Notaris LAND RÉ te Vlijmen, VERPACHTEN: VERKOOPEN Openbare Verpachting De Notaris VERBERNE De Koeweide, de Boonekamp en de Breede Kamp. Het VOORGRAS van den Koornwaard en den Hol- landselien waard, onder Poederoijen, in perceelen afgebakend. VERPACHTEN Burgerlijke Stand. Landbouw. den geheelen aanvoer. De verhotiding van het Gemengd Nieuws en Allerlei. Sapperloot,schreeuwde hij, xlanr heeft dïë Marktberichten. Advertentiën. Verzameld. Uit Almelo werd een rijke bezending biscuits ontvangen, uit Baarn 6000 koekjes, uit Amsterdam van een naaikrans 14000 moppen van de Persis-vereeriiging te Amsterdam 40 la kens, 48 sloopen, 24 boezelaars, 25 schorten, 26 hemden, 48 hand- en 63 zakdoeken enz. Uit Groningen wordt aan het »N. v. d. D.« ge meld, dat het tekort in de kas van wijlen den rijks-betaalmeester L. f 100,000 zou bedragen. Men deelt mede, dat door de Zwitsersche justitie te Lugano rechtsingang is verleend tegen mr. J. H. J. Hoek, vroeger wonende te Apeldoorn, en zulks wegens beweerde lasterijke aantijgingen, welke bij richtte tot den gepensioneer den luitenant-kolonel van het Oost Indisch leger C. J. Knoote. Uit het goudschip de«Lutine« is een betrek kelijk goed geconserveerd zilveren horloge op- gevischt. De slagtand van den mammouth, dien men vóór eenige dagen bij het verbreeden der kanaal- boorden te Smeermaas bij Maastricht heeft ge vonden, heeft in de laatste dagen een groot aan tal nieuwsgierigen daar heen gelokt. Men is genoodzaakt geweest de plaats waar hij zich be vindt van een omheining te voorzien, wilde men niet dat hij beschadigd zou worden. Men zal trachten den tand, die een lengte heeft van on geveer 2 meter, in behouden toestand naar het Koninklijk Museum te Brussel over te brengen. Spoedig nemen de bijenniarkten bij de gemeente Yeenendaal éénig in Europa, naar men be weert, wederom een aanvang. De winter was voor de ijmkers verre van voordeelig. Zeer veel korven met bijen, niet het minst in N.-Brabant en de Bommelerwaard, zijn geheel uitgestorven en de nog levenden zijn zoo ontvolkt, dat er weinig zullen voortgezet kunnen worden. Tegen St. Jan (24 Juni) zal men in korven niet klaar kunnen zijn; de bijen zijn te laat uiteengekomen, omdat de besten zijn tegengehouden om de slech ten goed te maken. Vóór 3 a 4 weken werd er goed gewonnenhet schrale weder das na deed weer veel kwaadthans wordt de kost weer ge baald. Voor de markt kan men een kleinen aan voer en geen hooge prijzen verwachten. De bui- tenlandsche honing doet thans 37 a 38, en de binnenlandsche 48 a 51 cent per KG. In sommige streken van Overijsel is de hooi oogst begonnen. De opbrengst valt zeer tegen. Het hooi wordt duur verpacht. In sommige streken van Noord-Brabant richten de rupsen veel verwoestingen aan in de gewas sen, die totaal kaal worden gevreten. Men schrijft dit toe aan het sterven van zoovele vogels ge durende den jongsten winter. A an de gemeente-badinrichting teBergenopzoom draagt de onderofficier zwemmeester Itaepman door zijne schitterende proeven van bekwaamheid in het zwemmen ieders bewondering weg. Bij een examen voor assistenten, waaraan door verscheidene bekwame zwemmers werd deelge nomen en waarbij o. a. naar drie, in het 2.5 M. diepe water geworpen steenen moest worden ge doken, mocht geen der aspiranten er in slagen ze te vinden, waarop de meester te water sprong en dadelijk met alle drie naar boven kwam. Doch dezer dagen overtrof hem de stoutste verwachtingen. Een heer n.l. deelde hem mede zijnen gouden ring met juweelen steen bij het zwemmen ver loren te hebben. Onmiddellijk begaf R. zich te water om te trachten den kostbaren ring terug o o te vinden. Hij dook en bleef zoo lang onder, dat men reeds voor hem begon te vreezen, kwam echter boven, doch onverrichter zake. Andermaal dook hij, doch was gelukkiger. Tot ieders verbazing verscheen hij met den ver loren ring aan de oppervlakte. Men meldt uit Harlingen: Alhier arriveerde uit Engeland een zeilvaartuig, zoo klein als hier te voren nog niet over zee is gekomen. Het is een scherp gebouwd pleizierjacht, me tende over steven misschien 30 vt. en breed op het midden p. m. 6 vt. Het geheele ruim is als kajuit ingericht en het scheepje is van twee masten voorzien. Blijkbaar zal het langs de binnenwateren van ons land een tournee maken. De luchtreizigers Julhes, L'Hoste en Henri Wolff, die Donderdagmiddag met den luchtballon Kopenhagen* uit den tuin «Café Maas« te Amsterdam opstegen, hebben een vreeselijken storm en onweder op de Zuiderzee doorstaan. Zij zijn door schipper De Jong uit Sloten gered. Het Haagsche Dagbladbericht, dat de mechaniek van de dagbladbus in de Passage thans beter is gesteld en onderscheid maakt tusschen dubbeltjes, en couranten doen uitkomen, en halve centen, die, zonder eenig gevolg, in de bus glijden en geconfiskeerd worden ten bate der armen. Op één dag bedroeg die oogst ongeveer 40 halve centen. Het lijk dat Dinsdag te Rotterdam uit de Maas werd opgevisclit is door de familie herkend als dat van een man uit Leks mond, die Maandag van huis was gegaan en het laatst te Gorkum was gezien. - De beer K., adjunct-chef bij het Staatsspoor te Rozendaal, is daar door een nood lottig toeval te water geraakt en verdronken. - Een oude doove vrouw werd te Renkum door een tramlocomotief aangereden en ernstig gekneusd. - Te Dordrecht viel een twee-jarig kind dat op een bovenwoning voor een open raam zat en tegen een daarvoor geplaatste hor leunde, daarmede op straat. Het kind was slechts licht gewond. - In de stoom-chocolade-fabriek «De Dennenboom,op den Overtoom te Am sterdam, is een werkman in aanraking gekomen met het jachtwiel en voor dood naar het gast huis gebracht. - Een 52-jarige werkman bij de gemeentereiniging te Dordrecht is van een hooi zolder gevallen en zwaar aan het hoofd verwond. - De Spoorwegwachter Karei Bos, op de wachtpost no. 97 aan de Ronde BI esse onder Steen wij- kerwold, met een lorry huiswaarts keerende, geraakte met den voet tusschen het rad en den duwstang, waardoor het been ter hoogte van den enkel verbrijzeld werd. Amputatie moet volgens geneeskundige verklaring plaats hebben en B. is tot dat doel naar Groningen vervoerd. - Het lijk van D. Tompot te Hellevoetsluis, die verleden week Zaterdag door het omslaan van een vis- schersboot in het Haringvliet verdronk, is door schipper J. Dubbel opgevisoht. Het was in een vischnet gedreven. - Zekere K. lijdende aan toeval len is levenloos uit het Kanaal te Alkmaar opge haald. - Een tweetal der te Steenwijkerwold gede tacheerde huzaren zijn naar de politiewacht te Steen wijk overgebracht, als verdacht van diefstal van schoenwerk uit een wagen. - Te Bergen-op- Zoom is de sergeant E. van het 3e reg infan terie, die eenigen tijd geleden het ongeluk had uit een schommel te vallen, aan de gevolgen daarvan in het militaire hospitaal overleden. - Te Muntendam is ten huize eener weduwe, ter wijl zij zich voor een oogenblik verwijderd had, ingebroken en eene som van f 32.50 ontvreemd, welke gelden zij uit de haar door een begrafe nisfonds verstrekte gelden had overgehouden. Men heeft den dader nog niet ontdekt. - Pieter Dam, 62 jaren oud, wonende te Vroomshoop, is bij het rangeeren van goederenwagens buiten 't Pothoofd te Deventer door een stoomtram overreden en kort daarna gestorven. Te Bellingwolde zijn de vrouw en de 16-jarige zoon van den arbeider T. in het open veld door den bliksem gedood. Men vond de lijken naast elkander liggen. - Een boerenwoning te Schoone- beek is door den blikssem getroffen en verbrand. Drie kalveren en een zeug met 4 jongen kwa men er bij om. - Te Geklerop is een boerderij door het inslaan van den bliksem afgebrand. Een daarnevenstaande boerderij werd ook in den ascli gelegd. - Te Winterswijk sloeg hij in den toren van de groote kerk, waardoor de spits in brand geraakte; een agent van politie wist echter, door er bij te klimmen, het vuur te blus- schen. - Te Oosterwijk werd mede een kerk ge troffen, zonder dat daardoor belangrijke schade werd aangericht - Te Frederiksoord werd de rijks lagere school getroffen. De kinderen die aanwezig waren, zoowel als de onderwijzers, kwamen met den schrik vrij. - Te Wehl sloeg hij in de bewaarschool. Geen der kinderen be kwam eenig letsel. - Nabij Hoogeveen veroor zaakte hij brand in eene boerderij, welke met nagenoeg den ganschen inboedel een prooi der vlammen werd. Woudricbem, van 1 tot 31 Mei. Gehuwd: H. Schriele en E. van Stigt G. Wilhelm met D. H. de Kriek. Geboren: Cornelia Letta, d. v. L. Borg en S. Korteweg; Jenneke Anna Elizabeth, d. P. M. Bron en A. E. Wiercx; Johanna Cornelia, d. v. J. van der Kaa en C. van der Wiel; Jenneke, d. v. C. Vink en M. W. van Andel; Antoinette, d. v. R. van Zijl en J. Ruiling. Overleden: Cornelia Hendrika Krielaart, 3 m.; Pieter Dankers, 67 j.; Adriaan Spiering, 7 d.; Johanna Cornelia van der Kaa, 19 d.; Cor nelia Letta Borg, 3 w. De ondervinding heeft geleerd, dat bemesting der aardappelen met houtasch een bijzonder goeden invloed heeft, niet alleen op een ruimen oogst maar ook als een middel tegen de aard appelziekte. In den regel is de opbrengst bij deze bemesting 10 a 25 pet. grooter dan ge woonlijk, terwijl de knollen of veel minder van de aardappelziekte hebben te lijden, öf er geheel van bevrijd blijven, terwijl naburige akkers, welke niet met houtasch zijn bemest, daardoor dikwijls geducht worden geteisterd. Dit zeer eenvoudig middel kan door ieder, zelfs door den kleinsten landbouwer worden toegepast, wanneer hij maar de moeite doet, alle asch, die hij in den loop van het jaar kan verkrij gen, te verzamelen. Asch is bovendien een goede bemesting voor alle andere planten en inzonderheid voor klaver. Niet alleen houtasch maar ook asch van steenkolen kan, vooral bij een zwaren grond, met voordeel voor het be mesten der aardappelen worden gebruikt. (Landb. Ct.) Uit het verslag van den Privy Councilblijkt dat in het afgeloopen jaar in Engeland uit het buitenland werden aangevoerd 2643 ladingen vee: runderen, schapen en varkens tot een be drag van ruim 1297 duizend stuks. Hiervan leverde Nederland van het aantal runderen ruim van de schapen ruim de helft, van de varkens bijna geheel is zoo, dat Nederland bijna de helft van den geheelen veeaanvoer voor Engeland leverde. Ook was die aanvoer in '87 veel belangrijker dan in '86. Vrijdagochtend had aan de Hoogs!raat te Rot terdam een vreeselijk ongeluk plaats. In de hand- schoen en wasseherij van de firma De Laar al daar ontplofte een pot met naphta. Door den vreeselijken slag bleef geen ruit in huis heel en werden ook van de hukten in den omtrek de ruiten verbrijzeld. In het lokaal waar het onheil plaats greep, bevonden zich de moeder en een zuster der eige nares van de wasseherij. De oude moeder werd zoo deerlijk getroffen, dat zij op de plaats dood bleef. De zuster werd met brandwonden over dekt naar het ziekenhuis vervoerd. Ook de eige naar der wasseherij kreeg ernstige brandwonden, terwijl baard- en hoofdhaar verbrandden. Hij slaagde er echter in het huis te ontvluchten. De bovenbewoners wilden in radeloozen angst uit het raam springen, doch het publiek op straat beduidde hen, dat het gevaar voorbij was. Door het krachtig optreden van politie en brandweer werd de brand in den aanvang ge stuit en behoefden slechts twee spuiten water te geven. De vernieling is echter groot. Omtrent de vermoedelijke oorzaak dier ont ploffing, wordt nader gemeld, dat bij het aan maken van de strijkkachel in den kelder, ge bruik gemaakt is van eene kan met petroleum, welke te dicht bij een brandenden lucifer zou zijn gehouden en dientengevolge ontploft is. De dochter, die met brandwonden in het ge laat en op de armen en beenen naar het zieken huis was gebracht, verkeert, hoewel in zorge- lijken toestand, niet in oogenblikkelijk gevaar. Woensdagochtend te 4 uren ontwaarde men te Hilvarenbeek een luchtballon, komende uit het Zuiden en laugzaam afdrijvende naar het Noorden. De boeren floten en riepen«kom maar gauw; de koffie is klaardoch het gezelschap gaf geen gehoor aan de uitnoodiging en ver volgde de reis op eene hoogte van ongeveer 500 meters. Dure poffertjes! Natuurlijk lang na afloop van den internationalen roeiwedstrijd komt een feesteling in de bekende poffertjeskraam van Vulsma, staande op de kermis te Deventer. Een geslepen gaskroon trok zóó zijn attentie, dat hij zich genoodzaakt gevoelde haar in stukken te slaan. «Hoeveel kost het ding, Vulsma. »75 gulden, meneer «En dat ding?« «10 gulden, meneer. Kletschdaar rolde een pot met zuur over de Stroomarkt. »En die historie »10 gulden, meneer. Een pot met ingelegde paling onderging het zelfde lot- van het zuur. «Dus dat is 1'75 en 10 is 85 en 10 is 95 gulden, asjeblieft Vulsma, daar is een bankje van f 100, 5 gulden fooi er onder begrepen. Op Tessel is petroleum gevonden! De berichtgever van het »Hand.« schrijft het volgende Toen de dorpssmid bezig was een putje op zijn erf uit te diepen, ontwaarde hij plotseling een straaltje petroleum. Hij schepte de vloei stof voorzichtig af, en probeerde of ze wilde branden. En waarlijk, de proef gelukte Of hij waarlijk een petroleumrijke bron ont dekt heeft, is niet uit te maken. Tot nog toe schepte de smid een dozijn liters uit zijn putje, maar slechts door een Nortonpomp te slaan zou hij kunnen onderzoeken of hij zich ook met een doode musch verheugd heeft. Het nut van het met kalk bestrijken der vruchtboomen De kalk beschermt de daarmede aangestreken deelen tegen de koude, reinigt ze van mos en leverkruid, dood een groot deel van de op die plekken aanwezige insecten en voorkomt bij jonge booiuen, dat de hazen er aan knagen. Door herhaaldelijk de boomen aan te strijken, houdt men ze vrij van het scharlakeninsect; tegen de bladluis helpt de kalk echter niet. Terwijl het aanstrijken van de boomen in den herfst van veel nut is, heeft het aanstrijken in het voorjaar zijn schaduwzijde, daar het de poriën van den boom verstopt, waardoor de uit waseming en tevens de toevoer van frissche lucht zeer worden bemoeielijkt. Velen meenen dat het voldoende is om eene bloem te bewaren, dat men haar met den steel, dien men afgesneden heeft, in het water plaatst. Toch bedriegen zij zich. Wil men afgesneden bloemen lang en zeer lang bewaren, dan neemt men de afgesneden stengels die men in het water o wil plaatsen en houdt ze in een grooten bak onder waterdan knipt men er onder water een stukje af en houdt de zoo verkregen nieuwgesneden bene- denvlakte van den steel nog eene seconde of wat onder water. Plaatst nu de bloemstelgels in de vaas met water, waarin gij haar wilt laten parade ma ken. Tien tegen ééu, dat zij het dubbele van den tijd van vroeger aan uw verlangen voldoen. Een man, die onder de pantoffel zjjner vrouw zat, ging zijn testament maken. Hij nam een blad papier en begon als volgt: «Dit is mijn eerste wil.« Mevrouw: «Dokter, wat is er toch aan te doen, -mijn zoon wordt steeds zwakker en zieker; hij kan, zegt hij me, geen nacht vóór 3 uur in slaap komen. Dokter: «Mevrouw, laat ons 'teens met een eenvoudig huismiddel probeerenneem hem den sleutel van de huisdeur af'.« Een beetje overdrijving. Bij liet excercee- ren ontwaarde een onderofficier, dat het hemds boordje van een soldaat boven diens stropdas uitsteekt. kerel zich zoo schandalig aangekleed, dat zijn onderbroek aim zijn nek te zien is.« IiEUSDEN, 16 Juni. Grasboter 65 a 67 cent per stuk van 6 ons. Hooiboter 00 a 00 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3| a 4 cent. 's-HERTOGEN BOSCH, 18 Juni. Op de lieden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 144 vette kalveren en 6 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le lew. 50 a 54 ct., 2e lew. 4 0 a 50 ct., 3e kw. 42 a 46 ct. per kilo. De vette var kens golden 42 a 46 et. per kilo. Den 18 Juni was de prijs der boter 0.80 tot 1.06 cent. GORINCHEM, 18 Juni. Aangevoerd 161 runderen. Zware Kalf koeien f 180 a f240. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalf vaarzen f100 a 160. Melkkoeien f 150 a 200. Vaarkoeien f 00 af 000. Anderhalf-jarige Ossen f80 a 110. Gniste Vaarzen f 80 af 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f20 a f40. 23 Nuchteren kalveren f6 a f 12. Aangevoerd 2 vette varkens, van 18 a 19 c. per half kilo. 60 schapen, f 00 af 00. 450 biggen, f 4 a, f5 per stuk. Boter 50 a 60 c. per half kilo. Eieren f 0.80 a f 0.90 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.70 per stuk. Ter heden gehouden paardenmarkt werd be steed voor weelde-paarden f 400 a f 500. Werk paarden f 100 a f 200. 3-jarige f 150 a f 300. l^-jarige f 100 a f 150. Aanvoer gering. De handel was levendig en er waren vele buitenlandsche kooplieden aanwezig. ROTTERDAM, 18 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 127 runderen, 172 vette en graskalveren, 1 nuchtere kalv., 902 schapen of lammeren. 584 varkens, 0 biggen, 2 bokken, 0 paard, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 70 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 55 a 00 ct., kalve ren le kw. 90 ct., 2e kw. 70 a 00 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 30 ct., 2e kw. 25 ct., alles per kilo; varkens le lew. 21 a 00 ct., 2e kw. 20 a 00 ct., 3e kw. 18 ct., licht soort 18 a 00 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren 2.90 a 3.00. Overm. dito f 3.20 a 3.30 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f 8.00 a 10.00. Aange voerd 8 partijtjes. Zoetemelksche kaas 20 a 25.00 per 50 kilo. Aanvoer 52 partijtjes. Mevrouw VERHAGENDe Jong te Ileusden, vraagt tegen 1 Augustus a.s. eene Twseds Meid, van de P. G. zal Zaterdag Juni 1888, des voormiddags 10 uur, ten huize van H. Mourik te H e u s d e n, voor Mevr. de douairrière Jhr. De La Court, te D u s s e n, zal te Andel, in «de Zwaan«, Woensdag 20 Juni 1888, roorm. 10 uur, publiek van HOOILAND ui IA1I DE ONTVANGER DER REGISTRATIE en DOMEINEN te Werkendam, zal op Dinsdag den Juni des voormiddags ten 8 ure, ten herberge van Mourik te Heusden, ten overstaan van den Notaris De Gier aldaar, bij afslag Onderscheidene perceelen Uiterwaardsch en Binnenlandsch HOOGRAS en NAWEIDE, onder de Gemeenten Herpt en Bern, Hees been, Eethen, Genderen en Drongelen, staande op de gronden onteigend voor den Maasmond. Boekjes, bevattende de voorwaarden en per ceelsbeschrijving, zijn gratis verkrijgbaar ten kantore van gemelden Notaris DE GIER en van den Ontvanger, die tevens nadere inlich tingen verstrekt. i';v"~ wmm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1888 | | pagina 3