Nikolas Karl Friedrich Wilhelm, "fcorg en "bovenmatige inspanning om 't noodige te verwerven. De armoe zelf zal oogenblikkelijk afnemen indien het geld afgeschaft is. En de rijken, More betwijfelt het niet, zijn van deze waarheden overtuigd. Zij weten dat 't oneindig beter is nimmer het noodwendige te ontberen, dan van overvloed omgeven te zijn dat het beter is van ontelbaar veel kwaad ver lost dan van groote schatten belegerd te zijn. More wenscht aan 't slot zeer dat de steden zijner dagen bij Utopia in de leer mogen gaan. Hij wenscht het meer dan hij hoopt, zegt hij. Zjjn wensch is een vrome wensch gebleven, een utopie, zooals er nog wel geboren wor den in 't hoofd van edele geesten. Weder is het Duitsche volk een gevoeligen slag toegebracht door het overlijden van een man, op wien den laatsten tijd aller oogen ge richt waren. De wijze, waarop zelfs de Fransche bladen van hem spreken, is een bewjjs dat deze vorst aller harten gewonnen had. Keizer Frederik werd den 18 October 1881 te Potsdam geboren en meer als aanstaand troons- opvolger dan als soldaat opgevoed. Op 17-jarigen leeftijd werd hij als student in geschreven aan de Universiteit te Bonn, en trad later weder als gewoon soldaat in de gelederen van het Potsdammer garde-regiment. Vorstenkinderen maken snelle vorderingen en spoedig was Frederik tot kapitein opgeklommen. Met Moltke als leermeester beoefende hij de krijgswetenschappen. In 1856 waren zijne studiën ook in de staatswetenschappen zoo ver voltooid, dat zijn vader het wenschelijk oordeelde dat hjj op reis ging om door aanschouwen van andere toestanden en volken het geleerde te begrijpen. Zoo vertoefde hij geruimen tijd in Italië, en be zocht ook Engeland. Hier leerde hij prinses Victoria kennen, en trad den 25 Januari 1858 geheel uit liefde en geenszins uit diplomatieke berekeningen, in den echt. Hij had ruimschoots tijd zich met de opvoe ding zijner kinderen te belasten en werd hier by door zijne echtgenoote flink ondersteund. Hij bemoeide zich al zeer weinig met de politiek, voornamelijk doordat zijne beginselen weinig met die van vorst Bismarck overeen kwamen. In 1863, toen Bismarck de Pruisische Kamer trotseerde, deelde hij zijne politieke overtuigin gen gulweg mede, en protesteerde in een schrij ven aan den minister-president tegen de veror dening van 1 Juni, welke de pers aan banden legde. De verwikkelingen met Denemarken over de SleeswijkHolsteinsche zaak opende hem in 1864 de eerste gelegenheid zijne bekwaamheid als soldaat te toonen. Aan het hoofd van zijn legercorps trok hij tegen den vijand op. In 1866 trok hij in den oorlog tegen Oosten rijk als legerbevelhebber op en behaalde eene schitterende overwinning. Op het slagveld ontving hij van zijn vader de Orde van Verdienste. In 1870 voerde hij zijn volk tegen de Franschen ten strijde; na de overwinningen bij Weiszen- burg, Worth en Sédan, rukte Friedrich Wilhelm naar Parijs op en was een der eersten die met het IJzeren Kruis begiftigd werd. Twee jaar later werd de Kroonprins op een reis naar Zwitserland, ernstig ziek; de deelne ming in zijn lijden was algemeen. Als een der voornaamste gasten bij het jubi leum-feest van Koningin Victoria, trok ook in Engeland zijne heldengestalte aller aandacht. In 1886 vertoonden zich de eerste verschijn selen zijner ziekte, waarvan tal van de be kwaamste doktoren hem nog niet genezen kon den. Hij droeg echter wat hem opgelegd werd met een moed, grootscher nog dan welken hij op het oorlogsveld ten toon spreidde. Den 9 Maart volgde hij zijn vader als Kei zer op en ofschoon een ieder hem een lang hoort, voor zoover ik hem heb leeren kennen, niet tot zijn gebreken. >En dezen ganschen avond moet ik me inhou den en aanzien, hoe die melkmuil aan mijn vrouw het hof maakt?* »Dat laatste zal niet gebeurenals je 't goed vindt, zal ik heden avond aan haar zijde blijven en zorgen, dat Carolin op een afstand blijft.* Pleiszenbach schudde onwillig het hoofd en stampte hevig met den voet op den grond, maar Martens ging voort, zonder zich in de war te laten brengen»je moet ook je positie in aanmerking nemen. Maak je heden een openlijk schandaal, op dezen avond, die zooveel moeite en voorbereiding gekost heeft, dan heb je dadelijk allen, wier ge noegen je bederft, tegen je. Verder zullen de be trekkingen van Georgine, vooral de gouverneur, dadelijk haar zijde kiezen en zonder twijfel je ver wijten, dat je haar onnoodig hebt in opspraak gebrachtje kameraden zullen zich van de zaak meester makener zal een raad van eer worden bijeen geroepen, waar de aangelegenheid lang en breed wordt verhandeldonaangenaamheden in den dienst zullen niet uitblijvenkort en goed, je gaat een eindelooze reeks van allerlei vervelende zaken tegemoet. Volg je daarentegen mijn raad, dan krijg je morgen aan den dag de schitterend ste voldoening en binnen vierentwintig uren is alles afgedaan.* Dat klonk alles zóó verstandig, zóó overtuigend, dat Pleiszenbach zijn oor er niet voor konsluiten. Hjj had slechts nog één bedenking. »Ik kan niet voor me zelf instaan, als ik Georgine ontmoet,* riep hij. »Als ik haar zie en Carolin naast haar, dan zal me, trots alle goede voornemens, de harts tocht vervoeren.* Daarom moet ge beiden uit den weg blijven dat is van avond, in zulk een groot gezelschap, niet moeilijk. Van nacht logeert ge bij mijik zal wel een voorwendsel vinden, om dat je vrouw aannemelijk te makendan kom je morgen niet in huis terug, eer de zaak met Carolin is afge handeld. De officier zag besluiteloos voor zichmet een leven en voorspoedige regeeringr toewenschte, overleed hij j.l. Vrijdagmorgen, u« sledita 99 dagen geregeerd te hebben. De overleden vorst laat 2 zoons en 4 doch ters na. Kroonprins Wilhelmgeboren 27 Januari 1859, gehuwd met eene prinses van Sleeswijk- IIolstein-Sonderburg-Augustenburg, uit welk huwelijk 4 zoons zijn gesproten. Prins Hendrikkapitein ter zee. Prinses Charlottegehuwd met den erfprins van Saksen-Meiningen. Prinsessen VictoriaSophie en Margciretha. De proclamatie van Wilhelm II wordt eerst na de begrafenis, welke gisteren (Maandag) plaats gehad heeft, verwacht. Men denkt over 't algemeen, dat zij wijzen zal op de voortzetting derzelfde, zoowel binnen- als buitenlandsche politiek. Het Duitsche volk stelt groot vertrouwen in den nieuwen vorst, te meer, omdat het weet dat deze altjjd de lieveling was van zijn groot vader en deze veel van hem verwachtte. Zaterdag voormiddag heeft het garnizoen der hoofdstad den eed van gehoorzaamheid afgelegd aan den nieuwen Keizer Wilhelm II. Het Armeeverordnungsblatt* bevat eene legerorder van hem waarin hij, op het voor beeld zijns roemrijken grootvaders, wijst op den onverbreekbaren band tusschen het leger en zijn opperbevelhebber. Verder wordt daarin gezegd»Zoo behooren wij te samen, zijn wij voor elkander geboren, en willen wij in vrede of storm onafscheidelijk samengaan.* Met betrekking tot de marine verzekerde de Keizer, dat hjj sints zijne vroegste jeugd het grootste belang in haar gesteld heeft. In een proclamatie tot het volk zegt Wil helm Geroepen den troon der vaderen te be klimmen, heb ik de Regeering aanvaard met het oog gericht op God en gezworen, naar het voorbeeld van mijn vader, een rechtvaardig zacht Vorst te zijn, vroomheid en godsvrucht te betrachten, den vrede te beschermen, de welvaart van het land te bevorderen, de armen en bedrukten te helpen, een getrouw hoeder van het recht te zijn. De proclamatie drukt het vertrouwen uit in de beproefde trouw van het Pruisisch volk. De Koning put uit het bewustzijn van de weder- zjjdsche liefde tusschen Koning en Volk, het vertrouwen, dat God hem kracht en wijsheid zal schenken.* Buitenland. Een oude voorspelling, zegt de »Pall Mall«, is vrij wel vervuld. Volgens die voorspelling zou een éénarmige man den troon der Hohen- zollerns beklimmen. En nu heeft de nieuwe Duitsche Keizer één stijven arm, sedert zijn Engelsche kinderjuffrouw hem liet vallen. Von Puttkamer krijgt ongeveer 17.000 Mark pensioen. In het dorp Schauby, bij Apenrade (Noord- Sleeswjjk), werden dezer dagen twee kinderen geboren, die met de ruggen aan elkaar gegroeid zijn, ongeveer als de vermaarde »Siamesche twee lingen*. De arme kleinen zijn tot dusverre in het leven gebleven. Een redacteur van Evening Rail« heeft zich in den trein het leven benomen. De man kwam uit Londen, waar hij de tracheotomie-operatie had ondergaan. In de bladen de laagste berich ten over den Keizer van Duitschland lezende, werd de man wanhopig, tengevolge waarvan hjj tot het noodlottig besluit kwam. De gouden medaille, welke de Fransche acade mie jaarlijks toekent aan werken van groote let terkundige waarde, zal in de eerstvolgende zitting der academie worden toegekend aan koningin Eli zabeth van Rumenië, die onder het pseudoniem Carmen Sylva ook hier te lande zeer bekend is, en wel voor haar werk »Boschzang.« De Russische politie is een internationale bende van valsche munters op het spoor. De bende heeft haar hoofdkwartier in Engeland, zegt men, en zij was het, die de valsche bank biljetten van 500 frs. in omloop bracht. Verscheidene honderden Mahomedaansche fa milies uit den Caucasus hebben de Russische Regeering vergunning gevraagd naar Turkjje te loerenden blik bespiedden Erich's fonkelende oogen zjjn offer. »Ik kan den ganschen avond Georgine niet ontwjjken,* morde Pleiszenbach. »Ik heb haar sinds van morgen niet gezienal ontwjjk ik haar, dan zal ze me opzoeken en dan komt het toch tot een scène.* »Alsof ze je zoo ijverig zal opzoeken, dat ze je vindt, als je je niet wilt laten vinden, is nog de vraag,* meende Martens de schouders op halend. Overigens is daartegen een zeer een voudig middel; zoodra wij naar het gezelschap terugkeeren, gaan wij samen naar je vrouw; je zegt haar goeden avond en voegt er eenige woor den over de levende beelden bij, die ze even goed voor lof als voor berisping kan houden. Ik voer verder het gesprek, terwjjl gij naar een andere groep gaat. Kom je dan iu den loop van den avond niet weer bij je vrouw, dan zal haar dat niet opvallen. »Je hebt gelijk; ik behoef niet bevreesd te zijn, dat mjjn wegblijven haar zal opvallen,* knarste Pleiszenbach. »0 die Carolin! Maar hjj zal boeten »Morgen, morgen,* drong Martens, handel heden naar mijn raad.« Nu goed, ik wil 't beproeven; maar draag zorg, dat die vervloekte muzikant zich niet te veel in haar nabijheid laat zien. Want an ders, bjj den hemel, sta ik voor niets in.« (Wordt vervolgd.) mogen emigreeren. Men denkt dat hun die zal wouVn geweigerd, hoewel Turkije bereid is de emigranten te ontvangen. In een kazerne van Ildiz-Kiosk ontstond tus schen soldaten over eene onbeduidende zaak een twist, welke zoo hoog liep, dat de troepen van hunne wapenen gebruik maakten. Men zegt, dat het aantal dooden en gewonden 170 bedraagt, waaronder een generaal. De dagbladen hebben bevel gekregen, het voorval geheim te houden. - Door een verzakking werden 10 werklieden in een steengroeve te St. Christophe (dep. Isère) be dolven. 2 lijken zijn reeds gevonden. - Volgens telegrammen uit Aden is de stad Berbera (6000 zielen) geheel door brand verwoest. Alleen de gouvernementswjjk bleef gespaard. - De Engel sche steamer »Lismore« groot 1500 ton, van Marseile naar Vera Cruz, is bjj Porto Plate ge zonken. Passagiers en equipage werden gered. - Een geweldige storm heeft te New-York en om streken gewoed. Een circus werd vernield, een andere zwaar beschadigd; in de haven zonken verscheidene kleine jachten. Plaatselijk Nieuws- HEUSDEN, 18 Juni. De heer W. Schermers, volontair op het post en telegraafkantoor alhier, is benoemd tot be zoldigd adsistent aan het post- en telegraafkan toor te Waalwjjk. De alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft opgebracht f 25.521. OUD-HEUSDEN, 18 Juni. Vrijdag kon men alhier een buitengewoon voorval waarnemen. De 99-jarige heer J. van Herwaarden maaide zelf met eene zeis eenig hooiland, dat achter zjjne woning gelegen was, en een paar dagen later kon men hem zjjn hooi zien verzamelen, op een wagen stapelen en huiswaarts voeren. Zjjn werk op afstand gadeslaande, zou men gemeend hebben iemand van hoogstens 70jari- gen leeftjjd werkzaam te zien. BAARDWIJK, 18 Juni. Gisteren heeft ds. P. H. Bogers van Buren zjjn intrede gedaan hjj werd bevestigd door zijn vriend, den eerw. ds. van Dongen. AALBURG. Tot voorzitter van het water schap Polder Aalburg« is herbenoemd de heer A. van Wijk Az. WIJK en AALBURG. De mazelen breiden zich nog steeds in deze gemeente uit. Reeds zjjn ruim honderd gezinnen van een aanplakbiljet voorzien. ZUILICHEM. Tot poldermeester in deze gemeente is benoemd de heer J. van Vugt. BRAKEL. Voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier, hebben zich, op eene jaarwedde van f 725, 16 sollicitanten aange meld. EETHEN. Stemgerechtigden van het water schap »den Eethenschen en Meeuwenschen zee- djjk« hebben herbenoemd tot dijkgraaf F. J. van Buren, tot heemraad P. W. Boll, en be noemd tot heemraad in plaats van B. Brander horst, overleden, A. Straver Jz., zoodat genoemde heeren aan Z. M. ter benoeming zjjn voorge dragen. WIJK. Tot leden van 't waterschapsbestuur van den polder van Wijk, zjjn met algemeene stem men herbenoemd, Jan van Bergjjk Adrz. en Jacob Nieuwkoop Gjjsbrz. NEDERHEMERT. Door geërfden van den buitenpolder het Eiland is het volgende drietal opgemaakt voor poldermeester: 1. J. L. W. baron van Hardenbroek. 2. J. G. van Leeuwen. 3. H. G. Straver. RIJSWIJK. De prjjzen der grasverpachtin gen overtroffen tot heden die van het afgeloo- pen jaar. Bjj minder quantiteit besteedt men meer geld, 12 tot 15 gulden de 500 K.G. De veeprjjzen zjjn laag, dus eene alles behalve ge lijke verhouding. OCHTEN, 15 Juni. Heden middag woedde boven ons dorp een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen. Reeds de blankheid der bui deed voor hagel vreezen, welke vrees niet zon der grond bleek te zijn. Betrekkeijjk groote hagel - steenen vielen sinds geruimen tjjd uit de lucht, waardoor vele tuingewassen er na het onweder vrij geschonden en gehavend uitzagen. Een po pulier, omstreeks 2 M. van de openbare school verwjjderd, werd door den bliksem getroffen. Ook hier ziet men weder, dat boomen, vooral populieren, bjj onweder, dikwjjls de rol van blik semafleider vervullen. Om deze reden ook hebben de meeste Duitsche landlieden bjj hun erf een of meer boomen ge plant. ALMKERK, 16 Juni. Op eene nader te bepalen plaats en dag in de tweede helft der maand Augustus dezes jaars, zal door de afd. Almkerk der Noord-Brabantsche maatschappij van landbouw worden gehouden een wedstrijd van paarden en stieren, met uitloving van pre- miën. De volgende prjjzen zullen worden toe gekend: Voor Ujarige hengsten: le premie f602e premie f40; voor lijarige stieren: le premie f 252e premie f 15 3e premie f 10 voor lfjarige merriën, 2|jarige merriën, 3|jarige merriën, handelspaarden van 4—6 jaren, hengst veulens, merrie-veulens en drachtige merriën: le premie f5; 2e premie een getuigschrift. Tot leden der keurings-commissie zijn be noemd de heerenZ. Middelkoop, te Almkerk, J. H. Stael, te Dussen en J. E. Sprenger, te Slee u wijk. WOUDRICHEM. Ds. P. F. van den Nieu- wenhuizen, predikant te 's Gravenpolder, heeft het beroep naar deze herv. gemeente aangenomen. WERKENDAM, 16 Juni. Naar men ver neemt zal weldra een stalhouderjj hier worden aangelegd, waarvan groote verwachtingen wordt gekoesterd, daar volgens mededeeling de tarieven zoo laag mogeljjk zullen worden berekend. DALEM. Andermaal had met een bewo ner dezer gemeente, werkzaam aan de Keulsche Vaart, een ongeluk plaats. Zekere G. v. W„ n.l. werd bij het verwerken van een drietal rails of spoorstaven zoodanig getroffen, dat hjj een been brak. Dinsdag 1.1. is te Gorinchem publiek verpacht het grasgewas, om éénmaal te hooien, in de Gorinchemsche A velingen. Enkele per- ceelen zijn 50 a 60 pCt. duurder verpacht dan vóór twee jaar; gemiddeld bracht het f140 a f150 per H.A. op. numi imiaaaesgBmaiumtamm Binnenland. Het bericht betreffende de verloving van ons Prinsesje, oorspronkeljjk door de Parjjsche »Gau- lois« in de wereld gebracht, wordt door andere buitenlandsche bladen overgenomen en uitgewerkt. De »New-York Herald* weet er nog bij te voe gen, dat de Prinses is verloofd met den twaalfjari gen kleinzoon van den groothertog van Saksen- Weimar. Daardoor zegt het blad zal het groothertogdom Saksen-Weimar met het konink lijk der Nederlanden hereenigd worden. Wanneer deze beide staten ooit vereenigd zjjn geweest, wordt er echter niet bjjgevoegd. Naar men verneemt, zal aan mr. Heemskerk spoedig een hoog staatsambt worden opgedragen. De maand Mei is voor de schatkist een zeer voordeelige maand geweest; zij bracht ruim 10 miljoen in, niet minder dan bijna 1£- miljoen boven Mei 1887. Het meest heeft het successie recht daartoe bjjgedragen, waaruit bjjna 2 miljoen ontvangen werd tegen nog geen 7 ton in 1887. Ook de andere middelen toonen belangrjjken vooruitgang, waarvan het gevolg is, dat bjjna in elk onderdeel de cjjfers over de vijf eerste maanden hooger zjjn. De geheele opbrengst der gewone middelen is nu al 2\- miljoen vóór bjj 1887, wat den Mi nister van Financiën bjj het opmaken der Staats- begrooting zeker niet onwelkom zal zjjn. Ingediend is een wetsontwerp tot beschikbaar stelling van gelden wegens door het Dep. van Oorlog gedane verstrekkingen dienst 1888, ten bedrage van f 229.550.66 In de aanstaande zomerzitting der Provinciale Staten van Noord-Braband zal o. m. ter tafel komen, een adres van de opzichters van den provincialen waterstaat in dit gewest, met ver zoek, om de bjj besluit van 1879 vastgestelde regeling hunner pensioenen, bedragende voor de le, 2e en 3e klasse respectievelijk f 600, f 500 en f 400, te herzien. Adressanten voeren aan, dat hunne pensioe nen in geen verhouding staan tot hunne jaar wedde en treurig afsteken bjj die hunner colle ga's van 's rjjks waterstaat en andere ambtenaren. De Ned. vereeniging voor psychiatrie heeft, na eene gedachten wisseling over het aan de heeren drs. Tellegen, Yerlinden en Ruland als geneesheeren van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen Voorburg te Vught eervol ver leende ontslag, met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin aan voormelde hee ren dank betuigd wordt voor hunne houding en het vertrouwen wordt uitgesproken, dat geen enkel Nederlandsch medicus ooit bereid zal wor den gevonden om op eenige andere wijze beheer van een krankzinnigen-gesticht op zich te nemen, wanneer daarbij niet de beginselen van onafhan- keljjkheid des geneesheers op voldoende wijze worden gewaarborgd. Voor de nagelaten betrekkingen van De Haan, die bjj de ontploffing in de gasfabriek te Gorin chem het leven verloor, werd door Gorinchems Mannenkoor »Caecilia" een concert gegeven. De opbrengst zal pl. m. f 700 bedragen. Vrijdagmorgen had er even beneden die stad, op de rivier een ongeval plaats, hetgeen ernstige gevolgen had kunnen hebben. Twee stoombooten der Reederij Fop Smit Co., kwa men met elkander in aanvaring en beliepen beide nogal belangrijke schade: de booten kon den echter beide hun reis vervolgen. De passagiers kwamen dus gelukkig met den schrik en een weinig oponthoud vrjj. Tusschen het harmonie-korps der Dordsche schutterij en den majoor-commandant aldaar bestaat sedert lang een gespannen verhouding, welke o. a. 1.1. Zondag hieruit bleek, dat het muziekkorps, door den commandant opgeroepen tot het geven van een volksconcert, eenvoudig wegbleef. Sedert Woensdag 13 tot Vrijdag 15 Juni, zjjn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 55 zalmen van 7 tot 28 halve kilo's, prijs per halve kilo f 0,67 tot f 1,00 en 29 elften, prijs per stuk f 0,38 tot f 0,87 en 97 vinten, prijs per stuk f 0,05 tot f 0,05£. En 2 steuren van f 14,00 en f48,00. Van 13 tot en met 12 Juni werden ter markt te Kralingen aangevoerd 654 zalmen, groote zalm gold f 0,90 a f 1,10, kleine f 0,80 a f 1,00 per 5 ons. Op den IJsel bjj Wilsum is Zaterdag een steur gevangen van ruim 260 ponden. De Weesinrichting te Neerbosch, heeft voor het 25-jarig feest een aantal giften en goederen ontvangen. Door den zendeling-leeraar Hoezoo te Samarang werd voor het zilveren feest f 300 Keizer van Duitschland. F) O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 2