zulks door den heer Krijger Herinnering verdient het feit dat het in No vember a.s. 75 jaren zal geleden zijn, sinds het volk van Nederland zijn nationale zelfstandigheid herkreeg. Men geeft in overweging of het niet gewenscht is, deze hoogst belangrijke en in zijn gevolgen zoo zegenrijke gebeurtenis, alom in den lande feestelgk te gedenken. aanschrijving Donderdagavond gevallen. Uit Tilburg wordt aan de »H. Ct.« gemeld, dat wegens de langdurige droogte sommige boe ren aldaar hunne uitgestrekte aardappelvelden laten begieten. Aan den nationalen kegelwedstrijd, die op 2 en 3 Juni te Nijmegen zal gehouden worden, zullen niet minder dan 42 kegelvereenigingen deelnemen, waarvan 31 buiten Nijmegen. Door een aantal particulieren zijn gouden en zilveren medailles voor de korpswedstrijden, alsook kunst voorwerpen voor de personeele wedstrijden be schikbaar gesteld. De eerste alg. prov. N.-Brabantsche tentoon stelling der N.-Br. Maatschappij van Landbouw zal te Bokstel gehouden worden. De tentoonstelling zal gesplitst zijn in vier afdeelingen, namelijkle afdeelingpaarden, rundvee, wol vee, vet vee en varkens2e afdee ling akkerbouw en zuivelbereiding3e afdee ling tuinbouw, bloemkweekerij en pluimgedierte 4e afdeelingwerktuigen, gereedschappen en hoefsmederij. De hulpkantoren te Almkerk, Baarle-Nassau, Bezooien en 's-Gravenmoer worden voortaan mede belast met de behandeling van aange- teekende brieven, eene aangegeven waarde van f 600 te boven gaande. Er moet voornemen bestaan om te Amster dam een pakketdienst op Zuid-Afrika te openen, wat ongetwijfeld in een groote behoefte zou voorzien. Bekendmaking. Aan de postambtenaren is bij gelast, in het vervolg geen postpakketten meer ter verzending toe te laten, welke de gestelde maxima voor de afmetingen en den kubieken inhoud (80 cM. lengte over een der vlakken en 25 dM3) overschrijden. De »Staats-Courant« bevat het plan der 328e Nederlandsche Staatsloterij. De trekking van de le klasse zal aanvangen op 23 Juli, terwijl de laatste 100 nommers op Zaturdag 13 October 1888 zullen worden. Prof. M. ongesteld. De Vries te Leiden is vrij ernstig In het krankzinnigengesticht te Dordrecht werden in het jaar 1887 verpleegd 134 mannen en 111 vrouwen, te zaaien 245 lijders. Daarvan werden in 1887 afgevoerd 29 mannen en 17 vrouwen. Hiervan overleden 17 mannen en 8 vrouwen. Op 1 Jan. 1888 waren in het gesticht ezi<r 105 mannen en 95 vrouwen. aan getrokken Naar de »N. R. Ct.« verneemt, is hij een brand ten huize van dt-n h^er van den Worm te Groningen, een geheel eenig en niet te ver- In den afgeloopen winter hebben de houders van kooien voor wilde vogels niet te klagen ge had. Er was meestal wild in overvloed, zoodat de vangst van de uiterste kooi op Terschelling verleden jaar f 5000 netto bedroeg. Sedert Woensdag 23 tot Vrijdag 25 Mei, zijn aan de vischmarkt te Goriuchem afgeslagen: 22 zalmen van 12 tot 28 halve kilo's, prijs per halve kilo f 1,10 tot f 1,17 en 6947 elften en vinten, prijs per stuk f 0,03 tot fl,40. Van 23 tot en met 25 Mei, werden ter markt te Kralingen aangevoerd 2009 elften, die tegen f 0,70 a 0,90 per stuk werden verkocht; 887 zalmen f 1,10 a f 1,30 per 5 ons. Zondagmiddag omstreeks half drie heeft te Rotterdam weder eeu afgrijselijke moord plaats gegrepen en wel aan de Westzeedijk, ter hoogte van Schoonderloo, tusschen Rotterdam en Delfs- haven. Zekere Jan Kooiman, zich in de woning begevende van Cornelia Van Leer, met wie hij sedert eenigen tijd in concubinage leefde, vond daar den 23-jarigen Pieter Noordzij, die door Cornelia was uitgenoodigd haar te komen be zoeken. Na een woordenwisseling wierp Jan Kooiman Pieter Noordzij de deur uit, hem tege lijkertijd een paar steken in den onderbuik gevende, zoodat de dood weldra volgde. De dader is ter beschikking van de justitie naar de cel lulaire gevangenis overgebracht, terwijl het lijk van den verslagene naar het ziekenhuis is ge voerd. Te De Leek is een meisje vau 7 a 8 jaar, dat bloempjes plukte, in het water gevallen en verdronken. - Te Kuilenburg heeft het gerecht een onderzoek ingesteld naar een vermoedelij- ken kindermoord. - Te Zwolle werd uit Har derwijk aangebracht een 21-jarige ongehuwde moeder en het lijkje van een pasgeboren kindje, dat men in een kelder begraven had gevonden. - In het militair hospitaal te Leiden is opgeno men een milicien der lichting 1888, die bij het hooren dat hem een aanzienlijke erfenis was te beurt gevallen, van blijdschap krankzinnig is geworden. - Het gerechtelijk onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het kind, waarvan H. d. G., dienstbode bij W. J. d. J. te Haar lemmermeer, verleden week heimelijk bevallen is, geleefd heeft. - Te Delft is een 8-jarige knaap onbemerkt in het water gevallen en ver dronken. - Eeu jongen van 13 jaar, verpleegde in het weeshuis Bethel* te Dordrecht, werd daar sedert Dinsdag vermist. Maandag middag is hij in de rivier de Oude Maas, nabij de spoorbrug aldaar, in staande houding gevonden. - Iemand, die in een der Pinksternachten in de bosschen van Rozendaal bij Velp zich te slapen had gelegd, gevoelde zich den volgenden morgen ziek. Door braking raakte hij een slang van 25 centimeter kwijt, die, naar hij meent, 10 a 12 uur in zijn lichaam moet hebben doorgebracht. - De sjouwer A. t. H. heeft zich te Deventer iu dronkenschap in zijn woning opgehangen. Een flesch jenever vond men nog voor den schoorsteen. - Te Am sterdam viel een sjouwerman bij het inladen van petroleum in het ruim van het noordsche 1887/88 is invurtlerlanr verklaard en san den oiitvangcT ter invordering is toegezonden. Heus den, 28 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Hensden, brengen ter openbare kennis, dat de heden afgekondigde algemeene politie verordening voor deze gemeente, gedurende drie maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en tegen betaling van ƒ1,00 in afdruk verkrijgbaar is. Heusden, den 28 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGEIEN. HONCOOP. De Burgemeester der gemeente Heusden, brengt ter openbare kennis, dat het 4e kwartaals-kohier der personeele be lasting dienst 1887/88 is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering toegezonden. Heusden, 28 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kenoi», dat het 4e kwartaals-kohier van het Patentrecht, dienst

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2