Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws- Binnenland- t)e ïNorcWenifléhe Zeïtungc schrijft naar aan leiding van het Donderdag over den Duitschen Keizer uitgegeven bulletin, dat daaruit blijkt, dat, hoe smartelijk de gedachte ook is, men op een spoedigen treurigen afloop rekenen moet. Naar het blad verneemt, hebben zich bij den Keizer zeer dreigende verschijnselen geopenbaard; het ademen gaat moeilijkde artsen gelooven dat de longen zijn aangetast; de krachten ne men zichtbaar af, evenals de belangstelling van den lijder in al wat hem omringt. Reuter vindt het de moeite waard om te sei nen, dat de »Gaulois« de verloving meldt van onze kleine prinses met een hertog van Saksen. Er is een plan gemaakt, strekkende om Parijs van meer water te voorzien, door de bronnen van de Yigne en Verneuil daarheen te leiden, die 110.000 kub. meter water per dag zouden leveren. De kosten worden op 35 millioen frs. geraamd, die geheel door de stad Parijs zullen moeten gedragen worden. Het weer bij de wedrennen te Longchamps was zoo gunstig mogelijk. Men berekent, dat 15,000 rijtuigen zich naar de vlakte begaven; de entrees bedroegen 340,000 frs., dat is 10,000 frs. meer dan ooit te voren. Het Fransche paard »Stuart«, dat den »Grand prix de Paris« (145,250 frs.) won, werd bereden door een Engelschen jockey. De eigenaar is de Franschman Donon. Sedert de instelling van den Grand Prix in 1863 werd deze 13 maal gewonnen door Fransche, 10 maal door Engelsche paarden. Volgens den correspondent der »Times« te Konstantinopel heeft de Turksche gezant te St. Pe tersburg van de Porte de opdracht ontvangen, ophelderingen te vragen betreffende de Russische wapeningen, zoowel te land als te water, aan de Zwarte Zee. Een nieuw voor Italiaansche rekening ge maakt pneumatisch dynamiet-kanon, is dezer dagen te New-York beproefd. Het is 12 meter lang en wordt met behulp van hydraulische kracht gemakkelijk behandeld. Uit de proeven bleek, dat het kanon bommen van 450 kilo gram 2 mijlen ver kan schieten. De dynamiet- lading staat gelijk met 500 kilogram schiet katoen. Uit Kimberley is aan de Londensche horlo gemakers-firma Weil en Harbury door een han delsvriend, die het van een Zulu kocht, de dek plaat toegezonden van het gouden horloge van prins Louis Napoleon, dat keizerin Eugenie in 1878 voor hem liet maken bij de firma Dent en Co. De kroon met het naamcijfer N. op de plaat en het ne. 27739 daarin, laten geen twijfel over omtrent de herkomst van het horloge. De profane stoom heeft zich tot dusver nog niet in het heilige land vertoond en geen stoor nis gebracht in den verheven indruk dier oorden, waaraan zoo onuitwischbare herinneringen ver bonden zijn. Thans zal dit anders wordenrails, baanwachtershuisjes en telegraafdraden zullen daar dienst gaan doen, en »station Bethlehem zal men er spoedig uit den mond van spoorweg conducteurs hooren weergalmen. Voorloopig zal er een spoorweg tusschen Jeruzalem en Jaffa aangelegd worden. Het bankiershuis J. Frutiger te Jeruzalem moet hoofdzakelijk bij de onder neming betrokken zijn en bovendien ook de Parijsche Rothschild. De Celebes Courante zou wel een beweging op touw willen zetten, ten einde den afgetreden Minister van Koloniën een prachtig paleis te doen bouwen van de steenen, die te Macassar van de harten gevallen zijn, toen het bericht van zijn aftreding daar bekend werd. Edwin Booth heeft den tooneelspelers-bond te New-York een huis cadeau gedaan van bijna f190,000, om als clublokaal gebruikt te worden. Booth kan wel wat missen, want hij heeft met een ander Amerikaansch tooneelspeler, Lawrence Bonet, een kunstreis gemaakt van 4 weken en daaruit een netto winst gehaald van 600.000 dollars (f 1,500.000). ruischte in de hoogte. Het eerste beeld stelde de hoofdgroep voor uit de bekende schilderij van Watteau: »het terras.Georgine, in schitterende dunne kleeding, vormde het middelpuntaan haar linkerhand zat Carolin met de guitarrede zin gende dame aan haar voeten was de vrouw van den professor, terwijl Hansius aan de andere zijde stond en mijnheer en mevrouw Schrabisch tus schen hem en Georgine doorzag. Het geheel was ingesloten door een krans van hoog opgroeiende bladplanten, de kleuren der toiletten waren voor treffelijk gekozen en de verlichting was vol uit werking aangebracht. Maar niettegenstaande dit alles bleef het pu bliek koel. Hoe liefelijk het beeld ook was, na de prachtige en vroolijke vertooning kon niets meer bevallen. De gordijn viel, eenige enkele bijvalsbe tuigingen klonken, maar niet zóó luid, dat men het durfde wagen het beeld voor de tweede maal te vertoonen. vDaar heb je een aardige verrassing bedacht, met deze woorden klopte Martens zijn vriend op den schouder. »Ik?« herhaalde de luitenant, »ik ben even verrast als al de anderen. >Wel zeker! Ook u was het plan van uwe vrouw een geheim? Maak dat anderen wijs.« »En toch is 't zooop mijn woordIk ben ge heel verrast, en« voegde Pleiszenbach erbij »juist niet aangenaam. »Alle respect voor uw vrouw,zei Martens, terwijl hij de laatste woorden van zijn vriend schijnbaar niet hoorde; »zoo iets alleen te ar ran geeren, is geen kleinigheid. Nu, ze zal aan Caro lin een krachtige hulp gehad hebben. »Van dien vervloekten muzikant gaat waar schijnlijk het heele denkbeeld uit,« bromde de luitenant. »Vermoedelijk wel,« viel Martens in; »zich met uw vrouw in 't publiek te vertoonen, streelt zijn ijdelheid.« Wordt vervolgd.) Een vreeselijke hagelslag is voorgekomen in 't Zuiden van Frankrijk. Uit Bordeaux wordt dienaangaande geschreven In het geheele departement is aanzienlijke schade veroorzaakt door den hagel, die gevallen is, vergezeld van krachtige windhoozen. Op enkele punten hadden de hagelsteenen een dikte van vijf duim en in verschillende gemeenten is de oogst vernieldook de wijngaarden zijn zwaar beschadigd, het verlies is aanzienlijk. De stad Browntown in den staat Texas is door een cycloon bijna geheel verwoest. Al de kerken en vele huizen zijn ingestort. Een huis, twee verdiepingen hoog, is geheel uit zijne fon damenten gelicht en een eind verder op de spoor rails geworpen. Verscheidene dooden en zwaar gewonden. Ook andere steden in de omgeving zijn zwaar geteisterd. Te Wattenscheid, een dichtbebouwd fabrieks- plaatsje in het district Gelsenkirchen, waar ook dikwijls Hollandsche werklieden arbeiden, zijn de pokken uitgebroken. Een werkman uit Tyrol heeft de ziekte, naar het schijnt, van daar over gebracht. In 1870 en 1871 zijn in Wattenscheid honderden werklieden aan de pokken bezweken. De sprinkhanen richtten vreeselijke schade aan in Algiers. In Constantine heerscht een ware paniek; het Guelma-dal in die provincie is ge heel verwoest. Men vreest dat het Duitsche stoomschip »Pemptos«, van Singapore naar Jeddah gaande met 1200 Mohammedaansche pelgrims, is ver ongelukt. Te Dyon heeft de 43-jarige kapitein der gen darmerie Abich zich den hals afgesneden, uit wanhoop, omdat hjj wegens ziekte zou worden gepensioneerd. - Een jongen van negen jaar te Londen heeft getracht zich van kant te maken, omdat hij een shilling van zijn moeder gestolen had. - Te Moissac is de schouwburg afgebrand. Te Rochefort brak brand uit in de haven; twee werkplaatsen brandden af. In beide gevallen was de schade aanzienlijk; maar ongelukken van personen hadden niet plaats. - Bij een botsing van twee treinen te Newcastle werden 30 per sonen gewond, geen ernstig. - Hériot, directeur van de Grands Magasins du Louvrete Parijs, heeft in een aanval van krankzinnigheid op zijn vrouw geschoten en daarna getracht zich zelf van kant te maken. De toestand van mme. Hé riot is bedenkelijk, de wonden van Hériot zijn niet gevaarliik. I)e plaatselijke commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden te Heusden, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de gewone jaarlijksche collecte ten bate van hulp behoevende, verminkte, oude en gebrekkige krijgslieden, zal gehouden worden op Maandag den 18 Juni a.s. Noodigt de ingezetenen uit, om door het geven van milde bijdragen de instandhouding te be vorderen van eene instelling, die aan een roem rijk verleden herinnert. Heusden, den 12 Juni 1888. De commissie voornoemd, S. van BEEST, Voorzitter. H. J. van EGGELEN, Secretaris. HEUSDEN, 14 Juni. De eerste nieuwe aardappelen werden heden ter markt aangevoerd door de wed. Kuipers, alhier. Aan bezitters van scheurkalenders, uit gave gebr. Koster, die op den kalender van 1888 een nummer bezitten, dat kans geeft op eene premie, zij vermeld dat in de Staats-loterij op 6 Juni l i., op no. 17791, in de 5e kl. 14e trek king is getrokken f 100.000. WAALWIJK, 13 Juni. In de gisteren ge houden onderwijzersvergadering is besloten, be houdens nadere goedkeuring van den heer ar- rondissements schoolopziener, de eerstkomende feestvergadering te Oosterwijk te houden. Tot leden der feestcommissie zijn gekozen de heeren Van Oudenhoven, Van Santen en Breuer. BRAKEL, 13 Juni. Bij de heden gehouden verpachting van al de hooilanden, behoorende tot de heerlijkheid, zijn opnieuw aanmerkelijk hooger sommen besteed, dan in bet vorige jaar, zoodat vele perceelen f 100 meer golden dan toen, en men algemeen van oordeel was, dat eerder de naam van verkooping dan van ver pachting in dit geval zou moeten gesteld worden. BOMMELERWAARD, 13 Juni. Te Am- merzoden en Well heerschen de mazelen zoo al gemeen, dat op dit moment de openbare scho len aldaar ontvolkt als het ware en tijdelijk daar om gesloten zijn. DRONGELEN. Jl. Maandag-avond was het buitengewoon druk alhier bij aankomst der stoomboot »Krimpen aan de Lek«, die ruim 250 bedevaartgangers van Brielle huiswaarts voerde. Toch was deze drukte nog niet te vergelijken met die van den vorigen avond, toen het veer zeker door meer dan duizend personen werd bezocht. Ook de stoomvaartbeweging op het Oude Maasje neemt gaande weg toe. Zoo heeft men nu reeds van Waalwijk 4 schroef booten in de vaart, terwijl bovendien met 2 andere booten deze week gelegenheid bestond de paarden markten te Willemstad en Numansdorp te be zoeken. UITWIJK. Hier en in de omtrek is de tarwe en de gerst over 't algemeen middelmatig en naar den tijd van 't jaar nog zeer kort. De rogge is zeer schraal en beneden het mid delmatige. Erwten en boonen, de droogte in aanmerking genomen, houden zich vrij goed en blijven nog al zuiver van ongedierte. De haver, die zich vrij wel voordoet, komt gelijk alles laat bij. Het vlaszaad, dat weinig is uitgezaaid, kwam van wege het droge, schale weer slecht uit. De aardappelen staan op die akkers, welke na het omspitten sterk doorvroren zijn, goeddoch ver langden op te late gespitte velden zeer naar regen. 1 Enkele stukken suikerbieten staan vrij wel uit doch zeer veel land wachtte op regen, ten einde voor de bezaaiing dezer plant geschikt gemaakt, te worden. Op de laag gelegen landen is het gras in den laatsten tijd welig gegroeid, maar de hooggelegen landen begonnen zeer naar bevoch tiging te verlangende gevallen regen is dan ook aan alles zeer ten goede gekomen. DALEM. Van Maandag tot Woensdag waren in de gemeente Vuren en Dalem 4 offi cieren met 15 a 16 manschappen infanterie van 's Bosch ingekwartierd, ten einde op het fort Vuren eenige manoeuvres te maken en de omstreken te verkennen. GORINOHEM. Er heeft hier een verschui ving plaats gehad van een stuk dijk, nabij het nieuwe Steeneuhoeksclie kanaal. Gelukkig is het een dijk, die toch moet verdwijnen. Twee lo comobiles staan bij dat verschoven gedeelte reeds eenige dagen te werken, om hel water uit het Steeneuhoeksclie kanaal in het nieuwe over te pompen, ten einde de daarom gemaakte dijken te beproeven. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De toegang uit de stad naar het station geschiedt nu over de nieuwe op haalbrug bij de gasfabriek. Bedankt voor het beroep naar de chr. ger. gemeente te Baarn, door ds. P. Biester- veld, alhier. Door Z. M. is de heer J. Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, be noemd tot ridder in de orde van den Nederland- landschen Leeuw. De Ministers van Binnen landsche Zaken en van Waterstaat hebben toezegging gedaan, dat zij het Landhuishoudkundig Congres te Assen zullen bijwonen. Te 's-Hage is overleden de heer mr. F. C. Donker Curtius, voormalig raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De ontslapene, die in 1806 te Dordrecht werd geboren, en bijna 83 jaar oud is geworden, heeft een werkzaam leven achter zich. De bekende schrijver mr. C. Vosmaer, te 's-Gra- venhage, die totherstel van gezondheid te Montreux (Zwitserland) vertoefde, is aldaar overleden. De heer Loder, Rijksbetaalmeester te Gronin gen, is aldaar plotseling overleden. Volgens het »Hbl.« moet er een aanzienlijke tekort in zijn kas zijn. De vereeniging ter behartiging van de Neder- landsche belangen op de tentoonstelling te Parijs in 1889 heeft een aanschrijving gericht tot allen, die de producten hunner nijverheid, van hun land- of tuinbouw, van hun kunst of van hun wetenschap, te Parijs wenschen ten toon te stellen. Reeds hebben zich 56 personen en firma's voor loopig aangemeld. Een meer algemeen toetreden, een meer bepaalde opgave van de door ieder be- noodigde ruimte wordt thans beoogd. Bij het rondschrijven is een algemeen regle ment gevoegd, benevens een blanco inschrijvings biljet, welke zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór 25 Juli a.s. aan het adres van den eersten secretaris, mr. Th. Stuart, 435 Heerengracht te Amsterdam, wordt terug verwacht. Bij de wielerwedstrijden te Berlijn heeft de heer Huijsser van Maastricht den eersten eere- prijs gewonnen op de baan van 20 kilometer. Uit Oud-Beierland is eene commissie naar Friesland vertrokken, ten einde er de werking der boterfabrieken te onderzoeken, daar er plan bestaat ook in den Iloekschen Waard eene der gelijke fabriek op te richten. Door den heer P. G. Van Drift, te Vlaardin- gen overleden, zijn besproken de navolgende legaten, vrij van cuccessierechtenaan de R. K. kerk aldaar f 14.000, aan het R. K. Liefdege sticht aldaar f 4000, aan de R. Iv. armen aldaar 1' 6000, aan de R. K. school aldaar f 2500, aan de »H. Vincentius a Paulo* aldaar f 1000, aan de Protestantsche gemeente aldaar f 1500, aan het visschersweduwen- en weezenfouds aldaar f 500, aan het klooster Maria Refugiée der Eerw. Brigittinen te Uden (Noord-Brabant) f 1000, aan het R. K. liefdegesticht Veghelf 200. Sedert Zaterdag 9 tot Dinsdag 12 Juni, zijn aan de vischmarkt te Goriuchem afgeslagen 72 zalmen van 7 tot 30 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,69 tot f 1,05 en 34 elften, prijs per stuk f 0,27 tot f 0,91 en 1854 vinten, prijs per stuk f 0,03 tot f 0,07f. Van 9 tot en met 12 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 1184 zalmen, groote zalm gold f 0,90 a f 1,00, kleine f 0,80 a f 0,95 per 5 ons. Tot nu toe werd te vergeefs uitgezien naar een antwoord van den heer Domela Nieuwen- huis op de uitnoodiging van 25 ververiers te Schoterland tot bijwoning eener vergadering, ten einde te staven hetgeen hij in de Tweede Kamer over de verdiensten van verveners had gezegd. Thans leest men in Recht voor Allen »Wij kunnen mededeelen, dab onze partijge noot F. D. N. van geen enkelen vervener een schriftelijke uitnoodiging heeft gehad voor het een of ander, ondanks al het courantengeschrijf. Dienaangaande valt dus onzerzijds niets te ver melden.* Met het stoomschip »Mars« van de Konink lijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij gaan deze week een driehonderdtal grondwerkers naar Hamburg, een gedeelte van de meer dan duizend Hollandsche polderjongens,* die aangenomen zijn om te arbeiden aan het ontworpen kanaal, dat Kiel met de Noordzee zal verbinden. Men schrijft onsDoor eenige invloedrijke personen uit verschillende plaatsen des lands, is nabij Harskamp en Otterloo (gem. Ede), een groot stuk heidegrond 255 hectaren aangekocht, met het doel werk te verschaffen aan landloo- pers en bedelaars, door ontginning van heide velden, enz. Men schrijP uit Zevenwoidim Scharen volks trokken uit de wouden naar Finslniids gieid- hoek om 1e maaien. Hier tracht de mjveie ar beider in korten ijd zooveel te verdienen dat zijn huis- of landhuur kan worden betaald, wat hem in den regel uitstekend gelukt. De vrouw zorgt in dien tijd voor haar huis- en landwerk. De eigen woud-arbeiders hebben de Duitsche grasmaaiers verdrongen. Er zijn thans plaatsen aan te wijzen waar de Duitscher geheel is ver vangen door Friesche of Drentsche maaiers. Vóór eenige dagen werden per advertentie in het »Nieuws van den Dag« agenten voor een op te richten zaak gevraagd. Wie daarop nadere inlichting vroeg, kreeg de informatie, dat be doelde zaak was een »Nederlandsche Publiciteits- Vereeniging« te Doetinchem, en al dadelijk werd toegezonden een instructie voor h.h. agenten en depothouders, in slecht Nederlandsch gesteld, en waarbij later tot opheldering nopens de wijze, waarop men dacht te werken, eene enveloppe van the Publishing Company te Amsterdam. De naam des schrijvers of der ondernemers werd niet gemeld, maar f 50 als waarborg gevraagd en is de gegadigde nog al zeer belangstellend, dan f 100. Op navraag omtrent de vereeniging, antwoordde de burgemeester van Doetinchem, dat hem niets omtrent de vereeniging bekend is, en dat ze in geen geval te Doetinchem is gevestigd. In de duinen van Terschelling vliegt en nestelt thans een groot aantal steppenhoenders. De die ren zijn zeer vlug van beweging; zij hebben de grootte onzer grootste duivensoort, zijn veelal grijs van boven en van onderen zwart, terwijl de eieren wat grooter zijn dan die der duiven en bont gevlekt. Vele eierzoekers zijn voornemens het broeien niet te verstoren, om zoodoende de teelt van dit jaar voor een volgend jaar te lokken. Aan Den Helder zijn zooveel pietermannen gevangen, dat er zelfs vletten waren, waarin 2 personen zaten, die met de hengels 3 a 4000 stuks te zamen hadden gevangen. De meeste pietermannen worden voor de rookerijen opge kocht. Te Vlaardingen bestaat een door vrouwen gevormde loterij-vereeniging, welke Fortuna gunstig is geweest. Deze vereeniging heeft n.l. op een twintigste lot in de staatsloterij den prijs van f 10,000 getrokken. De werkzaamheden op de »Lutine« hebben tot nu toe weinig succes gehad, daar slechts 4 Spaansche matten en wat roest werden opge haald. Men ontdekte echter een gekapten mast, dien men in de laatste jaren niet had gevon den. De Friesland heeft belangrijke schade aan de buis en moet worden nagezien. Drie jaar geleden strandde te Terschelling de Engelsche stoomboot »Tynemouth,« met een kostbare lading katoen. Toen die boot in 't zand wegzonk, begon men er op te duiken, doch ver leden jaar maakte het zand het duiken totaal onmogelijk. Bij een nader gedaan onderzoek is gebleken, dat het schip thans bijna vrij is van zand. De duiker heeft een baal losgewerkt en opgebracht, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat in dit jaar met kracht zal worden gewerkt om een paar duizend balen op te halen. Een uiterst zeldzaam geval heeft zich te 's-Hage voorgedaan. Twee lijsters, die de huis bewaarder van den heer Van Schuylenburg, in het Voorhout, sedert geruimen tijd in een kooi had, hebben gepaard en het wijfje vond men Zaterdagochtend op een ei zitten. Een lijster, die in gevangenschap geboren werd, is vol gens getuigenis der oudste vogelvangers »noch nicht dagewesen.« Het Leger des Heils« te Groningen tracht thans zijne bijeenkomsten aantrekkelijk te ma ken door buitengewone vertooningen. Maandag zal een Australisch commandant in de Bare- steeg optreden met een Australischen neger, een Papoea. »Als dat nu niet helpt vraagt de »N. G. Ct.« Het badhuis te Loosduinen heeft, ook voor het terras, de bierbal en de aanhoorigheden, vergunning gekregen tot den verkoop van ster ken drank in het klein. De vergunning is ver leend voor het tijdvak van 15 Juli tot en met 30 April 1888. Trouwen is goed, maar niet trouwen is beter* heeft Paulus gezegd en dit is volkomen toepas selijk op een paartje, dat zich het vorige jaar te Haarlem in den huwelijlcsstaat begaf, doch sinds dien tijd van liefdegaven bedelpenningen is beter moest leven. Nacht aan nacht werd het gastvrije dak van het politiebureau als slaap plaats gebruikt, doch ook daaraan is nu een einde gemaakt. Eerstdaags zullen de echtelieden, wegens landlooperij, naar een der Rijks-werk inrichtingen worden gezonden. De persoon uit Leiden, die zich verleden week te 's-Hage trachtte dood te schieten in de ge- tuigenkauier van het Hof, omdat zijn vrouw, die een eisch tot echtscheiding tegen hem had ingesteld, zich niet met hem wilde verzoenen, is reeds zóóver hersteld, dat hij het gasthuis heeft verlaten. Hij zal zich nu te Amsterdam metterwoon gaan vestigen. Bij een familie te 's-Bosch was een dochter in het huwelijk getreden en, volgens gewoonte, werd die dug en een gedeelte van den nacht feestelijk doorgebracht. Nog zeer laat begaven zich de gasten naar Pettelaar. De vader der bruid had zich inmiddels ter ruste begeven, en ontwaakte tijdens de afwezigheid der feestvieren den. Niemand bespeurende, wilde hij zich naar beneden begeven, doch is van de trappen ge vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij den hals brak en terstond overleed. Toen de gasten van de wandeling terugkeerden, vonden zij het lijk van den ongelukkige in de gang der woning liggen. Het 4-jarig dochtertje van den heer R. te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2