land zullen worden ingevoerd gesloten I Amsterdam) f31500. Raaijtnakers, ïsfieuwer-Am- brief kaar i en, die iets minder dan een penny zullen kosten en dezelfde voordeelen, wat ge heimhouding aangaat, opleveren, als brieven. In het Noorden van Zweden is het opnieuw winter. De sneeuw ligt meterhoog; telegraaf- en telefoondraden zijn vernield, en sleden en sneeuwploegen zijn weer in vollen gang. Yolgens een bericht uit Athene laat de Grieksche Regeering door Fransche ingenieurs stel f30288. Veltman, Drunen f29058. Van Huiten, Baardwijk f 29050. Strujjk, Oisterwijk f28750. Versteijnen, Bokstel f 28573. Daar deze laagste som nog boven de begroo ting is, werd het werk voorloopig niet gegund. DRONGELEN. Voor bedevaartgangers naar den Briel zal ook nu weder gelijk vroeger, a.s. Zondag 10 dezer, gelegenheid zijn, daar alsdan eene stoomboot aan het veer gereed zal liggen tot vervoer van personen derwaarts. WAALWIJK. Eenige dagen geleden kwam iemand zich bij de politie alhier beklagen over de bevloeiingswerken en droogleggingen in Thessalië beschuldiging, dat hij zich een stuk leder van zijn uitvoeren. Het binnen vier jaren te voltooien werk zal volgens raming 12 millioen drach men kosten en door verkoop der drooggemaakte landen 26 millioen zuiver opbrengen. In de golf van Mexico zijn rijke parelbanken ontdekt. Men vond een parel, die ld0.000 frs. opbracht. Reeds van Januari af zal in New-York het ter dood brengen van veroordeelden geschieden met behulp van electriciteit. Een Spaansch stoomschip strandde voorbij Formosa. Chineesche roovers plunderden het schip, maar door een brand aan boord daar- patroon zou hebben toegeëigend. Een onderzoek werd ingesteld; de uitkomst bracht de gegrondheid der beschuldiging aan den dag en de aanvankelijke klager heeft bekentenis afgelegd. Dergelijke kleine ontvreemdingen zouden zeker veel minder voorkomen, indien er geen helers waren, of ten minste personen, die het ontvreemde voor den dief verwerken. Men bedenke echter wel, dat de heler even schuldig is als de steler. WERKENDAM, 4 Juni. Heden namiddag even na 6 uren kregen we hier een niet alle- daagsch schouwspel te zien. De luchtballon »l'HirondelIe,« die uit den tuin der vereeniging »Musis Sacrumte Dordrecht precies te half zes was opgelaten, dreef statig en zeer langzaam in oostelijke richting boven deze streek. Het van, had een ontploffing plaats, waarbij 50 der scheen dat de luchtreizigers, de heeren Frederic roovers werden gedood. - Te Nismes brak brand uit in het goederen-station van de Paris-Lyon- Méditerranée, dat met een groote hoeveelheid goederen werd vernield. De schade bedraagt 3 millioen frs. Eenige personen werden gewond. - Bij een brand in een hotel te Rockdale (Texas) zijn 11 personen omgekomen. - Te Panama brak brand uit in het hotel »Roma«, die zich zoo snel uitbreidde, dat weldra tien gebouwen tot aan den grond waren afgebrand. De schade wordt op 250.000 dollars geschat. - Uit Barce lona wordt bericht, dat bij het geven van een saluutschot in het kasteel van Monjuich een kanon sprong; 2 mannen werden gedood, 3 ge wond. - Bij een spoorwegongeluk te Tampico (Mexico) zijn 18 personen gedood, 41 gewond. - Het kleine zomertheater te Nizza is afgebrand. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 8 Juni. Aan het postkantoor Heusdeu en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werden ge durende de maand Mei: Ingelegd f 1368,83; terugbetaald f 1582,12. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 597. WIJK, 4 Juni. De mazelen breiden zich in onze gemeente zoo sterk uit, dat nu reeds 90 woningen met een aanplakbiljet voorzien ziju. Op heden werden niet minder dan 21 nieuwe gevallen aangegeven. Ze zijn gelukkig van een goedaardig karakter. Nog geen enkel sterfgeval heeft zich onder de aangetasten voorgedaau. Ook heden deed zich het eerste geval voor bij een gezin te Aalburg, zoodat het te verwachten is, dat de ziekte ook aldaar zal voortwoekeren. EETHEN. Tot lid van het bestuur van den Binnenpolder van Eethen, is gekozen A. Nieu- wenhuizen in plaats van J. van der Beek, aftre dend lid, en herkozen als voorzitter M. Smits. DUSSEN. In den laatsten tijd vertoont zich onder de paarden in deze gemeente en in de na bijheid eene ziekte van droesachtigen aard. Een getal paarden zijn er door aangetast. Gelukkig is het geen kwade droes en schijnt de ziekte een geregeld verloop te hebben. BAARDWIJK, 5 Juni. Heden is alhier aan besteed het bouwen van een liefdegesticht. Ingeschreven was door: De Jong en Kleijn, Made f35500. Bloem, Bokstel f 35500. Van Meer, Zevenbergen f 32730 De Zwart, Gorinchem f 32250. G. G. van Hui ten, Waalwijk f31595. Perquin, Berkel (bij de breede zilveren lissen der kurassiers, koos den degen in plaats van de zware sabel en zocht in zijn voorraad handschoenen een nieuw paar glacé's. Zoo waren de twintig minuten spoedig om, toen hij Boguslaw in 't café afhaalde; dit scheen dezen echter weinig te hinderen, daar hij zich het bier goed had laten smaken. Ook was het nog te vroeg toen de Virzowski's het circus intraden: de voorstelling was nog niet begonnen. Zooals Hugo verwacht had vond hij er eenige kameraden, aan welke hij Boguslaw overliet, terwijl hij zelf onder 't voorwendsel, dat hij met den directeur Fürst over den aankoop van een paard moest spreken, achter het gordijn van de manége verdween. Deze bood een even bont schouwspel aan als op den avond toen wij er v. Martens vergezeld hebben, maar gelukkiger dan deze bemerkte Hugo dadelijk mejuffrouw Sumiroff, die niet ver van den ingang met den directeur in gesprek was. De jonge officier trad op haar toe, en toen Fürst kort daarna werd weggeroepen, maakte hij dadelijk van de gele genheid gebruik om dat ter sprake te brengen, wat geheel zijn ziel vervulde. »Bij ons laatste samenzijn«, begon hij, »gaaft ge me verlof u niet geheel vreemd te worden, maar ook in 't vervolg deel te mogen nemen in uw lot. Daaraan ontleen ik voor mezelf het recht u te waarschuwen. Wilt ge me dat toestaan Om bevrijd te zijn van nieuwsgierige ooren, bediende Hugo zich van het Russisch, daar hij meende, dat Wanda deze taal verstond; maar tot zijn verbazing bemerkte hij dat dit niet het geval was. Zij zag hem met groote, vragende oogen aan en haar lief gelaat kleurde zich van verlegenheid. Verstaat ge geen Russisch vroeg Hugo in 't Duitsch. Wanda schudde met het hoofd, terwijl ze nog sterker kleurde. »Naar uw naam te oordeelen Moest ik een Russische zijn«, voleindigde het jonge meisje fluisterend, »maar Wanda Sumiroff is slechts 'n aangenomen naam. Aan uw bescheiden heid wil ik mijn waren naam wel toevertrouwen; Lhoste en Henri Wolff, het plan vormden hier op een geschikt terrein te landen, daar de ballon gestadig daalde. Nabij den straatweg gekomen, dreef hij zoo laag, dat zand moest worden uit geworpen, om over de boomen heen te komen, waarna hij snellijlc daalde en te ongeveer 7 uren terecht kwam in eene weide aan den straatweg gelegen, in den Uppelschen polder en toebehoo- rende aan den heer A. den Dekker. Zonder noe menswaardig ongeval stapten beiden uit den mand en bergden onder een grooten toevloed van nieuwsgierigen, vooral schoolkinderen, den ballon, waarna zij den terugtocht naar Dordrecht ondernamen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Mei ingelegd 2111.60; terugbetaald f 1687.96. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 474. ALMKERK, 6 Juni. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 350 stuks. De meeste waren afstands en golden van f 80 to f250; de twee-jarigen van f200 tot f270 en veulens van f 70 tot f 130.' DALEM. Maandagavond, circa 6 uur, ont stond hier een begin van brand ten huize van F. den Adel Fz., terwijl al de bewoners naar het veld waren. Door een der buren gelukkig bij tijds ontdekt, was men de vlam spoedig meester, echter niet voordat ze een bed met toe behooren verteerd had, en eenige waterschade veroorzaakt was. Zekere C. M. S., te Dalem, werkzaam aan de Keulsche vaart, had Dinsdag bij bet vervoeren van eenige zerken, het ongeluk tusschen een tweetal dier zware lichamen zoo danig bekneld te geraken, dat den schouder ont wricht en de linkerarm gebroken werd. GORINCHEM. Benoemd tot onderwijzeres te Westbroek, mej. J. Kamper, alhier. Voor de betrekking van gouverneur van Su riname moeten het meest in aanmerking komen jbr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman en dr. T. C. L. Wijnmalen. Naar men aan het »Vad.« mededeelt, werd dezer dagen op meer dan een verzoek van Ne- derlandsche Postduiven-vereenigingen, om hare duiven in Duitschland te laten uitvliegen, wei gerend geantwoord. De Duitsche regeering moet het oplaten van uit Nederland komende post duiven hebben verboden. Nu de officieële opening van de tentoonstelling te Brussel op 7 Juni a.s. bepaald is, zullen van af dien datum aan verschillende Nederl. stations retourkaarten naar Brussel verkrijgbaar zijn met den verlengden geldigheidsduur van 8 dagen. In 1887 zijn te Amsterdam in de Banken van leening beleend 797.941 panden voor f2.505.303 en gelost 770.332 p. voor f2.440.921. Woensdag is het nieuwe station van de Holl. Spoorweg-Maatschappij te 's-Hage in gebruik genomen. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressen zonder betrekking, wordt geschat op 2500 a 3000. De ten overstaan van Notaris Boll te Gorin chem, verhuurde hooilanden, in den polder Dalem, brachten op f 11229; in 1887 was de opbrengst f8097. ding te helpen, kali dienen, dat zij nu reeds compagnies-gewijze geoefend worden om zeiven aan handen, voeten, beenen, enz. een verband te leggen. Ieder soldaat zal dus nu reeds voor zien worden van een klein pakje met zwachtels en eenige poeders, die voor een eerste gebruik bij verwondingen voortreffelijk goede resultaten kunnen opleveren en die hij bij vele verwon dingen zelf zal kunnen aanleggen. Buitenland. De nieuw opgetreden Minister van Koloniën, de heer Keuchenius had (volgens de N. It. Ct.), laten onderzoeken welke couranten er aan zijn departement gelezen worden. Daarna was de opmerking van Zijn Excellentie gekomen dat men de »Arnhemsche Ct.« (liberaal) wel kon missen, en er een nieuw abonnement moest worden ge nomen op »De Tijd? (katholiek), Standaard? (antie-revolutionair,) »Noord-Brabanter« (katho liek) en »Nieuwe Prov. Groninger? (anti-revolu tionair. om mijn familie te sparen nam ik hem niet in 't circus aan. Ik ben een Engelsche en heet Alma Robinson. De woorden waren zóó zacht gesproken, dat zelfs Hugo ze nauwelijks kon verstaan, veel min een ander, die verder stond. »Ik dank u voor uw vertrouwen en zal be wijzen dat ik het waardig ben«, antwoordde de officier op denzelfden toon. Wat ik u daar even in 't Russisch zei, was de bede u te mogen waarschuwen. Mag ik?« Waarom niet?« s>Toevallig zag ik van avond een man uit uw huis komen, die ik niet zonder grond voor een gewetenlooze avonturier houd. Ik herhaal, toe vallig, want 't is verre van me, uw schreden te bewakenmaar ik ben 't toeval dankbaar, dat het me juist op dien oogenblik voorbij uw woning voerde. Wacht u voor dien man, ik bid u er om en wantrouw mijn waarschuwing niet, die slechts voortkomt uit den wensch u nuttig te kunnen zijn. De blos was van 't gelaat van 't jonge meisje verdwenen en had plaats gemaakt voor een vaal bleek. Maar haar bedaardheid verliet haar niet. »U meent Erich von Martens?« vroeg ze met gedwongen rustigheid. »Ik meen hem.« Uwe waarschuwing is overbodig, lieve vriend, maar toch ben ik daarom niet boos op u. Gij zijt niet de eerste, die me voor den heer von Martens waarschuwt, maar ook anderen hebben me aan geraden op mijn hoede te zijn voor hem. Reeds vóór jaren leerde ik hem te Wiesbaden kennen hij is een oud vertrouwd vriend van me, evenals ook ik zijn vertrouwde ben. Ik weet, dat hij veel en invloedrijke vijanden heeft en van hen gaan die lasterlijke geruchten uit, die men ook u in 't oor heeft gefluisterd, geruchten die men te ge makkelijker verbreiden kan, daar Martens een tijd lang gedwongen was veel te doen, dat een valsch licht op hem kon werpen. Ge ziet, ik ben zeer goed onderricht, goed genoeg om zelfstandig over dien man te kunnen oordeelen. Hoezeer ik u ook dankbaar ben voor uwe vriendelijke deel neming, moet ik u toch verzoeken in 't vervolg In 1887 werden te Amsterdam 735 nieuwe huizen voltooid en is de bouw van 639 nieuwe begonnen. Behalve in 1881 en '82 was in de laatste tien jaren de bouwlust niet zoo groot als in het malaise-jaar 1887. Er zijn in de hoofd stad nu 53 kerken met 140 leeraren of geeste lijken, daarvan 20 Katholieke met 82 geestelijken. Op bijna 77-jarigen leeftijd is Zaterdagavond te Kampen, na een ongesteldheid van eenige we ken, de heer professor A. Brummelkamp over leden, in 1835 te Hattem afgezet als predikant bij de Hervormde gemeente. Van de oprichting der Theologische school in 1854 af, was hij als leeraar aan die inrichting verbonden. De over ledene werd algemeen geacht en bemind als een kundig en achtenswaardig man. Zijn gemis zal ook zeer gevoeld worden bij de armen der Christelijke Gerefomeerde gemeente te Kampen, voor wie hij een ware weldoener was. Van Terschelling wordt gemeld: Maandag zijn de stoomschelpenzuigers op de »Lutine,« het op 9 Oct. 1799 met man en muis vergane Engel sche oorlogschip, werkzaam geweest; ze hebben opgezogeneene schede, waarin nog een stuk van een lemmet, een geweerkolf en eene Spaansche mat. doorgedrongen De algemeene malaise is ook tot de lucifersfabrieken te Eindhoven. Er heerscht veel gebrek aan werk, tengevolge waarvan dezer dagen vele werksters moesten weggezonden wor den. Als men in aanmerking neemt dat de fa brikanten de lucifers per 1000 pakjes, elk van 10 doosjes, voor circa f30 verkoopen (zegge drie tiende cent per docsjckan men nagaan met welk een kleine winst zij zich moeten te vreden stellen. Om een bewijs te leveren dat men in vredes- nu reeds er op bedacht is, om den soldaten in tijd van oorlog de middelen te verschaffen, die noodig zijn om zich zelve bij een verwon- op welwillende wijze van den heer von Martens te spreken, want met kwaad van hem te spreken, begaat ge een onrechtvaardigheid.? 0, wist ge, wat ik van hem weet, dan zoudt ge wel anders spreken. »Ik weet alles, maar ik ken ook de gronden zijner handelwijsen wie die kent, dien verschijnt zijn gedrag in een geheel ander licht. Daaruit volgt een buitengewone vertrouwe lijkheid,? fluisterde Hugo, maar zijn bliksemende oogen verrieden, trots den fluisterenden toon, de geweldige beweging van zijn hart. »Dus is hij inderdaad de gelukkige, wien uw hart behoort? De nadering van directeur Fürst verhinderde Alma op deze vraag anders te antwoorden dan met een lichte buiging van 't hoofd. En een ze gevierend lachje speelde daarbij om haar schoo- nen mond. Duizend plannen kruisten elkander op dien avond en in dien nacht in Hugo's hoofd. Maar één denkbeeld trad hoe langer hoe meer op den voorgrond. Wie Martens karakter goed wilde be- oordeelen, moest zijn verleden navorschen. En daarbij sloot zich een tweede aande waarheid van dat verledene kon men slechts te Wiesbaden ervaren. Was hij dezelfde Martens, welke naar de verhalen van den president v. Hainfeld daar zoo'n vreemde rol had gespeeld? Of was 't waar, wat Erich aan den luitenant v. Pleiszenbach had verteld en wat deze zijn kameraden had meege deeld, dat namelijk die Martens een neef van hem was geweest en dat Erich zelf zich juist om dien neef slechts weinige dagen te Wiesbaden had op gehouden? Alma's opmerking, dat ze hem reeds ,e Wiesbaden gekend had, scheen toch zulke korte aanwezigheid tegen te spreken. Over dit nmt moest men zekerheid hebben, dan kon men rerder zien; en Hugo besloot die zekerheid zelf e Wiesbaden te gaan halen. Dat deze reis ook om den nieuw opgekomen erfgenaam wenschelijk was kon hij zijn broeder Boguslaw gemakkelijk aan 't verstand brengen, zonder hem iets meetedeelen van zijn gezoel voor Alma Robinson. Boguslaw was echter ook de De strooprijzen, vooral die *an dekstroo, zijn hooger dan verleden jaar. Los stroo kost f 13, tegen f 11 in 1887. Men rekent dat het stroo- dorschen het maken van dakstroo belemmert, en dat daardoor de prijs stijgt. V elen willen zich nu op het maken van dak stroo toeleggen. Dit is ook wenschelijk voor den arbeider, die dan door het mindere machinege- bruik bij het dorschen des winters langer werk zaam kan blijven. Zaterdag j.l. is te Keulen eene naamlooze vennootschap opgericht, onder den naam Basalt- Actiëngesellschaft in Köln, met een volgestort kapitaal van 1 millioen mark, waarvan naar wij vernemen de aandeelen niet aan de beurs ge bracht zullen worden. Het doel dezer vennoot schap is hoofdzakelijk het gemeenschappelijk ex- ploiteeren der voornaamste basaltmijnen langs den Rijn, welke exploitatie tot dusver in handen is geweest van de firma's Gebr. Goekoop te Amsterdam, Kloos Van Limburgh, A. M. Langeveld, Gebr. Peters Co., te Rotterdam, Weckbecker te Honnef a/R., en D. Zervas Söhne te Keulen. Blijkens eene in de statuten opge nomen bepaling zal te Rotterdam een filiale ge vestigd zijn, onder de naam Basalt-Maatschappij. Als directeuren der Gesellschaft treden opde heeren W. Goedkoop Dzn te Amsterdam, P. J. van Limburgh Pzn., A. M. Langeveld en G. Peters, te Rotterdam, en C. Weckbecker te Honnef a/R. Voorzitter van den Raad van Toe zicht is de heer W. Zervas te Keulen, lid van het bestuur der Stein-brucbs-Genossenschaft, en voorzitter van den Verein rheinischer Basalt-In- dustriellen. Te Oudewater heeft men een colorado-kever gevangen. Althans de kever stemt overeen met de beschrijving en teekening. Het insect is aan den minister van binnenlandsche zaken opge zonden. Bij den bloemist Kuijpers, langs de Kapeller- laan te Roermond, prijkt op dit oogenblik een rozestain (Maréchal Niel) met niet minder dan 400 bloemen en knoppen. De plant is vier jaar oud, heeft slechts één schot, maar dit heeft de ver bazende lengte bereikt van acht-en-twintig meter Te Maastricht is eene bosch- of vogelspin ge vangen, welke eene lengte heeft van 10 a 12 centimeter. Het dier, dat in Zuid-Amerika thuis behoort, schijnt met eene lading verfhout te zijn overgebracht. In Zuid-Beveland is de aanslag peren, prui men en kersen zóó veelvuldig dat, wanneer geen wind of andere omstandigheden een groot deel doen mislukken, de vruchtzetting buitengewoon groot zal wezen. De heer Domela Nieuwenhuis, die dezer da gen als spreker te Middelburg optrad, heeft toen ontkend, dat door verveners het verzoek tot hem zou gericht zijn de juistheid van zijne becijferin gen te staven. Thans wordt echter als zeker gemeld, dat 25 verveners in Schoterland den afgevaardigde van dat district hebben uitgenoodigd, om tot staving van zijne cijfers met hen eene vergadering bij te wonen, waarvoor hij zelf den dag kan be palen. Sedert Zaterdag 2 tot Dinsdag 13 Juni, zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 40 zalmen van 8 tot 29 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,81 tot f 0,95 en 7115 elften en vinten, prijs per stuk f 0,03 tot f 1,39. Van 2 tot en met 5 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 963 zalmen, groote zalm gold f 0,95, kleine f 0,85 per 5 ons. De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in het proces, tegen »de Tijd? ingesteld door Berend Hoitzema Enurna, naar aanleiding van het bekende bericht, waarvoor hij een tiental bladen gerechtelijk vervolgde en van elk eene vrij aanzienlijke schadevergoeding vorderde. Den eischer werd zijn eisch ontzegd, op grond dat het bericht in quaestie wel beleedigend en las terlijk was, maar de bedoeling om te beleedigen niet bestaan heeft. Slechts een enkel rechtscollegie, het Utrecht- sche, heeft tegenover het »Utrechtsch Dagblad? den eisch van Enuma toegezegd. Dit laatste eenige, die vernam waarheen Hugo Zelfs mo VCIUCVLU nooiuB» ""g" {pDg* tegenover zijn regiments-commaudant vond de jonge officier het geraden zijn reis te verzwijgen. Als grond voor zijn verlofaanvraag gaf hij op, dat een familieraad hem naar Wolno xiep en hij vertrok dan ook werkelijk in die richting met Boguslawmaar bij 't tweede station wisselde hij van trein en nam een biljet over Berlijn en Kassei naar Wiesbaden. (Wordt vervolgd). v v rrf;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2