Buitenland- ^Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- Binnenland Keizer Frederik heeft zich reeds van Charlot- tenburg naar het slot Friedrichskron bij Pots dam begeven. Vóór zijn vertrek bracht Z. M. nog eerst een bezoek aan den grafkelder en ver toefde een kwartier lang bij het graf zijns vaders. In een kleinen ziekenwagen, met eene pony bespannen, werd de Keizer aan boord van het stoomjacht gebracht, alwaar op het dek een pa viljoen was ingericht, waarin hij aan den eenen kant in een leuningstoel kon liggen, met het uitzicht op den tegenovergestelden oever. Aan de Spree, die aldaar vrij smal is, stonden dui zenden menschen, die reeds zeer spoedig door de politie-cordons heendrongen en den Keizer met geestdrift toejuichten. Langzaam voer het stoom schip voort en op de vaart werd het voortdurend langs de oevers door de bijeengestroorude menigte begroet, hetgeen de Keizer door wenken met de hand beantwoordde. De Parijsche correspondent van de Times* ver zekert dat de oorlog voorloopig niet zal uitbreken. De heer De Blowitz tracht dit te betoogen door op de wapening van het Fransche leger te wijzen. DeFransche infanterie is gewapend met het Lebel- geweer, dat in alle opzichten beter is dan de geweren der Duitschers en Oostenrijkers, en daarom zal vorst Bismarck zich wel hoeden den oorlog uit te lokken, voordat ook de Duitsche troepen van betere geweren voorzien zijn. Deze meening zal zeker bij weinigen instemming vin den. Het verbond tusschen Duitschland, Oosten rijk en Italië is een betere waarborg voor het behoud des vredes, dan de Lebel-geweren, waar mede trouwens nog slechts een klein gedeelte der Fransche soldaten is gewapend en welke nog nooit de proef hebben doorstaan. De Timeszegt in een hoofdartikel, dat het spook des oorlogs opgeroepen wordt, omdat er geld noodig is en de wapening van Frankrijk de beste is. Het is toch al zeer onwaarschijnlijk, dat Duitschland en Oostenrijk een oorlog on dernemen willen. Om zijne voldoening te betoonen over de harte lijke en geestdriftige ontvangst, die hij overal op zijne reis genoot, heeft Prins Ferdinand van Bulgarije aan de scholen en kerken van zijn land eene som van 300,000 frank geschonken. Hij heeft ook 2000 fr. gegeven aan de slacht offers der overstroomingen. De brand in de groote magazijnen van Garrould, Edgware Road te Londen, waarvan in de nieuws bladen melding is gemaakt, brak te 6 uren in den morgen uit in een benedenverdieping. Er sliepen 55 bedienden en dienstboden in het huis, de meeste vrouwen op een 4e verdieping. De vlammen breidden zich zoo snel uit, dat de po gingen tot redding slechts gedeeltelijk baatten. Twee meisjes, die ontkomen waren, gingen terug om haar horloges nog te redden en kwamen in de vlammen om. Al de slachtoffers waren vrou wen, de mannen sliepen in een deel van het huis, waar de brand niet uitbrak. De schade wordt op 6 ton geschat. De ge bouwen waren verzekerd. Op één enkelen dag, kortgeleden, landden er aan Castle Garden, te New-York, nagenoeg 10,000 landverhuizers. Dit cijfer gaat alle vorige aan komsten te boven. Men verwacht, dat er dit jaar 500,000 zullen aanlanden. In 1887 beliep het getal te New-York 405,000, waaronder uit Nederland 5500. Maize, in het westen van Wichita, Kansas, is onlangs door eene geweldige waterhoos ge teisterd. Tal van huizen werden vernield. Een er van, door de familie Rockby (man, vrouw en twee kinderen) bewoond, werd in zijn geheel in de rivier gespoeld en het geheele gezin ver dronk. Vele paarden en runderen kwamen om en tal van personen werden gekwetst. Er is voor duizenden dollars schade aangericht. De ^Standard* verneemt uit Athene, dat er, volgens depeches uit Janina, hongersnood gene van de inlichtingen, die de buurvrouw had ge geven. »Zoo. Is hij nu weer mijn broer lachte juf frouw Mirski. »Goed dan; hij is mijn broer. »Dat verwisselt dus, naar dat deze of het verlangt »Ook wat! Als ge dien duivel kent, met zijn grooten neus en fonkelende oogen, dan zult ge ook wel weten, dat ik doen moet, wat hij zegt. Wat wil hij nu weer? Want ge komt immers op zijn last.* »Neen; hij vermoedt niet, dat we hier zijn,« antwoordde Hugo, die intusschen een plan had ontworpen om het meisje tot spreken te brengen. »Nou, wat wil je dan van me, als je niet op zijn last komt?« vroeg de »schoone« Marie ver baasd. »We willen hem uit zijn macht bevrijden, antwoordde Hugo kort, maar bepaald. Het meisje zette beide armen op de tafel en steunde haar hoofd daarop, terwijl ze de Vir- zowski's met groote oogen aanzag. Toen liet ze een kort schel lachen hooren en riep: »Haha, dat kan u goed bekomende gierige schoft be taalt me bespottelijk weinig. »Wij zullen u meer geven. »Dat kan ieder zeggen,grijnsde Mirski. »IJ ken ik nog in 't geheel van den ander weet ik, dat ik hem en hij me prompt betaalt. »Zijn geld kan ook eens op raken.* Het meisje schudde het hoofd. »Die heeft geld genoeg, 't is bij hem zoo gauw niet op.« >Hoe weet ge dat zoo vast?« »Wel, ik ben toch bij hem geweest in zijn mooi huis bij de Apostelkerk. Nou, ik kan zeg gen de man heeft je meubels en sofa'sDie zoo wonen kan, bij hein is 't geld niet zoo gauw op.« Dat woord trof Hugo als een bliksem. Een woning bij de Apostelkerk. En vroeger had het meisje al gesproken van een grooten neus en fonkelende oogen. Zou Martens in deze zaak ook al gewikkeld zijn? Daarvan moet hij zeker heid hebben, hij moest den naam noemen om juffrouw niet, en beet heb heerscht in Epirus. Te Athene en Konstantino- pel worden inzamelingen gehouden tot leniging van den nood. In de gevangenis te Reggio heeft een schoen maker in een aanval van waanzin den cipier met een bijl gedood en zes andere personen zwaar gewond. - In een stadje in Georgië heeft een jongen van 9 jaar zijn 6-jarig broertje met een geweer doodgeschoten. De moeder had haar kin deren naar bed gebracht en er was tusschen beiden nooit iets voorgevallen. Men hoorde een schot en vond het kind van 6 jaar in zijn bedje met verbrijzeld hoofd. De jeugdige moordenaar bekende de daad te hebben gepleegd en scheen daarover volstrekt geen berouw te hebben. Waar toe dient het ook een broer te hebben zeide hij met een glimlach. - Veertien dames van den harem van den Sultan van Turkije zijn door het gebruik van gekleurde ijs en bonbons ver giftigd. Drie verkeeren in levensgevaar. - Te Friedrichsberg, in het district Oberndorf, in Wur- temburg, is brand ontstaan in eene boerderij, waardoor acht personen, de moeder, zes kinderen en de dienstmeid het leven verloren. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag den 16 Juni a.s., des namiddags, schouw zal worden gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Ben ieder wordt herinnerd aan de op dat stuk bestaande voorschriften der Algemeene Politie-verordening, volgens welke straten, goten en riolen alsdan behoorlijk moeten zijn gerei nigd, op straffe, bij die verordening bepaald. Heusden, den 2 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN.HONCOOP. BOMMELERWAARD. De gemeenteraad te Brakel heeft de jaarwedde van het te benoe- hoofd der openbare school aldaar vastge- met vrije woning en tuin. Z. M. heeft pensioen verleend C D. Helm, hoofd eener openb. school alhier, groot f 567. DUS8EN, 31 Mei. Door den heer W. H. H. Dijkman, candidaat te Rotterdam, is bedankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. gem. alhier. WOUDRIOHEM. Hedenmorgen trachtte een 86-jarig man, v. d. N., wonende aan den Groenendijk onder deze gemeente, in een van verstandsverbijstering zich snijden. Hoewel hij spoedig werd verhinderd, was de wond, die hij zich reeds had toegebracht, ernstig genoeg, dat heel kundige hulp moest worden ingeroepen BAARDWIJK, 1 Juni. Onder veel bljjken van belangstelling werd hier gisteren het 25- jarig jubilé gevierd van den z.eerw. heer pas toor G. van Haaren. Bij deze gelegenheid wer den den jubilaris verscheidene prachtige geschen ken aangeboden, onder welke bijzonder uitmunt de koorkap, het geschenk van de mannen der h. familie. Yoor deze gelegenheid werd door den heer L. van Cromvoirt eene feestcantate gecom poneerd. DALEM. Te Vuren had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Een 5-jarig meisje van G. v. M. speelde n.l. op een naburig erf met een gevonden stuk van een fiesch. Daarmede naar huis willende gaan, viel het kind van de dijktrap voorover in het glas, en sneed het alzoo letterlijk den halven neus af. Daar het afgesue- den gedeelte niet meer te vinden was, kon er geen aanhechting plaats hebben en zal het kind natuurlijk levenslang vreeselijk geschonden zijn. ALMKERK, 1 Juni. Blijkens het onlangs verschenen verslag der onder de leiding van den heer P. H. Buisman staande zangvereeni- ging »Aurora« over 1887, telt zij 20 leden, verdeeld in vier stemmen, die flink bezet zijn. Als een bewijs van vertrouwen in hunnen Di recteur, hebben de leden besloten hem te mach tigen tot het kiezen en aankoopen van zang stukken. Als een groote zeldzaamheid moet worden vermeld, dat de jeugdige directeur 7 muziekinstrumenten met het grootste gemak en met het meeste gevoel kan bespelen, waaronder Ret or, mandoline gel, de pianino eene voorname de cither, de viool en de plaats bekleeden. Op 19 dezer zal te Dordrecht, onder leiding van dr. A. van Veloo, eene conferentie gehouden worden in verband met de reformatie der kerken. Door onderscheidene sprekers zullen referaten worden geleverd, waarbij gelegenheid zal worden gegeven tot debat. Het plan bestaat om Rotterdam, behalve met Dordrecht, ook met Delft, 's Gravenhage en Antwerpen telephonisch te verbinden. Men bericht uit Leiden, dat de hevige asth- matische aandoeningen, waaraan prof. M. de Vries geleden heeft sinds eenige dagen hebben opgehouden en de geleerde zijn studeervertrek reeds weder bezocht heeft. De directeur der Staatsloterij wijst het pu bliek er op, dat beschadigde loten gevaar ople veren voor weigering van uitbetaling der prijzen en premiën die er op mochten vallen. In geen jaren heeft men zoo weinig last had van de meikevers als dit jaar. Slechts en kele vlogen 's avonds rond. Aan de vrucht- andere boomen is geen schade toegebracht. ere- e en men steld op f725, BR1JCHEM. aan den heer P. lag. vlaag den hals af te in zijn voornemen »En daarmee dwong geven, dat hij te zien of hij op den goeden weg was. Mijnheer Martens geeft u slechts een jaar geld,* begon hij; »wij echter zullen u een ka pitaal uitbetalen, waarvan de interest dat jaar geld nog overtreft, als ge ons wilt helpen. In angstige spanning hingen zijn blikken aan de lippen der »schoone« Marie, of deze den noodlottigen naam zou afwijzen of niet. Maar ze deed dit niet en erkende hem als juist door te zeggen»ja, het kapitaal had ik liever, dan had ik toch terug, wat de ellendige schurk me met zijn pistool heeft afgezet. »Hoe? Is Martens u met een pistool te lijf gegaan »Wel ja, en dat wel toen ik bij hem was in zijn mooi huis. Opeens haalde hij 't te voor schijn en zei, dat het niet knalde en hij me er toch mee kon dood schieten. hij u het geld terug te u vroeger had betaald »Mij had hij 't niet betaald, maar mijn vader, weet u, heeren; dien heeft hij 't betaald, toen hij den jongen in zijn dienst nam.« Maar moest gij 't hem teruggeven »Ja; wat zou 'k doen? Zou 'k me laten dood schieten? Nou, heeren, dat kon je toch niet van me verlangen. »Nu, goed danwij zullen u terug betalen, wat Martens u heeft afgenomenja, we zullen u zelfs nog meer gevenmaar dan verlangen we ook, dat ge ons bereidwillig en openhartig dient. De »schoone« Marie zag een tijd lang naden kend voor zich. Toen hief ze 't hoofd op en zei met groote beslistheid »Het gaat niet!« »Maar waarom niet?* »Weet u, heeren, ik ben anders niet bang; dat kan menigeen getuigenmaar met dezen miju- heer Martens heb ik 't liever niet te kwaad neen, hij heeft zoo'n heel vreemde manieren dat kan toch niemand van me verlangen, dat ik kennis maak met zijn kogels. En daarbij bleef de »schoone« Marie beslist staan. Vergeefsch was al het bidden en dreigen der broeders, tot Hugo eindelijk een tiengulden- tuk op tafel wierp en boos uitriep; »Wat drom- De voorjaars-examens voor de akte van onder wijzer bij het lager onderwijs te 's Gravenhage, zijn geëindigd. In het geheel werden toegelaten 63 mannel. en 61 vrouwelijke, afgewezen 84 mannel. en 58 vrouwel. candidaten. Üit zeker café te Rotterdam zijn een bedient)© en de buffetjuffrouw Verdwenen, benevens een niet onbelangrijke som gelds, aan den kastelein be- hoorende. Door den heer H. te Gennep werden dezer dagen in eenige uren met den hengel in de Maas gevangen te Gennep uren met den 07 voorns. De invallende Quatertemperdagen werden door het gezin ditmaal met welwillendheid begroet. De heer F. W. van der Goes, notaris te Beek, behoorende tot het arrondissement Arn hem, is volgens het »IT. D.« van zijn ambt ontzet. Bij wijze van proef wordt aan de troepen van het garnizoen te Amsterdam op enkele dagen in de maand haring bij het middagma verstrekt. Ook is de proef reeds genomen met zoutevisch, die zeer goed heeft voldaan. Zooals men zich herinneren zal, is in de maand Maart in de provincie Drente een kolos sale hoeveelheid sneeuw gevallen. Op vele plaat sen was de sneeuw door den hevigen wind zoo hoog opgestapeld, dat men de vorige week nog (dus twee maanden later) hier en daar in de venen sneeuw vond. De proeven met de nieuwe weeftoestellen in de cellulaire gevangenis te Groningen hebben aan de verwachting beantwoord, zoodat zij zullen worden ingevoerd, waardoor de arbeid een groote schrede vooruit gaat. Volgens hel geen men er van hoort, zou er driemaal meer mede kunnen vervaardigd worden dan met de oude. De verrichte tactische verkenning ten zuiden van Bergen-op-Zoom, voor de te houden groote manoeuvres in West-Noord-Brabant, heeft geen gunstig resultaat opgeleverd. Aanzienlijke som men toch zullen noodig zijn voor uit te betalen schadevergoeding aan de eigenaars der uitgestrekte en met jonge dennen beplante heidevelden. Den Haag telt 181 straatbestellers en zers. 't Kan schikken wegwij- Sedert Woensdag 30 Mei tot Vrijdag 1. Juni, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 40 zalmen van 8 tot 33 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,68 tot f 1,30 en 5498 elften en vinten, prijs per stuk f 0,04 tot f 1,18. Van 30 Mei tot en met 1 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 798 elften, die tegen f 0,70 a 0,90 per stuk werden verkocht; 845 zalmen f 1,10 a f 1,25 per 5 ons. De elfvangst is thans zoo goed als geëindigd. Er werden dit jaar aan het Kralingsche Veer ter markt aangevoerd in April 56000 stuks, in Mei 91000 stuks, totaal 147000 stuks. In 1887 werden aangevoerd 167000 stuks en in 1886 190000 stuks. Voor eenige dagen werden schen Berg te Oosterbeek alle der vijvers vergiftigd. Thans aldaar plotseling ontslagen, feiten met elkaar in verband O]) den Hemel- visschen uit een veldwachter is een Men brengt beide mei, beantwoord ons ten minste één vraagis die jongen, dien Martens om zoo te zeggen van uw vader heeft gekocht, inderdaad uw broeder of een Virzowski?* »Die vraag te beantwoorden, is me niet verbo den. Hij is een Virzowski. »En is hij de zoon van den overleden Domini- cus, welke na den brand van het slot was ver dwenen?* vroeg Boguslaw. Juffrouw Mirski knikte, terwijl ze voorzichti- gerwijze het tienguldenstuk bij zich stak. »Dan is de dochter van Dominicus, Celestine, ook niet bij den brand verongelukt, maar ook nog in leven Zeker, ze leeft nog.* »Maar waar zijn thans die twee?* »Op verschillende plaatsen,antwoordde de »schoone« Marie. »Ziet ge, heeren, dat durf ik u wel zeggen, dat het mijn vader was, hij is thans toch dood, die den brand heeft aangestoken, weet u, uit wraak, en die de kinderen toen gestolen heeft. Maar hij was bang, dat het zou uitkomen, als hij ze beiden bij zich hield, en daarom hield hij slechts den jongen, waarom het toch voorna melijk te doen was; het meisje gaf hij aan zijn vriend, den koopman Adam Ie Eilendorf, die hem ook bij die geschiedenis heeft geholpenwant weet u, die Adam mocht den heer Dominicus ook niet.* >Maar hoe kwam het, dat men 't meisje te Eilendorf niet ontdekte; dat is toch zoo dicht bij Wolno?« »Ja, voor die ontdekking was Adam ook bangen daarom verhuisde hij en ging met het meisje naar Warschau. Weet u, ik heb dat alles ook eerst later uit mijn vader gekregen, eerst kort voor zijn doodik ben aan al die dingen onschul dig, dat is zeker en waarachtig waar.« Leeft dan het meisje nog bij dien Adam te Warschau? Juffrouw Mirski schudde met het hoofd. »Dat wist mijn vader ook niet,« antwooi'dde zij; »met Adam heeft hij 't later, weet u, aan den stok ge kregen, en om hem te plagen, heeft hij hem ge schreven, dat de jonge Eduard gestorven was. Dat moest Adam onpleizierig zijn, weet u, omdat Een »happig« wijfje! Bij een twist tusschen twee vrouwen te Nieu- wediep nam de eene, die zich niet meer met woor den wist te helpen, een zeldzaam middel te baat om haar vijandin het zwijgen op te leggen. Zij beet haar namelijk den goed ontwikkelden neus met één flinken hap van het gelaat. Ongetwijfeld zal de justitie de juffer leeren, dat het plegen van zulk een eigen gerechtigheid hier te lande niet te pas komt. De echtgenoot van de gebeten juffrouw zal zeker al heel gek gekeken hebben, toen hij zijn huisvrouw terug vond zonder neus. Een Xantippe Een vijf-jarig kind waagde het dezer dagen een kijkje te nemen in het afgesloten erf eener Xantippe te Bergen-op-Zoom. Het stak daartoe een zijner handjes door een scheur in de omhei ning, om zich naar boven te heffen, doch nau welijks werd dit door de kwaadaardige bewoon ster opgemerkt, of zij greep een soort bijl of kapmes en sloeg daarmee naar het handje met het gevolg, dat 2 vingertoppen werden afge hakt. De verontwaardiging is algemeen en men hoopt dat de politie, die in de zaak betrokken is, de helleveeg op een flinke manier aan het verstand zal weten te brengen, dat zulke on- menschelijke middelen, om zich van minder ge- wenscht bezoek te ontslaan, niet in het kader onzer hedendaagsclie beschaving passen. Een politie-agent te Enschedé had tijdens eene ziekte, van welke hij nu bijna genezen was, een slaapdrank gekregen, waarvan hij 's avonds slechts eenige druppels mocht nemen. Hij dronk echter dezer dagen een mondvol, tengevolge waarvan hij reeds eenige oogenblik- ken later overleed. In het wisselkantoor der Nederlandsche Bank te Amsterdam is een brutale diefstal gepleegd. Toen de concierge der Handelsschool, naar ge woonte, het mandaat voor de maand-traktementen der leeraren ad f 2874,93 bij den kassier had ontvangen, deed hij de ontvangen bankbiljetten in eene enveloppe en bergde dien in den zijzak van zijne overjas, ter wijl hij een bankbiljet van f 60, een van f 40 en een zakje in zijne hand hield, met het doel om die biljetten op het daar naast gelegen wisselkantoor tegen geld te verwis selen. De dieven, want, zooals later uit de mededeeling van een jongen bleek, schijnen zij met hun tweeën te zjjn geweest hebben ver moedelijk, terwijl de concierge aan het loket het speciebri Jje invulde, hem de enveloppe met de f 2800 aan bankpapier uit zijne jas ontstolen althans toen hjj na ontvangst van het gewisselde in den linnen zak bij het geld wilde voegen, was de enveloppe verdwenen. Op zijnen uittoep»ik ben bestolen,* werd onmiddellijk de Bank ge sloten, de politie getelephoneerd en een ernstig onderzoek ingesteld, dat echter tot niets leidde. Volgens het zeggen van bedoelden jongen wa ren twee mannen haastig het wisselkantoor uit gekomen, die hem met een »vooruit« zoo hard handig dat liij Een teweeg op zij daarbij tegen den muur hadden geduwd, zijnen arm bezeerd had. treurig voorval bracht groote ontsteltenis in het gebouw der Rechtbank aan den Korten Vijverberg te 's-IIage. Een echtpaar uit Leiden moest heden ten tweeden male voor de Rechtbank verschijnen in zake eene door de vrouw ingestelde tot echtscheiding-. vordering hij allerlei zaken met Eduard voor had, waarvan mijn vader nou weer niet weten wilde. Adam wilde plotseling met den knaap de hoogte inmijn vader evenwel wilde hem heel diep naar beneden houden, uit wraak tegen zijn vader, den ouden Dominicus. En om de zaak eensvooral uit te ma ken, schreef hij hem, dat Eduard dood was, en sedert dien tijd heeft hij niets meer van Adam gehoord. »Adain?« wendde Boguslaw zich zacht tot Hugo, »zou dat een bloedverwant zijn van dien doctor Adam, je weet wel Zeker,viel Hugo snel in, doctor Adam is ook uit Eilendorf geboortig; waarschijnlijk zijn 't broeders en daardoor weet de doctor van 't be staan der kinderen van Dominicus.* »Ik meen evenwel te weten, waar 't meisje is,ging Marie Mirski voort. »Weet u, heeren, toen ik voor eenigen tijd met mijn vader, den ouden dronkaard, rondreis le, kwam er in 't lo gement, waar wij logeerden, op een avond ook een voorname dame, met een kamenier en andere bedienden. Deze kamenier nu leek zoo op den jongen Eduard, als een zuster op een broeder lijken kan, ja, dat ik dadelijk op de gedachte kwam, dat zij de verdwenen Celestine von Vir zowski was. »En de naam van die voorname dame?« vroeg Hugo in spanning. Gravin Zamoyska Kruszijnd.c »Die tijding is niet zonder belang,* ging Hugo voort, terwijl hij den naam opschreef. »Nu ech ter tot de hoofdzaakWaar is Eduard von Vir zowski?* Marie Mirski greep naar de deurknop. »Dat durf ik niet zeggenalles wat ik durf zeggen, heb ik u verteld meer zeg ik niet. Ik wou u gaarne van dienst zijn, heeren, maar, weet u, het gaat wezenlijk niet. Leef wel, ik houd me gere commandeerd.* Daarmee opende zij, nog voor Hugo het belet ten kon, de deur, maakte op haar onbeholpen manier een buiging en verliet de kamer. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2